Edit
After.Life (2009) Poster

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

Agnieszka Wojtowicz-Vosloo

Writing Credits  

Agnieszka Wojtowicz-Vosloo ... (written by) &
Paul Vosloo ... (written by) &
Jakub Korolczuk ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
Beatrice Taylor
Luz Alexandra Ramos ...
Diane (as Luz Ramos)
...
Tom Peterson
...
Mrs. Whitehall
...
Father Graham
...
Vincent Miller
...
Mrs. Hutton
Sam Kressner ...
Acne Kid
Doan Ly ...
Teacher #1
...
Tall Kid
Prudence Wright Holmes ...
Old Woman #1
Celene Keller ...
Old Woman #2
...
Old Woman #3
...
Principal
Jonny Fido ...
Stocky Teacher
...
Security Guard (as William O. Perkins III)
Chris Jackson ...
Neal
Mark Gerrard ...
Waiter
Laurel Bryce ...
Girl (as Laurel Yaros)
Gurdeep Singh ...
Cashier
...
Jeff
Jody Ebert ...
Police Officer
Erin Ward ...
Teacher #2
Mark Heskin ...
Frank Miller
Rest of cast listed alphabetically:
...
Assistant (uncredited)
...
Polaroid corpse (uncredited)
...
Mourner - Dream Sequence (uncredited)
...
Funeral Mourner (uncredited)
...
Colleague (uncredited)
Anna Kuchma ...
Restaurant Patron (uncredited)
Justin Restivo ...
Additional Voices (uncredited)
Sammuel Soifer ...
Child In Coffin (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Mami Akari ... associate producer
Brad M. Gilbert ... producer (as Brad Michael Gilbert)
Joy Goodwin ... co-producer
Pamela Hirsch ... executive producer
Catherine Kellner ... executive producer
Riva Marker ... co-producer
Edwin L. Marshall ... executive producer
Galt Niederhoffer ... executive producer
Bill Perkins ... producer (as William O. Perkins III)
Celine Rattray ... producer
Cooper Richey ... executive producer
Robert Sortino ... associate producer
James Swisher ... executive producer
Daniela Taplin Lundberg ... co-producer

Music by 

Paul Haslinger

Cinematography by 

Anastas N. Michos ... director of photography (as Anastas Michos)

Film Editing by 

Niven Howie

Casting By 

Matthew Lessall

Production Design by 

Ford Wheeler

Art Direction by 

Anu Schwartz

Set Decoration by 

Tora Peterson

Costume Design by 

Luca Mosca

Makeup Department 

Robin Day ... key hair stylist
Angel De Angelis ... hair department head (as Angel DeAngelis Halko)
Tom Denier Jr. ... special makeup effects artist (as Tom Denier)
Jay Ferrara ... hair stylist
Nicki Ledermann ... makeup department head
Andrea Miller ... key makeup artist
Vincent Schicchi ... assistant special effects makeup artist (as Vincent T. Schicchi)

Production Management 

Jonathan Ferrantelli ... post-production supervisor
Riva Marker ... post-production supervisor
Peter Pastorelli ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Jolian Blevins ... second assistant director
Yann Sobezynski ... first assistant director
Melinda Ziyadat ... second second assistant director
Niven Howie ... additional inserts director (uncredited)

Art Department 

Erick Alvarez ... construction production assistant
Anthony Amanatidis ... set dresser
Mark Anderson ... set dresser
Jamie Arbuckle ... on-set dresser
Hope Ardizzone ... scenic artist
Kenny Arnone ... carpenter
Stuart Auld ... scenic artist (as Stuart E. Auld)
Peter Bundrick ... key carpenter
Ryan Bundrick ... shop craft
James Campolo ... construction grip
Daniel Cocuzzo ... construction grip
Dominick Cocuzzo ... key construction grip
Andre Dagaev ... set dresser
Rory Delillo ... set dresser (as Rory T. Delillo)
Thomas A. Delillo ... leadman (as Thomas Delillo)
Alyssa Deluccia ... scenic artist
Michael Desanctis ... construction grip
Paul Deturris ... construction grip
Daniel Dietrich ... shop craft (as Dan Dietrich)
John El Manahi ... set dresser (as John Elmanahi)
Mary Fellows ... set dresser
Dianne Finn ... journeyman scenic
Richard Hebrank ... construction coordinator
Paul James Hecker ... scenic artist
T.W. John House ... construction grip
William A. Hubert ... set dresser
Daniel Huebbe ... construction grip
Rumiko Ishii ... assistant art director
Al Johnson ... storyboard artist
Brian Jones ... set dresser
Jeffrey Jones ... props
Robert Keller ... key carpenter
Renee Kildow ... scenic artist
Martin Kirchoff ... shop craft
George Kouzoujian ... shop craft (as George Kouzonjian)
Richard Lamb ... scenic artist
Alan J. Lawson ... charge scenic artist
Victor Littlejohn ... props
Marco Mauro ... set dresser
Ann McKinnon ... art department coordinator
Fred Naccari ... set dresser
Morgan Newell ... art department production assistant
Gregory Nuemunz ... set dresser
Jessica Nyssen ... camera scenic (as Jessica Nissen)
Yair Oelbaum ... intern
Jason Pezzino ... construction grip
Michael Reiff ... set dresser
Roberto S. Rizza ... construction grip
Philip Saccio ... property master (as Phil Saccio)
Roseanna Sacco ... assistant props (as Roseann Saccio)
Edward Santiago ... construction grip
Phillip Schneider ... scenic artist
Steven Shellooe ... camera scenic (as Stephen Shellooe)
Jenny Shields ... additional art production assistant
Michael Smith ... industrial
John Stachowicz ... scenic artist
Kenneth Casey Swoyer ... intern
William Valentin ... scenic artist
Matthew Walker ... carpenter
Derek J.W. Wybourn ... set dresser (as Derek Wybourn)
Anna-Karin Edelbrock Fogg ... set designer (uncredited)

Sound Department 

Coll Anderson ... sound re-recording mixer / supervising sound editor
Stephen Barden ... adr supervisor / dialogue supervisor
Marko A. Costanzo ... foley artist (as Marko Costanzo)
Mik Cribben ... sound utility
Dann Fink ... adr loop group director
George A. Lara ... foley recordist (as Geore Lara)
Desiree Ortiz ... additional boom operator
Robert A. Sacchetti ... boom operator (as Robert Sacchetti)
Matt Snedecor ... assistant sound editor (as Matthew Snedecor)
Jerry Stein ... production sound mixer
Dominick Tavella ... sound re-recording mixer
Dale Whitman ... third sound
Matt Dawson ... adr mixer (uncredited)
Kirby Jinnah ... adr supervisor: Vancouver (uncredited)

Special Effects by 

Drew Jiritano ... special effects coordinator
Andrew Mortelliti ... special effects
Mike Myers ... special effects
Stephen Powers ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Jaime Aguirre ... visual effects artist: Click 3X
Amanda Amalfi ... visual effects artist: Click 3X
Peter Amante ... visual effects artist: Click 3X
Reeves Blakeslee ... cgi artist: Click 3X
John J. Budion ... visual effects artist: Click 3X (as John Budion)
Ralph Costanza ... visual effects producer: Technicolor
Rob Dollase ... cgi artist: Click 3X
Anthony Filipakis ... head of cgi: Click 3X
Shannon Hall ... visual effects producer: Postworks New York
Yoshiko Hirata ... visual effects artist: Click 3X
Carson Hood ... visual effects producer: Click 3X
Anna Joukova ... digital compositor: Mr. X Inc.
Grace Kim ... cgi artist: Click 3X
Sung Kim ... cgi artist: Click 3X
Anderson Ko ... cgi artist: Click 3X
Paul Liaw ... cgi artist: Click 3X
Jason Mayo ... visual effects executive producer: Click 3X
Mike Nuget ... visual effects artist: Postworks New York
Mark Szumski ... creative director: Click 3X / head of visual effects: Click 3X
Susan Taffe ... cgi artist: Click 3X
Jay Tilin ... visual effects artist: Technicolor
Steve Tozzi ... creative director: Click 3X
Jared Yeater ... head of production: Click 3X
Magno Borgo ... digital compositor (uncredited)
Austin Brown ... rotoscope artist (uncredited)
Rob Geddes ... digital compositor (uncredited)
Eduardo Gonçalves ... rotoscope artist (uncredited)
David Hackenburg ... digital compositor (uncredited)
Ben Howdeshell ... visual effects artist (uncredited)
Nicholas Lambert ... digital compositor (uncredited)
Rob McCallum ... concept artist: Mr X Inc (uncredited)
Jesh Murthy ... visual effects: Anibrain (uncredited)
James Pina ... digital compositor (uncredited)
Khatal Prajakta ... digital artist (uncredited)
Tyagi Reetuj ... digital artist (uncredited)
Christopher Scollard ... visual effects consultant (uncredited)

Stunts 

Damian Achilles ... stunts
Myra 'Dakota' Bown ... stunts (as Dakota Bown)
Mike Burke ... stunts
Norman Douglass ... stunts
Roy Farfel ... stunts
Don Hewitt ... stunts (as Don Hewitt Sr.)
Chass Menendez ... stunts
Elliot Santiago ... stunt coordinator: second unit / stunts
Manny Siverio ... stunt coordinator
Fred Ward ... stunts

Camera and Electrical Department 

Quarry Bastfield ... rigging grip
Charlie Beyer ... additional camera assistant
Donald Bialer ... rigging grip
Matt Blades ... key grip
Doug Brantner ... additional electric
Bernard X. Brongniart ... best boy grip
Michael Brown ... additional electric
Randolph Carty ... rigging grip
Jon Charity ... video assist
John Clifford ... still photographer
Ray Collins ... additional steadicam operator (as Raymond Collins)
Kathleen Corgan ... additional camera assistant
Thabo Dabengwa ... camera production assistant
Ben Dailey ... additional camera assistant
Larhn Davitt ... additional grip (as Lahrn Laurens-Davitt)
Julian J. Delacruz ... additional camera assistant (as Julian de la Cruz)
Jake Devito ... camera production assistant
Angelo Di Giacomo ... additional camera assistant (as Angelo Digiacomo)
Taylor Drake ... grip
Shane Duckworth ... additional camera assistant
David M. Dunlap ... director of photography: second unit
Andrew Engert ... additional electric
John Ercole ... additional camera assistant
Kevin Flynn ... additional grip (as Kevin W. Flynn)
Doug Foote ... additional camera assistant (as Douglas Foote)
Mara Galus ... additional camera assistant
David Ganczewski ... rigging grip (as David J. Ganczewski)
Christopher B. Green ... additional camera assistant (as Christopher Green)
Dennis Green ... video playback operator
Shawn Greene ... gaffer
Ian Grunke ... rigging grip
Tom Hamilton ... additional electric (as Thomas Hamilton)
Wayne Han ... additional electric
Gary Haspel ... key balloon technician
Michael Healy ... additional electric
Timothy Healy ... rigging gaffer (as Tim Healy)
Vesa Holle ... additional electric
Jerry Holway ... steadicam operator (as Jerome Holway)
Bernard Hunt ... additional electric
Scott Koenigsberg ... additional camera assistant
Ben Krall ... additional electric
John Krause ... grip
Nina Kuhn ... gaffer: second unit
Robert Lau ... additional camera assistant
Damon Lemay ... additional camera assistant
Sammy Leonard ... additional camera assistant
Adam Macbeth ... additional electric
Richard MacDonald ... additional electric (as Richard C. MacDonald)
Mitch Malpica ... additional camera assistant
Jamie A. Marlowe ... first assistant camera: "b" camera
James McCuster ... best boy: second unit
Greg McMahon ... additional camera assistant
Zachary Meyers ... additional grip
Anastas N. Michos ... camera operator (as Anastas Michos)
Christopher Moeller ... additional camera assistant (as Christopher A. Moeller)
Patrick Murray ... additional electric
Jeff Niggemeyer ... additional electric
Heather Norton ... camera operator: "b" camera (as Heather Macdonald Norton) / first assistant camera (as Heather Macdonald Norton)
Colin Oberschmidt ... third electric
Mark Odell ... grip
Anwar Payne ... additional grip
Mario Pignard Jr. ... balloon technician
Balint Pinczehelyi ... key rigging grip
Jeff Pinette ... camera loader
Ian Pratt ... grip
Mike Quigley ... additional electric (as Michael Quigley)
Vinny Raffa ... balloon technician (as Vincent Raffa)
Guillaume Renberg ... remote camera operator
Ray Richards ... additional electric
Lance Rieck ... scorpio head technician
Frank Rinato ... additional camera assistant
Al Rodgers ... additional camera assistant
Jeremy Rodriguez ... rigging grip
Al Rogers ... technocrane tech
Brian Sachson ... balloon technician
Benjamin Salley ... third electric
Daniel Sanabria ... additional camera assistant
Jennifer Scarlata ... third electric
Chris Seehase ... additional camera assistant
Elizabeth Singer ... additional camera assistant
Elizabeth Stern ... rigging grip (as Elizabeth L. Stern)
Josh Taylor ... additional electric
Sean Taylor ... best boy electric
Chris Teague ... additional electric
Louis P. Thybulle ... operator: "red" camera (as Louis Thybulle)
Alexis van Kersen Li ... second assistant camera: "a" camera
Joy Weber ... additional electric
Jonathan S. Wolowec ... additional electric
John Wright ... key balloon technician (as John D. Wright)
Christopher Yoon ... camera production assistant
Spencer Gillis ... second assistant camera: re-shoots (uncredited)
Cai Hall ... additional loader (uncredited)
Matt Setton ... grip (uncredited)
John Shim ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Mark Gerrard ... extras coordinator
Meredith Jacobson ... extras casting (as Meredith Marciano)

Costume and Wardrobe Department 

Jessica De La Cruz ... wardrobe production assistant
Gail A. Fitzgibbons ... wardrobe supervisor (as Gail Fitzgibbons)
Meghan Kasperlik ... assistant costume designer
Jacki O'Brien ... additional wardrobe
Christine Schultz ... costumer
Danielle Smith ... costumer
Martha Smith ... key costumer
Kerry Strauss ... wardrobe production assistant

Editorial Department 

Samantha Allen ... post-production assistant
Dana Bloder ... digital intermediate producer
Alvin Das ... post-production coordinator (as Avin Das)
Kristyn DiPane ... dailies project manager
Jessica Elvin ... digital intermediate editor (as Jessica Allen)
Ben Howdeshell ... first assistant editor (as Benjamin Howdeshell)
Barbara Jean Kearney ... digital intermediate executive producer
Eric Leverenz ... digital film scanning and recording
Crystal Pei ... colorist: dailies
Anthony Rosc ... second assistant editor (as Antony Rosc)
Tim Stipan ... digital intermediate colorist (as Timothy Stipan)
Kevin Vale ... digital film scanning and recording
Nancy Valle ... executive in charge of post-production: Anchor Bay Films
Joe Violante ... dailies advisor: print dailies (as Joey Violante)
Michael P. Whipple ... digital intermediate engineer
Jeffrey Leiser ... colorist assistant (uncredited)
Richie Roefaro ... digital intermediate technician (uncredited)

Music Department 

Robb Gilligan ... score production assistant
Paul Haslinger ... score producer
Chris Newlin ... music editor
Sean Popejoy ... score mix assistant
Travis Smith ... score mix engineer
Keila Vazquez ... score production assistant

Transportation Department 

Terry Adams ... driver (as Terry J. Adams)
Lazaro R. Alyon ... driver
Joseph Amoruso ... driver
Shayne Boyle ... driver
Jim Carnivale ... driver (as James Carnivale)
Joe Castiglione ... driver (as Joseph Castiglione)
Andrew B. Collins ... driver
Dave Conelli ... driver
Carlos Covian ... driver (as Carlos E. Covian)
Lance DeJesus ... driver (as Lance De Jesus)
Robert Djacob ... driver
Mike Elliot ... driver (as Michael A. Elliott)
Paul Feste ... driver
Tom Flaherty ... driver (as Tom Flaherty)
Paul E. Harvey ... driver (as Paul Harvey)
Anthony Ingrasselino ... transportation captain
Michael Iriarte ... driver (as Michael Iriarti)
Jared Kaufmann ... swing truck driver
John Ramirez ... driver
Thomas Rutherford ... driver
Oleg Rybak ... driver
Tim Seeman ... driver (as Timothy Seeman)
Justin Swanson ... driver

Other crew 

Jay Abbondanza ... additional unit production assistant (as Jay Abbondanva)
Anna Abrams ... lead craft
Ophir Ariel ... intern
Geraldine Basset ... additional office production assistant (as Gerladine Basset)
Foster Bell ... intern
Justen Bennett-Maccubbin ... payroll accountant
Stephanie Blackwood ... production secretary
Andrea Boglioli ... additional set production assistant
Mike Borth ... craft service
Ryan-Douglas Breyer ... additional set production assistant
Carlo Bruno ... location intern
Nathan Buffaloe ... additional set production assistant
Yatta Calhoun ... intern
Cynthia Chou ... intern
John 'JR' Craigmile ... post-production accountant (as J.R. Craigmile)
Gabriel Crawford ... craft service
Colin Cumberbatch ... production coordinator
Kimberly Cuorro ... assistant chef
Gregory Cuozzo ... chef (as Gregory Cuorro)
Robert J. Dancy ... craft service
Alison Davis ... assistant production coordinator
Samuel Scott Doerr ... additional set production assistant (as Samuel Doerr)
Shannon Dry ... assistant accountant
Jonathan Ellis ... medic
Steve Faughnan ... location coordinator
Tre Ferrell ... office production assistant (as Rainier 'Tre' Ferrell)
Anna-Karin Edelbrock Fogg ... intern (as Anna Karin Fogg)
Scott Friedman ... set production assistant
Matt Garner ... creative consultant
Matt Gaston ... craft service
Gordon Gee ... location assistant
Damond Gordon ... craft service
Thomas Graves ... additional set production assistant
Teresa Hays ... assistant to director (as Theresa R. Rhinehart)
Lee Hurwitz ... additional unit production assistant
William Jackson ... additional set production assistant (as William D. Jackson)
Jen M. Johnson ... assistant: Liam Neeson
Marshall Johnson ... location manager
Chris Jones ... intern
Betsy Kelly ... set production assistant
Caleb Kerlin ... intern
Jamal Khaldi ... additional set production assistant
Vanessa Kincaid ... intern
Zana Lawrence ... assistant: Justin Long
Eric Leffler ... additional office production assistant
Rebecca Levin ... intern
Stephen Lippross ... key accountant
Veronica Lupu ... script supervisor
Shareef Macintosh ... additional set production assistant
Tom Maloney ... set production assistant
Nic Marshall ... executive in charge of production: Plum Pictures
Jaime McVicker ... additional set production assistant
Tjamal Noni ... location scout
J. Deacon O'Connor ... second crafty
Jean Pesce ... assistant location manager
Mike Reiersen ... additional set production assistant (as Michael Reierson)
Kristofer D. Sharkey ... additional set production assistant
Joshua Shreve ... set production assistant
Marc H. Simon ... production attorney (as Marc Simon)
David Sonnenborn ... assistant to producers
Bill Stark ... additional set production assistant
Matthew Sullivan ... location scout
Wade Sullivan ... assistant: Christina Ricci
Hector Temores ... assistant chef
Anthony Torre ... head caterer
Kristin Torre ... assistant chef
Jared Uhrich ... unit production assistant
Cedric Vara ... key set production assistant
Jeffrey M. Weber ... set production assistant
Ara-Zior Wilson ... intern
Danielle Wilson ... craft service
Kathy Baca ... animal handler (uncredited)
Steve Berman ... completion bond (uncredited)
Christina Chow ... additional production assistant: first team (uncredited)
Carol A. Compton ... script clearance (uncredited)
Jeff Goldenbaum ... head animal trainer (uncredited)
Sally Winters ... adr loop group (uncredited)

Thanks 

Marco Cattoretti ... special thanks: of TULEH for providing wardrobe for Christina Ricci
Stuart Dryburgh ... special thanks
Amanda Mackey Johnson ... special thanks (as Amanda Mackey-Johnson)
Radiohead ... special thanks
Bonnie Timmermann ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page