Edit
Bury My Heart at Wounded Knee (TV Movie 2007) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Yves Simoneau

Writing Credits (WGA)  

Daniel Giat ... (screenplay)
 
Dee Brown ... (based on the book by) (as Dee Alexander Brown)

Cast (in credits order)  

...
...
Ohiyesa / Young Charles
...
Duane Howard ...
Uncle
...
Henry Dawes
...
...
President Ulysses S. Grant (as Fred Thompson)
Nathan Lee Chasing His Horse ...
One Bull (as Nathan Chasing Horse)
Wayne Charles Baker ...
Jacob
Brian Stollery ...
Bishop Whipple
Shaun Johnston ...
...
Billy Merasty ...
Young Man Afraid
Morris Birdyellowhead ...
American Horse
...
Chasing Crane
Holly Bird ...
Scarlet Whirlwind
...
Bull Head
Star Birdyellowhead ...
Bull Head's Wife
...
Gall
...
Soldier
...
Teacher
...
Major Walsh
David Cowley ...
Mountie
Jemma Blackwell ...
Woman
...
Charles Eastman
Laura Bachynski ...
Mrs. Goodale
Barbara Scout ...
Singing Sioux Woman
David Bigchild ...
Sergeant / Horse Thief
...
Crow Foot
...
...
James McLaughlin
...
Issue Clerk
Jim Rattai ...
Crier
Jonathan Fox ...
Chasing Crane's Son
...
Daniel Royer
...
Photographer
...
Wovoka / Jack Wilson
...
Reverend Woods
...
Little Wolf
Jason Blackhorse ...
Young Sioux Man
Jonathan Brewer ...
Village Man
Robert Big Sorrel Horse ...
Village Man
Marty Antonini ...
Colonel James Forsyth
Jimmy Herman ...
Yellow Bird
Brian Copping ...
Secretary
Rest of cast listed alphabetically:
...
Guest
Sheldon Maxwell ...
Sergeant
Create a character page for: ?

Produced by 

Clara George ... producer
Yves Simoneau ... co-executive producer
Tom Thayer ... executive producer
Dick Wolf ... executive producer

Music by 

George S. Clinton

Cinematography by 

David Franco ... director of photography

Film Editing by 

Michael Brown
Michael D. Ornstein ... (as Michael Ornstein)

Casting By 

Rene Haynes

Production Design by 

Ian D. Thomas ... (as Ian Thomas)

Art Direction by 

Douglasann Menchions ... (as D.A. Menchions)

Set Decoration by 

Paul Healy

Costume Design by 

Mario Davignon

Makeup Department 

Iloe Flewelling ... hair designer
Chris Harrison-Glimsdale ... hair stylist (as Chris Harrison)
Heather L. Ingram ... hair stylist (as Heather Ingram-Smith)
Gail Kennedy ... key makeup artist / special makeup effects artist
Rochelle Pomerleau ... makeup artist
Joanne Preece ... makeup artist
Penny Thompson ... hair stylist (as Pennylea Thompson)
Sharon Toohey ... assistant makeup artist
J.D. Bowers ... prosthetics lab technician: W.M. Creations Inc. (uncredited) / prosthetics sculptor: W.M. Creations Inc. (uncredited)
Donna Fuller ... assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Linda Rogers-Ambury ... production manager
Greg Spence ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Mark Ambury ... additional first assistant director
Ricky Friedman ... additional first assistant director (as Richard Friedman)
Joanna Krupicz ... third assistant director
Tony LaHaye ... trainee assistant director
Karen Margolese ... second second assistant director
Peter D. Marshall ... first assistant director
Martin Pedersen ... second assistant director
Lisa Jemus ... daily on-set third assistant director (uncredited)
Adam Martin ... second assistant director (uncredited)

Art Department 

Cheryl Allsen ... on-set greensperson
Alfred A. Arndt ... construction coordinator (as Alf Arndt)
Robert Arndt ... construction foreman
Leonard Ayotte ... head carpenter (as Len Ayotte)
Rick Barrett ... scenic carpenter
Pierre Bartlette ... lead scenic carpenter (as Pierre F. Bartlette)
Trent Breitkreutz ... set dresser
Tim C Campbell ... paint coordinator (as Tim Campbell)
Barbara Chandler ... scenic painter
Dawn-Anne Coulson ... construction buyer
Jack Crowells ... on-set dresser
John Dambrauskas ... greens coordinator
Ron Darby ... props assistant
Barry De Bolt ... scenic carpenter
Darcy Healy ... lead set dresser
Crystal Husum ... paint foreman
Johnny Jones ... assistant property master
Craig Lazdins ... set dresser
Alan McCullagh ... assistant set decorator (as Alan J. McCullagh)
Rhonda Nielson ... set buyer (as Rhonda L. Nielson)
Steve Pilon ... scenic carpenter
Albert F. Seibert ... props assistant
F. Dale Stevens ... best boy greens
Susan Turner ... set designer
Bev Ulmer ... scenic painter (as Beverly Ulmer)
Rob White ... set dresser
Jordy Wihak ... property master
Justin Faubert ... set dresser (uncredited)
Craig Humphries ... art department assistant (uncredited) / graphic artist (uncredited)
Megz Reynolds ... trainee set dresser (uncredited)
Derek Steenstra ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Rick Ash ... re-recording mixer
Paul Berolzheimer ... sound effects editor
Dean Beville ... sound effects editor
Perry Blackman ... adr
Ed Carr ... sound mixer (as Edward C. Carr III)
Steffan Falesitch ... dialogue editor
David Lee Fein ... foley artist (as David Fine)
Stephen Hunter Flick ... sound designer (as Stephen Flick) / supervising sound editor (as Stephen Flick)
Avram D. Gold ... sound designer (as Avram Gold) / supervising sound editor (as Avram Gold)
Eric Hertsguaard ... dialogue editor (as Eric Hertsgaard)
Hilda Hodges ... foley artist
Denise Horta ... dialogue editor
Eric Cameron Hosmer ... foley mixer (as Eric Hosmer)
David Jobe ... foley mixer
Adam Johnston ... sound effects editor
Patricio A. Libenson ... dialogue editor (as Patricio Libenson)
Mike Markiw ... boom operator
Glen Noseworthy ... adr mixer
Sonny Pettijohn ... first sound effects assistant
Troy Porter ... adr mixer
Jeff Sawyer ... sound effects editor
Deron Street ... assistant sound editor
George Tarrant ... production sound mixer (as George F. Tarrant)
Calvin Wilson ... cable puller (as Cal Wilson)
Kenneth Young ... sound effects editor
Jason Oliver ... ProTools adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Kelly Coe ... special effects technician
Neil Krause ... special effects technician
Marc Lord ... special effects technician
Jason Paradis ... special effects best boy
Maurice Routly ... special effects coordinator
Amanda Paller ... first assistant (uncredited)

Visual Effects by 

Joseph Bell ... visual effects production manager: Digital Dimension
Erik Bruhwiler ... digital compositing supervisor: Digital Dimension
Todd Carson ... roto/paint artist: Digital Dimension
Chris Del Conte ... visual effects producer: Digital Dimension
Brian DeMetz ... visual effects technical director: Digital Dimension
George Gervan Jr. ... roto/paint artist: Digital Dimension
Richard Gervan ... roto/paint artist: Digital Dimension
David Goldberg ... visual effects supervisor
Philipp Hartmann ... massive technical director
Matthew Lee ... 3D artist: Digital Diomension
Daniel J. Lombardo ... visual effects executive producer: Digital Dimension
Sarah Maloney ... visual effects coordinator: Digital Dimension (as Sarah Mihalec)
Landon Medeiros ... visual effects production assistant: Digital Dimension
Justin Mitchell ... 3D artist: Digital Dimension
Chad Ridgeway ... roto/paint artist: Digital Dimension
Andrew Roberts ... lead computer graphics supervisor: Digital Dimension
Ryan T. Smolarek ... lead compositor: Digital Dimension (as Ryan Smolarek)
Tammy Sutton ... 2D coordinating supervisor: Digital Dimension
Phi Tran ... 3D artist: Digital Dimension
Tommy Tran ... 3D artist: Digital Dimension (as Tong Tran)
Tong Tran ... 3d artist: Digital Dimension
Rachel Leigh Arnold ... graphic designer (uncredited)
Ryan Beadle ... digital I/O (uncredited)
Jason Bond ... junior compositor: Digital Dimension (uncredited)
Tatjana Bozinovski ... digital compositor: Digital Dimension (uncredited)
Samuel M. Dabbs ... motion graphics (uncredited)
Michele Ferrone ... visual effects producer (uncredited)
Mitch Gates ... visual effects technical director: Digital Dimension (uncredited)
Benoit Girard ... visual effects executive producer: Digital Dimension (uncredited)
Martin Hilke ... visual effects (uncredited)
Mark Intravartolo ... visual effects artist (uncredited)
Justin Jones ... junior compositor (uncredited)
Anthony Kramer ... junior compositor: Digital Dimension (uncredited)
Paulina Kuszta ... visual effects coordinator (uncredited)
Wing Kwok ... digital compositor (uncredited)
Jeremy Lang ... head of information technology: Custom Film Effects (uncredited)
Sean Looper ... pipeline architect: Digital Dimension (uncredited)
Lori C. Miller ... art director (uncredited)
Robert Rozycki ... visual effects production assistant (uncredited)
Brian Smallwood ... compositor (uncredited)

Stunts 

Ollie Benjamin ... stunt performer
Richard Bish ... stunt performer
Julian Black Antelope ... stunt performer
Marty Black Rabbit ... stunt performer
Nap Black Rabbit ... stunt performer
Chance Bruised Head ... stunt performer
Tim Bruised Head ... stunt performer
Wynn Bruised Head ... stunt performer
Wright Bruisedhead ... stunt performer (as Wright Bruised Head)
Shawn Calf Rope ... stunt performer
Sonny Clegg ... stunt performer
Chad Cosgrave ... stunt performer
Colt Cosgrave ... stunt performer
Sandra Crowchild ... stunt performer
Joe Dodds ... stunt performer
Lyle W. Edge ... stunt performer
Wyatt Erikson ... stunt performer
Jim Finkbeiner ... stunt performer
Billie Fortier ... stunt performer
Holly Fortier ... stunt performer
Joseph Fox ... stunt performer
Kelvin Fox ... stunt performer
Jason Glass ... stunt performer
Tom Glass ... stunt coordinator
Albert Goulet ... stunt performer
Ernie Jimmy ... stunt performer
Jackson Jimmy ... stunt performer
Douglas Kootenay ... stunt performer
Dallas Leather ... stunt performer
Roger Lewis ... stunt performer
Michael Linklater ... stunt performer
Jacey Mah ... stunt performer (as Jacey Ma)
Dillon Meguinis ... stunt performer
Leonard Provost ... stunt performer
Ty Provost ... stunt performer
Roberta Quintana ... stunt performer
Greg Schlosser ... stunt performer
Desai Walkingbear ... stunt performer
Dwayne Wiley ... stunt performer
Brent Woolsey ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

John Adshead ... key grip
Colin Allen ... lamp operator
Chris Bang ... second assistant camera: "b" camera
Stephen Berkman ... still photographer: period photographs
Harold Bernard ... second assistant camera: "a" camera
Gilles Corbeil ... camera operator: "a" camera
Jarrett Craig ... camera operator: "b" camera
Tim Dutchak ... gaffer
Greg Fullalove ... grip
Schane Godon ... focus puller: "b" camera
Shane Head ... generator operator: facility
Chris Kosloski ... grip
Corey Lee ... grip (as F. Corey Lee)
T. Dean Merrells ... best boy lighting (as Dean Merrells)
Tim Milligan ... dolly grip
Rik Milner ... grip
Larry Portmann ... focus puller: "a" camera (as Laurent Portmann)
Annabel Reyes ... still photographer
Alison J. Stewart ... best boy grip (as Alison Rigby)
Kelly Strong ... camera loader
Mike Tomiuk ... lamp operator
Tim Arasheben ... first assistant camera: aerial unit (uncredited)
Gilles Corbeil ... Steadicam operator (uncredited)
Rhett Miller ... second assistant camera: "c" camera (uncredited)
John Trapman ... aerial director of photography (uncredited)

Casting Department 

Candice Elzinga ... casting: Canada
Rhonda Fisekci ... casting: Canada
Leigh French ... adr voice casting
Jeff Ham ... casting associate: U.S.
Alyson Lockwood ... extras casting
Zahn McClarnon ... adr voice casting: Lakota
Martina Smyth ... casting associate: Canada
Chris Ippolito ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Jill Blackie ... co-assistant costume designer
Devora Brown ... costume truck supervisor
Quynh Chestnut ... costume first hand
Judy Darough ... cutter (as Judith Darough)
Karen Durrant ... costumer
Nancy Jones ... background costume coordinator
Judith Marie Loewen ... costumer
Lizzie McGovern ... costume breakdown artist
Susan Montalbetti ... costume breakdown artist
Nancy Prevost ... costume coordinator
Micheline Rouillard ... co-assistant costume designer
Diane Routly ... set costume supervisor
Sharon E. Templeman ... costumer: extras
Leslie Tufts ... extras costumer
Naomi Wise ... costumer
Katherine Dover ... set costumer: Los Angeles re-shoots (uncredited)
Eileen Gano ... costumer (uncredited)
Fran Murphy ... key set costumer: Los Angeles re-shoots (uncredited)
Ute Porath ... costume props (uncredited)

Editorial Department 

Nori Chia ... post-production coordinator
Sean Kallis ... post-production assistant
Joe McJimsey ... assistant editor (as Joseph McJimsey)
Kevin O'Connor ... digital intermediate color timer
Tom Reagan ... assistant editor
Rui Martins ... telecine operator (uncredited)
Jessica Schulte ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

George S. Clinton ... conductor
Debbi Datz-Pyle ... musician contractor (as Debbie Datz-Pyle)
George Doering ... musician
Ray Espinola Jr. ... associate music supervisor
Mike Flicker ... supervising music editor
Rick Giovinazzo ... orchestrator
The Hollywood Symphony Orchestra ... musician: score performer
Carlton Kaller ... temp music editor
Suzie Katayama ... orchestrator (as Suzy Katayama)
Steve Kempster ... score recordist / scoring mixer
Evyen Klean ... music supervisor (as Evyen J. Klean)
Ernest Lee ... digital music engineer
Bobbi Page ... choir contractor
Bryon Rickerson ... music editor
Raymond Schnurr ... music preparation
Michael Spears ... musician: singer, massacre prayer song
John Two-Hawks ... musician: native american instruments / musician: singer
Gina Zimmitti ... musician contractor
Matt Friedman ... music editor (uncredited)
Tom Hardisty ... score recordist (uncredited)
Larry Mah ... digital score recordist (uncredited)
Scott McRae ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Cathy Barillaro ... driver
Dwight Beard ... driver
Mel Brown ... driver
Sherry Collard ... driver
Darryl W. Collins ... driver
Shelley Crooks ... driver
Fred Dunphy ... driver
Travis Foot ... driver
Lawrence Gooch ... driver
Danny C. Klepper ... transportation coordinator (as Dan Klepper)
Sergio Lever ... driver
Pavel Lidmila ... driver
Tom Lloyd ... transportation captain
Wayne Luctkar ... driver
Bruce Mctavish ... driver (as Bruce McTavish)
Debbie Porter ... driver
John Woodrow Pound ... driver (as Woody Pound)
Kevin Simpson ... driver
Bruce Toy ... driver

Other crew 

Lesia Bear ... stand-in
Joy Bond ... production coordinator
Gloria Boucher ... wrangler
Lori Boyle ... animal trainer / dog trainer
Amy A. Brewster ... wrangler
Christina Buchli ... Canadian production legal
Michael Buster ... dialect coach
Sandi Cameron ... script supervisor
Cameron Chapman ... assistant production coordinator
Ryan Chatfield ... assistant chef
Kevin Colyn ... assistant chef
Marina Crane ... on-set language advisor: Lakota
Rose Crane ... on-set language advisor: Lakota
Allison Cruthers ... craft service assistant (as Allison Crothers) / first aid assistant (as Allison Crothers)
Raymond J. DeMallie ... academic advisor: Indiana University
Jordan Dodds ... wrangler
Troy Dorchester ... wrangler
Brian Dunne ... assistant location manager
Colin Eskeland ... wrangler
Joe Fisher ... wrangler
Bruce Flewelling ... wrangler
Kim Gawryluk ... second assistant accountant
Linda Gee ... accounting clerk
Jim Gilfillan ... location assistant
Jan Gillan ... first assistant accountant: payroll
Peter Gurr ... security coordinator
Steven Hanulik ... trainee production coordinator
Penny Ann Hardage ... assistant: Mr. Thayer and Ms. George
Michael Her Many Horses ... consultant (as Michael Her-Many Horses)
Edsel Hilchie ... location manager
Connie House ... craft service / first aid
Frederick E. Hoxie ... historical consultant
Shirley Irvine ... craft service assistant / first aid assistant
Lloyd Jacobson ... wrangler
Mark K. Jones ... wrangler
Shawn Lauder ... wrangler
Tilda Long Soldier ... cultural advisor: Lakota
Darryl McDonald ... consultant: ghost dance
Kylie McLean ... wrangler
Tim McLean ... wrangler (as Tim R. McLean)
Tobi McLeod ... wrangler
Ryan Monaghan ... trainee location manager
Nathan Mosewich ... location production assistant
Jeffrey Ostler ... academic advisor: University of Oregon
Brenda Rampp ... first assistant accountant: A/P
Allison Red Crow ... wrangler (as Allison B. Red Crow)
John Rota ... production staff
Siobhan Rowand ... production accountant
Christin Scholten ... assistant: Mr. Simoneau
John Scott ... head wrangler
Kerry M. Scott ... on-set technical advisor
Clayton Smith ... wrangler (as Clayton D. Smith)
Jay St. Louis ... assistant location manager
Vance Wagner ... chef
Charlie White Buffalo ... language advisor (as Charles White Buffalo)
Lee White ... wrangler
Russ Wideman ... wrangler (as Ross Wideman)
Jess Willard ... wrangler
Brian Willoughby ... wrangler
Ken Zilka ... wrangler captain
David Benning ... set production assistant (uncredited)
Chris Cinnamon ... office production assistant (uncredited)
Curtis Cripps ... production assistant (uncredited)
K. Lynn Martin ... additional script supervisor (uncredited)
Tory Mell ... production secretary (uncredited)
Angelique Midthunder ... adr voice (uncredited)
David Midthunder ... adr voice (uncredited)
Jason Nolan ... location scout (uncredited)
Tracey Roulhac ... production assistant (uncredited)
Randy Sexsmith ... production assistant (uncredited)
David Steinberg ... legal (uncredited)
Rebecca Thornell ... script clearance (uncredited)
Amanda Troop ... adr voice (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page