Edit
The Nativity Story (2006) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Catherine Hardwicke

Writing Credits (WGA)  

Mike Rich ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
Joaquim
...
...
...
...
...
...
Stefan Kalipha ...
Alessandro Giuggioli ...
Farida Ouchani ...
Ruth
Saïd Amadis ...
Tero
...
Mary's Friend
Francesca Piliero ...
Mary's Friend
Serge Feuillard ...
Eldest Priest
Kais Nashif ...
Benjamin
Andy Lucas ...
...
Jeffery Kissoon ...
Herod's Architect
Lucia Zotti ...
Monica Contini ...
Elizabeth's Cousin
Paola Sotgiu ...
Midwife
...
Palm Reader
...
Chiara Di Pede ...
Girl Taken By Soldiers
...
Girl's Father
Luciana Paolicelli ...
Girl's Mother (as Luciana Filomena Paolicelli)
...
Soldier at Collection
...
Sentry Soldier
...
Old Shepherd
Sami Samir ...
Thief
...
Thief's Accomplice (as Yvonne Brulatour Sciò)
Andrea Bruschi ...
Bethlehem Townsperson
Jean-Claude Deret ...
Bethlehem Townsperson (as Jean-Claude Breitman-Deret)
Angela Iurilli ...
Bethlehem Townsperson
Francesco Martoccia ...
Bethlehem Townsperson
Alessandro Piscitelli ...
Bethlehem Townsperson
Maria Antonietta DiMonte ...
Bethlehem Townsperson
Emilio Adrisani ...
Bethlehem Townsperson
Emilia Fortunato ...
Bethlehem Townsperson
Rest of cast listed alphabetically:
...
Naomi (voice) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Marty Bowen ... producer
Cale Boyter ... executive producer
Michael Disco ... co-executive producer
Toby Emmerich ... executive producer
Judd Funk ... co-executive producer
Wyck Godfrey ... producer
Catherine Hardwicke ... executive producer
Mike Rich ... executive producer
Enzo Sisti ... line producer: Italy
Tim Van Rellim ... executive producer

Music by 

Mychael Danna

Cinematography by 

Elliot Davis ... director of photography

Film Editing by 

Robert K. Lambert
Stuart Levy

Casting By 

Priscilla John
Mindy Marin
Juliette Ménager
Shaila Rubin

Production Design by 

Stefano Maria Ortolani

Art Direction by 

Maria-Teresa Barbasso
Antonio Tarolla
Marco Trentini ... supervising art director

Set Decoration by 

Alessandra Querzola

Costume Design by 

Maurizio Millenotti

Makeup Department 

Mariam Lee Abounouom ... makeup artist
Nezha Aouis ... makeup artist: Morocco
Diego Avolio ... assistant makeup artist
Laura Borselli ... makeup artist (as Laura Borzelli)
Hiba Boukili ... hair stylist: Morocco (as Hiba Boukili El Hassani)
Liliana Bouladoux ... hair stylist
Giacinto Bretti ... makeup artist
Jana Carboni ... key makeup artist
Maria Teresa Corridoni ... hair designer
Renato Francola ... makeup artist
Carla Indoni ... hair stylist
Maria Jittou ... key makeup artist
Khadija Najahi ... hair stylist: Morocco
Arianna Palmucci ... hair stylist
Luigi Rocchetti ... makeup designer

Production Management 

Andrea Alunni ... unit manager
Moncef Belam ... production team
Vito Colazzo ... unit production manager
Ian Hickinbotham ... unit production manager
Erik Holmberg ... executive in charge of production
Udi Nedivi ... unit production manager
Jay Vinitsky ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Hamid Ait Timaghrit ... third assistant director: morocco
Alain Aswani ... first assistant director: second unit, Morocco
Tarik Ait Ben Ali ... second second assistant director: Morocco
Inti Carboni ... first assistant director: second unit, Italy
Mouhssine El Badaoui ... second assistant director: second unit
Yann Mari Faget ... second assistant director: Morocco
Alessandra Fortuna ... second second assistant director
Richard Graysmark ... second assistant director (as Rickay Graysmark)
Harvey Harrison ... second unit director
Ahmed Hatimi ... first assistant director: Morocco
Jamie Marshall ... first assistant director: second unit
Nata More ... second assistant director: second unit
Justin Muller ... first assistant director
Edoardo Petti ... second assistant director: Italy

Art Department 

Tarik Amchemar ... props
Abdellah Baadil ... assistant art director
Francesca Birri ... construction coordinator
Luigi Calvitti ... carpenter
Federico Calò Carducci ... draftsman
Massimo Ciaraglia ... props
Federico Costantini ... concept artist
Massimo Di Palma ... blacksmith
Cristiano Donzelli ... storyboard artist
Said El Kounti ... props buyer
Roberta Federico ... assistant art director
Antonio Fraulo ... property master
Peter Hooper ... greens supervisor
Sandra Jelmini ... art department coordinator
Domenico Mancino ... blacksmith (as Memmo)
Jon Marson ... key greensman
Sebastiano Murer ... assistant property master
Soufiane Ousaadi ... stand-by props: Morocco
Aziz Rafiq ... assistant set decorator
Domenico Reordino ... stand-by painter
Monica Sallustio ... assistant art director
Davide De Stefano ... conceptual artist
Luca Tranchino ... assistant art director
Fernando Valento ... construction manager
Francesco Valento ... construction foreman
Daniela Voccia ... assistant art director / assistant production designer
Giulia Chiara Crugnola ... set dressing designer (uncredited)
Aziz Hamichi ... assistant art director (uncredited)
Matthew Richard Harris ... graphic designer (uncredited)

Sound Department 

Brahim Ait Belkas ... boom operator: second unit
Beau Borders ... sound re-recording mixer
Gary C. Bourgeois ... sound re-recording mixer (as Gary Bourgeois)
Paul Timothy Carden ... dialogue editor (as Paul Carden)
Rickley W. Dumm ... sound effects editor
Russell Farmarco ... supervising adr editor / supervising dialogue editor
Simon Firsht ... boom operator
Frank Gaeta ... sound designer / supervising sound editor
Luis Galdames ... assistant sound editor (as Louis Galdames)
Patrick Giraudi ... sound editor
Catherine Harper ... foley artist
Ethan Holzman ... assistant sound editor
Rick Kline ... sound re-recording mixer
Darrin Mann ... foley mixer
Christopher Moriana ... foley artist
Todd Niesen ... sound editor
Thomas O'Neil Younkman ... foley editor / sound editor (as Tom Younkman)
Sarah Payan ... dialogue editor
Fred Peck III ... sound re-recordist
Greg Steele ... adr mixer
Cameron Steenhagen ... dialogue editor
Erik Swanson ... ProTools operator
Tami Treadwell ... adr recordist
Dylan Voigt ... sound mixer: second unit
Ian Voigt ... sound mixer
Nourdine Zaoui ... boom operator
Greg Zimmerman ... adr recordist
Iain Jamieson ... assistant adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Renato Agostini ... special effects supervisor
Mohamed Ali Aguermin ... special effects technician: Morocco
Danilo Bollettini ... special effects foreman
Maurizio Corridori ... special effects coordinator
Franco Simeone ... special effects technician
El Hassan Tib ... special effects technician: Morocco (as Hassan Tib)

Visual Effects by 

Stephanie Allen ... visual effects producer
Ed L. Anderson ... rotoscope artist: Digital Domain (as Ed Anderson)
Carlos Arguello ... matte painting supervisor: Hammerhead Productions
David Arredondo ... digital matte painter: Hammerhead Productions
Marvin L. Barillas ... 3D modeler: Hammerhead Productions (as Marvin Barillas)
David Beedon ... compositor: Digital Dream
Brian Begun ... digital compositor: Digital Domain
Elizabeth Beier ... rotoscope artist: Hammerhead Productions
Thad Beier ... technical supervisor: Hammerhead Productions
Daniel Birnbaum ... digital compositor
Chris Bond ... visual effects supervisor: Frantic Films
Kevin Bouchez ... compositor: Digital Domain
Shannan Burkley ... matte painter: Digital Domain
Elika Burns ... rotoscope artist: Hammerhead Productions
Daniel Chuba ... visual effects executive producer: Hammerhead Productions (as Dan Chuba)
Thomas Clary ... visual effects coordinator: Digital Dream (as Tom Clary)
Chad E. Collier ... scanning and recording operator: Digital Domain
Janice Barlow Collier ... dustbuster: Digital Domain (as Janice Barlow)
Maria Ines Comparini ... digital matte painter: Hammerhead Productions
Sean Coonce ... digital rotoscope artist: Hammerhead
Aliza Corson Chameides ... compositor: Hammerhead Productions (as Aliza Chameides)
Toby Cortes ... digital matte painter: Hammerhead Productions
Robert Cribbett ... lead compositor: opening title sequence, yU+Co. (as Rob Cribbett)
Lee Croft ... digital paint & rotoscope lead: Digital Domain
Peter 'Beak' Cvijanovic ... compositor: Digital Domain (as Beak)
Jamie Dixon ... visual effects executive producer: Hammerhead Productions
Brady Doyle ... visual effects coordinator: Hammerhead
Joe Dubs ... digital artist: Digital Dream
Michelle Eisenreich ... visual effects producer: Hammerhead
Jesse Fernley ... compositor: Hammerhead Productions
Ramiro A. Garcias ... digital matte painter: Hammerhead Productions (as Ramiro Garcias)
Florian Gellinger ... digital effects supervisor
Gilbert Gonzales ... compositor: Hammerhead Productions
Fred Haro ... lighting and rendering artist: Frantic Films
Scott Harper ... visual effects supervisor
Kamal Hatami ... 3D artist: opening title sequence, yU+Co.
Claas Henke ... visual effects supervisor: Digital Domain
Jose M. Hernandez ... 3D modeler: Hammerhead Productions (as Jose Manuel Hernandez)
Veronica Hernandez ... rotoscope artist: Digital Domain
Darin Hilton ... matte painter
Deborah Hiner ... rotoscope artist: Hammerhead Productions
Elizabeth Hitt ... senior digital coordinator
Nate Homan ... lead 3D artist: opening title sequence, yU+Co.
Brian Jones ... visual effects editor
Justin Jones ... digital compositor
Kelly Rae Kenan Green ... assistant coordinator: Hammerhead Productions (as Kelly Kenan)
Hong Kim ... digital artist: Digital Dream
Roger Kupelian ... matte painter: Digital Domain
James Kuroda ... digital compositor: Digital Domain
Bonnie Lemon ... visual effects producer: Digital Domain
Dan Levitan ... compositing supervisor: Hammerhead Productions (as Daniel Levitan)
Benjamin Liu ... animator
Michael Liv ... dustbuster: Digital Domain
Peter Lloyd ... senior matte painter: opening title sequence, yU+Co.
Jo Lockman ... dustbuster / scanning and recording operator: Digital Domain
Carlos Long ... digital matte painter: Hammerhead Productions
Margaret B. Lynch ... visual effects producer: Digital Domain
Mauricio Macal ... matte painting coordinator: Hammerhead Productions
Rebecca Marie ... compositor: Hammerhead Productions
Doris Marroquin ... digital matte painter: Hammerhead Productions
Richard Matsushita ... lighting artist: Hammerhead Productions
Mamie McCall ... on-set matchmover: Hammerhead Productions
Morgan McDermott ... compositor
Mimi Medel ... visual effects executive
Daniel Mellitz ... matchmover: Hammerhead Productions
Daniel Miller ... digital compositor
Fatima Mojaddidy ... system administrator: Hammerhead Productions
Alejandra Molina ... 3D modeler: Hammerhead Productions
Miguel Monterroso ... matte painting coordinator: Hammerhead Productions (as Juan Miguel Monterroso)
Adam Newman ... 3D modeler: opening title sequence, yU+Co.
Claire O'Brien ... executive producer: opening title sequence, yU+Co.
Oxcar Orellana ... digital matte painter: Hammerhead Productions
Ricardo F. Ortiz ... 3D modeler: Hammerhead Productions (as Ricardo Ortiz)
Ludwing Paniagua ... digital matte painter: Hammerhead Productions
Clint A. Perez ... digital matte painter: Hammerhead Productions (as Clint Perez)
Todd Sheridan Perry ... matchmover: Hammerhead Productions
Douglas Pineda ... digital matte painter: Hammerhead Productions
Corinne Pooler ... visual effects producer: Digital Dream
Jerry Pooler ... visual effects supervisor: Digital Dream
Kelly Port ... visual effects supervisor
James E. Price ... visual effects supervisor
Michael Ramirez ... roto artist
Rodrigo R. Ramirez ... 3D modeler: Hammerhead Productions (as Rodrigo Ramirez)
Marco Recuay ... compositor: Digital Dream
Pedro Ruiz ... digital matte painter: Hammerhead Productions
Theresa Ellis Rygiel ... visual effects supervisor
Evelyn Salguero ... digital matte painter: Hammerhead Productions
Olivier Sarda ... compositor: Digital Domain (as Olivier P. Sarda)
Christopher Savides ... color grader
Moshe Sayada ... compositor: Hammerhead Productions
Robert Schajer ... visual effects producer: Frantic Films
Kino Scialabba ... digital matte painter: Hammerhead Productions
Aaron Seelman ... rotoscope artist: Hammerhead Productions
Jaeil Seo ... matte painter (as Jay Seo)
Jane Sharvina ... lead compositor: Frantic Films
M. Zachary Sherman ... digital effects artist
Jay Shindell ... visual effects
John Textor ... executive: Digital Domain
Daniel C.J. Todd ... lighting and rendering artist: Frantic Films
Linda Tremblay ... compositor: Hammerhead Productions (as Linda Trembley-Geibel)
Lily C. Vasquez ... 3D modeler: Hammerhead Productions (as Lily Vasquez)
Sarah Vinson ... visual effects coordinator
Scott Vosbury ... digital paint & rotoscope artist: Digital Domain
Pablo Ware ... 3D modeler: Hammerhead Productions
Carsten Woithe ... visual effects: previz
Garson Yu ... creative designer: opening title sequence, yU+Co.
Andres Zea ... matte painting coordinator: Hammerhead Productions
Ken Zorniak ... visual effects
Amanda Hampton ... pipeline engineer (uncredited)
Dan Patterson ... digital character artist: Digital Domain (uncredited)
Kristen Swanson ... dustbuster: Digital Domain (uncredited)

Stunts 

Benamara Azeddine ... stunt performer
Joseph Beddelem ... stunts
Othman Ilyassa ... stunts
Philippe Losson ... stunts
Stefano Maria Mioni ... stunt coordinator: Italy (as Stefano Mioni)
Emiliano Novelli ... assistant stunt coordinator
Marco Pancrazi ... stunts
Valentina Paradiso ... stunts
Catia Pasqualoni ... stunt performer / stunts
Francois Poirier ... stunts
Cedric Proust ... stunt coordinator
Massimo Racca ... stunts
Gabriele Ragusa ... stunt double
Sgarbi Roberto ... stunts
Florian Robin ... stunts
Ferdinando Stazzone ... stunts
Mustapha Touki ... stunts
Massimiliano Ubaldi ... stunts

Camera and Electrical Department 

Andy Arnautov ... gaffer: Morocco
Lyamani Bouhmdi ... best boy electric (as El Yamani Bouhamdi)
Alessio Bramucci ... best boy electric
Daniele Caiuli ... electrician
Massimo Cecchini ... electrician
Fabio De Meis ... gaffer: second unit
Ider Eddadsi ... grip
Andrea Fioravanti ... grip
Paolo Frasson ... dolly grip
David Galbraith ... first assistant camera: "a" camera
Gian Claudio Giacomini ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Harvey Harrison ... director of photography: second unit
Ladislav Hruby ... first assistant camera: Morroco
Marcostavros Maggi ... second assistant camera
Giulio Magnolia ... second assistant camera
Paolo Marchetti ... clapper loader
Driss Marzak ... electrician
Miroslav Pavlik ... second assistant camera: Morroco
Alessandro Picchi ... electrician
Zdenek Pozar ... best boy: Morocco
Imad Rechiche ... second assistant camera
Flaviano Ricci ... grip
Emanuele Salvatore ... rigging grip
Prokop Satochin ... key grip: second unit
Jaromir Simek ... rigging gaffer
Kamaleddine Talmi ... grip
Emiliano Topai ... first assistant camera: "b" camera
Mauro Toscano ... video assist operator: second unit
Jaimie Trueblood ... still photographer
Daniele Verdenelli ... electrician
Giacomo Zampieri ... video assist operator
Davide Zanetti ... clapper loader: second unit

Casting Department 

Mohamed Essaghir Aabach ... casting assistant
Faith Allbeson ... casting associate
Yael Aviv ... casting: Israel
Donna DeSeta ... casting: New York
Michela Forbicioni ... casting assistant
Zinedine Ibnou Jabal ... casting: Morocco
Krassimir Ivanov ... casting assistant
Hervé Jakubowicz ... casting: France
Kara Lipson ... casting associate
Russell Scott ... casting associate
Omar Tisli ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Najat Ait Badi ... costume assistant
Marco Baratti ... costume cutter men
Patrizia Barbera ... costume assistant
Luca Canfora ... costume assistant
Giovanni Casalnuovo ... associate costume designer
Rebecca Higginson ... costumer: second unit
Francesco Luperini ... set costumer
Tiziana Magris ... wardrobe
Massimo Cantini Parrini ... assistant costume designer
Lucilla Simbari ... key set costumer
Alice Spigno ... wardrobe assistant
Hassan Taghriti ... costumer / wardrobe supervisor

Editorial Department 

Hassan Aridal ... assistant editor
Terra Bliss-Alvarez ... digital intermediate producer (as Terra Bliss)
Gary Burritt ... negative cutter
Rachel Faith Hanson ... post-production coordinator
Lara Khachooni ... first assistant editor
Natasha Leonnet ... digital intermediate colorist
Marc Lulkin ... digital color assist
Daniela Ovi ... post-production assistant
Jim Passon ... color timer
Robert E. Phillips ... digital intermediate assistant producer: EFILM
John Potter ... high definition preview timer
Jonny Winograd ... assistant editor: avid
Jack Lewars ... assistant color timer: Efilm (uncredited)

Music Department 

Lee Blaylock ... music clearances
Joe Breaux ... assistant music editor
Paul Broucek ... executive in charge of music
Bryan Clements ... scoring crew
Stephen Coleman ... music arranger: vocals
Debbi Datz-Pyle ... music contractor
Nicholas Dodd ... conductor / orchestrator
Mark Eshelman ... scoring crew
Richard Ford ... music editor
Matt Franko ... music preparation
Brad Haehnel ... score recordist / scoring mixer
Russ Howard III ... music programmer / musician: guitars
Shira Kammen ... musician
Greg Loskorn ... scoring technician
Stephanie Lowry ... additional music editor
Andrew Lumsden ... choir director
Adam Michalak ... score recordist
Christopher Moroney ... music consultant
Davide Palmiotto ... music scoring mixer assistant
Victor Pesavento ... music preparation
Kim Reese ... music executive
Lori Silfen ... music business affairs
Rob Simonsen ... composer: additional arrangements
Steven L. Smith ... music preparation
Jill Streater ... music librarian
James Thatcher ... musician: french horn
John F.X. Walsh ... music business affairs
Kirsty Whalley ... additional music editor
Gina Zimmitti ... music contractor

Transportation Department 

Daniele Abeille ... transportation coordinator
Khalid Ameskane ... transportation captain
Paolo Bernardini ... driver
Leonardo de Angelis ... transportation captain
Hicham Regragui ... transportation coordinator
Sava Stoian ... transportation

Other crew 

Hiam Abbass ... acting coach
Ngadi Abdeslam ... assistant location manager
Mira Abu Sinni ... advisor: Nazareth village
Barbara Adducci ... assistant production coordinator
Saad Ajedigue ... production assistant
Carlo Antonioni ... horse master: Italy
Mohamed Atbir ... production assistant
Eleonora Baldwin ... script supervisor
Elhoussaine Baouzine ... set production assistant
Cassandra Barbour ... rights and clearances
Ludovico Bettarello ... digital dailies encoding: Technicolor Rome / digital dailies online
Katherine E. Beyda ... production executive
Stefano Biraghi ... location manager: second unit
Julie Brown ... script supervisor: second unit
Enrico Bruschini ... historical advisor (as Professor Enrico Bruschini)
Stephan Burle ... title designer
Jerome Butler ... dialect coach
Sabrina Canale ... assistant to executive producer
Houssna Choukri ... assistant: M. Tim Van Rellim
Claudia Cimmino ... travel coordinator
Matthew Cohen ... assistant: Mr. Godfrey
Kathi Danielson ... first assistant accountant
Marco De Luca ... key on-set production assistant
Roy Doliner ... advisor: Jewish religion
Jessica Drake ... supervising dialect coach
Saida Elidrissi ... production secretary
Julio Ferrario ... creative director: main titles
Alice Filippi ... set production assistant
Maria Fiorito ... production accountant
Chiara Fregoso ... production secretary
William J. Fulco ... consultant: theology and aramaic (as Professor William Fulco)
Driss Gaidi ... location manager
Alessandro Giuseppini ... assistant: Ms. Hardwicke
Dionne Gordon ... assistant: Ms. Hardwicke
Pamela B. Green ... main title producer / project manager: titles, PIC (as Pamela Green)
Holly Hagy ... production coordinator
Souheil Halaoui ... location manager: second unit
Samir Hawa ... advisor: Nazareth village
Lesley Hazleton ... historical advisor
Elek Hendrickson ... assistant: Mr. Godfrey
Robert S. Hoffman ... assistant: Catherine Hardwicke (as Rob Hoffman)
Rani Isbanyoli ... advisor: Nazareth village
Silvie Janculová ... travel coordinator
Nazha Kajja ... assistant: Mrs Hardwick / production coordinator: second unit
Steve Kesmodel ... credits administrator
Jerzy Lamirowsky ... animal wrangler (as Jerzy Lamirowski)
Gianni Marini ... assistant horse master
Edoardo Martino ... animal wrangler
Pasquale Martino ... animal trainer
Norma Marie Mascia ... production coordinator
Alex Matcham ... production controller
Maham Mehrabi ... production assistant
R.J. Millard ... unit publicist
Ryan Miningham ... general assistant
Nata More ... set production assistant
Myra Moreta ... assistant: Mychael Danna
Cariddi Nardulli ... assistant: Mr. Sisti
Umberto Pannacci ... animal wrangler
Erik Paoletti ... location manager
Carla Maria Perrina ... accounting payroll clerk
Pacetti Priscilla ... set production assistant
Cedric Proust ... animal trainer
Mohammed Hamza Regragui ... production assistant: Morocco
Alfredo Scalone ... animal wrangler
Annalisa Schmid ... accommodation coordinator
Cristiano Sebastianelli ... payroll
Laura Sevier ... rights and clearances
Massimiliano Sisti ... assistant accountant
Stefania Sisti ... production secretary
Jesse Springer ... consultant: visuals and story
Valerio Stano ... set production assistant
Lora Marie Taylor ... accountant: client services
Dena Twain ... assistant: Mr. Bowen
Jarik Van Sluijs ... title designer
Lorenzo Verderame ... advisor: ancient astronomy
Alex Wayaffe ... assistant: Mr. Bowen
Wanda Zaccaro ... assistant to actress

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page