Edit
Case 39 (2009) Poster

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

Christian Alvart

Writing Credits (WGA)  

Ray Wright ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
Edward Sullivan
...
Wayne
...
Margaret Sullivan
...
Nancy
...
Diego
...
Javier
...
Javier's Wife
...
Custody Judge
Domenico D'Ambrosio ...
Plainclothes Cop
...
J. Winston Carroll ...
Judge (as John Carroll)
...
Co-Worker
...
Co-Worker
...
Chief Psychiatrist
Dee Jay Jackson ...
Bus Driver
Taya Calicetto ...
Young Emily
...
Emily's Mother
...
Inmate
Suzanne Bastien ...
Nurse
...
Nurse
...
Fire Marshall
...
Police Sergeant
Dagmar Midcap ...
News Anchor
Fran Gebhard ...
Coordinator
...
Interviewer
...
Doctor
...
Barron's Wife (as Sarah Jane Redmond)
...
Demon Person
Yvonne Valdez ...
Mrs. Lynch
Paul Duchart ...
Priest
...
Businessperson
...
Young Cop
...
Detention Center Cop
...
Lead Guard
Rest of cast listed alphabetically:
...
New Caseworker (uncredited)
Linden Banks ...
Angry Man (uncredited)
...
Denise (uncredited)
Terence Dament ...
Bailiff (uncredited)
...
Foster Mom (uncredited)
Ryan Harder ...
Foster Brother (uncredited)
...
Man in Suit (uncredited)
...
Darla - Teacher (uncredited)
Hal Myshrall ...
Gay Adoptive Parent (uncredited)
Kate Robbins ...
Supervisor (uncredited)
Michael Ryan ...
Foster Dad (uncredited)
...
Terror Dog (uncredited)
Norm Sherry ...
Principal (uncredited)
Cindy Sungu ...
Mia - Girl in Classroom (uncredited)
John Andrew Vaas ...
Inmate (uncredited)
Ian Wallace ...
Lunatic (uncredited)
...
Bald Lunatic (uncredited)
...
Detention Center Cop (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Lisa Bruce ... co-producer
Steve Golin ... producer
Alix Madigan ... co-producer
Kevin Misher ... producer
Scott Thaler ... producer: additional photogtraphy (uncredited)

Music by 

Michl Britsch

Cinematography by 

Hagen Bogdanski ... director of photography

Film Editing by 

Mark Goldblatt

Casting By 

Sarah Finn ... (as Sarah Halley Finn)
Randi Hiller

Production Design by 

John Willett

Art Direction by 

Ross Dempster

Set Decoration by 

Andrea French

Costume Design by 

Monique Prudhomme

Makeup Department 

Donna Bis ... hair stylist: Ms. Zellweger
Susan Boyd ... assistant hair stylist
Chris Devitt ... creature lab
Rebecca Lee ... assistant makeup artist
Toby Lindala ... special effects makeup
Lisa Love ... makeup artist
Nancy Steyns ... hair stylist
Brad Wilder ... makeup artist: Ms. Zellweger
Lance Anderson ... special makeup effects artist (uncredited)
Julie Beaton-Pachauer ... special makeup effects artist (uncredited)
Harlow MacFarlane ... special makeup effects artist (uncredited)
Geoff Redknap ... special makeup effects artist (uncredited)
Candice Stafford ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Wayne Bennett ... production manager
Richard Stirling ... post-production supervisor (as Rich Stirling)

Second Unit Director or Assistant Director 

Neil Allan ... dgc trainee: second unit
Scott J. Ateah ... second unit director (as Scott Ateah)
Warren Hanna ... second assistant director: second unit
Paula S. Kyan ... third assistant director: second unit (as Paula Kyan)
Patrice Leung ... first assistant director
Greg Milton ... first assistant director: second unit
Gordon Piper ... third assistant director
Tracey Poirier ... second assistant director
Heather Grierson ... second assistant director (uncredited)
Colleen Mitchell ... first assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Vanessa Anderson ... assistant set decorator
Travis J. Brooks ... greensperson
John Burke ... assistant art director (as John G. Burke)
Janice Chiu ... art department assistant
Jason Claridge ... lead painter
Trevor Cole ... set dresser
Miya Dube ... set dresser
Peter Grace ... construction coordinator
Steve Houle ... on-set dresser (as Steve 'Frosty' Houle)
Mark Howes ... lead dresser
Herminio Kam ... paint coordinator
Mike Lilley ... graphic designer
Eric Partridge ... assistant property master
Steve Reintjes ... scenic artist (as Steven Reintjes)
Mike Sorochuk ... construction foreperson
Shelley Surette ... set dresser
Grant Swain ... property master
Nevin Swain ... assistant property master
Mark Tompkins ... on-set painter
Carie Wallis ... art department coordinator
Mikal Williams ... on-set carpenter
Mike Wilson ... lead metal fabricator
Berj Daniel Bedrosian ... gang boss (uncredited)
Robert Consing ... storyboard artist (uncredited)
Nelson Dewey ... storyboard artist (uncredited)
J.J. Mestinsek ... scenic artist (uncredited)
Darren Moore ... lead greensperson (uncredited)
D. Martin Myatt ... props (uncredited)
Dean Rossmo ... construction buyer (uncredited)
Jan Saße ... storyboard artist (uncredited)
Dylan Schenkeveld ... tool maintenance (uncredited)
Mark Vena ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Bryan Arenas ... digital sound consultant
Bob Baron ... adr mixer
Darren Brisker ... sound mixer
David A. Cohen ... supervising adr editor
Ronald Eng ... sound designer (as Ron Eng) / supervising sound editor (as Ron Eng)
Cameron Foodikoff ... cable person
Dana LeBlanc Frankley ... assistant sound editor (as Dana Le Blanc Frankley)
Robin Harlan ... foley artist
Justin Herman ... sound stage technician
Doug Jackson ... sound effects editor
Jon Lavender ... boom operator (as Jon Lavendar)
Daniel J. Leahy ... sound re-recording mixer (as Dan Leahy)
Sarah Monat ... foley artist
Willard Overstreet ... supervising foley editor (as Willard J. Overstreet)
Randy Singer ... foley mixer (as Randy K. Singer)
Gary Summers ... re-recording mixer
Robert Troy ... supervising dialogue editor
Steve Tushar ... sound effects editor
Oleg Kulchytskyi ... sound re-recording mixer (uncredited)
Glen Noseworthy ... adr mixer (uncredited)
Christopher Sidor ... sound mix technician (uncredited)
Jim Ward ... additional re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

Bob Comer ... special effects coordinator
Dan Keeler ... special effects assistant
Terry Sonderhoff ... mechanical designer
Roy Goode ... special effects technician (uncredited)
Barry Hebein ... fabricator (uncredited)
James Kozier ... special effects technician (uncredited)
Curt Storms ... fabricator (uncredited)
Harry Tomsic ... fabricator (uncredited)

Visual Effects by 

Simon Ager ... compositor: Rainmaker
Luis Carlos Aguilar ... animator: Rainmaker
Lee Allan ... compositor: Rainmaker (as Allan Lee)
Casey Allen ... Inferno artist: Lola Visual Effects
Michael Amasio ... cg artist: Rainmaker
Alena Astashenkava ... digital film i/o technician: Rainmaker
Susanne Becker ... compositor: Rainmaker
Riley Benard ... compositor: Method Studios
Michael Bogen ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Justin Brekke ... visual effects coordinator: Rainmaker
Jeff Bruneel ... compositor: Rainmaker
Shauna Bryn ... senior visual effects producer: Rainmaker (as Shauna Bryan)
Craig Calvert ... CG supervisor: Rainmaker
Hyemee Choi ... cg artist: Rainmaker
Joshua Cordes ... animation supervisor: Hy*drau"lx
Bryan Davies ... cg artist: Rainmaker
Kristin Dearholt ... digital production manager: Rainmaker (as Kristen Dearholt)
Chris Derochie ... animator: Rainmaker
Mike Diltz ... compositor: Rainmaker
Jason Dowdeswell ... visual effects production supervisor: Rainmaker
Debora Dunphy ... compositor: Rainmaker
James Fantin ... visual effects coordinator: Rainmaker
Kelly Fischer ... compositor: Rainmaker
Chad L. Fox ... cg artist: Rainmaker (as Chad Fox)
Evan Fraser ... lead matchmover: Rainmaker
Paul Furminger ... visual effects editor: Rainmaker
Joe Gareri ... visual effects executive producer: Pacific Title & Art Studio
Matthew Gilson ... conceptual designer: Hy*drau"lx (as Mat Gilson)
Sally Goldberg ... cg artist: Rainmaker
Antony Graf ... compositor: Rainmaker
Brian Hanable ... Inferno compositor: Pacific Title & Art Studio
Chris Haney ... lead cg artist: Hy*drau"lx
Zane Harker ... color correction technician: Rainmaker
Mark Harrison ... cg artist: Rainmaker
Peter Hart ... lead matchmover: Rainmaker
Maureen Healy ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Hans Heymans ... cg artist: Rainmaker
Steven Hodgson ... visual effects supervisor: Rainmaker (as Steve Hodgson)
Suez Holland ... roto lead: Rainmaker
Jeremy Hunt ... digital artist: At The Post
Yasamin Ismaili ... visual effects coordinator: Hy*drau"lx
Travis Wade Ivy ... compositor: Rainmaker (as Wade Ivy)
Viv Jim ... compositor: Rainmaker
Brad Kalinoski ... compositor: Rainmaker
Dean Koonjul ... compositor: Rainmaker UK (as Dean Koonjal)
Bill Kunin ... compositing supervisor: Hy*drau"lx
Alex Kyrou ... digital film i/o technician: Rainmaker
Tom Lamb ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Matthew Lane ... compositor: Rainmaker
Amy Lee ... cg artist: Rainmaker
Erik Liles ... visual effects supervisor: Hy*drau"lx
Kimberly Nelson LoCascio ... visual effects executive
Hugh Macdonald ... compositor: Rainmaker (as Hugh MacDonald)
Shelley Maclean ... visual effects editor: Rainmaker
Agata Matuszak ... animator: Rainmaker
Dan Mayer ... cg artist: Rainmaker
Michael Meagher ... visual effects producer: Hy*drau"lx (as Tony Meagher)
Abel Milanes ... compositing supervisor: Rainmaker
Robert Montgomery ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Brian Moylan ... visual effects production supervisor: Rainmaker
Thomas Nittmann ... visual effects producer: Lola Visual Effects
Collette Nunes ... visual effects editor: Rainmaker UK
Robert Olsson ... conceptual designer: Hy*drau"lx (as Rob Olsson)
Jinnie Pak ... visual effects line producer: Rainmaker
Russell Pearsall ... character rigger: Hy*drau"lx (as Russell 'Riggins' Pearsall)
Diana Jane Perry ... digital film technician: Rainmaker (as Diana Perry)
Christine Petrov ... compositor: Rainmaker
Chi Pham ... visual effects systems administrator
Lee Pierce ... compositor: Rainmaker
Ed Plant ... compositor: Rainmaker
Gary Poole ... compositor: Rainmaker
Scott Puckett ... visual effects production manager
Mark Pullyblank ... animator: Rainmaker
Becky Roberts ... visual effects coordinator: Rainmaker
Chris Roff ... visual effects producer: Rainmaker
Karl Rogovin ... cg coordinator: Hy*drau"lx
Daniel Rubin ... compositor: Rainmaker
Peter Scott ... cg artist: Rainmaker
Judy D. Shane ... compositor: Rainmaker (as Judy Shane)
Wayne A. Shepherd ... digital compositor: At The Post (as Wayne Shepherd)
Karl Sisson ... cg artist: Rainmaker
David Sosalla ... visual effects supervisor: Pacific Title & Art Studio
Mark Stewart ... cg artist: Rainmaker
Naomi Stopa ... visual effects production manager: Rainmaker
Shigeharu Tomotoshi ... senior lighting technical director: Hy*drau"lx
Luke Vallee ... compositor: Rainmaker
Sebastien Veilleux ... compositor: Rainmaker
Juliana Wade ... rotoscope and matchmove coordinator: Rainmaker
Sean Wallitsch ... Inferno artist: Lola Visual Effects
Chris Watts ... visual effects supervisor
Chris Wells ... cg supervisor: Hy*drau"lx (as Chris 'LH' Wells)
Bob Wiatr ... Inferno compositor: Pacific Title & Art Studio
Edson Williams ... visual effects supervisor: Lola Visual Effects
Greg Winhall ... animator: Rainmaker
Loeng Wong-Savun ... Inferno artist: Lola Visual Effects
Yoshiya Yamada ... modeling supervisor: Hy*drau"lx
Ryan Zuttermeister ... associate visual effects producer: Lola Visual Effects
Eri Adachi ... rotoscope artist: Rainmaker (uncredited)
Dan Adams ... visual effects (uncredited)
Josh Awesome ... rotoscope artist: Rainmaker (uncredited)
Graeme Baitz ... rotoscope artist: Rainmaker (uncredited)
Richie Basilan ... digital compositor (uncredited)
Jamie Baxter ... digital compositor (uncredited)
Ryan Beadle ... digital i/o (uncredited)
Eleazar Biason ... matchmove artist (uncredited)
David Chen ... rotoscope artist (uncredited)
Vincent Cheng ... matchmove artist (uncredited)
Trent Claus ... digital compositor (uncredited)
Chase Cooper ... character technical director (uncredited)
Samuel M. Dabbs ... digital compositor (uncredited)
Mark Dornfeld ... visual effects supervisor (uncredited)
Nick Drew ... visual effects production manager: CIS London (uncredited)
Paddy Eason ... visual effects supervisor: Rainmaker London (uncredited)
Marcus Erbar ... matchmove artist: Hydraulx (uncredited)
Gerald Feather ... visual effects (uncredited)
Brian Fisher ... digital compositor (uncredited)
Patrick Flannery ... visual effects stills photographer: Hydraulx (uncredited)
Miguel A. Guerrero ... visual effects (uncredited)
Jason Hancox ... rotoscope artist: Rainmaker (uncredited)
R.J. Harbour ... digital compositor (uncredited)
Karl Herrmann ... visual effects director of photography (uncredited)
Shaina Holmes ... digital compositor (uncredited) / digital coordinator (uncredited)
Simon Hughes ... senior compositor: Rainmaker UK (uncredited)
Chris Ingersoll ... inferno artist (uncredited)
Tom Kimberley ... compositor: Rainmaker UK (uncredited)
Daniel Kruse ... head of tracking: Hydraulx (uncredited)
Paulina Kuszta ... visual effects coordinator (uncredited)
Benjamin Kutsko ... digital compositor (uncredited)
Charles Lai ... rotoscope artist (uncredited)
Jeremy Lang ... head of information technology: Custom Film Effects (uncredited)
Matthias Lowry ... visual effects (uncredited)
Tom Mangat ... rotoscope artist (uncredited)
Tom McHattie ... digital compositor (uncredited)
Ryan Mintenko ... digital artist (uncredited)
Fion Mok ... matchmove artist: Rainmaker (uncredited)
Sam Nixon ... senior matchmove artist (uncredited)
Roma O'Connor ... executive effects producer (uncredited)
Vasho Pekar ... rotoscope artist: Rainmaker (uncredited)
Enrico Perei ... senior digital compositor (uncredited)
Chris Pettigrew ... visual effects (uncredited)
Mario Pochat ... animator (uncredited)
Jody Prouse ... matchmove artist: Rainmaker (uncredited)
Christopher J. Richardson ... boujou artist: Rainmaker (uncredited)
Michael Richmond ... i/o vfx support (uncredited)
Becky Roberts ... visual effects line producer (uncredited)
Scott Russell ... digital artist (uncredited)
Vishal Rustgi ... rotoscope artist (uncredited)
Harrison Rutherford ... visual effects (uncredited)
Kody Sabourin ... visual effects consultant (uncredited)
Drew Shields ... senior matchmove artist: Rainmaker (uncredited)
Curtis Tsai ... data i/o: Rainmaker (uncredited) / matchmove artist: Rainmaker (uncredited)
Brent Veal ... rotoscope artist (uncredited)
Mike Washburn ... rotoscope artist (uncredited)
Amani Williams ... digital compositor (uncredited)
Joni Williams ... rotoscope artist (uncredited)
Jessica Woods ... rotoscope artist (uncredited)
Teh-wei Yeh ... matchmove artist (uncredited)

Stunts 

Mark Aisbett ... stunts
Brin Alexander ... stunts
Ed Anders ... stunts
Douglas Chapman ... stunts (as Doug Chapman)
Lauro Chartrand ... stunts
Dean Choe ... stunts
Laura Lee Connery ... stunts
Mike Crestejo ... stunts
Crystal Dalman ... stunts
Mike Desabrais ... stunts
Marny Eng ... stunt coordinator
Caroline Field ... stunts (as Carolyn Field)
Corry Glass ... stunts
Tom Glass ... stunts
Rob Hayter ... stunts
Kim Howey ... stunts
Ernie Jackson ... stunts (as Ernest Jackson)
David Jacox ... stunts
Jon Kralt ... stunts (as Jonathan Kralt)
Michael Langlois ... stunts
Terrance Leigh ... stunts (as Terrance Leight)
John MacDonald ... stunts
Reg Milne ... stunt rigger
Gaston Morrison ... stunts
Scott Nicholson ... stunts
Gerald Paetz ... stunts
Ninon Parent ... stunts
Rick Pearce ... stunts
Matt Phillips ... stunts
Justin Sain ... stunts
Darryl Scheelar ... stunts
Kimani Ray Smith ... stunts
Jodi Stecyk ... stunt double
Clay Virtue ... stunts
Kimberly Cossette ... stunt double: Renee Zelwegger: underwater work (uncredited)
Colin Decker ... fire stunts assistant (uncredited)
Duane Dickinson ... stunts (uncredited)
Ryan Ennis ... stunts (uncredited)
Daniel F. Malone ... utility stunts (uncredited) / water safety (uncredited)
Karine Mauffrey ... stunt double: Jodelle Ferland (uncredited)
James Mitchell-Clyde ... utility stunts (uncredited)
Chad Sayn ... stunts fire safety (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Artino Ahmadi ... second assistant camera
Dustin Allen ... electrician
Donnie Armstrong ... grip
Hans Bjerno ... aerial camera operator: second unit / aerial director of photography: second unit
Jeff Bonny ... rigging grip
Paul Bougie ... assistant chief lighting technician
Dillard Brinson ... first company grip
Peter G. Capadouca ... chief lighting technician
Andrew Capicik ... camera trainee (as Andy Capicik)
Nelson Caseley ... second assistant chief lighting technician
David Crone ... Steadicam operator
Bill Dawson ... electrician
Jose Deleon ... technician: SpaceCamera, second unit (as Jose Lina De Leon)
J. Norman Earle ... second company grip: second unit (as Norm Earle)
Gil Forrester ... dolly grip operator
Kimberly French ... still photographer
Brent Gies ... chief rigging electrician
Ken Hemphill ... grip
Karl Herrmann ... camera operator: second unit / director of photography: second unit
Richard LaBossiere ... second company rigging grip (as Richard Labossiere)
Harvey LaRocque ... camera operator: second unit
Michael P.R. Lemmers ... first company rigging grip (as Michael Lemmers)
Jenny Madsen ... film loader
Katie Matheson ... camera trainee
Stephen J. McKnight ... first assistant photographer: second unit (as Steve McKnight)
Richard McSweeney ... film loader: second unit
Rob Parisien ... video assist
Zane Rossouw ... dolly grip operator: second unit
Ian Seabrook ... underwater director of photography
Rick Stadder ... second company grip
Randy Stamhuis ... first company grip: second unit
Patrick Stepien ... first assistant camera
Mike Stroman ... generator operator
Jim Van Dijk ... Steadicam operator
Daniel Volonino ... second assistant photographer: second unit (as Dan Volonino)
Roger Wells ... assistant chief rigging electrician
Mike West ... dolly grip operator
Aaron Wik ... grip
Herb DeWaal ... underwater key grip (uncredited)
Conrad W. Hall ... director of photography: second unit (uncredited)
Paul T. Murakami ... daily grip (uncredited)
Michelle Ortt ... second assistant camera: "b" camera (uncredited)
Aki Shigematsu ... second assistant camera: "b" camera (uncredited)
Jim Van Dijk ... director of photography: second unit (uncredited)

Casting Department 

Heike Brandstatter ... casting: Vancouver
Sandra-Ken Freeman ... background casting
Tamara Hunter ... casting associate
Taylor Jenkins ... casting assistant
Coreen Mayrs ... casting: Vancouver
Caitlin McKenna-Wilkinson ... adr voice casting (as Caitlin McKenna)
Leah Nelson ... casting assistant: Vancouver
Trica Thompson ... casting associate: Vancouver
Tiffany Mak ... casting assistant (uncredited)
Alicia Scott ... extras casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Angela Bright ... costumer
Nancy Bryant ... assistant costume designer
Christine Coutts ... costume supervisor: second unit
Summer Eves ... costumer
Paul Lavigne ... costume supervisor (as J. Paul Lavigne)
Robin McMullan ... costume supervisor: addititional photography, USA (uncredited)

Editorial Department 

Steve Ansell ... first assistant editor
Jason Dale ... assistant editor
Kathryn Fowler ... post-production coordinator (as Katie Kerr)
Jeff James ... digital preview artist
Mary Nelson-Duerrstein ... negative cutter (as Mary Nelson-Fraser)
Stephen R. Sheridan ... color timer (as Steve Sheridan)
Yvonne Valdez ... first assistant editor
Skip Kimball ... colorist (uncredited)
Joe Margetson ... post-production assistant (uncredited)
Mitch Paulson ... digital colorist (uncredited)
Mark Sawicki ... digital colorist (uncredited)

Music Department 

Bob Bornstein ... music preparation
Chuck Choi ... operator: ProTools (as Charles Choi)
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor (as Sandy De Crescent)
Greg Dennen ... music recordist
Elizabeth Finch ... orchestrator
John Finklea ... score consultant / supervising music editor
Bruce Fowler ... conductor: orchestra / orchestrator
Walt Fowler ... orchestrator (as Walter Fowler)
Rick Giovinazzo ... orchestrator
Scott Hosfeld ... musician
Lisa Jaime ... music editor
Steve Kempster ... music mixer / music recordist
Penka Kouneva ... orchestrator
Ken Kugler ... orchestrator
Yvonne S. Moriarty ... orchestrator
Peter Rotter ... orchestra contractor
Greg Hayes ... score recordist (uncredited)
Jason Ruder ... temp music editor (uncredited)

Transportation Department 

Darren Collins ... transportation co-captain
Mike Godenir ... transportation captain: second unit
David Halliday ... transportation captain
John O'Toole ... transportation coordinator
Terry Woodcock ... driver
Terence Chase ... driver (uncredited)
Paul E. Stroh ... transportation coordinator: additional photography (uncredited)

Other crew 

John K. Alexander ... assistant location manager (as John Alexander)
Dino Arsens ... production assistant
Jody Beaudin ... first assistant auditor
Karen Bergen ... first assistant auditor
Andrew Christmas ... production assistant
Zarah Chun ... craft service: second unit (as Zara Chun) / first aid: second unit (as Zara Chun)
Sarah Clifford ... dog trainer: Sadie
Peter Conway ... craft service / first aid
Danielle de Smit ... script supervisor (as Danielle B. de Smit)
Sarah Ezrin ... assistant: Mr. Misher
Steve Flynn ... pilot: second unit
Julia Frittaion ... unit publicist
Shawn Gairdner ... playback editor
Lauren Geaghan ... production assistant
Jennifer Giannone ... assistant auditor
Rahni Gill ... craft service / first aid
Braden Haggerty ... dive safety team / dive safety
Carla Dawn Jackson ... assistant production coordinator
Reign Kinaschuk ... production assistant
Christine Lalande ... script supervisor: second unit
Peter Lapres ... assistant production coordinator
Marcie Larson ... assistant: Mr. Alvart
Jennifer Malloy ... assistant: Mr. Golin
Danny McWilliams ... location manager (as Daniel McWilliams)
Sarah Anne Milliken ... assistant: Ms. Zellweger (as Sarah Milliken)
Bob Neve ... aerial coordinator: second unit
Thuy-Van Nguyen ... production assistant
Simona Pandele ... production assistant
Larena Patrick ... assistant: Mr. Alvart, Los Angeles
Michele Picard ... production assistant
Laura Porkert ... assistant location manager
Alison Rasberry ... production assistant (as Alison Low)
Lori M. Roberts ... production auditor (as Lori Roberts)
Paul Russell ... assistant location manager: second unit (as Paul Russel)
Elisha Schaff ... production assistant
Mark Shannon ... production assistant
Carmen Siegers ... assistant production coordinator
Jeremy Smith ... assistant: Ms. Bruce
Kimberley Sutton ... assistant: Mr. Misher and Mr. Golin, Vancouver (as Kim Sutton)
Erin Unrau ... accounting clerk
Ryan Valade ... production assistant
Kathleen Whelan ... production coordinator
Peter Zimmerman ... production assistant
Hannah Rita Rose Amar ... production assistant (uncredited)
Gloria Winship Ayon ... head animal trainer: dogs (uncredited)
Shane Ayon ... dog trainer (uncredited)
Murray Barker ... production assistant (uncredited)
Paul Becker ... dancer coordinator (uncredited)
Michael T. Brady ... underwater safety coordinator (uncredited)
Stephanie Brown ... production assistant (uncredited)
John Cefalu ... location manager: additional photography (uncredited)
Marie Elder ... production accountant: Reshoots (uncredited)
Vincent Joseph Flaherty ... armorer (uncredited)
Jay Floyd ... clearance administrator (uncredited)
Les Ford ... computer playback designer (uncredited)
Ellie Fox ... payroll auditor (uncredited)
Dan Griffin ... production assistant (uncredited)
Amy Hussey ... additional production secretary (uncredited)
Jim Lau ... voice actor (uncredited)
Grant Lutz ... key production assistant (uncredited)
Clayton Lyons ... key production assistant: additional photography (uncredited)
Rod McDonough ... glassworks (uncredited)
James McLeod ... production assistant (uncredited)
Laurent Piche ... production assistant (uncredited)
Aura Pithart ... stand-in (uncredited)
Darren Robertson ... playback coordinator (uncredited)
Ashley Joelle Smith ... production assistant (uncredited)
Juan Carlos Velis ... production staff (uncredited)
Jeanine Wilson ... first assistant accountant: reshoots (uncredited)
Jerome Zelle ... assistant craft service (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page