Edit

(TV Mini-Series)

(2007)

Full Cast & Crew

Directed by 

Darnell Martin

Writing Credits (in alphabetical order)  

Walter Mosley ... (writer)

Cast (in credits order)  

...
Himself - Host
...
Tilly Vee
...
Frendon Blythe
...
Judge - The Court
...
Otis Brill
Matthew Walker ...
Augustus
Jorge Vargas ...
Young Man (as Jorgito Vargas Jr.)
...
Mary - Mother
Shelley MacDonald ...
Female Guard
...
Frightened Girl (as Nicole Munoz)
...
Officer Bernard
Keith Dallas ...
Officer Labey
Joanna Reid ...
Defense Attorney
Carlos Joe Costa ...
Juror #3 - Kwame
Alex Kliner ...
Juror #1 - Jessup
...
Juror #4 - Ginnie
Doreen Ramus ...
Juror #2 - Renee
Greg Chan ...
Old Chinese Man - Juror #8
Jim Shepard ...
Middle Aged White Man - Juror #6
Ray G. Thunderchild ...
Native American Man - Juror #7
John Burnside ...
Juror #9
...
Black Woman - Juror #5
Donna Yamamoto ...
Asian Police Woman
...
Interrupt Progarm 91
Jeni Le Gon ...
Juror #10
...
Juror #11
Esme Lambert ...
Juror #12
Create a character page for: ?

Produced by 

Keith Addis ... executive producer
Ben Browning ... co-producer
Andrew Deane ... executive producer
Brendan Ferguson ... co-producer
Adam Goldworm ... co-producer
John W. Hyde ... executive producer
Brad Mendelsohn ... executive producer
Grant Rosenberg ... supervising producer
Lee Wilson ... consulting producer

Music by 

Laura Karpman

Cinematography by 

David Pelletier

Film Editing by 

Stephen Mark
Richard Nord

Casting By 

Lynne Carrow

Production Design by 

Andrew Neskoromny

Makeup Department 

Elisabeth Jolliffe ... additional makeup artist
Forest Sala ... key hair stylist

Production Management 

Brendan Ferguson ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Tarnya Cook ... third assistant director
Alexia S. Droz ... second assistant director
David Markowitz ... first assistant director
Robert S. Weber ... trainee assistant director

Art Department 

John Beatty ... construction coordinator
Les Ford ... computer graphics designer
Alexandra Jastrzembska ... set dresser
Christopher Rodgers ... lead construction
Kevin Tomecek ... construction foreman
Milena Zdravkovic ... concept artist

Sound Department 

Anke Bakker ... sound supervisor
Jay Cheetham ... background sound editor
James Fonnyadt ... sound designer
David Green ... machine room engineer
Andre Iwanchuk ... dialogue editor
Glen Noseworthy ... adr mixer
Iain Pattison ... sound re-recording mixer
Paul A. Sharpe ... sound re-recording mixer
Kris Fenske ... additional sound designer (uncredited)
Todd R. Mason ... sound effects recordist (uncredited)

Visual Effects by 

Christopher Ahrens ... visual effects artist
Derek Babchishin ... animator
Matt Belbin ... digital effects editor
Sébastien Bergeron ... digital effects supervisor
Jayson Castro ... visual effects production assistant
Bob Dewald ... digital effects editor
Andrew Domachowski ... concept artist
Michael Goddard ... digital artist
Annabelle Kent ... digital compositor
Todd Liddiard ... senior lead digital compositor
Lionel Lim ... digital compositor
Adam Marisett ... visual effects artist
Mladen Miholjcic ... senior CGI artist: Anthem Visual Effects
Stephen Paschke ... digital effects artist
Bryce Rieger ... digital compositor
Lisa K. Sepp ... visual effects producer: Anthem Visual Effects (as Lisa Sepp-Wilson)
Nicholas Sousa ... visual effects editor
Julie Sweetin ... animator (as Julie Bergman)
Philippe Thibault ... digital compositor
Jonah West ... compositor
Lee Wilson ... visual effects supervisor: Anthem Visual Effects

Stunts 

Scott Nicholson ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Darren Gregory ... grip
Ryan Ketchum ... lighting technician
Prem Marimuthu ... rigging gaffer
Christian Schauz ... best boy
Gary Stamford ... set wireman
Jim Van Dijk ... "a" camera operator / steadicam operator

Costume and Wardrobe Department 

Daevina Danyluck ... truck costumer
Tannis Hegan ... seamstress
Iesza Jessica Jordan ... illustrator: costumes (as Iesza Snowdon)
Allisa Swanson ... costume design assistant
Audrey Wong ... costume set supervisor
Lorelei Burk ... dyer: breakdown (uncredited)

Editorial Department 

Amy Flint Catherwood ... assistant editor (as Amy Flint)
Rosmary Conte ... post-production coordinator
Tim Craig ... first assistant editor
Andrea Dixon ... colorist
Michael Prince ... post-production assistant
Nicholas Sousa ... first assistant editor

Music Department 

Mike Beckett ... music editor
Nora Kroll-Rosenbaum ... assistant to composer
Jennifer Ross ... music supervisor

Transportation Department 

Ben Liljedahl ... transportation captain
Ron Bartrom ... unit driver (uncredited)
Henry Chu ... driver: cast (uncredited)
Rick MacKay ... unit driver (uncredited)
Lorraine Stomperud ... driver: cast (uncredited)

Other crew 

Bob Bedard ... caterer / head chef
Chad Bretschneider ... key production assistant
Heather Douglas ... assistant to producers
Stephanie Herbert ... assistant production coordinator
Randall Okita ... assistant: Keith Addis / script coordinator
Geoff Redknap ... puppeteer
Heather Turner ... production secretary
Steven Vlasak ... operations manager

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page