Edit
Irina Palm (2007) Poster

(2007)

Full Cast & Crew

Directed by 

Sam Garbarski

Writing Credits  

Philippe Blasband ... (original script)
 
Martin Herron ... (screenplay) &
Philippe Blasband ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
Miki (as Miki Manojlovic)
...
Tom
...
Sarah
...
Luisa
...
Jane
Corey Burke ...
Olly
Meg Wynn Owen ...
Julia
Susan Hitch ...
Beth
Flip Webster ...
Edith
Tony O'Brien ...
Shopkeeper
Jules Werner ...
Doctor
Ann Queensberry ...
1st Old Lady
June Bailey ...
2nd Old Lady
...
Dave (as Jonathan Coyne)
...
Franck
Malina Ebert ...
Dunia
Peter Sproule ...
Physio
...
Consultant
Liam Reilly ...
Agency Man
Doraly Rosen ...
Bank Clerk
Ibrahima Sanogo ...
Ibrahim
David Alexander ...
Ambulance Man
Simon Anderson ...
Lad
Rest of cast listed alphabetically:
Steve Kingett ...
A pimp (uncredited)
Gill Stoker ...
Shopper (uncredited)
Allan Williams ...
Man Leaving Sex Show (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Shu Aiello ... line producer
Christine Alderson ... co-producer
Karl Baumgartner ... co-producer
Sébastien Delloye ... producer
Diana Elbaum ... associate producer
Thanassis Karathanos ... co-producer
Jani Thiltges ... co-producer
Georges van Brueghel ... producer
Serge Zeitoun ... executive producer
Arlette Zylberberg ... associate producer

Music by 

Ghinzu

Cinematography by 

Christophe Beaucarne ... director of photography

Film Editing by 

Ludo Troch

Casting By 

Leo Davis
Nathaniele Esther ... (as Nathanièle Esther)

Production Design by 

Véronique Sacrez

Costume Design by 

Anushia Nieradzik

Makeup Department 

René Jordan ... hair stylist/extensions
Claudine Moureaud ... hair stylist (as Claudine Moureaud Demoulling)
Katja Reinert-Alexis ... key makeup artist
Martina Richter ... additional makeup artist: Germany
Joël Seiller ... hair stylist: Luxembourg
Béatrice Stephany ... additional hair stylist: Luxembourg (as Béatrice Stéphany) / additional makeup artist: Luxembourg (as Béatrice Stéphany)
Sophie van der Windt ... hair stylist: Luxembourg
Claudine Moureaud ... makeup artist (uncredited)
Katja Reinert-Alexis ... makeup designer (uncredited)
Jana Schulze ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Patrick Blocman ... unit manager: Oatrick Blocman
Undine Filter ... post-production supervisor: Germany
Fabian Hannaert ... post-production supervisor
Thomas Král ... production manager: Germany
Hayley Manning ... production manager: UK
Mick O'Reilly ... unit manager: UK
Paul Taylor ... unit manager: UK
Jonathan Weissler ... production supervisor: London (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Will Cummins ... crowd assistant director: UK
Sascha Heyar ... assistant director trainee: Luxembourg
Stefan Magnusson ... third assistant director: Luxembourg (as Stefan 'Steppe' Magnusson)
Andreas Meszaros ... first assistant director
Eleanor Plackett ... assistant director trainee: UK
Jim Probyn ... second assistant director
Mariana Spranger ... third assistant director: Germany
Brigitte Chandless ... first assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Susanne Abel ... art department: Germany
Ravit Bechor ... assistant to art director: Luxembourg
Aude Bertrand ... set dresser trainee: Luxembourg
Gilles Bertrand ... extra set dresser: Luxembourg
Alain Boucherie ... set dresser: Luxembourg
Dyana Chardome ... assistant to set dresser
Regine Constant ... assistant to art director: Luxembourg (as Régine Constant)
Manuel Demoulling ... stand-by props (as Manu Demoulling)
François Dickes ... stand-by props
Mario Dohrmann ... construction crew: Germany
Sarah Duncan ... props buyer: UK
Thomas Ebel ... construction crew: Germany
Nina Fehr de Oliveira ... art department trainee: Germany
Thomas Ferrandis ... constructor: Luxembourg
Carole Fleres ... set dresser trainee: Luxembourg
Christel Geisenmeyer ... painter: Germany
Annett 'Gogo' Golinski ... draper: Luxembourg
Marc-Philippe Guerig ... set dresser
Alexandre Gunsbourg ... set dresser: Luxembourg
Bernd Hagmueller ... prop assistant: Spain
Stefan Hauck ... art director: Germany
Audrey Hernu ... assistant stand-by props: Luxembourg
Fahir Hodzic ... set dresser: Luxembourg
Mike Hommel ... construction crew: Germany
Kate Horlor ... art department trainee: UK
Thierry Houyoux ... painter: Luxembourg
Valerio Lopes ... graphist: Luxembourg
Jean-Marue 'Frinn' Lorenz ... constructor: Luxembourg
Maximino Lousada ... ripper: Luxembourg
Andre Milchner ... construction crew: Germany
Dan Milton ... prop hand: UK
Eddie Murphy ... carpenter: UK
Rob Orchard ... property master: Spain
Edouard Pallardy ... painter: Luxembourg
Tiziana Raffaelli ... painter: Luxembourg
Julie Ridremont ... construction trainee: Luxembourg
Luc Ridremont ... constructor: Luxembourg
Marc Ridremont ... constructor: Luxembourg
Antoine Robin ... construction manager: UK
Uwe Roscher ... construction crew: Germany
Stephan Rubens ... assistant to production designer
Günther Sand ... construction crew: Germany
Nick Sargent ... carpenter: UK (as Nicholas Sargent)
Mary Pat Sheahan ... painter: UK
Raphael Thiry ... carpenter: Luxembourg (as Rapha*euml;l Thiry)
Thierry Van Cappellen ... set decorator
Karen Wakefield ... art director: UK
Graham Ward ... prop hand: UK
Sven Wober ... construction crew: Germany
Wolfgang Wrede ... painter: Germany

Sound Department 

Damien Deville ... optical report
Spencer Eagles ... sound engineer: Spain
Óscar Eguía ... boom operator: Spain (as Oscar Eguia)
Thomas Gauder ... boom operator / sound re-recording mixer / sound
Aline Gavroy ... sound recordist
Eric Horstmann ... sound recorder
Pascal Jasmes ... sound engineer / sound
Philippe Kohn ... boom operator
Valérie Le Docte ... assistant foley editor
Valène Leroy ... direct sound editor
Jo Masset ... adr supervisor
Henri Morelle ... additional sounds
Ingrid Ralet ... sound editor / sound
Michel Schillings ... sound recordist
Frank Struys ... boom operator: adr
Philippe van Leer ... foley artist
Jean-Stephane Garbe ... sound recordist (uncredited)
Zoran Maksimovic ... adr recordist (uncredited)

Visual Effects by 

Stefan Rycken ... digital effects

Stunts 

Steve Truglia ... fight director / stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Alex Aach ... camera tester
Alexander Bittner ... electrician: Germany
Celio Castro ... best boy
Gilbert Degrand ... generator operator: Luxembourg
Kevin Dresse ... extra electrician: Luxembourg
Marcel Flienert ... best boy
Daniel Gitbud ... video assist
Stefan Hase ... key grip
Benjamin Hautenauve ... loader
Jamie Henney ... electrician: UK
Mark Hutton ... generator operator: UL
Daniel Jopp ... electrician: Germany
Jamie Knight ... best boy: UK
Lee Knight ... electrician: UK
Jean-Pierre Lacroix ... gaffer
Stephen Morley ... still photographer: UK
Georg Nonnenmacher ... extra electrician: Luxembourg
Falk Oettel ... electrician: Germany
Luc Pallet ... focus puller
Juan Prieto ... camera assistant: Spain (as Juan Fr. Prieto)
François Roger ... electrician: Spain
Roy Rowland ... electrician: UK
Luke Smith ... camera trainee: UK
Mirko Soisson ... electrician trainee: Luxembourg
Kerstin Stelter ... still photographer: Germany
Bruno Verstraete ... gaffer: Luxembourg
Peter Werner ... grip: Spain
Jeremy Braben ... aerial director of photography (uncredited)
Oliver Ward ... camera technician: Wescam camera (uncredited)

Casting Department 

Lissy Holm ... casting assistant
Anja Joos ... casting: Germany, Type Face
Emma Lawson ... extras casting: UK
Michelle Muller ... casting: Luxembourg
Johanna Ragwitz ... extras casting: Germany
Nicolas Schumacker ... extras casting: Luxembourg
Isabella Hyams ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Nadine Kremeier ... wardrobe mistress: Germany
Ursula Piber ... wardrobe assistant: Spain (as Ursula Pieber)
Uli Simon ... costume supervisor
Peggy Wurth ... costume stand-by

Editorial Department 

Annick Goemaere ... negative editor
Jean-Luc Simon ... assistant editor
Thomas Vandecasteele ... assistant editor
Dirk Vandewalle ... color timer

Music Department 

Philippe Malempré ... composer: additional music
Julien Paschal ... music recordist
Marc-Henri Wouters ... music mixer

Transportation Department 

Lutz Algermissel ... driver: Germany
Matt Barklem ... driver: UK
Richard Bradley ... driver: UK
Alex Brown ... driver: UK
Philippe Calafat ... driver: Spain
Alan Davies ... driver: UK
Guy De Waele ... driver: Luxembourg
Ilja Drewniok ... driver: Germany
Yoann Dupray ... driver: France
Steve Grant ... driver: UK
John Harvey ... driver: UK
Daniel M.J. Krause ... driver: Germany (as Daniel Krause)
Anne-Claire Loridant ... driver: France
Al Mackay ... driver: UK (as Alasrair Mackey)
Graham Payne ... driver: UK
Jara Pohnitzsch ... driver: Germany (as Jara Pöhnitzsch)
Carl Rock ... driver: UK
Mickey Rocket ... driver: construction, UK
José Sanchez ... driver: Spain
Linzi Small ... driver: artists, UK
Murielle Thierrin ... driver: France
Svet Hrouchoff ... driver: makeup/costume department (uncredited)
Gaby Meyers ... truck driver (uncredited)
Francois Muller ... truck driver (uncredited)

Other crew 

Aleks ... location extra: Luxembourg
Matt Barklem ... runner: UK
Colin Batchford ... location security: UK
Miguel Blanco ... location manager: Spain
Patrick Blocman ... location manager: Luxembourg
Richard Bradley ... runner: UK
Alex Brown ... runner: UK
Barbie Burke ... chaperone: UK
Anne Carter ... titles
Luc Chevalier ... production coordinator
Marie Courtel ... location assistant: Luxembourg
Xavier Cremonese ... location extra: Luxembourg
Alan Davies ... runner: UK
Rachel Desmarest ... acting coach: Marianne Faithfull (as Rachel Berger)
Jean-Philippe Dumont ... location assistant: Luxembourg
Bob Feltgen ... location assistant: Luxembourg
Susan Füllmich ... production trainee: Germany
Davey Gales ... location assistant: UK
Mark Gales ... location manager: UK
Steve Grant ... runner: UK
Marie-Christine Gély ... production accountant (as Marie-Xhristine Gely)
Gilles Hamen ... location trainee: Luxembourg
John Harvey ... runner: UK
Daniel Holzkenner ... caterer: Luxembourg, Mille-et-une Saveurs
Rudi Impellizzeri ... caterer: Luxembourg, Mille-et-une Saveurs
Myke Ismaël ... location assistant: Luxembourg
Kerinne Jenkins ... production office runner
Rob Jones ... location manager: UK / location scout: UK
Joe Kotroczo ... production coordinator
Al Mackay ... runner: UK (as Alastair Mackey)
Kerensa Magnusson ... script supervisor (as Kerensa Burton)
Steve Mannes ... location extra: Luxembourg
Pierre-Emmanuel Mouthuy ... legal services: Versatil Cinema
Jean-Marc Munerelle ... production coordinator
Neumuller ... location extra: Luxembourg
Natalia Nieto ... production coordinator: Spain
Katherine Palmer ... production assistant: UK
Benno Pastewka ... location scout: Germany
Graham Payne ... runner: UK
Line Piens ... caterer: Luxembourg, Mille-et-une Saveurs
Oliver Rebling ... assistant production accountant: Germany
Rachel Robey ... production coordinator: UK
Carl Rock ... runner: UK
Sandrine ... location extra: Luxembourg
Marin Schneider ... caterer: Germany, deliCUTessen - Filmcatering
Jack Suckling ... location trainee: UK
Romy Urbe ... caterer: Germany, deliCUTessen - Filmcatering
Fabio Valiante ... caterer: Luxembourg, Mille-et-une Saveurs
Sabina Valiante ... caterer: Luxembourg, Mille-et-une Saveurs
Christophe Vincent ... location assistant: Luxembourg
Sébastien Delloye ... fluffer (uncredited)
Ian Evans ... aerial helicopter pilot (uncredited)
Jennifer Lavallé ... production assistant (uncredited)
Gilles Thiefain ... location assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page