Edit
Changeling (2008) Poster

(2008)

Full Cast & Crew

Directed by 

Clint Eastwood

Writing Credits (WGA)  

J. Michael Straczynski ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
Operator
...
Operator
Antonia Bennett ...
Operator
...
Operator
...
Ben Harris
...
Girl on Tricycle
Madison Hodges ...
Neighborhood Girl
...
...
Devon Conti ...
...
Man at Diner
J.P. Bumstead ...
Cook
...
...
Police Matron at Train
...
Reporter at Train
Stephen W. Alvarez ...
Reporter at Train
...
Dr. Earl W. Tarr
...
Reporter at Precinct
...
Dr. John Montgomery
...
Mrs. Fox
Roger Hewlett ...
Officer Morelli
...
Desk Sergeant
Maria J. Rockwell ...
Police Matron at Precinct (as Maria Rockwell)
...
Reception Nurse
...
Dawn Flood ...
Morning Nurse
...
Patient
...
...
...
Briegleb's Aide
...
Ticket Vendor (as Mike McCafferty)
...
...
Administrator
...
Anthony De Marco ...
Abducted Kid (as Anthony DeMarco)
...
Abducted Kid (as Joshua Moore)
...
...
Secretary
...
Male Orderly
Drew Richards ...
Holding Officer
Hope Shapiro ...
Medication Nurse
Caleb Campbell ...
Backup Detective
...
Backup Detective
...
...
Rachel Clark
...
Bob Clark
...
Mountie
...
Mountie (as Rich King)
...
Mountie
...
S.S. Hahn
...
Mayor Cryer
...
Man on Street
...
Chairman Thorpe
Phil Van Tee ...
Councilman
...
Reporter at Hearing
Lily Knight ...
Mrs. Leanne Clay
...
Mr. Clay
...
Courtroom Bailiff
...
Judge
...
Janet Hutchins
...
Jury Foreman
...
Prison Guard
...
Prison Guard (as Cooper Thorton)
...
Warden
...
...
Dalton Stumbo ...
Austin Mensch ...
Boy in Coop
Rest of cast listed alphabetically:
...
La City Councilman (uncredited)
...
Church Member (uncredited)
Pete Brown ...
Walter's Train Escort (uncredited)
...
Prison Executioner (uncredited)
...
Interviewer (uncredited)
Danton Dabar ...
Prison Guard #3 (uncredited)
Doby Daenger ...
Councilman's Wife (uncredited)
...
Man on Jury (uncredited)
Charley Feldman ...
Phone Operator (uncredited)
Leslie Gunning ...
Train Passenger (uncredited)
Richard Hansen ...
Reporter (uncredited)
Kerry Hennessy ...
Church Member / Protestor / Witness (uncredited)
...
Classroom Kid (uncredited)
...
Protester / Man on Corner with Newspaper Smoking (uncredited)
...
Women's Temperence Worker (uncredited)
...
Hospital Visitor (uncredited)
Kimberly Langley ...
Protestor (uncredited)
...
Protester (uncredited)
...
Switchboard Operator (uncredited)
...
Train Passenger (uncredited)
...
Witness (uncredited)
Lauren Suzanne Martin ...
Protester (uncredited)
...
Train Passenger (uncredited)
...
Man on Train (uncredited)
...
Policeman (uncredited)
Scott Pierce ...
Prison Doctor (uncredited)
Jon Eric Price ...
Reporter - Train / Hanging (uncredited)
...
Phone operator (uncredited)
Jarrod Robbins ...
Reporter (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
Zoe Sharpe ...
Nurse (uncredited)
Gregg Stotesbery ...
Rev. Gustav Briegleb Supporter (uncredited)
Michael Sutherland ...
Rev. Gustav Briegleb Supporter (uncredited)
...
Protester (uncredited)
Callie Thompson ...
Farm Girl (uncredited)
...
Northcott Defense Counsel (uncredited)
...
Screaming Boy (voice) (uncredited)
...
Machine Gun Assassination Squad Leader (uncredited)
Rob Watt ...
Train Patron (uncredited)
January Welsh ...
Train Passenger (uncredited)
Marissa Welsh ...
Lady in White (uncredited)
Jacob White ...
Reporter (uncredited)
Araksi Willebrand ...
Switchboard Supervisor (uncredited)
Jw Wiseman ...
Orderly #2 (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Audrey Chon ... production executive
Clint Eastwood ... producer
Brian Grazer ... producer
Ron Howard ... producer
Robert Lorenz ... producer
Tim Moore ... executive producer
James Whitaker ... executive producer (as Jim Whitaker)
Geyer Kosinski ... executive producer (uncredited)

Music by 

Clint Eastwood

Cinematography by 

Tom Stern ... director of photography

Film Editing by 

Joel Cox
Gary Roach ... (as Gary D. Roach)

Casting By 

Ellen Chenoweth

Production Design by 

James J. Murakami

Art Direction by 

Patrick M. Sullivan Jr.

Set Decoration by 

Gary Fettis

Costume Design by 

Deborah Hopper

Makeup Department 

Janis Clark ... hair stylist
Patricia DeHaney ... hair stylist (as Patricia Dehaney)
Toni G ... makeup artist: Ms. Jolie
Zoe Hay ... makeup artist
Colin Jamison ... hair stylist: Ms. Jolie
Maynard Matthews ... hair stylist
Tania McComas ... makeup department head
Carol A. O'Connell ... hair department head
Jay Wejebe ... makeup artist
Kim M. Ferry ... hair stylist (uncredited)
Elizabeth Hoel ... makeup artist (uncredited)
Mike Mekash ... assistant makeup artist (uncredited)
JoJo Myers Proud ... makeup artist (uncredited)
Rhonda O'Neal ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Tim Moore ... unit production manager
Jacob Peratrovich ... assistant unit manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Katie Carroll ... second assistant director
Peter Dress ... second second assistant director (as Pete Dress)
Donald Murphy ... first assistant director
Efrain Cortes ... additional second assistant director (uncredited)
Ruby Stillwater ... additional second assistant director (uncredited)

Art Department 

Scott M. Anderson ... assistant property master
Doreen Austria ... graphic designer
Kai Blomberg ... set dresser
Richard Boris ... greens coordinator
Sammy Bran ... art department
Jerrold F. Brooks ... location foreman (as Jerrold Brooks)
Pam Cartmel ... assistant art director
Elixandro Diaz Jr. ... plaster foreman (as Elixandro Diaz)
Nicole Eldredge ... set dresser
Chuck Eskridge ... stand-by painter (as Chuck Eskridge Jr.)
James Fernandez ... on-set dresser (as James Daniel Fernandez)
Kate Fettis ... set dresser
William Gideon ... construction foreman
Steve Gindorf ... mill foreman (as Stephen A. Gindorf)
Adrian Gorton ... set designer
George Hess ... set dresser
John Horning ... assistant property master
Mark David Katchur ... art department coordinator
David Ladish ... set dresser
Steven Ladish ... set dresser (as Steve Ladish)
Michael Muscarella ... construction coordinator (as Michael A. Muscarella)
Loren Nickloff ... general foreman
Enrico Paronelli ... paint supervisor
Edward J. Protiva ... leadperson
Dennis Richardson ... propmaker foreman
Michael Sexton ... property master (as Mike Sexton)
Doug Sieck ... set dresser
Robert Silcock ... prop maker
Eric Stalker ... props
Keith Stalker ... art department and props
J.R. Vasquez ... set dresser
Dianne Wager ... set designer
Leslie Warren ... set dresser (as Leslie Carol Warren)
T. Scott Elliott ... props (uncredited)
Christine Fegley ... set painter (uncredited)
Lindsey Hennig ... assistant props (uncredited)
Helen Kozora ... set decoration buyer (uncredited)
James R. Lord ... carpenter (uncredited)
Gregory Lynch Jr. ... carpenter (uncredited)
Hugo Santiago ... set designer (uncredited)
Nicole Zaks ... set decoration buyer (uncredited)

Sound Department 

David A. Arnold ... supervising dialogue editor (as David Arnold)
James Ashwill ... foley mixer
Bub Asman ... co-supervising sound editor
Paul Berolzheimer ... sound effects editor
David Boulton ... adr mixer
Rick Canelli ... adr recordist
Gail Carroll-Coe ... cable person
William Cawley ... sound effects editor (as Bill Cawley)
Lucy Coldsnow-Smith ... dialogue editor
John T. Cucci ... foley artist (as John Cucci)
Valerie Davidson ... foley editor
Flash Deros ... boom operator
Michael Dressel ... supervising foley editor
Juno J. Ellis ... adr supervisor
John P. Fasal ... sound effects mixer: location
Brian Gallagher ... adr recordist
Jason King ... sound effects editor
Jonathan Klein ... foley editor
Lisa J. Levine ... adr editor
Rhys Maitland-Jones ... sound mix technician
Walt Martin ... sound mixer
James Matheny ... dialogue editor (as Jim Matheny)
Ryan Murphy ... sound mix technician
Alan Robert Murray ... supervising sound editor
Kevin Murray ... sound effects editor
Rupert Nadeau ... assistant adr editor
Dan O'Connell ... foley artist
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
John T. Reitz ... sound re-recording mixer (as John Reitz)
Gregg Rudloff ... sound re-recording mixer
Thomas W. Small ... foley editor
Mark Sheffield ... sound mix technician (uncredited)

Special Effects by 

David A. Poole ... special effects foreman
Shari Ann Riley ... special effects technician
Steve Riley ... special effects supervisor (as Steven Riley)
Dominic V. Ruiz ... special effects technician
Ryan Senecal ... special effects technician
Jeff Bresin ... special effects technician (uncredited)
George Zamora ... pyrotechnician (uncredited) / special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Lee Allan ... compositor: CIS Vancouver (as Allan Lee)
Romain Bayle ... visual effects art designer: CIS Vancouver
Sebastian Bilbao ... cg supervisor: CIS Vancouver
Mike Borgstrom ... cg artist: CIS Vancouver
Peter Bowmar ... head of 3D and technology: CIS Vancouver
Shauna Bryn ... executive visual effects producer: CIS Vancouver (as Shauna Bryan)
Alan Chuck ... visual effects line producer: CIS Vancouver
Jason Dowdeswell ... digital production supervisor: CIS Vancouver
Debora Dunphy ... compositing supervisor: CIS Vancouver
Moritz Eiche ... compositor: CIS Vancouver
Christian Emond ... cg artist: CIS Vancouver
Timothy Eulich ... performance capture
Peter Fiala ... lead modeler: CIS Vancouver
Mark Freund ... visual effects supervisor: Pacific Title and Art Studio
Geoffrey Hancock ... visual effects supervisor: CIS Vancouver
Philipp Hartmann ... massive artist: CIS Vancouver
Allan Henderson ... visual effects artist
Dennis Hoffman ... visual effects head of production: CIS Vancouver
David Hughes ... modeler: CIS Vancouver
Marta Knapik ... visual effects coordinator: CIS Vancouver
Craig Mathieson ... digital compositor
Darin McCormick-Millett ... visual effects producer: Pacific Totle and Art Studio (as Darin Millett)
Abel Milanes ... compositor: CIS Vancouver
Michael Owens ... visual effects supervisor
Jinnie Pak ... visual effects producer: CIS Vancouver
Earl Paraszczynec ... cg artist: CIS Vancouver
Christine Petrov ... compositor: CIS Vancouver
Carmen Pollard ... visual effects editor
Scott Russell ... cg artist: CIS Vancouver
Wes Sargent ... digital effects artist
Prateep Siamwalla ... tracking
Karl Sisson ... lighting artist: CIS Vancouver
Luke Vallee ... texture artist: CIS Vancouver
Jessica Wan ... rotoscope artist
Xye ... tracking
Tong Zhou ... cg artist: CIS Vancouver
Simon Ager ... digital effects artist (uncredited)
Graeme Baitz ... lead rotoscope artist: CIS Vancouver (uncredited)
Geoffrey E. Baumann ... on-set survey lead (uncredited)
Laurent Ben-Mimoun ... matte painter (uncredited)
Justin Brekke ... digital film I/O technician: CIS Vancouver (uncredited)
Danielle Brooks ... cg artist (uncredited)
Billy Butler ... modeler (uncredited)
Ron Crabb ... matte painter (uncredited)
Kristin Dearholt ... digital production manager (uncredited)
Gerald Feather ... matchmove (uncredited)
Brian Fisher ... digital compositor (uncredited)
Paul Flanagan ... cg effects artist (uncredited)
Chad L. Fox ... visual effects artist (uncredited)
Peter Hart ... lead matchmove artist (uncredited)
Christopher Hartt ... renderman software development: CIS Vancouver (uncredited)
Alan Hernandez ... modeler (uncredited) / renderer (uncredited)
Lubo Hristov ... lead matte painter (uncredited)
Amy Lee ... senior lighter (uncredited)
Michael MacGillivray ... visual effects editor: CIS Vancouver (uncredited)
Riley McDougall ... digital film technician: CIS Vancouver (uncredited)
Tom McHattie ... digital compositor (uncredited)
Claudia Meglin ... visual effects surveyor (uncredited)
Fion Mok ... matchmove artist (uncredited)
Erin L. Nelson ... digital restoration (uncredited)
Reika Nishio ... data technician (uncredited)
Sam Nixon ... senior matchmove artist (uncredited)
James P. Noon ... tracking (uncredited)
Marianne O'Reilly ... president: CIS Vancouver (uncredited)
Mark Read ... visual effects (uncredited)
Madhava Reddy ... digital intermediate (uncredited)
Daniel Rubin ... digital compositor: CIS Vancouver (uncredited)
Drew Shields ... senior matchmove artist: CIS (uncredited)
Kevin Shuster ... visual effects support staff (uncredited)
Sean Stanek ... motion capture shoot supervisor (uncredited)
Wilson Tang ... digital restoration (uncredited)
Curtis Tsai ... data I/O: CIS Vancouver (uncredited)
Kym Watts ... technical director: rendering (uncredited)
Bob Wiatr ... digital effects compositor: Pacific Title (uncredited)

Stunts 

William Barillaro ... stunts
Richard Bucher ... stunts (as Richard Bycher)
Bobby Clark ... stunts
Shawn Crowder ... stunts
Paul Darnell ... stunt double: Jason Butler Harner
Loren Dennis ... stunts
Larry Holt ... stunts
Brandon Loeser ... stunts
Deborah L. Mazor ... stunts (as Debbi Mazor)
Dustin Meier ... stunts
T. Ryan Mooney ... stunts
Samuel Reynolds ... stunts
J.P. Romano ... stunts
Luci Romberg ... stunts
Davey Thompson ... stunts
Buddy Van Horn ... stunt coordinator
Chuck Waters ... stunts
Richard King ... stunt performer (uncredited)
Scott Leva ... utility stunts (uncredited)
Luci Romberg ... stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Greg Brooks ... dolly grip
Buzzy Burwell ... lighting technician
Stephen S. Campanelli ... Steadicam operator / camera operator
Robert Chinello ... best boy rigging grip
Bill Coe ... first assistant camera: "a" camera
Andy Dorowsky ... rigging gaffer (as Andrew Dorowsky)
Ross Dunkerley ... chief lighting technician
Casey Dunn ... best boy rigging gaffer
Charlie Edwards ... grip
Matt Floyd ... rigging grip
Craig Garfield ... grip
John Lacy ... assistant chief lighting technician
Joseph M. Lyons ... lighting technician (as Joseph Lyons)
Bobby McMahan ... second assistant camera: "a" camera (as Robert A. McMahan)
Brian Minzlaff ... lighting technician
Daniel R. Purinton ... key rigging gaffer (as Daniel P. Purinton)
Liz Radley ... video & computer graphics supervisor
Tony Rivetti Jr. ... still photographer
Lyle Robbins ... rigging electrician
Charles Saldana ... key grip (as Charles SaldaƱa)
T. Daniel Scaringi ... key rigging grip
Bruce D. Spellman ... grip
Doug Wall ... best boy grip (as Douglas L. Wall)
Paul Wilkowsky ... grip
Mark Wojciechowski ... grip
Trevor Carroll-Coe ... film loader (uncredited)
Brian Scotti ... electrician (uncredited)
Travis Stewart ... set lighting technician (uncredited)
Clinton Weathers ... electrician (uncredited)

Animation Department 

Troy Reynolds ... studio lead: House of Moves

Casting Department 

Claire Benjamin ... extras casting
Barbara Harris ... adr voice casting
Tony Hobbs ... extras casting
Geoffrey Miclat ... casting associate
Amelia Rasche McCarthy ... casting associate (as Amelia Rasche)
Elizabeth Dean ... casting manager (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Terry Anderson ... assistant costume designer
Corey Bronson ... set costumer
Sabrina Calley ... costumer: Ms. Jolie
Ann Culotta ... set costumer
Robert Iannaccone ... costumer: men's
Jo Kissack ... set costumer (as Jo Kissick-Folsom)
Shirley Lipscomb ... cutter/fitter
Nancy McArdle ... costume supervisor
Felicia Molinari ... set costumer
Bryan H. Moss ... costumer: extras
Cheryl Scarano ... costumer: women's (as Cheryl Perkins Scarano)
Jack Taggart ... ager/dyer
Ann L. Thomas ... cutter/fitter
Marcy Craig ... costumer (uncredited)
Lisa Halperin ... additional costumer (uncredited)

Editorial Department 

Jill Bogdanowicz ... digital film colorist
Michael Cipriano ... assistant editor
Blu Murray ... assistant editor
Bob Peishel ... digital intermediate producer
Mark Sahagun ... digital intermediate editor
Kurt Smith ... color timer
Hailey Murray ... post-production assistant (uncredited)

Music Department 

Vincent Cirilli ... music digital recordist
Greg Dennen ... scoring crew (as Gregg Dennon)
Kyle Eastwood ... music arranger
Robert Fernandez ... music engineer (as Bobby Fernandez) / music mixer (as Bobby Fernandez)
David Low ... orchestra contractor
Chris McGeary ... music editor
Kathy Nelson ... executive in charge of music: Universal Pictures
Lennie Niehaus ... conductor / orchestrator
Jamie Olvera ... scoring crew
Ryan Robinson ... scoring crew
Michael Stevens ... music arranger
Rich Wheeler ... scoring crew
Kevin Bassinson ... music editor (uncredited)
Peter Erskine ... musician (uncredited)
Daniel J. Johnson ... music editor (uncredited)
Victor Lawrence ... musician: cello solos (uncredited)
Andrew McCormack ... musician: piano (uncredited)

Transportation Department 

Per Jansson ... transportation
Domiciano Rodriquez ... transportation captain (as Dom Rodriguez)
Brian Stackhouse ... driver
Alana Stelling ... transportation captain
Larry Stelling ... transportation coordinator (as Larry L. Stelling)
Mike Vilora ... driver: Ms. Jolie
Nicholas Acquaviva ... driver (uncredited)
Chris Deguzman ... driver generator operator (uncredited)
Michael DePue ... driver: production van (uncredited)
Paulie DiCocco ... driver: John Malkovich (uncredited)
Robert Garcia Jr. ... driver: cast (uncredited)
Anthony J. Mignano ... grip rigging driver (uncredited)
Mike Ortiz ... driver (uncredited)
Tina Peterson ... driver: van (uncredited)
Yvette Peterson ... driver (uncredited)
Kirk Roberts ... driver (uncredited)

Other crew 

Jesse J. Adams ... additional production assistant
Kimi Armstrong Stein ... assistant: Mr. Grazer (as Kimi Armstrong)
Kelli Barksdale ... stand-in
Mark Billingham ... security: Ms. Jolie
Annie Brownell Jewell ... staff assistant
Hector M. Bueno ... staff assistant
David S. Cox ... staff assistant
Divi Crockett ... asset representative
Tony X. Deale ... staff assistant
Kathryn C. Galberth ... assistant production coordinator
Matthew J. Gannon ... production assistant (as Matthew Gannon) / set staff assistant (as Matthew Gannon)
Vicki Goldsmith ... set staff assistant
Holly Goline ... assistant: Ms. Jolie
Jason Gondek ... production accountant (as Jason S.Gondek)
Holly Hagy ... production associate
Lindsey Hennig ... assistant accountant
Leo Hernandez ... security supervisor (as Leo A. Hernandez)
Natalie Hsieh ... assistant: Mr. Whitaker
Jennifer Hunt ... assistant accountant
Nancy G. James ... craft service (as Nancy James)
Luke R. Johnson ... train engineer / mechanic
Nathan Kimball ... set staff assistant
Don Kincade ... set staff assistant (as Donald A. Kincade)
Krista Kuebler ... assistant accountant
Jason E. Lamb ... train engineer / mechanic
Jodi Leininger ... key assistant location manager
Deana Lou ... assistant: Mr. Eastwood
Mike James Masumoto ... key assistant location manager (as Mike Masumoto)
Karri Mayo ... studio teacher (as Kerri Mayo)
Carol McConnaughey ... unit publicist
Kerry Lyn McKissick ... script supervisor (as Lyn McKissick)
Jessica Meier ... assistant: Mr. Lorenz
Eddie Merino ... key assistant location manager (as Eddie J. Merino)
Patrick Mignano ... location manager (as Patrick O. Mignano)
Jared A.J. Muscarella ... staff assistant
Trish Pertschi ... assistant production coordinator
Cynthia Phillips ... post production accountant
Ferguson Reid ... set medic (as Dr. Ferguson Reid)
Karen Shaw ... supervising production coordinator (as Karen E. Shaw)
E. Michael Stankevich ... assistant: Mr. Malkovich
Linda Stelling ... set medic
Brian K. Stuart ... craft service
Joel Tokarsky ... first assistant accountant
Chuck Webb ... set staff assistant
Karl J. Weschta ... armorer
Stephanie Whallon ... assistant accountant (as Stephanie N. Whallon)
Will Ziegenhorn ... staff assistant
Danielle Zloto ... assistant to Brian Grazer
Matthew Eberle ... additional production assistant (uncredited)
Rena Hanover ... production assistant (uncredited)
Braeden Marcott ... motion capture actor (uncredited)
Kent Matsuoka ... assistant location manager (uncredited)
Jennifer Pedevilla ... payroll accountant (uncredited)
Patrick Tendai Pfupajena ... assistant: Brian Grazer (uncredited)
John Russel ... production assistant (uncredited)
Jenniphur Ryan ... assistant: Mr. Eastwood (uncredited)
Andy Sowerwine ... production assistant (uncredited)
Chris Stiles ... researcher (uncredited)
Melanie Tolbert ... stand-in (uncredited)
M. Ryan Traylor ... additional set production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page