Edit

(2016)

Full Cast & Crew

Directed by 

Duncan Jones

Writing Credits (in alphabetical order)  

Duncan Jones ... (screenplay)
Charles Leavitt ... (screenplay)
Chris Metzen ... (story and characters)

Cast  

...
Ben Schnetzer

Produced by 

Nicholas S. Carpenter ... co-producer
Stuart Fenegan ... executive producer
Alex Gartner ... producer
Jon Jashni ... producer
Chris Metzen ... co-producer
Michael Morhaime ... executive producer
Brent O'Connor ... executive producer
Charles Roven ... producer
Paul W. Sams ... executive producer
Jillian Share ... executive producer (as Jillian Share Zaks)
Thomas Tull ... producer

Cinematography by 

Simon Duggan

Film Editing by 

Paul Hirsch

Casting By 

Lindsay Graham
Mary Vernieu

Production Design by 

Gavin Bocquet

Art Direction by 

Dan Hermansen
Helen Jarvis ... supervising art director
Margot Ready
Grant Van Der Slagt

Set Decoration by 

Elizabeth Wilcox

Costume Design by 

Mayes C. Rubeo

Makeup Department 

Mathieu Baptista ... special makeup effects artist
Stacey Butterworth ... wig maker (Paula Patton, Travis Fimmel)
Emma Clarke ... hair stylist
Céline Godeau ... special makeup effects artist
Howard Lau ... character designer
Toby Lindala ... key special makeup effects
Sharon Markell ... hair stylist
Ann McLaren ... special makeup effects artist
Adrien Morot ... makeup department head
Jessica Rain ... key hair stylist
Geoff Redknap ... special makeup effects artist
Krista Seller ... assistant makeup artist

Production Management 

Eric Hedayat ... production executive
Cecil O'Connor ... production manager
Leeann Stonebreaker ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael Bendner ... additional assistant director: background coordinator
Florian Halbedl ... third assistant director
Gordon Piper ... second second assistant director
Carmen Schimmers ... trainee assistant director
Tom Struthers ... second unit director
Pete Whyte ... first assistant director

Art Department 

Mohamed AbouAhmed ... set plasterer
J. Todd Anderson ... storyboard artist
Britt Bancroft ... set decoration coordinator
Nancy Anna Brown ... set designer
John Chaschowy ... lead greens
James H. Chow ... property master
Jason Claridge ... head paint coordinator
Shannon Courte ... art department coordinator
John Dale ... construction coordinator
Nick Dudar ... art department assistant
Kirsten Dumont-Aubrey ... sculptor
James Enright ... props
Warren Flanagan ... illustrator
Kirsten Franson ... graphic illustrator
Jack Gauvreau ... head sculptor
Lisa Godwin ... prop builder
Thomas Goodwin ... art department
Michelle Hendriksen ... assistant property master
Kevin J.J. Hill ... junior draftsman
Robert Hochstoeger ... digital modeler
Stephen Kill ... propmaker: horse armour
Jan Kobylka ... supervising construction coordinator
Magdalena Kusowska ... concept artist
Ray Lai ... prop illustrator
Keith Lau ... character designer
Dominic Lavery ... concept artist
Michael Love ... props
Rohan Lyal ... head greensman
Ignacio McBurney ... assistant set decorator
Jon McCoy ... concept artist
Sean McGee ... assistant property master
Simon McGuire ... concept artist
J.J. Mestinsek ... paint foreman
Darren Moore ... lead greens
Yvonne Peddemors ... painter
Roberto Pinoni ... scenic helper
Aja Kai Rowley ... art department assistant
Peter Stratford ... set designer
Joel Venti ... storyboard artist
Paul Wagner ... props
Gary Young ... set sculptor
Milena Zdravkovic ... illustrator
Patrick Jennings ... set dresser (uncredited)
Scott A. Riley ... props (uncredited)

Sound Department 

Eric Batut ... sound mixer
Simon Bright ... sound assistant
Millar Montgomery ... boom operator

Special Effects by 

Cara E. Anderson ... special effects buyer
Darryl Reeves ... special effects technician
W.A. Andrew Sculthorp ... special effects foreman
Cameron Waldbauer ... special effects supervisor
Brad Zehr ... special effects set supervisor

Visual Effects by 

Brian Adler ... executive producer: Gentle Giant Studios
Anton Agerbo ... visual effects coordinator
Matt Anderson ... cg artist: ILM
Raine Anderson ... senior surfacing artist
Beverley Joy Ang ... production engineer
Charise E. Angone ... visual effects coordinator
Madeline Austin-Kulat ... visual effects production assistant
Jason Barlow ... digital artist
Jacobo Barreiro ... digital artist: ILM
Karhoe Chan ... layout artist: Industrial Light & Magic
Jason Chen ... medusa camera assistant / medusa camera assistant: ILM
Joel Cheyne ... visual effects assistant
Krishnamurti Costa ... creature modeler: ILM
Patrick Gagné ... modeler
Paul Giacoppo ... digital creature model supervisor
Hal T. Hickel ... animation supervisor
Natapon Huangsakuncharoen ... creature technical director: ILM
Brett Ineson ... virtual production supervisor: Animatrik Film Design
Jaime Jasso ... visual effects
Alice Kahn ... visual effects coordinator: ILM
Patricia Kavanaugh ... matchmove artist
Kelly Fan ... layout artist: ILM
Eung Ho Lo ... senior creature modeller: ILM
Jacqueline Lopez ... visual effects producer
Mincho Marinov ... senior layout artist: ILM
Chulev Marko ... senior modeler: Industrial Light & Magic
David Marsh ... sequence supervisor: ILM
Tom Martinek ... sequence supervisor: ILM
Will McCoy ... Onset layout supervisor: ILM
James Orlik ... animator / motion editor
Brian Paik ... creature supervisor: ILM
Mike Sanders ... digital supervisor
Bruno Sargeant ... motion capture producer: Animatrik Film Design
Jakris Smittant ... ilm on-set data wrangler / visual effects coordinator
Mark G. Soper ... visual effects producer
Jubinville Steve ... creature modeler: ILM
Shivas Thilak Anthikkat ... paint & roto lead: ILM
Luke Vallee ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Bill Westenhofer ... visual effects supervisor
Jeff White ... visual effects supervisor: ILM

Stunts 

Curtis Braconnier ... stunt performer
Richard Bradshaw ... stunt performer
Clint Carleton ... stunt performer
Alex Chiang
Andrew Chin ... stunt performer
Cassandra Ebner ... stunt performer
Mike Garthwaite ... stunts
Nilo Ghajar ... stunt performer
Kai Hirvonen ... stunts
Jean-Francois Lachapelle ... stunt performer
Don Lew ... stunt performer
Angelica Lisk-Hann ... stunt performer
Chris Mark ... stunt performer
Sean Morrissey ... stunt rigger
Alain Moussi ... stunt double: Travis Fimmel / stunt performer
Crystal Mudry ... stunt performer
Jamie Payton ... stunt performer
Andrew Prest ... stunt performer
Sharlene Royer ... stunt double: Paula Patton
Devon Slack ... stunt performer
John Street ... assistant stunt coordinator / fight arranger
Tom Struthers ... stunt coordinator
Monte Thompson ... stunt rigging coordinator
Andre Tricoteux ... core stunt team / stunt performer
Rhys Williams ... core stunt team
Roger Yuan ... additional stunt coordinator / assistant stunt coordinator / fight coordinator

Camera and Electrical Department 

Scott Andrew Armstrong ... rigging grip
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Jeffery Bjorgum ... video assist
Adam Bunz ... best boy rigging grip
Stu Carl ... grip
Jeff Cassidy ... first assistant camera: second unit
Jason Chan ... camera trainee
Sean Cooke ... second assistant camera: second unit
Drew Davidson ... gaffer
Herb DeWaal ... rigging grip
Sean Elliott ... first assistant camera: second unit
Dan Fraser ... lighting technician
Doane Gregory ... still photographer
Paul Guenette ... first assistant camera: second unit
Chris Harris ... camera operator: second unit
Patrick Hogue ... digital imaging technician: second unit
Kyle Hou ... grip
Randy A. Jablonka ... rigging electrician
Simon Jori ... digital imaging technician
Alexandra Kanal Matheson ... digital loader
Jeff Kuzyk ... lighting technician
Jennifer Lawson ... balloon light technician
Vince Laxton ... rigging electrician
Brent Lister ... best boy rigging grip
Garth Longmore ... second assistant camera: second unit
Stephen Maier ... camera operator: b camera
Daryl Makortoff ... rigging grip
Joshua Marcoux ... camera trainee
Taylor Matheson ... first assistant camera: "a" camera
Lee Mills ... rigging electrician
Tony Mirza ... camera operator: second unit
Dean Morin ... first assistant camera: "b" camera
Marc Nolet ... grip
Joern Christian Novotny ... balloon light technician
Armand Santos ... best boy rigging electric
Christian Schauz ... rigging best boy
Kathie Singh ... second assistant camera: second unit
Filip Smola ... trainee
Roger Wells ... lighting console operator
Stewart Whelan ... director of photography: second unit
Lance White ... digital video assist coordinator
Spencer Whitney ... rigging electrician
Peter Wilke ... a cam operator/ steadicam
Keith Woods ... rigging gaffer
Nicholas McKenzie ... assistant camera (uncredited)

Animation Department 

Mike Beaulieu ... character animator: ILM
Gerald Clevy ... senior animator
Dave Logan ... junior animator
Anthony Rizzo ... animator

Casting Department 

Thuany Callins ... casting assistant
Jaceson Mann ... casting associate
Marisol Roncali ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Paul D. Alarcon ... specialty costume leather master
Jonay Bacallado ... costume illustrator
Carolyn Bentley ... key costumer
Stacy Caballero ... assistant costume designer / assistant costume designer: la
Daniela Castillero Ramos ... assistant leather buyer
Martha Castillero ... specialty costume coordinator
Phuong Chau ... breakdown artist
Rodolfo Cruz ... specialty costume ager dyer / specialty costume leather cutter
Luisa Dalmagro ... costume buyer
Courtney Daniel ... assistant costume designer
Cathy Darby ... costume buyer
Joseph Feltus ... assistant to costume designer
Augusto Grassi ... armour supervisor
Carole Griffin ... costume coordinator
Liz Krause ... assistant costume designer
Jana MacDonald ... costume supervisor
Emanuel Mecholuam ... specialty costume sculptor
Mariana Mechoulam ... costume assistant (2016) / costume department accountant
Diane Nosella ... prep costumer
Jorge Eduardo Sanchez P. ... specialty costume sculptor
Lyne Talbot ... set costumer
Mary Wiseman ... set costumer
Levi Woods ... costume armour supervisor
Africa Zayas ... specialty costume leather assistant

Editorial Department 

Patrick Lermitte ... digital dailies supervisor
Shae Salmon ... first assistant editor: Canada

Transportation Department 

Blue Angus ... transportation coordinator
Tim Fortin ... transportation captain
Paul Irvine ... transportation co-captain

Other crew 

Troy Adamson ... stand-in
James Forrester ... production assistant
Meredith Garstin ... production assistant
Evan Godfrey ... Assistant Production Coordinator
Kerry Hansen ... horse wrangler
Katie Hoyt ... Assistant: Duncan Jones & Stuart Fenegan
Brian McCauley Johnson ... production assistant
Paul Kalkman ... production assistant
Robert Keyghobad ... virtual production producer
Elizabeth Lahey ... office production assistant
Kelsey Landels ... production assistant
Janet Lane ... payroll clerk
Kyle Leydier ... assistant: Brent O'Connor
Megan MacFadgen ... production assistant
Paul Muite Macharia ... production assistant
Bliss McDonald ... production coordinator
Terry Notary ... movement choreographer
Jamie Payton ... horse coordinator
David M. Rodriguez ... Post Production Accountant
Sheena Ross ... payroll clerk
Carmen Schimmers ... key production assistant
Dustin Shea ... production assistant
Elizabeth Tompkins ... production controller

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page