IMDb > Clash of the Titans (2010)
Clash of the Titans
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Clash of the Titans (2010) More at IMDbPro »

Photos (See all 101 | slideshow) Videos (see all 20)
Clash of the Titans -- Perseus (Worthington) who was born of a god but raised as a man, sets off on an epic mission to combat Hades (Fiennes) before he can seize power from Zeus (Neeson) and unleash hell on earth.
Clash of the Titans -- Clip: We die for each other
Clash of the Titans -- A look behind the scenes at the making of Clash of the Titans.
Clash of the Titans -- Interview: Sam Worthington "On working with Louis on the stunt/action scenes"
Clash of the Titans -- Footage from the UK premiere of Clash of the Titans

Overview

User Rating:
5.8/10   196,256 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 24% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Travis Beacham (screenplay) and
Phil Hay (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Clash of the Titans on IMDbPro.
Release Date:
2 April 2010 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
The Clash Begins 2.4.2010 See more »
Plot:
Perseus, mortal son of Zeus, battles the minions of the underworld to stop them from conquering heaven and earth. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
2 wins & 11 nominations See more »
User Reviews:
Wait to rent it on Blu-Ray. See more (618 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Sam Worthington ... Perseus

Liam Neeson ... Zeus

Ralph Fiennes ... Hades

Jason Flemyng ... Calibos / Acrisius

Gemma Arterton ... Io

Alexa Davalos ... Andromeda

Tine Stapelfeldt ... Danae

Mads Mikkelsen ... Draco

Luke Evans ... Apollo

Izabella Miko ... Athena

Liam Cunningham ... Solon

Hans Matheson ... Ixas

Ashraf Barhom ... Ozal

Mouloud Achour ... Kucuk

Ian Whyte ... Sheikh Suleiman

Nicholas Hoult ... Eusebios

Vincent Regan ... Kepheus

Polly Walker ... Cassiopeia

Katherine Loeppky ... Aged Cassiopeia

Luke Treadaway ... Prokopion

Pete Postlethwaite ... Spyros

Elizabeth McGovern ... Marmara
Sinead Michael ... Tekla

Ross Mullan ... Pemphredo
Robin Berry ... Enyo
Graham Hughes ... Deino

Martin McCann ... Phaedrus

Rory McCann ... Belo

Kaya Scodelario ... Peshet

Alexander Siddig ... Hermes

Tamer Hassan ... Ares

Danny Huston ... Poseidon

William Houston ... Ammon

Jamie Sives ... Captain

Phil McKee ... Harbourmaster
Geoffrey Beevers ... Noble (Basilica)
Michael Grady-Hall ... Citizen 1 (Argos)

Laura Kachergus ... Citizen 2 (Argos)

Adrian Bouchet ... Soldier (Zeus Statue)

David Kennedy ... Kepheus' General

Nina Young ... Hera

Jane March ... Hestia

Nathalie Cox ... Artemis

Agyness Deyn ... Aphrodite
Paul Kynman ... Hephaestus

Natalia Vodianova ... Medusa
Charlotte Comer ... Demeter
rest of cast listed alphabetically:

Stephen Armourae ... Citizen of Argos (uncredited)

Gioacchino Jim Cuffaro ... Citizen (uncredited)
Otto Farrant ... Young Perseus (uncredited)
Rufin French ... Scorpioch Driver - Djinn (uncredited)

Sean Francis George ... Palace Guard (uncredited)
Eric Geynes ... Perseus' Guard (uncredited)
Amy Hendrick ... Street Urchin (uncredited)
John Hiorns ... Docker (uncredited)
Jimi James ... Citizen 4 - Argos (uncredited)

Yezid Jimenez ... Perseus' Guard (uncredited)
Eman Kazemi ... Palace Guard (uncredited)

Maximilian Law ... Merchant of Argos (uncredited)

Sonu Louis ... Legionnaire (uncredited)
Dani Medina ... Soldier (uncredited)

João Costa Menezes ... Soldier (uncredited)
Rana Morrison ... Mernia (uncredited)
Mark Mottram ... Eccentric Man in Crowd (uncredited)
Sarah Jane O'Neill ... Beggar Woman / Refugee / Zealot (uncredited)
Deanna St Omer ... Female Argos Citizen (uncredited)
David Orpheus ... Argos Citizen (uncredited)

Gino Picciano ... Docker (uncredited)

Dennis Santucci ... Guard (uncredited)

Katrina Vasilieva ... Exotic Dancer (uncredited)
Paul Warren ... Charon's Tortured Soul (uncredited)

Directed by
Louis Leterrier 
 
Writing credits
(WGA)
Travis Beacham (screenplay) and
Phil Hay (screenplay) &
Matt Manfredi (screenplay)

Beverley Cross (1981 screenplay)

Produced by
Brenda Berrisford .... executive producer
Kevin De La Noy .... producer
William Fay .... executive producer
Basil Iwanyk .... producer
Jon Jashni .... executive producer
Karl McMillan .... associate producer
Thomas Tull .... executive producer
Guy Wilson .... producer: Ginger Ink, Ethiopia
Richard D. Zanuck .... executive producer
 
Original Music by
Ramin Djawadi 
 
Cinematography by
Peter Menzies Jr. (director of photography)
 
Film Editing by
David Freeman 
Vincent Tabaillon 
Martin Walsh 
 
Casting by
Elaine Grainger 
Lucinda Syson 
 
Production Design by
Martin Laing 
 
Art Direction by
Patricio M. Farrell 
James Foster 
Troy Sizemore (supervising art director)
 
Set Decoration by
Anna Pinnock 
 
Costume Design by
Lindy Hemming 
 
Makeup Department
Jessica Alexander .... crowd makeup trainee: daily
Sylvia Atkins .... crowd makeup trainee
Nina Ayoub .... make-up trainee
Fiona Barty .... prosthetics crew
Kate Benton .... makeup artist
Belles Berry .... crowd makeup trainee
Ricci-Lee Berry .... crowd makeup trainee: dailies
Brian Best .... key mould maker
Jacqueline Bhavnani .... makeup artist (as Jacquie Bhavnani)
Paul Boyce .... crowd makeup artist
Jessica Brooks .... crowd makeup artist
Zoe Brown .... makeup artist
Julie Burnett .... crowd makeup trainee
Valter Casotto .... prosthetic makeup artist
Sharon Colley .... makeup artist
Robb Crafer .... make-up trainee
Audrey Doyle .... prosthetic makeup artist
Hannah Edwards .... crowd hair/makeup artist: daily
Holly Edwards .... crowd makeup trainee
Vicky Fields .... crowd makeup trainee
Claire Folkard .... creature effects painter
Lucy Friend .... crowd makeup trainee: dailies
Dan Frye .... prosthetics moulder
Charmaine Fuller .... crowd makeup artist
Andre Gilbert .... special makeup effects artist
Jon Henry Gordon .... makeup artist
Jo Grover .... makeup artist
Sean Hedges-Quinn .... senior prosthetic technician
Joe Hopker .... hair stylist (as Joanne Hopker)
Joe Hopker .... makeup artist (as Joanne Hopker)
Terry Jarvis .... wig maker
Sarah Kelly .... make-up and hair
Julie Kendrick .... makeup artist
Malgorzata Krystyna Kloda .... special makeup effects artist
Sophia Knight .... crowd hair/makeup artist: daily
Denise Kum .... additional makeup artist
Lizzie Lawson .... crowd hair stylist (as Lizze Lawson)
Lizzie Lawson .... crowd makeup artist (as Lizze Lawson)
Katie Lee .... assistant makeup artist
Agnes Legere .... make-up trainee
Göran Lundström .... prosthetic makeup sculptor
Louise Luxton .... crowd hairdresser (as Louise Knockles)
Chris Lyons .... special effects teeth
Kristyan Mallett .... prosthetic makeup supplier: Ralph Fiennes
Ray Marston .... wig maker
Emma Mash .... daily makeup trainee
Annie McEwan .... makeup artist (as Anne McEwan)
Lois McIntosh .... hair / makeup
Cheryl Mitchell .... makeup artist
Liz Mitchie .... crowd makeup artist
Sarah Monzani .... hair stylist: Mr. Fiennes
Sarah Monzani .... makeup artist: Mr. Fiennes
Fawn Muller .... crowd makeup trainee
Aisling Nairn .... prosthetic make up artist
Conor O'Sullivan .... prosthetic supervisor
Peter Owen .... wig maker
Gilly Popham .... hair stylist
Gilly Popham .... makeup artist
Nina Pratley .... crowd make-up and hair trainee: dailies
Natalie Reid .... additional hair and make-up
Jack Saundercock .... crowd make-up and hair trainee: dailies
Maralyn Sherman .... hair stylist
Maralyn Sherman .... makeup artist
Jenny Shircore .... hair designer
Jenny Shircore .... makeup designer
Colin Shulver .... special makeup effects artist
Rupert Simon .... additional hair stylist
Rupert Simon .... additional makeup artist
Andrew Simonin .... crowd hairdresser
Rachael Speke .... crowd hair/makeup artist: daily
Nicola Springall .... crowd makeup trainee: dailies
Laura Stevens .... hair trainee
Laura Stevens .... makeup trainee
Henrik Svensson .... makeup effects painter
Robert Trenton .... prosthetic makeup artist
Julia Vernon .... chief crowd hair stylist
Julia Vernon .... chief makeup artist: crowd
Valentina Visintin .... prosthetic makeup artist
Noriko Watanabe .... hair stylist: Mr. Neeson
Noriko Watanabe .... makeup artist: Mr. Neeson
Sarah Weatherburn .... wig maker
Josh Weston .... special makeup effects artist
Sian Wilson .... makeup artist: crowd
Pippa Woods .... crowd makeup trainee: dailies
Tom Packwood .... prosthetics trainee (uncredited)
Lacey Rixson .... daily makeup trainee (uncredited)
 
Production Management
Guy Adams .... unit manager
Bill Draper .... executive in charge of production
Eddie Folcarelli .... unit manager
Tim Grover .... post-production supervisor
Monica Hada .... post-production manager
Lil Heyman .... production supervisor
Marianne Jenkins .... senior post-production supervisor
Karl McMillan .... production manager: Ethiopia
Angus More Gordon .... production manager
Juan Cano Nono .... production manager: Canary Islands
Michael Sharp .... production manager: Tenerife & Wales
Susan Towner .... unit production manager
Andreas Wentz .... production manager: Spain
Elizabeth Miller Gavcus .... post-production executive (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
William Booker .... first assistant director: second unit
Fraser Fennell-Ball .... third assistant director: second unit
Nick Heckstall-Smith .... assistant director: additional photography
Toby Hefferman .... first assistant director: aerial unit
Katharina Hofmann .... crowd second assistant director: Tenerife
Emma Horton .... key second assistant director
Caroline Kaempfer .... assistant director runner
Martin Kenzie .... second unit director
Martin Krauka .... first assistant director: element unit
Andy Madden .... third assistant director
Aurora Mulligan .... on-set assistant director
Terry Needham .... first assistant director
Samar Pollitt .... crowd second assistant director
Michael Stevenson .... second assistant director
Kim Whittaker .... second assistant director: second unit
 
Art Department
Alex Aitken .... hod plasterer
John Allen .... carpenter
Lawrie Ayres .... greensman
Will Ayres .... chargehand standby greensman
Karl Ayton .... set dresser
Andrew Bennett .... set designer
Jennifer Bowes .... art department co-ordinator
Tim Browning .... prop designer
Mark Buck .... plasterer
Julian Caldow .... concept illustrator
Jim Charmatz .... conceptual artist
Richard Cheal .... senior props/modeller
Mick Chubbock .... plasterer
Dean Clegg .... set designer
Fergus Clegg .... assistant set decorator
Matt Codd .... concept artist
Dean Coldham .... plasterer: additional photography
Kyle Cooper .... conceptual designer
Steve Court .... supervising plasterer
Quentin Davies .... prop storeman
Darrin Denlinger .... storyboard artist
James Doh .... storyboard artist
Jonathan Downing .... stand-by prop
Martin Duffy .... carpenter
Simon Dutton .... head rigger
Colin Ellis .... re-shoots props storeman
James Enright .... props
Andy Evans .... construction manager
Darren Fitzsimons .... sculptor
John Fox .... assistant property master
Pip Fox .... standby propman
Kim Frederiksen .... digital set designer
Gary Freeman .... supervising art director: additional photography
Steve Furneaux .... carpenter
Jack Garwood .... chargehand propman
Lee Gooch .... stand-by carpenter
Bruce Gordon .... supervising sculptor
Edward Griffiths .... props
Katya Guy .... assistant buyer
Andrew Guyett .... painter
Claire Hall .... construction medic
Emma Hanson .... sculptor
Wesley Harland .... prop maker
Steve Harris .... carpenter
Darren Hayward .... carpenter
Paul Hearn .... props
Kathy Heaser .... graphic artist
Roger Holden .... key greensman
Will Holden .... greensman
Tara Ilsley .... art department assistant
Peter James .... stand-by art director
Ben Johnson .... dressing prop daily
Bethan Jones .... draughtsperson: additional photography
Celyth Jones .... armoury assistant
Gavin Jones .... prop modeller
Michael Jones .... props trainee
Rob Jose .... modelmaker
Martin Kane .... stand-by dressing greens
Mark Keene .... carpenter
David Ned Kelly .... supervising carpenter
John Kirsop .... construction manager
Julianna Kolakis .... character designer
Charles Leatherland .... assistant art director
John Maher .... construction manager: additional photography
Meike Maher .... construction coordinator: additional photography
Charlotte Malynn .... art department assistant
Victor James Martinez .... concept artist
Steven Messing .... concept artist
Graham Mitchell .... carpenter
Jonathan Moore .... head sculptor
Ian Murray .... rigger
Craig Narramore .... prop modeller
Jonathan Norman .... props
John O'Shaughnessy .... production buyer
Wolfgang Osterholzer .... stand-by carpenter: additional photography
Michael Parkin .... props
Scott Patton .... conceptual artist
Lewis Peake .... art department assistant
Sandra Phillips .... set designer
Francis Poirier .... sculptor
Adam Rashbrook .... stagehand
Darren Reynolds .... chargehand prop
Amin Rharda .... prop buyer
Terry Royce .... greensman
Jack Salkeld .... trainee props
Aaron Sims .... character designer
Nick Slater .... carpenter
Nick Smith .... carpenter
Keith Stevenson .... greensman
Bill Thomas .... props
Bradley Torbett .... supervising stand-by propman
Arnaud Valette .... concept artist
Toby Wagner .... dressing props
Stuart Walpole .... dressing props
Stuart Walpole .... stand-by props
Amanda Ward .... construction sculptor
Jake Wells .... props
Tom Whitehead .... set designer
Jamie Wilkinson .... property master
Greg Winter .... scenic artist
Bradley Woodbridge .... stand-by painter
Helen Xenopoulos .... assistant art director
Eddie Yang .... character designer
Jackie Yau .... assistant set decorator
Augusta Akerman .... art department work experience (uncredited)
Keith Connolly .... painter (uncredited)
Sam Dacombe .... art department work experience (uncredited)
Gizem Ersavas .... art department work experience (uncredited)
Rohan Harris .... scenic artist (uncredited)
Alexandra Hayes .... art department work experience (uncredited)
Henry Hole .... greens (uncredited)
John Jones .... prop maker (uncredited)
Duncan McDevitt .... special effects (uncredited)
Daniel Pelton .... plasterer (uncredited)
Doreen Watkinson .... prop maker (uncredited)
 
Sound Department
Mark Appleby .... adr mixer
Wade Barnett .... adr recordist
Tom Barrow .... sound assistant: second unit
Antony Bayman .... adr mixer
Rachel Boot .... sound assistant
Sandy Buchanan .... adr recordist
Peter Burgis .... foley artist
Mitch Clyman .... adr recordist: Jerusalem
Ben Coleman .... sound assistant: additional photography
Ben Collinson .... sound assistant: second unit
Ed Colyer .... foley mixer
Simon Diggins .... adr recordist
Robert Edwards .... adr mixer
Michael Fentum .... sound effects editor
Steve Finn .... boom operator: second unit
Nick Foley .... adr mixer
Tim Fraser .... sound mixer: second unit
Glen Gathard .... foley mixer
Dominic Gibbs .... sound designer
James Glenton .... sound mix technician
Tom Harrison .... second assistant sound
Alistair Hawkins .... assistant sound editor
John Hughes .... sound
Leigh Humberdross .... assistant sound editor
Rob Killick .... assistant sound editor
Steve Little .... supervising dialogue editor
Jed Loughran .... sound effects editor
James Mather .... supervising sound editor
Chris Navarro .... adr mixer
Luke O'Connell .... assistant sound effects editor
Barry O'Sullivan .... first assistant sound
Mike Prestwood Smith .... sound re-recording mixer
Johnathan Rush .... sound mix technician
Bjorn Ole Schroeder .... supervising adr editor
Brian Seagrave .... audio post-conform
Ivan Sharrock .... production sound mixer
Chris Sturmer .... dolby sound consultant
Mark Taylor .... sound re-recording mixer
William Towers .... boom operator (second unit)
Derek Trigg .... foley editor
David Turner .... sound studio manager
Amy Felton .... foley editor (uncredited)
Mark Henry .... adr recordist (uncredited)
Bernard O'Reilly .... foley editor (uncredited)
 
Special Effects by
Vince Abbott .... senior animatronics technician
Bruce Armstrong .... special effects senior technician
Steve Benelisha .... special effects technician
Barry Best .... mould maker
Jonathan Bickerdike .... special effects technician
Dave Bonneywell .... special effects lead sculptor
David Brighton .... special effects second supervisor
Julian Butterfield .... special effects technician
Sam Conway .... special effects technician
Jamie Corbould .... special effects trainee
Neil Corbould .... special effects supervisor
Pau Costa .... special effects technician
Steve Crawley .... special effects wire supervisor
Dean Davey .... special effects trainee
Simon Davey .... special effects senior technician: daily
Keith Dawson .... senior technician
Michael Dawson .... special effects supervisor: Wales
Michael Durkan .... senior special effects technician
Manex Efrem .... special effects senior technician
Thomas Enright .... special effects electrician
Raymond Ferguson .... workshop supervisor
Chris Fitzgerald .... creature sculptor
Terry Flowers .... special effects senior technician
Andy Garner .... senior animatronics technician
Peter Haran .... senior special effects technician
Peter Hawkins .... senior special effects technician
Stuart Heath .... lead senior special effects technician
Gustav Hoegen .... animatronic designer
Sam Huntley .... special effects assistant
Gareth Jolly .... special effects assistant: dailies
Terry Jones .... animatronic model designer
Anna Krawczyk .... special effects trainee
Anna Lamont .... special effects buyer
Kevin Mathews .... standby wireman
Sarah Mathieson .... animatronics trainee
Martin 'Marty' McLaughlin .... special effects technician
Jacques Mezger .... special effects assistant
Jessica Moore .... special effects technician
Ian Morse .... special effects modeller
John Nolan .... senior animatronics technician
Matthew O'Toole .... senior sculptor
Steve Painter .... special effects animatronics floor supervisor
Anthony Parker .... senior special effects technician
Dave Poole .... lead senior special effects technician
Del Reid .... special effects assistant
Lee Rider .... senior technician
Darren Robinson .... animatronics supervisor
Corina Rosca .... special effects manager
Cliff Wallace .... animatronic workshop supervisor
Anne Marie Walters .... senior special effects technician
Steven Warner .... special effects floor supervisor
David Watkins .... floor supervisor: second unit
Mark White .... special effects
Victoria Williams .... special effects technician
Stuart Wishart .... special effects technician
Alan Young .... workshop supervisor
Guy Hauldren .... 3D scanning (uncredited)
Anna Lamont .... special effects: additional photography (uncredited)
Steve Scott .... sculptor/armourer (uncredited)
Richard Symons .... armourer (uncredited)
 
Visual Effects by
Tony Abejuro .... senior matchmove artist: MPC
Lucile Abiven .... visual effects department coordinator: MPC
Eva Abramycheva .... roto artist: Prime Focus
Lindsay Adams .... digital compositor: MPC
Romulo Adriano Jr. .... roto coordinator: prime focus
Nidhi Agarwal .... matchmove artist: MPC
Ritesh Aggarwal .... lead roto artist
Gustav Ahren .... visual effects: concept modeler
Ben Aickin .... digital compositor
William Alexander .... technical director
Antony Allen .... paint and roto artist
Sean Amlaner .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Prem Amrit .... digital compositor
Prem Amrit .... roto artist
Anuj Anand .... digital compositing artist: Framestore
Katarzyna Ancuta .... compositor: Framestore
Katarzyna Ancuta .... paint & roto artist: Framestore
Grahame Andrew .... visual effects artist: Lola
Mukherjee Aniruddha .... compositor
Nigel Ankers .... lead effects technical director: MPC
Samir Ansari .... asset modeling: Cinesite
Paul Arion .... lead layout artist: MPC
Laya Armian .... visual effects production supervisor: Warner Bros
Jörundur Rafn Arnarson .... visual effects artist
Gabriel Arnold .... matchmove Artist: MPC
Joe Arnold .... matchmover: Cinesite
Jaume Arteman .... digital compositor: framestore
Suzie Askham .... matchmove Artist: MPC
K.H. Aslam .... senior matchmove artist: MPC Bangalore
Tony Atherton .... effects technical director: Framestore
Nicola Atkinson .... animator: MPC
David Aulds .... digital compositor
Ferda Guray Ayaokur .... roto artist: Prime Focus
Dan Ayling .... matchmove artist
Kelsey Ayukawa .... roto artist
Adam Azmy .... digital compositor: Framestore
Durai Babu .... senior matchmove artist
Nithin Babu .... roto artist: The Moving Picture Company
Andrew Baggarley .... CG lighting artist: MPC
Dan Bailey .... research and development: MPC
Richard Baillie .... lead roto/prep artist: MPC
Heath Baker .... digital compositor: Framestore
Matthew Baker .... digital restoration
Richard Baker .... compositing supervisor: MPC
Manjusha Balachandran .... render support
Ido Banai .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Uday Bhaskar Bandaru .... visual effects
Anthony Barcelo .... digital compositor
Harry Bardak .... lead lighting director
Giacomo Bargellesi .... compositor
Tricia Barrett .... stereoscopic compositor
Matt Beale .... modeller
Michael Becki .... layout td
Lizi Bedford .... crew manager: Framestore
Richard A.M. Bell .... lighting technical director: Cinesite
Kieran Belshaw .... digital environment artist: MPC
Riley Benard .... digital compositor: Prime Focus World VFX
Michele Benigna .... digital compositor: Cinesite
Alfred Berger .... digital compositor
Jerome Berglund .... visual effects production assistant: Prime Focus
Rodrigo Bernardo .... systems engineer
Paul Berry .... digital artist: stereoscopic conversion: Prime Focus
Melissa Best .... stereo roto supervisor: Prime Focus
Sourajit Bhattacharya .... stereo compositor
Jason Bidwell .... compositor: Prime Focus
Thomas Biller .... technical director
Bineesh .... senior matchmove artist
Moti Biran .... visual effects artist: Cinesite
Nic Birmingham .... cg lighting artist: cinesite
Michael Blain .... r&d developer
Mawusime Blewuada .... matchmove artist
Michelle Blok .... previs artist: Nvizage
Zachary Bloom .... scanning and recording: Framestore
Ilona Blyth .... visual effects editor: Framestore
Felipe Bohórquez .... rendering
Florin Boieriu .... stereoscopic compositor
Julien Bolbach .... evironments artist: MPC
Ella Boliver .... digital compositor: Framestore New York
Ole Olsen Bolsønes .... technical animator
Chris Bond .... stereo supervisor
Jason Bond .... stereoscopic visual effects
Amanda Bone .... texture artist
Landon Bootsma .... compositor: MPC
Porismita Borah .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Michael Borhi .... surfacing artist
Rene Borst .... digital matte painter: Framestore
Jean-Christophe Boue .... digital compositor: Cinesite
Zakaria Boumediane .... texture artist
Virginie Bourdin .... concept artist: MPC
Virginie Bourdin .... lead concept artist
Yanick Bourgie .... lead digital matte painter: MPC
Toma Bowen .... digital compositor
Toma Bowen .... stereoscopic conversion
David A.T. Bowman .... senior compositor
Ron Bowman .... digital matte painter
Matt Boyer .... matchmove artist
Richard Boyle .... rigging artist: Cinesite, London (as Rick Boyle)
Emma Braney .... roto animation
Ravinder Brar .... digital artist
Hayley Brazelton .... digital compositor (as Hayley Collins)
Michael Brazelton .... digital compositor: MPC
Bryce Brecheisen .... stereoscopic coordinator: Prime Focus
Dan Breckwoldt .... senior compositor: MPC
Simon Britnell .... digital modeller: MPC
Andre Brizard .... digital compositor: Cinesite
Steven J. Brooks .... stereoscopic compositor: Prime Focus VFX
Ben Brown .... matchmove artist
Robin T. Brown .... digital paint & roto artist
Gary Brozenich .... visual effects supervisor: MPC
Boris Bruchhaus .... effects technical director: Framestore
Laurie Brugger .... lead rigger: Framestore
Izet Buco .... compositor
Daniel Buhigas .... senior matchmove artist
Daniel Buhigas .... technical director
Duncan Burbidge .... visual effects producer: Framestore
Will Burdett .... matchmove artist
Julian Burt .... roto animation
Darren Byford .... senior lighting artist
Melanie Byrne .... visual effects production manager
Abi Cadogan .... editorial assistant: Lola
John Callaghan .... render technical assistant
Kevin Campbell .... visual effects
Warwick Campbell .... digital compositor
Paul Campion .... concept artist: MPC
Daniela Campos Little .... matchmove artist
Daniel Canfora .... visual effects artist
Keanan Cantrell .... lighting td: Framestore
Marco Carboni .... crowd simulation technical director: MPC
Simon Carlile .... lighting technical director
Helen Carr .... paint & roto artist
Ronan Carr .... paint & roto artist
Tom Carrick .... visual effects artist
Ferran Casas .... animator
Anthony Chadwick .... matchmover
Martin Chamney .... previs supervisor: Nvizage
Nardeep Chander .... effects technical director
Paul Chandler .... digital matte artist
Malavika Chandrakanth .... digital paint and roto artist
Ray Chang .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Matthieu Chardonnet .... senior effects technical director
Vasistha Chawda .... digital effects artist
Vasistha Chawda .... roto supervisor
Nicolas Chombart .... lighting td
Tim Christensen .... stereoscopic conversion supervisor: Prime Focus
Scott Seungpil Chung .... effects technical director: MPC
Carlos Cidrais .... lighting technical director
Paul Claessens .... animator: Framestore
Jacob Clark .... senior technical director
Oli Clarke .... layout artist: MPC
Rebecca Clay .... digital paint and roto supervisor
Peter Clayton .... lead animator: cinesite
Richard Clegg .... look development/lighting artist
Chris Clough .... data operator: Cinesite
John Coats .... digital compositor: Flash Film Works
Ross Colgan .... data operator: Cinesite
Paul Connaughton .... matchmove artist: Cinesite
Chris Cooper .... matchmove artist
Sebastien Corne .... digital matte painter
Sebastien Corne .... environments artist: MPC
Daniel Craemer .... 3d compositor
Don Crawford .... digital compositor
Chris Crowell .... digital compositor: MPC
Noemie Cruciani .... paint and roto artist: Framestore
Oliver Cubbage .... digital artist: Nvizible
Eoghan Cunneen .... assistant technical director
Amy Cuthbertson .... matchmove artist: Framestore
Matthew D'Angibau .... senior lead matchmover
Marcello Da Silva .... matchmove artist: MPC
Ken Dailey .... visual effects producer: Cinesite
Oliver Dale .... matchmove/rotoAnimation
Haslina Dasley .... CG lighting artist: MPC
Dexter Davey .... digital compositor
Cara Tallulha Davies .... visual effects coordinator
Christopher Davies .... roto animation: MPC
Giles Davies .... lead cg modeller: MPC
Adam Davis .... head of crowd sim: MPC
Amy Davis .... prep artist: Framestore
Anthony Davis .... compositor: stereoscopic conversion: Prime Focus
Nick Davis .... visual effects supervisor
Aurore de Blois .... digital stereoscopic compositor
Daphne De Jesus .... roto artist
Richard Deeb .... visual effects coordinator
Yoshi DeHerrera .... visual effects artist
Chris Del Conte .... stereoscopic conversion: Prime Focus
Damien Delaunay .... lighting td
Caroline Delen .... digital modeller: MPC
Stanley A. Dellimore .... head of layout: MPC
Robb Denovan .... lead animator: MPC
Del DePierro .... stereo compositor
Julien Depredurand .... effects technical director: Cinesite
Bert Deruyck .... digital compositor: Framestore
Thomas Devorsine .... environment technical director
Adam Dewhirst .... modeler/texture artist: Cinesite
Ben Dick .... paint and roto artist: Framestore
Ian Differ .... visual effects editor
Sabina Bejasa Dimmock .... matchmover: Cinesite
Eran Dinour .... digital compositor: framestore
Robin Doelly .... digital compositor
Becca Donohoe .... visual effects coordinator
Tom Dow .... layout artist: MPC
Wilfred Driscoll .... compositor
Luke Drummond .... digital compositor
Benoit Dubuc .... animator: MPC
Julien Ducenne .... digital compositor: MPC
Lorna Dumba .... visual effects department coordinator: MPC
Kishan E. Chandran .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Dave Early .... lead digital matte painter
Paddy Eason .... compositor: Nvizible
Gracie Edscer .... digital effects production manager: MPC
David Edwards .... digital matte painter
Richard Edwards .... data operator - framestore
Dadi Einarsson .... visual effects supervisor: Framestore Reykjavik
Arslan Elver .... lead animator: Framestore
Seynaeve Emmanuel .... rigging lead
Jenn Epstein .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Selcuk Ergen .... effects technical director: Framestore
Karin Eunson-Ross .... visual effects coordinator: Prime Focus VFX
Daniel Evans .... senior shader writer: Framestore
Michele Fabbro .... fx technical director
Péter Farkas .... digital compositor: MPC
Andrew Fensom .... rotoscope artist: Cinesite
Oliver Fergusson-Taylor .... visual effects technical director
Daniel Fernandez .... effects technical director: MPC
Tim Fescoe .... digital compositor
Marco Fiorani Parenzi .... compositor
Greg Fisher .... animation supervisor: MPC
James D. Fleming .... lead digital compositing artist: Framestore
Brad Floyd .... compositor: The Moving Picture Company
Guillaume François .... shader writer
Laura Fremmerlid .... roto artist: stereoscopic conversion: Prime Focus
Nihal Friedel .... lighting artist: MPC
Scott Fritzshall .... stereoscopic compositor
Ben Frost .... effects technical director: Framestore
Drew Fulcher .... matchmove Artist: MPC
Pawl Fulker .... pre-visualization supervisor
Sarah Fuller .... lighting technical director
Joe Gaffney .... lighting technical director: Framestore
Jigesh Gajjar .... matchmove supervisor: The Moving Picture Company
Mitch Gates .... stereoscopic cg supervisor: Prime Focus VFX
Thibault Gauriau .... junior effects technical director: MPC
Brad Gayo .... stereoscopic compositor
Marco Genovesi .... digital matte painter: MPC
Danny Geurtsen .... digital matte painter: Framestore
Mauro Giacomazzo .... rigger: Framestore
Stefano Giorgetti .... visual effects artist
Ivan Girard .... digital matte painter
Adrien Saint Girons .... look development artist: MPC
Jonmundur Gislason .... paint & roto artist: Framestore
Piotr Glabinski .... matchmove artist: Framestore New York
Marco Godinho .... rigger: Framestore
Jitesh Gohil .... digital artist: MPC
Julien Goldsbrough .... compositor
Jose Luis Gomez Diaz .... pipeline developer: Framestore
Kyle Goodsell .... digital compositor
Dianne Gordon .... data operations manager: Cinesite
Anup Gore .... rotoscopy
Xavier Goubin .... matchmove artist
Andrew Gough .... motion capture specialist
A.B. Govardhan .... senior matchmove artist
Arushi Govil .... visual effects artist: prime focus
Christina Graham .... visual effects coordinator
Richard Graham .... visual effects production manager
Jimmi Gravesen .... research and development: MPC
Charlotte Gray .... digital restoration
Elysia Greening .... compositor: Nvizible
Philip Greenlow .... digital effects production manager: MPC
Richard Greenwood .... roto artist: stereoscopic conversion: Prime Focus
Dave Griffiths .... compositor: MPC (as David Griffiths)
Jem Grimshaw .... lighting technical director
Theodor Groeneboom .... compositor: Framestore
Nicolas Gueroux .... animator: Framestore
Diego Guerrero .... lead lighting td: MPC
Charlie Habanananda .... digital grading artist
Samantha Haines .... visual effects department coordinator: MPC
Steven Hall .... visual effects cinematographer
Orvar Halldorsson .... paint & roto artist: Framestore
Qian Han .... digital compositor
Giles Harding .... on-set matchmover
Steve Hardy .... matchmove artist
Steve Hardy .... technical director
Nina Harlan .... rotoscope artist (as Nina Yoon)
Joey Harris .... matchmover: Cinesite
Luke Harris .... pipeline technical director
Mark Harrison .... lighting technical director
Rob Harvey .... visual effects supervisor: Lola
Nic Hatch .... visual effects producer: Nvizible
Kyle Hause .... paint/rotoscope artist
Michael Havart .... digital matte painter
Adam Hawkes .... digital artist
Jack Hawkes .... visual effects production assistant
Karsten Hecker .... imaging engineer
Bayly Heptinstall .... production assistant: MPC
Julio Del Rio Hernandez .... animator: MPC
Joshua Herrig .... lighting artist/look dev artist
Laurent Herveic .... character modeler: MPC
Martin Hession .... texture artist: MPC
Frederic Heymans .... paint & roto lead: Framestore
Nicholas Hiegel .... digital compositor
Swapnil Hirave .... paint/prep artist: mpc
Alex Hislop .... animator
Kay Hoddy .... roto artist: MPC
Rudi Holzapfel .... senior compositor: Framestore
Garrett Honn .... digital compositor: Lola
Chris Hopkins .... senior stereoscopic compositor
Jason Horley .... digital matte painter: Framestore
Holly Gregory Horter .... visual effects artist
Russell Horth .... digital compositor
Tia Hoshizaki .... stereoscopic roto artist
Ritchie Hoyle .... roto animator
Diego Garcia Huerta .... pipeline lead
Laurent Hugueniot .... effects supervisor
Álex Huguet .... digital artist
Emma Hulme .... digital restoration
Michael Hunault .... visual effects artist
Matthew Hunt .... visual effects artist
Julian Hutchens .... lighting technical director: Framestore
Nicholas Illingworth .... track/matchmove artist (as Nik Illingworth)
Mark Intravartolo .... Inferno artist: stereoscopic conversion
Christian Irles .... compositing supervisor: cinesite
Francesc Izquierdo .... crowd technical director
Laura Jacobs .... paint & roto artist
Alexis Jacobson .... production coordinator
Henry Jefferson .... digital compositor: MPC
Manovigianek Jehman .... roto artist: Prime Focus
Kevin Jenkins .... digital environment supervisor
Allan Torp Jensen .... compositor
Chris Jestico .... matchmove/roto coordinator: MPC
Olivier Jezequel .... digital compositor: MPC
Helen Johnson .... prep artist
Lorraine Johnson .... film scanning supervisor
Christopher Django Johnston .... matchmove artist: Framestore
Oliver Johnstone .... digital paint and roto artist
Ben Jones .... lead character td: MPC
Bryan Jones .... compositor: MPC
Keith Jones .... digital compositor
Marc Jones .... matchmove artist: MPC
Owen Jones .... lead matchmove artist
Simon P. Jones .... lighting technical director: MPC
Helen Judd .... visual effects production manager
Howard Julian .... layout artist
Theivendran Kabelan .... visual effects
Sudhakar Kankanampati .... roto lead
John Kay .... 3D animator: Cinesite
John Kay .... lead previs animator: NVizage
Peng Ke .... visual effects
Lucinda Keeler .... visual effects production supervisor: Framestore
James D. Kelly .... visual effects photographer: MPC
John Kennedy .... storyboard artist: Lola
Emil Kerie .... compositor: stereoscopic conversion: Prime Focus
Imran Khan .... digital compositor
Zain Khan .... roto artist
Sevendalino Khay .... matte painter: Cinesite
Alex Kim .... fx research and development developer: MPC
Steve Kimbrey .... matchmove artist
Drew King .... digital artist: stereoscopic conversion: Prime Focus
Jayson King .... visual effects artist: Lola
Pency Kinnard .... stereo compositor
Coen Klosters .... technical director
Lev Kolobov .... senior visual effects compositor: The Moving Picture Company
Arek Komorowski .... digital compositor: MPC
Sean Konrad .... pipeline lead
Jakob Kousholt .... modeller: framestore
Jai Krishnaswamy .... digital artist
Michal Kriukow .... senior modeler
Jakub Krompolc .... senior rigger: MPC
Michal Kruikow .... digital modeller: MPC
Marius Kuberczyk .... digital compositor: framestore
Vikram Kulkarni .... digital compositor: MPC
Sanjeev Kumar .... stereoscopic rotoscope artist: Prime Focus
Nicha Kumkeaw .... digital compositor
Lincoln Kupchak .... visual effects editor: Flash Film Works
Amit George Kuruvilla .... effects technical director: Cinesite
Leandre Lagrange .... digital artist
Somasundaram Lakshmanan .... rotoscope artist (as Somasundram L.)
Zoe Lamaera .... senior compositor
Anders Langlands .... lead lighting supervisor: MPC
Alberto Lara .... previs animator: NVizage
Douglas Larmour .... compositor
Stuart Lashley .... lead compositor: MPC
Lorenzo Lavatelli .... effects technical director: MPC
James Leaning .... software development: MPC
Aaron Lear .... paint & roto artist: Framestore
Claudia Lechen .... digital compositor: Framestore
Yannick Lecoffre .... lighting technical director
Brian Lee .... compositor: stereoscopic conversion
Cory Lee .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Paul Lee .... animator: Cinesite
Duncan Lees .... head of 3D services (Plowman Craven and Associates)
Bianca Lemus .... roto artist
Raphael Letertre .... stereoscopic conversion: Digital Dimension
Benoit Leveau .... software developer
John Peter Li .... lead technical director
David Lieberman .... stereoscopic conversion compositor
Florent Limouzin .... animator: MPC
Patricia Llaguno .... digital compositor: framestore
Amy Lloyd .... senior matchmove artist
Benjamin Loch .... technical director: Framestore
Esme Long .... visual effects coordinator
Beatriz Lorenzo .... effects technical director
Natalie Lovatt .... visual effects coordinator
Steven Lovell .... roto animation
Charlie Lovett .... lighting technical director: Framestore
Charlie Lovett .... previs artist: MPC
Adam Lucas .... character rigger: cinesite
Valy Lungoccia .... compositor
Hugh Macdonald .... visual effects supervisor: Nvizible
Balakrishnan Mahesh .... junior matchmove artist
Pranav Malasi .... rotoscopy artist
Sarah Maloney .... view D coordinator: Prime Focus (as Sarah Mihalec)
Chris Manabe .... digital compositor
Manikandan .... paint/prep artist
Govindan Manivannan .... roto artist: The Moving Picture Company
Rebecca Manning .... digital compositor: MPC
Mike Marcus .... digital compositor
Sophie Marfleet .... roto/prep artist
Mincho Marinov .... matchmove Artist: MPC
Michelle Martin .... visual effects producer: lola
Abner Marín .... visual effects artist: MPC
Stephen Mascarenhas .... stereoscopic conversion
Dan Mason .... modeler/texture artist: Cinesite
David Fred Masselink .... stereoscopic compositor & roto artist: Prime Focus
Luke Massingberd .... digital compositing artist: Framestore
Ian Mathews .... paint and roto artist
Tristan Mathews .... visual effects coordinator
Javad Matoorian-Pour .... roto/prep artist
Karin Mattsson .... animator: MPC
David Mayhew .... lead hair and fur artist: MPC
Alan McCabe .... digital lighting artist: MPC
Chris McClintock .... stereoscopic production coordinator: Prime Focus VFX
Kyle McCulloch .... compositing supervisor
Jason McDonald .... previz animator
Joseph McLamb .... matte painter
Brett McLaughlin .... view-d roto artist: Prime Focus
Liz McLelland .... roto artist
Alasdair McNeill .... digital compositor: Lola
Dan McRae .... paint & roto artist
Antonio Meazzini .... digital paint artist
Landon Medeiros .... stereoscopic compositor
Jignesh Mehta .... visual effects department coordinator: MPC
Tobias Meier .... lighting td: MPC
Jordan Mendenhall .... stereoscopic visual effects
Abigail Mendoza .... visual effects production assistant
Horacio Mendoza .... effects technical director: Framestore
Arthur Mesa .... paint & rotoscoping supervisor: Flash Film Works
William Mesa .... visual effects supervisor: Flash Film Works
Edwin Metternich .... scanning and recording
Jaymie Miguel .... digital artist
Ellen E. Miki .... prep artist: MPC
Quentin Miles .... animation supervisor
Lori C. Miller .... stereoscopic compositor: Prime Focus VFX
Rebecca Miller .... matchmover: Cinesite
Rebecca Miller .... matchmover: Cinesite
Gaurav Mishra .... rotoscoping artist
Stephen Molyneaux .... digital artist: MPC
Jeanette Monero .... paint & roto artist
Thomas Montminy Brodeur .... paint & roto artist: Framestore (as Thomas Brodeur)
Ray Moody .... motion control operator
Steven Moor .... lighting technical director
Rafael Morant .... senior environment artist: Framestore
Danielle Morley .... visual effects line producer: Framestore
Dafydd Morris .... layout artist: MPC
Antoine Moulineau .... lead lighter
Didier Muenza .... digital artist
Michael Mulholland .... cg supervisor
Catherine Mullan .... animator: MPC
Ryan Mullany .... digital compositor
Kyle Mulqueen .... scan data cleanup
Patrick Murphy .... stereoscopic technical director
Paul Murphy .... creature design and modelling: Cinesite
Sandra Murta .... layout artist: MPC
Ben Myers .... view-d roto artist
Thomas Müller .... effects technical director: Cinesite
Marc Nanjo .... senior compositor: Method Studios
Bruce Nelson .... digital compositing artist: Framestore
Jeremy Nelson .... digital compositor
Avadhut Nerurkar .... render support
Avadhut Nerurkar .... render wrangler
Haavard Ness .... visual effects artist: Lola
Elliot Newman .... asset supervisor: MPC
Gary Newman .... texture artist: MPC
Antony Nguyen .... senior texture artist: MPC
John Niforos .... visual effects artist
Gustaf Nilsson .... digital compositor: Cinesite
Reika Nishio .... visual effects artist
Tom Nixon .... senior effects technical director: Framestore
Gary Noble .... lighting technical director
Erik Nordby .... digital effects supervisor: MPC
John Norris .... business affairs: The Aaron Sims Company
Dan Novy .... visual effects technical supervisor: Flash Film Works
Thomas Nugent .... digital artist: stereoscopic conversion
Cesar Eiji Nunes .... texture artist: MPC
Robert Nzengou-Tayo .... matchmover
Paul Oakley .... senior lighting artist
Stefano Oggeri .... lighting artist: MPC
Jeffrey A. Okun .... 3D consultant (as Jeff Okun)
Conrad Olson .... paint artist
Mark Osborne .... senior lighting technical director
Sam Osborne .... digital compositor
Matthew Ovens .... research and development
Jordi Oñate Isal .... animator: MPC
Molly Pabian .... visual effects coordinator: Prime Focus VFX
Matthew Packham .... digital compositor
Melina Sydney Padua .... animator: Cinesite
Oleksandr Panaskevych .... visual effects technical director: Framestore
Suresh Pandi .... roto artist: MPC
Prem Panigrahi .... visual effects artist
Gurpreet Singh Pannu .... matchmove artist: MPC
Anna Panton .... 3D VFX co-ordinator: Warner Bros
Francesco Panzieri .... rotoscope/paint artist: Flash Film Works
Stephane Paris .... CG supervisor
Adam Parker .... digital artist: Framestore
Jesse Parkhill .... lead compositor: Framestore
Jim Parsons .... visual effects artist
Steve Parsons .... digital compositor
Kartik Rajul Patel .... roto artist (as Kartik Patel Rajul)
Kartik Rajul Patel .... stereo roto artist
Radhika Patel .... matchmove artist: Framestore
Shraddha Kishorbhai Patel .... stereo compositor: Prime focus
Gauri Patil .... visual effects
Emanuele Pavarotti .... animator: MPC
Joe Pavlo .... visual effects artist
Luis F. Pazos .... visual effects coordinator
John Peck .... digital compositor: framestore
Tony Peck .... digital compositor: MPC
Arnaud Pecqueur .... texture artist: Cinesite
Gregory Peczinka .... senior effects artist: Cinesite LTD
Soeren Bendt Pedersen .... layout artist: MPC
Tom Pegg .... compositor: Framestore
Claire Pegorier .... digital effects artist
Claire Pegorier .... visual effects artist
Stuart Penn .... senior technical director
Nikki Penny .... visual effects producer
Miriam Pepper .... senior matchmove artist: Framestore
Manuel Perez .... digital compositor
Angelo Perrotta .... digital compositor
Jimmy Philip .... stereo roto lead
Andy Phillips .... rigger
Emma Phillips .... visual effects producer
Rob Pieke .... research and development: MPC
John Pierce .... stereoscopic compositor
Jorge Pimentel .... lighting technical director
Andrew Pinson .... digital paint & roto artist: Framestore (as Andy Pinson)
Ian Plumb .... compositor: Cinesite
Matthew W.B. Plummer .... compositor: Nvizible
Matthieu Poirey .... animator: Cinesite
Melvin Polayah .... digital artist
James Porter .... matchmove artist
Tim Pounds-Cornish .... visual effects department coordinator: MPC
Diego Prilusky .... visual effects artist: Framestore
Rajasekar Prince .... matchmove Artist: MPC
Richard Pring .... visual effects editor: MPC
Olivier Pron .... head of matte painting: MPC
Aled Prosser .... digital compositor
Howard Protheroe .... digital compositor: framestore
Jean-Colas Prunier .... head of department: MPC
Mark Prusten .... senior visual effects technical director
Christopher Puchta .... effects technical director: The Moving Picture Company
John Purdie .... digital compositor
James Purdy .... visual effects coordinator
Christian Quickle .... visual effects coordinator
Juan Carlos Quintana .... paint/rotoscope artist
Sirio Quintavalle .... visual effects artist
Michael Ralla .... digital compositor: Framestore
Kumar Ramalingam .... visual effects editor
Rahul Rana .... digital effects artist
Michael Ranalletta .... digital compositor: MPC
Eliza Pelham Randall .... stereoscopic conversion: roto supervisor: Prime Focus
Ambrish Rangan .... matchmove artist
Jennah Rasumussen .... digital effects production manager: MPC
Adrian Ratley .... main unit onset matchmover
Adam Redford .... texture artist
Tom Reed .... head of rigging: MPC
Paulo Rego .... pipeline technical director: Framestore
Markus Reithoffer .... digital compositor: MPC
Marc Rice .... paint & roto artist
Tina Richardson .... assistant visual effects editor
Hannes Ricklefs .... lead research and development supervisor: mpc
Caprice Ann Ridgeway .... visual effects coordinator
Adriano Rinaldi .... fluid simulation lead: MPC
Carrie Rishel .... visual effects associate producer: cinesite
Bjarni Robert Bragason .... digital compositor: Framestore
Liz Roberts .... visual effects producer: MPC
Scott Robertson .... rotoscope artist
Dave Robinson .... systems engineer
Duncan Robson .... crowd technical director: MPC
Chris Rogoski .... view-d roto artist: Prime Focus
Petr Rohr .... matchmover: Framestore
Marco Rolandi .... environment technical director: MPC
Patric Roos .... CG supervisor
Justin R. Rotolo .... digital artist
Isabelle Rousselle .... digital matte painter: MPC (as Isabelle Rouselle)
Jean-Paul Rovela .... lighting technical director
Sam Rowan .... creature modeler
Theresa Ellis Rygiel .... lead stereographer (as Theresa Ellis)
Matthew Sabourin .... visual effects coordinator
Ankur Sachdev .... stereo artist
Jon Sadonsky .... stereoscopic conversion artist
Freddy Salazar .... lighting technical director
Sean Samuels .... digital matte painter
Steven Sandles .... cloth technical director: MPC
Martin Sawtell .... effects technical director: Framestore
Jeremy Sawyer .... digital compositor: MPC
Geoff Sayer .... digital compositor
Lena Scanlan .... digital effects production manager: MPC
Lena Scanlan .... visual effects production manager: MPC
Nico Scapel .... head of rigging: Framestore
Claude Schitter .... lead effects technical director: Cinesite
Sebastian H. Schmidt .... effects research & development technical director
Petra Schwane .... sequence lead: Framestore
Andrew Schwartz .... stereoscopic technical director: Prime Focus
Tom Schwarz .... render wrangler: MPC
Michele Sciolette .... technical support: Cinesite
Peter Seager .... shader writer
Nicolas Seck .... animator
Sung Seu .... visual effects artist
Aatesh Shah .... systems engineer: Framestore
Foad Shah .... digital compositor: Framestore
Rahul Sharma .... digital artist
David Shere .... digital compositor
Ceylan Shevket .... lead tech anim artist: MPC
Keto Shimizu .... editorial coordinator: Prime Focus
Asa Shoul .... digital colourist
Avdesh Shukla .... digital compositor
Josh Shuman .... stereoscopic compositor
Davide Sibilia .... effects technical director: MPC
Bobby Silman .... stereoscopic compositor & roto artist: Prime Focus VFX
Raunaq Singh .... rotoscopy artist
Philip Sisk .... stereo compositor
John Sissen .... lead matchmove artist: Cinesite
Phil Smith .... digital artist: MPC (as Phillip Smith)
Roland So .... stereoscopic compositor
Perry Hyunwoo Sohn .... rotoscope artist: Prime Focus
Laurent Solignac .... lighting td
Arvind Sond .... cg modeller: cinesite
Sepp Sonntag .... digital matte painter: MPC
Henry South .... texture artist
Christopher Stack .... data manager: Prime Focus
Simon Stanley-Clamp .... visual effects supervisor: Cinesite
Stephanie Jean Staunton .... pre-visualization compositor
Adrian Steel .... render wrangler: Cinesite
Mark Stepanek .... CG lighting artist: Cinesite
Andy Stevens .... visual effects editor: cinesite
Penn Stevens .... creature technical director: Framestore
Charlie Stewart .... assistant visual effects editor: MPC
Jamie R. Stewart .... cg lighting supervisor: cinesite
Michele Stocco .... effects technical director: MPC
James Stone .... creature design & modeling, texture artist
David Stopford .... effects technical director
Sheldon Stopsack .... lead lighting technical director: MPC
Ken Stranahan .... digital compositor: Flash Film Works
Ileana Stravoskiadi .... cg modeler: MPC
Alicia Suggs .... digital compositor
Lubos Gerardo Surzin .... matte painter
James Sutton .... visual effects artist
Tammy Sutton .... stereoscopic conversion artist: Prime Focus
Junaid Syed .... effects technical director
Mark Taylor .... texture artist: Framestore
Scott Taylor .... digital compositor: MPC
Vincent Techer .... environment modeler
Sawan Thakrar .... matchmove artist: Cinesite
Joseph Thomas M. .... matchmove artist
Andrew Thompson .... matchmove Artist: MPC
Michael Adam Thompson .... matchmover: Framestore
Oliver Thornton .... digital artist: stereoscopic conversion: Prime Focus
Rupert Thorpe .... technical director
Ashley Tilley .... digital artist
Raymond Tjernstrom .... digital effects director: MPC
Kim Tobin .... digital compositor (as Kim Worrall)
Michael Todd .... paint & roto artist: Framestore
Allan Toellner .... paint/rotoscope artist
Thanos Topouzis .... effects technical director: Framestore
Oscar Tornincasa .... digital compositor
Adrien Toupet .... effects technical director: Cinesite
Iva Trajkovic .... digital compositor
Shreedhra Trehan .... rotoscopy artist
Gang Trinh .... animator: MPC
Christine Troianello .... roto/prep supervisor: MPC
Donald Tse .... roto artist
Eric Tsui .... matchmove artist: MPC
Ben Turner .... digital compositor: framestore
Alexander Turusov .... effects technical director: Framestore
Arnaud Valette .... concept artist
Arnaud Valette .... lead texture artist: mpc
Gianfranco Valle .... digital effects director: MPC
Lars van der Bijl .... visual effects artist
Leigh van der Byl .... texture painter: The Moving Picture Company
Gert Van Dermeersch .... compositor: Cinesite
John Van Hoey Smith .... digital compositor: MPC
Jayme Vandusen .... compositor: stereoscopic conversion
Vasantharajan.g.d .... matchmove artist
Jess Vickery .... animator
Dan Victoire .... digital artist
Lars Vinther .... visual effects editor
Leandro Visconti .... stereoscopic conversion
Gopalarathinam Viswanathan .... digital artist
Vinod Vyas .... digital roto/paint artist
Maggie Walby .... digital paint and roto artist: Framestore
Adam Walker .... lead texture artist: MPC
Emily Wallin .... visual effects producer: Flash Film Works
Dan Warder .... effects technical director
Ben Warner .... digital compositor: The Moving Picture Company
Joern Weisspfennig .... crowd simulation technical director
Glenn Wells .... matchmove artist: Framestore
Neil West .... render engineer
Andrew Wheater .... texture painter: Cinesite
Nick Whiteley .... digital compositor: Framestore
Tom Whittington .... senior paint/prep and roto artist
Shane Christopher Wicklund .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Ruth Wiegand .... techanim artist
Corrina Wilson .... visual effects artist
Sally Wilson .... lighting artist: MPC
Sally Wilson .... look development artist: MPC
Sally Wilson .... texture artist: MPC
Kate Windibank .... senior compositor
Kim Wiseman .... digital compositor: Framestore
Stephen Wong .... Roto Artist: MPC
Stephen Wong .... concept artist
Graham Wood .... matchmove artist
Rory Woodford .... digital modeler: MPC
Rachel Wright .... compositor
Sammy Wu .... paint & roto artist
Alvin Yap .... visual effects technical director
Aviv Yaron .... head of vfx photography: Cinesite
Kwok Keung Yeung .... digital lighting artist: MPC
Fabien Yorgandjian .... modeling artist
Tim Young .... digital compositor: Framestore
Tim Zaccheo .... senior visual effects artist: Lola
Zain .... roto artist
Fabio Zaveti .... digital compositor
Dan Zelcs .... character technical director
Valur Zophoníasson .... paint & roto artist: Framestore
Ian Abbott .... production support: Cinesite (uncredited)
Magali Barbe .... visual effects (uncredited)
Keith Barton .... production support: Cinesite (uncredited)
Cleber Coutinho .... digital artist (uncredited)
Mark Edwards .... view-D data manager (uncredited)
Nicolas Fourcroy .... rotoscopy artist (uncredited)
Xavier Goubin .... matchmover (uncredited)
Brandon Harr .... lidar scanning: LiDAR VFX (uncredited)
Guy Hauldren .... 3d scanning (uncredited)
Shane Jackson .... roto artist (uncredited)
Alex Jenyon .... digital matte painter: Cinesite (uncredited)
Drew Jones .... visual effects executive producer: MPC (uncredited)
S. Gopi Krishna .... paint/prep artist: MPC (uncredited)
R. Spencer Lueders .... fx technical director (uncredited)
John Martin .... visual effects artist (uncredited)
Arthur Mesa .... junior compositor: Flash Film Works (uncredited)
John P. Mesa .... visual effects consultant (uncredited)
Christophe Meslin .... head of systems (uncredited)
Nadeem Mohd .... stereo roto artist (uncredited)
Nadeem Mohd .... stereoscopic roto artist (uncredited)
Madhok Nisha .... roto artist (uncredited)
Dave Normand .... rotoscopy artist (uncredited)
Noel O'Malley .... scanning operator: Cinesite (uncredited)
Matt Rank .... motion capture stage manager (uncredited)
Chris B. Schnitzer .... director of visual effects: Warner Bros. (uncredited)
Na Song .... modeler (uncredited)
David Swift .... matte painter: Cinesite (uncredited)
Akshat Tiwari .... rotoscope artist (uncredited)
Sukumaran Lalithambika Vijin .... senior roto/paint artist (uncredited)
Nathan Walster .... visual effects artist (uncredited)
Bruno Xiberras .... motion capture lead (uncredited)
Christian Zeh .... compositor (uncredited)
 
Stunts
Dani Biernat .... stunt performer
Rob Cooper .... stunt performer
David Cronnelly .... stunt performer
Justo Dieguez .... stunt performer
Dave Fisher .... stunt performer
David Forman .... assistant stunt coordinator
Glenn Foster .... stunt performer
Sarah Franzl .... stunt performer
Nic Goodey .... stunt performer
James Grogan .... stunt performer
Richard Hansen .... stunt performer
Paul Jennings .... stunt coordinator
Adam Kirley .... stunt performer
Mike Lambert .... stunt performer
Paul Lowe .... stunt performer
Tina Maskell .... stunt performer
Nick McKinless .... stunt performer
Jo McLaren .... stunt performer
Lee Morrison .... stunt performer
Mark Mottram .... stunt double: liam neeson
Mark Mottram .... stunt performer
Ray Nicholas .... stunt performer
Domonkos Pardanyi .... stunt performer
Buster Reeves .... fight choreographer
Buster Reeves .... stunt coordinator (additional scenes)
David Tanner .... safety diver
Reg Wayment .... stunt performer
Jason White .... stunt player
Maxine Whittaker .... stunt performer
Spencer Wilding .... stunt performer
Donna Williams .... stunt performer (as Donna C Williams)
Ben Wright .... stunt performer
Jamie Clark .... stunt double: Liam Neeson (uncredited)
Rob Cooper .... stunt double (uncredited)
Nicholas Daines .... stunt performer (uncredited)
Robin Earle .... stunt rigger (uncredited)
Rob Hayns .... stunt rigger (uncredited)
Jason Hunjan .... stunt performer (uncredited)
Paul Kennington .... stunt performer (uncredited)
Adam Kirley .... stunt double: Sam Worthington (uncredited)
Sonny Louis .... stunt performer (uncredited)
Andy Merchant .... stunt performer (uncredited)
Peter Miles .... stunts (uncredited)
Dominic Preece .... stunt performer (uncredited)
Buster Reeves .... stunt double: Sam Worthington (uncredited)
Amie Stephenson .... stunt department coordinator (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
David Appleby .... key grip
Dominic Aronin .... electrician
Natasha Back .... second assistant camera: "c" camera
Chas Bain .... camera operator: "b" camera
Chris Bain .... first assistant camera: "b" camera
Sebastian Barraclough .... second assistant camera "a" camera: main unit
Robert Binnall .... camera operator: "c"camera
Hans Bjerno .... aerial director of photography
Neil Blackman .... underwater electrician
John Bowman .... video assist coordinator
Joe Buxton .... libra technician
Luke Cairns .... additional second assistant camera: second unit
Chris Cavanagh .... video assist assistant
Chris Clarke .... first assistant camera: 2nd camera, second unit
Chris Clarke .... second assistant camera: "a" camera, second unit
Guy Cope .... stand-by rigger
David Cozens .... first assistant camera: "a" camera, second unit
Jim Crowther .... best boy grip
Simon Cullen .... stand-by electrical rigger
Tim Dean .... libra head technician
Gary Dormer .... electrical rigger
Jason Dully .... second assistant camera: vfx unit
Benjamin Edwards .... crane technician
Laurence Edwards .... crane technician
Tom Elgar .... video assistant
Beisan Elias .... camera trainee: main unit
Jonathan England .... camera trainee
Charlie Euston .... electrician
Mark Evans .... 2nd unit Gaffer
Mark Evans .... gaffer: second unit
Perry Evans .... gaffer
Warren Evans .... rigging gaffer
Stephen Fell .... electrical rigger
Mark Funnell .... electrician
Billy Gamble .... best boy electric: second unit
Tash Gamper .... second assistant camera
Chris Gilbertson .... lighting console operator
Max Glickman .... second assistant camera: "b" camera, second unit
Peter Graf .... aerial camera system tech eclipse
Charlie Herranz .... second assistant camera: "c" camera, second unit
Alice Hobden .... second assistant camera: "b" camera
Stuart Howell .... camera operator: ehancement photography
Will Humphris .... second assistant camera: "a" camera
Stuart Hurst .... location engineer
Gary Hutchings .... key grip: second unit
Dylan Jones .... video operator: second unit
Ed Jones .... aerial second assistant camera
Paul Kelly .... second unit
Martin Kenzie .... director of photography: second unit
Mark Looker .... stand-by electrical rigger
Iain Lowe .... hod electrical rigger
Jay Maidment .... still photographer
Tobias Marshall .... additional clapper loader: second unit
Guy McCormack .... video playback assistant
Karl McMillan .... videographer
Jamie Mills .... lighting technician
Will Morris .... camera trainee: second unit (as William Morris)
Simon Muir .... grip: second unit
Neil Munro .... lighting technician
Phil Murray .... grip
Frédéric North .... pilot: camera helicopter
Robert Palmer .... first assistant camera
Barney Piercy .... vfx unit: camera assistant
Miles Proudfoot .... first assistant camera
George Richmond .... Steadicam operator
George Richmond .... camera operator: "a" camera
Jonathan 'Chunky' Richmond .... first assistant camera: "a" camera
Gary Romaine .... grip
Sean Savage .... camera operator: "b" camera
Ron Shane .... rigging chargehand
David Sinfield .... gaffer: re-shoots
David Sinfield .... gaffer: visual effects unit
David Sinfield .... lighting technician
Mario Spanna .... libra head technician: second unit
Kat Spencer .... additional clapper loader: second unit
Simon Thorpe .... grip: daily
Neil Tomlin .... second unit crane technician dailies
Colin Townsend .... lighting technician
Martyn Welland .... electrician
Ben Wilson .... camera operator: "a" camera, second unit
Matt Windon .... first assistant camera: "c" camera
Tim Wooster .... camera operator
Paul Worley .... vfx grip dailies
Wailoon Chung .... electrician (uncredited)
D. Dominic Devine .... electrician (uncredited)
Harald Hohenthal .... ground aerial unit (uncredited)
Ian Speed .... libra technician (uncredited)
 
Animation Department
Vincent Aupetit .... cg animator
Peta Bayley .... senior animator
Dan Blacker .... animator
Andrea Castagnoli .... animator
Santiago Colomo .... animator
Jordi Girones .... animator
Kristina Krebs .... animator
Paul Lada .... animator
Diego Maia .... character designer
Jerad Marantz .... character designer
Peter Panton .... animator
Liam Russell .... animator
Nicolas Seck .... animator
Alfonso Sicilia .... character animator
Joe Smith .... animator: MPC
Elwaleed Suliman .... animator
Mathieu Vig .... lead animator
 
Casting Department
Abigail Barbier .... adr voice casting
Louis Elman .... adr voice casting
Rose Wicksteed .... casting assistant
 
Costume and Wardrobe Department
Jill Avery .... second unit: costume assistant
Christiane Barbknecht .... costume armor
Karen Beale .... set costumer
David Bethell .... costume props maker
Emma Bevan .... costume assistant
Simon Brindle .... principal costume armours
Neil Bristow .... costume armourer
Lorraine Burn .... costume maker
Tony Carter .... costume runner: dalies
Lee Croucher .... costume daily
Lily Currie .... costume assistant
Nicola Foy .... costume maker
Steve Gell .... key textile artist
Perry Goyen .... costume p.a.
Dan Grace .... costume supervisor
Brendan Handscombe .... key costumer
Jamie Harvey .... wardrobe assistant
Maxine Heywood .... crowd costumer
Harriet Johnson .... costume maker
Nicky Jones .... senior costume armourer
Whitaker Malem .... armor maker
Ann Maskrey .... chief costume cutter
Fiona McCann .... set costumer
Simon McGuire .... concept artist
Benjamin Palmer .... breakdown/specialized wardrobe technician
Christof Roche-Gordon .... costume assistant
Nicholas Roche-Gordon .... key costumer
Charlie Salmon .... costume p.a.
Steve Scotton .... body casting
Sara Sensoy .... costume effects assistant
Adrian Simmons .... second unit: costume assistant
Joan Staley .... assistant costume cutter
Maurizio Torti .... set costumer
Trethanna Trevarthen .... costume maker
Lupt Utama .... crowd costumer
Jo Van Schuppen .... costume cutter
Wyn Vaughan-Humphreys .... standby costume
Holly Waddington .... costume researcher
Ros Ward .... costume buyer
Justine Warhurst .... costume assistant
Sheena Wichary .... costume department coordinator
Widaad Williams .... costumer
Naomi Critcher .... costume jewellery maker (uncredited)
Raymond Widdowson .... costume armourer (uncredited)
 
Editorial Department
Matthew Benns .... digital intermediate data manager
Mark Burton .... assistant editor
John Ensby .... digital intermediate colorist
Jason Fabbro .... digital intermediate colorist (3D version)
David Freeman .... additional editor
Ed Hall .... 3D assistant editor
Tansy Huws .... post-production assistant
Todd Kleparski .... digital intermediate producer
Andrew MacRitchie .... additional editor
Gregg Schaublin .... digital intermediate producer: Technicolor (3D version)
Dominic Thomson .... di editor
Allen Tracy .... stereo conform supervisor: Prime Focus Los Angeles
Matthew Tucker .... first assistant editor
Lee Wimer .... color timer
Jane Winkles .... first assistant editor
James Winnifrith .... Assistant Editor (avid )
Jodie Davidson .... colorist: dailies (uncredited)
Daniel Paress .... post-production coordinator (uncredited)
Laurie Pellard .... colorist assistant (uncredited)
 
Music Department
Christopher Benstead .... music editor
Tony Blondal .... orchestrator
Chris Clad .... violin
Stephen Coleman .... orchestrator
Matt Dunkley .... orchestrator
Isobel Griffiths .... orchestra contractor
Tina Guo .... cello soloist
Michael Higham .... executive music producer
Michael Higham .... music editor
Rick Ippolito .... additional orchestrations
Bryce Jacobs .... musician
Bryce Jacobs .... technical score advisor
Steven Kofsky .... music production services
Katia Lewin Jablonsky .... additional score recordings (as Katia Lewin Palomo)
Katia Lewin Jablonsky .... assistant mix engineer (as Katia Lewin Palomo)
Dominic Lewis .... composer: additional music
Satnam Ramgotra .... composer: additional music
Satnam Ramgotra .... musician: percussion
Patrick Savage .... musician
Peter Oso Snell .... music editor
Noah Sorota .... composer: additional music
Bobby Tahouri .... composer: additional music
Bruce White .... viola
Jonathan Williams .... musician: cello
Geoff Zanelli .... composer: additional music: Kraken sequence, Stygian Witches sequence
Neil Davidge .... composer: additional music (uncredited)
Dave Foster .... music preparation (uncredited)
Geoff Foster .... score engineer (uncredited)
 
Transportation Department
Guido Braun .... driver: DOP main unit, Tenerife
Steven Brigden .... transportation captain
Darren Fenny .... unit bus driver
Bobby Finn .... driver
Ergun Halil .... unit driver
Tony Jayes .... unit driver
Stephen Lawrence .... driver: Gemma Arterton
David Lloyd .... unit driver
Graeme Main .... camera car driver
Colin McDaid .... facilities manager
George Morris .... precision driver coordinator
Colin Simmons .... production driver
Barry Stevenson .... unit driver
Gerry Turner .... transportation coordinator
Piotr Walczak .... transport facilities department
Barrie Williams .... driver: Liam Neeson
 
Other crew
Caridad Angus .... stand-in: Gemma Arterton / Alexa Davalos
Tom Asquith .... assistant location manager
Dennis Bakriges .... production executive
Linzi Baltrunas .... assistant location manager
Katrina Barton .... assistant script supervisor: dailies
George Batchelor .... locations runner
Holly Bates .... assistant accountant
Michael Beaudin .... first assistant accountant
Danielle Bennett .... floor runner: aditional photography
David Bispham .... runner
Christian Black .... stand-in
Samantha Black .... production coordinator: second unit
Susan Bliss .... post script services
Terry Blyther .... location manager
Charles Bodycomb .... armorer: second unit
Valentina Borfecchia .... assistant: Mr. Iwanyk
Graham Bowen .... armorer
Caroline Bowker .... script supervisor: splinter unit
Alan Braid .... location
Clare Brody .... data operator: Technicolor
Ally Burnett .... title sequence designer
Guy Campbell .... crowd production assistant
Roisin Carty .... dialogue coach: post-production
Carolina Cedres .... publicity assistant
Nicole Chapman .... floor runner: additional photography
Julia Chiavetta .... assistant: script supervisor
Martin Child .... production assistant
Sean Ip Fung Chun .... location production assistant
Jamie Clark .... stand-in: Liam Neeson
Steven Clarke .... craft service
Greg Corke .... armorer
Celine Coulson .... assistant coordinator: travel/transport
David Coupland .... production office assistant: second unit
Lucy Cover .... crowd production assistant
Cristiano D'Urso .... construction accountant
Lisa Davidson .... production coordinator: Warner Bros.
R.H. Davies .... marine coordinator (as Robin Davies)
Clifford De Spenser .... dialogue coach
Robin Demetriou .... catering supervisor
Geoff Dibben .... location manager
Lukas DiSparrow .... extra support
Ignacio Dominguez .... assistant marine coordinator - tenerife unit
Lucy Drury .... production assistant: dailies, second unit
Charles Edwards .... clearance coordinator
Patricia Estevez .... assistant production coordinator
Alastair Ferris-Leak .... production operations
Samantha Gardner .... accounts assistant
Alex Gavigan .... set/crowd production assistant
Luc Gavigan .... location production assistant
Colin Giles .... location security
Tania Gordon .... set production assistant: second unit
Michael Groom .... additional assistant: dailies
Tony Hickey .... ground coordinator: Ethiopia
Robin Higgs .... location manager: Canary Islands
Ashley Hill .... production assistant
Jason Horwood .... stand-in
Jason Horwood .... stand-in: Sam Worthington
Phil Hounam .... location manager
Adrian Hubbard .... production assistant: second unit: UK & Tenerife
Mira Husseini .... unit publicist
Francesca Jaynes .... choreographer (as Fran Jaynes)
Matthew Jenkins .... assistant production coordinator: second unit
Mikael Jaeger Jensen .... production coordinator
Alexandra Jordan .... production assistant (as Alexandra Lavis-Jordan)
Pamela Joyce .... production coordinator: Tenerife & Wales
John Kearney .... horse wrangler
Helen Kenyon .... production assistant
Karl King .... stand-in: Nicholas Hoult
Amanda Kirchhoff .... assistant: Mr. Leterrier
Nick Komornicki .... supervising armorer
Christian Labarta .... (set production assistant: Spain and UK )
Anthony Le Breton .... production assistant
Deborah Leakey .... assistant accountant
Katie Lee .... production assistant
Jamie Lengyel .... location manager
Rachel Lilley .... rushes runner
Keiran Mahon .... key lock-off production assistant
Laurie Mahon .... location production assistant
Teresa Mahoney .... stand-in
Natalie Maloy .... runner
Stefano Margaritelli .... production assistant
Laura Miles .... script supervisor second unit
Charlotte Mills .... location assistant
Izaskun Montilla .... assistant location manager
Kat Moore .... PG APATS Trainee
Victoria Morgan .... production coordinator
Michael Mungroo .... accounts trainee
Josh Muzaffer .... set production assistant: second unit
George Nelson .... additional production assistant
Frédéric North .... aerial coordinator (as Fred North)
Frédéric North .... helicopter pilot (as Fred North)
Oliver Nudds .... runner assistance
Darren O'Connell .... daily floor runner
Robert Harrison O'Neil .... double: vincent regan
Carolyn O'Reilly .... production assistant: Tenerife & Wales
Carolyn O'Reilly .... production assistant: Tenerife
William O'Toole .... accounting clerk
Steve Old .... horse coordinator (as Stephen Old)
Bibiana Omar-Zajtai .... production assistant: tenerife
Ann Ormesher .... assistant accountant
David Paris .... helicopter pilot: Ethiopia
Bonnie Parker .... dancer
Peggy Pere .... aerial ground coordinator (as Peggy North)
Natasha Phelan .... set production assistant
Charlotte Piddington .... assistant production coordinator
Maria Pudlowska .... production assistant
Andrew Pyke .... assistant accountant
Gill Raddings .... animal coordinator
Norman Campbell Rees .... stand-in: Jason Flemyg
Christina Rice .... assistant: Liam Neeson
Gary Richens .... set production assistant
Nanw Rowlands .... crowd production assistant
Jean-Marc Rulier .... 3D scanning specialist
Rohit Sharma .... production coordinator
Toby Spanton .... floor runner
Luke Stevenson .... production secretary
James Stewart .... production assistant
Naomi Stone .... marine assistant
Paul Straw .... production secretary: Los Angeles
Celeste Talaszek .... production accountant: prep
Jane Thurlow .... tutor
Katharine Tidy .... home economist
Gemma Todd Smithers .... first assistant accountant (as Gemma Smithers)
Craig Topham .... set production assistant
Rob Townsend .... fire safety officer
Lisa Vick .... script supervisor
Mariia Viita .... set production assistant: second unit
Louise Wade .... script supervisor: second unit
Ronnie Wallis .... production staff
Daniel Wheatley .... assistant location manager trainee
Pete White .... horse master
Tony White .... runner
Michal Whitty .... production assistant
Tim Wildgoose .... armoury supervising modelmaker
Hugo Yanes .... crowd production assistant
David Zealey .... assistant production coordinator
Josh Allan .... PG APATS Trainee (uncredited)
Oliver Dance .... site location assistant (uncredited)
Begoña Edreira Pérez .... accountant: Canary Islands (uncredited)
Lee Francis .... daily lock-off production assistant (uncredited)
Gareth Lewis .... site location assistant (uncredited)
Garry Marriott .... second unit medic (uncredited)
Hannah McKimm .... location assistant (uncredited)
Nick McKinless .... strength coach: actors and stunts (uncredited)
Tom Perry .... daily lock-off production assistant (uncredited)
Hannah Roose .... locations lock off production assistant (uncredited)
Harry Roth .... daily lock-off production assistant (uncredited )
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG-13 for fantasy action violence, some frightening images and brief sensuality
Runtime:
106 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:13 | Australia:M | Austria:12 | Brazil:14 | Canada:PG (Alberta) | Canada:14A (British Columbia/Manitoba/Ontario) | Canada:G (Quebec) | Denmark:11 | Finland:K-13 | France:U | Germany:12 | Hong Kong:IIB | Ireland:12A | Malaysia:PG-13 | Netherlands:12 | Norway:11 | Philippines:PG-13 (MTRCB) | Portugal:M/12 | Singapore:PG | South Korea:12 | Sweden:15 (original rating) | Sweden:11 (re-rating) | Switzerland:12 (canton of Geneva) | Switzerland:12 (canton of Vaud) | UK:12A | USA:12 (TV rating) | USA:PG-13 (certificate #45772)
Filming Locations:

Did You Know?

Trivia:
Warner Brothers acquired the rights to remake Clash of the Titans (1981) in 1996.See more »
Goofs:
Anachronisms: When the soldiers of Argos topple the statue of Zeus, they appear to use an explosive, which produces a cloud of smoke around the ankles and an explosion. The ancient Greeks did not have gunpowder.See more »
Quotes:
[first lines]
Io:The oldest story ever told are written in the stars. Stories of time before man and gods, when Titans ruled the earth. The Titans were powerful but their reign was ended by their own sons: Zeus, Poseiden, and Hades. Zeus convinced his brother Hades to create a beast so strong it could defeat their parents. And from his own flesh Hades gave birth to an unspeakable horror...
See more »
Movie Connections:
Featured in Agent Vinod (2012)See more »
Soundtrack:
Io's ThemeSee more »

FAQ

Is Bubo the owl in this version?
Who are the Titans?
How similar is the remake to the original?
See more »
121 out of 206 people found the following review useful.
Wait to rent it on Blu-Ray., 1 April 2010
Author: Troy_Campbell from Sydney, Australia

3D is not perfect. Avatar may have shown its full potential whilst Alice in Wonderland and How to Train Your Dragon have continued to prove it can be utilised successful, but if not given the time and effort it requires, the third dimension on screen can actually detract from the movie. Unfortunately this is the case here. The last-minute decision by the filmmakers to add the extra dimension feels tacky and lazy. The objects in the foreground don't seamlessly meld with those in the background and a lot of the action is blurry and unfocused. The desert-brown palate is dimmed even more by the glasses – something the aforementioned movies could cope with due to their vibrant colours – and all of the wide shots are blotchy at best.

It's a shame really as some of the action scenes are quite impressive and boast fairly decent special effects. The various creatures we encounter aren't quite always photo-real, although the sheer size of them – especially the tentacular Kraken – are impressive enough to wash away any glaring flaws. However seeing as this blockbuster lives and dies by its amped up, large-scaled sequences – the screenplay is utter tripe and doesn't even bother to try to make the links between the action interesting or reasonable – it regrettably falls on its own sword, thanks once again to the indolent 3D. Take that away and you might actually be able to enjoy the CGI and the ridiculously big set-pieces with the picture clarity they deserve.

New Aussie on the block, Worthington, takes a misstep in his recently flourishing career; his acting is wooden and unconvincing. It doesn't help that Perseus is a massively underwritten role and only requires Worthington to look good and occasionally mutter something heroic. Neeson and Fiennes come across as cheesy in their roles of Zeus and Hades respectively, their experienced acting chops can't save them from atrocious wigs and laughable costumes. Standing out – which isn't overly hard to be honest – is Arterton and Mikkelsen, they give decent performances as the heavenly Io and the disgruntled Draco.

If you must see this on the big screen then do yourself a favour and see it in normal 2D. Or, even better, just wait to rent it on Blu-Ray.

2.5 out of 5 (1 - Rubbish, 2 - Ordinary, 3 - Good, 4 - Excellent, 5 - Classic)

Was the above review useful to you?
See more (618 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Clash of the Titans (2010)
Recent Posts (updated daily)User
The metallic owl ajnemajrje
Ixas bshilling1999
If Medusa's stare only works on humans, then why does it work on Kraken? pippolomeo
Why ignore mythology? bethmcd127-1
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Clash of the Titans Conan the Barbarian The Lord of the Rings: The Return of the King Thor Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.