Edit

(2007– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Paul Marcus ... (5 episodes, 2007)
Jill Robertson ... (3 episodes, 2008)
Marcus D.F. White ... (2 episodes, 2008)

Series Writing Credits  

Olivia Hetreed ... (3 episodes, 2007)
Alison Hume ... (2 episodes, 2007)
Robin Mukherjee ... (1 episode, 2008)
Barry Purchese ... (2 episodes, 2008)
Dom Shaw ... (1 episode, 2008)

Series Cast  

Francesca Isherwood ...
 Flavia Gemina / ... (10 episodes, 2007-2008)
Eli Machover ...
 Jonathan Ben-Mordechai / ... (10 episodes, 2007-2008)
Rebekah Brookes-Murrell ...
 Nubia (10 episodes, 2007-2008)
Harry Stott ...
 Lupus (10 episodes, 2007-2008)
Stephen Mapes ...
 Mordecai / ... (8 episodes, 2007-2008)
Eoin McCarthy ...
 Marcus / ... (8 episodes, 2007-2008)
Natasha Barrero ...
 Miriam / ... (6 episodes, 2007-2008)
...
 Caudex (5 episodes, 2008)
Sara Harris Davies ...
 Alma (3 episodes, 2007)
...
 Venalicius (3 episodes, 2007)
...
 Aristo / ... (3 episodes, 2008)
...
 Susannah (2 episodes, 2007)
...
 Agathus (2 episodes, 2007)
...
 Josephus (2 episodes, 2007)
...
 Prophet of Doom / ... (2 episodes, 2007-2008)
Robert Ricards ...
 Gaoler / ... (2 episodes, 2007)
Millie Binks ...
 Pulchra (2 episodes, 2007-2008)
Harry Borg ...
 Cyrus (2 episodes, 2008)
...
 Pliny (1 episode, 2007)
Daniel Rabin ...
 Simeon (1 episode, 2007)
Angus Barnett ...
 Scraius (1 episode, 2007)
John Marinelli ...
 Fishmonger (1 episode, 2007)
Nicholas Hewetson ...
 Pinguis (1 episode, 2007)
Ella Mapes ...
 Julia (1 episode, 2007)
Khadua Souissi ...
 Julia's Grandma (1 episode, 2007)
Richard Teverson ...
 Imperial Messenger (1 episode, 2007)
Stephan Farrugia ...
 Bato (1 episode, 2007)
...
 Smintheus (1 episode, 2007)
Gary Cargill ...
 Gamala (1 episode, 2007)
...
 Emperor Titus (1 episode, 2007)
Michael Luxton ...
 Head Soldier (1 episode, 2007)
...
 Kuanto (1 episode, 2007)
Paul Brightwell ...
 Lucrio (1 episode, 2007)
Roger Frost ...
 Exactor (1 episode, 2007)
Nathaniel Martello-White ...
 Tahaqo (1 episode, 2008)
Craig Giovanelli ...
 Sorex (1 episode, 2007)
Diana Payan ...
 Frustilla (1 episode, 2007)
...
 Pliny the Younger (1 episode, 2007)
...
 Tascius Pomponianus (1 episode, 2007)
Stella Gonet ...
 Berenice (1 episode, 2007)
...
 Actius (1 episode, 2007)
Sion Tudor Owen ...
 Dexter (1 episode, 2007)
Adam Astill ...
 Phrixus (1 episode, 2007)
Brian Grima ...
 Lucius Brassus (1 episode, 2007)
Sana Kassous ...
 Delilah (1 episode, 2007)
David Gillespie ...
 Feles (1 episode, 2007)
...
 Cosmos (1 episode, 2007)
Tom Mannion ...
 Felix (1 episode, 2007)
...
 Egnatius (1 episode, 2007)
...
 Domitian (1 episode, 2007)
Clive Carter ...
 Diaulus (1 episode, 2007)
Ben Joiner ...
 Crispus (1 episode, 2007)
Richard Glaves ...
 Sisyphus (1 episode, 2007)
Cara Mahoney ...
 Leda (1 episode, 2007)
Patrick Cremin ...
 Rusticus (1 episode, 2007)
...
 Senator Africanus (1 episode, 2008)
...
 Floridius (1 episode, 2008)
Mark Cameron ...
 Nonius Celer (1 episode, 2008)
Svetulo Dobrev ...
 Papillio (1 episode, 2008)
Zhivka Gancheva ...
 Herbalist (1 episode, 2008)
Ivaylo Geraskov ...
 Gratus (1 episode, 2008)
Evgeni Gospodinov ...
 Farmer (1 episode, 2008)
Tom Harper ...
 Marcus Artorius Bato (1 episode, 2008)
Rosa Hoskins ...
 Hephzibah (1 episode, 2008)
...
 Taurus (1 episode, 2008)
...
 Gaius Valerius Flaccus (1 episode, 2008)
Velislav Pavlov ...
 Brutus (1 episode, 2008)
...
 Various (1 episode, 2008)
...
 Barbatus (1 episode, 2008)
Stanimir Stamatov ...
 Tyranus (1 episode, 2008)
Kitodar Todorov ...
 Praeco (1 episode, 2008)
...
 Lydia (1 episode, 2008)
Dimitar Velichkov ...
 Farmer's Son (1 episode, 2008)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

David Hunt ... executive producer / executive producer: HL Television (5 episodes, 2007-2008)
David Ball ... producer (5 episodes, 2007)
Jon East ... executive producer / executive producer: CBBC (5 episodes, 2007)
Jane Dauncey ... producer (5 episodes, 2008)
Michael Treen ... line producer (5 episodes, 2008)
Keith Littler ... executive producer / executive producer: Little Entertainment Group (4 episodes, 2007)
Martyn Auty ... producer / series producer (2 episodes, 2007)
Chris Johnson ... associate producer (2 episodes, 2007)
Martin Haines ... executive producer: Little Entertainment Group (1 episode, 2007)
Salvatore Morello ... associate producer: Tunisia (1 episode, 2007)

Series Music by 

Michael Cross ... (10 episodes, 2007-2008)
Peter M. Wyer ... (10 episodes, 2007-2008)

Series Cinematography by 

Peter Sinclair ... (5 episodes, 2007)
John Rhodes ... (5 episodes, 2008)

Series Film Editing by 

Adam Green ... (5 episodes, 2007)
Caroline Limmer ... (3 episodes, 2008)
Belinda Cottrell ... (2 episodes, 2008)

Series Casting By 

Matt Western ... (10 episodes, 2007-2008)

Series Production Design by 

Jason Carlin ... (10 episodes, 2007-2008)

Series Art Direction by 

Roberto Caruso ... (9 episodes, 2007-2008)
Ino Bonello ... (5 episodes, 2007)
Gus Wookey ... (5 episodes, 2007)

Series Set Decoration by 

Tanya Bowd ... (5 episodes, 2007)
Arta Tozzi ... (5 episodes, 2008)

Series Costume Design by 

Rosie Hackett ... (4 episodes, 2007)

Series Makeup Department 

Rupert Simon ... hair & makeup artist (10 episodes, 2007-2008)
Marcelle Genovese ... hair stylist (5 episodes, 2007)
Rossana Parker ... makeup artist (5 episodes, 2007)
Irene Napier ... makeup designer (5 episodes, 2008)
Lesley Lamont-Fisher ... key makeup artist (3 episodes, 2007)
Maria Stankovich ... assistant makeup artist (3 episodes, 2008)

Series Production Management 

Jon Wilkins ... unit production manager (5 episodes, 2007)
Gabriel Georgiev ... unit production manager (5 episodes, 2008)
Caroline Richards ... production manager (5 episodes, 2008)
Katryna Samut-Tagliaferro ... production manager: Malta (5 episodes, 2008)
Martin Hunt ... assistant unit manager (1 episode, 2008)
Aziz Ben Chaabane ... production manager (unknown episodes)
Fraser Fennell-Ball ... unit manager (unknown episodes)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Colin Azzopardi ... third assistant director (5 episodes, 2007)
Mick Pantaleo ... first assistant director (5 episodes, 2007)
Joshua Cassar Gaspar ... third assistant director (5 episodes, 2008)
Claire Gerschwiler ... scheduling first assistant director (5 episodes, 2008)
Galina Kyuchukova ... third assistant director (5 episodes, 2008)
Peter Mechkoff ... first assistant director (5 episodes, 2008)
Lucy Amor ... second assistant director (4 episodes, 2007)
Estelle Gérard ... assistant director (4 episodes, 2007)
Elyes Zrelli ... assistant director (4 episodes, 2007)
Pierre Ellul ... second assistant director (4 episodes, 2008)
Kalina Krasteva ... second assistant director (3 episodes, 2008)
Michelle Hooper ... additional third assistant director (1 episode, 2007)
Peter Freeman ... first assistant director (1 episode, 2008)
Patrick James Stephens ... first assistant director (1 episode, 2008)

Series Art Department 

Nikolai Dikov ... set dresser (8 episodes, 2007-2008)
Peter Tsenov ... set dressing laborer (8 episodes, 2007-2008)
Lino Chetcuti ... scenic artist (5 episodes, 2007-2008)
John Condron ... property master (5 episodes, 2007)
Federico Costantini ... draftsman (5 episodes, 2007)
Giancarlo Di Fusco ... head painter (5 episodes, 2007)
Raymond Ellul ... assistant props master (5 episodes, 2007)
Redent Farrugia ... chargehand plasterer (5 episodes, 2007)
Sarah Finlay ... art department assistant (5 episodes, 2007)
Branka Gligorova ... art department coordinator (5 episodes, 2007)
Rositsa Ivanova ... scenic artist (5 episodes, 2007)
Andrew Laybats ... hod painter (5 episodes, 2007)
Sofiya Stoilova ... draftsman (5 episodes, 2007)
Mario Sky Vassallo ... painter (5 episodes, 2007)
Evgeni Yordanov ... construction crew chief (5 episodes, 2007)
Alison Adams ... assistant art director (5 episodes, 2008)
Yossif Mladenov ... set designer (5 episodes, 2008)
Kristian Stoyanov ... set dresser (4 episodes, 2008)
Sandro Ercolini ... painter (3 episodes, 2007)
Mosko Masev ... assistant property master (3 episodes, 2007)
Absi Anis ... art department buyer (1 episode, 2007)
Clive Busuttil ... plasterer (1 episode, 2007)
Axel Nicolet ... construction manager (1 episode, 2008)
Amanda Craggs ... stand-by art director (unknown episodes)

Series Sound Department 

Marc Lawes ... sound effects editor (10 episodes, 2007-2008)
Filipa Principe ... assistant dialogue editor / dialogue editor (10 episodes, 2007-2008)
Nigel Squibbs ... dubbing mixer / sound re-recording mixer (10 episodes, 2007-2008)
Aleksandar Bundalo ... head sound assistant (5 episodes, 2007)
Giancarlo Dellapina ... production sound mixer / sound mixer (5 episodes, 2007)
Paul William Edwards ... foley editor (5 episodes, 2007)
Dick Philip ... boom operator / sound recordist (5 episodes, 2007)
Russell Jeffery ... sound recordist (5 episodes, 2008)
Nestor Yordanov ... boom operator (5 episodes, 2008)
Jamie Caple ... dialogue editor / sound editor (4 episodes, 2007)
Aleksandar Trayanov ... boom operator: second unit (4 episodes, 2007)
Arran Mahoney ... foley editor (3 episodes, 2007)
Wayne Brooks ... dialogue editor (2 episodes, 2007)

Series Special Effects by 

Kenneth Cassar ... special effects coordinator (10 episodes, 2007-2008)
Roderick Pulis ... special effects technician (5 episodes, 2007)
Nikolay Fartunkov ... special effects technician (1 episode, 2008)
Marc Turner ... special effects supervisor (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Pavan ... digital compositor (10 episodes, 2007-2008)
Neil Cunningham ... visual effects supervisor (5 episodes, 2007)
Ilamuruguselvan ... digital compositor (5 episodes, 2007)
Amit Jhamb ... visual effects producer: Pixion (5 episodes, 2007)
Rahul Kallankandy ... compositor (5 episodes, 2007)
Abhinav Sah ... visual effects supervisor (5 episodes, 2007)
Shanaullah Umerji ... visual effects producer (5 episodes, 2007)
Uppu Pavanrajesh ... digital compositor (4 episodes, 2007)
Ashwin Singh ... compositor (3 episodes, 2007)
Kumar Abhishek ... digital compositor (2 episodes, 2007)
Sudeepto Bose ... lead visual effects artist (2 episodes, 2007)
Abhijit Desai ... digital compositor (2 episodes, 2007)
Sarang Deshpande ... digital compositor (2 episodes, 2007)
Devrishi Chatterjee ... digital compositor (1 episode, 2007)
Satish Dayapule ... cg artist (1 episode, 2007)
Naveen Shukla ... digital compositor (1 episode, 2007)
Balakrishna P. Subaiah ... digital compositor (1 episode, 2007)
Ashok Uchil ... digital compositor (1 episode, 2007)
Nikolay Gachev ... visual effects supervisor (1 episode, 2008)
Maria Maltcheva ... visual effects set supervisor: Bulgaria (1 episode, 2008)

Series Stunts 

Kaloian Vodenicharov ... stunt coordinator (10 episodes, 2007-2008)
Teodor Tsolov ... stunts (6 episodes, 2007-2008)
Borislav Iliev ... assistant stunt coordinator (5 episodes, 2007)
Patrick Thomas McManus ... stunts assistant (5 episodes, 2007)
Georgi Stanislavov ... stunts (4 episodes, 2007)
Trayan Milenov-Troy ... stunts (3 episodes, 2007-2008)
Krasimir Simeonov ... stunts (2 episodes, 2007-2008)
Velizar Peev ... stunts (2 episodes, 2007)
Andre Degabriele ... stunts (1 episode, 2007)
Radoslav Ignatov ... stunts (1 episode, 2007)
Radoslav Parvanov ... stunts (1 episode, 2007)
Ivan Vodenicharov ... stunt double (1 episode, 2007)
Ivailo Dimitrov ... stunt performer (1 episode, 2008)
Danko Jordanov ... stunt actor (1 episode, 2008)
Elitsa Razheva ... stunt double (1 episode, 2008)
Stanimir Stamatov ... stunt actor (1 episode, 2008)

Series Camera and Electrical Department 

John Preca Trapani ... clapper loader: Malta / second assistant: "b" camera / camera crane operator / underwater camera technician: Scubacam (10 episodes, 2007-2008)
Ian Coffey ... focus puller (5 episodes, 2007)
Glenn Coulman ... clapper loader (5 episodes, 2007)
Peter Field ... director of photography: second unit (5 episodes, 2007)
Warren Orchard ... still photographer (5 episodes, 2007)
Luke Sinclair ... video assist operator (5 episodes, 2007)
Jaspreet Bal ... first assistant camera (5 episodes, 2008)
Martin Balkanski ... second assistant camera (5 episodes, 2008)
Andrej Certov ... camera operator: "b" camera (5 episodes, 2008)
Alexander Krumov ... camera operator: "a" camera (5 episodes, 2008)
Lazar Lazarov ... first assistant: "b" camera (5 episodes, 2008)
Yavor Zahariev ... gaffer (5 episodes, 2008)
Mihail Apostolov ... key grip (4 episodes, 2008)
Lyubomir Hristoskov ... best boy / best boy grip (4 episodes, 2008)
Tsvetan Kostov ... grip (4 episodes, 2008)
Georgi Petkov ... grip (4 episodes, 2008)
Venelin Stepanov ... grip (4 episodes, 2008)
Yavor Aleksandrov ... grip (1 episode, 2007)
Max Bestle ... underwater camera operator (1 episode, 2007)
Mario L. Cassar ... electrician (1 episode, 2007)
Danny Smith ... clapper loader: Tunisia (1 episode, 2007)
Ivan Aleksandrov ... grip (1 episode, 2008)
Stoyan Georgiev ... grip (1 episode, 2008)
Emil Petkov ... grip (1 episode, 2008)
Paul Preca Trapani ... camera operator: remote head camera (1 episode, 2008)
Andrew Banwell ... focus puller (unknown episodes)

Series Casting Department 

Edward Said ... casting (10 episodes, 2007-2008)
Katerina Goranova ... casting assistant (5 episodes, 2008)

Series Costume and Wardrobe Department 

Yvonne Zarb Cousin ... wardrobe supervisor (5 episodes, 2007)
Alistair Johns ... standby costume (5 episodes, 2007)
Anna Lau ... costume supervisor (5 episodes, 2007)

Series Editorial Department 

Andrew Dearnley ... digital film supervisor (5 episodes, 2007)
Richard Elson ... assembly editor (5 episodes, 2007)
Dave Hall ... digital intermediate technician (5 episodes, 2007)
Michael Ho ... assistant editor (5 episodes, 2007)
Matt James ... digital intermediate technician (5 episodes, 2007)
Des Murray ... on-line editor (5 episodes, 2007)
Andy Richards ... senior digital intermediate technician (5 episodes, 2007)
Tim Waller ... senior colorist (5 episodes, 2007)
Conor Mackey ... assistant editor (1 episode, 2008)

Series Transportation Department 

Kyle Nani ... transportation: Key Driver (5 episodes, 2007)
Bojidar Kostov ... transportation (5 episodes, 2008)
Kalin Nikolov ... transportation coordinator (5 episodes, 2008)

Series Other crew 

Greg Ashton ... chaperone (10 episodes, 2007-2008)
Martin Hunt ... production assistant (9 episodes, 2007-2008)
Mark Birmingham ... production accountant (5 episodes, 2007)
Joseph Formosa Randon ... location manager (5 episodes, 2007)
Joshua Cassar Gaspar ... production assistant (5 episodes, 2007)
Diana Hadden ... production coordinator (5 episodes, 2007)
Rosen Marinkov ... production assistant (5 episodes, 2007)
Claudine Strasser ... script supervisor (5 episodes, 2007)
Galea Yolanda ... accountant (5 episodes, 2007)
Tim Compton ... script editor: cbbc (5 episodes, 2008)
Leigh Nicol ... script supervisor (5 episodes, 2008)
Peter Winstanley ... production accountant (5 episodes, 2008)
Simon Law ... production assistant (4 episodes, 2008)
Robert Bonello ... production assistant (3 episodes, 2007)
Miso-Miomir Krstic ... animal handler (3 episodes, 2007)
Mavis Formosa ... assistant production coordinator (2 episodes, 2007-2008)
Carolyn Hooper ... chaperone / head chaperone (2 episodes, 2007-2008)
Zoran Sordjan ... animal handler (2 episodes, 2007)
Alice Watson ... chaperone (2 episodes, 2007)
Luke Auty ... production runner (1 episode, 2007)
Brenda Camilleri ... stand-in (1 episode, 2007)
Annie Girling ... chaperone (1 episode, 2007)
Josh Lom ... production assistant (1 episode, 2007)
Annie Machover ... chaperone (1 episode, 2007)
Cenk Orhan ... production assistant (1 episode, 2007)
Laura Rutherford ... production secretary (1 episode, 2007)
Gregory Ashton ... childrens chaperone (1 episode, 2008)
Christine Bayley ... childrens chaperone (1 episode, 2008)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page