Edit
The Love Guru (2008) Poster

(2008)

Full Cast & Crew

Directed by 

Marco Schnabel

Writing Credits (WGA)  

Mike Myers ... (written by) &
Graham Gordy ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
Rob Blake ...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Rob Gfroerer ...
...
Nerd (as Rob Cohen)
...
Bob Bainborough ...
Gotham Chopra ...
Deepak Early 20's (as Autam Chopra aka Gotham Chopra)
Suresh John ...
...
Jaan Padda ...
...
Mike 'Nug' Nahrgang ...
...
EMT
...
EMT
...
Garry Robbins ...
Peter Schoelier ...
Ben Gans ...
Taylor Flood ...
11-Year-Old Girl
Alexia Filippeos ...
11-Year-Old Girl
Shakti Kupil ...
...
DJ
Michelle Marshall ...
Oprah Winfrey (voice)
Jahlani Bishop ...
Children's Church Choir
Jahmal Daniel ...
Children's Church Choir
Helen Semmunigus ...
Children's Church Choir
Donna Ellis ...
Children's Church Choir
Jazmine Jeffrey ...
Children's Church Choir
Danielle Johnson ...
Children's Church Choir
Carlisa Lewis ...
Children's Church Choir
Elyssa Marshall ...
Children's Church Choir
Jamila Mason ...
Children's Church Choir
Nathaniel Robinson ...
Children's Church Choir
Adisa Liburd ...
Children's Church Choir
Daniel Skeete ...
Children's Church Choir
Tierra McRae-Spence ...
Children's Church Choir
Kadesha Webb ...
Children's Church Choir
Clarice Gillard ...
Children's Church Choir
Raemiah Dorrington ...
Children's Church Choir
Zoia Davis ...
Children's Church Choir
Ashton Williams ...
Children's Church Choir
Tyra Jones-Hurst ...
Children's Church Choir
Knikole Frans ...
Children's Church Choir
Sabrina Morris ...
Children's Church Choir
Nadine Muir ...
Children's Church Choir
Alpha Kayondo ...
Children's Church Choir
Tracey Soman ...
Children's Church Choir
Larissa Abrams-Ogg ...
Children's Church Choir
Zachary Jones-Hurst ...
Children's Church Choir
Madhumita Sen ...
Group Dancer
Krystal Kiran Garib ...
Group Dancer
Uppekha Jain ...
Group Dancer
...
Group Dancer
Frank Bishun ...
Group Dancer
Karun Pathak ...
Group Dancer
...
Group Dancer
Prosenjit Kundu ...
Group Dancer
Robert Halley ...
Group Dancer
Sharat Chawla ...
Group Dancer
Namita Kapoor ...
Group Dancer
Shereen Ladha ...
Group Dancer
Nazneen Irani ...
Group Dancer
Hetal Patel ...
Group Dancer
...
Group Dancer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Dancer
...
Flight Attendant (uncredited)
Jessica Barrow ...
Puck Bunny / Cheering Stripper (uncredited)
Jasmine Chase ...
Puck Bunny / Cheering Stripper (uncredited)
...
Zsuzsanna Cseh ...
Hot Girl in Bar (uncredited)
Wayne Curnew ...
Bar Thug (uncredited)
...
Maple Leafs Fan (uncredited)
...
Puck Bunny / Cheering Stripper (uncredited)
Christopher Giroux ...
Toronto Hockey Fan (uncredited)
...
Persian Beauty (uncredited)
Sepideh Haftgoli ...
Persian Beauty (uncredited)
...
Mariska Hargitay (uncredited)
...
Drama Student (uncredited)
Miranda Jade ...
Puck Bunny / Cheering Stripper (uncredited)
Julia Jalinskaia ...
Curious Bar Girl (uncredited)
...
Hockey Player (uncredited)
...
Val Kilmer (uncredited)
...
Chanting Follower (uncredited)
Laura Landauer ...
Celine Dion (uncredited)
Laurel Morgan ...
Group Singer (uncredited)
...
Groupie (uncredited)
Bob Probert ...
Hockey Player (uncredited)
...
LA Kings Trainer (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
...
LA Kings Trainer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Gary Barber ... executive producer
Roger Birnbaum ... executive producer
Josh Bratman ... co-producer
Michael De Luca ... producer
Sean Gannet ... associate producer
Graham Gordy ... associate producer
Donald J. Lee Jr. ... executive producer
Mike Myers ... producer

Music by 

George S. Clinton

Cinematography by 

Peter Deming ... director of photography

Film Editing by 

Lee Haxall
Gregory Perler
Billy Weber

Casting By 

Kathleen Chopin

Production Design by 

Charles Wood

Art Direction by 

Dennis Davenport
David G. Fremlin

Set Decoration by 

Gordon Sim

Costume Design by 

Karen Patch

Makeup Department 

Pipsan Ayotte ... key makeup artist: hockey unit (as Pip Ayotte)
Crist Ballas ... prosthetic makeup artist
Alessondra Bastianoni ... assistant makeup artist
Teresa Buccione ... hair stylist
Allan Cooke ... special makeup effects artist
Joel Harlow ... sculptor
Christine Hart ... key makeup artist
Mandy Ketcheson ... contact lens technician
Burton J. LeBlanc ... makeup artist (as Burton LeBlanc)
Lisa Mandel ... daily makeup assistant
Michael Marino ... additional makeup effects
Patricia Medina ... key hair stylist
Linda Montgomerie ... hair stylist
Neil Morrill ... special makeup effects artist
Ve Neill ... makeup designer
Jennifer Bower O'Halloran ... hair stylist: Mr. Myers (as Jennifer O'Halloran)
Stephanie Pasicov ... makeup artist: New York
Christopher Pizzarelli ... makeup artist
Divyo Rae Putney ... key hair stylist: hockey unit (as Divyo Putney)
Robert Ramos ... hair stylist: Ms. Alba
Dawn E. Rivard ... wig builder
Tricia Sawyer ... makeup artist: Ms. Alba
Mike Smithson ... makeup concept designer
Ron Stefaniuk ... special makeup effects artist
Teresa Valenzuela ... wigmaker
Tim Mogg ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Erica Kay ... production supervisor: New York
Stuart Macphee ... post-production supervisor
Nadia Paine ... production supervisor
Jim Powers ... unit production manager
Shamika Pryce ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Jeff J.J. Authors ... first assistant director (as Jeff Authors)
Susan M. Bell ... dga trainee
David Berke ... second assistant director: additional photography
Jack Boem ... second assistant director: hockey unit
Penny Charter ... second assistant director
Doug Coleman ... second unit director
Tyler Delben ... third assistant director
Mark Robert Ellis ... second unit director: hockey unit (as Mark Ellis)
Alan Goluboff ... first assistant director: hockey unit
Curtis Harrison ... assistant director: hockey unit
Kathryn Hughes ... trainee assistant director
Jonnie Katz ... assistant director: crowd scenes
David C. Malcolm ... third assistant director: hockey unit
Maggie Murphy ... second assistant director: New York
Jim Nickas ... second assistant director: New York
Fatima Palhetas ... assistant director
Jon Poll ... second unit director
Eric S. Potechin ... second assistant director
Siluck Saysanasy ... third assistant director
Jennifer Zabawa ... daily assistant director

Art Department 

Joseph A. Alfieri Jr. ... construction coordinator: New York
Tamara Andrews ... scenic painter
Tory Bellingham ... property master
Joe Curtin ... construction coordinator
J.C. Cuthbert ... art department researcher
Ann-Marie Ferney-Tellez ... props buyer
Jason Graham ... first assistant art director / graphic artist
Sanford Kong ... concept illustrator
Matthew Lammerich ... key scenic artist
Erin Leslie ... scenic artist
Meaghan Lynch ... assistant art director
John Mainwaring ... set dresser
Eugene McCarthy ... property master
Garrett O'Donoghue ... storyboard artist: Curious Pictures
Dan Owens ... set dresser
H. Nancy Pak ... clearance and placement coordinator
Gord Peterson ... first assistant art director
Jeff Poulis ... assistant property master
Ron Stefaniuk ... specialty prop designer/builder
Rob Valeriote ... carpenter
Grant Van Der Slagt ... set designer
Joel Venti ... storyboard artist
Ian C. Harris ... daily construction laborer (uncredited)

Sound Department 

David Bach ... dialogue/adr supervisor
Bob Beher ... supervising foley editor (as Bob Behr)
Howard Carle ... adr mixer
Bruce Carwardine ... sound mixer
Tim Chau ... sound designer / sound re-recording mixer / supervising sound editor
Gavin Coford ... boom operator
Alan Freedman ... adr mixer
Sean Garnhart ... sound editor / sound mixer: temp, New York
Robin Harlan ... foley artist
Thomas Hayek ... sound mixer: second unit
John 'Wheels' Hurlbut ... on set Pro Tools operator
Scott A. Jennings ... sound effects editor
Nils C. Jensen ... sound effects editor
Doug Johnston ... sound mixer
David Kern ... sound effects editor
Tim LeBlanc ... sound re-recording mixer (as Timothy O. LeBlanc)
Michael Miller ... adr mixer
Sarah Monat ... foley artist
Beauxregard Neylon ... adr mixer
Randy Singer ... foley mixer
Walter Spencer ... dialogue editor
Markus Wade ... boom operator
Gregory H. Watkins ... sound re-recording mixer
Clayton Weber ... first assistant sound editor
Robert Woolfson ... sound mixer: second unit

Special Effects by 

Carmen Albano ... special effects crew
Tim Barraball ... special effects assistant
Terry Doyle ... on set special effects
Tomas Hartl ... on set special effects
Gordon Hudson ... on set special effects (as Gord Hudson)
John MacGillivray ... special effects supervisor
Fiona MacPherson ... on set special effects
Michael Paul ... special effects assistant (as Michael Ziegfeld)
David Reaume ... special effects technician
Michael Ross ... mold maker
Rob Sanderson ... special effects coordinator
Ron Stefaniuk ... animatronic animals and puppets creator
Daniel White ... on-set special effects key (as Danny White)

Visual Effects by 

Jon Alexander ... digital artist: ILM
Casey Allen ... Inferno artist: Lola VFX / senior flame artist
Joao G. Amorim ... visual effects artist
Spencer Armajo ... digital compositor: hydraulx
Sean Bittinger ... production & technical support: ILM
Erik Bruhwiler ... compositing coordinator: Hydraulx
Nicholas Cerniglia ... visual effects supervisor: RotoFactory
Min Hyun Cha ... digital compositor: Soho VFX
Christal Christensen ... visual effects producer: RotoFactory
Eric D. Christensen ... visual effects executive producer: RotoFactory (as Eric Christensen)
Bill Church ... digital artist: Pacific Vision Productions
Trent Claus ... Inferno artist: Lola VFX / matte painter
John Coats ... on-set visual effects supervisor
Cameron Coombs ... digital compositor: Hydraulx
Liz Crawford ... visual effects producer: RotoFactory
Ryan Cromie ... visual effects artist: modeling and texture painting, Soho VFX
Lance Lee Davis ... digital compositor: Pacific Vision Productions (as Lance Davis)
Amy Daye ... digital compositor: Soho VFX
Luke De Souza ... digital compositor
Dave Dean ... digital compositor
Julio Del Hierro ... texture artist: Soho VFX
Christopher Dias ... visual effects artist: matchmoving and rotoscope, Soho VFX
Joseph DiValerio ... visual effects designer
Warren Douglas ... visual effects artist: modeling and texture painting, Soho VFX
Bill Dunphy ... additional effects
Dan Feinstein ... digital artist: ILM
Mark Scott Friedman ... compositor: Space Monkey (as Mark Friedman)
Peter Frintrup ... producer: main title
Johannes Gamble ... digital artist: Pacific Vision Productions
Scott Gaynos ... digital artist: RotoFactory
Matthew Gilson ... digital matte painter: Hydraulx
Anne Graham ... digital artist: Pacific Vision Productions
Robert Greb ... digital compositor
Joshua D. Greer ... animator: Curious Pictures
Jon Grinberg ... visual effects editor
Shyam Gurumoorthy ... digital compositor: Soho VFX / visual effects artist: matchmoving and rotoscope, Soho VFX
Brian Hajek ... compositor
Martin Hesselink ... modeler
Eloisa Honrada ... digital artist: RotoFactory
Michael Honrada ... digital effects artist
Bryan Howard ... rigger: Soho VFX
Marci Ichimura ... matte painter / visual effects producer: Curious Pictures
Chris Ingersoll ... Inferno artist: Lola VFX / flame artist
Anna Ivanova ... digital effects artist: modeling and texture painting, Soho VFX
David D. Johnson ... visual effects supervisor
Sean Kennedy ... digital artist: Pacific Vision Productions
Stephen Kennedy ... digital artist: ILM (as Steve Kennedy)
Filip Kicev ... animator: Soho VFX / visual effects artist: matchmoving and rotoscope, Soho VFX
Steve Koch ... digital artist: Pacific Vision Productions
Lewis Kofsky ... visual effects producer: Curious Pictures
Michael Kowalski ... visual effects producer
Daniel Kruse ... digital lighter: Hydraulx
Yoga Kurniawan ... motion graphics
Benjamin Kutsko ... Flame artist / Inferno artist: Lola VFX (as Ben Kutsko)
Ilan Leizerovich ... modeler: Soho VFX
Paul Lemeshko ... digital effects artist: modeling and texture painting, Soho VFX
Erwin Lievre ... digital artist: matchmoving and rotoscope, Soho VFX
Erik Liles ... visual effects supervisor
Derick Loo ... digital artist: matchmoving and rotoscope, Soho VFX
Allan Magled ... visual effects supervisor: Soho VFX
Doron Man ... digital compositor: Soho VFX / visual effects artist: matchmoving and rotoscope, Soho VFX
Seth Martiniuk ... digital compositor
Bahador Mehrpouya ... visual effects artist: modeling and texture painting, Soho VFX
Darshan Mehta ... visual effects artist: modeling and texture painting, Soho VFX
Juan Melgoza ... digital artist: RotoFactory, Inc.
Steve Mihaylov ... digital artist: RotoFactory.Inc
Scott Minter ... digital compositor
Toshiko Miura ... digital compositor: Soho VFX
Mike Mombourquette ... digital compositor: Soho VFX
Hailey Moore ... texture artist
Travis Moore ... digital artist
Steven Muniz ... technical director: Curious Pictures
Daniel A. Murray ... software engineer
Erin L. Nelson ... digital restoration
Thomas Nittmann ... visual effects producer: Lola Visual Effects
Brian Nugent ... Flame artist / Inferno artist: Lola VFX
Ciaran O'Connor ... visual effects artist: matchmoving and rotoscope, Soho VFX
Dave Olivares ... crowd simulation technical director: Soho VFX (as David Olivares) / massive technical director
Rob Olsen ... matte painter: Lola VFX
Mihaela Orzea ... digital compositor
Greg Paddock ... digital artist: Pacific Vision Productions
Bruno Parenti ... digital compositor: Hydraulx
Seong Tae Park ... visual effects artist: matchmoving and rotoscope, Soho VFX
Clark Parkhurst ... Flame artist / compositor: Lola VFX
Eddie Pasquarello ... visual effects supervisor: ILM
James Pina ... digital artist: RotoFactory, Inc.
Stewart Pomeroy ... CG renderer: Space Monkey / lighting technical director
Vasisht Ramachandran ... modeler: Soho VFX
Jorge Razon ... visual effects artist: Soho Vfx
Gizmo Rivera ... compositor
Eric J. Robertson ... digital compositor
David Rose ... digital compositor: Soho VFX
Caner Salmanli ... digital compositor: Soho VFX
Keith Sellers ... crowd simulation technical director: Soho VFX / lighting technical director: Soho VFX
Bryan Smeall ... digital compositor: Soho VFX
Kurt E. Soderling ... visual effects cameraman
Somboun Souannhaphanh ... visual effects artist: matchmoving and rotoscope, Soho VFX (as Sombaun Souannhaphanh)
Frankie Stellato ... modeler
Jeremiah Sweeney ... digital compositor: Hydraulx
Sarah Swick ... production coordinator: Soho VFX
Kenny Tam ... modeling supervisor
Wilson Tang ... digital restoration
Radley Teruel ... digital artist: RotoFactory, Inc.
Jeremy Thornhill ... visual effects artist: matchmoving and rotoscope, Soho VFX
Lisa Todd ... visual effects producer: ILM
Rene Tougeron ... visual effects executive producer: RotoFactory
Pat Tubach ... compositing supervisor: ILM (as Patrick Tubach)
Bruce Vecchitto ... digital artist: ILM
Sean Wallitsch ... Flame artist: Lola Visual Effects / Inferno artist: Lola VFX
Kyle Ware ... visual effects coordinator: Hydraulx
C. Jerome Williams ... paint artist: Hydraulx
Edson Williams ... visual effects supervisor: Lola VFX
Greg Winhall ... compositor: Soho VFX
Andrew Winters ... visual effects
Sunny Wong ... digital compositor: Soho VFX
Jeff Wozniak ... digital artist: ILM
Shuichi Yoshida ... lead digital effects artist: RotoFactory, Inc.
Kai Zhang ... digital compositor: Soho VFX
Rita E. Zimmerman ... digital artist: ILM (as Rita Zimmerman)
Ryan Zuttermeister ... associate visual effects producer: Lola Visual Effects
Edson Williams ... visual effects supervisor: Lola Visual Effects (uncredited)

Stunts 

Roshan Amendra ... stunt double
Guy Bews ... stunt performer
Matt Birman ... stunt performer
Hubert Boorder ... stunts
Brad Bunn ... stunts
Doug Coleman ... stunt coordinator
Brad Davis ... stunts
Neil Davison ... stunt performer
Jason Gosbee ... stunt actor
Don Gough ... stunt rigger
Donald John Hewitt ... utility stunts
Dana Jones ... stunt performer
Jamie Jones ... stunt coordinator
Kelly Jones ... stunts
Spencer Jones ... stunt performer
Stéphane Julien ... stunt performer
Allen Keng ... stunt double / utility stunts
Steve Lucescu ... stunt performer
Christopher Maddison ... stunt double
Chris Mark ... stunt actor
Duncan McLeod ... stunt performer
Pazz Neglia ... stunt actor
Jeffery Ong ... stunt rigger
Louis Paquette ... stunt performer
Edward A. Queffelec ... utility stunts
Cheryl Quiacos ... stunts
Allan Redford ... stunt performer
Steve 'Shack' Shackleton ... stunt double: Justin Timberlake / stunt rigger
Leo Thomas ... stunt double
Peter Yan ... stunt double

Camera and Electrical Department 

Mir Afdasta ... video assist
Stephen F. Andrich ... director of photography: hockey unit (as Stephen Andrich)
Pierre Berube ... rigging electrician
Zena Bielewicz ... second assistant camera
Brendan Bresnahan ... key video assist operator
Rocky Brown ... rigging electric
Ciaran Copelin ... first assistant camera
Tim Davies ... best boy grip: New York City
Robert K. Feldmann ... key grip: New York City
Eric Felland ... best boy electric: Promo
Roger Finlay ... camera operator
Michael Galbraith ... gaffer
John B. Harper ... first assistant camera: "b" camera (as John Harper)
Curtis Harrison ... hockey videographer
Mark W. Hindle ... 24 frame video operator
Paul Hughen ... director of photography: second unit
Robert Johnson ... key grip
Alan G. Kelly ... camera trainee
Jim Krauter ... rigging grip
Andrew Learmonth ... video assist: second unit
Richard D. Leko ... daily electric / daily grip: second unit
Ben Lichty ... camera loader
Ari Magder ... second assistant camera
Sean Marjoram ... daily electrician
Marvin Midwicki ... camera operator
Marcus Paletta ... grip
Sasha Proctor ... second assistant camera: second unit
Marc Purdy ... best boy grip
Herb Reischl Jr. ... lighting technician
Ron Renzetti ... dolly grip
Gerard Sava ... Steadicam operator
Kurt E. Soderling ... director of photography: aerial unit
Tom Starnes ... rigging gaffer
Mark Willis ... camera operator: "a" camera
Santiago Yniguez ... sparrow head technician
Ian C. Harris ... additional electrician (uncredited) / rigging electrician: daily (uncredited)

Animation Department 

Lewis Kofsky ... animation producer

Casting Department 

Robin D. Cook ... casting: Canada
Luciano Silighini Garagnani ... extras casting assistant
Matthew Honovic ... casting assistant
Julie Schubert ... casting associate
Paul Becker ... dance casting consultant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Jennifer Antony ... costumer
Ciara Brennan ... costume supervisor
Pauline Chung ... assistant costume designer
Carole Costello ... costumer: hockey (as Carol Costello)
Isabel De Biasio ... costume supervisor
Edward T. Hanley ... costumer: hockey
Courtney Hess ... costumer: additional photography
Leah Katznelson ... assistant costume designer
Trelawnie Mead ... costumer: Mr. Myers
Thao T. Vu ... costume illustrator
Carol Wong ... costume buyer
Ahmad Zargaran ... costume cutter / tailor
Gillian Zwick ... costume assistant

Editorial Department 

Doug Caron ... assistant editor
Carlos M. Castillón ... second assistant editor
Chi Yoon Chung ... assistant editor
Pete Conlin ... post production
Chris Farrow ... post-production coordinator
Tom Foligno ... assistant editor
Scott Gregory ... digital film colorist
Jennifer Hatton ... assistant editor
Jonathan Hoffman ... post production
Samuel Huh ... assistant editor
Esther Lee ... digital intermediate producer
Richard B. Molina ... first assistant editor
David Reon Nguyen ... post-production assistant
Michael Polier ... assistant editor
Zachary A. Schwartz ... post-production assistant
Everette Webber ... digital intermediate editor
Jordan Wood ... dailies assistant editor
Eric Ramistella ... digital preview colorist (uncredited)

Music Department 

Mustafa Bhagat ... music producer
George S. Clinton ... conductor / orchestrator
Greg Dennen ... music recordist
George Doering ... musician
Mike Flicker ... supervising music editor
Matt Friedman ... music editor
Rick Giovinazzo ... orchestrator
Mick Gormaley ... music editor
Chris Hajian ... music producer
Greg Hayes ... score recordist
Orville Heyn ... vocal coach: Mr. Myers and Ms. Hopkins
John Houlihan ... music supervisor
Kevin Houlihan ... music coordinator
John 'Wheels' Hurlbut ... music engineer / music producer
Suzie Katayama ... orchestrator
Steve Kempster ... music scoring mixer / score recordist
Ernest Lee ... digital music engineer
Jamie Lowry ... music editor
Larry Mah ... ProTools operator / digital score recordist
Bryon Rickerson ... music editor
Kevin Saber ... additional music programmer
Gingger Shankar ... assistant to composer
Richard Wheeler Jr. ... scoring crew
Gina Zimmitti ... music contractor
Denise Carver ... music clearances (uncredited)
Bettie Ross ... music copyist (uncredited)

Transportation Department 

Ron Hilts ... driver
Regina Petrik ... daily driver
Rohan Singh ... driver
Dave Staples ... transportation coordinator
Ian C. Harris ... daily driver (uncredited)

Other crew 

Eric Armstrong ... on-set dialect coach
Samantha Armstrong ... script supervisor
Patrick Bevilacqua ... production assistant
Michael Boidy ... aerial crew
Coralie Brady ... assistant location manager: second unit
Kim Buttlar ... coordinator: Mr. Barber
Jas Chima ... assistant: Mr. Schnabel (as Jasbinder Chima)
Collin Creighton ... assistant to producers
Laura DaSilva ... office production assistant
Michael DeRoker ... assistant to producer
Kristen Detwiler ... assistant: Mr. De Luca
Russell Eida ... assistant: Marco Schnabel
Andrea Eisen ... on-set tutor
Michelle Elkin ... assistant choreographer
Mark Robert Ellis ... hockey coordinator (as Mark Ellis)
Jay Floyd ... clearance administrator
Tamara Gagarin ... account executive
Christina Garner ... accounting clerk
Bryn Garrison ... location scout
Ian Gibson ... office production assistant
Becky Gordy ... assistant: Mr. Myers
Charlie Gray ... animal wrangler: elephant
Jennifer Hamilton ... associate choreographer
Marie-Claude Harnois ... production coordinator
Todd M. Hofacker ... assistant: Ben Kingsley
Morgan Hunwicks ... travel coordinator
James Ireland ... production assistant
Jude Jensen ... stock footage researcher (as Jude Jansen)
Fred Kamping ... location manager
Adam Kulick ... miscellaneous crew
Maggie Kusik ... assistant accountant
Jordana Lieberman ... production secretary
Eddie Lombardi ... representative: Goldcrest Pictures Limited
Sheryl Main ... unit publicist
Aimee McDaniel ... assistant sports coordinator
Mark McFadden ... assistant location manager
Brad McIlroy ... on-set caterer
Peter McKernan ... aerial coordinator: pilot
Eleanor Mendes ... assistant to Mr. Lee and Mr. De Luca (Toronto)
Frank Meschkuleit ... puppeteer
Sari Miettinen ... production assistant
Robert Milicevic ... craft service / craft service: background
Denise Mora ... second assistant accountant
Tony Murphy ... representative: Goldcrest Pictures Limited
Christopher V. Nelson ... technical advisor
Richard Parker ... animal wrangler
Rick Parker ... animal wrangler (as Richard Parker)
Lisa Perone ... assistant production coordinator
Diane Pitblado ... on-set dialect coach
Marguerite Pomerhn Derricks ... choreographer (as Marguerite Derricks)
Jeffery Pong ... assistant location manager
Antonia Proscia ... assistant accountant
Kristine Regier ... office production assistant
Dan Reja ... technical advisor: hockey
Jesse Rupert ... first assistant payroll accountant
Tracey Savein ... location scout
Sam Sklaver ... assistant: Mr. Myers
Ron Stefaniuk ... puppeteer
Margaret Tanod ... script supervisor: 2nd unit
Marlena Thomas ... coordinator: Mr. Birnbaum
Jodi Tripi ... stock footage researcher
Michael Vasquez ... first assistant accountant
Cedric Warburton ... on-set medic
Justin Weinberger ... assistant: Mr. Schnabel
Julia Whyte ... on-set caterer
Jared Lee Bengtson ... featured dancer (uncredited)
Gio Messale ... studio production coordinator (uncredited)
Robert Pellerin ... photo double (uncredited) / stand-in (uncredited)
Scott Trimble ... location scout: Los Angeles additional photography (uncredited)

Thanks 

Damien Loeb ... the producers wish to thank
Loy Norrix ... the producers wish to thank
James P. Schramm ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page