Edit
Interstellar (2014) Poster

(2014)

Full Cast & Crew

Directed by 

Christopher Nolan

Writing Credits  

Jonathan Nolan ... (written by) and
Christopher Nolan ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
Boots (as Francis Xavier McCarthy)
...
TARS (voice)
...
...
Smith
...
...
Williams
...
...
...
CASE (voice)
...
Tom
...
Lois
...
...
Coop (as Liam Dickinson)
...
...
Flora Nolan ...
Girl on Truck
Griffen Fraser ...
Boy on Truck
...
Doctor
...
Nurse Practitioner
...
Administrator
...
Nurse
...
Crew Chief
Rest of cast listed alphabetically:
William Patrick Brown ...
NASA Employee (uncredited)
...
NASA Scientist (uncredited)
...
NASA Inspector (uncredited)
...
NASA Scientist (uncredited)
...
Construction Boss (uncredited)
...
Popcorn Seller (uncredited)
Alexander Lu ...
NASA Asian Scientist (uncredited)
Derek McEntire ...
Murph's Relative (uncredited)
Joseph Oliveira ...
Astronaut (uncredited)
Marlon Sanders ...
Jenkins (uncredited)
...
NASA Launch Technician (uncredited)
...
Scientist (uncredited)
Kevan Weber ...
Cooper Station Technician (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Kaari Autry ... assistant coordinating producer: Alberta (as Kaari M. Autry)
Jill Christensen ... coordinating producer: Alberta
Stacey Douglas ... assistant coordinating producer: Alberta
Kim Goddard-Rains ... coordinating producer: Alberta
Jordan Goldberg ... executive producer
Jake Myers ... executive producer
Christopher Nolan ... producer
Lynda Obst ... producer
Debbie Schwab ... supervising producer: Iceland (as Deb Schwab)
Inga Björk Sólnes ... coordinating producer: Iceland
Emma Thomas ... producer
Gudlaug O. Thorisdottir ... assistant coordinating producer: Iceland
Kip Thorne ... executive producer
Thomas Tull ... executive producer
Stephanie Fraser ... trainee coordinating producer (uncredited)
Brock Skretting ... trainee coordinating producer (uncredited)

Music by 

Hans Zimmer

Cinematography by 

Hoyte Van Hoytema ... director of photography

Film Editing by 

Lee Smith

Casting By 

John Papsidera

Production Design by 

Nathan Crowley

Art Direction by 

Kendelle Elliott
David F. Klassen
Josh Lusby ... (as Joshua Lusby)
Eric Sundahl ... (as Eric David Sundahl)
Dean Wolcott ... supervising art director

Set Decoration by 

Gary Fettis
Helen Kozora ... (as Helen Kozora-Tell)

Costume Design by 

Mary Zophres

Makeup Department 

Luisa Abel ... makeup department head
Andy Clement ... prosthetic body creator: unconfirmed
Patricia DeHaney ... hair department head (as Patricia Dehaney-Le May)
John Isaacs ... key hair stylist: Alberta
Deborah Kliewer ... hair stylist: Alberta
Pearl Louie ... makeup artist: Alberta
Leonard MacDonald ... prosthetic body lifecasting: unconfirmed
Brian Penikas ... prosthetic body lifecasting: unconfirmed
Jay Wejebe ... key makeup artist
Kentaro Yano ... makeup artist / prosthetics
Jose Zamora ... key hair stylist (as Jose L. Zamora)
Georgia Allen ... makeup day player (uncredited)
Carol F. Doran ... facial hair maker (uncredited)
Darryl Filion ... assistant hair stylist (uncredited)

Production Management 

Michelle Brattson ... production supervisor (as Michelle Brattson Majors)
Bruce L. Brownstein ... location manager: Alberta (as Bruce Brownstein)
Birna Paulina Einarsdottir ... unit production manager: Iceland
Michael Glaser ... assistant location manager
Casey Grant ... unit production manager: Alberta
David E. Hall ... post-production supervisor
Justin Harrold ... assistant location manager
Silja Hauksdóttir ... assistant location manager: Iceland
Árni Björn Helgason ... line producer: Iceland
Eggert Ketilsson ... production manager: Iceland (as Eddi Ketilsson)
Gary Kosko ... production manager: Alberta
Matt Palmer ... assistant location manager: Atlanta
Lori Russell ... assistant location manager
Daniel M. Stillman ... unit production manager
Keomanee Vilaythong ... location manager
Fridrik Ásmundsson ... location manager: Iceland
Tada Chae ... assistant location manager (uncredited)
Jeff Crandall ... assistant location manager (uncredited)
Brian Deming ... assistant location manager (uncredited)
Leo Fialho ... assistant location manager (uncredited)
Mark Scoon ... executive in charge of production (uncredited)
Ty Warren ... executive in charge of production: Legendary Pictures (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Darius de Andrade ... trainee assistant director: Alberta
Valgeir Gunnlaugsson ... second second assistant director: Iceland
Gary Hawes ... second assistant director: Alberta
Jason Z. Kemp ... third assistant director
Brandon Lambdin ... second assistant director (as Brandon W. Lambdin)
Mackenzie Lawrence ... trainee assistant director
Dillon Neaman ... additional second assistant director
Nilo Otero ... first assistant director
Gregory J. Pawlik Jr. ... second second assistant director
Megan M. Shank ... third assistant director: Alberta (as Megan Shank)

Art Department 

Lauren Abiouness ... assistant art director
Cheryl Allsen ... on-set greens: Alberta
Laura Bagano ... craft service
Pierre Bartlette ... lead carpenter: Alberta
Sarena Bhargava ... sculptor (uncredited)
Andrew Birdzell ... set designer
Darrel D. Bricker ... construction foreman
Elizabeth Brown ... sculptor
Jim Bruder ... construction foreman: Alberta (as Jimmy Bruder)
Steve Burg ... concept artist
Luke Burton ... carpenter (uncredited)
Tom Callinicos ... on set dresser
Barry Cameron ... lead carpenter: Alberta
Charlie Campbell ... construction foreman: Alberta
David B. Clark ... stand-by painter: Canada (as David Clark)
Jen R. Clark ... art department assistant (uncredited)
Larry Clark ... paint supervisor
Gene 'Hap' Cooper ... sculptor: head (as Gene Cooper)
Curtis Corbitt ... assistant property master
Duncan Crawford ... sculptor
Jack Crowells ... set dresser
William Daley ... construction coordinator (as William Daly III)
Coral Dambrauskas ... greens lead / lead greens: Alberta (as Coral Tilbury-Drambrauskas)
Nathan Davey ... on-set greensman: Alberta
Romek Delmata ... concept illustrator (as R Delimata)
James Denton ... plaster foreman: Alberta
Jared Ewanchook ... daily set dresser
Gabriel Hardman ... illustrator
Paul Healy ... set decorator: Alberta
Craig Henderson ... construction coordinator: Alberta
Linda Herrera ... set dresser (uncredited)
Jeff House ... plasterer: head
Bill 'Kauhane' Hoyt ... stand-by painter (uncredited)
Gregory Jein ... model maker
Scott G. Jones ... gang boss (uncredited)
Olafur Jónasson ... assistant property master: Iceland
Steven Kajorinne ... on-set dresser: Alberta
John Kelso ... prop maker/welder (uncredited)
Noelle King ... set designer
Helen Kozora ... set decorator buyer (as Helen Kozora-Tell)
Ritchie Kremer ... property master
Jenne Lee ... assistant art director
Phillis Lehmer ... graphic designer
Aaron McCullough ... paint foreman: Alberta
Adam Mull ... model maker
Sonny Nguyen ... prop maker
Jose Alberto Olivas ... paint foreman: Alberta (as Jose Oliva)
Dan Ondrejko ... greens supervisor: Alberta
Todd Rex ... sculptor (uncredited)
Nicholas Rymond ... gang boss
Raff Sarabia ... lead painter: Alberta
Ralph Sarabia ... painter gangboss
Edward Skade ... sculptor (unconfirmed)
Craig Stephens ... additional painter: Alberta
Eric Sundahl ... set designer (uncredited)
Sally Thornton ... set designer
Joel Tobman ... art department coordinator: Alberta
Jeremy Turley ... painter
Brian Walker ... construction coordinator
Mark Weissenfluh ... lead person / leadperson
Nathaniel West ... concept artist
Kelly Wills ... assistant property master: Alberta
Ken Wills ... property master / property master: Alberta
Travis Witkowski ... assistant art director
Robert Woodruff ... set designer
Trevor Woroby ... carpenter (uncredited)
Bóas Arnarson ... assistant property master: Iceland (uncredited)
Jeffrey Ault ... set dresser (uncredited)
Ernie Avila ... set designer (uncredited)
Drew Bakgaard ... set dresser (uncredited)
Chris Ball ... props (uncredited)
Travis Craven ... sculptor (uncredited)
Ivan Drehspul ... set decorator/shop (uncredited)
Dan Engle ... sculptor (uncredited)
Francesco Ferrara ... painter (uncredited)
Steven Hanks ... key greensman (uncredited)
Matt Hausmann ... additional property master (uncredited)
Chris Hawthorne ... model maker (uncredited)
Darcy Healy ... props (uncredited)
Deborah Jones ... drapery foreman (uncredited)
Anthony Klaiman ... set dresser (uncredited)
David Ladish ... set dresser (uncredited)
Steven Ladish ... set dresser (uncredited)
Nancy Ann Lai ... draper (uncredited)
Alex Lingnau ... set decoration coordinator: Alberta (uncredited)
Kathy Lucas ... assistant set decorator (uncredited)
Jason McDonough ... set dresser (uncredited)
Morgan Mead ... model maker (uncredited)
Christopher Morente ... on-set greensman (uncredited)
Adam Mull ... set designer (uncredited)
Cafe Noir ... graphic design: epk (uncredited)
Andrea Onorato ... digital set designer: New Deal Studios (uncredited)
Edward V. Pannozzo ... construction estimator (uncredited)
Emil Petursson ... carpenter: Iceland (uncredited)
Brett Phillips ... lead model maker (uncredited)
Edward J. Protiva ... gang boss (uncredited)
Daniel Scannell ... art department assistant (uncredited)
Jefry Shebroe ... props (uncredited)
Darryl Stogre ... greensman (uncredited)
Anne Tobin ... set decoration coordinator (uncredited)
Ely Vegh ... set dresser (uncredited)
Cuitlahuac Morales Velazquez ... sculptor (uncredited)
Michael Vojvoda ... set dresser (uncredited)
John Warner ... props assistant (uncredited)
Lindsay Webb ... set decoration assistant (uncredited)
Kevan Weber ... gang boss (uncredited)
Joseph Wick ... painter (uncredited)
Mark Woodworth II ... paint foreman (uncredited)

Sound Department 

Michael Babcock ... additional re-recording mixer
Andrew Bock ... first assistant sound editor
Scott Curtis ... foley editor
Michael Dressel ... foley editor
John P. Fasal ... sound effects recording mixer (as John Fasal)
Christopher Flick ... foley supervisor
Murray Forward ... boom operator: Alberta
Aaron Glascock ... additional sound designer
Ken J. Johnson ... additional sound designer
Richard King ... sound designer / supervising sound editor
R.J. Kizer ... dialogue editor
Drew Kunin ... sound mixer: Alberta
Gregg Landaker ... re-recording mixer
Mary Jo Lang ... foley mixer
Michael W. Mitchell ... sound effects editor
Alyson Dee Moore ... foley artist
Ryan Murphy ... mix technician
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Tony Pilkington ... mix stage engineer
Eric Potter ... sound effects recording mixer
Michael Primmer ... boom operator (as Mike Primmer)
David Raymond ... sound utility (as David Fiske Raymond)
Gary Rizzo ... re-recording mixer
Kyle Rochlin ... foley mixer
John Roesch ... foley artist
Jeff Sawyer ... sound effects editor
Mark Weingarten ... sound mixer
Hugo Weng ... dialogue editor
Linda Yeaney ... first assistant sound editor
Justine Baker ... adr recordist (uncredited)
John Baldofsky ... adr recordist (uncredited)
Scott Cannizzaro ... adr mixer (uncredited)
Mark DeSimone ... adr mixer (uncredited)
R.J. Kizer ... adr editor (uncredited)
Philip Menchaca ... adr mixer (uncredited)
Carlos Moreno Jr. ... adr looping (uncredited)
Jordan O'Neill ... sound mastering engineer: DataSat (uncredited)
Randy Torres ... assistant sound effects recordist (uncredited)
Zach Wrobel ... sound utility (uncredited)
Ryan Young ... adr recordist (uncredited)
Benedikt Örn Árnason ... sound assistant (uncredited)

Special Effects by 

Ryan Arndt ... special effects technician
Francis J. Ayre Jr. ... special effects technician
Kirk Barton ... special effects foreman
Todd Bilawchuk ... special effects: Atlanta
Jeffrey Butterworth ... special effects: Atlanta (as Jeff Butterworth)
Arthur Clever ... special effects technician
Stewart DePass ... special effects: Atlanta (as Stew DePass)
Don Dolan ... special effects: Atlanta
Rodney Dolan ... special effects: Atlanta
John J. Downey ... special effects foreman (as John J. Downey)
Matthew J. Downey ... special effects assistant (as Matthew Downey)
Ronald Epstein ... special effects technician
Scott R. Fisher ... special effects supervisor (as Scott Fisher)
Neil Garland ... special effects technician
Adam Gelbart ... modelmaker
Ronald D. Goldstein ... special effects foreman (as Ronald Goldstein)
Jón Andri Guðmundsson ... special effects technician: Iceland
Terry Hambleton ... special effects technician
R.J. Hohman ... special effects foreman: Iceland
Kurt Jackson ... special effects: Atlanta
Joe Judd ... special effects foreman (as Joseph E. Judd)
Davíð Geir Jónasson ... special effects technician: Iceland (as David Jonasson)
Gunnar Kvaran ... special effects foreman: Iceland
Mike Larrabee ... lead painter
Roland Loew ... special effects foreman
Darren McCormick ... special effects technician
Amanda Paller ... special effects: Atlanta
Gary Paller ... special effects: Atlanta
James Paradis ... special effects coordinator: Alberta
Robin Reilly ... special effects technician
Michael Rifkin ... special effects technician
Scott Roark ... special effects technician
Jim Rollins ... special effects foreman (as James Rollins)
Robert L. Slater ... special effects technician (as Robert Slater)
Dom Smart ... special effects: Atlanta
Mark Stanton ... special effects technician
Clark Templeman ... special effects foreman
Mario Vanillo ... special effects foreman
Steve Austin ... special effects technician (uncredited)
Jon Bethke ... pyrotechnician: New Deal Studios (uncredited)
Chris Burton ... pyrotechnician: New Deal Studios (uncredited)
Roy K. Cancino ... pyrotechnician: New Deal Studios (uncredited)
Michael Clarke ... special effects technician (uncredited)
Sam Dean ... propshop technician (uncredited)
Eric Durnford ... special effects assistant (uncredited)
Eric Frazier ... pyrotechnician: New Deal Studios (uncredited) / special effects: additional photography (uncredited)
Corey Helmer ... special effects technician: New Deal Studios (uncredited)
John Kelso ... special effects (uncredited)
Louis Lindwall ... pyrotechnician: New Deal Studios (uncredited)
Jeremy Maupin ... special effects assistant (uncredited)
Ken Mieding ... special effects foreman (uncredited)
Jon Thackery ... special effects technician (uncredited)
Thorarinn Thordarson ... special effects (uncredited)
Blumes Tracy ... special effects technician: New Deal Studios (uncredited)
DungVan Vu ... mold maker (uncredited)
Douglas D. Ziegler ... pyrotechnician: New Deal Studios (uncredited)
John Ziegler ... pyrotechnician: New Deal Studios (uncredited)
Freyr Ásgeirsson ... special effects assistant (uncredited)

Visual Effects by 

Laide Agunbiade ... digital compositor
Zohaib Ahsan ... digital artist: Double Negative
Tosin Akinwoye ... effects technical director: Double Negative
Johan Alfort ... paint/prep artist: Double Negative
Kris Anderson ... digital artist: Double Negative
Scott R. Anderson ... assistant colourist: Double Negative
Kanika Andrew ... digital artist: Double Negative
Monifa Andrew ... visual effects coordinator
Gerald Ang ... matchmove artist: Double Negative
Tim Angulo ... visual effects director of photography / visual effects director of photography: New Deal Studios (as Timothy E. Angulo)
Yasunobu Arahori ... digital artist: Double Negative
Robin Aristorenas ... visual effects artist
Oliver Atherton ... lead digital artist: Double Negative
Nithin Babu ... digital artist: Double Negative
Eric Bachtiar ... studio data assistant
Alexandre Bain ... digital artist: Double Negative / prep artist: Double Negative
Kamilla Bak ... digital artist: Double Negative
Michael Jeff Baldemoro ... roto/prep artist: Double Negative
Daniel Baldwin ... digital artist: Double Negative
Thomas Banner ... compositor
Zeljko Barcan ... digital artist: Double Negative
Adam Barnett ... technical support: Double Negative
Bruno Baron ... cg sequence supervisor: Double Negative
Tom Barrett ... visual effects editor
Linda Barsotti ... visual effects coordinator
Jenny Basen ... visual effects line producer: Double Negative
Claudio Bassi ... digital compositor: Double Negative
Jamie Baxter ... opticals
Dirk Becker ... digital artist: Double Negative
Sebastian Becker ... digital artist: Double Negative
Susanne Becker ... digital artist: Double Negative
Adrian Bell ... shader writer
Katie Bell ... production support
Michele Benigna ... digital artist: Double Negative
Rodrigo Bernardo ... systems engineering
Otto Betancourt ... model unit gaffer: New Deal Studios / model unit key grip: New Deal Studios
Scott Beverly ... special effects senior technician: New Deal Studios
Avinash Bhandary ... digital artist: Double Negative
Elham Binsenin ... lead digital artist: Double Negative
Gerald Blaise ... digital artist: Double Negative
Andrej Blom ... digital artist: Double Negative
Mark Boorer ... research and development
Jonathan Bot ... digital compositor: Double Negative
Tom Bracht ... cg sequence supervisor: Double Negative
James Braid ... technology: Double Negative
Hayley Brazelton ... digital artist: Double Negative
Adam Broderick ... visual effects artist
Colin P. Brown ... colorist (as Colin Brown)
Joe DeWalt Brown ... visual effects: New Deal Studios
Christina Bruce ... digital artist: Double Negative
Patrick Michael Burke ... digital artist: Double Negative
Thomas J. Burton ... technical director
Rashabh Butani ... digital artist: Double Negative
Luke Butler ... digital artist: Double Negative
Daniel Caffrey ... matchmove artist: Double Negative
Ignacio Caicoya ... prep artist: Double Negative
Matt Cameron ... roto artist
Keanan Cantrell ... digital artist: Double Negative (as Keanan Sean Cantrell)
Jon Capleton ... visual effects artist: Double Negative
Aaron Carey ... research and development
Michael Cashmore ... digital artist: Double Negative
Elohim Cervantes Tampus ... prep artist: Double Negative, Singapore
Kamelia Chabane ... digital artist: Double Negative
Caroline Chai ... digital artist: Double Negative
Adeline Chan ... digital artist: Double Negative
Wayne Chan ... roto/prep artist: Double Negative
Josh James Chappell ... matchmove artist: Double Negative
Benjamin Charles ... assistant colourist: Double Negative
Abhishek Chaturvedi ... roto and paint artist: Double Negative
Lai Lok Chau ... digital artist: Double Negative
John Abraham Chempil ... paint/prep artist: Double Negative
Jon Chesson ... compositor: Double Negative
Ricky Cheung ... digital artist: Double Negative
Laurence Chong ... matchmover: Double Negative
Caleb Choo ... digital artist: Double Negative
Bun Yue Choy ... digital artist: Double Negative
A.J. Christensen ... digital artist: Double Negative
Andrea Chua ... rotoscoping artist
Kenneth Chua ... matchmove artist: double negative
Sim Chuan Xiong ... roto/prep artist
Martin Ciastko ... compositing sequence lead
Kirsty Clark ... digital artist: Double Negative
Nicolae-Gheorghe Cojocaru ... digital artist: Double Negative
Tom Collier ... digital artist: Double Negative
Chris Cooper ... matchmove supervisor: Double Negative
Jean-Nicolas Costa ... digital artist: Double Negative
Christopher Michael Coupe ... digital artist: Double Negative (as Christopher Coupe)
Jaume Creus ... digital compositor: Double Negative
Joshua Cushner ... motion control operator: New Deal Studios
Martin Cutbill ... lead digital artist: Double Negative
Francesca Dare ... digital artist: Double Negative
Jon Datema ... digital set designer
Kirsty Davies ... visual effects coordinator (as Kirsty Davies-Bhakar)
Robert John Davies ... research and development / research and development: Double Negative
Fon Davis ... crew chief: New Deal Studios
Samual Dawes ... digital compositor: Double Negative (as Sam Dawes) / on-set image aquisition
Sarah de Schot ... digital paint artist: Double Negative
Iacopo Di Luigi ... lead digital artist: Double Negative
Sylvan Dieckmann ... research and development / research and development: Double Negative
Rodrigo Dorsch ... digital artist: Double Negative
Miles Drake ... technical support: Double Negative
Seth Dubieniec ... cg sequence supervisor: Double Negative
Daniel Duwe ... digital artist: Double Negative
Thomas Døhlen ... lead digital artist: Double Negative
Bruno Ebe ... lead digital artist: Double Negative (as Bruno Ebé)
Chris Eborn ... technical support: Double Negative
Favian Ee ... digital artist: Double Negative
Marijn Eken ... digital artist: Double Negative
Kevin Elam ... visual effects producer
Elicia Koo ... paint & roto artist
Sze Jia Eng ... visual effects coordinator: Double Negative
Joe Engelke ... digital artist: Double Negative
Marco Aurélio Engelmann Santos ... digital artist: Double Negative (as Marco Engelmann Santos)
Jenni Eynon ... digital artist: Double Negative
Jonathan Faber ... lead modelmaker / senior workshop technician: New Deal Studios
Gianpietro Fabre ... digital artist: Double Negative
Carl Fairweather ... visual effects artist
Finella Fan ... digital artist: Double Negative
Péter Farkas ... lead digital artist: Double Negative
Liam Farnham ... layout technical director: Double Negative
Tito Fernandes ... digital artist: Double Negative (as Tito Fernandez)
David Fernández Girón ... lead digital artist: Double Negative (as David Fernandez)
Catarina Ferreira ... paint/prep artist: Double Negative
Luciana Fintelmam ... prep artist
Adrien Flanquart ... lead digital artist: Double Negative (as Adrian Flanquart)
Yong Xian Foo ... matchmove artist: Double Negative
William Foulser ... digital artist: Double Negative
Adam Francis ... motion control technician
Paul J. Franklin ... visual effects supervisor (as Paul Franklin)
Roland Friedrich ... lead digital artist: Double Negative
Raphaël Gadot ... digital artist: Double Negative
Adam Gailey ... lead digital artist: Double Negative
Allison Gardner ... visual effect production manager
Nathan Gardner ... lead digital artist: Double Negative
Chetan Gaur ... digital artist: Double Negative
Pablo Giménez ... digital artist: Double Negative
Walter Goh ... matchmove artist: Double Negative
Harrison Goldstein ... visual effects line producer: Double Negative
Ana Gomes ... compositor: Double Negative / digital artist: Double Negative
Igor González ... digital artist: Double Negative (as Igor Gonzalez Velar)
Rachel Gregson ... digital artist: Double Negative
John Gresko ... digital artist: Double Negative
Andrew Guest ... lead digital artist: Double Negative (as Andy Guest)
Crystal Hadcroft ... visual effects editor: Double Negative
Shramana Haldar ... digital artist: Double Negative
Faraz Hameed ... previsualization supervisor
Laurent Hamery ... cg lighting supervisor (as Laurent Hammery)
Raphael Hamm ... compositing sequence supervisor: Double Negative
Garritt Hampton ... motion control technician
Sam Hanover ... lidar technician: Double Negative
Oliver Harding ... research and development: Double Negative
Mick Harper ... digital artist: Double Negative
Chris Hawthorne ... senior modeler: New Deal Studios
Jamie Haydock ... digital artist: Double Negative
Richard Hayward ... lead digital artist: Double Negative
Ewoud Heidanus ... digital artist: Double Negative
Richard O. Helmer ... special effects senior technician: New Deal Studios
Ngoc Heng ... digital artist: Double Negative
Henry Hiah ... digital artist: Double Negative
Ben Hicks ... digital artist: Double Negative
Nic Hodgkinson ... digital artist: Double Negative: digital compositor
Melvin Hong ... digital artist: Double Negative
Sam Horgan ... assistant colourist: Double Negative
Pete Howlett ... lead digital artist: Double Negative
Pei-Zhi Huang ... digital artist: Double Negative
Graham Hudson ... lead digital artist: Double Negative
Jon Hudson ... digital artist: Double Negative
Ian Hunter ... visual effects supervisor: New Deal Studios
Vladimir Isailovic ... lighting technical director
Muhammad Hidayat Bin Isnin ... roto artist: double negative
Matthew Jacques ... digital artist: Double Negative
Prerana Jaiswal ... digital artist: Double Negative
Oliver James ... software development supervisor: Double Negative
Trystan James ... digital artist: Double Negative
Jeffrey Jasper ... digital effects supervisor: New Deal Studios
Chris Jestico ... visual effects company scheduler
Therese Johansson ... digital artist: Double Negative
Helen Johnson ... digital artist: Double Negative
Aled Rhys Jones ... digital artist: Double Negative
Caroline Journo ... digital artist: Double Negative
Byung Gun Jung ... digital artist: Double Negative
Matthew Kee ... matchmove artist: Double Negative
Jack Kersey ... matchmove artist: Double Negative
Benjamin Khan ... digital artist: Double Negative
Yuko Kimoto ... digital artist: Double Negative
David Kirchner ... digital artist: Double Negative
Alexander Kirk ... digital artist: Double Negative / digital matte painter
Gábor Kiss ... animator: Double Negative
Dorian Knapp ... digital artist: Double Negative
Stanislav Kolev ... digital artist: Double Negative
Jessica Kong ... senior prep artist: Double Negative Singapore
Andreas Krein ... digital artist: Double Negative
Ju Hee Kwon ... effects/lighting technical director: Double Negative
Mary Lapena ... prep artist: Double Negative
Mike Larrabee ... lead painter
Firdaus Ab Latif ... digital artist: Double Negative
Choon Ming Lau ... matchmove artist: Double Negative
Isaac Layish ... compositing sequence supervisor: Double Negative
Matthew Leach ... r&d / studio assistant
Claudia Lechen ... digital artist: Double Negative
Johnny Lee ... digital artist: Double Negative
Jean-François Leroux ... digital artist: Double Negative
Frederik Lillelund ... lighting technical director: Double Negative
Chewteng Lim ... digital artist: Double Negative
Wayne Lim ... digital artist: Double Negative
Kew Lin ... roto artist: Double Negative
Katie Linahon ... production coordinator: New Deal Studios (as Katie Garcia)
Cedric Ling ... digital artist: Double Negative
Dan Ling ... technical support: Double Negative (as Danny Ling)
Pierson Lippard ... digital artist: Double Negative
Jules Lister ... digital artist: Double Negative
Catherine Liu ... visual effects production supervisor
Kimberly Nelson LoCascio ... visual effects executive: Legendary Pictures
Andrew Lockley ... visual effects supervisor: Double Negative
Alice Locuratolo ... digital artist: Double Negative
Esther Lopez Rodriguez ... matchmove artist: Double Negative
Zoe Lord ... lead digital artist: Double Negative
David Lowry ... animation supervisor
Bret Lu ... matte painter
Will Lucas ... visual effects
Maximillian McNair MacEwan ... visual effects coordinator
Garry Maddison ... digital color timer: Double Negative
Vaibhav Marathe ... digital artist: Double Negative (as Vaibhav A. Marathe)
Riccardo Mascia ... roto artist: Double Negative
Giacomo Matteucci ... digital artist: Double Negative
Eva Matthes ... digital artist: Double Negative
Daniel Maund ... effects technical director
T. George McArdle ... model unit gaffer: New Deal Studios (as Tim McArdle) / model unit key grip: New Deal Studios (as Tim McArdle)
Andrew McEvoy ... digital artist: Double Negative
Antonio Meazzini ... digital artist: Double Negative
Cedric Menard ... digital artist: Double Negative
Steve Miller ... visual effects editor
Nicolas Millot ... roto artist: Double Negative
Nafisah Mohamed ... digital artist: Double Negative
Vikram Mohan ... matchmove artist: Double Negative
David Moraton ... effects technical director: double negative
Thomas Morgan ... matchmove artist: Double Negative
Mary Mullan ... roto artist: Double Negative
Tristan Myles ... compositing sequence supervisor: Double Negative
Amit Narwani ... matchmove artist: Double Negative
Anton Nazareth ... digital artist: Double Negative
Dan Neal ... cg supervisor: Double Negative
Gentong Neo ... digital artist: Double Negative (as Gengtong Neo)
Nick New ... cg effects supervisor (as Nicholas New)
Evan Ng ... matchmove artist: Double Negative
Gretel Ng ... visual effects coordinator
Joan Ng ... digital artist: Double Negative
Tien Nguyen ... visual effects production assistant
Dan Nicholson ... digital artist: Double Negative (as Daniel Nicholson)
Michael Holm Nielsen ... digital artist: Double Negative
Aaron Noordally ... roto/prep artist
Tristan North ... lead digital artist: Double Negative
Mariluz Noto ... visual effects coordinator / visual effects coordinator: Double Negative
Robert Nzengou-Tayo ... matchmove artist
Jim O'Hagan ... digital compositor: Double Negative
John O'Lone ... digital artist: Double Negative
Yvonne Oh ... prep artist: Double Negative
Marcus Olofsson ... digital artist: Double Negative
Eunice Ong ... digital artist: Double Negative
Cyrus Ongg ... machmove artist: double negative
Tyler Ott ... visual effects coordinator
Graham Page ... compositing sequence supervisor
Stephen Painter ... digital artist: Double Negative
Camille Paleni ... compositor: Double Negative
Konstantinos Panagiotopoulos ... digital artist: Double Negative
Shailendra Kumar Pandey ... digital artist: Double Negative (as Shailendra Pandey)
Christos Parliaros ... digital artist: Double Negative
Massimo Pasquetti ... lead digital artist: Double Negative
John Peck ... digital artist: Double Negative
Leandro Pedroni ... lead digital artist: Double Negative
Laurie Pellard ... technical support: Double Negative
Philip Pendlebury ... technical support: Double Negative (as Phillis Pendlebury)
Guy Penwill ... prep artist: Double Negative
Luis Pereira ... digital artist: Double Negative
Jonathan Perez ... digital artist: Double Negative
Carlos Perez-Lopez ... technical support: Double Negative
Kalle Peterson ... compositor
Frank Petit ... digital compositor
William Phillips ... matchmove artist
Alessandro Pieri ... prep artist: Double Negative
George Plakides ... digital artist: Double Negative
Ann Podlozny ... visual effects producer: Double Negative
Pete Polyakov ... visual effects artist
Travis Porter ... digital compositor
Simon-Pierre Puech ... digital artist: Double Negative
Ed Pulis ... digital artist: Double Negative
Graeme Puttock ... visual effects line producer: Double Negative
Simon Pynn ... matchmove supervisor: Double Negative
Dione Quek ... digital artist: Double Negative
Marko Radinkovic ... digital artist: Double Negative
Sinisa Radosavljevic ... digital compositor: Double Negative
Karl Rapley ... digital artist: Double Negative
Amardeep Rattan ... previsualization artist
Luke Rawcliffe ... digital artist: Double Negative
Ben Record ... miniature effects / senior workshop technician: New Deal Studios
Julia Reinhard ... compositing supervisor: Double Negative
Sullivan Richard ... digital artist: Double Negative
Tania Richard ... digital artist: Double Negative
Christy Richmond ... assistant visual effects editor
Paul-George H. Roberts ... research and development: Double Negative
Natalie Rocks ... matchmove artist: Double Negative
Arron Roebuck ... modeler
Scott Wesley Ross ... visual effects assistant editor
Shaun Roth ... lead digital artist: Double Negative
Sean Rowe ... matchmove artist: Double Negative
Leigh Russell ... visual effects artist
Timothy Russell ... digital artist: Double Negative
Olivier Ryard ... digital compositor
Matt Sadler ... digital artist: Double Negative
Thomas Salama ... digital compositor: Double Negative
Lucy Salter ... lead digital artist: Double Negative
Kevin San ... digital artist: Double Negative / texture artist
Gonzalo Sanchez ... digital artist: Double Negative
Lui Sanchez-Fontillas ... digital artist: Double Negative (as Louise Fontillas) / prep artist: double negative
David Sanger ... visual effects producer: New Deal Studios
Leah Sargent ... production coordinator: new deal studios / visual effects coordinator: New Deal Studios
David Schott ... visual effects artist
Sebastian Schütt ... digital compositor: Double Negative
Andrew E. Scrase ... lead digital artist: Double Negative (as Andrew Scrase)
Amanda Seah ... matchmove artist: Double Negative
Robert Seaton ... digital artist: Double Negative
Brandon Seifert ... senior modeler: New Deal Studios (as Branden W. Seifert)
Tan Seng Kiat ... matchmove artist: Double Negative
John Seru ... lead digital artist: Double Negative
Ryan E. Seymour ... digital artist: Double Negative (as Ryan Seymour)
Upasana Shanker ... digital artist: Double Negative
Greg Shimp ... paint and roto
Naveen Shukla ... digital artist: Double Negative
Craig Shumard ... motion control technician / visual effects camera: New Deal Studios
Anton Smit ... digital artist: Double Negative
Eliot Speed ... visual effects artist
Angelo Stanco ... digital artist: Double Negative
Jim Steel ... digital artist: Double Negative
Petter Steen ... digital artist: Double Negative
Thomas R. Steiner ... digital compositor
Katie Stetson ... visual effects coordinator
Mary Stroumpouli ... digital artist: Double Negative
Alan Stucchi ... lead digital artist: Double Negative
Yanti Suryati ... lead digital artist: Double Negative
Finlay Sutton ... digital artist: Double Negative
Junaid Syed ... fx technical director
Joanne Tai ... digital artist: Double Negative
Gabriel Tan ... digital artist: Double Negative
Jerrod Tan ... roto/paint artist
Lynn Tan ... digital artist: Double Negative
Raymond Tan ... digital artist: Double Negative
Theophane Tan ... matchmove
Chris Tay ... prep artist: Double Negative
Kenzo Tee ... machmove artist: double negative / visual effects artist
Benoit Terminet Schuppon ... digital artist: Double Negative / matchmove artist: Double Negative
Stephen Tew ... lead digital artist: Double Negative
Jim Thibo ... visual effects camera: New Deal Studios (as James Thibo)
Anthony James Thomas ... digital artist: New Deal Studios
Ben Thomas ... roto artist
Gavin Thomas ... lead digital artist: Double Negative
Adrian Thompson ... digital artist: Double Negative
Elaine Essex Thompson ... visual effects production supervisor
Lee Tibbetts ... technical director: Double Negative
Luis Tinoco ... digital compositor
Jacky Toh ... digital artist: Double Negative
Shermaine Toh ... digital artist: Double Negative
Craig Tonks ... lead digital artist: Double Negative
Oscar Tornincasa ... digital artist: Double Negative
Fernando Tortosa ... research and development: Double Negative
Timothy Trimmings ... visual effects coordinator / visual effects coordinator: double negative
Niki Turpin ... digital artist: Double Negative
Kat Tysoe ... technical support: Double Negative
Shraddha Uppu ... digital artist: Double Negative
Nick van Diem ... digital artist: Double Negative
Alejandro Vela-Castro ... digital artist: Double Negative
Rahul Venugopal ... digital artist: Double Negative
Sebastian von Overheidt ... compositing sequence supervisor: Double Negative (as Sebastian Overheidt)
Eugénie von Tunzelmann ... cg supervisor: Double Negative
Christian Waite ... digital artist: Double Negative
Ruiting Wang ... roto artist
Joe Wehmeyer ... data wrangler / visual effects photographer
Mark H. Weingartner ... visual effects director of photography
Neil West ... digital artist: Double Negative / lighting technical director
Huw Whiddon ... digital artist: Double Negative
Tom Whitehead ... lead digital artist: Double Negative
Kristofer Whitford ... digital artist: Double Negative
Michael Wilbourn ... digital artist: Double Negative
Will Van Dao ... digital artist: Double Negative (as William Van Dao) / roto artist: double negative
Chantelle Williams ... cg sequence supervisor: Double Negative
Simon J. Williams ... visual effects editor: Double Negative
Blake Winder ... lead compositor: Double Negative
Jamie Wong ... digital artist: Double Negative
Kross Wong ... roto artist: Double Negative
Leong Kit Wong ... digital artist: Double Negative (as Leongkit Wong)
Sauyan Wong ... data i/o manger
Lisa Alice Wood ... technical support: Double Negative (as Lisa Wood)
Ryan John Woodward ... digital artist: Double Negative (as Ryan Woodward)
Sammy Wu ... roto artist
Cheng Yang ... machmove artist: Double Negative
Mark Young ... digital artist: Double Negative
Ahmed Yousry ... digital artist: Double Negative
Patsy Yiu Ping Yuen ... digital artist: Double Negative (as Patsy Yuen)
Yak Hong Yung ... digital artist: Double Negative
Joseph A. Zaki ... visual effects: Double Negative
Alessandro Zanforlin ... digital compositor: Double Negative
Fabio Zangla ... cg sequence supervisor: Double Negative
George Zargiannakis ... research and development: Double Negative
Lye Zechari ... matchmove artist: double negative
Monica Østbø Østgård ... visual effects coordinator: Double Negative
Ian Abbott ... technology: Double Negative (uncredited)
Africa Aguirre Martín ... data managing: Double Negative (uncredited)
Daniel Baker ... technology: Double Negative (uncredited)
Michael John Baker ... roto/prep artist: Double Negative (uncredited)
Randy Bosh ... digital artist (uncredited)
Michael Brazelton ... digital artist: Double Negative (uncredited)
Cori Chan ... lighting td: double negative (uncredited)
Cookie Chee ... Rotoscope Artist (uncredited)
Kyle Fawcett-Shell ... research and development: Double Negative (uncredited)
Marianna Ferrante ... pipeline developer: Double Negative (uncredited)
Stephen George Jr. ... imaging technician (uncredited)
Sundar Krishnamurthy ... research and development: double negative (uncredited)
Ashwin Kumar ... rotoscoping (uncredited)
Ian Lawson ... research and development: Double Negative (uncredited)
Tracey Leadbetter ... production manager: visual effects (uncredited)
Harshna Patel ... research and development (uncredited)
Levi Ponce ... model maker: New Deal Studios (uncredited)
Dan-hee Ryu ... concept artist (uncredited)
Peter Sumner ... research and development: Double Negative (uncredited)
Kwan Yew Tan ... digital artist: Double Negative (uncredited)
Tayhwah Tang ... machmove artist: Double Negative (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Joseph West ... matchmove artist (uncredited)
Sabrina Wichner ... model maker (uncredited)
Conrad Wood ... visual effects: r&d, technology, studio, editorial & production support: Double Negative (uncredited)

Stunts 

Kevin Abercrombie ... stunts
Dean Bailey ... stunt driver
Guy Bews ... stunts
Dan Brown ... stunts
Tommy Clarke ... stunt driver
Laura Lee Connery ... stunt driver
George Cottle ... stunt coordinator
Duane Dickinson ... stunts
Joe Dodds ... stunts
Edward A. Duran ... stunts
Wade Eastwood ... stunts
Mark Fichera ... stunts
Marie Fink ... stunts
Tom Glass ... stunts
Greg Harris ... stunts
Terry Jackson ... stunts
Jess King ... stunts
Michael Li ... stunts
Sean Morrissey ... stunts
Mark Norby ... stunts
Diz Sharpe ... stunts
Aaron Toney ... stunts
Frank Torres ... stunts
Alicia Vela-Bailey ... stunts
Dan Brown ... stunt double: Wes Bentley (uncredited)
Tommy Clarke ... stunt double: Topher Grace (uncredited)
Steve DeCastro ... stunt performer (uncredited)
Steven McMichael ... stunt performer (uncredited)
Mark Norby ... stunt double: lead (uncredited)
Diz Sharpe ... head stunt rigger (uncredited)
Aaron Toney ... stunt double: David Gyasi (uncredited)
Alicia Vela-Bailey ... stunt double: Anne Hathaway (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Thorir G. Agustsson ... electrician
Matt Almas ... rigging grip
Mauricio J. Alvarez ... generator cable operator
Egill Antonsson ... lighting technician
Dustin Ault ... best boy rigging grip
John L. Baker ... additional video assist: visual effects unit
Nico Bally ... foxy crane technician
Jose F. Barrios ... rigging grip
Dane Bjerno ... aerial camera technician
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Alex M. Cacciarelli ... video assist operator: New Deal Studios
Steven D. Castaneda ... electrician
Jonathan Clark ... film loader
Andrew Clarke ... lighting technician
Peter Clemence ... dolly grip
David Cornelius ... alpha head technician
Chris Cotterman ... grip
Josh Day ... set lighting technician
Shannon Deats ... best boy grip
Kelly Diehl ... alpha head technician
Amelia Doescher ... lighting technician
Don Domino ... rigging grip
Tulio Duenas ... second assistant camera: "a" camera
Chris Duffy ... rigging grip
Michelle Faye ... stills photographer: Alberta
Michael FitzMaurice ... edge director of photography
Bryan Fletchall ... technocrane operator
Brandon Flohr ... grip
Sean Frohardt ... grip
Steven Frohardt ... rigging grip foreman
Dustin Gardner ... lighting technician: miniature unit
Jerardo Gomez ... electrician
Jonathan Gomez ... rigging grip
Oscar Gomez ... key rigging grip
Melinda Sue Gordon ... still photographer
Anton Gunnarsson ... grip
Bernie Hagadorn ... rigging grip
Robert Hatfield ... camera specialist
Nicholas Helgason ... Imax support
Chris Hill ... video playback engineer
Erik F. Hill ... grip
Matt Hillyer ... video assist: visual effects unit
Robert Ikeda ... grip
Gregory Irwin ... first assistant camera: "a" camera
Avar Johannsson ... dolly grip
Jeffrey A. Johnson ... grip
Donald Jones ... grip
Jason Kay ... technocrane operator
Martin Keough ... gaffer: Alberta
Chris Kieffer ... video graphics
John Kuchera ... key grip: Atlanta
Doug Lavender ... first assistant camera: Alberta
Coplin LeBleu ... video graphics
Nick Liampetchakul ... grip
Ken Longballa ... fixtures gangboss
George Lozano Jr. ... fixtures technician: LED
John R. Manocchia ... rigging gaffer (as John Manocchia)
Thomas Martens ... lamp operator: Canada
Paul Stoker Mayne ... lighting technician
Hugh McCallum ... rigging grip
Thomas McCarty ... set lighting technician
Tim Milligan ... dolly grip: Alberta (as Timothy Milligan)
Kelly Mitchell ... camera production assistant
Ryan Monro ... dolly grip
Justin Moran-Duquette ... grip
Brian Mussetter ... assistant camera
Ian Myron ... rigging electric
Hallgrimur Oddsson ... grip
Nick Ostrovsky ... fixtures: led technician
Sean Oxenbury ... rigging gaffer: Atlanta
Francis Padilla ... lighting technician
Vincent Parker ... computer engineer (as Vince Parker)
Mike Pickel ... video assist operator
Paul Postal ... electrician
Patrick Redmond ... edge head technician
Clive Richards ... assistant chief lighting technician
Raul Rivera ... rigging grip
Sean Roberts ... fixtures technician: LED
Joel A. Ruiz ... rigging electric
P. Scott Sakamoto ... camera operator (as Scott Sakamoto)
John Sanderson ... video technician: Alberta
George Santo Pietro ... dolly grip: camera test
Dan Schroer ... second assistant camera: "b" camera
Philip Shanahan ... first assistant camera: "b" camera
Harold Skinner ... gaffer
Scott Smith ... imax technician
Scott C. Smith ... imax camera technician
Janine St. Jean ... rigging electrician
Ingvar Stefánsson ... lighting technician
Don Telles ... grip
Joshua D. Thatcher ... lighting console programmer
Jeff Therieau ... rigging grip
Andrew Thom ... electrician
Atli Thor ... key grip
Erica Thurlow ... grip
Vincent Varga ... lighting technician
James Viera ... grip
Landin Walsh ... lighting technician
Sam Wayman ... rigging electric
Wilson Weaver ... grip
Rick Whitfield ... computer video supervisor / key video assist
Joshua Whitford ... lighting technician
Stefan Wilking ... lighting technician
Adriene Wyse ... film loader: Alberta
Vince Young ... lighting technician
Cheska Appave ... lighting technician (uncredited)

Casting Department 

Deanna Brigidi ... casting associate (as Diana Brigidi-Stewart)
Sophie Ragir ... casting assistant
Barbara Harris ... adr voice casting (uncredited)
Carly James ... extras casting assistant (uncredited)
Alyson Lockwood ... extras casting (uncredited)
Laura Drake Mancini ... extras casting assistant (uncredited)
Dixie Webster ... extra casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Mark Avery ... set costumer
Leigh Bell ... key costumer
Linda Benavente-Notaro ... key costumer
Robin Borman-Wizan ... key costumer
Sophia Coronado ... costumer
Tom Cummins ... key set costumer
Dominick De Rasmo ... specialty costumer
Greg Finnin ... specialty costumer
Lynda Foote ... costume supervisor
Mary Hyde-Kerr ... set costumer: Alberta
Stacia Lang ... key costumer
Kim Lennox ... ager/dyer/costumer
Heather Moore ... costume supervisor: Alberta
Maureen O'Heron ... costumer
Rob Phillips ... dyer
Lauren Pratto ... costumer
Leticia Sandoval ... costumer
James Schexnaydre ... specialty costumer
Scott Sikma ... set costumer: Alberta
Maria K.M. Sundeen ... costumer (as Maria Sundeen)
Laura Wong ... costumer
Dorothy Bulac ... specialty costumer (uncredited)
Peter A. Chevako ... specialty costumer (uncredited)
Sahar Halabi ... set costumer (uncredited)
Kelly Porter ... set costumer (uncredited)
Katelyn Rodgers ... specialty costumer (uncredited)
Frances Sweeney ... stitcher (uncredited)
Proletina Veltcheva ... costume production assistant (uncredited)
Patricia Villalobos ... costumer (uncredited)
Tricia Yoo ... set costumer (uncredited)

Editorial Department 

Katrina Carrasco ... post-production assistant: Alberta
Adam Cole ... post-production coordinator
Gabriel Diaz ... post-production assistant
Andrea Ficele ... negative cutter
William Fletcher ... assistant editor
Jeremy Gladen ... post-production assistant (as Jeremy Nail)
Paula Greatbatch ... assistant editor (as Paula Suhy)
David E. Hall ... post-production supervisor
Jim Hall ... negative cutter
Mo Henry ... negative cutter
John Lee ... associate editor
Eric A. Lewy ... first assistant editor
Donald Likovich ... assistant editor
Mato ... color timer (as Mato Der Avanessian)
Chris Meyer ... negative cutter (as Christie Meyer)
Laura Rindner ... first assistant editor
Bobbie Shay ... post-production assistant
Jackson Yu ... assistant editor
Daniel André ... digital cinema mastering: IMAX (uncredited)
Paula Greatbatch ... assistant editor (uncredited)
Edward Hobson ... senior digital cinema compressionist (uncredited)
Paul McGhee ... scanning: 65mm 4k scanning & 4k image processing, FotoKem Digital Film Services (uncredited)
Jeff Pantaleo ... colorist: dailies (uncredited)
Kostas Theodosiou ... colorist: video mastering (uncredited)
Walter Volpatto ... digital cinema colorist (uncredited)
Jack Watts ... senior digital cinema compressionist (uncredited)

Location Management 

Jorge Luis Alvarez ... assistant location manager
Bruce L. Brownstein ... location manager
Tada Chae ... key assistant location manager
Brian Deming ... key assistant location manager
Mandi Dillin ... location manager
Michael Glaser ... key assistant location manager
Jaclyn Gowie ... trainee assistant location manager
Justin Harrold ... assistant location manager
Manny Padilla ... key assistant location manager
Matt Palmer ... key assistant location manager
Keomanee Vilaythong ... key assistant location manager
Bill Whirity ... location assistant (uncredited)

Music Department 

Yasmeen Al-Mazeedi ... violinist
Jon Alexander ... assistant score engineer
Wood Andy ... trombone
Laurence Anslow ... score recordist
David Arch ... musician: piano
Chris Barrett ... score recordist
John Barrett ... assistant scoring engineer
Mark Berrow ... violin
Rachel Bolt ... viola
Thomas Bowes ... orchestra leader
James Carlson ... composer: additional music
John W. Chapman ... score mix assistant (as John Witt Chapman)
Chuck Choi ... score technical engineer
Leland Cox ... technical score engineer
Chris Craker ... soundtrack producer
Benedict Cruft ... violin
Geoff Foster ... score mixer
Bruce Fowler ... supervising orchestrator
Walt Fowler ... supervising orchestrator
Jacqueline Friedberg ... technical score engineer
Alex Gibson ... music editor
Gavin Greenaway ... conductor
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Bobby Gumm ... music supervisor: trailer
Taurees Habib ... sample development
Richard Harvey ... conductor
Kevin Kaska ... orchestrator
Andrew Kawczynski ... sequencer programmer
Andrew Kinney ... orchestrator
Steven Kofsky ... music production services
Boguslav Kostecki ... violin
London Voices ... choir
Steve Mair ... musician: double bass
Steve Mazzaro ... sequencer programmer
Stephanie McNally ... technical score engineer
Aaron Meyer ... music preparation
Alan Meyerson ... score mixer / score recording
Anna Noakes ... flute: musician
George Oulton ... assistant score engineer
Michael Paquette ... music supervisor: trailer
Cynthia Park ... score coordinator
Ben Parry ... choir director
Andrew Pask ... double bass
John Prestage ... score recordist
Frank Ricotti ... musician: tuned percussion soloist / musician: tuned percussion
Ryan Rubin ... music editor
Czarina Russell ... music consultant / score coordinator
Carl Rydlund ... orchestrator
Roger Sayer ... musician: organ solos
Mary Scully ... double bass
Ann Marie Simpson ... musician: violin solo
Shalini Singh ... supervising score coordinator
Chas Smith ... musician: steel guitar soloist
Dean Valentine ... trailer music
Christian Wenger ... music engineer
Mark Wherry ... digital instrument designer
Booker White ... head of music preparation
Carolynne Wyper ... trailer composer agent
Hans Zimmer ... composer: theme music
Christopher Anderson-Bazzoli ... music preparation (uncredited)
Frank Macchia ... music preparation (uncredited) / organ-piano transcription (uncredited)
Jill Streater ... music copyist supervisor: UK (uncredited)
Raul Vega ... sample development (uncredited)

Transportation Department 

Jim Barbaro ... production driver
Denny Caira ... transportation coordinator
Einar G. Einarsson ... assistant transportation captain: Iceland
C.J. Hannis ... driver: cast
Craig Hosking ... pilot
Richard Maginnis ... driver
Tyler Miller ... transportation captain: Alberta
Robert J. Morton ... transportation captain (as Rob Morton)
Steinarr Logi Nesheim ... transportation captain: Iceland
David Paris ... pilot
Shay Morgan Brook ... driver: set decoration (uncredited)
Karen K. Chang ... dispatcher (uncredited)
Kaiser Clark ... driver: cast: Anne Hathaway (uncredited)
Sharon M. Segal ... dot compliance (uncredited)
Gary Thomas Williams ... driver: cast (uncredited)
Victor Pétur Ólafsson ... construction driver (uncredited)

Other crew 

Aviline Adshead ... medic: Alberta
Edwin Amell ... security coordinator
Metusalem Bjornsson ... production assistant: Iceland
Mark Blaydes ... Set Medic
Kevin A. Canamar ... set medic (as Kevin Canamar)
Keith Church ... catering: Alberta
Hillary Cunin ... assistant to Mr. Nolan and Ms. Thomas
Pamela DesVigne ... assistant accountant (as Pam DesVigne)
Christian Feldhaus ... production accountant: Alberta
Thomas L. Fisher ... consultant: special effects (as Tom Fisher)
Lindsey Fredieu ... set production assistant
Kim Goddard-Rains ... production coordinator
Evan Godfrey ... assistant to executive producer / production assistant: Alberta
Linda Griffis ... assistant accountant
Thorunn Gudlaugsdottir ... set production assistant: Iceland
Jana Maria Gudmundsdottir ... set production assistant: Iceland
Hrefna Hagalin ... set production assistant: Iceland
Jill Hahn ... assistant accountant
Heiðrún Tinna Haraldsdóttir ... production assistant: Iceland (as Heidrun T. Haralsdottir)
Kate Hennessy ... set production assistant
Emily Hoang ... production assistant
Gianna Isabella ... set production assistant: Alberta
Marsha Ivins ... technical consultant
Erlingur Orn Karlsson ... catering: Iceland
Finnur Karlsson ... production assistant: Iceland
Stephen Kievit ... production assistant: Alberta
Lisa Kisner ... assistant accountant (as Lisa M. Kisner)
Johannes Andri Kjartansson ... medic: Iceland
Gudmundur Kokkur ... catering: Iceland
Ron Landry ... production assistant
Mark Laws ... production assistant: Alberta
Krystal MacKnight ... clearance coordinator
Ashley MacMillan ... production assistant: Alberta
Elias Mael ... quality control
Hellen Marin ... second assistant production accountant
Sigríður Rut Marrow ... production assistant: Iceland (as Sigridur Sigga Marrow)
Olivia McCallum ... set production assistant
Brenda McClellan ... assistant accountant: Alberta
Helen Medrano ... production controller
Nolan B. Medrano ... first assistant accountant (as Nolan Medrano)
Kelly Mitchell ... set production assistant
Jennifer Omoth ... first assistant accountant: Alberta
Edward V. Pannozzo ... assistant accountant (as Edward Pannozzo)
Vicki Platero ... assistant accountant: Alberta
Chris Raby ... production assistant
Frank Reina ... production assistant
Stefani Rockwell ... assistant accountant: Alberta
Marjorie Rudick ... assistant production coordinator
Lena Schmigalla ... first assistant accountant: Iceland
Scott Corban Sikma ... set production assistant: Alberta (as Scott Sikma)
Alex Solano ... production assistant
Brandon Stewart ... production assistant
Gene Strange ... production accountant: Iceland
Anthea Strangis ... assistant accountant
Spencer Taylor ... set production assistant
Kim Thio ... construction paramedic
Andy Thompson ... assistant to Mr. Nolan and Ms. Thomas
Karla Torres ... production coordinator
Sarah Jane Trohimchuck ... production assistant: Alberta
Kerry Wagner ... assistant to ms. hathaway
George Williams III ... set production assistant
Richard S. Wilson ... second assistant accountant
Dorthy Lisa Woodland ... chef assistant: Iceland
Zarif Alibhai ... stand-in: Elyes Gabel (uncredited)
Wayne Baker ... imax consultant (uncredited)
Sarah Barson ... cast assistant: Los Angeles (uncredited)
Metusalem Bjornsson ... production assistant (uncredited)
Sam Carmichael ... production manager trainee: Warner Bros (uncredited)
Jason Cermak ... stand-in: Matthew McConaughey (uncredited)
Deb Cole ... product placement consulatant (uncredited)
Nick Corbett ... digital cinema mastering manager (uncredited)
Melissa S. Cottingham ... additional set production assistant (uncredited)
Carl Cunningham ... promotions consultant (uncredited)
Ted M. Davila ... post production accountant (uncredited)
Rhonda DeVictor ... additional second assistant accountant (uncredited)
Derek Di Biagio ... assistant: Matthew McConaughey (uncredited)
Joseph Dizon ... assistant: Mr. Myers (uncredited)
John Dutcher ... confidentiality coordinator (uncredited)
Dan Ellis ... projectionist (uncredited)
Jeremy Emerman ... electronic press kit (uncredited)
Bergsveinn Eyland ... stand-in (uncredited)
Greg Fiddler ... stand-in: John Lithgow (uncredited)
Atli Oskar Fjalarsson ... set production assistant (uncredited)
Steve Gehrke ... script supervisor (uncredited)
Jeremy Gladen ... production assistant (uncredited)
David K. Grant ... electronic press kit sound (uncredited)
Ruben Guevara III ... environmental advisor (uncredited)
Allan Hazle ... production assistant (uncredited)
Ted Hemberger ... production assistant (uncredited)
James Henderson ... stand-in: Matthew McConaughey (uncredited)
Robert Higginbotham ... additional production assistant (uncredited)
Lindsay Hudson ... special effects medic (uncredited)
Isabella Hyams ... production liaison (uncredited)
Peter E. Jensen ... additional set production assistant (uncredited)
Stephen Kievit ... production assistant (uncredited)
Cara Kovach ... additional production assistant (uncredited)
Ruben Languren ... production assistant (uncredited)
Darren P. Leis ... medical technical advisor (uncredited)
Kendra Liedle ... production assistant (uncredited)
Rick Lipton ... dialect coach: David Gyasi (uncredited)
David Lubov ... financing (uncredited)
Wesley S. Menchenton ... production assistant (uncredited)
Jeremy Miller ... production assistant (uncredited)
Dan Murbarger ... video projectionist (uncredited)
Robert Nyerges ... set production assistant (uncredited)
Sonja Scanlan Olafsdottir ... production assistant (uncredited)
Lauren A. Oliver ... assistant to producer (uncredited)
Kimberlee Oren ... additional set production assistant (uncredited)
Vincent Parker ... computer playback engineer (uncredited)
India Patten ... stand-in: Anne Hathaway (uncredited)
Alexander Phoenix ... systems administrator (uncredited)
Karen Ramirez ... travel coordinator (uncredited)
Tyler Reinhold ... stand-in (uncredited)
Luigi Riscaldino ... stand-in: Michael Caine (uncredited)
Paul Rodarte ... rights & clearances (uncredited)
Greg Ryan ... additional production assistant (uncredited)
Lauren M. Sherman ... additional set production assistant (uncredited)
Joseph Slomka ... post color scientist (uncredited)
Ian Joseph Sly ... confidentiality production assistant (uncredited)
Reilly Smith ... additional set production assistant (uncredited)
Kathryn Snyder ... stand in: Jessica Chastain (uncredited)
Mo Stemen ... assistant production coordinator: Iceland (uncredited)
Jack Valencia ... production assistant (uncredited)
Matt Watterworth ... production assistant (uncredited)
Randall Whiteside ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Sam Arguello ... thanks
Minnie Louise Forester Briggs ... thanks
Ken Burns ... thanks
Floyd Coen ... thanks
Dayton Duncan ... thanks
Melbourne Headrick ... thanks
Pauline Heimann Robertson ... thanks
Charles Shaw ... thanks
Don Wells ... thanks
Lorene White ... thanks
Dorothy Christenson Wiliamson ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page