Edit
Thor (2011) Poster

(2011)

Full Cast & Crew

Directed by 

Kenneth Branagh

Writing Credits (WGA)  

Ashley Miller ... (screenplay) (as Ashley Edward Miller) &
Zack Stentz ... (screenplay) and
Don Payne ... (screenplay)
 
J. Michael Straczynski ... (story) and
Mark Protosevich ... (story)
 
Stan Lee ... (comic book) &
Larry Lieber ... (comic book) &
Jack Kirby ... (comic book)
 
Nicole Perlman ... (script doctor) (uncredited)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Sif
...
...
...
Agent Sitwell (as Maximiliano Hernandez)
...
Frost Giant Captain
...
Frost Giant Sentry
...
Frost Giant Hailstrum
Justice Smith ...
Frost Giant Brute (as Justice Jesse Smith)
...
Frost Giant Grundroth
...
Frost Giant Raze
Matt Ducey ...
Einherjar Guard (as Matthew Ducey)
...
Einherjar Guard
...
Agent Delancey
...
Techie
...
...
Agent Garrett
...
Agent Cale
...
SHIELD Guard
...
Townie
...
Townie
Ryan Schaefer ...
Townie
...
Pete
...
...
Drunk Townie
Isaac Kappy ...
Pet Store Clerk
...
Admission Nurse
...
Orderly
...
Viking Mother
...
Viking Child
...
Viking Elder
...
Viking
...
Viking
...
Viking
...
Viking
...
...
Rest of cast listed alphabetically:
Chris Antonini ...
Man in Bar (uncredited)
John Bailey ...
Shield Guard (uncredited)
David Bantly ...
SHIELD Scientist (uncredited)
...
Viking Villager (uncredited)
Todd Bethke ...
Postman (uncredited)
...
Frost Giant (uncredited)
Adam Critchlow ...
Einherjar Guard (uncredited)
...
Viking Village Wife (uncredited)
Elizabeth Dean ...
Asgardian Demigoddess (uncredited)
...
Frost Giant Sentry (voice) (uncredited)
...
Lady in Waiting to the Queen (uncredited)
...
Townie (uncredited)
...
Nick Fury (uncredited)
Jasyn Jefferies ...
Einherjar Guard (uncredited)
...
Einherjar Guard (uncredited)
Raven Lewis ...
Soldier (uncredited)
Jonaral Kriztopher Martin ...
Asgardian (uncredited)
...
Agent McGuire (uncredited)
Nabil Nona ...
Roman God (uncredited)
...
Towns Person (uncredited)
...
Nurse (uncredited)
Tanissa Potrovitza ...
Extra in Diner (uncredited)
Taylor Reed ...
Guard of Asland (uncredited)
...
Clint Barton / Hawkeye (uncredited)
...
Townie (uncredited)
...
Frost Giant (uncredited)
...
Asgardian Guard (uncredited)
...
Frost Giants (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Victoria Alonso ... co-producer
Michael Chong ... production executive
Louis D'Esposito ... executive producer
Kevin Feige ... producer
Alan Fine ... executive producer
David J. Grant ... associate producer
Craig Kyle ... co-producer
Stan Lee ... executive producer
David Maisel ... executive producer
Patricia Whitcher ... executive producer

Music by 

Patrick Doyle

Cinematography by 

Haris Zambarloukos ... director of photography

Film Editing by 

Paul Rubell

Casting By 

Sarah Finn ... (as Sarah Halley Finn)
Randi Hiller

Production Design by 

Bo Welch

Art Direction by 

Pierre Buffin
Kasra Farahani
Luke Freeborn
Sean Haworth
A. Todd Holland
Maya Shimoguchi ... supervising art director

Set Decoration by 

Lauri Gaffin

Costume Design by 

Alexandra Byrne
Roberto Craciunica

Makeup Department 

Luisa Abel ... makeup department head
Janice Alexander ... hair department head
Terry Baliel ... assistant hair department head
Phillip Boutte Jr. ... production illustrator: special makeup effects unit
Berlinda Cantu-Lewis ... hair stylist: Ne Mexico
Diana Choi ... special makeup effects artist (as Diana Yun Soo Yoo)
Trent Cotner ... special makeup effects artist
Roxy D'Alonzo ... makeup effects artist
Gabriel De Cunto ... special makeup effects artist
Jed Dornoff ... makeup artist
Katie Douthit ... assistant hair stylist: second unit, New Mexico (as Kathleen Douthit)
Maggie Elliott ... assistant makeup department head: second unit (as Margaret E. Elliot)
Chris Gallaher ... special makeup effects artist
Pepper J. Gallegos ... makeup artist: second unit, New Mexico (as Pepper Jane Gallegos)
Perry Mike Germain ... key makeup artist
Neill Gorton ... makeup effects: UK Vendor
Connie Grayson Criswell ... contact lens technician (as Connie Grayson)
Edouard F. Henriques ... makeup department head: second unit
Teressa Hill ... assistant hair department head: second unit
Will Huff ... special makeup effects artist
Ann-Maree Hurley ... prostethics makeup artist
Carmen L. Jones ... hair stylist: New Mexico
Eileen Kastner-Delago ... makeup artist: Ms. Portman
Lorri Keefer-Smith ... manicurist
Louis Kiss ... special makeup effects artist
Bob Kretschmer ... wig maker
Natasha Ladek ... wig maker
Brad Look ... special makeup effects artist
Lucia Mace ... hair department head: second unit
James MacKinnon ... special makeup effects artist
Amy McHale ... hair stylist
Yvette Meely ... hair stylist: New Mexico
Jessica Nelson ... contact lens technician
Mark Nieman ... special makeup effects artist
Deidre Parness ... makeup artist: New Mexico
Cristina Patterson ... contact lens coordinator/painter (as Cristina Patterson Ceret)
Carol Pershing ... key hair stylist
Stephen Prouty ... special makeup effects artist (as Steve Prouty)
Jill Rockow ... special makeup effects artist
Alex Rouse ... wigmaker
Sara Roybal ... makeup artist: day player
Nikoletta Skarlatos ... makeup artist
Mike Smithson ... special makeup effects artist
Arjen Tuiten ... special makeup effects artist: King Laufey
Jay Wejebe ... assistant makeup department head
Angie Wells ... makeup day player
Michael F. Blake ... makeup artist (uncredited)
Carol F. Doran ... facial hair maker (uncredited)

Production Management 

Debra James ... production manager: prep only
Peter Mavromates ... post-production supervisor
India Osborne ... unit production manager: France
Nadia Paine ... production supervisor
Leeann Stonebreaker ... production supervisor: second unit
Patricia Whitcher ... unit production manager
Don Zepfel ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Crisoforo Aguilar ... second second assistant director: additional photography
Vic Armstrong ... second unit director
Luc Etienne ... first assistant director
Greg Hale ... second assistant director (as Gregory Hale)
Aiman A. Humaideh ... second second assistant director (as Aiman Humaideh)
David Kelley ... second assistant director: second unit
Steve Love ... first assistant director: second unit
Kristina M. Peterson ... second second assistant director: second unit (as Kristina Peterson)
Linde Sayles ... dga trainee
Mike Topoozian ... first assistant director: additional photography
Joss Whedon ... director: post-credits scene (uncredited)

Art Department 

Ruben Abarca ... drapery foreman
Wil Albarez ... set dresser: New Mexico
Steve Allen ... propmaker: New Mexico
Russell R. Anderson ... set dresser (as Russell Anderson)
Brett Andrews ... assistant property master: New Mexico
Varsenik Vicky Antonyan ... draper (as Varsenik Antonyan)
Eric Arellanes ... propmaker gang boss: New Mexico
Lucas Arguello ... propmaker: New Mexico
Adan Avila ... props
Isidoro Avila ... props
C. Scott Baker ... set designer
Paul Baker ... props
Tamar Barnoon ... set decoration buyer
Greg Benge ... assistant prop master: second unit, New Mexico
Max R. Bestic ... set dresser
Sarena Bhargava ... sculptor
Brandon Birrer ... propmaker gang boss
Kelly Birrer ... toolman
Richard Bloom ... assistant art director
Russell Bobbitt ... property master
Lou Boggs ... gang boss: New Mexico (as Lou R. Boggs)
Tony Bohorquez ... model maker
Jeff Bolen ... plasterer: New Mexico
Randy Bostic ... set dresser
Phillip Boutte Jr. ... illustrator (as Phillip Boutte)
Damon Bowden ... paint decorator
Bret Brand ... propmaker foreman
Judah Braunstein ... utility technician: New Mexico
Darrel D. Bricker ... supervising labor foreman
Mark W. Brown ... set dresser
Jack Brunacini Jr. ... propmaker: New Mexico
Timothy Burgard ... storyboard artist (as Tim Burgard)
Michael Burke ... propmaker: New Mexico
Steve Burkhart ... decorator gang boss
Andrew Campbell ... graphic designer
Tim Caprarelli ... storyboard artist
Kyle Caraway ... utility technician: New Mexico
Anthony Carlind ... leadman
Anthony Carlino ... leadman
Donald Carlson ... propmaker: New Mexico
James Carson ... illustrator
Mike Castello ... paint foreman: New MNexico
Ramiro Castillo ... plasterer: New Mexico
Gladys Cepeda ... draper
Dianne Chadwick ... graphic designer
Steve Chapman ... gang boss: Ne Mexico (as Steven Chapman)
Jeffery A. Chavers ... propmaker: New Mexico (as Jeffrey A. Chavers)
Lance Cheatham ... set dresser: New Mexico
Aric Cheng ... set designer
Charles Chesser ... propmaker: New Mexico (as Charles W. Chesser)
Randy L. Childs ... construction coordinator / propmaker foreman
Dan Colegrove ... general foreman: additional photography (as Dan Colgrove)
Sage Emmett Connell ... set dresser: New Mexico (as Sage Connell)
Nigel Conway ... painter: New Mexico
Kenneth Cook ... propmaker: New Mexico
Gene 'Hap' Cooper ... supervising sculptor (as Gene Cooper)
Tony Cope ... modeler gang boss (as Anthony 'Tony' Cope)
Joe Couch ... stage foreman (as Joseph Couch)
Duncan Crawford ... sculptor
Mickey Cruz ... plaster foreman: New Mexico
Andres Cubillan ... art department coordinator
Federico D'Alessandro ... lead storyboard artist
William Daley ... propmaker foreman
Rocky De la Vega ... painter: New Mexico
Joseph De Santis ... assistant property master: second unit
Darrin Denlinger ... storyboard artist
Jams Denten ... plaster foreman
Loyd 'Jim' Ellis ... propmaker: New Mexico
Marcus Epps ... on-set dresser: second unit
Zachary Fannin ... graphic designer
Louis Farah ... construction medic
Klara Farberov ... draper
Monica Fedrick ... prop graphic designer
Rolland Feight ... labor gang boss: New Mexico (as Rolland L. Feight)
Florence Fellman ... assistant set decorator
Francesco Ferrara ... painter
Megg Fleck ... art department assistant: New Mexico
Sven Fodale ... propmaker foreman
Robert Fritz ... propmaker: New Mexico
Jeff Frost ... model maker
Nicholas H. Fuchs ... plaster foreman
Jerry Fuentes ... greensman: Ne Mexico
Darren Gibson ... propmaker: New Mexico
Rick Glenn ... set dresser
Mark Goerner ... illustrator
Hector M. Gonzalez ... assistant property master
Linda R. Gore ... laborer: New Mexico
Shawn Gren ... utility technician: New Mexico
Graham Griswold ... set dresser: New Mexico
Wellyem Guerra ... set dresser: New Mexico
Miguel Gurule ... painter: New Mexico
Walt Hadfield ... construction coordinator
Theodore Harris ... laborer: New Mexico (as Theodore Harris Jr.)
Mickey L. Harrison ... propmaker: New Mexico
Michael Hebden ... sculptor
John Herbert ... paint supervisor: reshoots
Scott Herbertson ... set designer
Daniel L. Herrera ... painter: New Mexico
Chris Herrington ... painter
Edward Hidalgo ... mill foreman
J. Bryan Holloway ... sculptor
Chris Hopkins ... sculptor
William D. Horn ... painter: New Mexico
Jacob J. House ... modeler gang boss (as Jacob House)
Jeff House ... plaster supervisor
Gordon Huggins ... paint gang boss
William R. Hughes ... toolperson: New Mexico
Andrew Hwang ... previsualization asset lead: The Third Floor
Patrick Jaramillo ... laborer: New Mexico
Teresa Jimenez ... draper
Tommy John ... painter
Jacob Johnston ... visual development
Richard W. Jones ... greens foreman
Steve Jung ... illustrator
Tex Kadonaga ... set designer (as Tetsuo 'Tex' Kadonaga)
Eric Kagan ... prop assistant
John S. Karas ... labor foreman (as John F. Karas)
Tyler Kettenburg ... gang boss
Sam Khalsa ... painter: New Mexico
Kent Kidman ... propmaker
Jay Koiwai ... stand-by painter: second unit
Vance Kovacs ... illustrator
Helen Kozora ... set decoration buyer
Michael Kutsche ... illustrator
Steve Lauritzen ... set dresser
Fireball Tim Lawrence ... vehicle designer
Maggie Lee ... set decoration production assistant: New Mexico
Jonathan Lehn ... propmaker: New Mexico
Kevin Loo ... set designer
Dale Lotreck ... utility technician: New Mexico
Wes Louie ... concept artist: Film Illusions Inc.
Michael Lovato ... stand-by foreman: second unit, New Mexico
Marco López ... gang boss (as Marco Lopez)
Jason Mahakian ... concept model maker
Michael Maloney ... propmaker: New Mexico
Kevin Mangan ... greensman gang boss
Shnorik Mardirosian ... draper
Jeff Markwith ... set designer
Geoffrey C. Martin ... greensman: New Mexico
Raul Martinez ... propmaker: New Mexico
Christopher McCain ... propmaker: New Mexico (as Chris McCain)
Sean McCormick ... propmaker: New Mexico
Stephen McCumby ... property master: second unit
Thomas Meikle ... sculptor
Ryan Meinerding ... visual development supervisor
Ron Mendell ... concept artist
Nichole Miller ... painter: New Mexico (as Nichole S. Miller)
Lawrence Morales ... propmaker: New Mexico
Kimberly Murak ... painter: New Mexico
Sergio Murillo ... plasterer: New Mexico
Carol Ann Napier ... set dresser: New Mexico
Thomas A. Nelson ... storyboard artist (as Tom Nelson)
Greg Newton ... construction foreman: New Mexico (as Greg A. Newton)
David O'Grady ... propmaker: New Mexico
Jose Olivia ... labor foreman
Dan Ondrejko ... head greensman (as Daniel L. Ondrejko)
Leroy Ortega ... laborer: New Mexico
Samuel Pactol ... painter
Tanya Pann ... painter: New Mexico
Ron Papazian ... set dresser
Andy Park ... concept illustrator
Paul Penley ... on-set dresser
Sara M. Pennington ... art department coordinator: New Mexico (as Sara Lewis)
Tyler Pope ... propmaker
Anne Porter ... set designer
Donald Redoglia ... construction foreman: New Mexico
Andrew Reeder ... set designer
Will Madoc Rees ... illustrator
Todd Rex ... sculptor
Edward Reyes ... laborer: New Mexico
Jorge Reyes ... plasterer: New Mexico
Thaddeus Richardson ... propmaker: New Mexico
Kurtis Richmond ... concept artist Fuel: VFX
Dennis Riewerts ... draper: New Mexico
Raj Rihal ... illustrator
Leo Rijn ... sculptor
Albert Rivera ... utility technician: New Mexico (as Alberto Rivera)
Patrick Rogers ... draper
Rich Romig ... set designer
Lauren Rosenbloom ... art department assistant
James Rothwell ... illustrator: animatics
Danny Rowe ... set dresser
Marco Rubeo ... set designer
Nicholas Rymond ... gang boss (as Nick Raymond)
Tommy Samona ... set dresser (as Anthony Samona)
Ernest M. Sanchez ... set dressing gangboss
Leonard Sanchez ... utility technician
Sal Sanchez ... plasterer: New Mexico (as Salvador Sanchez)
Jerry Sargent ... construction foreman: New Mexico
Joseph Sargent ... propmaker: New Mexico
Ed Sauer ... propmaker: New Mexico (as Edward F. Sauer)
Nathan Schroeder ... illustrator
Robert Schulte ... propmaker: New Mexico
Randy Severino ... set dresser
Nancy Severs ... painter: New Mexico
Randy Severs ... construction foreman: New Mexico
Lily Shapiro ... art department assistant
Paris Sharp ... laborer: New Mexico
Craig Shoji ... illustrator
Max Soto ... labor foreman
Patte Strong-Lord ... set designer
Tony Swatton ... props
Earl Thielen ... property assistant
Jeffrey Thomas ... greens stand-by foreman: first unit, New Mexico / greensman: New Mexico
Lawrence Tolle ... property assistant
Duan G. Trujillo ... laborer: New Mexico
Joseph Trujillo ... laborer: New Mexico
Brett Tyler ... paint gangboss
Lance Tytor ... propmaker: New Mexico
Robert Valverde ... utility technician: New Mexico
Maria Vaughan ... draper
Cuitlahuac Morales Velazquez ... sculptor gang boss (as Cuitlahauc Morales)
Joel Venti ... storyboard artist
Robert A. Vigil ... laborer: New Mexico
Robert W. Vigil ... laborer: New Mexico
Patrick Waincier ... draper
Brian Walker ... construction co-coordinator
Simon Webber ... concept artist
Robert Weiland ... propmaker gang boss
Charlie Wen ... visual development supervisor
Jack White ... food stylist
Glenn Williams ... propmaker gang boss
Tracey Wilson ... storyboard artist
Lyndell Wolff ... propmaker foreman: New Mexico (as Lyndell Dean Wolff)
Bradley Woodbridge ... painter
Mark Woodworth II ... painter
Ben Woodworth ... painter
Eric Yamamoto ... art department assistant
Daphne Yap ... illustrator
Charles Yardman ... propmaker: New Mexico
Shaun Young ... set decorating coordinator (as Shaun A. Young)
Chris Zimmerman ... standby painter
Clyde Zimmerman ... paint supervisor
Ruslan Batenko ... props (uncredited)
Patrick Beals ... prop designer (uncredited)
Tammy DeRuiter ... painter (uncredited)
David Johnson ... props (uncredited)
Matthew King ... assistant food stylist (uncredited)
Wil Rees ... production illustrator (uncredited)
Carl Robarge ... mold maker (uncredited)
Jay Secord ... props (uncredited)
Edward Skade ... sculptor (uncredited)
Jason Vanover ... key greensman: re-shoot (uncredited)

Sound Department 

Michael Babcock ... sound designer
Petra Bach ... adr supervisor
Eric Bautista ... utility sound: second unit (as Eric A. Bautista)
Brett Becker ... boom operator: second unit, New Mexico
Anna Behlmer ... sound re-recording mixer
Andrew Bock ... first assistant sound editor
David Brownlow ... sound mixer: second unit, New Mexico
Ryan Cole ... recordist
Peter J. Devlin ... sound mixer (as Peter Devlin)
John P. Fasal ... sound effects recordist (as John Paul Fasal)
Christopher Flick ... supervising foley editor
Jonathan Fuh ... boom operator: second unit
Jessica Gallavan ... adr editor
José Antonio García ... sound mixer: second unit (as Jose Antonio Garcis)
Tim Gomillion ... recordist
Allen Hartz ... dialogue editor: temp
Kevin Hyde ... boom operator
Richard King ... sound designer / supervising sound editor
Tom Lalley ... re-recording engineer
Mary Jo Lang ... foley mixer
Ai-Ling Lee ... dialogue editor: temp
David Lucarelli ... adr recordist
Michael W. Mitchell ... sound effects editor
Alyson Dee Moore ... foley artist
Andy Nelson ... sound re-recording mixer
Eric Potter ... sound effects recordist
Charleen Richards ... adr mixer (as Charleen Steeves)
Kyle Rochlin ... additional foley mixer
John Roesch ... foley artist
Scott Solan ... utility sound
William Stein ... re-recording engineer
Hugo Weng ... dialogue editor
Linda Yeaney ... first assistant sound editor
Vikram Biswas ... post-production sound (uncredited) / sound editor (uncredited)
Derek Casari ... adr stage engineer (uncredited)
Ryan Davis ... dialogue editor: foreign langyage version (uncredited)
Jesse Dodd ... adr recordist (uncredited)
George Flores ... sound mixer: second unit (uncredited)
Nick Kray ... adr mixer (uncredited)
Chris Navarro ... adr mixer (uncredited)
David Raines ... sound re-recording mixer: additional audio (uncredited)
Dennis Rogers ... sound recordist (uncredited)
Jeff Sawyer ... sound effects editor (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)
Andy Stallabrass ... adr recordist (uncredited)
Matt Vowles ... re-recording mixer: foreign (uncredited)

Special Effects by 

Richie Alonso ... key artist: Legacy Effects
Megan Areford ... mold maker: Legacy Effects
Roy Augenstein ... special effects technician
Marc Banich ... special effects technician
Blake Bolger ... special effects technician
David Boucher ... special effects technician
Kevin Bowers ... special effects technician
Doug Butts ... special effects technician: New Mexico
Chris Cheatham ... mold/technical department: Legacy Effects
Javier Contreras ... mold/technical department: Legacy Effects
Ken Cornett ... model builder: Legacy EFX
Ken Culver ... mold/technical department: Legacy Effects
Cory Czekaj ... key technician: Legacy Effects (as Cory Czakaj)
Sam Dean ... special effects technician
Jeff L. Deist ... key technician: Legacy Effects (as Jeff Deist)
Mike Derry ... special effects technician
Michelle Deville ... fabrication department: Legacy Effects
Lou Diaz ... mold/technical department: Legacy Effects
Christopher Dooly ... specialty costumes
Matthew J. Downey ... special effects technician (as Matthew Downey)
Michael Duenas ... special effects technician
Roderic 'Mick' Duff ... special effects technician (as Roderic Duff)
Mike Edmonson ... special effects foreman
David Eland ... special effects technician
Laura Elliott ... special effects technician
Johanna A. Factor ... special effects purchaser
Cory Faucher ... special effects technician
Steven Carlton Ficke ... special effects technician (as Steven C. Ficke)
Damian Fisher ... key technician: Legacy Effects
Bruce Spaulding Fuller ... key artist: Legacy Effects (as Bruce Fuller)
Allison Gainza ... special effects production assistant
Jackson Gichuki ... roto artist
Damon Green ... special effects technician: New Mexico
Chris Grondin ... special effects technician
Chris Grossnickle ... mold/technical department: Legacy Effects
Jamie Grove ... key artist: Legacy Effects
Jared Guenther ... special effects makeup
Chris Hampton ... special effects technician
Tomo Hayashi ... mold maker
David Heron ... special effects foreman (as Dave Heron)
Anthony Ray Herrera ... special effects technician
Patrick Higgins ... special effects technician: New Mexico
Joel Hobbie ... special effects technician: New Mexico
Allan B. Holt ... mold maker
Todd Jensen ... special effects technician
Ian Joyner ... character concept designer: Legacy Effects
Jason Lopes ... senior systems engineer: Legacy Effects
Joe Love ... special effects technician
Aimee Macabeo ... special makeup effects artist: Legacy Effects
Lindsay MacGowan ... suit construction supervisor: Legcy Effects
Shane Mahan ... suit construction supervisor: Legacy Effects
Mark Maitre ... key artist: Legacy Effects
Danny Maldanado ... special effects technician: New Mexico (as Danny Maldonado)
Mike Manzel ... key artist: Legacy Effects
Al Marangoni ... special effects crew (as Albert Marangoni)
David Marten ... special effects technician (as David A. Marten)
Jason Matthews ... key artist: Legacy Effects
William P. McGinley ... special effects technician (as William McGinley)
Kevin McTurk ... special effects makeup: Legacy Effects
Paul Mejias ... sculptor
Jose I. Mendoza ... special effects laborer
David Merritt ... key technician: Legacy Effects (as Dave Merritt)
Joel Mitchell ... special effects foreman
Steven Munson ... special effects technician: Legacy Effects
Morgan Muta ... special effects technician
Jesse Noel ... special effects technician
Angela Novak ... model maker: Legacy Effects
Hayley O'Neill ... special effects technician
Toi Ogunyoku Jr. ... special effects
James Ojala ... special effects technician
Robert L. Olmstead ... special effects technician
Tom Pahk ... special effects foreman (as Thomas Pahk)
Dennis Parker ... special effects technician
Scott Patton ... character concept designer: Legacy Effects
Carlo Perez ... special effects plasterer
Tim Phoenix ... special effects
Jeff Rand ... special effects technician
Gintar Repecka ... special effects foreman
Christian Ristow ... special effects technician: New Mexico
Tracey Roberts ... special effects technician
Michael Ross ... mold maker
Kenny Rosset ... special effects
Brett Stern ... specialty costume crew: Ironhead Studio
Scott Stoddard ... key artist: Legacy Effects
Daniel Sudick ... special effects supervisor
Arjen Tuiten ... key artist: Legacy Effects
Tim Turner ... digital prototyping
Simon Webber ... character concept designer: Legacy Effects
Dale Wilmarth ... mold maker
Daniel Yates ... special effects technician
Gary Yee ... key technician: Legacy Effects
Chris Zega ... mold/technical department: Legacy Effects
Brian Claus ... model department: Legacy Effects (uncredited)
Dawn Dininger ... special effects makeup (uncredited)
Timothy Huizing ... specialty props (uncredited)
Cole Taylor ... legacy effects coordinator (uncredited)

Visual Effects by 

Amin Ben Abdallah ... graphic artist: BUF
Nasser Abo ... visual effects artist
Charles Abou Aad ... lighting artist: Digital Domain
Milton Adamou ... stereoscopic post supervisor: Stereo D
Matthew Adams ... compositor: Digital Domain
Steven Adams ... visual effects executive producer: BUF
Jon Aghassian ... 3d integration artist: Digital Domain
Jose Alcarde ... paint artist: Stereo D (as Jose Alcadre)
Spencer Alexander ... lead creature technical director: Digital Domain
Xavier Allard ... cg supervisor: BUF
Abdalnasser Abo Aloionalsood ... graphic artist: BUF
Dwight Angelito ... stereoscopic artist: Stereo D
Chris Antonini ... visual effects plate coordinator
George Antzoulides ... layout artist / previsualization artist
Yoichiro Aoki ... stereoscopic lead: Stereo D (as 'Yo' Yoichiro Aoki)
Guillaume Arrighi ... graphic artist: BUF
James J. Atkinson ... visual effects artist: Digital Domain
François-Xavier Aubague ... visual effects production manager: BUF
Caroline Audebert ... visual effects coordinator: BUF
Kate Auld ... compositor: Fuel VFX
Julien Aullas ... cg supervisor: BUF
Nicolas Avril ... render farm: BUF
Hugo Aymerich ... graphic artist: BUF
Kelsey Ayukawa ... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Kenneth Bailey ... visual effects artist
Kelley Baker ... visual effects accountant
Alexis Baran ... visual effects studio support: Digital Domain
Frederic Barbe ... cg senior artist: BUF (as Frédéric Barbe)
Patrick Bareis ... visual effects production assistant
K.C. Barnes ... stereoscopic artist: Stereo D
Jason Bath ... visual effects producer: Fuel VFX
Vincent Batoufflet ... system administrator: BUF
Matt Bauer ... previs artist: The Third Floor
Romain Bavent ... cg senior artist: BUF
Jean Phillip Baysari ... junior systems administrator: Luma Pictures
Xavier Bec ... technical director: BUF
Joel Behrens ... compositing supervisor: Digital Domain
Christophe Bellet ... graphic artist: BUF
Julien Belloteau ... graphic artist: BUF
Tim Belsher ... pipeline supervisor: Digital Domain
Karina Benesh ... visual effects production assistant: Digital Domain
Patrick Bergeron ... compositor: Digital Domain
Thomas Berkane ... graphic artist: BUF
Anne-Sophie Bertrand ... cg supervisor: BUF
Maxime Besner ... stereoscopic compositor
Stephen Best ... roto artist: Stereo D
Sumriti Bhogal ... visual effects production manager: Whiskeytree
Andrea Biklian ... visual effects accountant: Digital Domain
Johann Blais ... design artist: BUF
Dennis Blakey ... effects animator: Digital Domain
Sébastien Blanchard ... visual effects coordinator: BUF
Stephen A. Bloch ... previs artist: The Third Floor Inc (as Stephen Andy Bloch)
Ann-Marie Blommaert ... digital coordinator: Digital Domain
Mike Bodkin ... stereo executive producer: Stereo D
Benoit Bonachera ... graphic artist: BUF
Austin Bonang ... previs artist: The Third Floor
Jonathan Bonte ... graphic artist: BUF
Chris Bonura ... assistant digital matte painter: Whiskytree (as Christopher Bonura)
Jelmer Boskma ... modeler: Digital Domain
James Robert Bosley ... stereoscopic artist: Stereo D (as James Bosley)
Frédéric Boulin ... cg senior artist: BUF
Sam Bourne ... junior digital coordinator: Luma Pictures
Maria Bowen ... texture artist: Digital Domain
Alex Boyle ... visual effects production assistant: Stereo D
Jeremy Bradley ... visual effects editor
Neal Bradshaw ... 3d scan technician: Gentle Giant Studios
Marc-Antoine Bressand ... cg senior artist: BUF / digital effects artist: BUF
Devon Bridewell ... roto artist: Stereo D
Milady Bridges ... visual effects artist: Stereo D
Dean Broadland ... technical developer: Digital Domain
Tyson Brochu ... technical developer: Digital Domain
Shawn Broes ... visual effects editor
Troy Brooks ... visual effects senior staff: Digital Domain
Austin Brown ... digital artist
Dan Browne ... visual effects support staff: Evil Eye Pictures (as Daniel Browne)
Pierre Buffin ... visual effects art director: BUF
Thomas Buffin ... legal advisor: BUF
Julien Buisseret ... cg senior artist: BUF
Sirius Buisson ... graphic artist: BUF
Barbara Busch ... lighting artist: Digital Domain
Paul Butterworth ... visual effects supervisor: Fuel VFX
Daniel Cairnie ... compositor: Digital Domain
Marbella Calvillo ... stereoscopic artist: Stereo D
Jodi Campanaro ... compositor: Digital Domain
Brooks Campbell ... paint artist: Stereo D
Caitlin Campbell ... stereoscopic artist: Stereo D
Alexandre Cancado ... lead compositor: Luma Pictures
Isabelle Capgras ... visual effects editor: BUF
Joanna Capitano ... visual effects senior staff: Digital Domain
Kathryn Capri ... modeler: Whiskytree
Steven Caron ... technical director: Whiskytree
Jeremy P. Carroll ... stereoscopic artist: Stereo D
John Cassella ... senior effects technical director: Luma Pictures (as John Cassella Jr.)
Shoghi Castel De Oro ... previs artist: The Third Floor
Marcel Caue ... roto/paint: Luma Pictures
Fabrice Caussat ... graphic artist: BUF
Joe Ceballos ... art director: Whiskytree
Joe Censoplano ... compositor: Luma Pictures
Luis Miguel Chamochumbi ... roto artist: Stereo D
Ray Chang ... digital paint artist: Luma Pictures
Fabien Charbonnier ... system administrator: BUF
Romain Charoy ... graphic artist: BUF
Hind Charpentier ... human ressources: BUF
Marco Checa Garcia ... compositor: Digital Domain
Florent Chedreau ... system administrator: BUF
Vincent Cheng ... 3D integration artist: Digital Domain (as Vincent Chen)
Nicolas Chevallier ... visual effects supervisor: BUF
Ili Chiang ... lighting artist: Digital Domain
Arun P. Chidambaram ... lighting artist: Digital Domain (as Arun Chidambaram)
Aaron Chiesa ... stereoscopic artist: Stereo D (as Aaron Gerhard Chiesa)
Borae Jungsuk Cho ... technical developer: Digital Domain (as Borae Cho)
David Cho ... modeler: Digital Domain
Steve Cho ... compositor: Digital Domain
Sun Chung ... texture artist: Digital Domain
Suzanne Cipolletti ... previs artist: The Third Floor
Vincent Cirelli ... visual effects supervisor: Luma Pictures
Mike Cisneros ... stereoscopic roto artist: The Base Studio
Graham D. Clark ... stereographer: Stereo D (as Graham Clark)
James Galen Clark ... render wrangler: Whiskeytree (as James Clark)
Jimi Clark ... stereoscopic artist: Stereo D
Martin Claude ... graphic artist: BUF
Jeff Cole ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Sam Cole ... compositing supervisor: Fuel VFX
Delphine Colin ... visual effects coordinator: BUF
Janice Barlow Collier ... dustbust artist: Digital Domain
Tanya Collins ... stereoscopic artist: Stereo D
Liliana Colombo ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Vincent Coni ... cg senior artist: BUF
Mary-Margaret Conley ... data administrator: Stereo D (as Mary Conley)
J. Todd Constantine ... previs artist: The Third Floor (as Jeremy Todd Constantine)
John Cooper ... effects animator: Digital Domain
Sebastien Corne ... cg senior artist: BUF (as Sébastien Corne)
Michelle Cornwall ... digital production administrator: Digital Domain
Mike Corso ... render wrangler: Whiskytree
Cory Cosper ... modeling/texturing: Luma Pictures
Danielle Costa ... visual effects production manager
Trea Cotton ... stereoscopic depth artist: Stereo D
David Cowles ... desktop administrator: Stereo D
Maurice Cox ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Robert Cristino ... stereoscopic roto lead: Stereo D
Sylvain Crombet ... cg senior artist: BUF
Kevin Curtin ... facility coordinator: Luma Pictures
Jason Cutler ... stereoscopic artist: Stereo D
Sam Cuttriss ... technical director: Whiskytree
Germain Cuvelle ... graphic artist: BUF
Dave Damant ... lighter: Luma Pictures (as David Damant)
Nick Damico ... effects technical director: Luma Pictures
Pedram Daraeizadeh ... digital coordinator: Digital Domain
Brad Darrow ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Dane K. Dass ... stereoscopic artist: Stereo D
Scott David ... compositor: Whiskytree (as Scott Roscoe David)
Mark Davies ... technical developer: Digital Domain
Brandon Davis ... effects technical director: Luma Pictures
Edgar de Araujo ... graphic artist: BUF
Yann De Cadoudal ... cg supervisor: BUF
Arnaud Allenet de Donceel ... graphic artist: BUF
Daphne De Jesus ... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Cédric de la Forest Divonne ... graphic artist: BUF
Michael De Nicolo ... graphic artist: BUF
Hugo Debat-Burkarth ... lighting artist: Digital Domain
Thibault Debeurme ... cg senior artist: BUF
Rachel Decker ... data coordinator: Stereo D
Carson Del Greco ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Val Dela Rosa ... senior systems administrator: stereoscopic conversion
Ruy Delgado ... tracking/matchmove: Luma Pictures (as Ruy Santos Delgado)
Tyler DeLisle ... lighter: Luma Pictures
Damien Dell'omodarme ... senior digital effects artist: BUF
Damien Dell-Omodarme ... cg senior artist: BUF
Maxime Delorme ... visual effects coordinator: BUF
Benoit Delozier ... cg senior artist: BUF
Damien Delrue ... cg senior artist: BUF
Eric Deltour ... cg senior artist: BUF
Nicolas Delval ... visual effects producer: BUF
Justine Demoulin ... graphic artist: BUF (as Justine Desmoulin)
Karl Denham ... cg supervisor: Digital Domain
Jonathan Deniard ... graphic artist: BUF
Jérôme Derien ... graphic artist: BUF
Guillaume Desbois ... cg senior artist: BUF
Clément Desfete ... visual effects: BUF, Los Angeles office
Lionel Di Scala ... graphic artist: BUF
Carla Diamond ... US physical production: BUF
Gus Djuro ... stereoscopic artist: Stereo D
André Doan ... render farm: BUF
Chad Dombrova ... senior pipeline technical director: Luma Pictures
Rene Dominguez ... stereoscopic artist: Stereo D
Alana Douglas ... matchmove and layout artist: Fuel VFX
Scott Douglas ... assistant visual effects editor: Stereo D
Kathryn Dowler ... stereoscopic artist: Stereo D (as Kate Dowler)
David S. Dranitzke ... visual effects producer: Evil Eye Pictures (as David Dranitzke)
Jan Dubberke ... lead compositor
Aubrey Dukes ... stereoscopic artist: Stereo D
Kalene Dunsmoor ... matte painter: Digital Domain
Boris Duong ... CG supervisor: BUF
Guillaume Dureux ... graphic artist: BUF
Tayla Ealom ... visual effects production assistant: Luma Pictures
Jon Earnest ... stereoscopic production coordinator
Rony Edde ... effects animator: DigitalDomain
Scott Edelstein ... digital environment lead: Digital Domain (as Scott Sojm Edelstein)
Goffied Eder ... roto artist: Stereo D
Christopher Edwards ... previs producer: The Third Floor (as Chris Edwards)
Jennie Elliott ... visual effects production assistant: Whiskytree
Kat Elliott ... digital coordinator: Digital Domain
Marion Eloy ... graphic artist: BUF
Arlend Engar ... lighting artist: Digital Domain
John Erik Englund ... software engineer: Stereo D
Eric Ennis ... graphic artist: BUF
Emilien Escande ... graphic artist: BUF
Pierre Escande ... visual effects producer: BUF
Francisco Estrada ... stereoscopic artist: Stereo D
Bryan T. Evans ... matchmove artist: Stereo D
Jack Evans ... lighting artist: Digital Domain (as Kenny 'Jack' Evans)
Jarred Everson ... roto artist: Stereo D
Jean-David Fabre ... design artist: BUF
Marcos Fajardo ... software rendering developer: Whiskeytree
Brian Fanska ... stereoscopic artist: Stereo D
David Faulkner ... stereoscopic artist: Stereo D
Pierre Fauquembergue ... system administrator: BUF
Robin Pierce Ferber ... stereoscopic conversion artist / stereoscopic roto artist: Stereo D
Eric Fernandes ... cg supervisor: Digital Domain (as Eric Adrian Fernandes)
Audrey Ferrara ... cg supervisor: BUF
Judith Ferrer ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Arin Finger ... digital producer: Digital Domain
Jerod Finn ... stereoscopic roto lead: Stereo D
Brian Fisher ... compositor: Digital Domain
Johnny Fisk ... stereoscopic production coordinator: Stereo D
Megan Flood ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Brian Flora ... digital matte painter: Whiskytree
Les Foor ... stereoscopic artist: Stereo D
Michael Forot ... software development: BUF
Brian Fortune ... roto/paint: Luma Pictures
Jérôme Foucout ... graphic artist: BUF
Frederic Fourier ... cg senior artist: BUF
Kathryn Fowler ... visual effects coordinator (as Katie Fowler)
Emily Francione ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Thomas H. Frederick ... 3d integration camera assistant: Digtial Domain
Chris French ... cg production manager: Fuel VFX
Haskell Friedman ... lighting artist: Digital Domain
Alex Gabriel ... effects animator: Digital Domain
Benoit Gadreau ... software development: BUF
Valentin Galvan ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Seth Gantman ... stereoscopic artist: Stereo D
Giancarlo Sye Garcia ... paint artist: Stereo D (as Giancarlo 'Sye' Garcia)
Julie Garcia ... lighter: Luma Pictures
Cara Gately ... visual effects rigging artist: Fuel VFX
Bryan Gauna ... head of technology
Joan Gauna ... software developer
Nicolas Gauthier ... CG supervisor: BUF
Paul Geffre ... stereoscopic producer: Stereo D
Joel Gerlach ... roto/paint: Luma Pictures
McKenzy Germain ... visual effects coordinator: Luma Pictures
Olivier Gilbert ... design artist: BUF
Matthew Gilson ... matte painter: Digital Domain (as Mat Gilson)
Gregory Ginsburger ... cg supervisor: BUF (as Grégory Ginsberger)
Diana Giorgiutti ... visual effects producer
Ivan Girard ... design artist: BUF
Mickael Girod ... cg senior artist: BUF
Yoel Godo ... cg senior artist: BUF
Erick Godreau ... stereoscopic artist: Stereo D
Clarke Godwin ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Katie Godwin ... visual effects coordinator: Luma Pictures
Stephanie Goix ... software development: BUF
Cristina Gomes ... graphic artist: BUF
Lenny Gordon ... tracking/matchmove: Luma Pictures
Victor Gornes ... graphic artist: BUF
Mickael Goussard ... graphic artist: BUF
Cody Graham ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Anthony Grant ... modeling/texturing: Luma Pictures
Orin Green ... digital artist: Evil Eye Pictures
Mark Greenberg ... roto artist: Stereo D
James Greig ... digital coordinator: Digital Domain
Steve Griffith ... visual effects producer: Luma Pictures
George Grigoropoulos ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Florian Grolier ... render farm: BUF
Bryan Guana ... head of technology: Stereo D
Joan Guana ... software developer: Stereo D
Luis Alejandro Guevara ... digital coordinator: Digital Domain
Laure Guicherd ... software development: BUF
Maxime Guillet ... system administrator: BUF
Chloé Guillou ... visual effects accountant: BUF
Ajay Gurram ... visual effects artist
Jennifer Gutierrez ... compositor: Luma Pictures
Va Ha ... technical director: Whiskytree
Arash Habibi ... cg senior artist: BUF
David Hackett ... lighter: Luma Pictures
Rami Hage ... cg senior artist: BUF
Christian Haley ... digital matte painter: Whiskytree
Alexis Hall ... effects animator: Digital Domain
Martin Hall ... compositor: Whiskytree
Lindsay Hallett ... visual effects head of business development: Luma Pictures
Patrick Halm ... compositor: Digital Domain (as Patrick Helm)
Éric Hamel ... digital matte painter: Whiskytree
William F. Hamilton ... stereoscopic artist
H Haden Hammond ... sequence supervisor: Luma Pictures
Kevin Hand ... stereoscopic artist: Stereo D
Brandy Handelman ... stereoscopic artist: Stereo D
Josh Handley ... stereoscopic artist: Stereo D
Scott Hankel ... previs artist: The Third Floor
Satoshi Harada ... lighter: Luma Pictures
Jonathan Harb ... visual effects producer: Whiskeytree
Reginald Harber Jr. ... stereoscopic artist: Stereo D
Aisling Harbert ... stereoscopic lead: Stereo D
Trevor Harder ... lighting artist: Digital Domain
Ian A. Harris ... compositor: Digital Domain
Marlan Harris ... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Michael Haussmann ... graphic artist: BUF
Jim Hawkins ... matte painter: Digital Domain
Steven Hawkins ... roto artist: Stereo D (as Steve Hawkins)
Madeline Hazeley ... stereoscopic executive assistant: Aaron Parry, Stereo D
John R. Hazzard ... pipeline technical director: Luma Pictures (as John Hazzard)
Alex Heffner ... stereoscopic artist: Stereo D
Korre Heggem ... render i/o administrator: Digital Domain
Claas Henke ... visual effects concept artist: Digital Domain
Audrey Henneton ... graphic artist: BUF
Baptiste Henry ... graphic artist: BUF
Brent Hensarling ... senior systems administrator: Luma Pictures
Veronica Hernandez ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Hans Heymans ... character technical director: Digital Domain
Nick Hiatt ... matte painter: Digital Domain
Bryan M. Higgins ... stereoscopic roto lead: Stereo D (as Bryan Higgins)
Diana Hinek ... compositor
Ryan Hirsh ... stereoscopic depth artist
Tuan Ho ... assistant technical director: Whiskytree
Tristan Hocquet ... graphic artist: BUF
Alan Hodges ... motion capture editor
Eva Hoentzsch ... visual effects studio support: Digital Domain
Dark Hoffman ... matte painter: Digital Domain
Daphnée Hong ... cg senior artist: BUF
Benoit Houtin ... graphic artist: BUF
Jeffrey John Howard ... digital production administrator: Digital Domain (as Jeffrey Howard)
Jessica Hsieh ... digital artist: Evil Eye Pictures
Diana Huang ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Romain Hubert ... graphic artist: BUF
Paul Hudson ... tools developer: Whiskytree
Catherine Hughes ... digital coordinator: Luma Pictures
Michelle Hunt ... roto artist: Stereo D (as Michele Hunt)
Luan Huynh ... system administrator: Stereo D
Andrew Hwang ... previs artist: The Third Floor (as Andew Hwang)
Injoon Hwang ... effects animator: Digital Domain
Walter F. Hyneman ... creature technical director: Digital Domain
Adrian Iler ... lighting artist: Digital Domain
J.D. Imhof ... lighting artist: Digital Domain (as JD Imhof)
Daniel J. Ingram ... digital production administrator: Digital Domain
Anna Ivanova ... texture artist: Digital Domain
John L. Jack ... visual effects senior staff: Evil Eye Pictures
William Jackson ... stereoscopic artist: Stereo D
James Jacobs ... technical developer: Digital Domain
Mickael Jaffrain ... graphic artist: BUF
Stephen James ... compositor: Digital Domain
Kelly Jean-Ware ... stereoscopic roto coordinator: Stereo D
Jason A. Jenkins ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Steven Qi Jin ... previs artist: The Third Floor
Justin Johnson ... digital effects supervisor: Luma Pictures
Anne-Gaelle Jolly ... software development: BUF (as Anne Gaélle Joly)
Julia Jordanova ... stereoscopic artist: Stereo D
Robert Junggeburt ... matte painter: Digital Domain
Corey Just ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Steven Kaelin ... stereoscopic artist: Stereo D
Lindsey Kaiser ... visual effects executive assistant: Stereo D
Malik Kaizane ... graphic artist: BUF
Inna Karuskevich ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Shraddha Kate ... visual effects artist
Jennifer Kelly ... assistant digital matte painter: Whiskytree
Thomas Kernan ... modeler: Digital Domain
Harimander Singh Khalsa ... compositor: Luma Pictures (as Michael Cashore)
Jeff Kim ... previs artist: The Third Floor (as Jeffrey Kim)
Louis Kim ... compositor: Digital Domain
Raehyeon Kim ... visual effects production assistant: Digital Domain
Sohee Kim ... digital artist: Evil Eye Pictures
Woonam Kim ... digital environment artist: Digital Domain
Yoonkwan Kim ... pipeline developer: StereoD
Peter King ... stereoscopic artist: Stereo D
John Kitching ... compositor: Fuel VFX
Jamal Knight ... compositor: Digital Domain (as Jason Knight)
Scott Ko ... digital coordinator: Digital Domain
John Kokum ... digital producer: Digital Domain
Matthew Kranz ... roto artist: Stereo D
George Krauter ... texture artist: Digital Domain
Heath Kraynak ... digital artist: Evil Eye Pictures
Ross Krothe ... visual effects technical director: Stereo D
Daniel Kuehn ... senior staff
SangHun Kwon ... lighting artist
Kelly L'Estrange ... visual effects producer: Digital Domain
Nicolas Labbe ... render farm: BUF
Anaïs Lacoste ... graphic artist: BUF
Fabrice Lacroix ... cg senior artist: BUF
Jonathan Lagache ... flame artist: BUF
Alexandre Lagallarde ... cg senior artist: BUF
Anguerran Lagallarde ... cg senior artist: BUF
Fabrice Lagayette ... associate visual effects supervisor: BUF
Jaymie Lam ... compositor: Whiskytree
Ken Lam ... compositor: Digital Domain
Pat Lun Lam ... lighting artist: Digital Domain
Marc Lamorille ... cg supervisor: BUF
Hayley Lane ... lead paint artist: Stereo D
Kevin LaNeave ... visual effects editor: Digital Domain
Don Lang ... stereoscopic artist: Stereo D
Errol Lanier ... modeler: Digital Domain (as Errol Laniér)
Gabe LaPoint ... stereoscopic artist: Stereo D
Laurent Launes ... cg senior artist: BUF
Maxime Laurent ... graphic artist: BUF
Trevor J. Lawrence ... stereoscopic roto artist: Stereo D (as Trevor Lawrence)
Yann Le Corre ... cg supervisor: BUF
Fabien Le Gal ... cg senior artist: BUF (as Fabien Legal)
Korentin Le Gallou ... flame artist: BUF
Yves Le Peillet ... visual effects: BUF, Bmac Laboratories
Tim Lebon ... graphic artist: BUF
Danny Lee ... compositor: Digital Domain
Jeeho Lee ... modeler: Digital Domain
Sam Lee ... compositor: Digital Domain
Andrew Lema ... modeler: Digital Domain
Natasha Leroux ... cg senior artist: BUF
David Lesage ... software development: BUF
Votch Levi ... cg supervisor: Whiskytree
Didier Levy ... lighter: Luma Pictures
Brenda Li ... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Mike Lindberg ... stereoscopic artist: Stereo D
Fabrice Lau Tim Ling ... graphic artist: BUF
Kevin Lingenfelser ... compositing lead: Digital Domain
Vit Liskutin ... assistant technical director: Whiskytree
Bryan Litson ... lighting artist: Digital Domain
Lucy Liu ... assistant technical director: Whiskytree
Raymond K.L. Liu ... effects animator: Digital Domain (as Raymond Liu)
Flip Livingston ... assistant visual effects cyan color artist
Owen Longstaff ... compositor: Fuel VFX
Shawn Lopez ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Javier Lopez-Duprey ... previs artist: The Third Floor
Adrien Lourdelle ... graphic artist: BUF
Olivier Lourry ... cg senior artist: BUF
Renaud Louvet ... graphic artist: BUF
Andrew Lowell ... effects animator: Digital Domain
Steven Luc ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Anthony Lupoi ... compositor (as Tony Lupoi)
Sandrine Lurde ... cg senior artist: BUF
Daniel Ly ... graphic artist: BUF
Demis Lyall-Wilson ... compositor: Fuel VFX
Mikael Lynen ... graphic artist: BUF
Tony Lyons ... roto/paint: Luma Pictures
Tran Ma ... modeler: Digital Domain
Melaina Mace ... digital matte painter: Whiskytree
Juliana Machado ... visual effects artist: Fuel VFX
Ross MacKenzie ... 3d integration artist: Digital Domain
Heather MacPhee ... rotoscope and paint lead: Digital Domain (as Heather MacPhee Ryan)
Francois Madere ... senior visual effects artist
Carol Madrigal ... motion capture editor
Toshiyuki Maeda ... digital matte painter: Whiskytree
Alexandre Magre ... graphic artist: BUF
Pierrick Mahieu ... graphic artist: BUF
Nicolas Maillard ... cg senior artist: BUF
David Maldonado ... stereoscopic artist: Stereo D
Sebastian Maldonado ... stereoscopic roto artist: Stereo D (as Sebastian Maldonado Jr.)
Roy Malhi ... cg sequence supervisor: Fuel VFX
Roy Vincent Mann ... stereoscopic artist: Stereo D
Karine Marchandou ... visual effects: BUF, Bmac Laboratories
Denis Marco ... graphic artist: BUF
Artur Margiv ... digital artist: Evil Eye Pictures
Adam Marisett ... animator: Digital Domain
Dennis A. Martin ... digital artist: Evil Eye Pictures
Tony Martin ... stereoscopic roto artist: Stereo D (as Anthony Martin)
Raymond Martinez III ... stereoscopic roto artist: Stereo D (as Raymond Martinez)
Damon Martinez ... paint artist: Stereo D
Helena Masand ... effects animator: Digital Domain
Ruheene Masand ... visual effects coordinator: Evil Eye Pictures
Novaira Masood ... technical developer: Digital Domain
Dena Massenburg ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Jeff Masters ... compositor: uncredited
David Masure-Bosco ... visual effects coordinator: Digital Domain
Michael C. May ... stereoscopic coordinator (as Mike May)
Don Mccoy ... stereoscopic artist: Stereo D (as Don L. McCoy)
Russell McCoy ... stereoscopic lead: Stereo D (as Russell R. McCoy)
Rob McCurdy ... stereoscopic artist: Stereo D
Matt McDonald ... visual effects senior staff: Evil Eye Pictures
Edward McDonough ... stereoscopic artist: Stereo D (as Ed McDonough)
Josh McGuire ... stereoscopic artist: Stereo D
Brandon McNaughton ... compositing supervisor: Whiskytree
Corbin Mehl ... compositor
Chad Meire ... compositor: Digital Domain
Ximena Melendez ... compositor: Digital Domain
Mark Menaker ... desktop administrator
Robert Merrow III ... stereoscopic roto artist: Stereo D
John Meunier ... visual effects coordinator: BUF
Paul Mica ... texture artist: Digital Domain
Nikolai Michaleski ... compositor: Digital Domain
David Miller III ... stereoscopic artist: Stereo D
Scott Mitchell ... paint artist: Stereo D
Yann Moalic ... cg senior artist: BUF (as Yann-Armel Moalic)
Paul Molodowitch ... pipeline technical director: Luma Pictures
Juan Pablo Monroy ... digital matte painter: Whiskytree
Erick Montano ... stereoscopic artist: Stereo D
Jentzen Mooney ... pipepline manager: Stereo D
Jim Moorhead ... 3d integration artist: Digital Domain
Borja Morales ... software rendering developer: Whiskytree
Declan Moran ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Marguerite Moreau de Lizoreux ... visual effects coordinator: BUF (as Marguerite Moreau)
Christophe Moreau ... cg senior artist: BUF
Michael Morehouse ... technical developer: Digital Domain
Cathy Morin ... texture artist: Digital Domain
Glenn Morris ... roto and paint supervisor: Luma Pictures
Immanuel Morris ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Jake Morrison ... additional visual effects supervisor: Marvel Studios
William Morrison ... visual effects stereoscopic supervisor: Stereo D
Ola Mota ... visual effects accountant: Digital Domain
Betsy Mueller ... lighting lead: Digital Domain
Gautama Murcho ... junior compositor: Luma Pictures (as Gautama 'G' Murcho)
Laurie Murdoch ... visual effects senior staff: Digital Domain
Colleen Murphy ... digital production manager: Digital Domain
Alex Murtaza ... matte painter: Digital Domain
Devan Mussato ... creature technical director: Digital Domain
Scott Musselman ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Christopher Myerchin ... stereoscopic artist: Stereo D
Manoj Nagar ... studio technical director: Prana Studios
Daniel Naughton ... lighting artist: Digital Domain
Stephane Naze ... cg senior artist: BUF
Robert Nederhorst ... compositor
Barry Needham ... stereoscopic artist: Stereo D
Cameron Neilson ... visual effects supervisor: Evil Eye Pictures
Maxime Neko ... cg senior artist: BUF
Mark Nelson ... previs artist: The Third Floor
Nicolas Nepveu ... visual effects production manager
Marla Neto ... digital coordinator: Luma Pictures
Chris Nichols ... modeler: Digital Domain (as Christopher Nichols)
Caesar Niculescu ... effects animator: Digital Domain (as Cezar Niculescu)
David Niednagel ... digital environment artist: Digital Domain
John Niehuss ... visual effects artist
Jean-Louis Nikiema ... render farm: BUF
Geoffrey Niquet ... technical director: BUF
Motoki Nishii ... previs artist: The Third Floor
Sam Nixon ... digital environment artist: Digital Domain
Tony Noel ... Stereoscopic Artist
Rémy Normand ... graphic artist: BUF
Dyvind Nostdal ... visual effects rigging artist: Fuel VFX
Chris O'Connell ... stereoscopic roto artist: Stereo D (as Chris P. O'Connell)
Chris O'Mahony ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Justin O'Reilly ... visual effects production assistant: Luma Pictures (as Justin 'Chops' O'Reilly)
Rodney O'Sullivan ... support engineer: Fuel VFX
Steve Oakley ... visual effects artist: Fuel VFX
Oscar Ojeda ... roto lead: Stereo D
Pawel Olas ... cg sequence supervisor: Fuel VFX
Chris Olivas ... compositor: Whiskytree
Joshua Ong ... matte painting supervisor: Whiskytree
Sai Win Myint Oo ... fx artist: Digital Domain
Miguel Ortega ... modeling and texture lead: Digital Domain
Jose A. Ortiz Jr. ... digital artist: Prologue Films
India Osborne ... visual effects: AngelFine Productions, BUF (as India Osborne-Buffin)
Marie-Catherine Osmy ... graphic artist: BUF
Rob Ostir ... previsualization artist
Loris Paillier ... cg supervisor: BUF
Guillaume Palegie ... graphic artist: BUF
Camille Paleni ... graphic artist: BUF (as Camille Paléni)
Anne-Sophie Palermo ... graphic artist: BUF
Vincent Papaix ... compositor: Digital Domain
Sayaji Parit ... digital compositor
Chris Park ... technical support: Digital Domain
Michael J. Parker ... lighting artist: Fuel VFX (as Michael Parker)
Ron Parker ... visual effects: BUF, Los Angeles office
Dean Parks ... visual effects artist
Aaron Parry ... executive producer: Stereo D
Jennifer L. Patrick ... stereoscopic artist: Stereo D (as Jennifer Patrick)
Patricia Pawlak ... creature technical director: Digital Domain
Kye Yong Peck ... modeler: Digital Domain (as Kyeyong Peck)
Carlos Pedroza ... digital environment artist: Digital Domain
Lyndsey Pendley ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Dylan Penhale ... systems administrator: Fuel VFX
Yohann Perchoc ... graphic artist: BUF
Michael Perdew ... digital coordinator: Luma Pictures
Eddie Perez ... roto artist: Stereo D (as Eddie Perez)
Alexis Perrin ... visual effects: AngelFine Productions, BUF
Eric Petey ... animation supervisor: Digital Domain
Victor Phrakornkham ... graphic artist: BUF
Kilou Picard ... visual effects production manager: Fuel VFX
Laurent Pierrat ... render farm: BUF
Rémi Pierre ... graphic artist: BUF
Joseph Vincent Pike ... stereoscopic artist: Stereo D
Massimiliano Piscozzi ... software development: BUF
Tony Plá ... stereoscopic artist: Stereo D
Cody Poag ... roto artist: Stereo D
Darren Poe ... compositing supervisor: Digital Domain (as Darren M. Poe)
Jason Pomerantz ... production supervisor (IMAX version)
Kelly Port ... visual effects supervisor: Digital Domain
Justin Porter ... technical coordinator: Luma Pictures
Sylvain Potel ... cg senior artist: BUF
Tanissa Potrovitza ... visual effects coordinator
Malachi Pound ... production supervisor: Stereo D
Phillip Prahl ... effects animator: Digital Domain
Pavel Pranevsky ... cg supervisor: Luma Pictures
David Preissner ... desktop administrator: Stereo D
Jeremy Preissner ... desktop administrator: Stereo D
Bonnie Pritzker ... visual effects executive producer: Digital Domain
Derek N. Prusak ... stereoscopic editorial coordinator: Stereo D
Leandro Pucci ... stereoscopic artist: Stereo D
Tomas Pulmano ... research and development programmer: Stereo D
Matt Pursley ... technical support: Digital Domain
Francis Puthanangadi ... compositor: Digital Domain
Romain Puybasset ... render farm: BUF
Shannon Pytlak ... previs artist: The Third Floor (as Shannon Justison)
Ryan J. Quinlan ... rotoscope and paint artist: Digital Domain (as Ryan Quinlan)
Juan Carlos Quintana ... stereoscopic artist: Stereo D
Heribert Raab ... effects animator: Digital Domain
Daniel Keith Raffel ... compositor: Digital Domain (as Daniel Raffel)
Danny Rafic ... visual effects editor
Crystal Rainone ... motion capture editor
Guillaume Rajaona ... graphic artist: BUF
Agnes Rama ... visual effects coordinator: BUF (as Angés Rama)
Clement Rambach ... software development: BUF (as Clément Rambach)
Gerardo Ramirez ... previs supervisor: The Third Floor
Justin Ray ... stereoscopic artist: Stereo D
Cyril Rebert ... render farm: BUF
Ryan Reeb ... texture artist: Digital Domain (as D. Ryan Reeb)
Nathan Reidt ... lighting artist: Digital Domain
Clement Renaudin ... graphic artist: BUF
Martin Reneleau ... graphic artist: BUF
Thomas Reppen ... effects animation lead: Digital Domain
Romain Revert ... graphic artist: BUF
Pedro Luis Reyes ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Aaron Rhodes ... visual effects support staff: Evil Eye Pictures
Alexandre Ribeiro ... graphic artist: BUF
Nathan Rich ... systems administrator: Luma Pictures
Clement Richard ... cg senior artist: BUF (as Clément Richard)
Mark Richardson ... compositing supervisor: Digital Domain
Leroy Riche ... stereoscopic artist: Stereo D
Nolwenn Rimbault ... CG supervisor: BUF
Cristina Riva ... visual effects accountant: BUF
Andre Rivera ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Ray Rivera ... stereoscopic artist: Stereo D
Mark Robben ... compositor: Digital Domain
Robert Roberson ... junior systems administrator: Luma Pictures
Pau Rocher ... compositor: Digital Domain (as Pau Rocher Castellano)
Cesar Rodriguez Bautista ... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Ekkarat Rodthong ... graphic artist: BUF
Katherine Rodtsbrooks ... stereoscopic artist: Stereo D
Chad Roen ... modeler: Digital Domain
Lisa Dawn Rogolsky ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Antonio J. Rosario ... stereoscopic artist: Stereo D (as Antonio Rosario)
Daniel P. Rosen ... visual effects supervisor: Evil Eye Pictures
Drew Rosen ... systems administrator: Luma Pictures (as Drew 'Drewsta' Rosen)
Brogan Ross ... visual effects artist
Kenny Rosset ... cg senior artist: BUF
Jérôme Rouvelet ... graphic artist: BUF
David Rouxel ... cg supervisor: BUF
Alvin Roxas ... digital production administrator: Digital Domain
Daniel Rubin ... compositor: Digital Domain
Paul Ruiz ... stereoscopic artist: Stereo D
Nathan Rusch ... junior pipeline technical director: Luma Pictures
Johannes Saam ... effects technical director: Fuel VFX
Diganta Saha ... systems administrator: Prologue
Hélène Saint-Riquier ... visual effects coordinator: BUF (as Hélène Saint Riquier)
Ryo Sakaguchi ... effects animation supervisor: Digital Domain
Santiago Salcedo ... visual effects animator
Eric Salituro ... technical developer: Digital Domain
Lucas Salton ... lighting supervisor: BUF
Joe Sambora ... visual effects support staff: Evil Eye Pictures
Michel Samreth ... cg senior artist: BUF
Jerome Samson ... render farm: BUF (as Jéröme Samson)
Theodore M. Sandifer ... stereoscopic artist: Stereo D
Eric Sanford ... stereoscopic artist: Stereo D
Nathan Santell ... previs production manager: The Third Floor
Tim Santos ... stereoscopic artist: Stereo D
Minoru Sasaki ... matte painter: Digital Domain
Davis Scott Porter Saunders ... stereoscopic lead: Stereo D (as Davis Saunders)
Evan Saunders ... stereoscopic lead: Stereo D (as Evan M.W. Saunders)
Arthur Savine ... graphic artist: BUF
Alfredo Schecker III ... roto artist: Stereo D
Stephen Schick ... technical developer: Digital Domain
Jean-Louis Schiller ... modeling/texturing: Luma Pictures (as Schiller Jean-Louis Jr.)
Nicolas Schneider ... cg senior artist: BUF
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto lead
Patrick Schultz ... stereoscopic artist: Stereo D
John Christopher Scott ... production coordinator: digital domain
Josh Sedillo ... modeling/texturing: Luma Pictures
Kristin Sedore ... lighting artist: Digital Domain
Lorenzo Serran ... graphic artist: BUF
Adrien Servadio ... flame artist: BUF
Wesley Sewell ... visual effects supervisor
Rasoul Shafeazadeh ... matte painter: Digital Domain
Jeff Shapiro ... visual effects accountant
Cameron Sharp ... visual effects editor: Fuel VFX
William Sherak ... stereoscopic conversion executive producer: Stereo D
Justin Shermis ... stereoscopic artist: Stereo D
Kelly Shin ... digital production manager: Digital Domain
Payam Shohadai ... executive visual effects supervisor: Luma Pictures
David Shorey ... stereoscopic artist: Stereo D
Eric Sibley ... stereoscopic artist: Stereo D
Karen N. Sickles ... visual effects studio support: Digital Domain (as Karen N. Sickles)
Olivier Sicot ... cg senior artist: BUF
Adnan Siddique ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Adam Sidwell ... creature technical director: Digital Domain (as Adam Glendon Sidwell)
Kathy Siegel ... visual effects supervisor: second unit
Joey Sila ... digital compositor: Luma Pictures
Jared Simeth ... look development lead: Luma Pictures
Craig A. Simms ... compositor: Digital Domain
Mourad Simoussa ... cg senior artist: BUF
Anthony Sipsas ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Thanapoom Siripopungul ... lead rigging technical director: Luma Pictures
Richard Skelton ... matchmove & layout artist: Fuel VFX
Bryan Smeall ... compositor: Digital Domain
Corey Smith ... stereoscopic artist: Stereo D
Devin Smith ... pipeline technical director: Luma Pictures
Laurel A. Smith ... lighting artist: Digital Domain (as Laurel Smith)
R. Matt Smith ... digital compositor: Digital Domain
Rosita Soares ... graphic artist: BUF
Hwasup Song ... modeler: Digital Domain
Kyo-Wook Song ... digital artist: Evil Eye Pictures
Safari Sosebee ... modeling/texturing: Luma Pictures
Jeremy Soudjoukdjian ... graphic artist: BUF (as Jérémy Soudjoukdjian)
Katie Spinelli ... visual effects coordinator
Sean Stambolyan ... stereoscopic artist: Stereo D
Chris Stefiuk ... modeler: Digital Domain
Colby Jene Stencel ... stereoscopic artist: Stereo D
Alexander L. Stephan ... effects animator: Digital Domain (as Alexander Stephan)
Andrea R. Stephens ... visual effects production assistant: Stereo D (as Andrea Stephens)
Daniel Stern ... effects animator: Digital Domain
G. Allen Stewart ... stereoscopic artist: Stereo D
Michael Stewart ... digital compositor: Luma Pictures
Joshua Stirling ... roto artist
Bernard Stock ... matchmove and layout supervisor: Fuel VFX
Nicholas Stocker ... stereoscopic roto artist: Stereo D (as Nick Stocker)
Julien Stuart-Smith ... lighting artist: Digital Domain (as Julien Stuart Smith)
Max Stummer ... pipeline research and development: Fuel VFX
Benjamin Suarez ... roto artist: Stereo D
Daniel Sunwoo ... compositor: Digital Domain
Richard Sutherland ... cg supervisor: Luma Pictures
Chris Sutton ... stereoscopic artist: Stereo D (as Christopher Suttom)
Steven Swanson ... senior visual effects producer: Luma Pictures
Brian Taber ... stereoscopic supervisor: Stereo D
Jérémy Taburet ... graphic artist: BUF
Julien Tagodoe ... render farm: BUF
Florent Taisne ... graphic artist: BUF
Anne-Laure Tarabeux ... human ressources: BUF
Cyril Tchernomordik ... cg senior artist: BUF
John Michael Temple Jr. ... stereoscopic artist: Stereo D (as John Temple)
Beau Teora ... visual effects artist: Stereo D
Mike Terpstra ... compositor: Whiskytree
Nicolas Terriere ... graphic artist: BUF (as Nicolas Terriére)
Scott Tessier ... lighting artist: Digital Domain
Sebastien Tessier ... lighting artist: Digital Domain
Joel Themista ... graphic artist: BUF
Nicolas Thieffry ... graphic artist: BUF
Robert Charles Thomas ... technical developer: Digital Domain
Dan Tindell ... previs artist: The Third Floor
Arnaud Tisseyre ... graphic artist: BUF
Robert Tobin ... stereoscopic artist: Stereo D (as Rob Tobin)
Brian Tolle ... matchmove supervisor: Whiskytree
Audrey Tondre ... visual effects producer: BUF
Anna Tonrungroj ... rotoscope and paint artist: Digital Domain
Martin Torner ... grip
Remy Torre ... effects animator: Digital Domain (as Rémy Torre)
Peter Toufidis ... matte painter: Digital Domain (as Peter Tofidis)
Lillian Tran ... roto artist: Stereo D
Tommy Tran ... compositor: Digital Domain
Ryan Trippensee ... compositor: Luma Pictures (as Ryan 'Trip' Trippensee)
John Trotter ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Julien Trouchet ... cg supervisor: BUF
Arnaud Trouvé ... software development: BUF
Eliane Truong ... graphic artist: BUF
Greg Tse ... matchmover: Whiskytree
Ervin Tuazon ... stereoscopic roto artist: Stereo D
Melanie Rose Tucker ... stereoscopic compositor / stereoscopic painter
Erich Turner ... effects animator: Digital Domain
Sarfaraz Uddin ... paint artist
Mike Uhlir ... technical assistant
Dimitri Uradovskiy ... cg senior artist: BUF
Edouard Valton ... visual effects production manager: BUF
Gerard Van Ommen Kloeke ... character rigging supervisor: Fuel VFX
Geordie Vandendaele ... cg senior artist: BUF
Theo Vandernoot ... effects animator: Digital Domain
Paola Varvaro ... dustbust artist: Digital Domain
Mathieu Vavril ... design artist: BUF
Christophe Vazquez ... cg senior artist: BUF
Florian Velasco ... graphic artist: BUF
Oscar Velasquez ... stereoscopic production assistant: Stereo D
David Verbeke ... lighting supervisor: BUF
Sebastien Vergnon ... cg senior artist: BUF (as Sébastien Vergnon)
Vincent Verniers ... design artist: BUF
Christophe Verspieren ... software development: BUF
Dominique Vidal ... technical director: BUF
Michael J. Viera ... stereoscopic artist: Stereo D (as Michael Viera)
Jocelyn Vincent ... visual effects coordinator: BUF
Stephane Vogel ... graphic artist: BUF (as Stéphane Vogel)
Luke Wakeford ... modeler: Digital Domain
Marissa Walker ... visual effects facility manager: Luma Pictures (as Marissa J. Walker)
Tim Walker ... lead compositor: Fuel VFX
Nye Warburton ... previs artist: The Third Floor (as Aneurin Warburton)
Renee Ward ... stereoscopic production coordinator: Stereo D
James Waterson ... compositor: Luma Pictures
Arnaud Watteau ... graphic artist: BUF
Keith Weilmuenster ... rotoscope and paint artist: Digital Domain (as Keith 'Koub' Weilmuenster)
Nick Wesley ... stereoscopic artist: Stereo D
Jeremy West ... effects technical director: Luma Pictures
Wendy Whaley ... compositor: Digital Domain
Alex Whang ... modeler: Digital Domain
Ashley Whitaker ... stereoscopic roto artist: Stereo D (as Ashley R. Whitaker)
Chelsea Whittet ... effects animator: Digital Domain
Kenneth H. Wiatrak ... stereoscopic artist: Stereo D (as Kenneth Wiatrak)
Emily Williams ... visual effects coordinator: BUF
Jason Williams ... look development lead: Digital Domain (as Jason Hannen-Williams)
Kevin J. Williams ... previs artist: The Third Floor (as Kevin Williams)
Jay Wilson ... stereoscopic artist: Stereo D
Johnny Wilson ... compositor
Deborah Wiltman ... compositor: Digital Domain
Barringer Fox Wingard III ... modeler: Digital Domain
Jesse Wolfe ... stereoscopic artist: Stereo D
Samson Sing Wun Wong ... 3d integration artist: Digital Domain
David Woodland ... matte painter: Digital Domain (as David 'Woody' Woodland)
Peter M. Wu ... stereoscopic roto artist: Stereo D (as Peter Wu)
Matthew Wynne ... lead compositor: Fuel VFX
Roy Yang ... compositor: Digital Domain
Kwan Wayne Yu Yee ... technical support: Digital Domain
Darrell Yeo ... visual effects production assistant: Digital Domain
Brandon Young ... effects technical director: Luma Pictures
Sonia Yu ... lighter: Luma Pictures
Susumu Yukuhiro ... matte painting supervisor: Whiskytree
Anthony Zalinka ... effects animator: Digital Domain
Chris Zammit ... texture artist: Digital Domain
Adam Zanotto ... effects animator: Digital Domain
Ramy Zaouai ... render farm: BUF
Corie Zhang ... production coordinator: Whiskytree
Brian Zheng ... modeler: Digital Domain
Loic Zimmermann ... concept artist: Luma Pictures (as Loic 'E338' Zimmermann)
Andrew Zink ... lighter: Luma Pictures
Christophe Zito ... CG senior artist: BUF
Raphael Zito ... cg senior artist: BUF
Roxanne Zuckerman ... digital artist
Pranay Agarwal ... digital compositor: Prana Studios (uncredited)
Gus R. Aguilera ... rotoscope artist (uncredited)
Carlos A. Alfaro Jr. ... digital artist (uncredited)
Nikolas Orion Alixopulos ... stereoscopic rotoscope artist (uncredited)
Miriam Alvarez ... digital artist: DDMG (uncredited)
Jason Ambler ... digital artist: Digital Domain (uncredited)
Herve Anceau ... visual effects artist (uncredited)
Jonathan Angelo ... pipeline developer: Stereo D (uncredited)
Roger Apolinar ... digital artist (uncredited)
Nicole Arnell ... rotoscope artist: Digital Domain (uncredited)
Brandon Ashworth ... visual effects artist (uncredited)
Kenneth Bailey ... stereoscopic depth artist (uncredited)
Kristopher Baldwin ... stereo compositor (uncredited)
Mikhail Bayder ... systems administrator: Prologue (uncredited)
Dila Beksac ... digital artist: The Base Studio (uncredited)
Shraddha Belose ... digital artist: Prana Studios (uncredited)
Brian N. Bentley ... stereoscopic artist (uncredited)
Mattias Bergbom ... software engineer (uncredited)
Aaron D. Beyer ... stereoscopic depth artist (uncredited)
Prasad Biki ... visual effects artist (uncredited)
Davina Bilow ... senior stereoscopic roto artist (uncredited)
Julien Boudou ... cg artist: BUF (uncredited)
Tess Boughton ... visual effects artist (uncredited)
Zach Brinkerhoff ... matchmove artist: Luma Pictures (uncredited)
Edward Brugge ... visual effects artist (uncredited)
Nicole Burch ... stereoscopic roto artist: The Base Studio (uncredited)
Andy Burmeister ... lead matchmover: Luma Pictures (uncredited)
Nathaniel Caauwe ... stereoscopic roto lead (uncredited)
Timothy Michael Cairns ... visual effects artist (uncredited)
Annie Caps ... digital compositor (uncredited)
Bruce Cardozo ... scanning and recording: EFilm (uncredited)
Steve Casa ... 3d scan technician (uncredited)
Ben Case ... roto/paint artist (uncredited)
Jeff Chang ... stereoscopic roto artist (uncredited)
Bradley Chowning ... stereoscopic roto artist (uncredited)
Patrick Clancey ... digital opticals (uncredited)
Caleb Clark ... stereoscopic compositor (uncredited)
James Clowater ... rotoscope artist (uncredited)
Laurence Cohen ... rotoscope artist: StereoD (uncredited)
Robert Cole ... stereoscopic depth artist (uncredited)
Oscar Collazos ... rotoscope artist: DDMG (uncredited)
Sebastien Corne ... visual effects artist (uncredited)
Alexander Costa ... digital artist: Digital Domain (uncredited)
Claire Coulet ... visual effects coordinator (uncredited)
Ellen Cuny ... roto artist: DDMG (uncredited)
Rocky Curby ... previs artist: Digital Domain (uncredited)
Coral D'Alessandro ... previs consultant (uncredited)
Gentry Davidson ... stereoscopic roto artist (uncredited)
Yoshi DeHerrera ... lidar scanning (uncredited)
Kevin Delee ... digital artist (uncredited)
Brian Dickett ... digital compositor (uncredited)
Michael Dillon ... digital intermediate assistant producer (uncredited)
Mark Duckworth ... digital artist: Digital Domain (uncredited)
Jonathan DuGuay ... digital production administrator (uncredited)
Gregory Duncan ... roto/paint artist: Digital Domain (uncredited)
Sam Edwards ... digital compositor (uncredited)
Kane Elferink ... look development artist: Fuel VFX (uncredited)
Lawrence Fagan ... spydercam flight control (uncredited)
Patrick Falenofoa ... visual effects artist (uncredited)
Via Fernandez ... digital artist: The Base Studio (uncredited)
Omar A. Flores ... rotoscope artist: DDMG (uncredited)
Jordan Freda ... visual effects producer: The Base Studio (uncredited)
Kevin Gallegly ... rotoscope artist: DDMG (uncredited)
Edwin Gamez ... stereoscopic roto artist (uncredited)
Edgar Garrido ... roto artist: Stereo D (uncredited)
Sylvain Germain ... research & development engineer: BUF (uncredited)
Abhishek Ghorui ... senior rotoscope artist (uncredited)
Chuck Giarratano ... production coordinator: StereoD (uncredited)
Ivan Girard ... concept artist (uncredited)
David Godwin ... visual effects artist: Luma Pictures (uncredited)
Sean Goldman ... senior stereoscopic compositor (uncredited)
Joseph Christopher Gonzales ... digital artist (uncredited)
Claudio Gonzalez ... digital artist: Digital Domain (uncredited)
Brooks Gordon ... pipeline technical director (uncredited)
Vincent Gorman ... post-visualization artist (uncredited)
Ankur Goyal ... assistant technical director (uncredited)
David E. Groom ... executive producer stereoscopic conversion (uncredited)
Amanda Hampton ... software engineer (uncredited)
Rich Hardy Jr. ... digital compositor (uncredited)
Guy Hauldren ... 3d scanning (uncredited)
James Hays III ... rotoscope artist: The Base Studio (uncredited)
Mike F. Hedayati ... stereo lead (uncredited)
Jordan Heskett ... visual effects (uncredited)
Ben Ho ... rotoscope artist (uncredited)
Alex Holcombe ... i/o operator assistant: Fuel VFX (uncredited)
Joshua D. Holden ... stereo depth artist (uncredited)
Julianne Holzschuh ... visual effects artist (uncredited)
Patel Irshad ... visual effects artist (uncredited)
Alex Jaeger ... pre-production effects development: ILM (uncredited)
Jeremy Jones ... stereoscopic artist (uncredited)
Josh Judd ... digital compositor (uncredited)
Samapika Karmakar ... digital roto and paint supervisor: Prana Studio (uncredited)
Gregory Karydis ... visual effects supervisor: Marvel Studios (uncredited)
Simon D. Kern ... stereoscopic artist: Stereo D (uncredited)
Nineli Khanian ... digital artist (uncredited)
Sam Khorshid ... visual effects (uncredited)
Dominik Klotz ... rotoscope artist: The Base Studio (uncredited)
Anthony Kramer ... digital compositor (uncredited)
Amit Kumar ... roto/paint lead (uncredited)
Gary Laurie ... matchmove technical director: Stereo D (uncredited)
Michael Ligammare ... stereoscopic artist: Stereo D (uncredited)
Nick Lloyd ... concept artist: Digital Domain (uncredited)
Ting Lo ... concept artist (uncredited)
Jo Lockman ... digital production administrator (uncredited)
Juan David Lopez ... stereo compositor (uncredited)
Son Lu ... stereoscopic artist (uncredited)
Rob Lutz ... digital artist: Digital Domain (uncredited)
Jessica Madsen ... digital artist: Luma Pictures (uncredited)
Simon Magnan ... visual effects artist (uncredited)
Brian Malmstrom ... roto lead: The Base Studio (uncredited)
Travis Mangaoang ... stereoscopic compositor (uncredited)
Marcel Martins ... rotoscope artist: Luma Pictures (uncredited)
Lorenzo Mastrobuono ... stereoscopic roto lead: Stereo D (uncredited)
Anshul Mathuria ... digital compositor (uncredited)
Artin Matousian ... systems admistrator (uncredited)
Megan McCollum ... stereoscopic artist: Stereo D (uncredited)
Ryan McDermid ... digital artist: Digital Domain (uncredited)
Ray McMaster ... previs artist (uncredited)
Kevin Melia ... stereoscopic roto artist (uncredited)
Carlos Mendoza Jr. ... stereoscopic artist: Stereo D (uncredited)
Cris Mertens ... vfx i/o assistant (uncredited)
Natt Mintrasak ... technical director (uncredited)
Ankit Mishra ... rotoscope artist (uncredited)
Souvik Mitra ... digital artist (uncredited)
Chris Montesano ... stereoscopic compositor (uncredited)
Chris F. Moore ... visual effects (uncredited)
Amanda Morrison ... digital compositor (uncredited)
Bryn Morrow ... cg artist (uncredited)
Sam Munoz ... assistant mocap stunt coordinator (uncredited)
Michael Murphy ... stereoscopic visual effects: Stereo D (uncredited)
Farzad 'Fuzz' Namdjoo ... stereoscopic artist (uncredited)
Todd Napier ... rotoscope supervisor: DDMG (uncredited)
Anita Naufal ... stereoscopic compositor (uncredited)
Gerardo Navarro ... stereoscopic roto artist (uncredited)
Pete C. Newbauer ... digital rotoscope artist (uncredited)
Alice Ngo ... texture artist (uncredited)
Greg O'Connor ... digital artist: modeling and texturing (uncredited)
Patricia O'Donnell ... stereoscopic artist (uncredited)
Timothy P. O'Shea ... production executive: The Base Studio (uncredited)
Shailendra Kumar Pandey ... paint and rotoscope artist (uncredited)
Bryan Pantages ... rotoscope artist (uncredited)
Hunter Parks ... lighting artist/look dev artist (uncredited)
John Patrick ... pipeline technical director (uncredited)
Demetrios Patsiaris ... stereoscopic roto artist (uncredited)
Bhakti Patwardhan ... visual effects producer: Prana Studios (uncredited)
Mitch Paulson ... digital colorist (uncredited)
Chris Pettigrew ... digital paint and roto artist: Digital Domain (uncredited)
David Jeffrey Phillips ... stereo lead (uncredited)
Tom Piedmont ... roto/paint artist: Luma PIctures (uncredited)
Mario J. Pillet ... technical assistant (uncredited)
Nereyda Pimentel ... stereoscopic rotoscope artist (uncredited)
James Pina ... stereoscopic roto supervisor: The Base Studio (uncredited)
Jean-Michel Ponzio ... concept artist: BUF (uncredited)
Dave Preciado ... motion editor (uncredited)
Michael Pugh ... stereoscopic roto artist (uncredited)
Philip Quaglino ... digital artist (uncredited)
Bill Radtke ... stereoscopic production coordinator (uncredited)
Mark Ramirez ... stereoscopic roto artist (uncredited)
Pimentel A. Raphael ... animation supervisor (uncredited)
Sarah Reese-Edwards ... stereoscopic lead (uncredited)
Colin Reeves-Fortney ... rotoscope artist: The Base Studio (uncredited)
Kurtis Richmond ... senior matte painter (uncredited)
Patrick J. Rodriguez ... post-visualization artist (uncredited)
Emanuel Rosario ... stereoscopic conversion artist (uncredited)
Marcos Saenz ... stereoscopic roto artist (uncredited)
Barry Safley ... compositing supervisor: Digital Domain Media Group (uncredited)
Jared Sanders ... matchmove artist: Luma Pictures (uncredited)
Olivier Sarda ... senior digital compositor (uncredited)
Brendan Savage ... visual effects designer: FUEL FX (uncredited)
Ron Schab ... effects artist (uncredited)
Katrin Schmid ... pipeline developer: Fuel VFX (uncredited)
David Schrijn ... rotoscope artist (uncredited)
Brian Schultz ... digital compositor: DDMG (uncredited)
Jameson Schultz ... stereoscopic lead artist: Stereo D (uncredited)
Raymond R. Scott Jr. ... stereoscopic roto artist (uncredited)
Ravi Shekhar ... digital roto and paint supervisor: Prana Studio (uncredited)
Keith D. Simpson ... stereoscopic roto lead: The Base Studio (uncredited)
Sally Slade ... visual effects (uncredited)
Eddie Soria ... digital artist: The Base Studio (uncredited)
Ryan Soule ... rotoscope artist: The Base Studio (uncredited)
Doug Spilatro ... visual effects (uncredited)
Nickolas Stevens ... supervising lead stereoscopic artist (uncredited)
Robert Strong ... rotoscope artist (uncredited)
Julien Stuart-Smith ... senior technical director: lighting (uncredited)
Romain Sunier ... research & development engineer: BUF (uncredited)
Thomas Sydnor ... stereoscopic rotoscope artist: The Base Studio (uncredited)
Paul Sze ... rotoscope artist: DDMG (uncredited)
Ronald Tacsion ... rotoscope artist (uncredited)
Katelyn Takens ... render wrangler (uncredited)
Bryan Taylor ... stereoscopic artist (uncredited)
Eric Timm ... rotoscope artist (uncredited)
Sujit Tone ... digital compositor (uncredited)
Enrique Torres ... stereoscopic compositor (uncredited)
Mark Victor Trappett ... render wrangler (uncredited)
Ryan Trenhaile ... digital compositor (uncredited)
Graeme Tung ... lighting/lookdev td: Digital Domain (uncredited)
Barry R. Tuttle ... coordinator: The Base Studio (uncredited)
Arthur Vail III ... senior stereoscopic artist (uncredited)
Nowell Valeri ... matchmove supervisor: Evil Eye Pictures (uncredited)
Van Phan ... senior animator (uncredited)
Olivier Van Zeveren ... digital artist (uncredited)
Jocelyn Vincent ... render farm operator: BUF (uncredited)
Kinjal Vora ... visual effects artist (uncredited)
Kevin Wang ... motion capture editor (uncredited)
Richard Wardlow ... technical director: Digital Domain Media Group (uncredited) / technical director: Narrate, Inc. (uncredited)
Bruno Werneck ... concept artist: Digital Domain (uncredited)
Trevor Wide ... look dev artist: Digital Domain (uncredited)
Virginia Wilson ... digital production manager: Digital Domain (uncredited)
Alex Wolfe ... stereoscopic compositor (uncredited)
Samson Sing Wun Wong ... integration artist: Digital Domain (uncredited)
Kamlesh Yadav ... visual effects artist (uncredited)
Marvin Yanez ... stereoscopic roto lead (uncredited)
Lisa Yu ... digital plate restoration (uncredited)

Stunts 

Keith Adams ... utility stunts
Armando Alarcon ... utility stunts
Michael-David Aragon ... utility stunts (as Michael David Aragon)
Andy Armstrong ... stunt coordinator
Bruce Armstrong ... utility stunts
James Armstrong ... stunt coordinator: second unit, Los Angeles
Scott Armstrong ... stunt coordinator: second unit, New Mexico
Vic Armstrong ... supervising stunt coordinator
Wendy Armstrong ... utility stunts
Jeffrey G. Barnett ... utility stunts (as Jeff Barnett)
Tyler Barnett ... utility stunts
Troy Brenna ... utility stunts: Frost Giant
Timothy Thomas Brown ... utility stunts
Jay Caputo ... utility stunts (as Alexander Jay Caputo)
Jennifer Caputo ... stunt driving double
Alex Chansky ... stunt double: Fandral
Laurence Chavez ... utility stunts
Ilram Choi ... stunt double: Hogun
Matthew Lee Christmas ... utility stunts (as Matt Christmas)
Brian Patrick Collins ... utility stunts
Phil Culotta ... stunt double: Laufey
Craig Dabbs ... utility stunts: Frost Giant
Gary Davis ... utility stunts
Steve DeCastro ... utility stunts (as Steve De Castro)
Mark Dirkse ... utility stunts
Jamal Duff ... stunts: shield guard in rain fight
John Duff ... utility stunts: Frost Giant
Doc Duhame ... utility stunts
Zack Duhame ... utility stunts
Jeremy Dunn ... utility stunts
Edward A. Duran ... utility stunts
Dennis Fitzgerald ... utility stunts
Tait Fletcher ... utility stunts (as Tait G. Fletcher)
Colin Follenweider ... utility stunts
Kylie Furneaux ... stunt double: Sif
Thomas Garner ... stunt double: Stan Lee (as Tom Garner)
Al Goto ... utility stunts
Derek Graf ... utility stunts: Frost Giant
Cat Hannah ... utility stunts
Riley Harper ... stunts (re-shoots)
Zedric Harris ... utility stunts
Casey Hendershot ... utility stunts: Frost Giant
Zac Henry ... stunt rigger / utility stunts
Toby Holguin ... utility stunts
Neil Jackson ... utility stunts
Jesse V. Johnson ... stunt double: Erik Selvig (as J.E. Johnson)
Dennis Keiffer ... utility stunts
Rob King ... utility stunts
Paul Lacovara ... stunt double: Loki
Michelle Ladd ... stunt coordinator: mocap
Leon Lee ... stunts
Matthew LeFevour ... stunt double: Thor
Vernon Lewis ... stunt double: Heimdall
Clint Lilley ... utility stunts
Bryan Ludens ... utility stunts
Cliff McLaughlin ... utility stunts
Angelique Midthunder ... utility stunts
Dorenda Moore ... utility stunts
Jeff O'Haco ... utility stunts (as Jeff Ohaco)
Carrick O'Quinn ... utility stunts: Frost Giant
Stephen Oyoung ... utility stunts (as Stephen O'Young)
Allan Padelford ... utility stunts
Jim Palmer ... stunt double: animatic
Michael Papajohn ... utility stunts
Gábor Piroch ... expert rider
Paradox Pollack ... creature choreographer
Georgina Rawlings ... utility stunts (as Georgina Armstrong)
Mark Rayner ... utility stunts
Taylor Reed ... utility stunts
Marc Scizak ... utility stunts
Ben Scott ... utility stunts
Trina E. Siopy ... utility stunts (as Tina Siopy)
Gary Ray Stearns ... fight choreographer / stunt fight coordinator
Alex Terzieff ... utility stunts
Trampas Thompson ... utility stunts
Michael S. Walter ... utility stunts (as Mike Walter)
Jermaine Washington ... utility stunts
Michelle Waterson ... utility stunts
Cheryl Duncan Wheeler ... utility stunts
Raliegh Wilson ... stunt double: Odin
Glen Yrigoyen ... stunt double: animatic
Alina Andrei ... utility stunts (uncredited)
Rocky Armstrong ... stunts (uncredited)
Jennifer Caputo ... stunt rigger (uncredited)
Richard Cetrone ... stunt performer (uncredited)
Mark Chapman ... utility stunts (uncredited)
Pierre Cheminat ... stunts (uncredited)
Holland Diaz ... stunt performer (uncredited)
Mark Dirkse ... stunt rigger (uncredited)
Thomas DuPont ... stunt performer (uncredited)
Tanner Gill ... stunts (uncredited)
Ryan Gray ... stunt performer (uncredited)
Cat Hannah ... stunt double: Kat Dennings (uncredited)
Thomas Robinson Harper ... stunt coordinator: re-shoots (uncredited)
Allen Jo ... stunts (uncredited)
Darren Kendrick ... stunt performer (uncredited)
Rob King ... stunt driver (uncredited)
Efka Kvaraciejus ... stunt performer (uncredited)
Malosi Leonard ... stunts (uncredited)
Matt Leonard ... stunts (uncredited)
Brian Machleit ... stunts (uncredited)
Rob Mars ... stunt double: Ray Stevenson (uncredited)
Luke Massy ... stunts (uncredited)
David Mattey ... stunt performer (uncredited)
Dorenda Moore ... stunt double: Natalie Portman (uncredited)
Mark Musashi ... stunt double: Loki (reshoots only) (uncredited)
Paradox Pollack ... stunt double: Colm Feore (uncredited)
Georgina Rawlings ... stunt double (uncredited) / stunt performer: horseback (uncredited)
Johnny Rawlings ... stunt performer (uncredited)
Kevin Reid ... stunts: reshoots (uncredited)
David Rowden ... stunts (uncredited)
James Ryan ... utility stunts (uncredited)
Wesley Scott ... stunts (uncredited)
Monty L. Simons ... stunts (uncredited)
Gary Ray Stearns ... fight coordinator (uncredited) / stunt player (uncredited)
Douglas Tait ... stunt performer (uncredited)
Trampas Thompson ... key stunt rigger (uncredited)
Brian J. Williams ... stunt double: Anthony Hopkins (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Phil Abeyta ... rigging electric: New Mexico
Amy Alarian ... rigger
John Amorelli ... rigging electrician
Eric Amundsen ... second assistant camera: "c" camera, second unit
Jason Andrew ... best boy grip: second unit
Roberto M. Arredondo ... grip
Diego Arroye ... electrician: New Mexico (as Diego Arroyo)
Pierre Ash ... rigging electrician
Joe Bacharka ... electrician: second unit, New Mexico
Minh Bahnsen ... rigging grip
Kent Baker ... key rigging grip
Scott Ballew ... rigging electrician
Scott Barnes ... dimmer board operator
Fernando Barrios ... rigging grip
Jose F. Barrios ... rigging grip gang boss
Nick Barros ... grip: New Mexico
Renzo Bartolotta ... rigging electrician
Anthony Bartra ... rigging grip: New Mexico
Nick Behrmann ... rigging electric: New Mexico
Eugene Bernal ... rigging electrician
David Berryman ... second assistant camera: "b" camera, second unit
George Billinger III ... camera operator: "b" camera: second unit (as George Billinger) / steadicam operator: second unit (as George Billinger)
Noah Bishop ... technocrane operator
Dimitris Bogiantzis ... electrician
Megan Boundy ... camera intern
Kase Bowman ... grip: New Mexico (as Kasa Bowman)
Branch M. Brunson ... best boy rigging electrician (as Branch Brunson)
Buzzy Burwell ... electrician: second unit
Chip Byrd ... first assistant camera: "c" camera, New Mexico (as Stewart 'Chip' Byrd)
Cary Caraway ... technocrane operator
Pete Cavaciuti ... camera operator: "a" camera (as Peter Cacaciuti) / steadicam operator (as Peter Cavaciuti)
Steve Charnow ... electrician
Jeff Chassler ... electrician
Andrew Chojnacki ... additional grip: second unit
Brian Christie ... grip: second unit
Bill Coe ... first assistant camera: "a" camera
Mark Combs ... rigging electrician
John Crimins ... lighting console programmer
David Cuttriss ... rigging grip
George Dana ... scorpio head technician
David C. Darrow ... rigging grip (as David Darrow)
David Darwin ... rigging electrician
Eric M. Davis ... rigging electrician
Morgan Davis ... grip: New Mexico
Carlos de Varona ... first assistant camera: "c" camera, second unit
Jerry C. Deats ... best boy rigging grip: New Mexico / key grip: additional photography
Nathan December ... rigging electrician
Max Deleo ... camera intern
Dwight Dollins ... grip: second unit, New Mexico (as Dwight Dolling)
Anthony Donati ... rigging electrician
Mitch Dubin ... camera operator: "a" camera, second unit
Wayne L. Duncan ... grip (as Wayne Duncan)
Manny Duran ... key grip: second unit (as Manuel Duran)
Eric Dvorsky ... aerial camera technician
Gregory L. Edwards ... grip: second unit
Thomas Enright ... set lighting technician: second unit
George Estill ... grip: second unit, New Mexico
Ryan Eustis ... second assistant camera: "c" camera, New Mexico
Scott M. Evans ... additional video assist: second unit, New Mexico
Mark Fellman ... additional still photographer
Greg Flores ... dolly grip: second unit
Guido Frenzel ... camera operator: "c" camera
Steven Frohardt ... best boy rigging grip
Chris Funk ... rigging electrician
Linda Gacsko ... second assistant camera: "c" camera
John Garrett ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Patrick George ... fixture foreman
Cory Geryak ... chief lighting technician
Carlos Gonzalez ... technocrane operator: New Mexico
Daniel Alexis Gonzalez ... electrician: second unit (as Danny Gonzalez)
Hilario Gonzalez ... grip (as Larry Gonzalez)
Peter Goodman ... rigging electric: New Mexico
Sheila Greene ... rigging
Christopher Griffin ... electrician: New Mexico
Sean Griffith ... rigging grip (as R. Sean Griffith)
Tim Guffin ... second assistant camera: "b" camera
Brian Harmon ... rigging electric: New Mexico (as Brian M. Harmon)
Matthew Haskins ... additional second assistant camera
Brett Heicher ... electrician: New Mexico / rigging grip: New Mexico
Trish Herremans ... electrician: second unit
Greg Hewett ... grip: second unit, New Mexico
David Hirschmann ... assistant camera
Douglas S. Holgate ... aerial director of photography
Matt Horochowski ... dolly grip: second unit
Tom Howard ... lighting technician
Trevor Howe ... grip: second unit, New Mexico
Craig Hudgins ... rigging grip
Ryan Huston ... lighting technician
David Inman ... rigging grip
Steve Irwin ... video playback engineer
Tomoka Izumi ... second assistant camera: "c" camera, second unit
Mauriece Jacks Jr. ... additional video assist
Chris Jarm ... grip: second unit, New Mexico (as Christopher M. Jarm)
James Johenning ... video utility
Jeb Johenning ... video assist: second unit
Donald Jones ... additional grip: second unit
Jack C. Jones ... electrician: second unit, New Mexico
Yuka Kadono ... loader: second unit
David Kagen ... gaffer: second unit
Dylan Kelling ... rigging grip / rigging grip: New Mexico
Ian Kelly ... video assist
Steven D. Kucharski ... electrician (as Steven Kucharski)
Christopher L. Lama ... rigging electrician
Stacey Shryock Lance ... rigging grip: New Mexico
Al LaVerde ... key grip (as Alexander La Verde)
Jonathan Leary ... rigging grip
Nikki LeBlanc ... best boy rigging electric: New Mexico
Joseph Leconte ... grip: New Mexico (as Joseph 'Tiny' Leconte)
William Lehnhart ... rigging electrician
Bruce Lewis ... electrician: New Mexico (as A. Bruce Lewis)
Gabriel Lewis ... gaffer: additional photography
Gabriel J. Lewis ... electrician
Benjamin Lobato ... rigging grip: New Mexico
Ryan Louden ... grip
James Lyons ... rigging electrician
Joseph M. Lyons ... electrician: second unit
Joe Macaluso ... best boy grip (as Joseph Macaluso)
John Mang ... dolly grip: second unit
Chris Manley ... director of photography: second unit (as Christopher Manley)
Kim Marks ... camera operator: "a" camera, second unit
Luis Martinez ... set lighting: second unit
Jesse Mather ... lighting technician
Patrick McArdle ... first assistant camera: "b" camera
Daniel C. McFadden ... assistant camera
Charlie McIntyre ... rigging gaffer (as Charles H. McIntyre III)
Jihn McLeod ... grip: second unit, New Mexico
Bobby McMahan ... second assistant camera: "a" camera
Terence McNally ... electrician: second unit (as Terence R. McNally)
Jace McPartland ... camera intern
Mark Mele ... rigging gaffer: New Mexico (as Mark R. Mele)
Keith Mentze ... grip: second unit
Markus Mentzer ... second assistant camera: "b" camera
Dan Ming ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Brian Minzlaff ... set lighting technician: second unit
Mike Moad ... dolly grip
Jor-El Morales ... rigging grip: New Mexico
Denis Moran ... camera operator: "b" camera
Matthew Morrissey ... computer/video playback supervisor (as Matt Morrissey)
Stephen Mullen ... best boy electric: New Mexico
Ian Myron ... rigging electrician
Charlie Newberry ... second assistant camera: "d" camera, second unit, New Mexico
David Newbert ... grip: second unit
Dara Norman ... lighting technician
Christopher Norris ... first assistant camera: "d" camera, second unit, New Mexico (as Chris Norris)
David O'Brien ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Jared Olguin ... rigging electric: Ne Mexico
Michael Orr ... rigging grip
Anthony Q. Palmer ... rigging electrician (as Anthony O. Palmer)
Rob Palmer ... electrician: New Mexico (as Robert L. Palmer)
Alex Perez ... rigging electric: New Mexico
Marcos Perez ... grip: second unit
Edward Pickrell ... rigging grip
Christina Presley ... digital utility
David Presley ... video assist: second unit
Brennan Price ... lighting technician (as Brennan L. Price)
Aldous Regster ... electrician: New Mexico (as Aldous Register)
Benoit Richard ... lighting console programmer
Nicholas Rini ... rigging grip
George Rizzo ... rigging electric: New Mexico (as George Rizzo Jr.)
Wilian Romagoza ... rigging electrician
Zade Rosenthal ... still photographer
Patrick Rousseau ... camera operator: "c" camera, second unit
Walton 'Wally' Rowell ... electrician: second unit
Sean Ruggeri ... camera technician
Joseph Ruiz ... grip: second unit (as Joseph H. Ruiz)
Jan Ruona ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Dylan Rush ... electrician: second unit
Eli Schneider ... grip: New Mexico
Jeremy Schonwald ... rigging electrician
Val Schubert ... grip: second unit, New Mexico (as Valentin P. Schubert)
Aaron Schuh ... loader
Randall Sears ... technocrane operator: New Mexico (as Randall R. Sears)
Jack Serino ... rigging grip
Michael Shaw ... grip (as Mike Shaw)
Mark Sheets ... rigging grip: New Mexico
Alec Shepherd ... grip: second unit
Cricket Sloat ... best boy rigging electrician
Curtis Smith ... dolly grip: second unit, New Mexico
Jason Smith ... rigging grip: New Mexico
Peter M. Smith ... electrician: second unit
Bill Sordal ... rigging grip (as William R. Sordal)
Mark Spath ... first assistant camera: "a" camera, second unit
George Stephenson ... camera operator: "c" camera, New Mexico
Baird Steptoe ... first assistant camera: "b" camera
Larry Sushinski ... assistant chief lighting technician
Miguel Sánchez ... best boy electric: second unit (as Miguel Sanchez)
Don Telles ... rigging grip
Joshua D. Thatcher ... dimmer board operator: second unit (as Joshua Thatcher)
BJ Thomas ... rigging electric: New Mexico
Rick Thomas ... chief lighting technician: second unit (as Richard Thomas)
Henry Tirl ... camera operator: "b" camera, second unit / steadicam operator: second unit
Peter Tommasi ... flight head technician
Martin Torner ... grip: second unit
Michael T. Travers ... grip (as Michael Travers)
Ryan Vanlossberg ... dolly grip (as Ryan Von Lossberg)
Carl Vigil ... electrician: second unit, New Mexico (as Carl A. Vigil)
Jorn Vylonis ... rigging electric: New Mexico
Michael Wahl ... grip
William Waltman ... rigging electric: New Mexico
Benton Ward ... rf technician: second unit
Rachel Wells ... rigging electrician
Cody West ... grip: second unit, New Mexico
Chuck Whelan ... first assistant camera: "c" camera
Ignacio Woolfolk ... rigging grip
Brian Woronec ... electrician
David C. Wright ... grip: second unit (as David Wright)
Sean Wright ... grip: New Mexico (as Sean R. Wright)
Daniel Zamora ... electrician
Nick Zeigler ... electrician: second unit
Harry Zimmerman ... additional first assistant camera
Steve Zvorsky ... lighting technician
Stephanie Choi ... rigging electrician (uncredited)
Seamus McGarvey ... director of photography: post-credits scene (uncredited)

Animation Department 

Victor Barbosa ... animator: Digital Domain
David M. Breaux Jr. ... animator: Digital Domain (as David Breaux)
Mattias Brunosson ... animator: Digital Domain (as Matias Brunosson)
Mark Della Rosa ... animator: Digital Domain
Rex Fang ... animator: Digital Domain
Jason Fittipaldi ... animator: Luma Pictures
Stewart German ... animator: Digital Domain
Hyun Chul Jung ... animator: Digital Domain
Stephen Kelloway ... animator: Digital Domain
Magnolia Ku Lea ... animator: Digital Domain
Michael Kutsche ... character designer
Stein Lotveit ... animator: Fuel VFX
Adam Marisett ... animator: Digital Domain
Agata Matuszak ... animator: Digital Domain
Paul Mcgrade ... animator: Luma Pictures (as Paul McGrade)
Taryn McLaughlin ... animator: Luma Pictures
Pimentel A. Raphael ... animation supervisor: Luma Pictures (as Raphael A. Pimentel)
Marcos Romero ... animator: Luma Pictures (as Marcos D. Romero)
Ryan Sivley ... animator: Luma Pictures
Mark G. Tanner ... animator: Digital Domain (as Mark Tanner)
Van Phan ... animator: Digital Domain
Kevin Wang ... motion capture animator
Ed Wou ... animator: Digital Domain
Elaine Wu ... animator: Luma Pictures
Clement Yip ... animator: Digital Domain
Evelyn Yoa ... animator: Digital Domain
Evan Clover ... animator (uncredited)

Casting Department 

Maryellen Aviano ... extras casting coordinator
Gina Gallego ... casting assistant
Molly Green ... casting assistant
Barbara Harris ... adr voice casting
Mariann H.W. Lee ... extras casting (as Mariann Lee)
Tamara Notcutt ... casting associate (as Tamara-Lee Notcutt)
Wendy Washbrook ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Ada Akaji ... specialty costumer
Chris Alexander ... specialty costume crew: Film Illusions
Anthony Almaraz ... set costumer
Deborah Ambrosino ... lead specialty costumer
Mina Amirzai ... costumer
Lori Angelo ... costumer
Valentina Aulisi ... set costumer
Myron Baker ... set costumer
Ken Banks ... specialty costume crew: Film Illusions
Michael Banks ... specialty costume crew: Film Illusions (as Mike Banks)
Jason Barnett ... specialty costume crew: Film Illusions
Marilyn Basaker ... table person
Yvonne Bastidos ... set costumer
Ashley Beatty ... specialty costume crew: Film Illusions
Roland Blancaflor ... specialty costume crew: Film Illusions
Bradford Booth ... set costumer: second unit, New Mexico
Nigel Boyd ... costumer
Tommy Bradley ... specialty costume crew: Film Illusions
Kevin Brinkley ... specialty costume crew: Film Illusions
David Brook ... specialty costume crew: Film Illusions
Rob Brown ... specialty costume crew: Film Illusions
Josh Cameron ... specialty costume crew: Film Illusions
Andrew Campbell ... costume graphic designer
Nik E. Carey ... specialty costume crew: Film Illusions (as Nik Carey)
Marjorie K. Chan ... costumer (as Marjorie Chan)
Keith Christensen ... sculptor: Ironhead Studio
Erica Ciaglia ... cutter/fitter
Timothy Considine ... specialty costume crew: Film Illusions (as Tim Considine)
Christian Cordella ... costume illustrator
Sophia Coronado ... specialty costume crew: Film Illusions (as Sohia Coronado)
Dan Crawley ... specialty costume crew: Film Illusions
Emily Dominguez ... costumer
Andrea Donnelly ... specialty costume crew: Film Illusions (as Andrea Donnely)
Bryan Duly ... specialty costume painter: Ironhead Studio
Rhonda Earick ... ager/dyer
Tim Estes ... specialty costume crew: Film Illusions (as Timothy Estes)
Pete Farrell ... specialty costume crew: Film Illusions
Fernando Favila ... specialty costume crew: Film Illusions
David Fernandez ... set costumer: second unit
Horacio Fernandez ... specialty costume molder: ironhead Studio
Jose Fernandez ... specialty costume supervisor: Ironhead Studio
Bill Fesh ... specialty costume crew: Film Illusions
Thomas Floutz ... specialty costume crew: Film Illusions
Dante Fontana ... costumer
Robert Freitas ... specialty costume crew: Film Illusions (as Rob Freitas)
Allison Fusaro ... set costumer: second unit, New Mexico (as Alison Fusaro)
George Gaspar ... specialty costume crew: Film Illusions
Joe Gomez ... specialty costume crew: Film Illusions
Franco Goss ... specialty costume crew: Film Illusions
Dave Grasso ... specialty costume crew: Film Illusions
Sean Haley ... set costumer: second unit
Edward T. Hanley ... set costumer: second unit
Glen Hanz ... specialty costume crew: Film Illusions
Eric Harris ... specialty costume painter: Ironhead Studio
Mara Herdmann ... set costumer: New Mexico
Jorge Hernández ... tailor (as Jorge Hernandez)
Van Hua ... table person
Bradley Inaba ... additional costumer
Eddie Ivey ... specialty costume painter: Ironhead Studio
Benton Jew ... costume illustrator
Gia Jimenez ... costumer
Luis Jiminez ... tailor
Greg Johnson ... specialty costume crew: Film Illusions
Sevil Karagezyan ... seamstress
Pete Kelley ... specialty costume crew: Film Illusions
Hermine Keossian ... table person
Louis Kiss ... specialty costume crew: Film Illusions
Steve Koch ... specialty costume crew: Film Illusions
E.J. Krisor ... costume illustrator
Elizabeth Lancaster ... set costumer: New Mexico (as Elizabeth A. Lancaster)
Vanessa Lee ... specialty costume crew: Film Illusions
Yong Lee ... specialty costume crew: Film Illusions
Noel Leonard ... costumer
Gil Liberto ... specialty costume crew: Film Illusions
Dawn Y. Line ... costume supervisor
Jacqueline Makkee ... specialty costume molder: Irongead Studio
Bob Mano ... specialty costume crew: Film Illusions
Warren Manser ... costume illustrator
Clayton Martinez ... specialty costumes
Karen Mason ... specialty costumer
Dennis McCarthy ... ager/dyer
Julio Medina ... tailor
Janis Mekaelian ... costumer
Gilbert Montes ... costumer
David Monzingo ... specialty costume crew: Film Illusions (as Dave Monzingo)
Bob Moore Jr. ... set costumer
Jason M. Moore ... lead set costumer: second unit
Keith Muessigmann ... cutter/fitter (as D. Keith Muessigmann)
Karen Naser ... cutter/fitter
Gus Navarette ... specialty costume shop supervisor: Ironhead Studio
Chris Newlander ... buyer: costume department
Shelli Nishino ... costumer (as Shellie Nishino)
J. Michael O'Brien ... costumer
John O'Brien ... specialty costume crew: Film Illusions
Angelique Paull ... costume supervisor: New Mexico
Ted Peszinsky ... specialty costume production assistant: Ironhead Studio
Walter Phelan ... specialty costume crew: Film Illusions
Tim Phoenix ... specialty costume crew: Film Illusions
Art Pimentel ... specialty costume crew: Film Illusions
Jason Rainey ... specialty costumer
Timothy Ralston ... specialty costume crew: Film Illusions (as Tim Ralston)
Scott Ramirez ... specialty costume crew: Film Illusions
Joy Ramsay ... set costumer: New Mexico (as Leone Joy Ramsay)
Cheri Reed ... costumer
Joshua Rivero ... specialty costume crew: Film Illusions
Rebeka L. Roberts ... head ager/dyer (as Rebeka Roberts)
Chris Rogers ... specialty costume crew: Film Illusions
Rudy Rojas ... costumer
Aaron Romero ... specialty costume crew: Film Illusions
Michael Ross ... specialty costume crew: Film Illusions (as Mike Ross)
Adam Sabodish ... costume production assistant
Tetsufumi Sakae ... specialty costume crew: Film Illusions (as Testu Sakae)
Leticia Sandoval ... specialty costumer
Noriko Sato ... specialty costume crew: Film Illusions
Brenda Scaglione ... specialty costume crew: Film Illusions
Alison M. Schmidt ... costumer (as Alison Schmidt)
Constantine Sekeris ... costume illustrator
Anna Seltzer ... costume production assistant
Trey Shaffer ... costume graphic designer
Kristi Shinkle ... specialty costume crew: Film Illusions
Russell Shinkle ... specialty costume supervisor: Film Illusions
Jacqueline Shulman ... costumer
Andrew Slyder ... costumer
Tully Summers ... costume illustrator
Maria K.M. Sundeen ... specialty costumer: armor (as Maria Sundeen)
Jill Thraves ... specialty costumer
Jesse Trevino ... set costumer: New Mexico
Paula Trujillo ... set costumer: : New Mexico (as Paula R. Trujillo)
James W. Tyson ... costume supervisor (as James Tyson)
Stacy L. Tyson ... specialty costume crew: Film Illusions (as Stacy Tyson)
Brian Van Dorn ... specialty costume model shop supervisor: Ironhead Studio
Mark Viniello ... specialty costume crew: Film Illusions
Danielle Wait ... costumer
Chris Walker ... specialty costume crew: Film Illusions
Gillian Waterman ... buyer: costume department
Mark J. Weitzman ... set costumer: second unit (as Mark Weitzman)
Michael Welch ... set costumer
Dale Wibben ... cutter/fitter
Steve Winsett ... specialty costume crew: Film Illusions
Robert Wojewodski ... assistant costume designer
Timothy A. Wonsik ... key costumer
Mike Wowczuk ... specialty costume crew: Film Illusions
Peter Zhang ... specialty costume grinder: Ironhead Studio
Iva Marques ... set costumer (uncredited)

Editorial Department 

Tommy Aagaard ... apprentice editor
Sheryl Benko ... post-production coordinator
Koetter Brently ... post-production technician
Charles Bunnag ... second colorist
Des Carey ... post production consultant
Richard Conkling ... second assistant editor (as Rich Conkling)
David Cowles ... iq assist
Michael Dillon ... digital intermediate assistant producer
Scott Douglas ... assistant editor / iq assist
Richard A. Eisenstein ... post-production technician
Greg Emerson ... stereoscopic iq artist
Ben Estrada ... colorist: dailies, Cinemascan
Juan Flores ... color timing assistant
Andrew Francis ... second colorist
Jermaine R. Gill ... color correction assistant
Adam Kimmerlin ... second assistant editor
Ken Lebre ... dailies: producer, Cinemascan
Robert Malina ... first assistant editor
Christopher McDonald ... dailies operator
Scott McPhate ... editorial production assistant
Devon Miller ... digital intermediate editor
Eric Osmond ... second assistant editor
Mark Reaser ... hd mastering
Chris Regan ... color timer
Jacqueline Rosado ... digital intermediate producer
Steven J. Scott ... supervising digital colorist
Leslie Webb ... first assistant editor

Music Department 

Chris Barrett ... music recording and mixing assistant
Christopher Benstead ... music editor (as Chris Benstead)
Christine Bergren ... music legal and clearance
Samuel Karl Bohn ... additional music programmer (as Sam Bohn)
Rupert Cross ... music programmer
Fiona Cruickshank ... music recording and mixing assistant
Patrick Doyle ... orchestrator
Steve Durkee ... supervising music editor
Rob Fardell ... musician contractor: vocalist, DoubleFVoices
Jake Gill ... music recording and mixing assistant
Patrick Jonsson ... music recording and mixing assistant
Dave Jordan ... music supervisor
Carmine Lauri ... orchestra leader: The London Symphony Orchestra (as Carmine Laurie)
London Symphony Orchestra ... musicians (as The London Symphony Orchestra)
Colin Rae ... music preparation
Maggie Rodford ... music producer
James Shearman ... conductor / orchestrator
Nick Taylor ... music recording and mixing assistant
Rebekah Touma ... music coordinator
Mario A. Vitale ... assistant music editor
Nick Wollage ... music mixer / music recordist
Jatinder Chopra ... additional orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

John Armstrong ... picture car coordinator
Ronald Augustus ... driver generator operator
Norman Austin ... driver: New Mexico
Kari Bernhardt ... driver
Tom Berto ... driver: New Mexico
James Boysen ... driver
Matthew Butcher ... driver
Rob Cain ... driver: New Mexico (as Robert Cain)
Bruce Callahan ... driver (as Bruce J. Callahan)
Dean Caltogirone ... driver
Adam Candekaria ... driver: New Mexico
Tim Carrol ... driver: New Mexico
Bob A. Carter ... driver: New Mexico (as Bob Carter)
Natalie Casados ... driver: New Mexico
Robert A. Castillo ... driver: New Mexico (as Robert Castillo)
Chris Chesney ... driver
Jim Chesney ... transportation coordinator
Jeff Coffman ... driver
Thomas Cook ... driver: New Mexico
Amber Dawn Cummings ... driver: New Mexico (as Amber Cummings)
Mildred Curry ... driver: New Mexico (as Mildren 'Mitty' Curry)
Felix Delgado ... driver: New Mexico
Jason Doutree ... driver: New Mexico
Joe Feeney ... transportation captain
Frank Gallardo ... driver
Peter Giraldo ... driver (as Pete Giraldo)
Scotty Goudreau ... transportation
Justin Haviland ... driver: New Mexico
Tammy Haviland ... driver: New Mexico
John Heath ... driver: New Mexico
Kenny Heath ... transportation co-captain: New Mexico (as Kenneth Heath)
Ryan Herem ... picture vehicle mechanic
Margaret Hickman ... driver: New Mexico
Alan Kaminsky ... transportation
Jason Kapuscinski ... driver: New Mexico
Joel Larson ... driver
Eric Learnnard ... driver (as Eric Learnard)
Frances E. Lebow ... driver: New Mexico
Jimmy A. Lopez ... driver: New Mexico (as Jimmy Lopez)
Alan Love ... driver: New Mexico
Miguel Lozano ... driver
Rita Lundin ... transportation co-captain: New Mexico
Elio Lupi ... driver
Melissa Malcom ... driver: New Mexico
Vic Martinex ... driver
Collin Meador ... driver: New Mexico
Lewis Meador ... driver: New Mexico
Steve Meador ... driver: New Mexico
Mario Medina ... driver: New Mexico
Kathryn Moll ... driver (as Kathryn V. Moll)
Charles Montgomery ... driver (as Chuck Montgomery)
Kyle Odom ... driver: New Mexico
William E. Palmer ... driver (as Billy Palmer)
Miguel Pelayo ... driver
Scott Philbrick ... car carrier driver
G. Wesley Ponsford ... driver
Juan Carlos Pérez ... driver (as Juan Perez)
Chris I. Quintana ... driver: New Mexico (as Chris Quintana)
Derek Raser ... transportation
James William Ray ... driver
Ryan Reyes ... driver
Tiffanie Reyes ... transportation accountant / transportation office coordinator
Christopher Rigby ... driver
Tommy Rivera ... driver: New Mexico (as Tom Rivera)
Randy Roberg ... driver
Michael J. Roybal ... driver: New Mexico (as Michael Roybal)
Walter J. Russell ... driver
James Sanchez ... driver: New Mexico
Kyle Schneider ... driver
Mike Seropian ... driver
Bruce Simballa ... driver: New Mexico
Lucas Stein ... driver
Seiki Takao ... driver
Jimmy Valdes ... driver (as James Valdes)
Denny Valentine ... driver
Pine Wallace ... driver: New Mexico
Betty Weaver ... driver / driver: New Mexico
Carlos Williams ... driver
Kip Wolverton ... driver: New Mexico
Robert A. Wood ... production van driver: basecamp
Richard L. Woods ... driver: New Mexico (as Richard Woods)
Ron Yakshe ... transportation captain: second unit (as Ronald W. Yakshe)
Richard Colarossi ... picture car mechanic (uncredited)
Ernie John Montoya ... driver (uncredited)

Other crew 

Doug Acton ... first aid medic: New Mexico
Julie Adams ... dialect coach
Morgan Ahlborn ... production secretary: second unit
Coleen Aiello ... first assistant accountant
Tansey Allen ... set production assistant: second unit
H. Leah Amir ... craft service: second uniut (as Hila 'Leah' Amir)
Kirsten Anderson ... post-production accountant
Laurie Arnow-Epstein ... construction accountant
Gavin Atilano ... production assistant
Alexis Auditore ... physical asset coordinator: Marbel Studios
David Avila ... craft service: special effects
Kelley Baker ... first assistant accountant
Daniel Baxter ... production assistant
Daniel Beals ... set production assistant: second unit
Raymond Benavidez ... craft service: special effects
Brian Bendis ... creative committee: Marvel Studios (as Brian Michael Bendis)
Ashley Berlanga ... accounting clerk: reshoots
Melody Beth ... production assistant
Chris Blakeman ... production assistant
David Bojarski ... second assistant accountant
Jason Bonnell ... assistant location manager: New Mexico
Colin Borden ... production assistant
Mary Helen Bowers ... personal trainer: Ms. Portman
Eamon Brennan ... production assistant
Kathleen Breton-Collier ... set teacher
Rachel Bris ... craft service: New Mexico
Danny B. Brown ... asset assistant (as Danny Brown)
Hilary Brown ... stand-in
Jason Brown ... stand-in
Robin Brown ... production assistant: second unit
Tracy Browne ... first assistant accountant
Dan Buckley ... creative committee: Marvel Studios
Raymond Bulinski ... craft service lead
Anna Burd ... assistant production coordinator: New Mexico (as Anna C. Burd)
Trisha Burton ... script supervisor: second unit
Sarah Byrden ... set production assistant: second unit, New Mexico
Dijana Camaj ... second assistant accountant
Kevin A. Canamar ... lead medic
Charles Cangianelli Jr. ... production assistant: Digital Domain
Jay Cannavo ... production assistant
Alison Cannon ... production accountant
Eric Hauserman Carroll ... creative executive / creative executive: Marvel Studios
Alyssa Cashman ... production assistant: New Mexico
Esther Chae ... adr voices
Jacob Charney ... key assistant location manager
Pierre Cheminat ... assistant: Mr. V. Armstrong, second unit
Michael Chong ... creative executive: Marvel Studios
Kit Conners ... production assistant
Faith Conroy ... script supervisor: additional photography
Kyle Cooper ... title designer
Dana Curt ... second unit medic
Barry Curtis ... security manager
Chris Davis ... production assistant
Sonia Y. Dawson ... second assistant accountant (as Sonia Dawson)
Erika Denton ... clearance / script clearance manager: Marvel Studios
Matthew Devadas ... production assistant
Robert Dierx ... production assistant: Second Unit
Benoit Doidic ... training manager
Nicholas R. Doyle ... production office assistant: second unit, New Mexico
Jessica Drake ... dialect coach: prep
Caleb Duffy ... location manager (as Paul Caleb Duffy)
Thomas DuPont ... sword trainer/choreographer
Josh Eggebeen ... set production assistant: second unit
Jesse Ehman ... accounting clerk
Michael Fahey ... production assistant
Federico Ferreri ... production assistant
Doug Finberg ... marketing executive: Marvel Studios
Alan Fine ... creative committee: Marvel Studios
Sean Flynn ... technology executive / technology executive: Marvel Studios
Matthew Fortino ... production assistant
Jennifer Anne Franklin ... assistant: Mr. Hopkins (as Jennifer Franklin)
Colter Freeman ... production assistant
Matthew P.C. Freeman ... set production assistant: second unit, New Mexico
Guy Friedman ... security: Ms. Portman, Nastec Security
Joshua Fritel ... production assistant: New Mexico
Christian Froude ... second assistant accountant
Amy Garrett ... production assistant: New Mexico
Colin Garza ... set production assistant: second unit, New Mexico
Alina Gatti ... production assistant: New Mexico
Keith Gaudin ... second assistant accountant (as Kristopher Keith Gaudin)
Duffy Gaver ... personal trainer: Mr. Hemsworth
Katy Genovese ... assistant accountant: payroll (as Katy Tatian-Genovese)
Jim Giesler ... key craft service: second unit, New Mexico
David J. Grant ... physical production executive: Marvel Studios
Benjamin Grayson ... assistant: Mr. Branagh (as Ben Grayson)
Rob Grosser ... security consultant
Chris Hall ... production assistant
Matt Lee Hall ... production assistant (as Matt Hall)
Daryl Anthony Harper ... stand-in
Ronald M. Haynes ... key assistant location manager: additional photography
David Henri ... computer playback coordinator
Michael Hird ... medic (as Michael D. Hird)
Paul Holehouse ... safety consultant
Jonathan Hook ... location manager
Allegro Hopkins ... studio teacher: second unit, New Mexico
Harry Humphries ... technical advisor
Daniel Hunt III ... assistant to executive producer
Dmeon Johnson ... craft service: second unit
Jacob Johnston ... visual development coordinator
Bob Kaye ... stand in/double: Stellan Skarsgård
Heather Kehayas ... additional set production assistant
Tony Kerum ... caterer: Tony's Food Service
Daniel Klöhn ... main title design
Charlotte Koh ... finance executive: Marvel Studios
David Koll ... production assistant
Christie Kwan ... production coordinator: second unit
Alex Lee ... production assistant: second unit
Teresa Jolene Lee ... production assistant
Talia Leone ... payroll clerk
Flory Litchfield ... technical operations executive / technical operations executive: Marvel Studios
Scott Allen Logan ... key location manager: additional photography
Sharon Lopez ... assistant production coordinator / production coordinator: additional photography
John Lucas ... assistant location manager: second unit, New Mexico
Grant MacAllister ... production office intern
Mary Lamar Mahler ... medic
Lee Philip Malin ... production assistant
Joseph Malloch ... production secretary
Joseph Marshall ... craft service: special effects, New Mexico
Brad Dirk Martin ... boat captain
Roy Martinez ... craft service: special effects
Kathy Mattes ... second assistant accountant
Mousy McCallum ... production assistant (as Olivia McCallum)
Volney McFarlin ... assistant: Mr. Jackson
Ryan McGonnigal ... location production assistant
Shane McGonnigal ... production assistant
Randy McGowan ... digital assets supervisor: Marvel Studios
Mimi N. McGreal ... travel coordinator
Kerry Lyn McKissick ... script supervisor (as Lyn McKissick)
Adam Meir ... language supervisor
Grit Menzzer ... assistant: Ms. Portman
Kyle Milardo ... production assistant
Jennifer S. Milliman ... production assistant
Oakley Monson ... location assistant: second unit, New Mexico
Carlos A. Montoya ... set production assistant: second unit, New Mexico
Ernie John Montoya ... craft service: New Mexico (as John 'Ernie' Montoya)
Matthew Morrissey ... computer playback supervisor
Ola Mota ... production accountant
Peggy Mulloy ... unit publicist
Nicole Murnin ... assistant: Ms. A. Armstrong
Lyndsay Murphy ... business affairs coordinator: Marvel Studios
Teresa Nance ... craft service
Tien Nguyen ... production assistant
John M. O'Connor ... set intern
Dale O'Malley ... first aid medic: New Mexico
Kathryn Olguin ... production assistant: New Mexico (as Kathryn W. Olguin)
William Ostroff ... set production assistant: second unit (as Bill Ostroff)
Rob Overbeck ... production assistant
Jeff Overfield ... additional set production assistant
Jesse Ozeri ... production assistant
Manny Padilla ... location scout
Mitul Patel ... security supervisor
Tiffany Patterson ... set production assistant: second unit, New Mexico
Cory Pearson ... production assistant: New Mexico
Alexis Perrin ... production coordinator: France
Will Pilgrim ... creative research assistant manager: Marvel Studios (as Will Corona Pilgrim)
Jess Platt ... dialect coach
Gene Poe ... stand-in
Paradox Pollack ... movement coach / movement director
Ryan Potter ... production attorney / production attorney: Marvel Studios
Dana Precious ... executive in charge of marketing: Marvel Studios
Teresa Prindle ... production assistant
Troy Proffitt ... production assistant
Joe Quesada ... creative committee: Marvel Studios
Mike Revell ... executive in charge of feature estimating / executive in charge of feature estimating: Marvel Studios
Alex Rizzo ... production assistant
Craig Romans ... product placement manager: Marvel Studios
Page Rosenberg-Marvin ... production coordinator
Michael Ross ... executive in charge of legal affairs: Marvel Studios
Robert Ryu ... stand-in: Tadanobu Asano
Bob Sabouni ... executive in charge of promotions: Marvel Studios
Pilar L. Salazar ... second assistant accountant: New Mexico (as Pilar Salazar)
Christian Sampson ... production assistant
Will Sandoval ... set production assistant: second unit
Rafael Sanz ... set production assistant: second unit
Ryan Schaefer ... stand-in
Charles Scheinblum ... production assistant
Jonathan Schwartz ... assistant: Mr. Feige
Judson Scott ... assistant: Ms. Alonso
Onur Senturk ... title designer
Ann Shimabukuro ... production assistant: New Mexico (as Ann K.Shimabukuro)
Jonathan Siebel ... assistant accountant
Gubbi Sigurdsson ... voice actor
Wayne T. Silva ... assistant payroll accountant (as Wayne Silva)
Giovanna Silvestre ... assistant: Kenneth Branagh
Ian Simon ... set production assistant: second unit, New Mexico
Vanesse Simon ... business affairs
Jonathon Slator ... location manager: New Mexico (as Jonathan Slator)
David Sousa ... animal trainer: crows
Wade Speckels ... stand-in: Chris Hemsworth (as Wade Speckles)
Frank Spruill ... craft service (as Frank J. Spruill)
Hannah Staiger ... production secretary: New Mexico
Travis Steagall ... craft service assistant: second unit, New Mexico
Rob Steffens ... executive in charge of finance: Marvel Studios
Stefán Karl Stefánsson ... voice actor / voiceover
Jeffrey Stewart ... marketing executive: Marvel Studios
Cheryl A. Stone ... production accountant
Christian Storms ... assistant: Tadanobu Asano / dialogue coach: Tadanobu Asano / translator: Tadanobu Asano
Charles A. Tamburro ... aerial coordinator / helicopter pilot
Michael J Tamburro ... helicopter pilot
Trevor Tavares ... production assistant
Marcus Taylor ... set production assistant: second unit, New Mexico
Spencer Taylor ... production assistant
Kim Thio ... medic
Tammy Thomas ... production assistant
Duprelon Tizdale ... assistant location manager
Jacob Tomko ... production assistant
Trinh Tran ... assistant: Mr. D'Esposito
Scott Trimble ... key assistant location manager: additional photography / location scout: additional photography
Andrew Trosmans ... researcher
Ali Tycast ... production assistant
Amy Venghaus ... production assistant
Daniel Villagomez ... contract administration manager: Marvel Studios
Paul Volpe ... layout board technician
Aaron Walker ... production assistant
Stephen Walsh ... assistant: Mr. Hemsworth
Trenton Waterson ... assistant to executive producer
Jason Wetter ... assistant location manager: New Mexico
Brad Winderbaum ... interactive marketing manager: Marvel Studios
Subhashan Withanage ... chef: second unit
Larry Zanoff ... archery advisor
Leonel Zapien ... craft service: special effects
Cristina Chereneta ... product placement liaison (uncredited)
Michael D. Lusby ... training supervisor: Digital Domain (uncredited)
Terry Maratos ... adr walla group (uncredited)
Dan R. McCann ... body double: Ray Stevenson (uncredited)
Peter J. Silbermann ... unit publicist (uncredited)

Thanks 

Sal Buscema ... special thanks
Lars Canty ... special thanks
Olivier Coipel ... special thanks
Jack Kirby ... special thanks
Stan Lee ... special thanks
Larry Lieber ... special thanks
Ralph Macchio ... special thanks
James P. Schramm ... special thanks
Louise Simonson ... special thanks
Walter Simonson ... special thanks (as Walt Simonson)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page