Edit
The Bucket List (2007) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Rob Reiner

Writing Credits (WGA)  

Justin Zackham ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
Annton Berry Jr. ...
Kai
Verda Bridges ...
Destiny Brownridge ...
Brian Copeland ...
Lee
...
Instructor
Jennifer Defrancisco ...
Emily (as Jennifer DeFrancisco)
...
Female Administrator
...
Mechanic (as Noel Guglielmi)
...
...
County Health Director (as Hugh Holub)
Andrea Johnson ...
Elizabeth (as Andrea J. Johnson)
Dawn Lewis ...
Flight Attendant
...
Tattoo Artist
...
Board Chairman
...
...
...
Attractive Woman #1
...
Attractive Woman #2
...
Executive #1
...
...
...
Edward's Granddaughter
...
Himself
...
Doctor #1
Rest of cast listed alphabetically:
MaShae Alderman ...
Young Virginia (uncredited)
Brent Battles ...
Jeopardy Grip (uncredited)
...
Denise (uncredited)
Michael J. Gutierrez ...
Funeral Attendant (uncredited)
...
Sashi Olpadwala (uncredited)
...
Himself (voice) (uncredited)
...
Hospital Review Board Member (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Frank Capra III ... co-producer
Alan Greisman ... producer
Travis Knox ... executive producer
Neil Meron ... producer
Rob Reiner ... producer
Jeffrey Stott ... executive producer
Justin Zackham ... executive producer
Craig Zadan ... producer

Music by 

Marc Shaiman

Cinematography by 

John Schwartzman ... director of photography

Film Editing by 

Robert Leighton

Casting By 

Janet Hirshenson
Jane Jenkins

Production Design by 

Bill Brzeski

Art Direction by 

Jay Pelissier

Set Decoration by 

Robert Greenfield

Costume Design by 

Molly Maginnis

Makeup Department 

Deena Adair ... hair stylist: Mr. Freeman
Howard Berger ... tattoo artist
Michael Germain ... makeup artist: Mr. Nicholson (as Mike Germain)
Nancy Hancock ... makeup artist: Mr. Freeman (as Nancy Worthen-Hancock)
Marie Larkin ... key hair stylist
Ryan McDowell ... prosthetic lab work
Medusah ... hair department head
Matthew W. Mungle ... prosthetic makeup artist: Mr. Nicholson (as Matthew Mungle)
Valli O'Reilly ... makeup department head
Tonyia Verna ... key makeup artist (as Tanya Verna)
Kevin Wasner ... makeup artist
Joy Zapata ... hair stylist: Mr. Nicholson
Stephen Bettles ... special makeup effects technician (uncredited)
Melissa Forney ... key hair stylist (uncredited)
Jamie Kelman ... tattoo makeup artist (uncredited)

Production Management 

Susan E. Novick ... post-production supervisor
Mark Scoon ... executive in charge of production
David Siegel ... unit production manager (as David A. Siegel)
Jeffrey Stott ... unit production manager
Barbara Russo ... post-production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Frank Capra III ... first assistant director
Stephen W. Moore ... second second assistant director
Brian Relyea ... second assistant director (as Brian F. Relyea)
Alex Daniels ... second unit director (uncredited)
Eugene Davis ... second second assistant director: day player (uncredited)
Bill Purple ... second assistant director: second unit (uncredited)
Jody Spilkoman ... second assistant director: second unit (uncredited)
Denise Strong ... second assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Todd Bennett ... plaster foreman
Jack Blanchard ... set dresser
Shane Buckallew ... plaster gang boss
Laurence Castello ... paint foreman
Randy Culberhouse ... propmaker foreman
Doug DuRose ... assistant property master
John R. Elliott ... construction coordinator (as John Elliott)
Brian Feola ... propmaker foreman
Kenneth Garrett ... sculptor foreman
Sean Ginevan ... lead man
Ilana Gordon ... art department coordinator
Robert Greenfield III ... on-set dresser
Martha Johnston ... assistant art director
Cynthia La Jeunesse ... buyer
Eugene McCarthy ... property master
Mike Medina ... construction general foreman (as Michael Medina)
Barbara Mesney ... set designer
Mark Moretti ... storyboard artist (as Mark A. Moretti)
Lee Runnels ... greensperson
Dominic Sandfrey ... labor foreman
Kelly Schultz ... set dresser
James E. Tocci ... set designer (as Jim Tocci)
Richard F. Anderson ... set dresser (uncredited)
Mark Boucher ... set dresser (uncredited)
Chris J. Champagne ... set dresser (uncredited)
Alan Easley ... set dressing gangboss (uncredited)
Mathias Fain ... set dresser (uncredited)
L. David Gordon ... drapery foreman (uncredited)
J. Bryan Holloway ... sculptor gang boss (uncredited)
Jeffrey Paul Johnson ... props (uncredited)
Charles Kern ... camera scenic artist (uncredited)
Ricky Lewis Jr. ... storyboard artist (uncredited)
Steven Light-Orr ... set dresser (uncredited)
James MacDonald ... scenic artist (uncredited)
Cameron Matheson ... set dressing gang boss (uncredited)
Scott Owen ... set dresser (uncredited)
Portia Perry ... decorator painter (uncredited)
Michael Ruby ... signwriter (uncredited)
Mark Tuttle ... set dresser (uncredited)
John Villarino ... carpenter (uncredited)
Todd Wolcott ... greensman (uncredited)

Sound Department 

Robert Althoff ... digital playback operator
Laura Harris Atkinson ... dialogue editor
Steve Bartkowicz ... sound re-recording engineer
Ron Bedrosian ... adr mixer
Lon Bender ... adr supervisor / sound supervisor
Tim Boggs ... adr editor
Bryan Bowen ... sound editor
John Cannon ... assistant sound editor
Robert Deschaine ... adr mixer
Perry Dodgson ... boom operator
Robert Eber ... production sound mixer
Marc Fishman ... sound re-recording mixer
Nerses Gezalyan ... foley mixer / sound mixer
Glynna Grimala ... foley supervisor
Daniel R. Kerr ... additional sound (as Dan Kerr)
Tony Lamberti ... sound re-recording mixer
Michael Mesirow ... cable person (as Mike Mesirow)
James Moriana ... foley artist (as Jimmy Moriana)
Mark Ormandy ... additional sound
Ann Scibelli ... sound editor
Greg Steele ... adr mixer (as Greg Steele)
John C. Stuver ... dialogue editor
Gayle Wesley ... first assistant sound editor
Jeffrey Wilhoit ... foley artist (as Jeff Wilhoit)
Xavier Horan ... sound editor (uncredited)
Jeff Malham ... dubbing engineer (uncredited)
Greg Zimmerman ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Scott R. Fisher ... special effects technician (as Scott Fisher)
Donald Frazee ... special effects coordinator
Scott Lingard ... special effects foreman
Jim Rollins ... special effects technician

Visual Effects by 

Greg Anderson ... CGI supervisor: Ring of Fire
Tricia Henry Ashford ... digital effects
Jeremy Burns ... lead compositor
Casey Conroy ... visual effects producer: Ring of Fire
Syd Dutton ... visual effects: Illusion Arts
Collin Fowler ... visual effects coordinator: Illusion Arts
William Higgins ... compositor: Ring of Fire (as Bill Higgins)
Brinton Jaecks ... compositor: Ring of Fire
Fumi Mashimo ... visual effects: Illusion Arts
Kelvin McIlwain ... visual effects: Illusion Arts
John Myers ... visual effects executive producer: Ring of Fire
Erin L. Nelson ... digital restoration
Lori J. Nelson ... visual effects producer
Kim O'Donnell ... compositor: Ring of Fire (as Kim Peppe)
Jim O'Hagan ... digital compositor: Pacific Title
Jason Piccioni ... visual effects: Ring of Fire
John Roden ... compositor: Ring of Fire (as Josh Roden)
Robert Scifo ... visual effects: Illusion Arts (as Bob Scifo)
Prateep Siamwalla ... tracking
Jerry Spivack ... visual effects supervisor: Ring of Fire
Catherine Sudolcan ... visual effects: Illusion Arts
Corinne Villa ... visual effects editor
Travis Baumann ... digital artist (uncredited)
Jan Beran ... motion control technician (uncredited)
Marvin Chua ... visual effects plate coordinator: second unit (uncredited)
Jan Cilliers ... compositor (uncredited)
Casey Conroy ... visual effects plate supervisor: second unit, skydiving sequence (uncredited)
Ron Crabb ... matte painter (uncredited)
Craig Crawford ... digital compositor (uncredited)
Todd Erickson ... CG artist (uncredited)
Kiel Gnebba ... CG artist (uncredited)
Andy Gorzalski ... operations manager (uncredited)
Brian Hanable ... digital effects compositor: Pacific Title (uncredited)
Marcel Hemingway ... lighting lead (uncredited)
Brinton Jaecks ... previz artist (uncredited)
Taryn P. Kelly ... visual effects coordinator: Ring of Fire (uncredited)
Arnon Manor ... compositor (uncredited)
Joel Merritt ... matchmove artist (uncredited)
John Myers ... visual effects plate supervisor: second unit, race track sequence (uncredited)
James P. Noon ... tracking (uncredited)
Mathew Rotman ... CG artist (uncredited)
Barrett Sanders ... visual effects editor (uncredited)
Wilson Tang ... digital restoration (uncredited)
Lisa Tomei ... compositor (uncredited)
Simon Wakley ... motion control supervisor (uncredited)
Mark H. Weingartner ... plate photography: France (uncredited)
David Wu ... rotoscope artist (uncredited)
Xye ... tracking (uncredited)

Stunts 

Dean Bailey ... stunt player
Jophery C. Brown ... stunt player (as Jophery Brown)
Robert A. Caster ... stunt player (as Bob Caster)
Melanie Conatser Peschio ... stunt player (as Pat Conatser)
Alex Daniels ... stunt coordinator
Tanner Gill ... stunt double: Jack Nicholson
Steve Kelso ... stunt player
Hubie Kerns Jr. ... stunt player
David Major ... stunt player
Craig O'Brien ... stunt player
Peewee Piemonte ... stunts
Austin Priester ... stunt player
Rick Seaman ... stunt player
Todd Shoebotham ... stunt player
Buddy Sosthand ... stunt player
Jim Wallace ... stunt player
Harry Wowchuk ... stunt player
Ross A. Jordan ... stunt driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

James Alden ... rigging grip
Mark Anderson ... aerial assistant camera
Michael D Anderson ... fixtures foreman
Dana Baker ... best boy grip
Sidney Ray Baldwin ... still photographer (as Sidney Baldwin)
Melanie Banders ... camera loader
David Bartholomew ... set lighting technician
Jack Chouchanian ... additional: first unit key grip
Joe Chouchanian ... grip
David R. Christensen ... chief lighting technician
Jimmy Culligan ... rigging grip
Carlos DePalma ... rigging grip
Tom Derose ... assistant chief lighting technician
Frank Dorowsky ... rigging gaffer
Ian Fox ... camera operator
Brooks P. Guyer ... camera operator: second unit / director of photography: second unit
Rick Harris ... key rigging grip
Mark Hochman ... 24 frame video playback operator
Stuart Kirschner ... lighting technician
Thom Lairson ... second assistant camera
Jonathan Leary ... grip
Ronald A. Miller ... rigging grip foreman
Richard Mosier ... first assistant camera
Jaim O'Neil ... electrician
Robert Petrin ... ultimate arm technician
Brad Rea ... dolly grip: "a" camera
David Schmalz ... video assist operator (as Dave Schmalz)
Michael Shaw ... grip
Donald A. Spadoni ... rigging grip
Les T. Tomita ... key grip (as Les Tomita)
Michael T. Travers ... best boy grip (as Michael Travers)
Rick Whitfield ... 24 frame video playback operator
Thomas Wostak ... lighting technician
Eric Amundsen ... second assistant camera: second unit (uncredited)
Adam Austin ... libra head operator (uncredited)
Mark Carlile ... lighting technician (uncredited)
Joshua Davis ... lighting technician (uncredited)
Clayton Fowler ... rigging grip (uncredited)
Steven L. Franklin ... grip (uncredited)
Josh Greer ... assistant camera (uncredited)
Quinn Grove ... rigging grip (uncredited)
Tony Hibbard ... electrician (uncredited)
Gregory Irwin ... first assistant camera (uncredited)
Milan Janicin ... second assistant camera: second unit (uncredited)
Scott C. Keys ... rigging electric best boy (uncredited)
Dominic Mainl ... additional first assistant camera: second unit (uncredited)
James M. McClure ... key dimmer board operator (uncredited)
Kevin McGill ... additional first assistant camera (uncredited) / assistant camera (uncredited)
Isaac McKee ... lighting technician (uncredited)
Johnny Medeiros ... video assist: second unit (uncredited)
Daisuke Dice Miyake ... grip (uncredited)
Terry Moses ... key grip: second unit (uncredited)
Ziggy Pedone ... additional rigging electrician (uncredited)
Glen Purdy ... grip (uncredited)
Daniel R. Purinton ... lamp operator (uncredited)
John Savedra ... set electrician (uncredited)
Jerry Woodside ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Chris Bustard ... extras casting
Jamie Castro ... casting assistant
Jeni Thornell ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Sandy Kenyon ... costume supervisor
Sally Smith-McCardle ... key costumer (as Sally McCardle)
Debbie Travis ... costumer: Mr. Nicholson
Cathie Valdovino ... costumer: Mr. Freeman
Demetricus Holloway ... set costumer (uncredited)

Editorial Department 

Zahida Bacchus ... digital intermediate producer: Technicolor Digital Intermediates
Pete Conlin ... post production
Scott Gregory ... digital film colorist: Technicolor Digital Intermediate
Mo Henry ... negative cutter
Jonathan Hoffman ... post production
Mike Mertens ... color timer (as Michael Mertens)
Danny Miller ... assistant editor
Stephen Nakamura ... digital film colorist: Technicolor Digital Internediates
John Hirota ... digital intermediate editor (uncredited)
Darin Wooldridge ... additional digital colorist: Technicolor (uncredited)

Music Department 

Pete Anthony ... conductor
Jeff Atmajian ... orchestrator
Chris Botti ... musician: trumpet
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
George Doering ... musician
Greg Hayes ... assistant score engineer
Gayle Levant ... musician: harp
Sandra Park ... music contractor
Victor Pesavento ... music preparation
Bryan Pezzone ... musician: piano
Brett Pierce ... assistant music editor / music programmer
Peter Rotter ... orchestra leader
Marni Sanders ... copyist
Marc Shaiman ... musician: piano
Steven L. Smith ... music preparation
Scott Stambler ... music editor
James Thatcher ... musician: french horn
Frank Wolf ... score mixer / score recordist
Stephen Bashaw ... composer: stock music (uncredited)
Mark Graham ... music preparation: score (uncredited)
Frank Wolf ... music co-producer (uncredited)

Transportation Department 

Linda Cipperley ... transportation
Gene Hubert ... driver
Jim Petti ... transportation co-captain
Jonathan A. Rosenfeld ... transportation coordinator
Brian Stackhouse ... driver
Jeff Verdick ... transportation captain
Rich Bennetti ... transportation co-captain: second unit (uncredited)
Alberto Coto ... driver (uncredited)
Robert Gaskill ... personal driver: Mr. Freeman (uncredited)
Joel Larson ... driver (uncredited)
Marty Radcliff ... driver (uncredited)
Sarah Lynn Schmitt ... transportation (uncredited)
Paul Tumber ... transportation (uncredited)

Other crew 

Cindy Anderson ... assistant production accountant
Isaac Ardolino ... assistant location manager
Chet Badalato ... support staff: Mr. Nicholson
Laine Bateman ... assistant: Mr. Zadan and Mr. Meron
Bostic Beard ... assistant: Mr. Reiner (as Bostic C. Beard)
Kevin Berlandi ... staff assistant
Monique Berrenson ... assistant location manager
Donna Bizzaro ... production assistant
Jack Blanchard ... set dressser
Susan Bliss ... post script services
Lisa Broffman ... technical advisor: Jeopardy
Jennifer Carno ... staff assistant
Bryan Davis ... production secretary
Sierra Donley ... staff assistant
Steven Eddy ... assistant office production coordinator
Fred Einesman ... medical technical advisor (as Dr. Fred Einesman)
Janette Evans ... assistant production accountant
Alyssa Feener ... art production assistant
Robbie Goldstein ... location manager
Heather Haase ... locations: Big Sky Ranch
Tom Hanada ... staff assistant
Rob Harris ... unit publicist
Henry Humphreys ... first aid
Jared Iacino ... assistant: Mr. Knox
Deidric Irving ... first aid (as Diederic Irving)
Rachel Jensen ... staff assistant
Pam Jones ... administrative assistant: Mr. Reiner
Alice S. Kim ... assistant: Mr. Stott
Eric Layne ... production accountant
Ann Lukacs ... location manager: Colorado
Kerry Lyn McKissick ... script supervisor
Mark McSorley ... staff assistant
Charlie Nadler ... staff assistant
Dawn Perlin ... assistant: Mr. Nicholson
Quentin Pierre ... assistant: Mr. Freeman
Tom Poole ... stand-in: Richard McGonagle
Lois Radcliff ... craft service
Willie Radcliff ... craft service
Deborah Ricketts ... stock footage researcher
Rocky Schmidt ... technical advisor: Jeopardy
Matthew Schoenbaum ... staff assistant
Chris Scott ... assistant: Mr. Nicholson
Christine Scott ... assistant: mr. nicholson
Gene Starzenski ... first aid (as Eugene Starzenski)
Galadriel Thompson ... researcher
Maria Westfried ... assistant: Mr. Greisman
Paula Whiteman ... medical technical advisor (as Dr. Paula Whiteman)
Andrew Will ... staff assistant
Shawn Williamson ... staff assistant
Rio Ahn ... stand-in (uncredited)
Michael Wesley Aycock ... key assistant location manager (uncredited)
April Betts ... photo double (uncredited)
Steven W. Blumenfeld ... video playback engineer (uncredited)
Trisha Burton ... script supervisor: second unit (uncredited)
Jennifer Corey ... production coordinator (uncredited)
Scotch James Diaz Crisostomo ... second assistant accountant (uncredited)
Bianca D'Carpio ... production assistant: second unit (uncredited)
Maude F. Furia ... construction accountant (uncredited)
Robert Gaskill ... bodyguard: Mr. Freeman (uncredited)
Cindy Nevins ... payroll accountant (uncredited)
David Shannon ... stand-in (uncredited)
Donisha Walker ... stand-in (uncredited)
Lisa Womble ... production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page