Edit
Oorlogswinter (2008) Poster

(2008)

Full Cast & Crew

Directed by 

Martin Koolhoven

Writing Credits (in alphabetical order)  

Mieke de Jong ... (screenplay)
Martin Koolhoven ... (screenplay)
Paul Jan Nelissen ... (screenplay)
Jan Terlouw ... (novel)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
Anneke Blok ...
Lia
Mees Peijnenburg ...
Jesse van Driel ...
Theo
...
Auer
Ad van Kempen ...
...
Ben Ramakers ...
Veerman
...
Duitse Soldaat Redding
Jens Roth ...
Duitse Soldaat 1
...
Duitse Soldaat 2
Peter Post ...
Duitse Soldaat Gemeentehuis
Daniël Gellvoet ...
Soldaat in Gemeentehuis (as Daniel Gellvoet)
...
Meneer Knopper
Sascha Flengte ...
Alja Hoeksema ...
Tante Cora
Iris Hadderingh ...
Janneke
Neal Adrian Lewis ...
BBC Nieuwslezer (voice)
Rolandas Boravskis ...
Duitse Soldaat
Vaidas Lingvinas ...
Duitse Soldaat
Marius Maciulis ...
Duitse Soldaat
Aurimas Zvinys ...
Duitse Soldaat
Rest of cast listed alphabetically:
Remco Teer ...
Duitse Soldaat (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Antonino Lombardo ... co-producer
San Fu Maltha ... producer
Niko Post ... line producer
Maars van Haaften ... assistant line producer
Els Vandevorst ... producer
Jan Vrints ... associate producer

Music by 

Pino Donaggio

Cinematography by 

Guido van Gennep ... director of photography

Film Editing by 

Job ter Burg

Casting By 

Elske Falkena
Rebecca van Unen

Production Design by 

Floris Vos

Art Direction by 

Darius Bastys

Costume Design by 

Alette Kraan

Makeup Department 

Patrick de Loor ... hair stylist
Diana Dreesen ... makeup artist
Inga Raslanaité ... assistant makeup artist
Bianca van der Steen ... makeup artist

Production Management 

Anouk Bozon ... assistant production manager
Jessica Felsenthal ... assistant production manager
Darius Jarasunas ... production manager: Lithuania
Eefje Smulders ... assistant production manager
Marianne van Hardeveld ... production manager
Hans van Helden ... post-production supervisor
Marlies van Ree ... pre-production manager
Marion Welmers ... pre-production supervisor
Inga Zavoronok ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Willem de Beukelaer ... second unit director
Stefanie Hamann ... second assistant director
Hidde Niels ... additional assistant director: crowd scenes
Wouter Severijn ... first assistant director
Laura Stankeviciute ... second assistant director
Mike van Diem ... second unit director: underwater sequence

Art Department 

Kees Bierma ... construction builder
Henk Bouten ... head painter
Juozas Brukstus ... swing gang
Arturas Cerkauskas ... props on set
Domino Daugherty ... painter
Susanna de Groot ... set dresser
Chris Dinessen ... art department assistant (as Cris Dinnessen)
Rob Duiker ... construction builder
Audrius Dumikas ... on-set dresser
Aurelijus Gaidelionis ... assistant property master
Cecile Heideman ... set dresser
Anne Marie Hilhorst ... prop buyer
Erik Hofman ... art department assistant
Lidewij Kapteijn ... construction coordinator
Dennis Los ... construction builder
Frank Neuhaus ... art department assistant
Ramunas Rastauskas ... property master
Wilma Schuemie ... production coordinator
Paulius Seskevicius ... assistant set dresser
Mirjam Smit ... graphic artist
Ceslovas Snezko ... swing gang
Sarune Tautvaisaite ... props on set
Jo Hedwig Teeuwisse ... props
Raimond van Soest ... storyboard artist
Akko Venema ... art department assistant
Menno Verduin ... carpenter
Marieke Verhoeven ... painter
Charlotte Verschure ... propmaker
Leo Zandvliet ... prop buyer
Andrius Zubkaitis ... set dresser

Sound Department 

Antoin Cox ... production sound mixer
Alek Goosse ... re-recording mixer
Sander Houtman ... adr recordist
Kasper Koudenburg ... second sound assistant
Simone Mammucari ... engineer assistant
Herman Pieëte ... sound designer / supervising sound editor
Luuk Poels ... adr and dialogue supervisor / adr editor / dialogue editor
Sil Stranders ... sound recordist
Marco Streccioni ... (soundtrack) ((sound engineer)
Jeroen Truijens ... sound technician
Kasper van Wieringen ... location sound recordist
Jonathan Vanneste ... sound technician
Mereijn van der Heijden ... audio description supervisor (uncredited)

Special Effects by 

Anatolij Afanasjev ... armourer
Karl-Heinz Bochnig ... special effects foreman
Darius Cicenas ... special effects coordinator
Gintas Ciupala ... special effects technician
William Croese ... special effects technician
Roland Goddijn ... special effects technician
Michel Jancso ... special effects technician
Michel Jansco ... special effects technician
Volker Lorig ... special effects supervisor
Patrick Rappard ... special effects technician
Wolf Schiebel ... special effects foreman
Robert Seepers ... special effects technician
Gintaras Tamulevicius ... special effects technician
Harry Wiesenhaan ... snow maker (as Harrie Wiessenhaan) / special effects supervisor (as Harrie Wiessenhaan) / weapons (as Harrie Wiessenhaan)
Edward Wiessenhaan ... snow effects crew / special effects foreman
Rick Wiessenhaan ... snow coordinator / special effects coordinator
Valdemaras Zarinas ... special effects technician

Visual Effects by 

Ewoud Heidanus ... visual effects artist: Filmmore Amsterdam
Tzetzi Lazarov ... visual effects artist: Filmmore Amsterdam
Kasper Oerlemans ... visual effects supervisor: Filmmore Amsterdam
Stefan Rademakers ... visual effects artist: Filmmore Amsterdam
Hans van Helden ... visual effects supervisor
Lodewijk van Olffen ... visual effects artist: Filmmore Amsterdam
Willem Zwarthoed ... visual effects artist: Filmmore Amsterdam

Stunts 

Willem de Beukelaer ... stunt coordinator
Nicolas de Pruyssenaere ... stunt coordinator / stunts
Tomas Ereminas ... stunt coordinator
Saulius Janavicius ... horse master
Leonid Kotik ... stunt performer
Marco Maas ... stunt double
Azuolas Marma ... stunt rider
Sergej Mogish ... stunt double
Jason Oettle ... stunt rigger
Christian Petersson ... stunts
Bernd Pietsch ... stunt double
Almutis Raila ... horse wrangler / stunt rider
Slava Samuchov ... stunt performer
Jonas Tamulevigius ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Feliksas Abrukauskas ... second assistant camera
Jasper Bazuin ... camera operator: "b" camera: underwater scenes
Bart Beekman ... camera operator / director of photography: second unit
Luc Brefeld ... first assistant camera: underwater unit
Audrius Budrys ... loader
Kristof Collier ... electrician
Laurens De Grande ... electrician
Daan Dillo ... grip
Vincent Geijsel ... focus puller: second unit
Vytaitas Gudlevicius ... key grip
Leonid Gunovic ... electrician
Joost Henderieckx ... electrician
Johan Hoitink ... electrician
Bastiaan Houtkoper ... director of photography: underwater sequence
Zdislav Jagelo ... electrician
Tim Janssens ... best boy
Rolandas Joneliukstis ... focus puller
Marik Korvin-Petrovskij ... dolly grip
Vitalij Kutko ... best boy
Michael Monteiro ... focus puller
Vanya Pieters ... video operator
Vydmantas Plepys ... first assistant camera
Jonas Sacks ... assistant to camera department
Julius Siciunas ... video assistant
Peter Tambach ... grip
Dieter Van der Eecken ... gaffer
Kim van Honschooten ... best boy
Vincent Visser ... additional second assistant camera
Marijn Wendel ... clapper loader
Darius Zolmonas ... gaffer

Casting Department 

Dalia Daugilyte ... casting director: Lithuana
Anita Donk ... assistant to casting director
Imme Dros ... extras casting
Violeta Olsauskyte ... assistant to casting director: Lithuana
Ilse Schouten ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Monique Flippo ... tailor
Ton Hermans ... assistant costume designer
Justina Lazdauskaite ... wardrobe assistant
Aldona Levandaviciené ... assistant costume designer
Lilian Wadilie ... set costumer

Editorial Department 

Florentijn Bos ... digital intermediate colorist
Niels Koopman ... first assistant editor
Boris Trentelman ... color timer
Neeltje van der Heijden ... digital intermediate producer: Filmmore
Jasper van der Schalie ... commissioning editor
Hervé Vander Heyden ... telecine dailies colorist

Location Management 

Ing Lim ... location manager (as Han Ing Lim)
Kristijonas Puipa ... location manager: Lithuania
Rinus van de Giessen ... assistant location manager

Music Department 

Maurizio Abeni ... conductor / musician: piano / orchestrator
Vladislav Boyadjiev ... assistant recording engineer
Gabriele Conti ... assistant recording engineer
Moto Contrario ... music copyist
Boris Dobromirov Dobrev ... vocals: soprano
Simone Mammucari ... assistant recording engineer / music mixer assistant
Paolo Steffan ... music coordinator / music coördinator
Marco Streccioni ... music recording engineer / music scoring mixer
Bulgarian Symphony Orchestra-Sif 309 ... orchestra
Mark van den Oever ... music clearance services
Joep de Bruijn ... score advisor (uncredited)

Other crew 

Jana Bouwhuis ... runner
Miriam Brummelkamp ... production assistant
Richie Burridge ... poster
Thomas Buwalda ... runner
Sarah Depeweg ... production coordinator: Isabella Films
Machteld Feltmann ... continuity
Julius Gaizauskas ... production assistant
Juozas Gaizauskas ... key production assistant
Elisabeth Hesemans ... children accompaniment
Frank Klein ... budget controller
Balys Kumza ... key production assistant
Milda Leipute ... production services: Lithuania
Hans Lönnerheden ... completion guarantor
Marc Molhuysen ... legal advisor
Ruta Navickaite ... assistant production accountant
Rasa Rimkute ... production coordinator / production coordinator: Lithuania
Karien Roldaan ... coach: Martijn Lakemeier
Sara Simpson ... poster
Georgina Stanciu ... assistant to producer: San Fu Maltha
Diederik Stols ... legal advisor
Jo Hedwig Teeuwisse ... historical consultant
Annemarie van der Toorn ... horse trainer
Tim van Deutekom ... car scout
Hein van Joolen ... booking
Igoris Zenevicius ... chief caterer

Thanks 

Sergio Corbucci ... special thanks
Joep de Bruijn ... thanks
Martin Dewitte ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page