Edit

(TV Series)

(2003)

Full Cast & Crew

Directed by 

Tim Matheson

Writing Credits  

Edward Allen Bernero ... (creator) &
John Wells ... (creator)
 
Janine Sherman Barrois ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
Jimmy Doherty (credit only)
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Murphy Guyer ...
Lieutenant
...
Ginger
...
A.D.A. Sharon Burns
...
Barbara Halsted
...
...
...
...
John Schiappa ...
Frankie
Thom Sesma ...
Dr. Ben Chow
Robert Prescott ...
Hollander
...
Shields
...
Candy
...
Violet O'Neill ...
Bethany
...
Billy
Anthony Patrick Thomas ...
Black Guy
Kent Cassella ...
Sergeant
...
Cherene Snow ...
Female Passenger
Billy Staples ...
Bus Driver
Rest of cast listed alphabetically:
Alyxx Morgen ...
Nurse Morgen (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Grant Anderson ... co-producer
Edward Allen Bernero ... executive producer
Siobhan Byrne O'Connor ... producer
Charles S. Carroll ... producer
Christopher Chulack ... executive producer
Kristin Harms ... producer
Brooke Kennedy ... executive producer
Glenn Kershaw ... co-producer
John Ridley ... consulting producer
Janine Sherman Barrois ... producer
Andrew Stearn ... producer
Vicki Voltarel ... co-producer
John Wells ... executive producer
Scott A. Williams ... co-executive producer (as Scott Williams)

Music by 

Martin Davich

Cinematography by 

Glenn Kershaw ... director of photography

Film Editing by 

Fred Peterson

Casting By 

Beth Bowling ... (casting: New York)
John Frank Levey ... (casting: Los Angeles)
Kim Miscia ... (casting: New York)

Production Design by 

Loren Weeks

Art Direction by 

Henry Dunn

Set Decoration by 

Jacqueline Jacobson Scarfo

Costume Design by 

Daniel Lawson

Makeup Department 

Stephen G. Bishop ... key hair stylist (as Stephen Bishop)
Frances A. Kolar ... key makeup artist (as Frances Kolar)

Production Management 

Charles S. Carroll ... unit production manager
Daniel R. Chavez ... executive in charge of post production
Ryan DeGard ... post-production supervisor
Joshua Levey ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Stacey Beneville ... second assistant director
T. Sean Ferguson ... first assistant director

Art Department 

Dennis Causey ... set dresser
Charles Cecil ... construction coordinator
Chris DeTitta ... leadman
Anthony Dimeo ... property master (as Anthony DiMeo)
Timothy Joliat ... on-set dresser
John Victor Patterson ... scenic artist
James Pesce ... props
Jonathan Tessler ... property master
Patricia Walker ... scenic charge (as Pat Walker)
Robert Zorella ... art department coordinator
Peter Regnier ... props (uncredited)

Sound Department 

Kevin B. Barron ... assistant sound editor (as Kevin Poor)
Mike Brooks ... re-recording mixer (as Michael Brooks)
Damon Cohoon ... assistant sound editor
Dave Concors ... re-recording mixer
Michael Crabtree ... foley artist
Doug Davey ... re-recording mixer
Al Gomez ... sound mixer
Eric Gotthelf ... adr mixer
Michael Jiron ... re-recording mixer
Kim Maitland ... b unit mixer / sound recordist
John McCormick ... sound mixer
Daniel McIntosh ... sound: additional unit
Eric Moss ... assistant sound editor
Walter Newman ... supervising sound editor
T.J. O'Mara ... sound
Gary Parker ... boom operator
Troy Porter ... adr mixer
Georgiana Ramsland ... sound editor
Alex Raspa ... adr mixer
Adam Sawelson ... re-recording mixer
Timothia Sellers ... sound utility
Allen L. Stone ... re-recording mixer
Noah Timan ... sound mixer: B unit
David Werntz ... sound effects editor
Wayne O'Brien ... m&e re-recording mixer (uncredited)

Stunts 

Myra 'Dakota' Bown ... stunt double: Ann Margret
Blaise Corrigan ... stunts
Gene Harrison ... stunts
Cort Hessler ... stunt coordinator
Tina Mckissick ... stunts
Manny Siverio ... stunts
Erik Solky ... stunt double
Bruce Paul Barbour ... stunt driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Gregory Cahill ... grip
Peter Fernberger ... director of photography: second unit
John Keating ... grip
John Krause ... grip
Derek Murphy ... best boy electric
Saade Mustafa ... electrician
Mike O'Shea Jr. ... steadicam operator (as Michael O'Shea)
Linda Phillips ... generator operator
Frank Rinato ... first assistant camera: "a" camera
Joseph Sciretta ... gaffer
Charles Sherron ... best boy grip (as Charlie Sherron)
Pierson Silver ... assistant camera
Francis Spieldenner ... assistant camera
Paul Volo ... key grip

Casting Department 

Melissa Braun ... extras casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Bryan Mathison ... costumer

Location Management 

Dan Cooley ... location assistant
Suk Yi Mar ... assistant location manager
Ben McCrea ... location manager
Daniel Pollack ... location scout
Elias Scoropanos ... location coordinator
Teddy Yoon ... assistant location manager
Tim Stacker ... assistant location manager (uncredited)

Music Department 

The Crystal Method ... composer: theme "Keep Hope Alive"
Ann Kline ... music supervisor
Nicholas Viterelli ... music editor (as Nick Viterelli)

Transportation Department 

Doug Facciponti ... picture car mechanic

Other crew 

Angela Amato ... story consultant
Patricia Charles ... accounting clerk
Dennis DeFrehn ... staff
Erika Harrison ... production staff
John Malakoff ... production travel consultant
Charles Murray ... story editor
Yuell Newsome ... film librarian
Jim Nickas ... production assistant
Howie Nicoll ... assistant: Christopher Chulack
Holly Unterberger ... script supervisor
Amy D'Alessandro ... titles (uncredited)
Jennifer Gaston-Gates ... accounting clerk (uncredited)
Chester A. Sims II ... stand-in (uncredited)
Krystle Sosa ... additional production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page