IMDb > "Stargate SG-1" Summit (2001)

"Stargate SG-1" Summit (2001)

« Prev | 102 of 213 Episodes | Next »

Photos (See all 4 | slideshow)

Overview

User Rating:
8.1/10   357 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
Director:
Writers:
Brad Wright (developed for television by) &
Jonathan Glassner (developed for television by) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Summit on IMDbPro.
Original Air Date:
19 December 2001 (Season 5, Episode 15)
Genre:
Plot:
In a Tok'ra plan to wipe out the Goa'uld, Daniel goes undercover as Yu's servant to release a poison at a meeting of the system lords. Meanwhile a Goa'uld attack on the Tok'ra base leaves the rest of SG-1 with their hands full. Full summary » | Add synopsis »
Plot Keywords:

Cast

 (Episode Cast) (in credits order)

Episode Crew
Directed by
Martin Wood 
 
Writing credits
Brad Wright (developed for television by) &
Jonathan Glassner (developed for television by)

Joseph Mallozzi (written by) &
Paul Mullie (written by)

Produced by
Richard Dean Anderson .... executive producer
Robert C. Cooper .... executive producer
Michael Greenburg .... executive producer
Joseph Mallozzi .... supervising producer
Paul Mullie .... supervising producer
N. John Smith .... co-executive producer
Brad Wright .... executive producer
 
Original Music by
Joel Goldsmith 
 
Cinematography by
Peter F. Woeste (director of photography) (as Peter Woeste)
 
Film Editing by
Brad Rines 
 
Casting by
Paul Weber 
 
Production Design by
Richard Hudolin 
 
Art Direction by
Brentan Harron 
Bridget McGuire (supervising art director)
Doug McLean 
Ivana Vasak 
 
Set Decoration by
Mark Davidson 
Robert Davidson 
 
Costume Design by
Christina McQuarrie 
 
Makeup Department
Stacey Butterworth .... wig maker
 
Production Management
John G. Lenic .... production manager
Michael S. McLean .... post-production supervisor
 
Second Unit Director or Assistant Director
Ryan Kosmynka .... second assistant director
Andy Mikita .... second unit director
Bill Mizel .... first assistant director
 
Art Department
Steve Craine .... head painter
David Sinclair .... property master
Thom Wells .... construction coordinator
Karie Adkens .... assistant property master (uncredited)
Kenny Gibbs .... assistant property master (uncredited)
 
Sound Department
Devan Kraushar .... supervising sound editor
Iain Pattison .... sound re-recording mixer
James Wallace .... sound editor
 
Special Effects by
Bill Pankiw .... special effects
Dan Rebert .... creature effects supervisor: Masters FX LA
Dan Rebert .... prosthetic supervisor: Masters FX LA
Mark Stope .... model maker (uncredited)
 
Visual Effects by
Mark Benard .... visual effects producer
Michelle Comens .... visual effects supervisor
Janice Groom .... visual effects operations supervisor
Shannon Gurney .... visual effects coordinator
Robin Hackl .... compositing lead: Image Engine
Robin Hackl .... visual effects supervisor: Image Engine
James Halverson .... digital artist
James Halverson .... matte painter
Christopher Mossman .... executive producer: Image Engine
Joseph Ngo .... visual effects
Derek Stevenson .... digital artist
Naomi Stopa .... digital effects coordinator
Trevor Strand .... digital compositing artist
Lisa Turner .... visual effects coordinator: Image Engine
Bruce Woloshyn .... senior digital compositing artist
Greg Hansen .... visual effects artist (uncredited)
 
Stunts
Dan Shea .... stunt coordinator
Jason Calder .... stunt performer (uncredited)
Leanne Hindle .... stunt double (uncredited)
Dan Shea .... stunt double: Richard Dean Anderson (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Amie Gibbins .... second assistant camera
Ted Smith .... first assistant camera
Troy James Sobotka .... dolly operator: "b" camera
Troy James Sobotka .... key grip: second unit
Jay Stroburg .... rigging gaffer
Jay Stroburg .... set wireman
 
Casting Department
Sandra Couldwell .... extras casting
Carol Kelsay .... casting: Canada
Ivy Isenberg .... casting associate: USA (uncredited)
 
Editorial Department
Flavio Bidese .... on-line editor
Michael Eliot .... post-production consultant
Jennifer Johnson .... post-production coordinator
Dave Rees .... assistant editor
Raymond Chua .... post-production assistant (uncredited)
 
Music Department
David Arnold .... composer: original themes
Rick Chadock .... music editor
 
Transportation Department
Lennard H. Chan .... transportation coordinator
 
Other crew
Amanda Alexander .... script supervisor
Cath-Anne Ambrose .... script coordinator
Ivon R. Bartok .... assistant to executive producer
Heenan Blaikie .... legal counsel
Charles E. Davis .... u.s. department of defence project officer
Peter DeLuise .... creative consultant
Nicole Forest .... production accountant
Jonathan Glassner .... executive consultant
Carol Horn .... legal counsel
Kaayla Ryane .... production coordinator
Lynn Smith .... location manager
Ronald Wilkerson .... story editor (as Ron Wilkerson)
Evan Allen .... production assistant (uncredited)
Kim Cowan .... unit publicist (uncredited)
Paul Gendreau .... publicist (uncredited)
Tom Giannazzo .... military advisor (uncredited)
Robert M. Malachowski Jr. .... title designer: main titles (uncredited)
 

Series Crew
These people are regular crew members. Were they in this episode?
Original Music by
Peter Bernstein 
Ken Harrison 
 
Casting by
Stuart Aikins 
Sean Cossey 
 
Art Direction by
Barbara Wilson 
 
Makeup Department
Ken Culver .... prosthetic technician
Mike Fields .... special makeup effects artist
Lee Joyner .... makeup effects crew
Shauna Magrath .... assistant makeup artist
Ryan Nicholson .... prosthetic effects designer (season 3)
Christopher Mark Pinhey .... assistant makeup artist
Geoff Redknap .... special makeup effects artist
Sean Sansom .... special makeup effects artist
Christ Stanley .... assistant alien production: airbrushing
 
Second Unit Director or Assistant Director
Trevor Brokop .... third assistant director
Janice Genn .... second assistant director (2001, 2002, 2003)
Janice Genn .... third assistant director (2000, 2001)
Ted Rae .... second unit director (two episodes)
Gisela Schulte .... third assistant director
 
Art Department
Douglas W. Beard .... model maker
Dallas Bittner .... model maker
Peter Bodnarus .... set designer (season 6)
Lubor Cencak .... scenic artist
Richard Cummins .... props
Tim Dagley .... on-set dresser
Salmon Harris .... storyboard artist
G. Andrew Hussey .... set dresser
John B. Keys .... scenic artist
Colin Matthews .... assistant property master
Ken Rabehl .... illustrator
Jim Ramsay .... assistant art director (season 6)
Francisco Rosa .... painter
Ross Walshe .... scenic carpenter
 
Sound Department
Adam Boyd .... sound effects editor
Lisa Doyle .... sound editor
Adam Gejdos .... sound effects editor
Talvinder Gill .... assistant sound editor
Chris Glyn-Jones .... alternate boom operator (1999-2000)
Jeff Hamon .... adr mixer
Brad Hillman .... sound re-recording mixer
Graeme Hughes .... sound re-recording mixer
Philip Hunter .... dialogue editor
Jim Lacamel .... boom operator
Michael Miller .... adr mixer
Rory O'Neill .... boom operator: second unit
Rory O'Neill .... sound assistant: day call
Jean Raymond .... foley mixer
Adam Sharpe .... sound re-recording mixer
 
Special Effects by
Claude Bouchard .... special effects rigger
Steve Fink .... technician: Steve Johnson's XFX
Matthew Jorgensen .... special effects makeup artist: Todd Masters FX
Michael O'Brien .... mold department: Masters FX Inc. (2003)
Ted Rae .... miniature photography (2 episodes)
 
Visual Effects by
Philip Edward Alexy .... 3D lead digital artist: GVFX
Vishal Anand .... visual effects
Dave Axford .... model shop supervisor
Louise Barkholt .... visual effects producer: GVFX (season 6)
Barb Benoit .... digital compositing artist
Nadine Blackler .... digital compositor
Neill Blomkamp .... 3D animator
Kathryn Bolt .... digital compositing artist (seasons 3-6)
Landon Bootsma .... digital effects artist
Eric Chauvin .... digital matte painter (multiple episodes) (1997)
Billy D. Choi .... visual effects supervisor (1999)
Dug Claxton .... digital compositing artist
Richard J. Cook .... digital effects producer: VisonArt
John D.B. Cox .... motion control operator
Jayne Craig .... visual effects coordinator
Kristin Dearholt .... rotoscope artist
Theo Diamantis .... visual effects
Jean-Luc Dinsdale .... visual effects coordinator
Jean-Luc Dinsdale .... visual effects supervisor
Keegan Douglas .... digital effects artist
Leif Einarsson .... computer graphics lead animator: Digital Magic
Joe Farrell .... digital compositing artist (2000)
Ted Fay .... director of technology: VisionArt
Haskell Friedman .... technical director (1998-1999)
Haskell Friedman .... visual effects digital artist (1998-1999)
Paul Furminger .... visual effects editor
Kevin Genzel .... digital compositor
Martin Halle .... digital effects artist
Hamish Hamilton .... digital artist: rotoscope artist
Hamish Hamilton .... visual effects assistant
Ivan Hayden .... visual effects assistant
Gudrun Heinze .... digital compositing artist
Shawn Hillier .... digital compositing artist
Sylvain Huard .... 3D animator
Jody Jessop .... visual effects assistant coordinator
Andrew Karr .... digital artist
Jeremy Kehler .... digital compositor
John Kennedy .... digital artist
Jaye Krebs .... digital compositor
James Lau .... digital artist
Tony Lawrence .... digital effects artist
Rosano Lepri .... digital compositing artist
May Leung .... 3D animator
Kimberley Liptrap .... 3D animator
Dan Mayer .... 3D animator
Jennifer McEachern .... visual effects assistant
Brian Moylan .... digital compositing artist
Brian Moylan .... matte painter
Marianne O'Reilly .... visual effects producer: Rainmaker (2000-2003)
Eric Petey .... digital artist: Lost Boys Studios
Carmen Pollard .... digital compositing artist
Ted Rae .... visual effects supervisor (2 episodes)
Betty Shaw .... systems administrator: GVFX (1998-2001)
Rik Shorten .... visual effects coordinator: GVFX
Elaine Sipos .... digital compositing artist
Jessica Sjoblom .... rotoscope artist
Joel Skeete .... senior digital compositing artist
Jason Snea .... compositor (season 1)
Linda Tremblay .... digital compositing artist
Bruce Turner .... visual effects supervisor
Simon van de Lagemaat .... 3D animator
Chris Van Dyck .... digital compositing artist
Steven Wendland .... visual effects coordinator
Wendy Whaley .... digital compositing artist
Arnold Yuki .... rotoscope artist
Charlene Eberle Douglas .... visual effects assistant (uncredited)
Daniel Osaki .... visual effects (uncredited)
Paolo G. Venturi .... digital artist: Gekko/double secret productions animated logos (uncredited)
 
Stunts
Ed Anders .... stunts
Chad Bellamy .... stunts
Simon Burnett .... stunts
Kirk Caouette .... stunt double
Kirk Caouette .... utility stunts
Mike Carpenter .... utility stunts
Kimberly Chiang .... stunt double
Janina Dall .... stunt double
Mike Desabrais .... stunts
Mike Dopud .... stunts
Joe Doserro .... stunts
Bill Edwards .... stunts
Jon Kralt .... stunts
Dave Lane .... stunt rigger
Kit Mallet .... stunts
Leslie McMichael .... stunt double
Steven McMichael .... utility stunts
Phillip Mitchell .... stunts
Rick Moore .... stunt double
Gaston Morrison .... stunts (as Gaston Howard)
Kirby Morrow .... stunt double: T'arac
Jovan Nenadic .... stunt double
Scott Nicholson .... stunts (various seasons)
Shawn C. Orr .... stunts
Darryl Quon .... stunts
Dan Rizzuto .... stunt double
Jeffrey C. Robinson .... utility stunts
John Sampson .... stunt rebel jaffa (episode # 809)
Chris Sayour .... stunts (as Christopher Sayor)
Sharon Simms .... stunt double
Lori Stewart .... stunt double
Sylvesta Stuart .... stunt performer (multiple episodes)
Clay Virtue .... stunts
Marshall Virtue .... stunts
Rob Wilton .... stunts
 
Camera and Electrical Department
Geoff Baker .... grip (1997)
Ryan Gillard .... first assistant camera (1999-2001)
David Gray .... still photographer
Aaron Haesler .... camera trainee (season 9)
Oliver Hajdu .... rigging best boy
Mark Lunn .... assistant camera (seasons 9-10)
Chris McMullin .... camera operator
W. James Meagher .... camera trainee
W. James Meagher .... daily second assistant camera
Brett Peterson .... rigging grip
George Ramage .... rigging best boy
Joe Waistell .... first assistant camera: second unit
Darek Wyszynski .... first assistant camera
 
Animation Department
Patrick Kalyn .... animator
 
Casting Department
Mary Jo Slater .... casting: USA
Paul Weber .... casting: USA
 
Costume and Wardrobe Department
Sheila White .... costumer: special effects costumes
 
Editorial Department
Mark Hornish .... editor: main titles
Anne Marie McGinn .... assistant post-production coordinator (2 seasons)
Holly Amber Proulx .... post-production assistant coordinator
Kevin Willis .... assistant editor (1997-2000)
 
Music Department
Tim Boyle .... score mixer
Vladimir Horunzhy .... composer: additional music
Dennis McCarthy .... conductor
Chris Neel .... soundtrack album producer
Marc S. Perlman .... music editor
Shawn Pierce .... music editor
 
Transportation Department
Chris J. Clayton .... driver
 
Other crew
Krista Abraham .... intern (2002-2003)
Gillian Andrew .... first assistant accountant
Gregory Astop .... assistant location manager (2004)
Ron Blecker .... technical advisor
Andrea Boorman .... assistant production coordinator
Kieran Cuddihy .... production assistant
H. Michael Dale .... fabricator
Chris Derochie .... texture artist (1 episode)
Darren Giblin .... office production assistant
Darren Giblin .... production assistant
Jacquie Janzen .... stand-in (3 seasons)
Lee Jenkinson .... accounting clerk (pilot episode)
Bonnie Judd .... animal trainer
Ryan Judd .... animal trainer
David Kurvers .... computer playback operator
David Kurvers .... production assistant
Jamie Lake .... assistant location manager (1997-2003)
David Langtry .... computer playback operator
Anthony A. Lewis .... production assistant
Nathan Lomax .... production assistant
Lukasz Madziag .... production assistant
Pancho Mansfield .... network executive
Todd Masters .... puppeteer: "Asgard"
Peter Munro .... location scout (season 7)
Bill Nikolai .... stand-in
Christina Ollson .... production assistant (seasons 8-9)
Elva Parsons .... payroll accountant
Brigitte Prochaska .... unit publicist
Brad Proctor .... puppeteer: "Asgard"
Holly Amber Proulx .... production assistant
Andrew Simpson .... animal trainer
Ryan Steacy .... armorer
Emily Thierry-Gray .... production assistant
Chris Turner .... stand-in
Heather Vedan .... assistant location manager (2004)
Bill Vigars .... publicist (2003)
Annie Wilkinson .... set tutor
 
Production CompaniesDistributorsOther Companies

Additional Details

Runtime:
Argentina:60 min
Certification:

Did You Know?

Trivia:
The first time that Anubis is mentioned by name.See more »
Goofs:
Revealing mistakes: When the two SG Teams are preparing to enter the Stargate to visit the Tok'ra, the reflection of the event horizon on the window of the Stargate Operations room does not resemble a normal event horizon.See more »
Quotes:
Aldwin:Are you interested in Tok'ra engineering?
Colonel Jack O'Neill:Oh. Interested doesn't quite describe how I truly feel.
Aldwin:Well, you're welcome to join us.
Colonel Jack O'Neill:Thank you Aldwin, but I have to go help Teal'c... wait for Daniel.
See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
Main TitleSee more »

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for "Stargate SG-1" (1997)

Related Links

Main series Episode guide Full cast and crew
Company credits IMDb TV section IMDb Action section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.