Edit
Arn: Tempelriddaren (2007) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Peter Flinth

Writing Credits (in alphabetical order)  

Jan Guillou ... (novels)
Hans Gunnarsson ... (screenplay)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
Mirja Turestedt ...
...
...
Biskop Bengt (as Sven Bertil Taube)
...
Fanny Risberg ...
...
...
...
...
Helena
Svante Martin ...
...
...
Emund Ulvbane (as Thomas Wearn Gabrielsson)
Noa Samenius ...
Bisse Unger ...
...
Donald Högberg ...
Charlotta Larsson ...
Douglas Johansson ...
Robert Sjöblom ...
Bo Wettergren ...
...
Christian Fiedler ...
...
Domprosten
Josefin Ljungman ...
Nicklas Gustavsson ...
Karl Oscar Törnros ...
Ingmar Svensson ...
Prästen
Mikael Hansson ...
Brudkarlen
...
...
...
Driss Roukhe ...
...
...
...
Berättarröst (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Bryan Barter ...
Monique Carmona ...
English Cecilia Blanka (voice)
Elise Pärnänen ...
Alde (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Hege Astrup ... co-producer: SF Norge AS
Peter Bengtsson ... post production producer
Waldemar Bergendahl ... producer
Anna Carlsten ... line producer: Morocco
Ditte Christiansen ... co-producer: Danmarks Radio
Tomas Eskilsson ... co-producer: Film 1 Väst
Mark Foligno ... co-producer: Molinare
Ingolf Gabold ... co-producer: Danmarks Radio
Jarkko Hentula ... co-producer: Juonifilmi Oy
Laura Julian ... line producer: Morocco
Karoline Leth ... co-producer: SF Film Production
Nina Lyng ... co-producer: SF Film Production
Hans Lönnerheden ... producer: Morocco
Alistair MacLean-Clark ... co-producer: Sheba Productions
Johan Mardell ... executive producer
Jan Marnell ... producer: Morocco
Steve Milne ... co-producer: Molinari
Leif Mohlin ... producer: Sweden
Julia Muentefering ... co-producer: Telepool GmbH (as Julia Münterfering)
Maritha Norstedt ... line producer: Scotland
Anthony Nutley ... co-producer: Sheba Productions
Colin Nutley ... co-producer: Sheba Productions
Gábor Pasztor ... co-producer: Europa Sound
Bo Persson ... co-producer: Europa Sound
Helena Sandmaek-Onsum ... co-producer: Dafsljus Film Equipment AB
Åsa Sjöberg ... co-producer: TV4 AB
Thomas Weymar ... co-producer: Telepool GmbH (as Dr. Tomas Weymar)

Music by 

Tuomas Kantelinen

Cinematography by 

Eric Kress

Film Editing by 

Søren B. Ebbe
Morten Højbjerg
Anders Villadsen ... (film editing by)

Casting By 

Morag Arbutthnot ... (uncredited)

Production Design by 

Anna Asp

Costume Design by 

Kicki Ilander

Makeup Department 

Zineb Bendoula ... makeup assistant: Morocco
Ida Eriksson ... makeup assistant
Wendy Kemp Forbes ... makeup artist: Scptland
Jenny Fred ... makeup artist
Anna Gronerus ... assistant makeup artist: Sweden (as Anna Grönerus)
Fiona Harvey ... makeup supervisor: Scotland
Oskar Hejll ... special makeup and prosthetic effects artist: Sweden
Anne Kari P. Holli ... assistant makeup artist: Sweden (as Anne Kari Holli)
Davy Jones ... prosthetics designer: Scotland / special makeup and prosthetic effects artist: Sweden
Love Larson ... makeup artist (as Love Larsson)
Monica Lundborg ... special makeup and prosthetic effects artist: Sweden (as Monica Ljungborg)
Göran Lundström ... special makeup effects supervisor
Niklas Malmström ... special makeup and prosthetic effects artist: Sweden (as Niclas Malmström)
Anna-Lena Melin ... makeup artist: Sweden
Lisa Mustafa ... assistant makeup artist: Sweden
Âsa Olin ... special makeup and prosthetic effects artist: Sweden
June Pålgard ... assistant makeup artist: Sweden (as June Paalgard)
Anna Simonsson ... assistant makeup artist: Sweden
Mattias Tobiasson ... assistant makeup artist: Sweden
Eva Von Bahr ... makeup designer
Elvis Schmoulianoff ... makeup trainee (uncredited)

Production Management 

Philippa Atterton ... production manager: Scotland
Kamal Belghmi ... production manager: Morocco
Driss Benchiba ... unit manager: Morocco (as Driss Benchhiba)
Anna Carlsten ... production manager: Morocco
Madeleine Ekman ... production manager: Sweden
Gisela Evert ... post-production manager: UK
Naomi Liston ... unit manager: Scotland
Kalle Persson ... production manager: second unit, Sweden
Katie Shahrokh ... post-production manager
Ulrika Stiernborg ... assistant production manager: Sweden
Anita Tesler ... production supervisor (uncredited)
Johan von der Lancken ... pre-production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Mohamed Aabachi ... second assistant director: Morocco
Tarik Aitbenali ... second assistant director: Morocco
Catti Edfeldt ... director: children
Yann Mari Faget ... second assistant director: Morocco (as Yann Mari)
Mikael Hansson ... first assistant director / second unit director: Sweden
Ahmed Hatimi ... first assistant director: Morocco
Henrik Henziger ... second assistant director: Morocco
Oskar Johansson ... third assistant director
Gunnlaugur Jónasson ... first assistant director: Sweden
Birger Larsen ... second unit director: Sweden
Håkan Linder ... first assistant director: Sweden
Fiona MacMillan ... second assistant director: Scotland
Guy Travers ... first assistant director: Morocco
Tarik Ait Ben Ali ... second second assistant director: Morocco (uncredited)
Jeanette Frykberg ... third assistant director (uncredited)
Helena Larsson ... second assistant director (uncredited)

Art Department 

Mohamed Abdechafi ... stand-by prop man's assistant: Morocco
El Jabous Abdellah ... carpenter: Morocco
Patrik Alexandersson ... carpenter: Sweden
Jonas Andersson ... carpenter: Sweden
Ahmed Azig ... carpenter: Morocco
Abdellah Baadil ... construction coordinator: Morocco (as Baadil Abdellah) / construction supervisor: Morocco (as Baadil Abdellah)
Mikael Back ... carpenter: Sweden
Gilles Balabaud ... stand-by art director
Simon Bang ... storyboard artist
Magnus Berglind ... carpenter: Sweden
Peter Black ... plasterer: Sweden
John Booth ... dressing props: Scotland
Lars Broander ... carpenter: Sweden
Hasse Ekbladh ... carpenter: Sweden
Idriss El Gholb ... set dresser
Jossa Elmqvist ... scenic artist: Sweden
Emil Eriksson ... carpenter: Sweden
Sara Eriksson ... prop man: Sweden
Frederic Evard ... art director: Morocco
Karin Gry ... prop man: Sweden
Rickard Grönvall ... scenic artist: Sweden (as Rikard Grönvall)
Paul Gustavsson ... property master
Thomas Hageus ... consultant: engineering, Sweden
Leo Hellman ... carpenter: Sweden
Dorte Herning ... scenic artist: Sweden
Roger Holden ... propmaster: Morocco
Teddy Holm ... scenic artist: Sweden
Janne Hverven ... carpenter: Sweden
Jaafrane Jamal ... plasterer: Morocco
Mohamed Janah ... prop man: Morocco
Linda Janson ... art director: Sweden
Klas Jansson ... carpenter: Sweden
Sebastian Jansson ... carpenter: Sweden
Per 'Johan' Johansson ... master painter: Sweden
Peter Johnsson ... designer: sword, Sweden
Kristin Jönsson ... scenic artist: Sweden
Hâkan Karlsson ... carpenter: Sweden
Mats Karlsson ... carpenter: Sweden
Brahim Ait Khoua ... stand-by prop man's assistant: Morocco
Sofie Kinngard ... scenic artist: Sweden
Rolf Larsson ... carpenter: Sweden
Brahma Lilja ... carpenter: Sweden
Pelle Magnestam ... carpenter: Sweden
Steffen Martinsson ... carpenter: Sweden
Kevin McGuinness ... carpenter: Scotland
Paul McNamara ... dressing props: Scotland
Rabiy Michou ... stand-by prop man's assistant: Morocco
Dave More ... carpenter: Scotland
Thomas Nes ... prop man: Sweden
Tapio Nikka ... carpenter: Sweden
Thomas Nilsson ... art department coordinator
Christian Olander ... scenic artist: Sweden
Kristian Parten ... carpenter: Sweden
Jaouad Rehaoui ... stand-by prop man's assistant: Morocco
Terry Royce ... set dresser: Morocco
Håkan Sanchis ... carpenter: Sweden
Karin Sandqvist ... art department assistant: Sweden (as Karin Sundqvist)
Love Sellberg ... carpenter: Sweden
Calle Sjölin ... carpenter: Sweden / stand-by prop man: Sweden
Johan Sjölin ... construction supervisor: Sweden, Art N Dito
Kristoffer Sjöström ... scenic artist: Sweden (as Kristofer Sjöström)
David Stewart ... prop man: weaponry, Scotland
Henrik Tamm ... concept designer: Sweden
Tomas Torstensson ... carpenter: Sweden (as Thomas Torstensson)
Kimmo von Knorring ... carpenter: Sweden
Daniel Wall ... carpenter: Sweden
Nina Wennström ... scenic artist: Sweden
Marek Wezowski ... prop man: Sweden
Lars Rickard Wiren ... stand-by art director (as Rickard Wirén)
Frank Zandhoff ... carpenter: Sweden
Mustapha Adidou ... art department (uncredited)
Giuseppe Cristiano ... conceptual art (uncredited)
Tobias Rubom ... props: axes (uncredited)
Leo Sandberg ... concept artist (uncredited) / visual development (uncredited)
Matti Rintala von Knorring ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Henric Andersson ... sound: second unit, Sweden
Anders Billing ... sound: second unit, Sweden
Carl Edström ... sound designer
Emil Eriksson ... sound recordist: Sweden
Erik Guldager ... sound editor
Aleksander Karshikoff ... sound editor
Frode Kløvtveit ... sound recordist: Sweden
Arttu Kontkanen ... sound recordist: Scotland
Tomas Krantz ... sound editor
Anders Larsson ... sound editor
Stefan Ljungberg ... sound recordist
Kari Nytrø ... boom operator / sound recordist: Sweden
Ulf Olausson ... foley artist
Gábor Pasztor ... re-recording mixer (as Gabor Pasztor)
Bo Persson ... sound
Jonas Rudels ... sound
David Silverin ... foley artist
Mohammen Zekkane ... boom operator: Morocco (as Mohamed Zekkane)
Tilo Alpermann ... sound editor (uncredited)
Anders Degerberg ... sound technical coordinator (uncredited)
Carl Edström ... supervising sound editor (uncredited)
Peter Eklund ... dialogue editor (uncredited)
Gordon Forbes ... sound assistant (uncredited)
Stefan Ljungberg ... dialogue editor (uncredited)

Special Effects by 

Gusten Blick ... special effects technician: Sweden
Robin Blick ... special effects technician: Sweden
Colin Campbell ... special effects technician: Scotland
Xander Forterie ... special effects makeup
Johan Harnesk ... special effects consultant: Sweden
Laurence Harvey ... special effects technician: Morocco
Ahmed Jaafar ... special effects technician: Morocco
Abderrazak Jouhari ... special effects technician: Morocco
Mike Kelt ... special effects technician: Scotland
Christian Niklasson ... special effects technician: Sweden
Victor Nilsson ... special effects technician: Sweden
Ken Petrie ... special effects technician: Scotland
Samuel Sandberg ... consultant: demolition, Sweden
Mats Sonnesjö ... special effects technician: Sweden
Jason Troughton ... special effects consultant: Morocco
Mark Vanstone ... special effects technician: Morocco
Alan Whibley ... special effects technician: Morocco
Richard Darwin ... special effects technician (uncredited)
Rick Jotle ... special effects: equipment (uncredited)

Visual Effects by 

Fredrik Averpil ... visual effects artist: Filmgate
Håkan Blomdahl ... visual effects artist: Filmgate
Sarah K. Hellström ... visual effects coordinator: Filmgate
Andreas Hylander ... visual effects artist: Filmgate
Linda Jildmalm ... visual effects editor
Simon Kilroe ... second visual effects supervisor: Molinare
Mathias Larserud ... visual effects supervisor: Filmgate
Linus Lindbalk ... visual effects artist: Filmgate
Joseph McLamb ... visual effects artist: Filmgate
Emelie Nilsson ... visual effects artist: Filmgate
Tor-Bjorn Olsson ... visual effects supervisor (as Torbjörn Olsson)
Jacob Otterström ... visual effects artist: Filmgate (as Jacob Svensson)
Mats Rehnberg ... visual effects coordinator (as Mats Renberg)
Lewis Saunders ... visual effects artist: Molinare
Henrik Tamm ... visual effects art director
Shanaullah Umerji ... second visual effects producer: Molinare
Anthony Ward ... visual effects artist: Molinare
Sean Wheelan ... visual effects producer: Filmgate
Paul Amiras ... production support: Cinesite (uncredited)
Kate Attwooll ... matchmover: Cinesite (uncredited)
Keith Barton ... technical support: Cinesite (uncredited)
Paul Birkett ... lead rotoscope artist: Cinesite (uncredited)
Mawusime Blewuada ... data operator (uncredited)
Yanick Bourgie ... matte painter: Cinesite (uncredited)
Matthew D'Angibau ... matchmover: Cinesite (uncredited)
Ken Dailey ... visual effects producer: Cinesite (uncredited)
Dave Early ... visual effects supervisor: Cinesite (uncredited)
Oliver Faldo ... rotoscoper: Cinesite (uncredited)
Amy Felce ... matchmover: Cinesite (uncredited)
Matt Foster ... roto/prep artist: Cinesite (uncredited)
Dianne Gordon ... production support: Cinesite (uncredited)
Marcus Hindborg ... compositor: Cinesite (uncredited)
Steve Karski ... technical director: Cinesite (uncredited)
Matt Kasmir ... digital compositor (uncredited)
Claire McGrane ... production support: Cinesite (uncredited)
Thomas Middleton ... rotoscope artist: Cinesite (uncredited)
Guy Nesfield ... rotoscope artist (uncredited)
Sarah Norton ... compositor: Cinesite (uncredited)
Daniel Pettipher ... production support: Cinesite (uncredited)
Ingo Putze ... lead matte painter: Cinesite (uncredited)
Michael Ridgwell ... digital artist (uncredited)
Shaun Scott ... cg animator: Cinesite (uncredited)
Ben Shepherd ... cg animator: Cinesite (uncredited)
Jonathan Sykes ... data operations: Cinesite (uncredited)
Karen Wand ... compositor: Cinesite (uncredited)
Ollie Weigall ... rotoscoper: Cinesite (uncredited)

Stunts 

Faycal Attougui ... stunts: Morocco
Mohamed Attougui ... stunts
Benamara Azeddine ... stunt performer
Youssef El Hibaqui ... stunts: Morocco (as Youssef El Hibaoui)
Svante Hildesson ... stunts: Sweden
Lars Hjelm ... horse stunt: Sweden / stunts: Sweden
Othman Ilyassa ... stunts: Morocco
Philippe Losson ... stunts: Morocco
Cedric Proust ... stunt coordinator: Morocco
Kimmo Rajala ... stunt coordinator: Sweden
Florian Robin ... assistant stunt coordinator: Morocco
Gáspár Szabó ... stunts: Morocco (as Gaspar Szabo)
Mustapha Touki ... stunts: Morocco
Karl Ytterberg ... stunts: Sweden
Martin K.R. Zetterlund ... stunts: Sweden (as Martin K R Zetterlund)
Rachid Abbad ... stunt performer (uncredited)
Thomas Ahlstrand ... horse stunts staging (uncredited)
Tommy Arvidsson ... stunt rider: Sweden (uncredited)
Joseph Beddelem ... stunts (uncredited)
Lars Bergman ... stunts: Sweden (uncredited)
Brahim Boukhizzou ... stunts (uncredited)
Hamid Bourhza ... stunts (uncredited)
Partrik Böhme ... horse stunts: Sweden (uncredited)
Henrik Fittinghoff ... stunt rider: Sweden (uncredited)
Robert Follin ... stunts: Sweden (uncredited)
Roman Grigaravicius ... on-set stunts (uncredited)
Youssef Habbaoui ... stunt performer (uncredited)
Tarmo Sakari Hietala ... stunts: Sweden (uncredited)
Klaus Hjuler ... stunts: Sweden (uncredited)
Linus Hanson Högberg ... stunts: Sweden (uncredited)
Anders Jacobsson ... stunts: Sweden (uncredited)
Kristoffer Jørgensen ... stunts: Sweden (uncredited)
Jouni Kivimäki ... stunts: Sweden (uncredited)
Per Löthner ... stunt rider: Sweden (uncredited)
Youssef Marchouki ... stunts (uncredited)
Arturas Nemanis ... horse stunts: Sweden (uncredited)
Carsten Nihlen ... horse stunts: Sweden (uncredited)
Thomas Nordström ... stunts: Sweden (uncredited)
Team Petesha ... stunt rider: Sweden (uncredited)
Mika Pietiläinen ... stunts: Sweden (uncredited)
Nillas Pilwert ... stunt rider: Sweden (uncredited)
Francois Poirier ... stunt double (uncredited)
Juha Pursiainen ... stunts: Sweden (uncredited)
Kimmo Rajala ... stunts: Sweden (uncredited)
Florian Robin ... stunts (uncredited)
Tomas Schönfeldt ... stunt rider: Sweden (uncredited)
Christopher Schönning ... horse stunts (uncredited)
Grigorij Strelec ... stunts (uncredited)
Patrik Svensson ... stunt rider: Sweden (uncredited)
Bo Thomas ... stunts: Sweden (uncredited)
H.-P. Virkki ... stunts: Sweden (uncredited)
Peppe Östensson ... swordmaster: Sweden (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Erik Aavatsmark ... still photographer: Camera Obscura
Olle Asplund ... grip best boy: Sweden
Björn Becker ... electrician: second unit, Sweden
Grant Bennett ... supplier: Lighting
Martin Bergenström ... key grip
Abderrahim Bissar ... best boy / electrician: Morocco
Jonas Björne ... clapper loader: Morocco
Ray Cackett ... supplier: lighting
Björn Dokken ... best boy: Sweden / electrician: second unit, Sweden
Ewan Epton ... electrician: Scotland
Jesper Find ... first assistant camera: Morocco / first assistant camera: second unit, Sweden / second camera assistant: Sweden
Claudio Fransson ... grip best boy: Sweden
David Gylje ... clapper loader: Sweden / clapper loader: second unit, Sweden
Emil Hall ... crane operator: Sweden
Thomas Holm Deleurang ... first assistant camera: second unit, Sweden (as Thomas Holm) / second camera assistant: Sweden (as Thomas Holm)
Johan Holmqvist ... clapper loader: Morocco / clapper loader: Sweden
Karsten Jacobsen ... cinematographer: second unit, Sweden / second camera operator: Morocco / second camera operator: Sweden / steadicam operator: Morocco / steadicam operator: Scotland / steadicam operator: Sweden
Set Jonasson ... key grip: second unit, Sweden
Stefan Jonsson ... best boy: Sweden
Susanna Karacsony ... best boy: Sweden (as Sanna Karacsony)
Philippe Kress ... cinematographer: second unit, Sweden / second camera operator: Sweden
Henrik Kristensen ... cinematographer: second unit, Sweden / second camera operator: Sweden
Robert Kustosik ... crane operator: Sweden
Naoufal Lamkealal ... assistant grip
Oskar Larsson ... best boy: Sweden
Azeddine Mazile ... electrician: Morocco (as Azzedine Mazil)
Grant McLean ... electrician: Scotland
Bilel Moalla ... grip best boy: Sweden
Misio Mokrosinski ... first assistant camera: Morocco
Harri Naarajärvi ... crane operator: Morocco
Harri Naavajärvi ... crane operator: Sweden
Henrik Norberg ... clapper loader: Sweden (as Henrik Nordberg)
Kalle Penttilä ... electrician: Sweden (as Kalle Penttilää)
Ville Penttilä ... lighting supervisor
Klas Persson ... grip best boy: Sweden
Andreas Pettersson ... grip best boy: Sweden
Martin Pålsheden ... best boy: Sweden
Abdelghami Rifki ... key grip: Morocco (as Abdelghani Rifki)
Henri Rondahl ... clapper loader: Morocco (as Henri Rohndal)
Ahmed Satarate ... electrician: Morocco
Jens Schlosser ... cinematographer: second unit, Sweden
John Sturt ... electrician: Morocco
Erik Svalin ... crane operator: Sweden
Dag Svensson ... clapper loader
Thomas Svensson ... grip best boy: Sweden
George Thomson ... electrician: Scotland
Daniel Wannberg ... first assistant camera
Billy Wilson ... best boy: Scotland
Jörgen Öhrström ... grip best boy: Sweden
Driss Bizzi ... grip assistant (uncredited)
Abbes Ghazouani ... video assist technician (uncredited)
Magnus Laupa ... still photographer (uncredited)
Grant McPhee ... video assist operator: Scotland (uncredited)
Mikaël Meisen-Dietmann ... first assistant camera: second unit (uncredited)
Katrín Björk Sævarsdóttir ... clapper loader (uncredited)
Bengt Wanselius ... still photographer (uncredited)
Anthony Ward ... assistant grip (uncredited)

Casting Department 

Abdelmajid Berdouzi ... casting: Morocco
Emma Dixgård ... casting: international, Actors Agency of Sweden (as Emma Kihlberg)
Catti Edfeldt ... casting: children
Renate Fryklund ... casting: Sweden
Joyce Gallie ... casting: UK
Mikael Hansson ... casting coordinator
Zinedine Ibnoujabal ... casting: Morocco
Esther Klostermann ... casting: Germany, Studio Hamburg Produktion
Tusse Lande ... casting: Sweden
Juliette Ménager ... casting: France, A.R.D.A.
Sally Osoba ... casting: UK
Susanna Sjöblom ... extras casting
Merete Vold ... casting: Norway, Merete Vold Casting
Mohamed Essaghir Aabach ... casting assistant (uncredited)
Rikard Andersson ... extras casting assistant (uncredited)
Hervé Jakubowicz ... casting associate (uncredited)
Hampus Schildfat ... extras casting assistant (uncredited)
Omar Tisli ... casting assistant: Morocco (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Rachid Aadassi ... costume assistant
Hamd Agouram ... tailor: Morocco
Anna Andersson ... tailor: Sweden
Christer Axelsson ... tailor: Sweden
Emma Bellocq ... costume coordinator: Morocco
Abderrahim Benkhayi ... costumer / dirty-up: Morocco
Amine Benkhayi ... wardrobe assistant
Karin Berglund ... wardrobe
Erika Blomberg ... tailor: Sweden
Madeleine Eriksson ... tailor: Sweden
Johanna Ernst ... textile artist: Sweden
Martin Hallén ... wardrobe: Sweden
Kerstin Halvorsson ... wardrobe: Sweden
Stefan Hansson ... wardrobe: Sweden
Moa Hartman ... wardrobe: Sweden
Linda-Marie Herger ... textile artist: Sweden / wardrobe: Sweden
Elvira Hjortsberg ... tailor: Sweden (as Elvira Hjortberg)
Graham Hunter ... wardrobe: Scotland
Anne Isene ... wardrobe: Sweden
Anna Jartin ... wardrobe: Sweden
Margrethe Johnsen ... wardrobe: Sweden
Âsa Jonsson ... tailor: Sweden
Anna Karlsson ... wardrobe: Sweden
Anna Melin ... wardrobe: Sweden
Maggie Miller ... wardrobe: Scotland
Sara Pertmann ... wardrobe: Sweden (as Sara Pertman)
Dagny Petrussen ... wardrobe: Sweden
Nichola Richard ... wardrobe
Therese Schimmelsohn ... wardrobe: Sweden
Barbro Scott ... tailor: Sweden
Ann-Charlotte Widell ... tailor: Sweden
Lisa Wrangborg ... wardrobe: Sweden
Johan Åberg ... wardrobe: Sweden
Abdeliah Bidari ... wardrobe assistant (uncredited)
Mohamed Bougati ... wardrobe (uncredited)
Otmane Khammari ... wardrobe assistant (uncredited)

Editorial Department 

Julie Balle ... editorial assistant (as Julie Hvorslev Balle)
Len Brown ... film consultant
Olivier Bugge Coutté ... additional editor
Andrew Dearnley ... digital film supervisor
Søren B. Ebbe ... additional editor
Justin Eely ... digital intermediate on-line editor
Morten Giese ... additional editor
Tómas Gislason ... additional editor (as Tomas Gislason)
Neil Hurford ... grader: Deluxe London
Matt James ... digital intermediate technician
Per Kierkeby ... additional editor
Soren Kloch ... film supervisor
Steve Knight ... digital intermediate technician
Michael Frank Nielsen ... grader: Nordisk Film Post Production (as Michael Nielsen)
Andy Richards ... digital intermediate conform editor
Katie Shahrokh ... digital intermediate production manager
Gemma Townsend ... digital intermediate technician
Anders Villadsen ... additional editor
Tim Waller ... senior colorist
Isabel Bernadette Brammer ... additional editor (uncredited)
Tina Dradrach ... digital intermediate coordinator: Cinevatorfive (uncredited)
Dave Goodall ... digital intermediate technician (uncredited)
Nynne Marie Selin Eidnes ... post-production coordinator (uncredited)

Location Management 

Bill Barringer ... location manager: Morocco
Ian Ellis ... location scout
My Lindberg ... location scout / location scout: Sweden
Tommy Malm ... location manager: Sweden
Cindy Thomson ... location manager: Scotland
Redouane Nasserdine ... assistant location manager (uncredited)

Music Department 

Panu Aaltio ... additional orchestrator
The Angeles Chorale ... musicians
Mark Berrow ... musician: violin
Rachel Bolt ... viola
Nick Cervanero ... additional music recordist
Nicholas Cervonaro ... music mixing engineer (as Nick Cervonaro)
Stavros Choplaros ... musician: oud, violin and lute (as Stavros Hoplaros)
Paul Clarvis ... musician: percussions
Rupert Coulson ... additional music recordist / music mixing engineer
Brendan Dekora ... additional music recordist / music mixing engineer
Matt Dunkley ... arranger
Miracle Enzamble ... musicians
Mârten Eriksson ... music sound engineer: end song
André Ferrari ... musician: percussions, end song
Geoff Foster ... music mixer / music recordist
Marie Fredriksson ... musician: vocalist, end song
Anders Glenmark ... arranger: end song / composer: end song / music producer: end song / musician: bass, keyboards and guitar, end song
Isobel Griffiths ... music coordinator: London Session Orchestra (as Isobel Griffits)
Erik Guldager ... music designer
Johan Hedin ... musician: nyckelharpa
Jan Hendrickse ... musician: flutes
Julie Hinton ... musician: vocalist
Pavlos Hoplaros ... musician: oud, violin and lute
Henke Jonsson ... music mastering: Masters of Audio
Karolina Kantelinen ... musician: vocalist
Tuomas Kantelinen ... arranger
Rosa Karo ... music coordinator: Miracle Ense=amble (as Roosa Toivonen) / score supervisor (as Roosa Toivonen)
Anssi Karttunen ... musician: solo cello
Gardner Knight ... additional music recordist / music mixing engineer
Pete Korpela ... musician: percussions
The London Session Orchestra ... additional musicians
London Symphony Orchestra ... musicians (as The London Symphony Orchestra)
Steve Mair ... musician: double bass
Metro Voices ... musicians (as Metro Voices Choir)
David Metzner ... assistant music editor
Jenny O'Grady ... music contractor: Metro Voices Choir
Mikko Oinonen ... additional music recordist / music mixing engineer
Aron Shaw ... musician: bagpipe
Sharon Smith ... music editor
Marc Stevens ... music coordinator: London Symphony Orchestra
The Stockholm Session Strings ... musicians: strings, end song
Niklas Strömstedt ... composer: end song
John Sutton ... conductor: Angeles Chorale
Greg Townley ... music mixer / music recordist
Rachel Weston ... musician: vocalist
Stephen Wren ... choir master: Scotland
Chris Clad ... violin (uncredited)
Fredrik Sarhagen ... music supervisor (uncredited)

Transportation Department 

Noureddine Benchhiba ... transportation: Morocco (as Nourredine Benchiba)
Gianfranco Martinoli ... mechanic: Morocco
El Mahjoub Najma ... transportation coordinator: Morocco
Mustapha Adidou ... driver (uncredited)

Other crew 

Svend Abrahamsen ... representative: Nordisk Film & TV Fond
Thomas Ahlstrand ... horse coordinator: Sweden
Emil Ahlén ... assistant: producer
Marianne Ahrne ... script processor
Annika Appelin ... dialogue director / script supervisor / script supervisor: Sweden
Kerstin von Bahr ... script supervisor: Sweden
Michael Baker ... english dialogue
Rebecka Beckman ... negotiator: Sweden
Abdelmajid Berdouzi ... dialogue coach: Arabic, Morocco
Sara Bergmark Elfgren ... script editor
Kjell-Âke Berntsson ... blacksmith: Sweden
James Blythe ... production assistant
Anette Brantin ... production coordinator: Morocco
Christina Braun ... script supervisor: second unit, Sweden
Tomas Brundin ... boat captain: second unit.Sweden
Jeremy Burnage ... production coordinator: Morocco
Rasmus Christensen ... runner: Sweden
Lina Christiansen ... accountant: Sweden
Clifford De Spenser ... dialogue coach: English, Morocco
Anders Degerberg ... technical coordinator
Paul Dray ... lab manager: Deluxe London
Jonas Elmqvist ... technical consultant: Morocco
Marie Engberg ... coffee coordinator
Gunne Engdahl ... runner: Sweden
Richard Georg Engström ... financing
Elin Erichsen ... representative: Norsk Filminstitutt
Shawn Fleming ... animal handler: Scotland
Peter Flinth ... script processor
Jocke Fors ... boat mechanic: second unit, Sweden / boat responsible: second unit, Sweden
Tommy Frampton ... accountant: Scotland
Anton Fridolfsson ... runner: Sweden
Anne Frilseth ... representative: Norsk Filminstitutt
Ronny Fritsche ... production coordinator: Sweden
Glenn Frost ... groom: Sweden
Jamie Gavin ... production runner
Viktor Dahl Haaga ... runner: Sweden
Lena Hansson ... film commissioner: DET Danske Filminstitut (as Lena Hansson-Varhegyi)
Glynn Henderson ... safety consultant, Scotland
Tommy Hilding ... supplier: crossbows, Sweden
Patric Hjelm ... production coordinator: Sweden
Gunnar Holmgren ... supplier: crossbows, Sweden
Mona Houd ... production coordinator: Morocco
Sharon Howat ... production coordinator: Scotland
Anton Hultmark ... runner: Sweden
Aziz Janah ... runner: Morocco
Andreas Johansson ... production assistant
Karolina Johansson ... extras supervisor: Sweden
Linda Johansson ... script supervisor: second unit, Sweden
Thomas Järn ... technical coordinator
Ronald Kuhse ... runner: Sweden
Robert Kustosik ... boat towage: second unit, Sweden
Göan Landström ... armorer: Sweden
Philip Lee ... dailies: Arion Communications
Joakim Lennartsson ... supplier: crossbows, Sweden
Bo Liljekvist ... riding instructor: Sweden
My Lindberg ... researcher: Sweden
Carolina Lindblad ... production assistant: second unit, Sweden (as Karolina Lindblad)
Per Lindbärg ... production accountant
Jerome Losson ... assistant horse coordinator: Morocco (as Jerome Loson)
Jan-Erik Lundström ... governess: Sweden
Kathleen MacLeod ... assistant production coordinator: Scotland (as Kathleen Lambie)
Miriam Matejovsky ... travel coordinator: Morocco
Neil Mockler ... dailies: Arion Communications
Lofti Mohammed ... doctor: Morocco (as Dr. Lofti Mohammed)
Ruta Nemaniene ... assistant horse master (as Ruta Nemanie) / horse master assistant: Sweden (as Ruta Nemanie)
Arturas Nemanis ... horse master: Sweden
Hannes Nilsson ... boat captain: second unit, Sweden
Margareta Nordberg ... accountant: Sweden
Kevin O'Driscoll ... accountant: Morocco
Lisa Ohlin ... film commissioner: Svenska Filminstitutet
Stig Olsson ... camera boat: second unit, Sweden
Pernilla Oscarsson ... groom: Sweden
Diego Pages ... chef
Hanne Palmquist ... representative: Nordisk Film & TV Fond
Kalle Persson ... boat coordinator: second unit, Sweden / sea safety coordinator: second unit, Sweden
Joel Proust ... horse coordinator: Morocco
Steve Rallphs ... armorer: Morocco
Stephen Ralphs ... armorer: Scotland / armorer: Sweden
Hans-Jörgen Riis-Jensen ... script editor (as Hans-Jörgen Riis Jensen)
Roland Röjestâl ... supplier: crossbows, Sweden
Tommy Saks ... insurance agent: Media Insurance Brokers
Emma Salekärr ... production assistant
Jens Samuelsson ... safety: second unit, Sweden
David Sesay ... physical trainer: Sweden
Miranda Siegmund ... studio manager: Sweden
David Sillery ... armorer: Morocco
Matarena Sjöberg ... runner: Sweden (as Matarena Steen)
Susanna Sjöblom ... extras supervisor: Sweden
Jane Stabler ... voice coach: Scotland
Bo Sörlund ... groom: Sweden (as Bos Sörlind)
Peter Titterell ... catering supervisor
Irene Weman ... accountant: construction, Sweden
Kerstin Wikman ... accountant: Sweden (as Kerstin Vikman)
Ylva Wirtberg ... groom: Sweden
Johanna Zälh ... accountant: Construction, Sweden
Tobias Åström ... production accountant
Peppe Östensson ... fencing instructor
Ulf Bjorlin ... adr loop artist (uncredited)
Jonas Elmqvist ... technical supervisor (uncredited)
Zinedine Ibnou Jabal ... cast and extras supervisor: Morocco (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page