Edit
The Water Horse (2007) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jay Russell

Writing Credits (WGA)  

Robert Nelson Jacobs ... (screenplay)
 
Dick King-Smith ... (book)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Gracie
...
Hughie (as Edward Campbell)
...
Peter Corrigan ...
Jimmy's Buddy #1
...
Carl Dixon ...
...
...
...
Ian Harcourt ...
Rex Hurst ...
Jimmy's Buddy #2
William Johnson ...
Clyde
Megan Katherine ...
Elliot Lawless ...
Beach Kid
Lorraine McDonald ...
William's Mother
...
Capt. Hamilton
...
Sgt. Strunk
Edward Newborn ...
Corporal Grubbs
Louis Owen Collins ...
...
Soldier
William Russell ...
William
...
Lt. Wormsley
...
Sgt. Walker
...
Gunner Rapp
...
...
Sid ...
Churchill
Ralph ...
Churchill
Rest of cast listed alphabetically:
...
Additional Voices (uncredited)
Alan Marsh ...
Walk On (uncredited)
Carlton McRae ...
Pub Patron (uncredited)
Jay Ocampo ...
Japanese Tour Guide (uncredited)
Adam Smith ...
Artillery Soldier (uncredited)
James Start ...
Soilder (uncredited)
Jodie Taylor ...
Extra (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Robert Bernstein ... producer
David Brown ... line producer: UK
Charlie Lyons ... producer
Charles Newirth ... executive producer
Barrie M. Osborne ... producer
Douglas Rae ... producer
Jay Russell ... executive producer

Music by 

James Newton Howard

Cinematography by 

Oliver Stapleton ... director of photography

Film Editing by 

Mark Warner

Casting By 

Susie Figgis
Liz Mullane

Production Design by 

Tony Burrough

Art Direction by 

Simon Bright
Dan Hennah ... supervising art director
John Hill ... (UK Art Director)
Brad Mill

Set Decoration by 

Dan Hennah

Costume Design by 

John Bloomfield

Makeup Department 

Jayne Donaldson ... makeup artist: second unit (as Jayne Maree Donaldson)
Susan Durno ... makeup artist: second unit
Nikki Gooley ... hair designer / makeup designer
Ashley Johnson ... hair stylist: Scotland / makeup artist: Scotland
Natasha Lees ... hair stylist / makeup artist
Georgia Lockhart-Adams ... hair stylist / makeup artist
Angela Mooar ... hair stylist / makeup artist
Jessica Needham ... hair stylist: Scotland / makeup artist: Scotland
Nadine Wilkie ... hair stylist: Scotland / makeup artist: Scotland

Production Management 

Dean Altit ... production team
Rosemary Dority ... post-production supervisor
Trishia Downie ... unit production manager: second unit
Erina Epiha ... unit manager: second unit
Kristl Faulkner ... unit manager: second unit
Carol Kim ... unit production manager
David Sa'ena ... unit manager
Douglas Jones ... executive in charge of production (uncredited)
Mylan Stepanovich ... physical production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Marc Ashton ... second assistant director
Sarah Bicknell ... second assistant director: second unit (as Sarah Lowe)
Bryon Darling ... third assistant director (as Byron Darling)
Janet Gillespie ... assistant director: set
Vincent Lascoumes ... first assistant director
Darren Mackie ... second assistant director: second unit
John Mahaffie ... second unit director
Richard Matthews ... second second assistant director
Joe Nolan ... first assistant director: second unit
Jacqui Pryor ... third assistant director
Trevor Puckle ... second assistant director: Scotland
Sarah Rose ... second second assistant director
Rhys Summerhayes ... second second assistant director: Scotland

Art Department 

Jacqueline Allen ... assistant art director
Jacqui Allen ... assistant art director
Karl Anton ... construction lead
Jeremy Bennett ... conceptual artist
Bruce Bigg ... property master: Scotland
Brett Blenkin ... construction foreman
Anton Buys ... construction lead
Tanea Chapman ... head set dresser
Justin Chappell ... senior carpenter
Matt Codd ... conceptual designer: Crusoe
Vanessa Cole ... props buyer
Genevieve Cooper ... stand-by painter
Lee Cunningham ... propmaker
Raoul Darlington ... mouldmaker
Colin Davidson ... construction foreman
Andy Drfoer ... greens foreman: second unit
Jake Drummond ... stagehand
Scott Eastwood ... mouldmaker
W. Therese Eberhard ... scenic leading hand: set finishing/paint
Adam Ellis ... prop designer
Judy Farr ... set director: Scotland
Andrew Fraser ... stand-by greensperson (as Drew Fraser)
Sam Genet ... sculptor
Sean Golding ... brush hand
Simon Harper ... art director: second unit
Andrew Hastings ... carpenter
Paul Hay-Chapman ... senior carpenter
Chris Hennah ... art department manager
John Hill ... art director: Scotland
Peter Hooper ... greensman: Scotland
Mark Hurtado ... storyboard artist
David Kloff ... set dresser: second unit
David Kolff ... on-set dresser
Pete Lennox ... carpenter
Kathryn Lim ... lead scenic artist
Darryl Longstaffe ... set designer
Simon Lowe ... greens supervisor / key greensman
Alastair Maher ... lead hand painter
Jim Marsden ... construction lead
Tom Marsh ... senior carpenter
Laurie Maument ... boat builder
Chris Meder ... set dresser
Ben Milsom ... stand-by props
Derek Misseldine ... construction foreman
Andrew Moyes ... model maker
Ed Mulholand ... construction supervisor (as Ed Mulholland)
Roger Murray ... propmaker
Jim O'Donnell ... stand-by painter: Scotland
Erin Palmer ... painter/finisher
Phred Palmer ... head props buyer
Manuel Plank-Jorge ... storyboard artist
Taya Polkinghorne ... painter
Tim Priest ... set designer
Reinaldo Puentes-Tucki ... art department coordinator
Campbell Read ... graphic designer
Amber Richards ... set dresser
David Richmond ... carpenter
Nick Riera ... on-set carpenter
Mike Roberts ... set dresser
Kenneth Sayers ... set dresser
Melissa Spicer ... assistant art director: blue screen unit / props buyer
Danny Sumsion ... construction manager: Scotland
Winiata Tapsell ... sculptor
Philip Thomas ... set designer
Ra Vincent ... sculpting supervisor
Howard Weaver ... scenic artist
Sarah Weinberg ... stand-by props
Nick Weir ... property master
Gillian West-Walker ... set dresser
Ben Whale ... set dresser
Norman Willerton ... construction manager
Nick Wilson ... boat builder
Garry Buckley ... props (uncredited)

Sound Department 

Neil Aldridge ... assistant dialogue editor / sound assistant
Ray Beentjes ... supervising dialogue editor
Brent Burge ... sound effects editor
Jason Canovas ... supervising sound editor
Hayden Collow ... sound effects editor
Andy Cummins ... sound production assistant
Justin Doyle ... sound production assistant
Melanie Graham ... sound effects editor
Kyle Griffiths ... cable person
Michael Hedges ... re-recording mixer
Larry Hopkins ... layback sound mixer
Tom Johnson ... re-recording mixer
Tony Johnson ... sound mixer
Mark Kenna ... consultant: dolby film sound
Martin Kwok ... dialogue editor
Gilbert Lake ... additional sound re-recording mixer
Robyn McFarlane ... foley artist
Polly McKinnon ... dialogue editor
Peter Mills ... foley editor
John Neill ... sound facility manager: Park Road
Clive Osborne ... boom operator: Scotland
Ken Saville ... sound mixer: blue screen/elements unit
Nigel Stone ... adr supervisor / dialogue editor
Andy Thompson ... adr recordist
Chris Ward ... adr recordist
Justin Webster ... sound effects editor
Dave Whitehead ... sound designer / supervising sound editor
Mark Williams ... boom operator
Neil Aldridge ... adr recordist (uncredited)
Antony Bayman ... adr recordist (uncredited)
Buster Flaws ... mix assistant (uncredited)
Gordon Forbes ... sound trainee (uncredited)
Carolyn McLaughlin ... additional foley artist (uncredited)
Ken Saville ... sound recordist: pick-ups (uncredited)

Special Effects by 

Gino Acevedo ... creature art director: Weta Workshop
Ross Anderson ... special effects technician: second unit
Gunner Ashford ... armourer/artillery: NZ
Jamie Beswarick ... sculptor: Weta Workshop
Shaun Bolton ... sculptor: Weta Workshop
David Booth ... special effects technician (as Dave Booth)
Dean Bushby ... special effects technician: second unit
Sourisak Chanpaseuth ... creature puppet maker: Weta Workshop
Karl Chisholm ... special effects on-set coordinator
Garry Cooper ... special effects technician: Scotland (as Gary Cooper)
Perry Costello ... special effects technician: Scotland
Paul Davenport ... special effects technician (as Paul Michael Davenport)
Doug Falconer ... special effects technician
Simon Godsiff ... mold maker: Weta Workshop (as Simon Godeiff)
Jonathan Roy Grindlay ... special effects technician (as Jonny Grindlay)
Sven Harens ... special effects technician
David Harris ... special effects supervisor: Scotland
John Harvey ... creature puppet maker: Weta Workshop
Graham Hills ... senior special effects technician
Bill Hunt ... sculptor: Weta Workshop
Gary Hunt ... sculptor: Weta Workshop
Iain Hutton ... special effects technician
Steve Ingram ... special effects supervisor
Dagan Jurd ... special effects technician: second unit
Maurice Kapua ... special effects technician: second unit
Jason Lazaroff ... effects animator
Craig Leong ... special effects technician
Callum Linegard ... creature puppet maker: Weta Workshop
Darian Lumsden ... special effects on-set coordinator: second unit
Pietro Marson ... mold maker: Weta Workshop
Tristan McCallum ... mold maker: Weta Workshop
Mike McDonald ... special effects technician
Phil McLaren ... special effects technician
Les Nairn ... creature puppet maker: Weta Workshop (as Les Naiun)
Mark Robson ... special effects technician: second unit
Tania Rodger ... manager: Weta Workshop
David Taylor ... special effects crew
Richard Taylor ... supervisor: Weta Workshop
Greg Tozer ... sculptor: Weta Workshop
Michael Wallace ... mold maker: Weta Workshop
Will Wallace ... special effects technician (as William Wallace)
Mike Wild ... armourer
Stuart Wishart ... special effects technician: Scotland
Petar Zivkovic ... special effects technician
Dordi Moen ... Special effects technician-Weta Workshop (uncredited)

Visual Effects by 

Gino Acevedo ... creature effects art director
Malcolm Aitchison ... visual effectrs supoport team leader: Weta Digital
Stan Alley ... on-set surveyor: Weta Digital
Jon Allitt ... massive supervisor: Weta Digital
Colin Alway ... senior compositor: Weta Digital
Malcolm Angell ... matchmove artist: Weta Digital
Christine Arboit ... creature technical director: Weta Digital
Joe Ardent ... software developer
Dan Ashton ... film scanning and recording technician: Weta Digital (as Daniel Ashton)
Mia Askew ... lead texture painter: Weta Digital
Derrick Auyoung ... animation technical director: Weta Digital
Alvise Avati ... senior animator: Weta Digital
Jean-Luc Azzis ... senior compositor: Weta Digital
Sindharmawan Bachtiar ... production engineer
Michael Bain ... camera technical director: Weta Digital (as Mike Bain)
Michael Baltazar ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Mark Barber ... compositor: Weta Digital
Ned Barraud ... texture painter: Weta Digital
Daniel Barrett ... animation lead: Weta Digital
Jamie Beard ... senior animator: Weta Digital
Cory Bedwell ... 3D lighting lead: Weta Digital
Kathleen Beeler ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Adrian Bell ... water technical director: Weta Digital
Hamish Bell ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Paula Bell ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
James Bennett ... senior animator: Weta Digital
Niki Bern ... digital compositor
Teresa Berus ... visual effects coordinator (as Teresa Shand)
Shweta Bhatnagar ... matchmove artist: Weta Digital
Kris Bieringa ... data wrangler / render wrangler
John-Michael Bills ... compositor: Weta Digital (as John Michael Bills)
Graham Binding ... senior animator: Weta Digital
Jennifer Bloomfield ... texture painter
Nick Booth ... compositor: Weta Digital
James Boyce ... visual effects production runner: Weta Digital
Adam Bradley ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Monique Bradshaw ... cto: Weta Digital
Lee Bramwell ... camera supervisor: Weta Digital
Kristie Breslin ... creature department manager: Weta Digital (as Kristie Breslin-Husson)
Loren Brookes ... lead systems coder: Weta Digital
David Brunette ... compositor: Weta Digital
Sam Bui ... senior lighting visual effects technical director: Weta Digital
Matthew Bullock ... digital modeler: Weta Digital (as Matt Bullock)
Joerg W. Bungert ... digital colorist: Weta Digital (as Joerg Bungert)
Clare Burgess ... animation department manager: Weta Digital
Kate Burgess ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Jose Burgos ... technical director: weta digital
Alex Burt ... senior animator: Weta Digital
Barbara Busch ... water technical director: Weta Digital
Julian R. Butler ... crusoe creature lead: Weta Digital (as Julian Butler)
Darren Byford ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Robert Byrne ... shots technical director
Steve Cady ... animator: Weta Digital (as Stephen Gagnon-Cady)
Sonia Calvert ... senior compositor: Weta Digital
Paul Campion ... lead texture painter: Weta Digital
Huseyin Caner ... visual effects supervisor
Cedric Enriquez Canlas ... digital modeler (as Cedric Canlas)
Pete Capelluto ... pipeline engineer
Norman Cates ... senior compositor: Weta Digital
Luke Chamberlain ... senior render/data wrangler: Werta Digital
Hamish Charleson ... visual effects technical support: Weta Digital
Tim Cheng ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Evan Christie ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Glen Christie ... crusoe creature lead: Weta Digital
Simon Clutterbuck ... CG supervisor: Weta Digital
Peter Connelly ... compositor: Weta Digital
J. Todd Constantine ... matchmove artist: Weta Digital
Paul Conway ... compositor: Weta Digital
Shane Cooper ... visual effects software engineer
Aaron Cowan ... visual effects production manager
Jessica Cowley ... senior texture painter: Weta Digital
Michael Cozens ... senior animator: Weta Digital
Jim Croasdale ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Steve Cronin ... senior compositor: Weta Digital
Aaron Cubis ... associate visual effects editor: Weta Digital
Scott Dace ... animator: Weta Digital
Juliette Davis ... production coordinator: Weta Digital
Andre Camargo de Souza ... lighting technical director: Weta Digital
Tom Del Campo ... animator: Weta Digital
Francisco DeLaTorre ... lead shader writer: Weta Digital
Richard Dexter ... senior animator: Weta Digital
Marco Di Lucca ... senior modeler: Weta Digital
Tamir Sammy Diab ... 3D lighting technical director: Weta Digital (as Tamir Diab)
Gareth Dinneen ... compositor: Weta Digital
James Dinsdale ... technical support: Weta Digital
Hugo Dominguez ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Andrew Doucette ... animator: Weta Digital
Shawn Dunn ... animation technical supervisor: Weta Digital
William J. Earl ... digital modeler: Weta Digital
Areito Echevarria ... digital compositor: Weta Digital
Erich Eder ... compositor: Weta Digital
Samuel Edwards ... render/data wrangler: Weta Digital
Kevin Estey ... animator: Weta Digital
Paul Everitt ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Oliver Exmundo ... senior animator: Weta Digital
Campbell Taylor Fairweather ... IT support manager: Weta Digital (as Campbell Taylor-Fairweather)
Christine Feistl ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Jessica Fernandes ... digital models department manager: Weta Digital
Florian Fernandez ... senior modeler: Weta Digital
Kristina Flach ... 3D department manager: Weta Digital
Paul Flanagan ... water technical director: Weta Digital
Jason Fleming ... digital compositor: Weta Digital
Ben Forster ... senior animator: Weta Digital
Fiona Foster ... pre-production manager: Weta Digital
Richard Frances-Moore ... animation supervisor: Weta Digital
Miguel Fuentes ... senior animator: Weta Digital
Nick Gabchenko ... lead shader writer: Weta Digital (as Nikolay Gabchenko)
Eric Gambini ... senior camera technical director: Weta Digital
Sally Gardiner ... rotoscope artist: Weta Digital
Nicholas Gaul ... digital modeler: Weta Digital
Mark Gee ... 3D lighting lead: Weta Digital
Kenneth Gimpelson ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Moritz Glaesle ... compositor: Weta Digital
Neil Glasbey ... senior animator: Weta Digital
Peter Godden ... camera technical director: Weta Digital (as Pete Godden)
Eric Grimenstein ... water technical director: Weta Digital
Jason Grindlay ... visual effects technical support: Weta Digital
David 'Rudy' Grossman ... lead animation technical director: Weta Digital
Mike Gunn ... facility manager: Werta Digital
Paul Gunn ... systems manager: Weta Digital
Geoff Hadfield ... compositor: Weta Digital
Tim Haigh ... visual effects production runner: Weta Digital
Anne Hall ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Ben Hall ... systems administrator: Weta Digitral
David Hampton ... rotoscope artist: Weta Digital
Makiko Handa ... digital modeler: Weta Digital
Adam Harriman ... on-set surveyor: Weta Digital
Ben Hatton ... visual effects editorial assistant: Weta Digital
Ed Hawkins ... compositor: Weta Digital (as Edward Hawkins)
Mark Hawthorne ... visual effects editor
Libby Hazell ... visual effects producer
Michelle Healey ... visual effects production runner: Weta Digital
G.G. Heitmann Demers ... lead 2D sequence supervisor: Weta Digital (as G.G. Heitmann)
Quentin Hema ... digital paint and roto supervisor: Weta Digital
Allen Hemberger ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Sean Heuston ... compositor: Weta Digital
Tim Hey ... compositor: Weta Digital (as Timothy Hey)
Martin Hill ... shader supervisor: Weta Digital
Maung Maung Hla Win ... layout technical director: Weta Digital
Nic Hodgkinson ... compositor: Weta Digital (as Nicholas Hodgkinson)
Matt Holland ... compositor: Weta Digital
Robin Hollander ... compositor: Weta Digital
Jeremy Hollobon ... animation technical director: Weta Digital
Matt Holmes ... supervising visual effects editor: Weta Digital
Richard Hopkins ... senior camera technical director: Weta Digital
Erin Horton ... assistant to producers: Weta Digital
Kathryn Horton ... 2D compositing manager: Weta Digital
Christopher Horvath ... CG supervisor: Weta Digital
Sandy Houston ... digital paint and roto supervisor: Weta Digital
Victor Huang ... senior animator: Weta Digital
Roja Huchez ... digital modeler: Weta Digital
Lina Hum ... digital effects artist
Katherine Hurst ... 3D lighting technical director: Weta Digital
James Jacobs ... creature technical director: Weta Digital
Mel James ... senior texture artist: Weta Digital
Paul Jenness ... digital modeler: Weta Digital
Mia Jewett ... digital modeler: Weta Digital
Lars Johansson ... creature technical director: Weta Digital
Danny Jones ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Marchand Jooste ... animator: Weta Digital
Simon Jung ... compositor: Weta Digital
Sandip Kalsy ... senior lighting visual effects technical director: Weta Digital
Patrick Kalyn ... senior animator: Weta Digital
Miae Kang ... 3D lighting lead: Weta Digital
Mike Kelly ... layout technical director: Weta Digital (as Michael Kelly)
Jenny Kess ... visual effects production runner: Weta Digital
Deke Kincaid ... digital compositor: Weta Digital
Lonnie Kraatz ... creature technical director: Weta Digital
Alex Kramer ... visual effects on-set survey supervisor: Weta Digital
Lars Kramer ... matchmove artist: Weta Digital
Dmitri Krasnokoutski ... lead shader writer: Weta Digital
Jan Kruse ... compositor: Weta Digital
Ivan La Rosa ... effects technical director: Weta Digital
Keith Lackey ... animation technical director: Weta Digital
Laure Lacroix ... senior compositor: Weta Digital
Andrew Lambert ... tech support
Alexandra Lanzensberger ... compositor: Weta Digital
Michael Lanzensberger ... compositor: Weta Digital
Gary Laurie ... camera technical director: Weta Digital
Kim Lavery ... visual effects bidding producer: Weta Digital
Jason Lazaroff ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Michael Leonard ... senior animator: Weta Digital (as Mike Leonard)
Phillip Leonhardt ... senior compositor: Weta Digital
Joe Letteri ... Senior Visual Effects Supervisor: Weta Digital
Greg Lewis ... animator: Weta Digital
Mingzhi Lin ... 3D lighting technical director: Weta Digital / lighting td
Lance Lones ... senior pipeline engineer: Weta Digital
Zoe Lord ... rotoscope artist: Weta Digital
Ruth-Anne Loveridge ... digital modeler: Weta Digital
Robyn Luckham ... senior animator: Weta Digital
Natalie MacDonald ... digital compositor: Weta Digital
Merlin Bela Wassiij Maertz ... animator: Weta Digital
Daniel Marwick ... visual effects production runner: Weta Digital
Krista Maryanski ... post production coordinator
Jean Matthews ... 3D lighting lead: Weta Digital
Christoph Matthiesen ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Raphael Matto ... lead shader writer: Weta Digital
Steve McGee ... compositor: Weta Digital
Steve McGillen ... compositor: Weta Digital
Catherine McGuire ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Tristan McMahon ... systems administrator: Wet Digital
Brian McMillin ... on-set surveyor: Weta Digital
Iris McPherson ... visual effects production assistant (as Iris Lamprecht)
Matthias Menz ... CG supervisor: Weta Digital
Andrea Merlo ... lead creature technical director: Weta Digital
Tom Mikota ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Simon Millanta ... layout technical director: Weta Digital
Keith Miller ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Seth F. Miller ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital (as Seth Miller)
Saki Mitchell ... senior compositor: Weta Digital (as Masak Mitchell)
Kaori Miyazawa ... digital modeler: Weta Digital
James Moore ... digital modeler: Weta Digital
Richard Moore ... animation supervisor
Eileen Moran ... visual effects executive producer: Weta Digital
Ben Morgan ... compositor: Weta Digital
Jean-Francois Morissette ... matchmove artist: Weta Digital
Chris Moss ... visual effects
Matt Mueller ... senior on-set reference photographer: Weta Digital
Yvonne Muinde ... matte painter: Weta Digital
Gayle Munro ... 2D compositing manager: Weta Digital
Alfred Mürrle ... senior compositor: Weta Digital
Sergei Nevshupov ... CG supervisor: Weta Digital
Wolfgang Niedermeier ... senior camera technical director: Weta Digital
Stephen Nixon ... visual effects coordinator: Weta Digital
Mark Norrie ... technical director: Weta Digital
Keven Norris ... lead texture painter: Weta Digital
Alexander Nowotny ... senior camera technical director: Weta Digital (as Alex Nowotny)
Jane O'Callaghan ... 3D lighting lead: Weta Digital
Mike O'Neill ... 3D lighting technical director: Weta Digital (as Michael O'Neill)
James Ogle ... senior modeler: Weta Digital
Anton Ognyev ... water technical director: Weta Digital
George Oliver ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
David A. Ostler ... 3D lighting technical director: Weta Digital (as David Ostler)
David Owen ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Filippo Paganoni ... render/data wrangler: Weta Digital
Michael Pangrazio ... matte painting supervisor: Weta Digital
Jee Young Park ... animator: Weta Digital
Helen Paul ... compositor: Weta Digital
Hannah Peirce ... compositor: Weta Digital
Dana Peters ... creatures supervisor: Weta Digital
David Phillips ... compositor: Weta Digital
Emrys Plaisted ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Stewart Pomeroy ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Martin Preston ... software supervisor: Weta Digital
Niklas Preston ... digital modeler: Weta Digital
Yann Provencher ... texture painter
Lucas Putnam ... visual effects editor: Weta Digital
Pascal Raimbault ... senior modeler: Weta Digital
Arun Ram-Mohan ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Kade Ramsey ... production runner: Weta digital
Troy Ramsey ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Shane Rangi ... visual effects production runner: Weta Digital
Dane Rapaport ... compositor: Weta Digital
Paul Redican ... compositor: Weta Digital
Phillip Reed ... digital resource coordinator: Weta Digital
Raine Reen ... lead texture painter: Weta Digital
Stephan Remstedt ... senior camera technical director: Weta Digital
Julia Retson ... water technical director: Weta Digital
Marco Revelant ... models supervisor: Weta Digital
Mark Richardson ... compositor: Weta Digital
Marc D. Rienzo ... compositor: Weta Digital (as Marc Rienzo)
Matthew Riordan ... senior animator: Weta Digital
Christian Rivers ... visual creative consultant: Weta Digital
Anastasio Rodriguez ... software developer: Weta Digital
Kevin Romond ... lead water technical director: Weta Digital
Stephen Rosenbaum ... visual effects supervisor: Weta Digital
Stephen Roucher ... scanning and recording technician: Weta Digital
Luaan Ruaine ... facility coordinator: Wetav Digital
Frank Rueter ... compositor: Weta Digital
Bill Ryder ... systems engineer: Weta Digital
Jalil Sadool ... character animator: Weta Digital
Karim Sahai ... compositor: Weta Digital
Christoph Salzmann ... compositor: Weta Digital
Adrian Samuels ... digital resource manager: Weta Digital
Brian Samuels ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Rick Sander ... lighting artist: Weta Digital
Mahria Sangster ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Sean Santiago ... executive in charge of visual effects
Alessandro Saponi ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Michael Sarkis ... senior camera technical director: Weta Digital
Jennifer Lee Scheer ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital (as Jennifer Sheer)
Caterina Schiffers ... compositor: Weta Digital
Hamish Schumacher ... compositor: Weta Digital
Jens Schwarz ... creature technical director: Weta Digital
David Scott ... digital compositor
Brad Selkirk ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Jaeil Seo ... matte painter: Weta Digital
Adam Shand ... digital operations manager: weta digital
Amy Shand ... IT coordinator: Weta Digital
Janet Sharpe ... visual effects production coordinator
Kevin L. Sherwood ... visual effects producer: Weta Digital
Martin Simcock ... compositor: Weta Digital
Gershom Sissing ... digital modeler: Weta Digital
Brett Skinner ... visual effects editorial assistant: Weta Digital
Adam Slater ... layout technical director: Weta Digital
Matt Sloan ... on-set surveyor: Weta Digital
Lori Smallwood ... animation technical director: Weta Digital
Cameron Smith ... compositor: Weta Digital
John Sore ... senior animator: Weta Digital
Eric Soulvie ... software support: Weta Digital
Holger Spill ... software production manager: Weta Digital
Brett Stapleton-French ... compositor: Weta Digital (as Brett Dix)
Justin Steel ... digital modeler: Weta Digital
Albrecht Steinmetz ... senior camera technical director: Weta Digital
Mike Stevens ... senior animator: Weta Digital
John Stevenson-Galvin ... previs modeler: Weta Digital
Paul Story ... senior animator: Weta Digital
Fenella Stratton ... visual effects runner
Nigel Streeter ... layout technical director: Weta Digital
Petra Stueben ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Roxanne Sutherland-Valentine ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Gaku Tada ... 3D lighting lead: Weta Digital
Giuseppe Tagliavini ... digital compositor: Weta Digital
Helene Takacs ... visual effects production coordinator
Chu Tang ... lead shader writer: Weta Digital (as Chu M. Tang)
Eric Tang ... lead creature technical director: Weta Digital
Taisuke Tanimura ... animation technical director: Weta Digital
Martin Tardif ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Sandy Taylor ... visual effects camera department manager: Weta Digital (as Sandy Coco Taylor)
Danny Testani ... animator: Weta Digital (as Danny Tesconi)
Shannon Thomas ... modeler: Weta Digital
Steve Tizzard ... compositor: Weta Digital (as Steven Tizzard)
Geoff Tobin ... lead massive technical director: Weta Digital
Jensen Toms ... lighting technical director: Weta Digital
Denis Trutanic ... senior camera technical director: Weta Digital
Jeff Unay ... facial lead: Weta Digital
Phil Van Der Reyden ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Kara Vandeleur ... texture painter: Weta Digital
Karla Ventocilla ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital (as Karka Curby)
Jenny Vial ... visual effects editor
Sean Noel Walker ... 3D lighting technical director: Weta Digital (as Sean Walker)
Don Waller ... senior animator: Weta Digital
Mike Wallis ... animation production manager: Weta Digital
Tim Ward ... render/data wrangler: Weta Digital
Tamara Watts Kent ... visual effects consultant
Matt Welford ... compositing department supervisor: Weta Digital
R. Christopher White ... visual effects supervisor: Weta Digital
Andy Whittock ... r&d technical director: Weta Digital
Joseph Wilkie ... data wrangler manager: Weta Digital
Pete Williams ... head of digital imaging: Weta Digital
Sarah Wilson ... visual effects production assistant: Weta Digital
Erik Winquist ... visual effects supervisor: Weta Digital
Jedrzej Wojtowicz ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Clare Woodford-Robinson ... terrain modeler: Weta Digital
Malcolm Wright ... 3D lighting technical director: Weta Digital
Kwan Wayne Yu Yee ... assistant technical director
Dennis Yoo ... senior animator: Weta Digital
Chris Young ... senior water technical director: Weta Digital
Marzena Zareba ... matchmove artist: Weta Digital
Johan Åberg ... senior compositor: Weta Digital (as Jophan Aberg)
Peter Chen ... animator: Weta Digital (uncredited)
Duncan Lees ... head of 3D services: Plowman Craven and Associates (uncredited)
Jade Mansueto ... software developer: Weta Digital (uncredited)

Stunts 

Justin B. Carter ... stunts (as Justin Carter)
Rodney Cook ... stunts
Tyrone Costelloe ... stunts
Augie Davis ... stunt coordinator
Mana Hira Davis ... stunts
Peter Dillon ... stunts
Branko Dordevich ... stunts
Steve Drage ... stunts
Craig Dunn ... stunts
Morgan Evans ... stunts
Talor Hammond ... stunts
Winham Hammond ... stunts
Isaac Hamon ... stunts
Peter Hassall ... stunt performer
Peter Hossott ... stunts
Aaron Lupton ... stunts
Tony Marsh ... stunts (as Antonio Marsh)
Tim McLachlan ... stunts
David J. Muzzerall ... stunts (as Dave Muzzerall)
John Osborne ... stunts
Allan Poppleton ... stunts
Shane Rangi ... stunts
Steve Reinsfield ... stunts
Vincent Roxburgh ... stunts
Paul Shapcott ... stunts
Stuart Thorp ... stunts
Gemma Weston ... stunts
Min Windle ... stunts
Tim Wong ... assistant stunt coordinator
Robert Young ... stunts (as Rob Young)
Allan Poppleton ... stunt double (uncredited)
Stuart Thorp ... stunt rigger (uncredited)
Robert Young ... stunt double (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Kane Asher ... dolly grip: "b" camera
Andrew Ayrton ... assistant chief lighting technician
Glen Ayrton ... lighting assistant
Keith Bedford ... dolly grip: second unit
Richard Bluck ... camera operator: blue screen/elements unit
Jeremy Braben ... aerial director of photography
Darren Bradnock ... company grip
David Brown ... chief lighting technician (as Dave Brown)
Geoff Brown ... company grip
Jamie Couper ... lighting assistant
Steve Couper ... second assistant camera: second unit
Tim Critchell ... grip: second unit
Neil Davidson ... still photographer
Chris Emerre ... lighting technician
Ewan Epton ... electrician: Scotland
Craig Farrand ... rigging best boy
Ants Farrell ... lighting technician
Peter Graf ... aerial camera operator: Super-G
Huw Griffiths ... best boy
Dion Hartley ... second grip: second unit
Grant Harvey ... company grip
Conrad Hawkins ... company grip
Brenden Holster ... first assistant camera
Mark Jefferies ... rigging gaffer
Ross Jones ... rigger
Tony Keddy ... key grip
Peter Keith ... video assist operator: Scotland
Russell Kennedy ... second assistant camera: Scotland
Jonny Kerr ... camera loader: Scotland
Michael Larcombe ... stabilized head technician
Martin J. Layton ... camera operator: Scotland (as Marty Layton)
Natacha Lee ... second assistant camera: second unit
Andy Levett ... camera truck driver
Rupert Lloyd-Parry ... company grip: Scotland
Michaela Maguire ... video assistant
Rob Marsh ... additional photographer / camera operator: "b" camera
Peter McCaffrey ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
Dean McCarroll ... first assistant camera: blue screen/elements unit
Ian McCarroll ... camera operator: "b" camera, second unit
Andrew McGeorge ... first assistant camera: second unit
Hamish McIntyre ... key grip: second unit
Cameron McLean ... camera operator: "a" camera, second unit
Garth Michael ... second assistant camera: blue screen/elements unit
Dusty Millar ... film loader
Murray Milne ... underwater camera operator: blue screen/elements unit
Wes Moore ... assistant chief lighting technician: Scotland
Reuben Morrison ... lighting assistant
Nigel Nally ... camera trainee
Mark Newnham ... assistant chief lighting technician: second unit
Evan Pardington ... technocrane technician
Nigel Percy ... lighting assistant
Chris Pert ... lighting assistant
Larry S. Prinz ... chief lighting technician: Scotland (as Larry Prinz)
Ulric Raymond ... first assistant camera: second unit
Melissa Ririnui ... dolly grip: second unit
Chris Ruane ... lighting assistant
Paul Sawtell ... company grip
Matthew Sharp ... lighting technician
Zeb Simpson ... video playback assistant: second unit
Philip A.T. Smith ... second assistant camera
Byron Sparrow ... lighting assistant
Andrew Stroud ... first assistant camera
Michael Taylor ... key video assist operator
Tom Taylor ... second assistant camera: Scotland (as Thomas Taylor)
Manning Tillman ... camera operator: underwater unit
Hansel Verkerk ... lighting assistant
Pierre Vinet ... still photographer
Michael Vivian ... a dolly grip: a camera (as Mick Vivian)
Helen Ward ... key second assistant camera
Stewart Whelan ... first assistant camera: Scotland
Danny Williams ... chief lighting technician: second unit
Alan Wilson ... lighting rigger
Don Wilson ... company grip
Sophie Wilson ... first assistant camera: scenic unit

Animation Department 

Kevin Estey ... animator: Weta Digital
Miguel A. Fuertes ... senior animator

Casting Department 

Morag Arbutthnot ... casting
Louis Elman ... adr voice casting
Liz Mullane ... casting: New Zealand
Miranda Rivers ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Paul Booth ... costume coordinator
Chantelle Bowkett ... costumer
Pauline Bowkett ... assistant costume designer
Bob Buck ... costume supervisor
Clara Dickens ... costumer: second unit
Paul Hambleton ... costumer
Emma Harre ... key costumer
Barbara Harrington ... costume assistant: Scotland
Rebecca Johnston ... costumer (as Bec Johnston)
Pauline Laws ... head pattern maker
Lachlan Mayclair ... machinist
Sophie Mills ... costumer (as Sophie Mae Mills)
Melissa Mundt ... costume machinist
Julie Zavala Ron ... head costumer
Marion Weise ... costume supervisor: Scotland
David Whiteing ... costume assistant: Scotland

Editorial Department 

Rhys Bonney ... previs editor
Tracey Brown ... facilities coordinator: Park Road Post
David Hollingsworth ... digital intermediate colorist
Bin Li ... first assistant editor
James Meikle ... assistant editor
Shanon Moratti ... digital intermediate editor
Jon Newell ... digital intermediate manager
Adrianne Ng ... editorial assistant
Lynne Reed ... color timer
Rebecca Rowe ... post-production coordinator
Adam Scott ... digital intermediate supervisor
Heather Small ... post-production assistant
Jon Thompson ... post production consultant

Location Management 

Miglet Crichton ... assistant location manager: Scotland
Gina Deakin ... location coordinator
Paul John Hunter ... locations
Roger Preston ... assistant location manager (as Roger Podge Preston)
Ashton Radcliffe ... location manager: Scotland
Peta Sinclair ... location manager
Alicia Williams ... location coordinator

Music Department 

Pete Anthony ... conductor: orchestra and choir / orchestrator
Jeff Atmajian ... orchestrator
Chris Bacon ... orchestrator (as Chris P. Bacon)
Mark Berrow ... musician: violin
Rachel Bolt ... viola
Robyn Booker ... music coordinator
The Chieftains ... composer: additional music
Kevin Conneff ... musician: bodhran
Ray Cooper ... musician: percussion
Chris Cozens ... auricle control systems
Dermot Crehan ... musician: Irish fiddle
Brad Dechter ... orchestrator
Andrew Dudman ... additional score recordist
Geoff Foster ... score recordist
Matt Franko ... music preparation
Mark Graham ... music copyist
Richard Grant ... auricle control systems
Claire Greenway ... musician
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Grainne Hambly ... musician: irish harp
James T. Hill ... additional score recordist
James Newton Howard ... orchestrator
Sean Keane ... musician: fiddle
Jean Kelly ... musician: irish harp
Andy Kitchen ... assistant score recordist
Jon Kull ... orchestrator
Chris Lawrence ... musician: double bass (as Chris Laurence)
Denise Luiso ... music supervisor
Steve Mair ... musician: double bass
Mat Malloy ... musician: flute (as Matt Molloy)
Triona Marshall ... musician: irish harp
Metro Voices ... musician: choir
Paddy Moloney ... composer: additional music / musician: uilleann pipes and tin whistle
Julia Newmann ... orchestrator
Carlos Núñez ... musician: recorder
Sinéad O'Connor ... vocals
Anna Marie O'Farrell ... musician: irish harp
David Olson ... music editor
John Parricelli ... musician: guitars
Victor Pesavento ... music preparation
Plan 9 ... music editor
Bonnie Pritzken ... music controller
Justin Reeve ... music coordinator
Simon Rhodes ... score mixer
Marni Sanders ... copyist
Nigel Scott ... assistant music editor
Mike Smith ... musician: drums
Steven L. Smith ... music preparation
Pamela J. Sollie ... score coordinator (as Pamela Sollie)
Stuart Michael Thomas ... technical score advisor
Jim Weidman ... supervising music editor
Bruce White ... viola
Jonathan Williams ... musician: cello
Julia Newmann ... scoring assistant (uncredited)
Patrick Russ ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Phil Allchin ... transportation captain: Scotland
Sean Barclay ... production driver
Guy Bostock ... vehicle coordinator
Spencer Faulkner ... unit driver
Nigel 'Raro' Fluit ... boat wrangler (as Raro Fluit)
Kylie Gaudin ... transportation dispatcher
Aaron Gibson ... transportation co-captain
Paul Gibson ... driver
Reg Gibson ... transportation coordinator
Hayden Hardgrave ... driver
Isaac Lane ... transportation co-captain
Amber Lynch ... transportation dispatcher
Rik Norton ... driver
Steve Royfee ... picture car coordinator: Scotland (as Steve Royffe)
Peter Scally ... military vehicles
Jason Sietu ... driver
Jaffray Sinclair ... picture car coordinator
Gary Tudor ... driver
Brent Ward ... transportation coordinator: water

Other crew 

Malcolm Aitchison ... technical support lead
Kevin Armstrong ... production assistant
Gunner Ashford ... armorer
Sarah Bain ... production secretary
Trevor Bau ... stand-in
Stephen Bayliss ... senior accountant: Weta Digital (as Steve Bayliss)
Bob Beltz ... advisor
Amanda Brand ... unit publicist (as Amanda J. Brand)
Ian Brodie ... aerial coordinator
Philippa Brophy ... production assistant
Andy Buckley ... health and safety coordinator
Eddie Campbell ... dialect coach (as Edward Campbell)
Valerie Campbell ... production assistant: second unit
Pauline Campny ... animal wrangler
Jocelyn Christian ... stand-in
Dawn Clounch ... assistant: Mr. Newirth
Brian Coffey ... production assistant: UK
Hannah Collett ... production office coordinator: Scotland
Trevor Cooper ... film extra
Paul Cornwell ... production runner: UK
Chris Covich ... puppeteer
Carol Ann Crawford ... dialect coach
Anne-Marie Davenport ... assistant accountant
Wayne Docksey ... animal master
Stephen Earner ... location accountant: Scotland (as Stephen C. Earner)
Peter Edge ... technical consultant
Kristian Eek ... assistant production coordinator
Louis Elman ... loop group coordinator: The Pro Actors
Linda Fenwick ... production coordinator
Evie Forno ... production assistant
Janet Gillespie ... production assistant
Robin Haig ... floor runner: UK
Jonathan Harding ... assistant accountant
Donna Harvey ... production assistant
Sue Henry ... craft service
Tracey Hetrick ... assistant: Mr. Lyons
Sarah Hinch ... script supervisor: second unit
Luke Homeres ... Coordinator: Physical Production - Walden Media
Aaron Huriwaka ... armorer
Paul Imrie ... accountant trainee
Ian Jack ... accountant: Weta Digital
Cindy Kahu ... production secretary
Seamus Kavanagh ... production assistant
Heather Kinaston-Smith ... accounts assistant: Weta Digital
Paul Kingdom ... film extra
Catherina Ren Knerr ... assistant: actor: brian cox
Eric Ladd ... title designer: Ignite Creative
Liz Lane ... production assistant
Jamie Lawrence ... production assistant
David Lenna ... pipeline engineer
Pip Longson ... production assistant (as Pip Longsen)
Sam Louie ... title designer: Ignite Creative
Billie Lusk ... craft service assistant
Sebastian Marr ... payroll accountant
Alana Martinero ... production assistant
Christie Mattull ... insurance services
Averil Mawhinney ... production accountant
Ashley McFarlane ... stand-in
Carlton McRae ... film extra
Iain Middleton ... film extra
Mike Minogue ... production assistant
Marie Moderson ... animal wrangler
Dianne Moffatt ... script supervisor (as Di Moffatt)
Dean Morganty ... film extra
Amy Munro ... production runner
Linus Murphy ... first assistant accountant
Nigel Nally ... production assistant
Maurice Newport ... unit assistant
Tony Orbell ... cast tutor
Vanessa Redmond ... production coordinator: blue screen/elements unit
Matt Reid ... production assistant
Merrin Ruck ... script supervisor: blue screen/elements unit
Jean-Marc Rulier ... 3D scanning specialist
Daniel Sewell ... avid support engineer: UK
Samantha Sheridan ... production office coordinator: Scotland
Peter J. Silbermann ... marketing consultant
Kari Smith ... unit assistant
Sarah Smith ... assistant: Mr. Russell
Jill Soper ... assistant: Mr. Osborne
Bronwen Stewart ... production office coordinator: second unit
David Strong ... military consultant
Fa Suluvave ... assistant accountant (as Faroula Suluvane)
Nimrod Sztern-Adlide ... video split assistant
Richard Thurston ... production assistant
Robbie Titchener ... film extra
Brenna Townshend ... assistant: Mr Etel / production assistant
Melanie Turner ... travel coordinator (as Mel Turner)
Dianne Twiddy ... production accountant: Scotland
Marc Tyron ... assistant accountant
Mark Vette ... head animal wrangler
Andy Wickens ... lab liaison
Chris Winter ... consultant: IT
Glynn Henderson ... safety consultant, Scotland (uncredited)
Sean McChesney ... stand-in (uncredited)

Thanks 

William A. Hillocks ... special thanks
John Lamont ... special thanks
Tristan Lascoumes ... dedicatee
John Seale ... special thanks
Stan Swann ... special thanks
Jack Thompson ... special thanks
Viki Thompson ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page