Edit
The Avengers (2012) Poster

(2012)

Full Cast & Crew

Directed by 

Joss Whedon

Writing Credits (WGA)  

Joss Whedon ... (screenplay)
 
Zak Penn ... (story) and
Joss Whedon ... (story)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Jarvis (voice)
...
...
NASA Scientist
...
Georgi Luchkov
...
Weaselly Thug
...
Tall Thug
...
Young Girl
...
Calcutta Woman
...
...
...
...
...
Carrier BridgeTechs
...
Carrier BridgeTechs
...
Carrier BridgeTechs
...
...
Gala Scientist
...
German Old Man
...
Young Shield Pilot
...
Security Guard
...
Maintenance Guy
...
Waitress
Katsumi Komatsu ...
Japanese Family
Yumiko Komatsu ...
Japanese Family
Momoko Komatsu ...
Japanese Family
...
Police Sergeant
...
Young Cop
Fernanda Toker ...
Office Woman
Andrea Vecchio ...
News Reporter
Robin Swoboda ...
News Reporter
...
Faceless Pilot
...
Celebration Montage Interviewee
...
Celebration Montage Interviewee
...
Celebration Montage Interviewee (as Wiliams Christopher Stevens)
...
Celebration Montage Interviewee (as Kelley Robins Hicks)
...
Shawna Lynde
...
Senator Boynton
...
...
...
Rest of cast listed alphabetically:
...
...
Lentil Merchant (uncredited)
Logan Bennett ...
SHIELD Agent (uncredited)
...
Celebration Montage Man Shaving Beard (uncredited)
Sharita Bone ...
Gala Guest (uncredited)
Rick Dremann ...
Museum Gala Guest (uncredited)
Jeffrey Feingold ...
Captain Putz (uncredited)
...
The Hulk (voice) (uncredited)
Eric Frank ...
Stuttgart Citizen (uncredited)
...
Shield Agent (uncredited)
Alexander Christopher Jones ...
Mercenary (uncredited)
...
Stuttgart Citizen (uncredited)
...
Hostage (uncredited)
...
Limo Driver (uncredited)
...
Helicarrier Medical Team Leader (uncredited)
...
Stuttgart Driver (uncredited)
...
Woman in Restaurant (uncredited)
...
Waitress (uncredited)
Joseph O'Brien ...
New York City Pedestrian (uncredited)
...
Stuttgart Biergarten patron (uncredited)
Nate Paige ...
New York Pedestrian (uncredited)
Alexander Daniel Pimentel ...
Helicarrier shield agent (uncredited)
...
SHEILD Agent (uncredited)
...
Stuttgart Gala Patron (uncredited)
...
Restaurant Patron (uncredited)
Robert B. Schneider IV ...
New York City Police Officer (uncredited)
Christina Shaffer ...
Stuttgart Beer Garden Patron (uncredited)
Alonda Shevette ...
Lab Tech (uncredited)
...
Museum Gala Patron (uncredited)
...
Shield Agent #4 (uncredited)
...
Gala Patron (uncredited)
...
Pedestrian (uncredited)
Jerry Lee Tucker ...
Mercenary (uncredited)
...
Child on news #1 (uncredited)
Chris Vaina ...
Running Pedestrian (uncredited)
...
Sweeper (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Victoria Alonso ... executive producer
Louis D'Esposito ... executive producer
Jon Favreau ... executive producer
Kevin Feige ... producer
Alan Fine ... executive producer
Jeremy Latcham ... executive producer
Stan Lee ... executive producer
Patricia Whitcher ... executive producer

Music by 

Alan Silvestri

Cinematography by 

Seamus McGarvey ... director of photography

Film Editing by 

Jeffrey Ford
Lisa Lassek

Casting By 

Sarah Finn
Randi Hiller

Production Design by 

James Chinlund

Art Direction by 

Benjamin Edelberg
Jann K. Engel
Gregory S. Hooper
William O. Hunter
Richard L. Johnson ... supervising art director
Randy Moore

Set Decoration by 

Victor J. Zolfo

Costume Design by 

Alexandra Byrne

Makeup Department 

Jacquelyn Adamson ... makeup artist
Georgia Allen ... makeup artist
Merribelle Anderson ... assistant department head hair
Allan A. Apone ... assistant department head makeup
Jennifer Bell ... department head hair stylist
David Beneke ... dental prosthetics
Stephen Bettles ... prosthetic make up artist
John Blake ... makeup department head
Roland Blancaflor ... special makeup effects technician
Jodi Byrne ... makeup artist
Megan Daum ... assistant hair stylist
Doug Fairall ... makeup artist
Thomas Floutz ... key prosthetic makeup artist
Katrina Francis ... makeup artist
Patricia Greer ... additional makeup artist
Monique Hahn ... makeup artist
Jennifer Jane ... hair stylist
Paula Kelly ... additional makeup artist
Kevin Kirkpatrick ... prosthetic makeup artist: Ironhead Studio
Leslie Shayne Kohn ... makeup artist
Cass McClure ... foam technician: specialty costumes / prosthetics technician
Yvette Meely ... hair stylist
Douglas Noe ... makeup artist
Barbara Olvera ... personal hair stylist: Scarlett Johansson
Tijen Osman ... department head hair stylist: second unit
Yesim 'Shimmy' Osman ... personal hair stylist: Tom Hiddleston
Ashlynne Padilla ... assistant makeup artist
Christopher Patrick ... makeup artist
Rosemary Redlin ... co-makeup department head: New York
Viola Rock ... makeup artist
Sara Roybal ... additional makeup artist
Keith Sayer ... makeup artist
Vanessa Sharp ... hair stylist
Nicole Sortillon ... makeup artist
Heba Thorisdottir ... personal makeup artist: Scarlett Johansson
Christopher Trujillo ... makeup artist
Sheila Trujillo ... makeup artist
Teri Ann Uccan ... assistant hair stylist
Corey Welk ... makeup artist
Beka Wilson ... hair stylist
Erwin H. Kupitz ... wig designer (uncredited)
Geri Mataya ... assistant hair stylist (uncredited)

Production Management 

Paddy Cullen ... production manager: second unit
Steve Demko ... post-production supervisor
Don J. Hug ... production supervisor
Bruce Markoe ... post-production executive
Markie Der Miner ... production assistant
Nadia Paine ... production supervisor: New Mexico
Cheryl Quarantiello ... unit production manager
Leeann Stonebreaker ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Julian Brain ... second second assistant director
Greg Hale ... second assistant director
Conor Kelly ... second second assistant director: New York
Sarah Lemon ... second second assistant director
John Mahaffie ... second unit director
Murphy Occhino ... second assistant director: New York
Katie Pruitt ... staff additional second assistant director
Brian Relyea ... first assistant director: second unit
Nick Satriano ... first assistant director: second unit
Brian Taylor ... assistant director
Adam T. Weisinger ... second assistant director: New York
Maileen Williams ... first assistant director: additional photography
Lars P. Winther ... first assistant director

Art Department 

Rich Andrade ... set dresser
Brett Andrews ... second unit property master
Bryan Andrews ... storyboard artist
Arthur Arndt ... carpenter
Isidoro Avila ... set dresser
Mark Bankins ... on-set dresser: second unit / set decoration buyer
Pierre Barrera ... swing gang
David D. Baumann ... second unit assistant prop master
Jason Bedig ... leadman
Luis G. Benavides ... construction purchaser
Richard Bennett ... storyboard artist
Maria Bentfield ... assistant property master
Tony Bohorquez ... concept model maker
Chris Bonura ... art department: production assistant
Erik Boring ... set dressing gangboss
Damon Bowden ... painter
Marcella Brennan ... art department coordinator: Cleveland
Cara Brower ... concept illustrator
Bryan Buckler ... welding foreman
John Bugarcic ... paint foreman
Richard K. Buoen ... conceptual designer
Tom Callinicos ... set dresser
Martin Charles ... graphic designer
Rick Chavez ... assistant property master
Lance Cheatham ... set dresser
Aric Cheng ... set designer
Charles Chesser ... propmaker
Temple Clark ... storyboard artist
David Cohen ... mold shop supervisor
Sage Emmett Connell ... on-set dresser
Richard Crain ... gangboss
Duncan Crawford ... sculptor
Tim Croshaw ... set designer
Nick S. Cross ... assistant art director
Jonathan Curotola ... props
Federico D'Alessandro ... animatics supervisor / storyboard artist
Jolene Dames ... painter
Trinity Tad Davis ... art department assistant
Rocky De la Vega ... painter
Brian Demski ... assistant property master
Darrin Denlinger ... storyboard artist
Yann Denoual ... sculptor
Fred Deyoe ... general foreman
Ralph Diaz ... utility technician
Eugene Doyle ... set dresser
Josh Drylie ... set dresser
James Duddy ... set dresser
Patrick Dunn-Baker ... digital set designer: New Deal Studios
Patrick T. Eagan ... set dresser
T. Scott Elliott ... set dresser
Scott Ellsworth ... propmaker gang boss
Zachary Fannin ... graphic designer
Francesco Ferrara ... painter
Lisa Fiorito ... art department researcher
Sven Fodale ... propmaker gangboss
Marisa Frantz ... set designer
Jeff Frost ... conceptual model maker
Rodney Fuentebella ... concept illustrator
Neil Garland ... propmaker gangboss
Amy Giedraitis ... props
Gone Girl ... painter
Brent Godek ... assistant property master
Ram Goradia ... set dresser
Megan Greydanus ... graphic designer
Graham Griswold ... set dresser
Christopher Hayes ... set dresser
Chris Herrington ... painter
Jim Hewitt ... set designer
Hannah M. Hinkel ... assistant property master
Joshua Hogan ... second unit lead painter / standby painter: second unit
John Hoskins ... construction coordinator
Amanda Hunter ... lead graphic designer
Sean D. Jackson ... set dresser
Lynn A. Johanson ... paint gang boss
Stuart John ... special projects construction foreman
David Johnson ... props
Timothy Johnson ... set dresser: Ohio unit / swing gang: Ohio
Jacob Johnston ... visual development
Kent Jones ... paint supervisor
Steve Jung ... concept designer
Kenneth J. Kellers ... set dresser
Clark Kelly ... sculptor
Thomas F. Kelly ... set dresser
Dave Kilby ... plaster foreman
Mark Knapton ... foreman
Tani Kunitake ... illustrator
Emily Kwong ... digital set designer: New Deal Studios
Fabian Lacey ... concept illustrator
Ellen Lampl ... additional graphic designer
Chris Larsen ... set dresser
Tammy S. Lee ... set designer
Aleksandr Lokensgard ... on set dresser: New York
Colette Longo ... construction medic
Kevin Loo ... digital set designer
Dale Lotreck ... set dresser
Eric Luling ... on-set dresser
Jeff Markwith ... set designer
Christopher Martin ... greensman foreman
Heidi Mayfield ... set decoration buyer
Richard F. Mays ... digital set designer
Iain McCaig ... concept artist
Ryan Meinerding ... visual development supervisor
Ramona Messina ... props
Michael Mestas ... set dresser
Michael Meyers ... concept artist
John Millard ... leadman
James Miller ... lead sculptor (as Jamie Miller)
Kelleigh Miller ... assistant props
Robert Misetich ... paint foreman
Larry Misselhorn ... greensman foreman
Jim Mitchell ... storyboard artist
Suzanne Mjartan ... set dresser
Orlando R. Montoya ... set dresser
Stephen Morahan ... assistant art director
Victor Morales ... scenic artist
Casey Morgan ... construction gang boss
Candice Muriedas ... art department coordinator
Carol Ann Napier ... set dresser
Frazer Newton ... on set dresser: New York
Josh Nizzi ... senior illustrator
Dan Ondrejko ... greens coordinator
Paul Ozzimo ... concept illustrator
Samuel Pactol ... painter
Sam Page ... set designer
Greg Papalia ... set designer
Andy Park ... concept illustrator
Missy Parker ... assistant set decorator
Ron D. Peake ... welder gangboss
Justin Pelissero ... gangboss / set dresser
Andrew Petrotta ... property master
William H. Phen Jr. ... construction foreman
Brandon A. Plonka ... set dresser
Anne Porter ... set designer
Kira Qwan ... art department assistant
Richard Reynolds ... computer set designer
Kurtis Richmond ... concept designer
Bruce Richter ... set construction foreman
Raj Rihal ... concept artist
Bert Rodriguez ... propmaker
Siobhan Roome ... set designer
Christopher S. Ross ... illustrator
Steve Salazar ... welding foreman
Billy Salsberg ... carpenter / foreman
Ernest M. Sanchez ... set dressing gangboss
James Sapienz ... set dresser
Phil Saunders ... concept artist
Scott Schneider ... set designer
Sally Schnellinger ... set decoration production assistant
Nathan Schroeder ... illustrator
Ian Scroggins ... set dresser
Fred Seibly ... signwriter
Edward Skade ... sculptor
Kelley Snyder ... prop assistant: second unit
Piero Spadaro ... set dresser
Mamie Stein ... on-set dresser: second unit, Ohio & Pennsylvania
Aaron Streiner ... set dresser
Jackson Sze ... concept illustrator
Jodi Lynn Thomas ... background
Lawrence Tolle ... on-set dresser: second unit / prop assistant: second unit
Robert P. Trujillo ... set dresser
Omar Vaid ... assistant property master: New York
Lance R. Walters ... leadman: Pennsylvania
Jim Warren ... set decoration buyer: Ohio
Dominic Weisz ... modeller
Charlie Wen ... visual development supervisor
Robert Wilbanks ... supervising plaster foreman
Dale Wilmarth ... mold shop foreman
Lyndell Wolff ... carpenter
Ryan Jeremy Woodward ... storyboard artist
Ben Woodworth ... painter
Jane Wu ... storyboard artist
Eric Yamamoto ... art assistant
Shaun Young ... set decorating coordinator
Walter Zieska ... propmaker gangboss
Zachary Zirlin ... graphic designer
Charisse Cardenas ... set designer (uncredited)

Sound Department 

Eric Bautista ... sound utility
Courtney Bishop ... adr recordist
Christopher Boyes ... sound designer / sound re-recording mixer
Scott Brewer ... engineering services
David Brownlow ... sound mixer: second unit
David Chrastka ... assistant sound design editor
Bil Clement ... boom operator
Jason Patrick Collins ... utility sound technician
Jesse Dill ... utility sound
Chad Djubek ... boom operator: second unit
Justin Doyle ... additional sound design editor
Luke Dunn Gielmuda ... foley editor
Teresa Eckton ... sound effects editor
Jim Emswiller ... sound mixer: second unit
Sean England ... foley artist
Frank E. Eulner ... supervising sound editor
Julie Feiner ... adr editor
Doug Ford ... engineering services
Jonathan Fuh ... boom operator
José Antonio García ... sound mixer
Clifford 'Kip' Gynn ... utility sound
Matthew Hartman ... dialogue editor
Rob Hidalgo ... boom operator
Lora Hirschberg ... sound re-recording mixer
Bobby Johanson ... adr mixer
Noah Katz ... sound editorial technical support
Kyle D. Krajewski ... adr recordist
Michael Levine ... digital audio transfer
Dmitri Makarov ... digital editorial services
Nigel Maxwell ... sound utility: second unit
Max Medenwald ... adr recordist
Michael Miller ... adr mixer
David Parker ... additional re-recording mixer
Mark Petty ... additional dialogue recording engineer
Alex Raguini ... utility sound
Michael Rivera ... adr recordist
Sanjay ... adr artist
Steve Schatz ... re-recording mix technician
Robert Shoup ... foley editor
Gary L.G. Simpson ... stage engineer
Brian Slack ... stage engineer
James Spencer ... assistant sound re-recording mixer
Greg Steele ... adr mixer
Becky Sullivan ... supervising adr editor
Billy Theriot ... adr mixer
Corey Tyler ... foley recordist
Gayle Wesley ... adr assistant sound editor
Dan Wesson ... boom operator
Steven Willer ... utility sound technician
Marshall Winn ... dialogue editor
Greg Zimmerman ... adr recordist
Vikram Biswas ... sound technician (uncredited)
Steve Boeddeker ... foley editor (uncredited)
J.R. Grubbs ... foley editor (uncredited)
Scott Guitteau ... foley editor (uncredited)
James Likowski ... foley editor (uncredited) / supervising foley editor (uncredited)
Kyrsten Mate ... foley editor (uncredited)
Drew Oliveras ... recordist (uncredited)
Jana Vance ... foley artist (uncredited)

Special Effects by 

Chad Ball ... special effects assistant
Marc Banich ... special effects foreman
Roland Blancaflor ... special effects technician: specialty costumes
David Boucher ... special effects technician
Chris Brenczewski ... special effects supervisor
Conrad V. Brink Jr. ... special effects: New York
Roy K. Cancino ... special effects technician
John P. Cazin ... special effects foreman
Michael Clarke ... special effects technician
Ken Cornett ... special effects: Legacy Effects
Levon Shant Demirjian ... special effects
Mike Derry ... special effects technician
Michelle Deville ... fabrication department: Legacy Effects
Christopher Dooly ... specialty costumes
Roderic 'Mick' Duff ... special effects technician
Amanda Dyar ... special effects
Mike Edmonson ... special effects foreman
Clinton Fegley ... special effects technician
Damian Fisher ... mold shop supervisor
Maria Friesen ... special effects production assistant
Allison Gainza ... special effects administrator
Jesse Gee ... model maker: Legacy FX
Roy Goode ... special effects
Damon Green ... special effects technician
Jared Guenther ... mold maker: Legacy FX
Werner Hahnlein ... special effects
Leo Henry ... special effects assistant
David Heron ... special effects foreman
Geoff Heron ... special effects technician
Timothy Hodson ... model maker
John D. Jay ... pyrotechnician
Todd Jensen ... special effects foreman
Anthony Julio ... special effects
Pete Kelley ... special effects technician
Yoonkwan Kim ... pipeline developer
Don Lanning ... sculptor: Ironhead Studio
Joseph Livolsi ... pyrotechnician
Kristen Lobstein ... special effects technician
Aimee Macabeo ... special effects artist
Michael MacFarlane ... special effects technician
Lindsay MacGowan ... co-supervisor: Legacy Effects
Shane Mahan ... physical suit effects supervisor
Jacqueline Makkee ... paint department: Ironhead Studio
David Marten ... special effects technician
Geoffrey C. Martin ... special effects technician
Clayton Martinez ... special effects technician
Paul Mejias ... set effects
David Merritt ... model shop supervisor: Legacy Effects
Joel Mitchell ... special effects foreman
Bob Myers ... special effects crew
David Nicholson ... mechanical effects: New Deal Studios
Angela Novak ... model maker: Legacy Effects
Michael O'Brien ... key sculptor: Legacy Effects
Darin O'Neill ... special effects technician
Ed Parrish Jr. ... special effects technician
Ken Pearce ... facial motion capture
Tim Phoenix ... special effects
Mike Prawitz ... special effects technician
Jacob Roanhaus ... lab technician: Legacy Effects
Carl Robarge ... special effects plasterer
John Rosengrant ... studio coordinator: Legacy Effects
Alan Scott ... studio coordinator: Legacy Effects
Gregory L. Smith ... digital modeler: Legacy Effects
Christopher A. Suarez ... special effects technician
Daniel Sudick ... special effects supervisor
Raqi Syed ... senior lighting td
Jody Taylor ... special photographic effects
Michael A. Tice ... special effects assistant
Tim Turner ... digital protoyping
Thomas Zell ... special effects technician
Brian Claus ... model department: Legacy Effects (uncredited)
Chris Grondin ... mold maker: Legacy Effects (uncredited)
Cole Taylor ... legacy effects assistant (uncredited)
Phil Weisgerber ... vehicle designer (uncredited)

Visual Effects by 

Shaun Friedberg 'Pyrokinesis' ... animation technical director: Weta Digital (as Shaun Friedberg)
Seb Abante ... reference photographer: Weta Digital
David Abbott ... shader writer: Weta Digital
Nada Abdou ... stereo compositor: StereoD
Rehan Abdulovski ... paint artist: fx3x
John Aberdein ... motion capture pipeline manager: Weta Digital
Paolo Acri ... digital compositor: ILM
Holly Acton ... compositor: Weta Digital
Lindsay Adams ... lead compositor: ILM
Glen Adlam ... camera technical director: Weta Digital
Hunny Agarwal ... stereo roto artist
Gus R. Aguilera ... rotoscope artist: Scanline VFX
Christa Albrecht ... team assistant: ScanlineVFX
Anjel Alcaraz ... depth artist: Stereo D
Steve Alegria ... digital compositor
Andreas Alesik ... effects artist: Trixter Film
Mark Edward Allen ... model groomer: Weta Digital
Stan Alley ... senior onset vfx td: Weta digital / senior onset visual effects technical director: WETA Digital
Stephen Allison ... render wrangler: Weta Digital
Yoav Allon ... depth artist / digital compositor
Patrick L. Almanza ... stereoscopic painter
Holli Alvarado ... Flame artist / matte painter
Catherine Ames ... visual effects production assistant
Jaroslaw Ancuta ... paint & roto artist: Pixomondo
Katarzyna Ancuta ... paint supervisor
Glenn Anderson ... supporting services: Weta Digital
Fatima Anes ... stereo paint artist: StereoD
Beverley Joy Ang ... technical assistant
Siau Yene Ang ... lighting technical director
Dwight Angelito ... senior stereoscopic compositor
Jonathan Angelo ... lead pipeline developer: Stereo D
Chris Antonini ... visual effects plate coordinator
Doug Appleton ... designer/animator perception
Erick Aragon ... rotoscope artist
Christine Arboit ... lighting techical director: Weta Digital
Nathan Arbuckle ... effects technical director: Evil Eye Pictures
Georgy Arevshatov ... senior texture artist: Weta Digital
Spencer Armajo ... Flame artist
Yalda Armian ... models production manager: Weta Digital
Taylor Armstrong ... stereo paint artist: Stereo D
Nicole Arnell ... rotoscope artist: Digital Domain
Creighton Ashton ... stereoscopic compositor: Stereo D
Jeff Atherton ... visual effects producer: Hydraulx
Hunter Athey ... previsualization artist: The Third Floor
Andrew Atkinson ... visual effects systems tools manager
Kate Auld ... digital compositor
Mark Anthony Austin ... previsualization lead: The Third Floor (as Mark Austin)
Marie-Ève Authier ... digital compositor: Modus FX
Derrick Auyoung ... animation technical director: Weta Digital
Nicholas Avallone ... visual effects
Jarrod Avalos ... matchmove supervisor
Carl Ayala ... camera technical director
Dan Ayling ... camera technical director
Paul A. Baccam ... stereoscopic artist
Zahida Bacchus ... stereoscopic producer
Sindharmawan Bachtiar ... creature pipeline technical director: Weta Digital
Marcus Bain ... matchmove artist
Mike Bain ... cg supervisor: Fuel VFX
James Baker ... previsualization artist: The Third Floor
Santhoshi Balasubramanian ... digital artist: ILM
Jonathan Robert Baldwin ... stereo depth artist: stereoscopic conversion
Scott Balkcom ... Flame artist
Jarret Ballard ... stereoscopic depth artist
Marco Barbati ... creature facial technical director: Weta Digital
K.C. Barnes ... stereoscopic lead: Stereo D
Shawn Barnett ... senior visual effects compositor
Sonia Bass ... camera technical director: Weta Digital
Jason Bath ... visual effects executive producer: Fuel VFX
Mark Battle ... compositor: Stereo D
Matt Bauer ... previsualization artist: The Third Floor
Michael Bauer ... digital production supervisor
Michael Baula ... stereoscopic compositor: Stereo D
Geoffrey E. Baumann ... computer graphics supervisor: Digital Domain
Joel Bautista ... compositor: ILM
Bryn Bayliss ... digital artist
Lyse Beck ... compositor
Jo Ann Cordero Belen ... compositor: ILM
Brittany Bell ... visual effects
Gregory Bellis ... camera td: Weta Digital
Danielle Bemis ... visual effects coordinator: Luma Pictures
Jeannie Ben-Hain ... stereoscopic compositor
Laurent Ben-Mimoun ... concept artist
Karina Benesh ... visual effects coordinator
Steven Benjamin ... roto/paint artist: Luma Pictures
Krista Benson ... digital compositor
Brian N. Bentley ... stereoscopic compositor / stereoscopic paint artist
Scott Benza ... animator
Frank Berbert ... digital compositor: ILM
Sylvain Berger ... lead pipeline technical director: Modus FX
Mathew Berglund ... digital artist
Niki Bern ... digital compositor: fuelvfx
Magda Bernal ... visual effects digital coordinator
Alex Berson ... digital paint artist: Weta Digital
Maxime Besner ... stereoscopic artist
Aaron D. Beyer ... visual effects artist
Himanshu Bhatia ... r&d programmer: hydraulx
Sourajit Bhattacharya ... stereo compositor
Wayne Billheimer ... visual effects executive producer: ILM
Patrick Bissonnette ... visual effects financial controller: Modus FX
Aevar Bjarnason ... visual effects artist: Fuel VFX
Edward Blackford ... stereoscopic artist
Duncan Blackman ... photographer: Digimatte
Sarah Blank ... visual effects artist
Sven Bliedung ... fx artist: Trixter Film
Vincent Blin ... Flame artist
Jeremy Bloch ... technical director: ILM
Stephen A. Bloch ... previsualization artist: The Third Floor
Robert Bloom ... lighting technical director
Rufus Blow ... creature technical director: Weta Digital
Richard Bluff ... digital matte supervisor: ILM
Marten Blumen ... digital compositor
Mike Bodkin ... executive producer: Stereo D
David Bohorquez ... previsualization artist: The Third Floor
Florin Boieriu ... senior compositor: ILM
Jason Bomstein ... stereoscopic artist
Alessandro Bonora ... digital artist
Rob Bonstin ... production support
Siksit Boonyodom ... compositor
Mark Boorer ... pipeline programmer
Markus Boos ... cg lead: Scanline VFX
Rachel Borkow ... previsualization production coordinator: The Third Floor
James Robert Bosley ... stereoscopic artist
Jonathan Bot ... digital compositor: Weta Digital
Tess Boughton ... visual effects artist
Marc Bourbonnais ... visual effects executive producer: Modus FX
Sam Bourne ... technical coordinator
Xavier Bourque ... digital compositor: Fuel VFX
Shane Bouthillier ... stereoscopic artist
Michael Bovberg ... digital compositor: Scanline VFX
Jason Bowers ... stereoscopic compositor
Stephen D. Bowline ... research & development
Gavin Boyle ... layout: ILM
Kirstin Bradfield ... digital compositor
Adam Bradley ... digital paint artist: Weta Digital Ltd
Derek Bradley ... creature effects
Jeremy Bradley ... visual effects editor
Neal Bradshaw ... scan technician: Gentle Giant Studios
Mat Brady ... digital artist
Steve Braggs ... cg sequence supervisor: ILM
Timothy Brakensiek ... creature technical director
Michael Brako ... stereoscopic artist
Franz Brandstaetter ... digital compositor
Erik Bratlien ... depth artist: Stereo D
Stefan Braun ... cg artist: Trixter Film
Kristie Breslin ... models department manager: Weta Digital
Michael Breymann ... effects artist
Milady Bridges ... visual effects artist
Adam Briggs ... visual effects artist: Luma Pictures
Lee Briggs ... visual effects coordinator: ILM
Daniel Brimer ... visual effects producer: Digital Domain
Wayne Brinton ... visual effects supervisor: Modus FX
Ryan Brooks ... rotoscope artist
Austin Brown ... rotoscope artist: Scanline VFX
Chantell Brown ... visual effects
Christopher E. Brown ... digital effects artist
Kyle Patrick Brown ... lead compositor (stereoscopic conversion)
Dan Browne ... systems admistrator: Evil Eye Pictures
Edward Brugge ... roto lead: The Base Studio
Erik Bruhwiler ... digital compositor: Hydraulx
Amy Brunolli ... digital coordinator: Luma Pictures
Cody Brunty ... visual effects artist
Julian Bryant ... digital compositor
Sabrina Bucci ... data wrangler: Modus FX
Jared Buford ... stereoscopic artist: Stereo D
Joerg W. Bungert ... digital colourist: Weta Digital
Charles Bunnag ... DI associate colorist
Matthew Burek ... stereoscopic artist
Christian Burggraf ... system administration: ScanlineVFX
Darrell Burke ... visual effects
Andy Burmeister ... camera technical director: Weta Digital
Jeremy F. Butler ... character rigging supervisor
Sam Buys ... digital asset manager: Weta Digital
Brendan Byrd ... visual effects production assistant
Nathaniel Caauwe ... rotoscope artist: The Base Studio
Goncalo Cabaca ... visual effects artist
Howard Cabalfin ... roto/paint lead: Digital Domain
Moises Flores Cabrera ... junior compositor: Lola Visual Effects
Regina Cachuela ... animation technical director
David Caeiro Cebrián ... senior effects technical director: Weta Digital
Luis Calero ... digital artist
Owen Calouro ... layout artist: ILM
Caitlin Campbell ... stereoscopic compositor
Alexandre Cancado ... lead digital compositor: Luma Pictures
Cedric Canlas ... digital modeler: weta digital
Patrick Canning ... rotoscope artist: Hydraulx VFX
Andre Cantarel ... post-visualization artist: The Third Floor
Robin Stuart Cape ... rotoscope artist: Weta Digital
Tasha Carlson ... depth artist
Kathy Carlston ... matchmove artist
Jimmy Caron ... pipeline technical director: Modus FX
Caleb Carr ... rotoscope artist
Rodrigo Carrasco ... 3d scan technician: Gentle Giant Studios
Taylor Carrasco ... animator
Jeremy P. Carroll ... junior lead stereoscopic compositor: Stereo D
John Cassella ... senior fx technical director: Luma Pictures
Shoghi Castel De Oro ... previsualization artist: The Third Floor
Monica L. Castro ... stereoscopic artist
Norman Cates ... lead compositor
Nick Cattell ... matte painter
Daniel Cavey ... associate production manager: ILM
Joe Censoplano ... digital compositor: Luma Pictures
Gabe Cervantes ... stereoscopic artist: Stereo D
Charles-Felix Chabert ... effects technical director
Snata Chakraborty ... stereo roto artist
Arthur Chan ... rotoscope artist: Weta Digital
Johnny Chan ... rotoscope artist
Karhoe Chan ... layout artist: Industrial Light & Magic
Kien Geay Chan ... digital artist
Can Chang ... compositor: ILM
Hui Ling Chang ... production manager: ILM
Matthieu Chardonnet ... senior effects technical director: Weta Digital
Mark Chataway ... technical director: ILM
Cheah Chin Chee ... digital matte artist
Georgie Chen ... digital artist
Peter Chen ... animator
Nick Cherry ... compositor
Peter Chesloff ... digital compositor
Jason K.S. Cheung ... production engineer: Weta Digital
Simon Cheung ... senior modeller
Anthony Chiang ... layout technical director
Mihaela Chifor ... visual effects producer: Trixter Film
Eun-Jung Cho ... digital compositor
Jong Jin Choi ... technical director
Raymond Chou ... digital matte artist
Sanchari Chowdhury ... textures coordinator
Bradley Chowning ... stereoscopic depth artist
Glen Christie ... lighting/rendering technical director
Ian Christie ... visual effects artist
Francesca Christopher ... production assistant: ILM
Kristy Chrobak ... stereo production coordinator
Marc Chu ... animation supervisor: ILM
Ria-Bella Chua ... rotoscope artist: Weta Digital
Douglas Chubb ... digital paint artist: Weta Digital
Jasper Chung ... rotoscope artist: Weta Digital
David Cimaglia ... roto artist: stereoscopic conversion
Alessandro Cioffi ... visual effects supervisor: Trixter Film
Suzanne Cipolletti ... post-visualization artist: The Third Floor
Vincent Cirelli ... visual effects producer: Luma Pictures / visual effects supervisor: Luma Pictures
Mike Cisneros ... visual effects artist
Genevieve Claire ... production coordinator: Pixomondo
Patrick Clancey ... digital opticals
Graham D. Clark ... head of stereography: Stereo D
Jimi Clark ... stereoscopic artist
Trent Claus ... Flame artist
Ryan Cleveland ... stereoscopic compositor
Nicolas Cloutier ... lead concept & matte painting: Modus FX
Valérie Clément ... head of sales & marketing: Modus FX
Adam Coggin ... post-visualization artist: The Third Floor
Michael Colburn ... stereoscopic compositor / stereoscopic paint artist
Michael Coldewey ... executive producer: Trixter Film
Jeff Cole ... visual effects artist
Luke Cole ... software engineer: Fuel VFX
Sam Cole ... compositing technical director: Fuel VFX
Aurelien Collard ... software engineer
Janice Barlow Collier ... technical administrator: Method Studios
Mary-Margaret Conley ... data i/o administrator
Benjamin Conner ... roto/paint artist: Luma Pictures
Ben Conrad ... creative lead: celebration montage
Jochen Conradt ... effects artist: ScanlineVFX
Elliot Contreras ... visual effects artist
Sonia Contreras ... layout artist: ILM
Matt Conway ... concept artist / matte painter: Scanline VFX
Chase Cooper ... creature technical director: ILM
Gemma Cooper ... digital compositor: Weta Digital
Jay Cooper ... cg sequence supervisor
Karin Cooper ... creature technical director
Shane Cooper ... senior software developer
Michael Corcoran ... lead creature technical director
Matt Cordero ... stereoscopic compositor
Joshua Cordes ... visual effects: Hydraulx
Danielle Costa ... visual effects production manager
Krishnamurti Costa ... creature modeler: ILM
Glenn Cotter ... digital artist: ILM
Andrew Cottingham ... previsualization production coordinator: The Third Floor
Brenton Cottman ... lead digital matte artist: weta digital
Joshua Coté ... stereoscopic depth artist
Alasdair Coull ... code department supervisor: Weta Digital
Dan Cox ... senior td: ILM
Louis Cox ... camera technical director
Maurice Cox ... stereo compositing artist
Ed Coy ... digital artist: Fuel VFX
Christine Cram ... digital paint artist
Nick Crew ... lead compositor: Scanline VFX
Robert Cristino ... stereoscopic compositor
Jim Croasdale ... senior paint artist
Kevin Cross ... 3D artist
Tyson Cross ... lighting technical director: ILM
Thomas Crow ... stereo artist: Stereo D
Guido Jiménez Cruz ... rotoscope artist: Scanline VFX
Jimmy Cruz ... roto artist
Jason Cuenco ... assistant technical director: modeling, ILM
Glenn Curry ... layout td: Weta Digital
Sean Cushing ... visual effects producer: Cantina Creative
Jason Cutler ... lead steroscopic compositor
Poprizov Cvetan ... roto artist: fx3x
Anthony D'Agostino ... camera tracker
Coral D'Alessandro ... pre-vis consultant
Tim Dalton ... visual effects coordinator: Luma Pictures
David Dame ... creature technical director
Thomas Oliver Daniel ... rotoscope production coordinator
Kristijan Danilovski ... visual effects
Robert Nicholas Dauphinais ... digital compositor
Lorelei David ... visual effects editor: ILM
James Davis Jr. ... stereo conversion artist
Brandon Davis ... effects technical director
Jayson Davis ... stereoscopic compositor: Stereo D
Mark A. Davis ... stereoscopic compositor
Amy Daye ... digital compositor: ILM
Alan De Castro ... stereoscopic depth artist: Stereo D
Jeffrey de Guzman ... digital matte painter: Industrial Light & Magic
Daphne De Jesus ... paint and rotoscope artist: Scanline VFX / senior digital paint artist
Sarah de Schot ... digital paint artist: Weta Digital
Josh Deason ... stereoscopic compositor: stereoscopic conversion
Rachel Decker ... data administrator
Gabriel Dedic ... research & development: ScanlineVFX
Yoshi DeHerrera ... lidar scanning
Val Dela Rosa ... senior systems administrator
Valerie Delahaye ... production manager: Modus
Kevin Delee ... visual effects
Ruy Delgado ... matchmove artist: Luma Pictures / roto/paint artist: Luma Pictures
Brian Delmonico ... compositor: Method Studios
Stephen DeLuca ... cg sequence supervisor: ILM
Peter Demarest ... digital compositor: ILM
Andrew Dennis ... senior pipeline developer: Deluxe
Marie Victoria Denoga ... digital compositor
Ivy Depies ... stereo digital compositor: Method Studios
Fefo Desouza ... Flame artist
Anouk Deveault-Moreau ... visual effects producer: Modus FX
Ashish Dewan ... digital compositor: Modus FX
Michael Dillon ... digital intermediate producer
John Dinh ... roto/paint artist
Gareth Dinneen ... compositor: Weta Digital
Gus Djuro ... senior stereoscopic artist
Thai Son Doan ... digital compositor: Fuel VFX
Jennifer Docherty ... creatures coordinator: weta digital
Jennifer Dolan ... stereoscopic conversion
Raul Dominguez ... concept artist / senior modeler
Rene Dominguez ... stereoscopic compositor
Jason Donnelly ... post-visualization artist: The Third Floor
Tyson Donnelly ... digital compositor: Fuel VFX
James Dornoff ... digital producer: Scanline VFX
John Doublestein ... lead creature technical director: ILM
Colin Downs-Razouk ... assistant technical director: ILM
Brennan Doyle ... digital artist supervisor: ILM Singapore
Jorik Dozy ... digital matte painter: ILM
Corey Drake ... r&d programmer: Stereo D
Lukas Drake ... visual effects artist: ILM
Brent Droog ... visual effects artist
Ryan Drue ... visual effects concept artist: ILM
Stéphanie Dubé ... senior texture painter: Digital Domain
Georg Duemlein ... effects technical director
Jadan Duffin ... paint artist (as Michael Jadan Duffin) / roto artist (as Michael Jadan Duffin) / rotoscope artist: Scanline VFX
Johnny Duguid ... visual effects coordinator: ILM
Ryan Duhaime ... lighting technical director: Weta Digital
Aubrey Dukes ... stereoscopic lead: Stereo D
Georgia Dumergue ... rotoscope artist
Eamon Samuel Duncan ... camera technical director
Shawn Dunn ... head of layout/animation technologies: Weta Digital
Edgar Díaz ... digital artist: Digital Domain
C. Michael Easton ... lead animator: ILM
Aaron Eaton ... visual effects artist
Matt Eaton ... visual effects artist
Bruno Ebe ... effects technical director
Selwyn Eddy ... digital artist
Scott Edelstein ... digital environments artist
Benny Edlund ... senior motion capture technical director
Jeckson Edmilao ... desktop administrator: StereoD
David Edwards ... compositor: Fuel VFX
Moritz Eiche ... compositing supervisor: ScanlineVFX
Marijn Eken ... compositing artist: ScanlineVFX
Yasmine El-Ghamrawy ... compositor
Nino Ellington ... technical assistant
Josh Elmore ... model/texture artist: Hydraulx
Chris Engle ... visual effects production assistant
John Erik Englund ... software engineer: Stereo D
Thomas Enright ... motion control miniature supervisor
Omid Ensafi ... cg artist: Method Design
Dan Enstrom ... gatekeeper: ILM
Chris Erb ... production assistant: Trixter
Neil Esoy ... stereoscopic compositor
Andrea Espinal ... digital compositor: Modus FX
Raul Essig ... CG supervisor
Bryan T. Evans ... matchmove artist
Andrew Ewert ... visual effects coordinator: ILM
Bill Eyler ... digital artist: ILM
Jonathan Faber ... model maker
Devin Fairbairn ... layout: ILM
Marco Fanari ... cg artist: Trixter Film
Brian Fanska ... stereoscopic compositor
Luca Fascione ... rendering research lead
Sebastian Feldman ... digital compositor
Robin Pierce Ferber ... stereoscopic conversion artist
Manuel Ferdinand ... research & development: ScanlineVFX
Aaron Ferguson ... visual effects artist
Oliver Ferguson ... visual effects technical director: Weta Digital
Adrian Ferrari ... stereoscopic compositor
Judith Ferrer ... stereoscopic depth artist
Jonathan Ficcadenti ... motion graphics designer
Nicolas Fillion ... lighting technical director: Modus FX
Jerod Finn ... stereoscopic artist
Matt Fitzgerald ... digital modeler
Jason Fleming ... lighting technical director: Weta Digital
Robert Fletcher ... support engineer
Megan Flood ... compositing artist / rotoscope artist
Juan Flores ... colorist assist
Matthew Fogarty ... camera technical director: Weta Digital
Marvin Fonacier ... senior system engineer: ScanlineVFX
Bridgette Foo ... digital artist: ILM
Les Foor ... lead stereoscopic artist
Ashley Forbito ... stereoscopic compositor / stereoscopic painter
Chris Foreman ... digital artist: ILM
Brian Fortune ... digital effects: Luma Pictures
Dan Foster ... plate producer
Ludovic Fouche ... camera technical director
Xavier Fourmond ... digital compositing lead: Modus FX
Emily Francione ... stereoscopic roto lead
Andrew Francis ... digital colorist: Efilm
Laura Franek ... production support
Shaun Frank ... IT manager
Guillaume François ... shader writer
Jordan Freda ... visual effects producer: The Base Studio
Janet Freedland ... roto/paint artist
Andreas Frickinger ... compositing artist: ILM
Miles Friedman ... visual effects coordinator: Lola VFX
Josh Frontino ... previsualization artist: The Third Floor
Travis Fruci ... stereo artist: Stereo D
Johan Fröjd ... motion editor: Weta Digital
David Fuhrer ... digital artist: ILM
Katarina Gacevska ... paint artist
Kristina Gacova ... roto artist
Peter Gagnon ... VFX director: Perception / compositor
Patrick Gagné ... visual effects
Jason Galeon ... lighting technical director: Weta Digital
Mei Gangwen ... fx technical director: ILM
Danny Garcia ... integration artist
Juan Edgardo Garcia ... stereoscopic compositor: Stereo D
Robb Gardner ... lighting technical director: ILM
Adam Garnier ... stereoscopic compositor
Edgar Garrido ... stereo depth artist
Joana Garrido ... look development artist / texture artist
Meredith Garrison ... visual effects production assistant
Demitre Garza ... Flame artist
Christoph Gaudl ... matchmove artist: Trixter Film
Nicholas Gaul ... senior digital modeler: Weta Digital
Bryan Gauna ... head of technology
Joan Gauna ... pipeline developer
Thibault Gauriau ... effects technical diretor: ILM
Andreas Gebauer ... compositing artist: Trixter Film
Geoff Geis ... depth artist
Joshua Gengler ... digital compositor
Sari Gennis ... digital artist and digital compositor
Christoph Genzwürker ... motion capture software developer
Joel Gerlach ... compositor: Luma Pictures / roto/paint artist: Luma Pictures
Danny Geurtsen ... digital matte painter
Paul Giacoppo ... digital artist
John Giang ... concept artist
Jackson Gichuki ... stereoscopic rotoscope artist
Matthew E. Gill ... stereoscopic rotoscope artist: Stereo D
Jen Gillespie ... technology coordinator: Weta Digital
Kenneth Gimpelson ... visual effects artist
Adrien Saint Girons ... digital artist
Geoffroy Givry ... digital compositor: Weta Digital
Jan Glöckner ... compositing artist: Trixter Film
Melissa Goddard ... compositor: Weta Digital
Peter Godden ... lead layout technical director
Clarke Godwin ... stereoscopic lead
Marissa Gomes ... associate production manager: ILM
Danny Gonzalez ... executive creative/partner: Perception
JongSoo Goo ... paint artist: The Base Studio
Maria Goodale ... digital artist
Azzard Gordon ... visual effects layout artist: Industrial Light and Magic
Lenny Gordon ... tracker
Philip Gordon ... stereoscopic artist: Stereo D
Travis Gorman ... layout artist / matchmove artist
Joanna N. Goslicka ... digital artist: Scanline VFX
Cody Graham ... stereoscopic artist
Anthony Grant ... model/texture artist: Luma Pictures
Jeremiah Grant ... digital artist: ILM
Jeff Grebe ... effects technical director: ILM
Orin Green ... digital artist
Matt Greig ... compositing supervisor: Fuel VFX
Justin Greiner ... digital compositor
Josh Gridley ... post-visualization artist: The Third Floor
Bryant Terrell Griffin ... lead digital matte painter
Bryan Grill ... visual effects supervisor: Scanline VFX
Jessica Grimshaw ... depth artist: Stereo D
David E. Groom ... chief operating officer: stereoscopic conversion
Signy Bjorg Gudlaugsdottir ... digital modeler
Miguel A. Guerrero ... modeling supervisor: Hydraulx
Ricardo Guevara ... stereo artist: Stereo D
Luis Guggenberger ... concept artist: Trixter Film
Sam Gutentag ... visual effects production assistant
Sebastian Haas ... pipeline manager: Trixter Film
Michael Habenicht ... compositing artist: Trixter Film
Bassim Haddad ... motion edit supervisor
Geoff Hadfield ... digital compositor
Nick Haines ... visual effects artist
Lindsay Hallett ... director: business development: LUMA PICTURES
Michael J. Halsted ... digital artist: ILM (as Michael Halsted)
Katie Hamberger ... visual effects artist
William F. Hamilton ... systems administrator
H Haden Hammond ... sequence supervisor: Luma Pictures
Jeremy Hampton ... senior effects artist: Digital Domain
Giles Hancock ... digital matte artist
Josh Handley ... stereoscopic compositor
Chris Haney ... technical supervisor
Scott Hankel ... post-visualization artist: The Third Floor
Derek Hanson ... stereo compositor: Stereo D
Rachel Faith Hanson ... visual effects coordinator
Jon Hanzelka ... lidar scanning
Silke Harbauer ... production secretary: Trixter Film
Reginald Harber Jr. ... lead stereoscopic compositor
Aisling Harbert ... lead stereo artist
Kyle Hardin ... visual effects artist
Ryan Harlow ... stereo artist: Stereo D
Brandon Harr ... lidar supervisor: LiDAR VFX
Tim Harrington ... animator: ILM
Monica Harrion ... stereoscopic roto artist
David Harter ... compositing artist: ScanlineVFX
Daniel Hartlehnert ... compositing artist: Trixter Film
Toby Haruno ... senior character animator: Weta Digital
Patrick Haskew ... previsualization artist: The Third Floor
Dietrich Hasse ... cg supervisor: Trixter Film
Serena Hastie ... rotoscope artist: Weta Digital
Ben Hatton ... editorial team: weta digital
Kyle Hause ... rotoscope artist: Scanline VFX
Chris Havreberg ... digital artist: ILM
Kelly Haysom ... digital paint artist: Weta Digital Ltd
John R. Hazzard ... pipeline technical director: Luma Pictures
Alex Heffner ... lead stereoscopic artist
Aria Heidari ... compositor: Trixter Film
Quentin Hema ... digital paint supervisor: Weta Digital
Jhon Henao ... production assistant: Modus FX
Allan Henderson ... lighting technical director
Brent Hensarling ... senior systems administrator: Luma Pictures
Rachel Herbert ... layout technical director: Weta Digital
Mathias Herbster ... junior cg artist: Trixter Film
Josh Herman ... digital sculptor
Tulio Hernandez ... senior lighting/lookdev td
Veronica Hernandez ... roto artist
Kerstin Herold ... digital paint artist: Weta Digital
Marc Herzer ... lighting/shading artist: ScanlineVFX
Neil Herzinger ... digital effects artist: ILM
Jordan Heskett ... visual effects
Afif Heukeshoven ... camera technical director: Weta Digital
Sean Heuston ... digital compositor
Tim Hey ... compositing supervisor: Weta Digital
Kela Hicks ... compositor
Bryan M. Higgins ... rotoscope supervisor
Peter Hillman ... digital compositor: Weta Digital
Diana Hinek ... in-house compositor
Sebastian Hirsch ... senior lighting/shading artist: ScanlineVFX
Ryan Hirsh ... stereoscopic depth artist
Sean Castle Hitchcock ... junior compositor: Lola Visual Effects
Maung Maung Hla Win ... technical director: lighting: ILM
Adam Hlavac ... stereoscopic depth artist
Tuan Ho ... assistant technical director
Maura Hogan ... assistant visual effects editor
Stephen Holbrook ... compositor
Bruce Holcomb ... digital model supervisor
Joshua D. Holden ... stereoscopic depth artist
Matt Holland ... compositing supervisor
Jeremy Hollobon ... animation technical director
Aaron Holly ... creature lead: weta digital
Matt Holmes ... supervising visual effects editor
Jason Holt ... technical support
Tom Holzinger ... lead motion editor: Weta Digital
Yap Hon Wui ... digital artist
Kevin Hong ... visual effects artist
Sunghwan Hong ... compositor
Michael Honrada ... digital artist: ILM
Lisa Hooper ... digital paint artist: Weta Digital
Ryan Hopkins ... digital artist: ILM
Todd Hoppmeyer ... stereo production assistant
Darren Horwege ... production assistant: Stereo D
Daryn Houston ... digital production administrator
Katie Houston ... visual effects production coordinator
Sandy Houston ... roto supervisor: Weta Digital
Jason Lei Howden ... rotoscope and digital paint artist: Weta Digital (as Jason Howden)
Venti Hristova ... visual effects supervisor: Cantina Creative
Shirley Hsiao ... production support
Chia-Chi Hu ... digital artist
Natapon Huangsakuncharoen ... creature technical director: ILM
Melissa Huerta ... digital artist: Scanline VFX / paint and rotoscope artist: Scanline VFX
Catherine Hughes ... visual effects coordinator: Luma Pictures
Wendy Hulbert ... digital coordinator: Scanline VFX
Lucas Hull ... digital compositor
Jed Hunsaker ... pipeline technical director: Luma Pictures
Michele Hunt ... stereo depth artist: Stereo D
Drew Huntley ... compositor: Hydraulx
Flannery Huntley ... visual effects coordinator
Katherine Hupp ... stereoscopic roto artist
Nathan Hurlburt ... digital compositor
Zameer Hussain ... digital artist: ILM
Paul Huston ... digital matte artist
Megan Hutchison ... paint and rotoscope artist: Weta Digital
Luan Huynh ... systems administrator
Andrew Hwang ... previsualization asset supervisor: The Third Floor
Rachel Hydes ... body tracker
Stefan Ihringer ... compositing artist: ScanlineVFX
Atsushi Imamura ... model/texture artist: Hydraulx
Polly Ing ... computer graphics sequence supervisor
Chris Ingersoll ... digital compositor
Aruna Inversin ... digital compositor: Digital Domain
Jonna Isotalus ... senior paint artist
Ledion Isufaj ... visual effects production assistant
John L. Jack ... visual effects producer: Evil Eye Pictures
Jiri Jacknowitz ... digital artist
William Jackson ... depth artist
Alexis Jacobson ... digital coordinator: Luma Pictures
Alex Jaeger ... visual effects art director: ILM
Cyrus Jam ... sequence supervisor: ILM
Mike Jamieson ... digital artist
Jeffrey Jasper ... technical lead: New Deal Studios
Jaime Jasso ... digital matte artist
Daniel Jauregui ... visual effects artist
Steve Jaworski ... compositing supervisor
Malik Jayawardena ... motion capture
Jason A. Jenkins ... stereoscopic roto artist
Heath Jepson ... visual effects artist
Michael Johns ... wrangler: Weta Digital
Jason Phillip Johnson ... research & development software engineer
JoAnna Johnson ... stereoscopic depth artist
Justin Johnson ... digital effects supervisor: Luma Pictures
Nathan Johnson ... lighting technical director
Tim Johnson ... visual effects coordinator
Scott F. Johnston ... head of software development: Stereo D
Bryan P. Jones ... visual effects
Danny Jones ... senior roto/paint artist
Jeremy Jones ... stereoscopic artist
Scott Jones ... creature technical director
Felix Jorge ... previsualization artist: The Third Floor
Zack Judson ... digital effects supervisor
Bruce Jurgens ... visual effects executive producer: Legion Entertainment
Corey Just ... stereoscopic depth artist
Mike Jutan ... research & development
Vijay Kadapatti ... stereo production coordinator
Maike Kaemper ... additional visual effects producer: Trixter Film (as Maike Timmann)
Jens Kafitz ... senior texture artist: Weta Digital
Lindsey Kaiser ... creative services manager
Nikos Kalaitzidis ... digital effects supervisor
Joshua Kamau ... rotoscope artist
Stephen Karl ... matchmove artist
Sandro Kath ... compositing artist: Trixter Film
Prateek Kaushal ... stereoscopic lead: Stereo D
Ryan Keely ... digital compositor
Ian Kelly ... stereoscopic roto artist
Mike Kelly ... camera technical director: Weta Digital
Shawn Kelly ... animator
Kevin Kelm ... creature technical director
Kolby Kember ... stereoscopic artist
Josh Kent ... animator
Simon D. Kern ... lead stereoscopic artist (as Simon Domingo Kern)
Cheryl Kerr ... vfx production manager: Evil Eye Pictures
Christian Kesler ... matte painter: Weta Digital
Nadav Kessous ... stereoscopic compositor
Alex Khan ... digital compositor: Luma Pictures
Sithiriscient Khay ... concept & matte painting: Modus FX
Christian Kickenweitz ... motion editor
Christopher Kilshaw ... senior creature effects technical director: ILM Singapore
John Kilshaw ... cg supervisor: ILM
Alex Kim ... fx technical director: ILM
Jeff Kim ... paint and rotoscope artist: Scanline VFX
Jia Kim ... digital compositor: Evil Eye Pictures
Jin Yong Kim ... layout & matchmove artist: Evil Eye Pictures
Sohee Kim ... roto/paint artist: Evil Eye Pictures
Tricia Kim ... roto/paint artist
Perry M. Kimura ... scanning and recording
Stephen King ... lead animator: ILM
Oliver Kirchhoff ... camera technical director: Weta Digital
John Kitching ... digital compositor
Terry Klopfenstein ... stereo depth artist
Dominik Klotz ... rotoscope artist: The Base Studio
Jonas Kluger ... junior compositing artist: Trixter Film
Mathew Knight ... lead motion capture camera operator
Mike Knox ... data i/o administrator
Bastiaan Koch ... visual effects artist: ILM
Gerry Kodo ... stereo compositor: Stereo D
Jean Le Koh ... digital artist: ILM
Eric A. Kohler ... associate visual effects producer: Hydraulx
Teck Chee Koi ... fx technical director: ILM
Atsushi Kojima ... animator: ILM
John Koltai ... visual effects
Brandie Konopasek ... digital intermediate assistant producer
Dean Koonjul ... digital compositor: ILM Singapore
Allie Koppel ... previsualization accountant: The Third Floor
Justin Kosnikowski ... digital paint/rotoscoping lead
Florian Kraft ... effects artist: Trixter Film
Zsolt Krajcsik ... visual effects
Alex Kramer ... senior camera technical director: Weta Digital
Lars Kramer ... camera technical director
Rebecca Kramp ... stereoscopic production coordinator
Dmitri Krasnokoutski ... shader writer: Weta Digital
Christian Kratzert ... animator: ScanlineVFX
Simone Kraus ... animation supervisor: Trixter Film
Heath Kraynak ... compositor: ILM
Max Krichenbauer ... pipeline developer: Trixter Film
Andreas Krieg ... cg artist: Trixter Film
Jan Krupp ... research & development: ScanlineVFX
John Kubasco ... previsualization artist: The Third Floor
Ondrej Kubicek ... plate layout artist: ILM
Dave Kujawski ... production engineer
Martin Kulig ... camera technical director: Weta Digital
Nitesh Kumar ... senior stereo roto artist: Stereo D
Bill Kunin ... compositor
Frankie Kwak ... digital artist: ILM
Wing Kwok ... compositor: Scanline VFX
David Labrecque ... data wrangler: Modus FX
Pascal Laflamme ... data wrangler: Modus FX
Louis Laflamme-Fillion ... visual effects editorial: Modus FX
Kosta Lagis ... visual effects artist
Dave Lajoie ... research and development
Serena Lam ... digital compositor
Zoe Lamaera ... senior compositor
Marc Landrain ... camera technical director
Josh Lange ... previsualization artist: The Third Floor
Michael Lanzensberger ... digital compositor: Weta Digital
David Larochelle ... digital compositor
Yann Larochette ... senior compositor: ILM
Mathias Larserud ... shader writer: Weta Digital
Greg LaSalle ... facial motion capture supervisor
Felix Laser ... compositing artist: ScanlineVFX
Jeremy Lasky ... partner/executive creative director perception
Tim Latham ... stereoscopic artist: Stereo D
Pei'an Lau ... visual effects production assistant
Luisma Lavin ... lead motion editor: Weta Digital
Stephen Lawes ... creative director
Trevor J. Lawrence ... stereoscopic artist
Nha Hoan Le ... track/matchmove artist: Luma Pictures
Thang Le ... concept artist: ILM
Claudia Lecaros ... visual effects producer: Fuel VFX
James Ledwell ... stereo coordinator
Adam Lee ... effects artist: ILM
Grant Lee ... second stereo paint lead: Stereo D
Jane Kyung Lee ... visual effects coordinator: Luma Pictures
Ken Lee ... digital artist
Mia Lee ... digital artist
Sun Lee ... lead matte painter: Hydraulx
Doug Lefler ... previsualization storyboard director: The Third Floor
Chris Lentz ... lead animator: ILM
Max Leonard ... visual effects coordinator: Lola VFX
C.J. LePage ... stereo compositor
John LePore ... lead designer/animator: Perception
Michael Leu ... modeler (opening sequence)
Keith Leung ... digital compositor: ILM
Sylvia T. Leung ... stereoscopic depth artist: StereoD
Votch Levi ... cg supervisor: Whiskytree
John M. Levin ... layout supervisor: ILM
Dave Levine ... Flame artist: Lola VFX
Dean Lewandowski ... layout technical director: Weta Digital
Mathis Lex ... compositing artist: Trixter Film
Linghao Li ... technical director: Digital Domain
Todd Liddiard ... digital compositor: ILM
Lyon Liew ... creature technical director: ILM
Michael Ligammare ... stereoscopic artist: Stereo D
Nicholas Lim ... assistant technical director
Melissa Lin ... digital artist: ILM
Sharlene Lin ... modeler and texture artist
Katie Linahon ... production coordinator: New Deal Studios
Lisardo Liriano ... stereoscopic compositor: stereoscopic conversion
Roger Liu ... previsualisation artist: The Third Floor
Shannon Lively ... visual effects production assistant
Flip Livingston ... assistant visual effects cyan color artist
Marko Ljubez ... matte painter: ILM
Christine Lo ... compositor: Scanline VFX
Eric Lo ... lighting technical director: ILM
Steven Lo ... previsualization artist: The Third Floor
Thomas Sing Wai Lo ... digital modeler: Weta Digital
Jason Locke ... camera technical director
Jo Lockman ... lead digital production administrator
Kim Lim Loo ... digital artist: ILM
Morgan Loomis ... lead animator: Weta Digital
Shawn Lopez ... stereoscopic depth artist
Javier Lopez-Duprey ... previsualization artist: The Third Floor
Michael Lori ... integration artist
Samuel Loriault-Goulet ... motion tracking: Modus FX
Jade Lorier ... visual effects artist
Patrick Louie ... roto/paint artist: Evil Eye Pictures
Ruth-Anne Loveridge ... modeler
Sierra Lowe ... rotoscope artist: The Base Studio
Ariel Loza ... cg artist: Method Design
Son Lu ... stereoscopic lead
Doug Luberts ... production and technical support: ILM
Steven Luc ... stereoscopic depth artist
Matt Lumb ... lighting assistant technical director
Valy Lungoccia ... digital compositor
Lap Van Luu ... chief technology officer: Scanline VFX
Kathleen Lynch ... visual effects producer
Matthew Lynch ... global producer: ILM
Tony Lyons ... visual effects artist
Daniel Macarin ... digital effects supervisor: Weta Digital
Keith MacGowan ... digital compositor
Sean MacKenzie ... stereoscopic supervisor: ILM
Mathew Mackereth ... lighting artist: Fuel VFX
Sam Maclennan ... wrangler coder: Weta Digital
Simon Maddison ... visual effects supervisor: Fuel VFX
Francois Madere ... visual effects artist
Jessica Madsen ... digital artist: Luma Pictures
Arman Mafi ... stereoscopic artist
Diva Magpayo ... digital intermediate editor
Alastair Maher ... texture artist
Carson Majors ... stereoscopic compositor / stereoscopic painter
Yael Majors ... stereoscopic compositor / stereoscopic painter
David Maldonado ... senior depth artist: Stereo D
Sebastian Maldonado ... stereoscopic compositor / stereoscopic painter
Michael Maloney ... compositing supervisor
Travis Mangaoang ... stereoscopic artist
Joe Mangione ... senior lighting td: Scanline VFX
Roy Vincent Mann ... lead stereoscopic compositor
Paul Maples ... motion control operator
Mike Marbery ... stereoscopic compositor
Mike Marcuzzi ... visual effects: ILM
Jose Marin ... compositor: Stereo D
Robert Marinic ... digital artist: ILM
Nicholas Markel ... previsualization supervisor: The Third Floor
Chulev Marko ... digital modeler: ILM
Natanya Marks ... previsualization production manager: The Third Floor
Jason Marlow ... camera technical director
Filipe Marques ... roto/prep artist: Fuel VFX
Andrew Marquez ... stereo artist
David Marsico ... visual effects production assistant
Kevin Martel ... lead animator
Ryan Martin ... effects technical director: ILM
Tony Martin ... stereoscopic depth artist
Tom Martinek ... sequence supervisor: ILM
Raymond Martinez III ... rotoscope artist
Damon Martinez ... stereo compositor
Geordie Martinez ... creature technical director: ILM
Paul Martinez ... model/texture artist: Hydraulx
Marcel Caue Martins ... rotoscope artist: Luma Pictures
Ruheene Masand ... visual effects production manager
Dena Massenburg ... rotoscope artist
Trevin Matcek ... previsualization editor: The Third Floor
Roger Mathews ... previsualization artist: The Third Floor
Lee Matthews ... matte painter
Benjamin Mattress ... senior compositor: Evil Eye Pictures
Michael C. May ... stereoscopic production manager (as Mike May)
Neil Mayo ... visual effects editor: WETA Digital
Isabell Mayrhofer ... production coordinator: Trixter Film
Aaron McBride ... visual effects art director
Kindra McCall ... depth artist / roto artist
George McCarthy ... visual effects editor
Brandon Jay McCartney ... stereoscopic artist
Megan McCollum ... digital artist / visual effects
Jamison McCord ... roto/paint: Hydraulx VFX
Russell McCoy ... visual effects artist
Matt McDonald ... visual effects supervisor: Evil Eye Pictures
Doran McGee ... stereoscopic depth artist
Steve McGee ... lead visual effects artist
Kyle McGill ... visual effects
Steve McGillen ... senior compositor
Dave McGrath ... effects assistant technical director: Weta Digital
Mare McIntosh ... cgi coordinator: Hydraulx VFX
Richard McKenzie ... wrangler: Weta Digital
Chloe McLean ... body tracker
David McMahon ... stereo compositor: Stereo D
Donal McMullan ... production engineer
Renton McNeill ... production engineer: Weta Digital
Louise McNicholl ... layout department manager: Weta Digital
Scott McPhate ... stereo assistant coordinator
Shantel Medina ... stereo compositor: StereoD
Christopher Medley-Pole ... technical assistant: ILM
James Meikle ... visual effects editor
Michael Melchiorre ... compositing supervisor
Kevin Melia ... stereoscopic depth artist
Ronnie Menahem ... lead fx technical director: Weta Digital
Mark Menaker ... desktop administrator
Carlos Mendoza Jr. ... senior stereoscopic compositor
Joel Román Mendías ... executive producer: Scanline VFX
David Meny ... CG supervisor
Tory Mercer ... sequence supervisor
Robert Merrow III ... rotoscope artist
David Michaels ... character technical director
Scott Michelson ... visual effects executive producer
Michael Midlock ... animator: ILM
Michel Mielke ... visual effects producer: ScanlineVFX
Justin Mijal ... modeling lead: Scanline VFX
Goran Milic ... motion capture technical director: Weta digital
Jessica Millar ... senior technical director: lighting
David Miller III ... stereoscopic artist
Jed Miller ... assistant technical director
Lizz Miller ... visual effects artist
Scott Miller ... studio manager: Scanline VFX
Seth F. Miller ... digital paint artist: Weta Digital
Kent Mitarai ... stereoscopic artist
Chris Mitchell ... animator: ILM (as Christopher Mitchell)
Jacob Moffat ... stereo production assistant
Mo Mohamoud ... digital paint artist: Weta Digital
James Mohan ... digital artist: ILM
Robert Molholm ... technical support
Paul Molodowitch ... pipeline technical director: Luma Pictures
Shawn Monaghan ... digital compositor: ILM
Jeanette Monero ... senior paint artist
Erick Montano ... stereoscopic artist
Alberto Montañés ... digital compositor: Weta Digital
Chris Montesano ... visual effects artist
Chris F. Moore ... visual effects
Andy Moorer ... stereoscopic visual effects supervisor
Jim Moorhead ... digital integration
Declan Moran ... stereo compositor: StereoD
Pat Moreira ... layout: ILM
Hiroshi Mori ... post-visualization artist: The Third Floor
Lauren Morimoto ... digital paint and rotoscope artist: ILM
Cathy Morin ... texture artist: Digital Domain
Simon Dean Morley ... production engineer
Brad Morris ... previsualization artist: The Third Floor
David Manos Morris ... digital effects artist
Immanuel Morris ... stereoscopic artist
Jake Morrison ... visual effects supervisor: Marvel Studios
William Morrison ... visual effects artist: Stereo D
Darren Mortillaro ... creature technical director: weta digital
Stephen Morton ... digital compositor
Michelle Motta ... digital paint and rotoscope artist
Walid Mouawad ... lighting/shading artist: ScanlineVFX
Jiun Yiing Mow ... lighting technical director: ILM
Daniel Moy ... digital artist
Matt Mueller ... senior reference photographer
Timothy Mueller ... digimatte sequence supervisor: ILM
Nicky Muir ... production manager: visual effects
Brian Mullen ... stereoscopic depth artist
Arwen Munro ... vfx production manager: Weta Digital
Carson Murdy ... stereoscopic artist
Martin Murphy ... texture artist: ILM
Michael Murphy ... lead stereoscopic artist: Stereo D
Myles Murphy ... digital compositor
Tim Murphy ... pipeline technical director
Travis Murray ... stereo compositor: Stereo D
Scott Musselman ... stereoscopic depth artist
Christopher Myerchin ... stereoscopic compositer
Vanessa Mylchreest ... visual effects artist
Abishek Nair ... senior compositor: ILM
Emmi Nakagawa ... stereoscopic artist
Farzad 'Fuzz' Namdjoo ... stereoscopic lead
Mohan Narayanaswamy ... quality manager
Erik Nash ... visual effects supervisor
Tim Nassauer ... lighting artist: Digital Domain
Gerardo Navarro ... stereoscopic artist
Pouyan Navid ... cg supervisor: Method Design
Salima Needham ... digital compositor: Weta Digital
Cameron Neilson ... compositing supervisor: Evil Eye Pictures
Sue Nelson ... visual effects artist
Marla Neto ... digital production manager: Luma Pictures
Liam Neville ... digital compositor
Pete C. Newbauer ... stereoscopic depth artist
Christopher Newman ... matchmove artist
Marcelino Newquist ... post-visualization artist: The Third Floor
Albin Ng ... technical assistant
Jia-Hao Ng ... digital matte artist: ILM
Luke Ng ... stereo compositor
Sheau Horng Ng ... digital artist: ILM
Linda Nguyen ... digital artist: Digital Domain
Gregory Nic Nicholson ... techvis artist
Jesse Nicodemus ... visual effects artist: Luma Pictures
Wolfgang Niedermeier ... camera lead: Weta Digital
Luis E. Nieves ... digital artist: Luma Pictures
Ben Nightingale ... texture artist/look development: Weta Digital
Rajesh Nimje ... stereo lead
Motoki Nishii ... previsualization artist: The Third Floor
Pierre Nobile ... visual effects producer
Lavanya Nobishwaran ... digital artist: ILM
Teni Noravian ... compositing artist: ScanlineVFX
Danielle Norgate ... digital compositor: ILM
Leon Nowlin ... visual effects
Alexander Nowotny ... effects technical director: Weta Digital
Winfield O'Brien ... integration artist: Scanline VFX
Jane O'Callaghan ... lead lighting technical director
Chris O'Connell ... stereoscopic depth artist
Pete O'Connell ... digital compositor
Chris O'Mahony ... visual effects artist
Patrick O'Riley ... digital artist
Daniel O'Shaughnessy ... visual effects artist
Cyndi Ochs ... visual effects producer: weta digital
Jeffrey Odell ... visual effects production and technical support
Stefano Oggeri ... lighting sr. artist
Kaori Ogino ... creature supervisor
James Ogle ... lead digital modeler
Pawel Olas ... pipeline research and development: Fuel VFX
Robert Olsson ... digital matte painter
Ray Ooi ... digital paint artist
Michael Orbing ... lighting artist: Fuel VFX
Akira Orikasa ... cg sequence supervisor: ILM
Carolyn Oros ... previsualization pipeline director: The Third Floor
Julie Orosz ... visual effects producer: Scanline VFX
Daniel Luke Orr ... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Raphael Oseguera ... rotoscope artist
David A. Ostler ... lighting technical director: Weta Digital
Marc Ostroff ... visual effects production accounting manager: DD
Daniel Ostrov ... pipeline programmer: Hydraulx
Jared Otake ... digital compositor
Phil Outen ... digital compositor
Brian Pace ... previsualization artist: The Third Floor
Kevin Page ... digital matte artist
Oliver Palmer ... technical developer
Paul George Palop ... visual effects
Amanda Pamela ... digital compositor: Weta Digital
Youngbin Park ... digital compositor: ILM
Navarro Parker ... interface artist
Aaron Parry ... executive producer: Stereo D
Jale Parsons ... visual effects artist
Ritchie Pasiliao ... rotoscope artist
Eddie Pasquarello ... digital artist
Anthony Passaniti ... depth artist/camera tracker: Stereo D Deluxe LLC
Yogesh Pathak ... senior stereo roto annotation artist
Demetrios Patsiaris ... stereoscopic roto artist
Dan Patterson ... character animator: Digital Domain
Niki Patterson ... data administrator: StereoD
Allison Paul ... visual effects coordinator: Lola Visual Effects
Andrew Paulus ... designer/animator perception
Stephen J. Pavelski ... previsualization artist: The Third Floor
Andrea Pellegrini ... designer/animator perception
Martin Pelletier ... CG supervisor: Modus FX
Philippe Pelletier ... production assistant: Modus FX
Lyndsey Pendley ... stereoscopic paint artist
Dylan Penhale ... chief technical officer: Fuel VFX
Caleb Pennypacker ... depth artist
Daniel Perez Ferreira ... effects supervisor: ILM
Daniel Perez ... effects supervisor: ILM Singapore (as Daniel Perez Ferreira)
Eddie Perez ... stereo compositor
Cristin Pescosolido ... cg sequence supervisor: ILM
Vesna Peshevska ... visual effects artist
Binoy Peters ... senior production coordinator
Josh Peterson ... stereoscopic roto artist
Patrick Peterson ... layout technical director
Goran Petrushevski ... paint artist
Sean Pfeiffer ... visual effects artist
Hieu Phan ... roto/paint: Luma Pictures
Michael Phan ... digital artist: Luma Pictures
Mathieu Phaneuf ... lead modeler: Modus FX
David Phillips ... digital compositor
Phets Phonasa ... depth artist
Dawrath Phoue ... roto/paint artist: Digital Domain
Susan Pickett ... visual effects producer
Ezra Pike ... stereo roto
Charles Pina ... pipeline td: The Base Studio
James Pina ... rotoscope lead: The Base Studio
Jerome Platteaux ... digital artist
Cesar Ploneda ... depth artist
Erik Ploneda ... stereoscopic depth artist: Stereo D
Darren Poe ... compositing supervisor: Scanline VFX
Jason Pomerantz ... production supervisor (IMAX version)
Jessica Ponte ... textures coordinator: Weta Digital
Nicolas Popravka ... digital artist: ILM
James Porter ... camera technical director
Justin Porter ... pipeline coordinator: Luma Pictures
Daniel Post ... digital artist
Gligor Postolovski ... visual effects artist
Tanissa Potrovitza ... senior visual effects coordinator
Christian Poullay ... camera td: Weta Digital
Malachi Pound ... production supervisor
Pavel Pranevsky ... CG supervisor: Luma Pictures
Akie Prapas ... lead motion tracking: Modus FX
Alan Precourt ... lighting technical director: Weta Digital
Alex Prichard ... senior digital artist: ILM
Andrew Proctor ... digital artist
Derek N. Prusak ... stereoscopic editorial supervisor
Sophie Pruzsinszky ... coordinator: Trixter Film
Robin Prybil ... visual effects executive
Jeanne-Élise Prévost ... visual effects project Manager: Modus FX
Christopher Puchta ... effects technical director: ILM
Michael Pugh ... stereoscopic artist
Ryan Purnell ... compositor: Stereo D
Francis Puthanangadi ... digital compositor: Digital Domain
Simon Quach ... motion editor: Weta Digital
Kevin Quatman ... digital compositor
Michael Queen ... digital compositor: Fuel VFX
Christin Quek ... digital artist
Ryan J. Quinlan ... digital compositor
Juan Carlos Quintana ... senior stereoscopic compositor
Chris Radcliffe ... senior modeler
Ula Rademeyer ... senior texture artist: Weta Digital
Danny Rafic ... visual effects editor
Michael Ralla ... digital compositor: ILM SF
Jay Rama ... technical support
Murali Ramachari ... visual effects technical director: ILM
Francisco Ramirez ... visual effects editor: Digital Domain
Gerardo Ramirez ... post-visualization supervisor: The Third Floor
Kade Ramsey ... rotoscope artist: Weta Digital
Troy Ramsey ... senior paint artist: Weta digital
Lance Ranzer ... digital artist
Pimentel A. Raphael ... animation supervisor
Craig Douglas Rattray ... rotoscope artist: Weta Digital
Justin Ray ... visual effects artist: Stereo D
Ben Record ... visual effects
Chris Reece ... systems administrator
Laurenn Reed ... visual effects producer
William Reges ... stereoscopic artist: Stereo D
Patrick Reilly ... visual effects artist
Alejandro Restrepo ... data wrangler: Modus FX
Gerard Retulla ... stereoscopic depth artist
Kevin Reuter ... look development supervisor: ILM
Pedro Luis Reyes ... depth artist
Spencer Reynolds ... digital background photographer: ILM
Aaron Rhodes ... roto/paint supervisor: Evil Eye Pictures / visual effects editor: Evil Eye Pictures
Maryam Riahi ... roto/paint artist: Luma Pictures
Megan Rible ... effects technical director: ILM
Michael Rich ... digital artist: ILM
Grover Richardson ... roto/paint artist: ILM
Jason Richardson ... stereoscopic compositor
Leroy Riche ... stereoscopic depth artist
Dean Richichi ... digital compositor
Nicholas Richter ... motion editor
Guy Riessen ... digital matte painter: Evil Eye Pictures
Mike Rim ... stereoscopic compositor
Corinna Ringer ... human resources manager: Trixter Film
Saysana Rintharamy ... fx td: Scanline VFX (as Say Rintharamy)
Agustin Rios ... depth artist
Stéphane Rioux ... digital compositor: Modus FX
Miso Ristov ... prep supervisor: FX3X
Taylor W. Rockwell ... senior visual effects coordinator
Arturo Rodriguez ... stereoscopic depth artist
Bernardo Rodriguez ... vfx editor: Scanline VFX
Katherine Rodtsbrooks ... lead stereoscopic compositor
Lisa Dawn Rogolsky ... rotoscope artist
Petr Rohr ... layout: ILM
Thorsten Rolle ... mattepainting: Fuel VFX
Timo Rolle ... i/o: ScanlineVFX
Emery Romero ... previsualization artist: The Third Floor
Kevin Romond ... fx supervisor
Patric Roos ... CG supervisor: ILM
Zachary J. Rose ... visual effects coordinator
Daniel P. Rosen ... visual effects supervisor: Evil Eye Pictures
Benjamin Ross ... matte painting: ScanlineVFX
Brogan Ross ... technical director (stereoscopic conversion)
Michael Ross-Lang ... matchmove artist / stereoscopic compositor
Felix Rothballer ... it manager: Trixter Film
Meagan Rotman ... digital production manager
Sean Rowe ... digital film scanner
David Rozenfeld ... compositor
Greg Ruane ... digital production administrator
Norbert Ruf ... compositing artist: ScanlineVFX
Tumi Rufai ... stereoscopic depth artist
Jesús Ruiz Torres ... motion editor/animator
Garry Runke ... visual effects technical director: Weta Digital
Nathan Rusch ... pipeline technical director: Luma Pictures
Ari Sachter-Zeltzer ... previsualization lead: The Third Floor (as Ariel Sachter-Zeltzer)
Krystal Sae Eua ... model/texture artist: Hydraulx
Christian Saenz ... layout: ILM
Jeff Saltzman ... digital artist
Joe Sambora ... visual effects production assistant
Ramprasad Sampath ... research & development
Jose Samson ... modeler: Weta Digital
Ronald Samson ... lighting technical director
Dylan Sanchez ... stereo paint artist: StereoD
Mike Sanders ... compositor: Stereo D / digital supervisor
Theodore M. Sandifer ... stereoscopic artist
German Sandoval ... stereoscopic artist
Eric Sanford ... lead stereoscopic compositor
Oliver R. Santana ... roto artist
Nathan Santell ... previsualization producer: The Third Floor
Deb Santosa ... look development/lighting artist: Evil Eye Pictures
Michael Sarkis ... visual effects artist
Steve Sauers ... lead creature technical director
Davis Scott Porter Saunders ... stereoscopic supervisor
Evan Saunders ... stereoscopic artist
Brendan Savage ... visual effects designer
Eric Savino ... depth artist
Jason Adam Schaefer ... rotoscope artist: Hydraulx VFX
Bill Schaeffer ... digital rotoscope artist
Stephan Schaefholz ... digital compositor: ILM
Adam Schardein ... producer: StereoD
Alfredo Schecker III ... stereo depth artist
Michael Scheffler ... research & development: ScanlineVFX
Caterina Schiffers ... digital compositor: Weta digital
Jordan Schilling ... digital compositor: ILM
Paul Schlie ... compositing artist: ScanlineVFX
Sebastian H. Schmidt ... visual effects technical director: Weta Digital
Marcus Schoo ... software developer
Niel Schorfield ... compositor: Trixter Film
Ron Schrems ... cg modeler: Scanline VFX
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto lead
Jameson Schultz ... stereoscopic lead: StereoD
Walter Schulz ... creature technical director
Brian Schumacher ... stereoscopic supervisor
Eric Schumacher ... production assistant: Trixter Film
Sean Schur ... senior digital artist
Charles Schwartz ... matchmove/layout artist: Evil Eye Pictures
Eric Schweickert ... digital compositor (as Eric Schweikert)
Kino Scialabba ... lead concept designer: Legion Entertainment
Raymond R. Scott Jr. ... stereoscopic roto artist
David Scott ... digital compositor
Michael Scott ... stereo compositor
Kevin Sears ... lighting artist
Chris Sedik ... desktop administrator
Rene Segura ... lead integration artist: Digital Domain
Jason Selfe ... look dev compositor: Digital Domain
Carsten Seller ... animator
Paolo Emilio Selva ... software developer: Weta Digital
Jaeil Seo ... matte painter: Scanline VFX
Nelson Sepulveda ... compositing supervisor
Maria Serrano ... previsualization artist: The Third Floor
Sheldon Serrao ... effects td: ILM
Den Serras ... senior technical artist: Deluxe
Joel Sevilla ... CG supervisor
Wesley Sewell ... stereoscopic supervisor
Paul Seyb ... visual effects
Amir Shachar ... shader development: Weta Digital
Marnie Shachar ... texture artist: Weta Digital
Thrain Shadbolt ... digital effects supervisor: Weta Digital
Akbar Shaikh ... stereo production coordinator
Amy Shand ... it coordinator
Stanislav Shapetskiy ... stereo compositor
Lily Shapiro ... visual effects coordinator: Cantina Creative
Glen Sharah ... lead shader writer
Amit Sharma ... digital compositor
Cameron Sharp ... visual effects editor: Fuel VFX
Janet Sharpe ... visual effects production manager
Paul Sharpe ... visual effects artist
Sam Sharplin ... digital modeler: Weta Digital
Aurynn Shaw ... production engineer: Weta Digital
Betty Shaw ... digital resource supervisor
Taylor Shaw ... effects technical director: ILM
Nathan Sheldrick ... senior matchmove artist
Adam Shelton ... textures pipeline technical director: Weta Digital
Saurabh Shenai ... stereoscopic paint artist: Stereo D
William Sherak ... stereo executive producer (Stereo D)
Dong Yeop Shin ... visual effects artist
Payam Shohadai ... executive visual effects supervisor: Luma Pictures
Eric Sibley ... visual effects
Adnan Siddique ... lead roto artist
Jarom Sidwell ... visual effects production manager
John Sigurdson ... visual effects artist
Joey Sila ... digital compositor: Luma Pictures
Jared Simeth ... compositing supervisor: Luma Pictures
Stacey Simmons ... technology coordinator: StereoD
Keith D. Simpson ... rotoscope supervisor: The Base Studio
Chrystia Siolkowsky ... roto artist
Thanapoom Siripopungul ... lead character technical director: Luma Pictures
Janek Sirrs ... visual effects supervisor
Anna Sitjà ... texture artist: Weta Digital
Peter Sjolander ... visual effects coordinator
Brett Skinner ... lead texture artist: Weta Digital / look development artist: Weta Digital
Olaf Skjenna ... lead layout technical director
Sally Slade ... pipeline td: Scanline VFX
Michael Slater ... texture artist: weta digital
Matt Sloan ... visual effects
Lori Smallwood ... senior animation technical director
Stephen Smart ... wrangler: Weta Digital
Brian L Smith ... research and development: ILM
Cameron Smith ... senior compositor: ILM
Cole Smith ... models coordinator
Corey Smith ... stereoscopic artist
Jason Smith ... associate visual effects supervisor: ILM
Jeff Smith ... research & development
Marc Smith ... camera technical director: Weta Digital
Anthony Snitzer ... visual effects office production assistant
Eva Snyder ... lead compositor: Method Design
Sean Snyders ... software engineer: Weta Digital
Wee Lian Soh ... digital artist
Perry Hyunwoo Sohn ... camera technical director: Weta Digital
Frederic Soumagnas ... visual effects
Clay Sparks ... LightStage producer/artist
Lisa Spence ... senior digital producer: Scanline VFX
Stefan Spendier ... visual effects executive producer: Trixter Munich
Doug Spilatro ... visual effects artist
Christoph Sprenger ... head of fx r&d: Weta Digital
Stephen T. Spurlock ... stereo compositing artist
Mark Stanger ... animator
Brett Stapleton-French ... digital compositor (as Brett Dix)
R. Alexi Steinhauer ... roto artist: Scanline VFX
Albrecht Steinmetz ... camera lead: Weta Digital
Andrea R. Stephens ... production coordinator
Grace Stephens ... texture artist
Joe Woodward Stevenson ... layout artist
Nicole Stevenson ... render wrangler: StereoD
John Stevenson-Galvin ... lead digital modeler: Weta Digital
G. Allen Stewart ... stereoscopic conversion artist
Sam Stewart ... digital paint and rotoscope artist: ILM
John Stillman ... digital compositor
Joshua Stirling ... roto artist
Nicholas Stocker ... stereoscopic compositor
Justin Stockton ... layout technical director: Weta Digital
Rosalind Stratton ... layout technical director: Weta Digital
Colin Strause ... visual effects supervisor
Greg Strause ... visual effects supervisor
Florian Strobl ... digital compositor
Petra Stueben ... texture artist: weta digital
Frederick George Stuhrberg ... 3d scanning
Allison Sturdy ... stereoscopic depth artist
Mohinder Subramaniam ... digital artist: ILM
Dan Sukiennik ... camera layout supervisor
Nigel Sumner ... visual effects supervisor
Kamalakar Suryavanshi ... stereo compositor: Stereo D
Alex Suter ... research and development
Josh Sutherland ... visual effects editor: Hydraulx
Richard Sutherland ... CG supervisor: Luma Pictures
Malino Suzuki ... motion capture / motion editing
Masaya Suzuki ... senior texture artist/look dev artist: Weta Digital
Josh Swanson ... compositor: Stereo D
Steven Swanson ... visual effects supervising producer: Luma Pictures
Jonathan Swartz ... effects technical director
James Sweeney ... integration lead: Scanline VFX
Jeremiah Sweeney ... compositor: Lola Visual Effects
Shiloe Swisher ... stereoscopic & vfx compositor
Thomas Sydnor ... rotoscope artist: The Base Studio
Sebastian Sylwan ... chief technology officer: Weta Digital
Brian Taber ... stereographer
Lionel Taillens ... digital matte painter: ILM
Charles Tait ... head of compositing
Takashi Takeoka ... digital compositor
Srikalyan Tallapragada ... digital artist: ILM
Bee Jin Tan ... compositor: Scanline VFX
Henri Tan ... creature technical director: ILM
Eric Tang ... lead creature technical director: Weta Digital
Lai Lin Tang ... layout artist: ILM
Andrew Taylor ... shader writer: Weta Digital (as Andrew R. E. Taylor)
Ben Taylor ... compositor
Brandon Taylor ... stereo compositor / stereoscopic paint artist
Chad Taylor ... digital artist: ILM
Huai Yuan Teh ... fx technical director: ILM
Sunny Teich ... effects technical director
Felix Telfer ... effects assistant technical director
Biljana Temelkova ... roto artist
John Michael Temple Jr. ... depth artist: Stereo D
Chris Templeman ... rotoscope artist
Adrian Teng ... digital artist
Corinne Teng ... visual effects production assistant
Beau Teora ... visual effects artist
Tim Teramoto ... creature technical director
Mike Terpstra ... compositor
Christopher Terry ... lead stereoscopic compositor (as Chris Terry)
Scott Tessier ... digital artist
Nicholas Tey Kai Guan ... digital artist: ILM
Jason Thielen ... previsualization artist: The Third Floor
Amy Thomas ... lead assistant technical director
Lindsay Thompson ... animator
Adam Thornberry ... stereoscopic depth artist: Stereo D
Meghan Thornton ... digital artist
Nils Thuerey ... research & development lead: Scanline VFX
Jonas Thörnqvist ... digital modeler: Weta Digital
Eric Timm ... stereo compositor
Patrick Timmermann ... visual effects coordinator: Trixter Film
Robert Tobin ... stereo conversion artist
Travis Tohill ... animator
Audrea Topps Harjo ... production manager: Weta Digital
Viviana Torrellas ... stereoscopic depth artist: Stereo D
Alan Torres ... visual effects designer: Cantina Creative
Brian A. Torres ... pipeline technical director: Luma Pictures
Enrique Torres ... stereoscopic artist
Mariko Tosti ... shaders coordinator: Weta Digital
Adrien Toupet ... effects technical director: Weta Digital
Derek Tracy ... stereo compositor
Delio Tramontozzi ... animator: ILM
Khuong Tran ... stereo compositor: Stereo D
Tomas Tran ... desktop administrator
Mark Victor Trappett ... render wrangler
Alan Travis ... roto/paint supervisor
Chris Treichel ... stereo production coordinator: Stereo D
Lazar Trenchev ... visual effects
Ryan Trenhaile ... compositor
Ryan Trippensee ... digital compositor: Luma Pictures
Matthew Trivan ... visual effects artist
Stephan Trojansky ... visual effects supervisor: Scanline VFX
John Trotter ... stereoscopic compositor
Bryan Trowbridge ... technical assistant: ILM
Guerdon Trueblood ... digital artist
Denis Trutanic ... senior layout artist: ILM
Adrian Tsao ... lighting technical director: ILM
Ervin Tuazon ... stereoscopic artist: Stereo D
Doug Tubach ... digital artist: ILM
Pat Tubach ... production support: ILM
Melanie Rose Tucker ... stereoscopic compositor / stereoscopic painter
Barry R. Tuttle ... visual effects coordinator: The Base Studio
Jon Tyler ... senior motion editor
Yuki Uehara ... Flame artist
Jen Underdahl ... visual effects executive
Stephen Unterfranz ... lighting technical director
Lee Uren ... digital artist
Reuben Uy ... assistant technical director (as Reuben Bulawin Uy)
Jeff Vacanti ... animator
Elliottness A. Valentin ... stereoscopic depth artist
Nowell Valeri ... layout artist: ILM
Josiah Van Arsdel ... stereo compositor: Stereo D
Justin van der Lek ... 3D environments lead: Digital Domain
James Van Der Reyden ... motion capture technician: Weta Digital
Phil Van Der Reyden ... modeller
Kara Vandeleur ... texture/look dev artist: Weta Digital
Carol VanHook ... stereoscopic artist
Sherin Varghese ... stereoscopic lead: Stereo D
Todd Vaziri ... digital artist: ILM
Aurelio x. Vera Jr. ... lead stereoscopic compositor
Jeanette Vera ... rotoscope artist: The Base Studio
Noah Vice ... cg supervisor: Evil Eye Pictures
Douglas Peter Viljoen ... rotoscope artist
Yu Chun Wing Vincent ... animator: ILM
Andres Vitale ... senior compositor: ILM
Marion Voignier ... roto/paint artist
Isaac Von Leu ... digital effects artist
Yonghow Vong ... lighting technical director: ILM
Cristina Vozian ... digital paint and roto: Pixomondo
Andreja Vuckovic ... modeler: Weta Digital
Tim Waddy ... CG animator
Reed Wade ... production engineer
Nick Walker ... layout artist: ILM
Sean Noel Walker ... lead lighting technical director
Brenda R. Wallace ... production engineer: Weta Digital
Michael Waltl ... effects artist: Trixter Film
Gwyneth Walton ... modeler: Weta Digital
Waikit Wan ... creature technical director: ILM
Nye Warburton ... previsualization artist: The Third Floor
Mortimer Warlimont ... senior compositing artist: ScanlineVFX
Pieter Warmington ... digital artist: Industrial Light & Magic
Sharon Warmington ... digital compositor: ILM
Ben Warner ... digital compositor: ILM
Paige Warner ... digital artist
Jeffrey Warnhoff ... depth artist
Tim Warnock ... matte painter: ILM
James Waterson ... digital compositor: Luma Pictures
Adrian Watkins ... digital artist
Chase Watson ... systems administrator
Martin Toby Watson ... integration artist: Scanline VFX
Vincent Wauters ... visual effects supervisor: Logan
José Manuel Weil ... lighting/shading supervisor: ScanlineVFX
Alexandra Weir ... creature technical director
Philipp Welle ... compositing artist: Trixter Film
Pete Wellington ... information systems
Cliff Welsh ... Flame compositor
Adina Wernstedt ... compositing artist: Trixter Film
Lukas Weyandt ... visual effects artist
Ashley Whitaker ... visual effects
Adrian White ... digital compositor: Weta Digital
Jeff White ... visual effects supervisor: ILM
Faith Whitehead ... stereo depth artist
Jazmyn Whitman ... stereoscopic artist: Stereo D (stereoscopic conversion)
Georg Wieland ... visual effects producer: Trixter Film
Yanick Wilisky ... visual effects executive supervisor: Modus FX
Fraser Wilkinson ... layout technical director: Weta Digital
Ronnie E. Williams Jr. ... digital compositor
Barry Williams ... digital artist
Gavin Williams ... motion editor: Weta Digital
Guy Williams ... visual effects supervisor
Sam Willing ... assistant visual effects editor: ILM
Aaron Wilson ... digital artist: ILM
Jay Wilson ... stereoscopic compositor
Jody Wilson ... visual effects
Nicholas Wilson ... senior digital modeler: Weta Digital
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Stephen Wilson ... digital compositor: Weta Digital
Derek Winslow ... matte painter
Teresa Winters ... layout technical director: Weta Digital (as Teresa Hooper)
Don Wong ... effects aritst: ILM
Eric Wong ... creature technical director: ILM
Nick Woo ... visual effects artist
Andrew Wood ... visual effects
Jamie Wood ... senior compositor
Mike Wood ... digital matte artist
Clare Woodford-Robinson ... digital modeler: Weta Digital
Bjoern Wortmann ... compositing artist: ScanlineVFX
Jeff Wozniak ... cg sequence supervisor: ILM
Andy Wright ... render wrangler: weta digital
Mark Edward Wright ... visual effects editor: Hydraulx (as Mark Wright)
Gary Wu ... creature technical director: ILM
Peter M. Wu ... stereoscopic depth artist
Garrett Wycoff ... roto/paint artist: Luma Pictures
Piotr Fox Wysocki ... senior texture r&d and look dev artist
Xian Xiao ... visual effects
Junying Xu ... texture artist: Weta Digital
Umashanker Yadav ... stereo roto artist: Stereo D
Yoshiya Yamada ... project lead technical director: Hydraulx
Keiji Yamaguchi ... creature developer: ILM
Marvin Yanez ... stereoscopic roto lead
Momo Yang ... layout artist
Jeff Yanik ... visual effects production assistant
Sheen Wei Yap ... digital artist: ILM
Viki Yeo ... texture artist: Weta Digital
Ben Ying ... compositor: Fuel VFX
Long Yinghan ... digital artist
Niki Yoblonski ... paint and rotoscope artist: Scanline VFX
Dennis Yoo ... senior animator: Weta Digital
Nina Yoon ... compositor
Craig Young ... animator: Weta Digital
Elliott Young ... senior analyst programmer: Weta Digital
Mark Young ... senior texture artist
Scott Younkin ... sequence supervisor: ILM
Sonia Yu ... lighter: Luma Pictures
Vincent Yu ... animator: ILM
Walter Yuan ... stereoscopic compositor
Dean Yurke ... digital compositor
Heidi Zabit ... visual effects artist
Ismat Zaidi ... executive producer: ScanlineVFX
Chris Zammit ... senior texture artist/look dev: Weta digital
Michael Zavala ... 2D coordinator: Hydraulx VFX
David Zbriger ... technical manager of global production: ILM
Toh ZiJing ... lighting technical director
Tom Zils ... digital artist: ILM
Dominik Zimmerle ... compositor: Trixter Film / matte painter: Trixter Film
Andrew Zink ... lighter: Luma Pictures
Roxanne Zuckerman ... digital artist
Rainer Zöttl ... cg supervisor: ScanlineVFX
Schuyler Anderson ... stereoscopic depth artist (uncredited)
Erubeth Avila ... digital compositor (uncredited)
Brandon Barney ... paint & roto artist (uncredited)
William Beaton ... post production coordinator (uncredited)
Ian Blewitt ... compositor (uncredited)
Mike Brumit ... depth artist: Stereo D (uncredited)
Bruce Cardozo ... scanning and recording (uncredited)
Brian Carney ... stereoscopic compositor (uncredited)
Charmaine Chan ... assistant technical director: ILM (uncredited)
Cody Charfauros ... producer: rotoscopy (uncredited)
Jack Elder ... technical writer (uncredited)
Markus Hagemeier ... i/o: ScanlineVFX (uncredited)
Paulette Harutnian ... digital artist (uncredited)
Sherry Hitch ... digital compositor (uncredited)
Kristofer Kody ... stereo compositor (uncredited)
Nelson Lim ... assistant technical director (uncredited)
YuanJing Lin ... technical assistant (uncredited)
Flip Livingston ... magenta color artist (uncredited)
Cedric Lo ... lead animator: ILM Singapore (uncredited)
Anthony Lucero ... visual effects editor (uncredited)
Brian Malmstrom ... rotoscope artist: Stereo D (uncredited)
Sean Mattini ... visual effects (uncredited)
John McCarten ... creature software developer: WETA Digital (uncredited)
Brandon McNaughton ... compositor (uncredited)
Lau E.H. Melvin ... technical assistant (uncredited)
Hairol Mikelly ... digital artist (uncredited)
Brian Moffet ... production engineer (uncredited)
Jerome Moo ... concept artist: ILM (uncredited)
Masakazu Murakami ... visual effects (uncredited)
Hector Navarro ... depth artist (uncredited)
Bruce Powell ... digital artist (uncredited)
Nick Provenzano ... production and technical support (uncredited)
Jason Ramsey ... assistant coordinator: Cantina Creative (uncredited)
Rachel Rose ... research and development (uncredited)
Miguel A. Salek ... visual effects (uncredited)
Jeremy Therrien ... technical assistant (uncredited)
Shavant Thomas ... technical support: ILM (uncredited)
Ryan Urban ... compositor: Method Studios (uncredited)
Adrian Williams ... research and development (uncredited)
She Fong Yap ... production assistant: Industrial Light & Magic (uncredited)
Edward Paul Yu ... compositor: Stereo D (uncredited)

Stunts 

Hank Amos ... stunt co-coordinator
Eddie Braun ... utility stunts
Garwood Brewer ... utility stunts
Alex Chansky ... stunt double: Hawkeye
Mark Chapman ... utility stunts
Anis Cheurfa ... utility stunts
Tim Connolly ... utility stunts
Clay Cullen ... stunt double
Andy Dylan ... stunt double: Agent Coulson (as Andrew Dylan)
Ousaun Elam ... stunt double: Nick Fury
Jonathan Eusebio ... fight coordinator
Donna Evans ... utility stunts (as Donna Evans Merlo)
Jeremy Fitzgerald ... utility stunts
Clay Donahue Fontenot ... stunt double: Iron Man
Glenn Foster ... stunt double: Stark
Joey Freitas ... utility stunts
Kylie Furneaux ... stunt double: Agent Hill
Mike Gunther ... utility stunts
Michael Hansen ... utility stunts
Sam Hargrave ... stunt double: Captain America (as Samuel Hargrave)
Riley Harper ... stunt performer
Karen A. Harris ... stunt assistant (as Karen Harris)
Scott Helgert ... stunt performer
Daniel Hernandez ... utility stunts
David Hugghins ... utility stunts
Allen Jo ... stunt performer
Paul Lacovara ... stunt double: Tom Hiddleston
Matthew LeFevour ... stunt double: Thor (as Matt LeFevour)
Matt Leonard ... utility stunts
Anthony Molinari ... stunt double: Bruce Banner
Heidi Moneymaker ... stunt double: Black Widow
William Morts ... utility stunts (as Billy Morts)
Kim Do Nguyen ... utility stunts
Chris O'Hara ... stunt coordinator: 2nd unit
Tanoai Reed ... utility stunts
Troy Robinson ... utility stunts
Debby Rondell ... utility stunts
R.A. Rondell ... supervising stunt coordinator
David Schultz ... utility stunts
Jeff Seich ... precision driver
Brian Simpson ... utility stunts
Doug Snively ... utility stunts (as Douglas Snively)
Nuo Sun ... utility stunts
Tim Trella ... utility stunts
Steve Upton ... utility stunts
Jon Valera ... utility stunts
Aaron Walters ... utility stunts
Alba Albanese ... stunt performer (uncredited)
Dean Bailey ... stunts (uncredited)
Chick Bernhardt ... stunt double: Russian mobster (uncredited)
Troy Brenna ... stunt double: Hulk (uncredited)
Charlie Brewer ... stunt double: Stellan Skarsgård (uncredited)
Lyndsay Brown ... stunts (uncredited)
Troy Brown ... stunts (uncredited)
Richard Burden ... stunt performer (uncredited)
Jwaundace Candece ... stunt performer (uncredited)
David Castillo ... stunt driver (uncredited) / utility stunts (uncredited)
Chris Cenatiempo ... stunts (uncredited)
Laurence Chavez ... stunts (uncredited)
Tim Connolly ... stunt performer (uncredited)
Blaise Corrigan ... stunts (uncredited)
Holland Diaz ... stunt double (uncredited)
Jessica Edwards ... utility stunts (uncredited)
Annie Ellis ... stunts (uncredited)
Todd Emmett ... stunt performer (uncredited)
Jon H. Epstein ... stunt performer (uncredited)
Courtney Farnsworth ... stunt double: Ashley Johnson (uncredited)
Richard Fike ... stunt performer (uncredited)
Tait Fletcher ... stunts (uncredited)
Jeremy Fry ... stunt performer (uncredited)
Erica Grace ... stunts (uncredited)
Karen A. Harris ... stunts (uncredited)
Steve Hassenpflug ... utility stunts (uncredited)
Dana Hee ... stunts (uncredited)
Cassidy Hice ... utility stunts (uncredited)
Jay Hieron ... stunts (uncredited)
John Finnerty Jr ... stunt performer (uncredited)
Jason Kolowski ... stunt double (uncredited)
Luke Lesko ... stunts (uncredited)
Maggie Macdonald ... stunts (uncredited)
Samantha MacIvor ... stunt double (uncredited)
Bill McAdams Jr. ... stunts (uncredited)
Angelique Midthunder ... stunt double: Alicia Sixtos (uncredited)
Kelleigh Miller ... utility stunts (uncredited)
Casey O'Neill ... stunts (uncredited)
Chris Palermo ... stunt driver (uncredited)
Salomon Passariello ... stunt player: helicopters (uncredited)
Linda Perlin ... stunt performer (uncredited)
George Peters ... stunt driver (uncredited)
Justin Price ... stunt performer (uncredited)
Shane Rangi ... stunt performer (uncredited)
Larry Rippenkroeger ... stunts (uncredited)
R.A. Rondell ... stunt coordinator (uncredited)
Rich Rutherford ... stunt driver (uncredited)
Mandy Schneider ... stunts (uncredited)
Trina E. Siopy ... stunt performer (uncredited)
John Sundquist ... stunt performer (uncredited)
Nancy Thurston ... stunts (uncredited)
Steve Upton ... stunt rigger (uncredited)
Michael S. Walter ... stunt performer (uncredited)
Jen Weissenberg ... stunts (uncredited)
Scott Workman ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

David M. Adams ... lighting technician
Kevin Akers ... second assistant camera: additional photography, Los Angeles
Tristan Allen ... grip: New York
Matthew E. Alper ... assistant camera
Eric D. Anderson ... first assistant camera: VFX unit
Jeff Anderson ... additional best boy rigging electric
Troy Anderson ... local best boy rigging electric
Russell Ayer ... lighting technician
Stephen Babineau ... rigging electrician
Joe Bacharka ... lighting technician: second unit
Joey Bacharka ... electrician
Greg Baldi ... camera operator: second unit
Luke Barger ... best boy grip: additional photography, Los Angeles
Kevin Barrera ... rigging electric gang boss
Julian Bass ... digital camera loader
Christopher Michael Beer ... assistant camera: visual fx unit
John Beran ... rigging key grip
John Betancourt ... hd tech
Ralph Bickford ... electrician
Hans Bjerno ... camera operator
John Bonnin ... libra head operator
Bryan Booth ... dimmer board operator
Waylon Brady ... electrician
Cameron Bryant ... key grip: additional photography, Los Angeles
Jarrett Buba ... electrician: second unit
Michael Burgess ... director of photography: additional photography
Tom Burnett ... electrician
Chip Byrd ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Ryan Carnahan ... grip
Giovanni Carranza ... digital utility: Second Unit / digital utility: second unit
Trevor Carroll-Coe ... camera loader
Erick Castillo ... digital loader: second unit
Tristan Chavez ... second assistant camera
Tom Cherry ... first assistant camera: "c" camera
Chris Cochran ... additional rigging electrician
Daniel Cocuzzo ... grip
Bill Coe ... camera: "a" camera / first assistant camera
James F. Cornick ... rigging gaffer: second unit
Eric Arnold Cortez ... lighting technician
Jacob Cottrell ... lighting technician
Edward J. Cox ... rigging electric gang boss
Alexander 'Lex' Crow ... rigging electrician: second unit
Richard S. Crumrine Jr. ... first assistant camera: additional photography second unit
Morgan Davis ... grip
Robert B. Dechellis ... key best boy
Isaac Denair ... rigging electrician: second unit
Mike Dittiacur ... rigging grip
Bob Dodd ... electrician
Mitch Dubin ... camera operator: "a" camera
Stephanie Dufford ... digital utility
Eric Dvorsky ... aerial camera technician
Ryan Elvira ... rigging grip
Jeremy Emerman ... epk
Russ Faust ... electrician
Mike D. Fernandez ... electrician
Wade Ferrari ... camera production assistant: second unit
Gerard Fiore ... grip New York
Adam Flores ... grip
Christopher Flurry ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Max Frankston ... hd video assist
Raphael Freud ... rigging electric gang boss / rigging technician
Lauren Gadd ... loader: second unit
Richard Galli ... electrician
Justin Geoffroy ... hd video assist: second unit
Mark Goellnicht ... camera operator: "a" camera, second unit / steadicam operator: second unit
Carlos Gonzalez ... technocrane operator: second unit
Paul Simon Gordon ... rigging electrician
Brad Goss ... key rigging grip: New York
John K.D. Graham ... electrician
Nikki Gray ... second assistant camera
Christopher Griffin ... rigging electrician
Peter Gulla ... camera operator: "b" camera, second unit
Matthew Haskins ... second assistant camera: "c" camera
Robert Hatfield ... digital imaging technician: second unit (as Bobby Hatfield)
Zak Hawley ... assistant camera: visual fx unit
Brett Heicher ... electrician
Juergen Heinemann ... grip
Daniel A Hernandez ... digital imaging technician
Erik Hernandez ... rigging electrician
Jeff 'Moose' Howery ... dolly grip: second unit
Steven Hubbell ... grip: re-shoots
Tom Hutchinson ... first assistant "c" camera
Sherman Jackson ... lighting technician
John Janusek ... key grip
David Jarred ... grip
Jimi Johnson ... video assist operator
Bryan P. Jones ... assistant camera: visual effects unit
Jason Jouver ... grip
Jay Keitel ... first assistant camera: additional photography, Los Angeles
Dylan Kelling ... rigging grip
Tommy Kerwick Jr. ... dolly grip: New York
Tom Kerwick ... key grip: New York
Keone Kim ... flying camera programmer
Jason Kirker ... grip: Pittsburgh second unit
Donald Klinefelter ... rigging electrician: second unit
Kris Krosskove ... camera operator: second unit
Josh Kubizne ... rigging electrician
Kevin J. Lang ... rigging gaffer
Frank Larson ... additional assistant camera
Jason Linebaugh ... lighting technician
Robert Lofstrom ... rigging electrician
Shaun Lowry ... grip
George Lozano Jr. ... fixtures L.E.D. tech
Lorne MacDougall ... lamp operator: New York
Marc Margulies ... first assistant camera
Diego Mariscal ... dolly grip
David Markey ... electrician
Evan Martinez ... grip
Luis Martinez ... rigging electrician
Michael J. Maurer ... electrician: New York
Sean McClellan ... electrician
Kevin McKenna ... digital video assist operator
Bobby McMahan ... "a" camera second assistant
Samuel R. McMullen ... grip
Johnny Medeiros ... hd video assist engineer
Kevin Meegan ... grip: construction
David Melhorn ... rigging electrician
Dan Ming ... "a" camera first assistant: additional photography
John S. Moyer ... camera operator
John Murphy ... b dolly grip: second unit
Trevor Murphy ... camera production assistant
Sean Murray ... electrician
Joseph E. Myers ... grip: second unit
Chris Napolitano ... chief lighting technician
Michael Nelson ... ultimate arm operator
Ryan Nelson ... best boy rigging grip
Keith Nickoson ... grip
David B. Nowell ... aerial director of photography
Clayton Null ... grip foreman: second unit
Jean-Pierre Nutini ... electrician
Bill O'Leary ... gaffer: New York
Ian O'Neill ... grip / grip: New York
Jesse Olivares ... key video engineer
Jeremy Antonio Oliver ... rigging electrician
Tod Olivieri ... rigging electrician
Georgia Packard ... camera operator: second unit
Louis Petraglia ... rigging electric best boy
Lauren Petzke ... lighting technician: second unit
Jon Philion ... libra head technician
Teddy Phuthanhdanh ... digital utility
Joe A. Ponticelle ... first assistant camera
Patrick Ready ... digital workflow supervisor
Patrick Redmond ... edge head technician
Benoit Richard ... dimmer board operator: second unit
Tony Rivetti ... first assistant camera: "a" camera, steadicam: second unit
Todd Roberts ... rigging electrician
Dale Robinette ... additional still photographer
Mick Rocks ... rigging electrician
Zade Rosenthal ... still photographer
Amanda Rotzler ... additional second assistant camera: second unit
C.J. Roy ... digital imaging technician: aerial unit
Jason Rueda ... assistant camera: visual fx unit
Chris Salamone ... rigging grip
Terry J. Sanchez ... grip
Christopher A. Schenck ... camera operator: "c" camera, Ohio unit
Amishjim Schulze ... rigging electrician
Michael J. Schwartz ... lighting technician
Jason Seigel ... d.i.t. production assistant (uncredited)
Keith Seymour ... key rigging grip: second unit, Pittsburgh
Mark Sheets ... rigging grip
Patrick Shelby ... grip: New York crew
Jay Sheveck ... libra operator
Brad Shield ... director of photography: second unit
John P. Shine ... best boy grip
Aaron Smith ... rigging grip
Troy Sola ... second assistant camera: New York
Kevin Soto ... vfx grip
Mark Spath ... "b" camera first assistant: additional photography
Nathan Spencer ... rf technician
Doug Stanczak ... video assistant: second unit
Brooke Stanford ... gaffer: second unit, New York
Eric Steinig ... dolly grip: "b" camera
Michael Stoecker ... rigging electrician
Anthony M. Suarez ... electrician
Waris Supanpong ... first assistant camera: visual fx unit New York
Larissa Supplitt ... second assistant camera: "b" camera
Alan Swain ... rigging electrician
Dempsey Tillman ... hd video assist
Jason Tubbs ... edge arm operator
John Turk ... electrician
James R. Tynes ... gaffer: second unit / second unit: gaffer
Derek J. Vass ... gaffer: additional photography, Los Angeles
Carl Vigil ... rigging electrician
Jorn Vylonis ... rigging electrician (uncredited)
Troy N. Wade ... dolly grip: "a" camera
Roger Wall ... assistant camera
Benton Ward ... rf technician
Nicholas D. Ward ... electrician
Dale Glenn Waseta ... video assistant: second unit
Ryan Washlaski ... rigging grip best boy: second unit
Corey Weintraub ... second assistant camera: second unit
Dwayne Willis ... rigging electrician
Michael Woodside ... electrician
Don Yockey ... grip: second unit, Pittsburgh & Cleveland
Andy Young ... rigging electrician
Ron Zabarsky ... lighting technician
Arthur Zajac ... first assistant camera: vfx element unit
Daniel Zamora ... electrician
Harry Zimmerman ... first assistant camera: "b" camera
Nick Zinobile ... additional grip: second unit
Britt Cyrus ... digital imaging engineer: aerial unit (uncredited)

Animation Department 

Charles Alleneck ... animator
Mickael Coedel ... animator
Simon Fillat ... animator
Jason Fittipaldi ... animator: Luma Pictures
Anneka Fris ... animator: Weta Digital
Ronny Gani ... animator
A.J. Gillespie ... animator
Aaron Gilman ... animation supervisor
Daniel Gonzalez ... animator
Elizabeth Gray ... animator: Weta Digital
Juani Guiraldes ... animator: Weta Digital
Norris Houk ... titles artist
Zaini Jalani ... animator: ILM
Jerry Kung ... animator: Weta Digital
Adam Lawson ... animator
Eric Leong Mun Fai ... senior animator: ILM Singapore
Christian Liliedahl ... animator: ILM
Brad Lincoln ... animator: Weta Digital
Randy Link ... animator
Merlin Bela Wassiij Maertz ... animator
Tom Meade ... animation technical director
Phil Morris ... animator
Guido Muzzarelli ... animator
Andrew Park ... animator
Mike Jerome Putnam ... background artist
Alli Sadegiani ... animator
Maureen Seng ... animator
Mark Smith ... animator
Althea Suarez Gata ... animator
Rini Sugianto ... animator
Caroline Ting ... animator
Edwina Ting ... animator
Sebastian Trujillo ... animator
Roland Vallet ... animator
Brian Ward ... animator

Casting Department 

Maryellen Aviano ... extras casting coordinator
Jim Burleson ... extras casting assistant
Joshua Fritel ... extras casting assistant
Johnny Gidcomb ... adr voice casting
Tamara Hunter ... casting associate
Allie Levin ... extras casting
Amanda L. Preputnik ... extras casting assistant: Cleveland
Anne Reeves ... extras casting assistant: New York
Katy Russell ... casting assistant
Becky Woodward ... casting assistant
Jennifer Yost ... casting assistant
Jordan Blair Mangold Brown ... extras casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Pilar Agoyo ... seamstress / tailor
Chris Alexander ... specialty costumes mold maker: Ironhead Studios
Anthony Almaraz ... set costumer
Deborah Ambrosino ... specialty costume manufacturer
Aleah Ames ... costumer
Javier Arrieta ... key costumer
Blake Bolger ... specialty costumer/dresser: Legacy Effects
Pablo Borges ... costumer
Brandon Brocker ... wardrobe production assistant
Dorothy Bulac ... key specialty costumer
Melanie Cargioli ... set costumer: second unit, Pennsylvania & Ohio (as Melanie Marie Evans)
Paul John Carli ... set costumer
Wynema Chavez ... ager/dyer
Keith Christensen ... sculptor: Ironhead Studio
Lucy Cobbs ... costume production assistant: New York
Scott T. Coppock ... set costumer: New York
Dan Crawley ... mold shop supervisor
Erin Dell'amore ... specialty costumes silicone technician: Ironhead Studios
Rebecca DeNoewer ... costumer: Cleveland
Michelle Deville ... specialty costumer/dresser: Legacy Effects
Emily Egge ... set costumer
Alison Evans ... costumer: Cleveland
Klara Farberov ... costumer
Jody Felz ... costumer
Ryk Fortuna ... specialty costumes sculptor and mold maker: Ironhead Studios
Kelli French ... additional costumer
Darryl Garcia Jr. ... costume assistant
Robyn Gebhart ... cutter/fitter
Julia Gombert ... ager/dyer
Rhonney Greene ... costume supervisor: New York
Jeff Himmel ... specialty costumer/dresser: Legacy Effects (as Jeffrey Himmel)
Kristi Hoffman ... costumer
Askia Won-Ling Jacob ... set costumer
Jim Kundig ... specialty costumer: Film Illusions
Amahl Lovato ... ager/dyer
Carol McLennan ... set costumer
Melissa Moody ... tailor
Bob Moore Jr. ... set costumer
Chris Newlander ... costumer
Meriwether Nichols ... key costumer: second unit / set costumer
Rob Overbeck ... costume assistant
Stephen Pardee ... ager/dyer: New York
David Paulin ... head ager/dyer
Angelique Paull ... costume supervisor
Rob Phillips ... head ager/painter
Aura Sperling Pierce ... set costumer
Joy Ramsay ... costumer
Lauren Rosenbloom ... costume research
Amy Roth ... assistant costume designer: New York
Adam Sabodish ... costume assistant
Leticia Sandoval ... specialty costumes
Claire Sandrin ... set costumer
Anna Seltzer ... costume assistant
Trey Shaffer ... costume graphic designer
Virginia Smith Phillips ... background costumer
Christopher Swift ... specialty costumer/dresser: Legacy Effects
Jesse Trevino ... costumer / set costumer
Stuart Gordon Tribble ... costumer
Suzi Turnbull ... costume supervisor
Ali Tycast ... costume assistant
Brian Van Dorn ... mold maker: Ironhead Studios
Gillian Waterman ... costumer
Peter White ... costumer: Robert Downey Jr.
Mollie Kimball Whitson ... costume assistant
Dale Wibben ... cutter/fitter
Robert Wojewodski ... assistant costume designer
Timothy A. Wonsik ... key costumer
Lisa Wujick ... costumer
Karen Young ... costumer

Editorial Department 

Tommy Aagaard ... apprentice editor
Milton Adamou ... stereoscopic post supervisor
Paul E. Alderman ... assistant editor
Blake Babson ... post-production coordinator
Koetter Brently ... post-production technician
Michael Buck ... stereoscopic assistant editor
Robin Buday ... assistant editor
David Cowles ... stereoscopic on-line editor
Danielle Daly ... supervising post-production coordinator
Scott Douglas ... stereoscopic assistant editor
Richard A. Eisenstein ... post-production technician
Greg Emerson ... senior stereoscopic on-line editor
Jermaine R. Gill ... on set dailies
Peter Gvozdas ... first assistant editor
Kevin M. Jackson ... post-production assistant
Katie Jordan ... digital intermediate color assist
Adam Kimmerlin ... stereo editor
Aaron Kroger ... outpost engineer
Marc Lulkin ... colorist: dailies
Robert Malina ... first assistant editor
Ryan R. Moos ... 3D editor
Kiran Pallegadda ... first assistant editor
Michael Parkinson ... editorial support / technical support
Chris Peariso ... outpost engineer
Paul Rubell ... additional editor
Adrian Scherger ... stereoscopic assistant editor: Stereo D
Brett Schlaman ... stereo editor
Matthew Schmidt ... assistant editor
Steven J. Scott ... supervising digital colorist
Luis Silva ... digital intermediate colorist assist
Matt Sweat ... apprentice editor
Michael Vu ... post-production assistant
Ken Lebre ... dailies producer (uncredited)

Music Department 

Christine Bergren ... music legal and clearance
David Bifano ... scoring coordinator
Jo Buckley ... assistant orchestra contractor
Steve Durkee ... music editor
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Lewis Jones ... pro tools recordist
Dave Jordan ... music supervisor
Carmine Lauri ... orchestra leader
Dave Metzger ... orchestrator
Victor Pesavento ... music preparation
Dennis S. Sands ... music scoring mixer
Alan Silvestri ... conductor / orchestrator
John Ashton Thomas ... orchestrator
Rebekah Touma ... music coordinator
Mario A. Vitale ... assistant music editor
Jonathan Williams ... musician: cello

Transportation Department 

Hedy Phil Balani ... driver
Kari Bernhardt ... transpo office-D.O.T.
Frank Bonsangue ... driver: cast
Mark Brown ... transportation captain
Bruce Callahan ... transportation
Jim Chesney ... transportation coordinator
David Christenson ... production driver
Frank Conforti ... transportation captain: Pennsylvania
L. Chip Crosby Jr. ... driver
Albert Cuneo ... driver
Jason Doutree ... driver: cast
Christine Dye ... dispatcher
Royale Edward ... driver
Graham Elliott ... driver: honeywagon
Roy A. Grace ... production driver
Guy J. Graves ... driver
Kenny Heath ... transportation captain: New Mexico
Penny Hicks ... driver
Chris Howard ... driver
Robert Kolenberg ... driver
Joel Larson ... transportation
Miguel Lozano ... transportation
Lewis Meador ... driver
Pete Meda ... transportation
Ernie John Montoya ... driver: craft service
Jon Petersen ... driver
Scott Philbrick ... driver: picture cars
Kevin Powers ... driver
Derek Raser ... transportation co-captain
James William Ray ... driver
Graham Ready ... dot coordinator
Pete Rueckert ... unit driver
Walter J. Russell ... driver: cast
Safi Shabaik ... transportation office coordinator
Lucas Stein ... driver
David Urich ... picture car coordinator
Betty Weaver ... driver
Christopher Weippert ... driver
Carlos Williams ... transportation
Robert A. Wood ... production van driver: basecamp
Owen Holland ... camera car driver (uncredited)
Ron Yakshe ... transportation co-captain (uncredited)

Other crew 

John Adkins ... assistant location manager: Pennsylvania
Rio Ahn ... stand-in
Lisa Alsop ... assistant to second unit director
Lynn Ambrosino ... production assistant
Kate Amer ... production coordinator: Ohio
Alexis Auditore ... physical asset coordinator
Jon Baran ... production assistant
Ismail Bashey ... adr cast
David D. Baumann ... armorer: second unit
Christopher Michael Beer ... production assistant: visual effects unit
Taylor Benavides ... assistant production coordinator: Los Angeles
Brad Berger ... location assistant
Stephanie Bertoni ... production staff
Tyson Bidner ... location manager: New York
Chris Blakeman ... production assistant
Chelsea Bo ... second unit production assistant
Parisse Boothe ... executive assistant: Powers Boothe
Kathleen Breton-Collier ... studio teacher
Vince Brown ... staff production assistant: New York Unit: Picture Cars/bg
Tracy Browne ... production accountant: additional photography
Anna Burd ... assistant production coordinator
Dijana Camaj ... assistant accountant
Kevin P. Campbell ... production assistant
Alex Capaldi ... assistant production coordinator: Ohio
Tim Carroll ... livestock coordinator
Dina Cataldi ... stand-in: Scarlett
Yara Caubet ... production secretary: New York
Al Cerullo ... pilot
Tatiana Chapman ... russian-language translator
Lela Checco ... assistant production coordinator: second unit pittsburgh
Fabiana Chimirri ... production assistant
Eric Chomyn ... Post Accountant
Sean Christensen ... production assistant
Chris Cloud ... location assistant: New York
Al Connell ... payroll accountant
Kit Conners ... additional production assistant: los angeles
Ben Conrad ... creative lead: celebration montage sequence
Carolyn Corzine ... office production assistant
Tony Costa ... stand-in: Stan Lee
Frank Covino ... assistant location manager: New York
David Hayes Cox ... production assistant
Alexandra C. Curran ... production assistant: visual effects unit
Barry Curtis ... security manager
Ciara D'Altorio ... set production assistant: second unit
Marymichael D'Onofrio ... set production assistant
Andrew Daub ... production assistant
Jenn Daugherty ... assistant travel coordinator
Nathan E. Davis ... additional set production assistant
Ruby De Jesus ... production assistant
Shannon de Zeeuw ... production secretary / production secretary: New York
Colton R. Dean ... medical/first aid: day player
Erika Denton ... script clearance
Justin Dickey ... office production assistant
Alex Dorman ... production assistant
Gregory Doucette ... script supervisor second unit
Rachael Doughty ... location coordinator
Brother Eden Douglas ... stand-in/double: Samuel L Jackson
Kathleen S. Dunn ... dialect coach: on set / dialogue and dialect coach
Janie Elliott ... assistant production coordinator: additional
Kevin Estey ... motion capture performer
Jerome Brett Fairchild ... utility technician
Louis Farah ... medic
D.R. Farquharson ... project manager: Deluxe Digital Cinema
Michael Feldman ... set production assistant
Rich Fellegara ... key medic
Jaytyler Ferretti ... set production assistant: new york
Matthew Fifer ... production assistant
John Finnell ... assistant to mr. mahaffie
Daniel Fisch ... production secretary
Laraine Fisher ... stand-in: Cobie Smulders
Erin Forbes ... production assistant / production staff
Colter Freeman ... production assistant
Kathryn C. Galberth ... travel coordinator
Grace Gardner ... set production assistant: second unit
Karen Garlich ... second assistant accountant
Bill Garvey ... location manager: second unit
Colin Garza ... set production assistant
Bandele Gatson ... talent coordinator
Alina Gatti ... set production assistant
Chloe Gebacz ... set production assistant
Katy Genovese ... payroll accountant
Marissa M. Gonzales ... second assistant accountant
Adrienne L. Graves ... second assistant accountant
Tim Gregoire ... video playback engineer
Christina Grozik ... location scout: Ohio
Shane Haden ... assistant location manager: ny
James Hagedorn ... office production assistant: second unit
Matt Lee Hall ... production assistant
Andrew Haynes ... office production assistant: new york
Madeline Hazeley ... assistant to aaron k. parry
Dean Hewison ... asset coordinator: Weta Digital
Maylon Hines ... location assistant
Wendall Hinkle ... location scout
Eric Hollenbeck ... set production assistant: Ohio/Pennsylvania / set production assistant: second unit
Chris Holly ... security pa
Allegro Hopkins ... studio teacher
Phillip Hughes ... accounting clerk
Benjamin Hung ... finance executive
Jordan Hunter ... office production assistant: second unit
Koichiro Iwagami ... production assistant
Jean E. Jacobson ... first assistant accountant
Malaika Johnson ... location assistant
Jacob Johnston ... visual development coordinator
Mindy Jones ... location scout
Cory Kadamani ... set production assistant / set production assistant: new york
Daniel S. Kaminsky ... assistant: Joss Whedon
William Kania ... stand-in
Tim Kanieski ... location assistant
Waléra Kanischtscheff ... voice coach: Natasha Romanoff russian
Bavand Karim ... production assistant
Bob Kaye ... stand-in/photo double
Peter Keller ... key office production assistant
Carrie Kelley ... additional office production assistant: Ohio
Kevin Kiemen ... production assistant
Michael T. King ... set medic (as Michael King)
Samantha C. Kirkeby ... reshoot script supervisor
Beau Kline ... additional set production assistant
Ian Knoblock ... additional set production assistant: New York
Anna Kongs ... accounting clerk
Christie Kwan ... production coordinator: second unit
Kelly Lankton ... production assistant
Kevin LaRosa Jr. ... pilot
Kevin LaRosa ... aerial coordinator (as Kevin LaRosa Sr.)
Gabrielle Lasting ... assistant production office coordinator: NY Unit
David Tierney Lerner ... production assistant: New York
Brigette Lester ... production coordinator
Adam Levy ... set medic
Ken Lingad ... unit publicist
Eric Lisausky ... additional production assistant
Flory Litchfield ... technical operations executive
Scott Allen Logan ... location manager / location scout
Matt Loomis ... additional production assistant: New York
Jason Lopes ... lead systems engineer legacy effects
Jeff Lowery ... additional set production assistant
John Lucas ... key assistant location manager: 2nd unit: New Mexico
Faya Madrid ... production staff
Ruben Malaret ... head publicist
Lee Philip Malin ... security (as Lee Malin)
Tom Maloney ... production assistant: NYC unit
Christine Mammolito ... assistant to Robert Downey Jr.
Todd Manes ... set production assistant
Leigh Maney ... craft service assistant
Anna Marandi ... location assistant
Nicki Maron ... assistant to joss whedon
Dan Masciarelli ... producer: main titles, Method Design
Sean W. Matthews ... office production assistant: New York
Volney McFarlin ... assistant: Mr. Jackson
Gunnar McGrew ... production office assistant
Kathy McHugh ... script supervisor: additional Photography
Jonathan Medeiros ... set production assistant
Brenden Meers ... production assistant
Rob Meisenholder ... first assistant accountant
Tom Moisides ... location manager
Marcus Montano ... key assistant location manager
Carlos A. Montoya ... set production assistant
Ernie John Montoya ... craft service
Timothy Muir ... set production assistant: Cleveland
Walter E. Myal ... set production assistant
Kerry Newberry ... production accountant
Andy Newman ... production assistant
Doug Nickoson ... production assistant
Jay Nolan ... location production assistant
Meredith Nunnikhoven ... production secretary: Wilmington, OH
Rodney O'Sullivan ... systems administrator
Terrill Ocona ... production assistant
Kathryn Olguin ... production assistant
Jeff Overfield ... set production assistant: re-shoots
Jordan Paley ... production assistant
Robert Chase Pallone ... second unit: set production assistant / set production assistant
Vincent Parker ... video playback engineer
Mitul Patel ... security supervisor
Chelsea Lynn Peterson ... additional set production assistant
Mike Peterson ... production assistant
Ryan J. Pezdirc ... set production assistant
Will Pilgrim ... creative research manager: Marvel Studios
John M. Pisani ... unit publicist
Tim Pisarik ... location assistant
Jacob Platt ... production assistant
Mark Ver Ploegh ... second assistant accountant
Jakub Porembski ... key set production assistant: new york
Ryan Potter ... production attorney
Tina Quach ... production assistant: New York
Ryan Radefeld ... office production assistant: Ohio
Trudy Ramirez ... script supervisor
Yvonne Ramond ... construction accountant
Brent Reichert ... stand-in: Tom Hiddleston
Mike Revell ... executive in charge of feature estimating
Jimmy Rich ... assistant to Robert Downey Jr
Derek Rimelspach ... set production assistant: 2nd unit
Caitlin Ringness ... assistant location manager
Kerry Roberts ... payroll accountant: new york
Lucy Kim Robertson ... first assistant accountant: second unit
Hannah Rodananta ... second unit production assistant
Buck P.B.D. Rodgers ... production assistant: New York
Kim Ronstadt ... second assistant accountant
Matthew Roper ... set medic
Scott Rubes ... production assistant: Ohio
Jason Rueda ... production assistant: visual effects unit
David Rumble ... location manager
G.Q. Sanchez ... safety advisor
CarloVito Santangelo ... additional production assistant: New York
Rodney Saulsberry ... adr voice
Michael Sausa ... designer: main titles, Method Design
Ryan Schaefer ... stand-in
Steven Schlick ... assistant location manager: Cleveland
Andy Schofield ... production assistant
Allison Schraiber ... client services: post-production
Judson Scott ... assistant to Victoria Alonso
Jeff Sedwick ... production assistant
Joanie Selden ... first assistant accountant
Jim Sevin ... video/computer playback
Alex J. Sherman ... production assistant
Lisa G. Shillingburg ... first assistant accountant: Cleveland
Joshua Shull ... assistant location manager / second unit: location manager
Nate Shull ... location assistant
Rick Shuster ... pilot
Wayne T. Silva ... assistant payroll accountant
Zoe Simek ... production assistant: second unit / second unit production assistant / second unit: production assistant
Sarah Simkin ... production assistant
Ian Simon ... production assistant
Matthew Slatoff ... security director
Jonathon Slator ... key location manager (as Jonathan Slater)
Andrew R. Smith ... production assistant
Anthony Snitzer ... office production assistant: visual effects
Aaron Spaulding ... location manager
Shaun Steagall ... craft service
Rachel Steele ... stand-in: Scarlett Johansson
Sean Steininger ... set production assistant
Nick Stergiou ... production assistant
Aaron Steven ... production assistant
Jessica Stone ... payroll clerk
Kelly M. Stone ... second assistant accountant
Nuo Sun ... actor trainer
Matthew T. ... assistant location manager
Adam Taylor ... first assistant accountant: New York tiling unit
Claudio Tepper ... set medic
Kim Thio ... paramedic: special effects department
Julia Thompson ... location assistant
Kia W. Thompson ... set production assistant: new york
Allie Toman ... additional set production assistant
Erik Torrez ... location assistant
Judi Townsend ... script supervisor: second unit
Trinh Tran ... assistant: Mr. D'Esposito
Scott Trimble ... location scout
Jodi Tripi ... researcher
Brian Truman ... production secretary: Ohio
Jonathan Urband ... location scout
Krista Vanore ... production assistant
Rina Varughese ... assistant to Louis D'Esposito
Orlando M. Vazquez ... production assistant
Kristy Viera ... studio teacher
Daniel Villagomez ... contract administration manager: Marvel Studios
Steve Viola ... title designer
Anthony Vlastas ... production assistant / production staff
Aaron Walker ... production assistant
Donald H. Walker ... financial controller
Stephen Walsh ... assistant: Mr. Hemsworth
Steph Walthall ... production assistant: New York
Trenton Waterson ... assistant to executive producer
Brenden Wedner ... production assistant
Jordan Weir ... set production assistant
Amanda Wells ... locations production assistant-Ohio
Brian Austin Wenrich ... accounting clerk
Jason Wetter ... assistant location manager
Alex Rose Wiesel ... effects stand-in
Sarah Willgrube ... additional set production assistant: second unit
Justin T. Williams ... assistant location manager
Sarah J. Williams ... assistant production coordinator: 2nd unit
Jeanine Wilson ... vfx accountant
Brad Winderbaum ... internet marketing manager
Adam Windom ... production assistant
Adam Wolenski ... first assistant accountant
Hunter Wolk ... production assistant
Johnny Wu ... translator
David Harry Yoon ... office production assistant: new york (as David Yoon)
Craig Young ... motion capture performer
Jean Fen Yu ... second assistant accountant: additional photography
Will Zullo ... production assistant
Ashley Berlanga ... accounting clerk (uncredited)
Allan Biggins ... technical advisor (uncredited)
Roma Chugani ... additional voices (uncredited)
Cliff Fleming ... pilot (uncredited)
Megan Harwick ... photo double: Scarlett Johansson (uncredited)
Allan Henry ... motion capture performer (uncredited)
Alex Kip ... photo double (uncredited)
Kevin LaRosa ... pilot (uncredited)
Gillian Luhman ... location assistant (uncredited)
Mark Mackaye ... production assistant (uncredited)
Catharine Pilafas ... stand-in (uncredited)
Jeff Seich ... stand-in (uncredited)
Adam Teschel ... background actor (uncredited)
David Vendl ... production assistant (uncredited)
Michael Wilson ... optical sound transfer (uncredited)

Thanks 

Brian Bendis ... special thanks (as Brian Michael Bendis)
Kenneth Branagh ... thanks
Sal Buscema ... special thanks
Gabriele Dell'Otto ... special thanks
Jon Favreau ... thanks
Francisco G. Hamm ... thanks
Don Heck ... special thanks
Bryan Hitch ... special thanks
Joe Johnston ... thanks
Louis Leterrier ... thanks
Larry Lieber ... special thanks
Ralph Macchio ... special thanks
Mark Millar ... special thanks
George Pérez ... special thanks
Don Rico ... special thanks
Johnny Romita ... special thanks (as John Romita Sr.)
Jim Starlin ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page