Edit
Cloudy with a Chance of Meatballs (2009) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Phil Lord
Christopher Miller

Writing Credits  

Phil Lord ... (written for the screen by) &
Christopher Miller ... (written for the screen by)
 
Judi Barrett ... (book) &
Ron Barrett ... (book)
 
Rob Greenberg ... (additional screenplay material)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Flint Lockwood (voice)
...
Sam Sparks (voice)
...
Tim Lockwood (voice)
...
'Baby' Brent (voice)
...
...
Earl Devereaux (voice)
...
Cal Devereaux (voice)
...
Manny (voice)
...
Steve (voice)
...
...
Fran Lockwood (voice)
...
Joe Towne (voice)
Max Neuwirth ...
Young Flint (voice)
...
Rufus (voice)
...
...
...
Flint's Teacher (voice)
...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
Cody Cameron ...
Additional Voices (voice)
Marsha Clark ...
Additional Voices (voice)
John Cygan ...
Additional Voices (voice)
Ann Dominic ...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
Gary A. Hecker ...
Additional Voices (voice) (as Gary Hecker)
...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
Danny Mann ...
Additional Voices (voice)
Mona Marshall ...
Additional Voices (voice)
Mickie McGowan ...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
Jan Rabson ...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
Create a character page for: ?

Produced by 

Lydia Bottegoni ... co-producer
Chris Juen ... co-producer
Yair Landau ... executive producer
Pam Marsden ... producer

Music by 

Mark Mothersbaugh

Film Editing by 

Robert Fisher Jr.

Casting By 

Mary Hidalgo

Production Design by 

Justin Thompson ... (as Justin K. Thompson)

Art Direction by 

Michael Kurinsky

Production Management 

Mary Ellen Bauder ... production manager
Theresa Bentz ... digital production manager
Jessica Berri ... associate production manager: visual development
Jeff Deckman ... associate production manager: editorial
Mitch Dobrowner ... technical production manager
David Farley ... post-production supervisor
Barbara Ford ... technical production manager
Julie Groll ... digital production manager (as Julie M. Groll)
Jordan Soles ... associate production manager: digital resource
Ericka Stewart ... associate production manager: editorial
Erik Strauss ... technical production manager

Art Department 

Marino Angeles ... art department coordinator
Ted Blackman ... visual development artist
Antonio Canobbio ... visual development artist
Richie Chavez ... visual development supervisor
Mark Colangelo ... visual development artist
Sylvain Deboissy ... visual development artist
Andy Gaskill ... visual development artist
Dean Gordon ... visual development artist
Michael Lester ... story artist (as Mike Lester)
Jerry Loveland ... visual development artist (as Gerald Loveland)
Cristy Maltese ... visual development artist
William Mata ... story artist (as Will Mata)
Chris Mitchell ... story artist
Sean Mullen ... story artist (as Sean P. Mullen)
Pete Oswald ... visual development artist (as Peter Oswald)
Kris Pearn ... head of story
Dan Quarnstrom ... visual development artist
Chris Reccardi ... visual development artist (as Christopher Reccardi)
Fergal Reilly ... story artist
Ernie Rinard ... 3d visual development artist
Simon Rodgers ... visual development artist
Paul Rudish ... visual development artist
Armand Serrano ... visual development artist
Omar Smith ... 3d visual development artist
Noelle Triaureau ... visual development artist (as Noëlle Triaureau)
Raffaello Vecchione ... visual development artist (as Rafaello Vecchione)
Marcelo Vignali ... visual development artist
Jeff Wong ... production assistant
Michelle Wong ... art department coordinator
Nick Crocco ... designer (uncredited)
Dave Horowitz ... production design intern (uncredited)
Robin Joseph ... character design (uncredited)
Soyeon Kim ... designer: end title sequence (uncredited)
Warren Leonhardt ... storyboard artist (uncredited)
Todd Wilderman ... design/visual development (uncredited)

Sound Department 

Michael Broomberg ... foley artist (as Michael J. Broomberg)
Tom Burns ... re-recordist
John Cannon ... assistant sound editor
Rich Crescenti ... adr recordist
John Dunn ... sound effects editor
Jason George ... supervising sound editor
Gary A. Hecker ... foley artist
Mike Marino ... foley mixer
John Pospisil ... sound designer
Geoffrey G. Rubay ... supervising sound editor
Greg P. Russell ... supervising sound mixer
Michael Semanick ... supervising sound mixer
Brian Smith ... adr mixer
Ben Wilkins ... sound effects editor
Panos Asimenios ... dubbing supervisor (uncredited)
Kath Cuéllar Burns ... sound recordist: additional (uncredited)
Robert Fisher ... sound editor (uncredited)
Robin Harlan ... foley artist (uncredited)
Larry Hopkins ... layback sound mixer (uncredited)
Chris Navarro ... original dialog mixer (uncredited)
David Werntz ... sound effects editor (uncredited)
Steve Zaragoza ... sound (uncredited)

Visual Effects by 

Arturo Aguilar ... cloth and hair technical director
Andrew Anderson ... cloth and hair technical director
Grant Anderson ... stereoscopic supervisor (as Grant Madden Anderson)
Jesse Andrewartha ... rendering technical director
John Allan Armstrong ... cloth and hair technical director
Leslie Baker ... lighting & compositing artist
Nicholas Bali ... systems engineer
Michael Ball ... software engineer
Hector Barrera ... systems engineer (as Hector D. Barrera)
Lynn Basas ... lead lighting artist
James Battersby ... 3d visual development artist
Jean-Paul Beaulieu ... lighting & compositing artist
Dana Belben ... cloth and hair coordinator
Chad Belteau ... lighting & compositing artist
Dimitre Berberov ... effects animator
John Bevelheimer ... matte painter
Milan Bhatt ... production services technician (as Milan C. Bhatt)
Steven Blakey ... effects animator (as Steve Blakey)
David Bleich ... matte painting supervisor (as Dave Bleich) / visual development artist (as Dave Bleich)
Douglas Bloom ... effects animator
Jorge Bobadilla Jr. ... lighting & compositing artist
Chris Bolwyn ... cloth and hair technical director
Corey Bolwyn ... cloth and hair technical director
Katherine Bouglai ... effects animator
Solomon Boulos ... rendering consultant
Kenneth Brain ... lighting & compositing artist
Rob Bredow ... visual effects supervisor
Billy Brooks ... lighting & compositing artist
Robert Brophy ... systems engineer
Ronn Brown ... matte painter
Samantha N. Brown ... training & artist development
Armin Bruderlin ... software supervisor
Christopher Burdorf ... software engineer
John Butiu ... 3d visual development artist (as John Arvin Castillo Butiu)
Stephen Candell ... character setup lead
Brian Casper ... hair lead
Oscar G. Castillo ... cloth lead (as Oscar Castillo)
Joseph Cavanaugh ... effects animator
Fabrice Ceugniet ... character pipeline technical director
Matthew Chambers ... rendering queuing system developer (as Matt Chambers)
Kee Chang ... animation support technical director
Joshua Chapel ... lighting & compositing artist
Laurent Charbonnel ... shader lead
François Chardavoine ... software engineer (as Francois Chardavoine)
Jack Shao Cheng ... animation support technical director
Sarah Cho ... production services technician
Jong Jin Choi ... lighting & compositing artist
Brian M. Cohen ... production services technician
Moti Cohen ... software lead
D. Wallace Colvard ... lighting & compositing artist
Zachary Connolly ... development specialist
Matt Cordner ... effects animator
Nicolle Cornute ... texture painter (as Nicolle Cornute Sutton)
J.C. Cornwell ... training & artist development
Murilo Coutinho ... principle cloth dynamics engineer
Garrett Cox ... systems administrator
Robert W. Crain ... lead lighting artist
Jennifer Cranfill ... systems engineer
Sumit Das ... character pipeline technical director
Alan Davidson ... 3D stereo pipeline supervisor
David R. Davies ... effects animation lead
Marc-Andre Davignon ... software engineer
Brian C. Davis ... effects animator
Gerardo De La Cruz ... systems engineer
Jesus De Santiago ... effects animation coordinator
Surya Denduluri ... systems engineer
Ross DeYoung ... effects animator
Joe DiCesare ... texture painter (as Joseph DiCesare)
Joseph DiLallo ... character setup technical director
Danny Dimian ... cg supervisor
Bruce Dobrin ... systems engineer
Bill Dorais ... lighting & compositing artist
Daniel Dorman ... systems administrator
Jason Doss ... character setup technical director
Steven Dugaro ... pipeline td (as Steven Peter Dugaro)
R. Stirling Duguid ... cg supervisor
Jeffrey Edwards ... cloth and hair technical director
Rob Engle ... additional stereoscopic supervisor
Kent Estep ... effects animator
Edwin Fabros ... texture painter
Marcos Fajardo ... rendering engineer
Craig Feifarek ... lighting & compositing artist
James Fetter ... lighting & compositing artist
Mark Fickett ... software engineer
Michael Ford ... cg supervisor
Kristy Lynn Fortier ... effects animation coordinator
Tyler Franks ... systems administrator
Martin Furness ... cloth and hair technical director
Henrik Fält ... effects animator
Gregory Galliani ... lead environmental modeler (as Greg Galliani)
Tad A. Gielow ... software supervisor (as Tad Gielow)
Matt Giovingo ... lighting & compositing artist
Sean Goldman ... stereoscopic lighting artist (as Sean Joel Goldman)
Allen Gonzales ... matte painter
Juan Gonzalez ... final layout artist
Amy R. Gordon ... layout coordinator
David Gordon ... software engineer (as David R. Gordon)
Dipankar Goswamy ... effects animator
Ron Gress ... matte painter
Stephen Gressak ... character setup technical director
Larry Gritz ... rendering scientist
John Grotelueschen ... production services technician
Brian Hall ... software supervisor
Yasser Hamed ... shader
Taigne Hammock ... resource administrator
Jim Harnish ... production services technician
Jim Cody Harrington ... effects animator (as Cody Harrington)
T.C. Harrison ... production infrastructure
Matthew Hausman ... effects animation supervisor (as Matt Hausman)
Alan Hawkins ... supervising animator
Mel Hayes II ... production services technician (as Melvin L. Hayes II)
Marcel Orlandus Hemingway ... lighting & compositing artist
Karl Herbst ... cg supervisor (as Karl Edward Herbst)
Rory Hinnen ... lighting & compositing artist
Stewart Hoffman ... systems engineer
Andrew Hofman ... effects animator
Thomas Hollier ... lighting & compositing artist
Ki Jong Hong ... environmental modeler
Carl Hooper ... effects animation supervisor
Amy Hronek ... pipeline td
Benjamin Min Huang ... texture painter (as Benjamin-Min Huang)
John Hughes ... effects animator
Rod Ibanez ... cloth and hair supervisor (as Rodrigo Ibanez) / lighting & compositing artist (as Rodrigo Ibanez)
Junko Igarashi ... software engineer (as Junko V. Igarashi)
Nick Ilyin ... effects animator
Benjamin Jacobe ... systems engineer (as Ben Jacobe)
Aaron James McComas ... effects animator
Adriana Jaroszewicz ... training & artist development
Matt S. Johnson ... cloth and hair technical director
Creola Nickolette Jones ... systems administrator
Nori Kaneko ... motion graphics / texture paint lead
Marcos Caleb Kang ... character modeler
Moon-Jung Kang ... lead character modeler
Brian Keeney ... pipeline producer
Blaine Kennison ... lighting & compositing artist
Kevin Kim ... systems engineer
Khi-Hyun Kim ... effects animator
Marvin Kim ... modeling supervisor
Seunghyuk Kim ... effects animator
Olin Kimberly ... systems engineer
Takumi Kimura ... lighting & compositing artist
Tom Kluyskens ... effects animation lead
Stephen Kowalski ... systems architect
Keiko Koyama ... lighting apm
Daniel Kramer ... digital effects supervisor
Chris Kulla ... rendering engineer (as Christopher Kulla)
Michael La Fave ... effects animator (as Michael Scott Lafave)
Suzanne Labrie ... production infrastructure
Dan Lake ... systems engineer
Alex Lampila ... animation support technical director
Mike Lasker ... lead lighting artist (as Michael Lasker) / look development artist (as Michael Lasker)
Colin Laski ... effects animator
Mike Laubach ... character setup technical director
Nicola Lavender ... look development artist
Steve LaVietes ... pipeline architect
Claire Lawrence-Slater ... cloth and hair technical director
Hae-Jeon Lee ... effects animator
Jang Chol Lee ... matte painter (as Jang Lee)
Richard S. Lee ... character modeler
Carlos D. Lemus ... effects animator (as Carlos Donis Lemus)
Bryan Lentenbrink ... animation support technical director
Cottalango Leon ... software lead
Tatchapon Lertwirojkul ... lighting & compositing artist
Rene Limberger ... rendering pipeline supervisor
Suzi Little ... cloth and hair technical director (as Suzi Polk Little)
Richard Liukis ... lighting & compositing artist
Christine Lo ... lighting & compositing artist
Kieron Cheuk-Chi Lo ... lighting & compositing artist
Franklin Londin ... effects animator
Kimberly Lorang ... cloth and hair technical director
Andrea Losch ... cloth and hair technical director
Alejandro Lostaunau ... systems administrator
Jason Madsen ... stereoscopic lighting artist
Robert Malikian ... software engineer
Lauren Matheson ... lead production services technician (as Lauren Jean Matheson Moreno)
Richard Matsushita ... lighting & compositing artist (as Richard Hiroshi Matsushita)
Shannon McGee ... lighting & compositing artist
Jennifer McKnew ... matte painter
John McLaughlin ... pipeline supervisor
Cory McMahon ... effects animator
Gustav Melich ... effects animator
Lucas Miller ... software engineer
Terence Mills ... systems administrator
Stuart Mintz ... effects animator (as Stu Mintz)
Sosh Mirsepassi ... software lead
David Miya ... systems architect (as David Kohei Miya)
Michael Montague ... animation support technical director
Frank Mueller ... character setup technical director (as Frank Müller) / character setup technical director
Michael Muir ... lead lighting artist / look development artist
Enrique Munoz ... lighting & compositing artist
Adil Mustafabekov ... matte painter
Bruce Navsky ... software engineer
Ashok Nayar ... production services technician
Jarrod Nesbit ... lighting apm
Linh Nguyen ... production services technician (as Linh Mai Nguyen Chan)
Jordan O'Leary ... production services technician
Christopher Oey ... systems administrator
Maxx Okazaki ... environmental modeler
Carolyn Oros ... character pipeline technical director
Andrea Lackey Pace ... manager of production services and resources
Cara Paul ... lighting & compositing artist
Mylène Pepe ... pipeline td (as Mylene Pepe)
Aaron Pfau ... character setup technical director
Todd Pilger ... 3d visual development artist
Steven Prawat ... training & artist development
Eric Provan ... environmental modeler
Martin Pélissier ... texture painter
Winston Quitasol ... lighting & compositing artist
Arun Ram-Mohan ... lighting & compositing artist
Matthew Rampias ... lighting & compositing artist (as Matthew George Rampias)
Freshta Ramsey ... coordinator
Dhasarath Ravindranath ... software engineer
J. Robert Ray ... software lead
Gregory Wade Reynolds ... effects animator
Sam Richards ... pipeline architect
Roman Robbins ... lighting & compositing artist
James Salter ... software engineer
Victor Schutz ... lighting & compositing artist
Sande Scoredos ... training & artist development
Brian D. Scott ... animation lead (as Brian Scott)
Jeremy Selan ... color scientist
Mathew Selby ... software engineer
Priyes Shah ... look development artist
Randy Sharp ... environmental modeler (as Randolph Sharp)
Dan Sheerin ... pipeline td
Yoosung Shin ... environmental modeler
Scot Shinderman ... pipeline td
Jason Simmons ... effects animator
Ed Siomacco Jr. ... cloth and hair technical director (as Ed Siomacco)
Joseph Slomka ... color pipeline engineer
Carey Smith ... digital producer (as Carey Ann Smith)
Douglas James Smith ... look development artist
Geo Snelling ... software engineer
Laurent Solignac ... lighting & compositing artist
Andrea Solis ... software engineer (as Andrea K. Solis)
Jeremy Squires ... look development artist
Brock J. Stearn ... lighting & compositing artist
Clifford Stein ... rendering engineer
Jason Stellwag ... cloth and hair technical director
Paolo Suaya ... coordinator
Jonathan Swartz ... lighting & compositing artist (as Jonathan S. Swartz)
Kenji Sweeney ... lighting & compositing artist
Leonardo Szew ... character pipeline lead
Hector Dante Tantoco ... cloth and hair technical director (as H. Dante Tantoco)
J. Todd Taylor ... character setup lead
Peter Tieryas ... character setup technical director
Pragya Tomar ... lighting & compositing artist
Dave Tonnesen ... cloth and hair technical director (as David Tonnesen)
Messrob Torikian ... rough layout artist
Laurence Treweek ... shader
Michael Trujillo ... systems engineer
Ryan Tulloch ... stereoscopic lighting artist
Carolyn Uy ... effects animator (as Carolyn A. Uy)
Bert Van Brande ... additional computer graphics supervisor
Theo Vandernoot ... effects animator
Steven Vargas ... training & artist development
Alberto Velez ... systems engineering supervisor
Joe Viola ... production services technician
Eric Warren ... character setup technical director
Ying Wei ... software engineer
John Welborn ... rendering queuing engineer (as John B. Welborn)
Brian Everett Wells ... robot technician (as Brian Wells)
Dan Weston ... software engineer
Matt Wheeler ... lighting & compositing artist (as Matthew Thomas Wheeler)
David Wiezer ... final layout artist
Ken Williams ... systems engineer
Scott Williams ... systems engineer
Von Williams ... stereo layout artist
Josh Wills ... software engineer
Aaron Wilson ... effects animation lead
Patrick Witting ... effects animation lead
Brian Wong ... software engineer
Matthew Kiyoshi Wong ... effects animator
Sammy Wong ... rough layout artist
Neil Yamamoto ... cloth and hair technical director
Jaehyun Yoo ... effects animator (as Jae Yoo)
Blair Zajac ... software supervisor
Yueyue Zhang ... software engineer
Alan Zhongnan Chen ... look development artist
Terry Ziegelman ... lighting & compositing artist
David S. Dunn ... character rigging (uncredited)
Jesse Gregg ... compositor: end title sequence (uncredited) / effect artist: end title sequence (uncredited)
Brian Hamblin ... editorial technical manager: SPI (uncredited)
Mel Hayes II ... lighting and compositing technical director (uncredited)
Todd Hemker ... compositor: title sequence (uncredited)
Jang Chol Lee ... visual effects: texture/surfacing (uncredited)
Robin A. Linn ... director of animation production (uncredited)
Ivo Panayotov ... system administrator (uncredited)
Robin Petersson ... senior modeler: SPI (uncredited)
Aaron Pfau ... tech animator (uncredited)
Richard Ramazinski ... compositor: end title sequence (uncredited) / technical director: end title sequence (uncredited)
Vincent Serritella ... effects animation technical director (uncredited)
Drew Solodzuk ... DMR editor (IMAX version) (uncredited)
Hsin-i Tseng ... end title animator: duck studios (uncredited)
George Vajna ... second assistant dmr editor (IMAX version) (uncredited)
Mark Wendell ... senior lighting td (uncredited)

Animation Department 

Lia Abbate ... animation coordinator
James Baker ... animator
Jeremy Bernstein ... animator
Joshua Beveridge ... animator
Sebastien Bruneau ... animator
Cody Cameron ... story artist
Stephen Childers ... rough layout artist
Joseph Chong ... animator
Igor Choromanski ... animator
John Clark ... rough layout artist
Brian A. Coffee ... animation support lead
Jeremy Collins ... animator
Stefaan Contreras ... character pipeline technical director
James Crossley ... supervising animator
Rahul Dabholkar ... animator
Jacques Daigle ... animator
Patrick Danaher ... animator
Claudio de Oliveira ... animator
Roberto Espanto Domingo ... animator (as Robert Domingo)
Daniel Edwards ... animator
Jason Figliozzi ... animator
Allen Foster ... rough layout artist (as Allen C. Foster)
Kevin Freeman ... animator
Derek Friesenborg ... supervising animator
David Anthony Gibson ... animator (as David Gibson)
Ed Gombert ... story artist
Bill Haller ... animator
Dave Hardin ... animator
Matthew Hasselmann ... animator
Melissa Hawkins ... animator
Kim Hazel ... animator
Stephen Hoogendyk ... animator
Jack Hsu ... story artist
Ray Hsu ... animator
Ethan Hurd ... animator
Kaan Kalyon ... story artist
Min Kang ... animator (as Min J. Kang)
Anthea Kerou ... animator
Ben Kerr ... animator
Matt Kowaliszyn ... animator
Jamil Lahham ... animator
Andrew Lawson ... animator
Adam Lawthers ... animator
Eric Lees ... animator
Alex M. Lehmann ... animator
Jason Lethcoe ... story artist
Letia Lewis ... rough layout artist
YuehChih Eric Lin ... animator (as Eric Lin)
Robert Logan ... story artist
Eric Luhta ... animator
Luca Mazzoleni ... animator
Nathan McConnel ... animator (as Nathan Breock McConnel)
Kenn McDonald ... animator
Laura M. Meredith ... animation support coordinator
David Morehead ... head of layout
Matthew J. Munn ... animator (as Matthew Munn)
Peter Nash ... senior animation supervisor
Neth Nom ... animator
John Norton ... story artist
Jeff Panko ... animator
Zach Parrish ... animator
Claus Pedersen ... animator (as Claus N. Pedersen)
Rebecca Perez ... animator
Antonin Plante ... animator
Jayson Price ... supervising animator
Shannon Pytlak ... animator (as Shannon Justison)
Jeff Ranjo ... story artist
Joel Reid ... animator
Terrence Robertson-Fall ... character pipeline technical director
Gwendelyn Robson ... animator
Alan Rogers ... animator
Robert Rossoff ... rough layout artist (as Bob Rossoff)
Abel Salazar ... animator
Atsushi Sato ... animator
Daryl Sawchuk ... animator
Remington Scott ... animator
Chad Sellers ... animator
Graham Silva ... animator
Keith W. Smith ... animator
Ron Smith ... animator
David Stodolny ... animator
Benjamin Su ... animator
Sungwook Su ... 3d visual development artist
Glen Sylvester ... animator (as Glenn Sylvester)
Emi Tahira ... final layout artist
Zachary Torok ... animator
Paula Tudorof ... animation apm
Jinanavin Veerapatra ... animator (as Veerapatra Jinanavin)
Christopher D. Williams ... supervising animator (as Chris Williams)
James C.J. Williams ... rough layout supervisor (as James Williams)
Jennifer S. Williams ... animation coordinator (as Jennifer Williams)
Carey Yost ... character designer
Isaac Marcos Gonzalez ... assistant animator (uncredited)
Todd Hemker ... director: end title sequence (uncredited) / lead animator: end title sequence (uncredited)
Jinna Kim ... image prep artist: end title sequence (uncredited)
Soyeon Kim ... director: end title sequence (uncredited) / lead animator: end title sequence (uncredited)
L. Mark Medernach ... executive producer: end title sequence: Duck studios (uncredited)
Hsin-Ping Pan ... animator: end title sequence (uncredited)
Daniel Ridgers ... producer: end title sequence (uncredited)
Morgan Williams ... lead animator: end title sequence (uncredited)

Casting Department 

Mickie McGowan ... adr voice casting

Editorial Department 

Karl Armstrong ... first assistant editor
Jimmy Fusil ... digital intermediate producer
Andrew Leviton ... apprentice editor
Arthur D. Noda ... associate editor (as Art Noda)
John Persichetti ... digital intermediate colorist
Carmen Woods ... assistant editor (as Carmen Rosita Woods)
Cameron Arguelles ... breakdown editor (uncredited)
Steven Liu ... associate editor (uncredited)
Mark Reaser ... hd mastering (uncredited)
Benjamin Sutor ... digital intermediate editor (uncredited)
Leroy Wolf ... color timer (uncredited)

Music Department 

William Boston ... orchestrator (as Bill Boston)
Richard Bronskill ... orchestrator
Van Coppock ... synthesizer programmer
Andrew Dorfman ... music editor
John Enroth ... synthesizer programmer
Albert Fox ... technical music advisor
Vic Fraser ... copyist
Isobel Griffiths ... music contractor
Christopher Guardino ... orchestrator (as Chris Guardino)
Brad Haehnel ... score mixer (as Bradley Haehnel)
Silas Hite ... synthesizer programmer
Chris Kennedy ... technical music advisor
James T. Sale ... conductor / orchestrator
Danping Wong ... technical music advisor
Darrell Alexander ... music coordinator (uncredited)
David Arch ... musician: piano (uncredited)
Mark Berrow ... musician: violin (uncredited)
Rachel Bolt ... musician: viola (uncredited)
Thomas Bowes ... orchestra leader (uncredited)
Dominick Certo ... music editor: temp music (uncredited)
Chris Cozens ... auricle control systems (uncredited)
Kier Lehman ... music department (uncredited)
Laurence Love Greed ... assistant engineer (uncredited)
Steve Mair ... musician: double bass (uncredited)
Daniel Wehr ... scoring assistant (uncredited)
Bruce White ... viola (uncredited)
Jonathan Williams ... musician: cello (uncredited)

Other crew 

Alexa C. Amin ... creative development: Sony Pictures Animation
Tommy Bacorn ... production office coordinator
Nikki Bell ... production infrastructure
Sharon Berlin ... artist management
Kathy Breen ... production infrastructure
Chantal Beck Bumgarner ... artist management
Jill S. Butler ... artist management
Gredel Berrios Calladine ... production office coordinator (as Gredel Berríos-Calladine)
Chrissy Callahan ... pre-production support (as Chrissy Habblett)
Jason Cooper ... story coordinator
Ronni G. Coulter ... studio infrastructure: Sony Pictures Animation
Matt Davis ... production infrastructure: Sony Pictures Animation
Jana Day ... production infrastructure: Sony Pictures Animation
Debbie Denise ... senior management: Sony Pictures Imageworks
Camille Eden ... artist management
Rachel Falikoff ... studio infrastructure: Sony Pictures Animation
Matt Fogel ... assistant to directors
Josh Fritchie ... production assistant
Regaye Fulcher ... production infrastructure
Anett Gough ... artist management
Stephanie Greco ... artist management
Dawn Guinta ... production infrastructure
Chad J. Hellmuth ... artist management (as Chad Hellmuth)
Tiffany Herrington ... artist management
Tom Hershey ... studio infrastructure: Sony Pictures Animation
Nate Hopper ... creative development: Sony Pictures Animation (as Nathan C. Hopper)
Kristi Hufford ... production infrastructure
Jennifer Janes ... studio infrastructure: Sony Pictures Animation
Peter Jensen ... studio infrastructure: Sony Pictures Animation
David Kalbeitzer ... pre-production support
Michael Killoren ... pre-production support
Lu Kondor ... software engineering
Nicole Koop ... assistant accountant
Dave Krieger ... software developer
Rebecca Kuska ... studio infrastructure: Sony Pictures Animation
Erin Lacey ... script coordinator
Randy Lake ... senior management: Sony Pictures Imageworks
Katie Larkin ... production infrastructure: Sony Pictures Animation
Tammy Lee ... studio infrastructure: Sony Pictures Animation
Michelle Leigh ... production infrastructure: Sony Pictures Animation
Matthew LeVine ... creative development: Sony Pictures Animation
Don Levy ... studio infrastructure: Sony Pictures Animation
Jessica L. Marshall ... story coordinator (as Jessica Brown-Marshall)
Ken Maruyama ... artist management
Wendy Mashburn ... artist management
Garrick McLaughlin ... pre-production support
Benjamin Miller ... production assistant
Julie Molleston ... studio infrastructure: Sony Pictures Animation
Janet Montano ... studio infrastructure: Sony Pictures Animation
Samantha Ofole-Prince ... artist management
Marc Ostroff ... production accountant
Rachel Phillips ... artist management (as Rachael Phillips)
Dorothy C. Rayburn ... studio infrastructure: Sony Pictures Animation
Josh Roessler ... script coordinator (as Josh Weiss-Roessler)
Jennifer Rojo ... artist management (as Jennifer Guyer Rojo)
Jessica E. Smialek ... production infrastructure: Sony Pictures Animation
Diane St.Clair ... artist management (as Diane St. Clair)
Melissa Sturm ... studio infrastructure: Sony Pictures Animation
Stan Szymanski ... artist management
Aaron Tankenson ... artist management
Judy Thomason ... production infrastructure: Sony Pictures Animation
Matt Thornton ... production assistant
Jillian Toohey ... artist management
Dana Vanhove ... artist management (as Dana Pettit-Vanhove)
Jeffrey Varanini ... studio infrastructure: Sony Pictures Animation (as Jeff Varanini)
Barry Weiss ... artist management
Ray Wong ... production infrastructure
Kathleen Woolery ... production infrastructure
John Charles ... software manager: Sony DAC (uncredited)
Mike Estes ... assistant: Bruce Campbell (uncredited)
D.R. Farquharson ... project manager: Deluxe Digital Cinema (uncredited)
Evangelos Goulas ... Systems Support Specialist (uncredited)
Tarsus Jackson ... story coordinator/production coordinator (uncredited)
Megan Kristen Lane ... story coordinator (uncredited)
Jacqui Loran ... baselight instructor (uncredited)
Aaron Notestine ... intern (uncredited)
Laura Pearson-Smith ... marketing and distribution (uncredited)
Jack Stern ... studio teacher (uncredited)
Branislav R. Tatalovic ... publicity assistant (uncredited)

Thanks 

Carter Bays ... special thanks
Peter J. Burns ... special thanks
Jordan Cahan ... special thanks
Shoghi Castel De Oro ... special thanks (as Shoghi Catstel De Oro)
Penney Finkelman Cox ... special thanks (as Penney Finkelman-Cox)
Paul C. Gerard ... special thanks
Will Gluck ... special thanks
Chris Harris ... special thanks
Jim Hecht ... special thanks
Bill Kelly ... special thanks
Jay Lavender ... special thanks
Warren Leonhardt ... special thanks
Steven Liu ... special thanks
Stephen Lunn ... special thanks
Deanna Marsigliese ... special thanks
Chris McKenna ... special thanks
Timothy McKeon ... special thanks (as Tim McKeon)
Judah Miller ... special thanks
Murray Miller ... special thanks
Andrea Miloro ... special thanks (as Andrea M. Miloro)
Adam Pava ... special thanks
Sandra Rabins ... special thanks
Don Rhymer ... special thanks
John Ritchie ... special thanks
Erica Rivinoja ... special thanks
Claudette Roland ... special thanks
Rodney Rothman ... special thanks
Craig Thomas ... special thanks
David N. Weiss ... special thanks
Barbara Zipperman ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page