IMDb > "Stargate SG-1" Emancipation (1997)

"Stargate SG-1" Emancipation (1997)

« Prev | 3 of 213 Episodes | Next »

Photos (See all 12 | slideshow)

Overview

User Rating:
6.2/10   953 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
Director:
Writers:
Brad Wright (developed for television by) &
Jonathan Glassner (developed for television by) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Emancipation on IMDbPro.
Original Air Date:
8 August 1997 (Season 1, Episode 3)
Genre:
Plot:
While exploring a world populated by Mongol descendants, Capt. Carter is abducted as a wife of a local warlord. Full summary » | Add synopsis »

Cast

 (Episode Cast) (in credits order)

Richard Dean Anderson ... Colonel Jack O'Neill

Michael Shanks ... Dr. Daniel Jackson

Amanda Tapping ... Captain Samantha Carter

Christopher Judge ... Teal'c

Don S. Davis ... Major General George Hammond (credit only)

Cary-Hiroyuki Tagawa ... Turghan

Jorge Vargas ... Abu

Soon-Tek Oh ... Moughal

Crystal Lowe ... Nya (as Crystal Lo)
Marilyn Chin ... Clanswoman

Episode Crew
Directed by
Jeff Woolnough 
 
Writing credits
Brad Wright (developed for television by) &
Jonathan Glassner (developed for television by)

Katharyn Powers (written by)

Produced by
Richard Dean Anderson .... executive producer
Ron French .... producer
Jonathan Glassner .... executive producer
Michael Greenburg .... executive producer
Jeff King .... co-executive producer (as Jeffrey F. King)
Brad Wright .... executive producer
 
Original Music by
Kevin Kiner 
 
Cinematography by
Peter F. Woeste (director of photography) (as Peter Woeste)
 
Film Editing by
Brad Rines 
 
Casting by
Mary Jo Slater 
Paul Weber 
 
Production Design by
Richard Hudolin 
 
Art Direction by
Bridget McGuire  (as Bridgit McGuire)
 
Set Decoration by
Mark Davidson 
Robert Davidson 
 
Costume Design by
Christina McQuarrie 
 
Makeup Department
Stacey Butterworth .... wig maker
Heather Calvert .... assistant hair stylist
Julie McHaffie .... hair stylist
Jan Newman .... makeup artist
Charles Porlier .... special makeup effects artist
Fay von Schroeder .... special makeup effects artist
Diana Alouise .... hair stylist (uncredited)
 
Production Management
Ron French .... production manager
Michael S. McLean .... post-production supervisor
 
Second Unit Director or Assistant Director
Matthew Blecha .... second assistant director (as Matthew J. Blecha)
Andy Mikita .... first assistant director
Martin Wood .... second unit director
 
Art Department
Malcolm MacLean .... head painter
Dan Sissons .... property master
G. Scott Stewart .... construction department
Thom Wells .... construction coordinator
Lorraine Yawney .... construction buyer: pilot
Karie Adkens .... assistant property master (uncredited)
Gordon Bellamy .... supervisor: prop makers, sculptors, model makers (uncredited)
Doug McLean .... assistant art director (uncredited)
Tiara Motem .... property buyer (uncredited)
 
Sound Department
David M. Cyr .... sound mixer (as David Cyr)
James Genn .... sound editor
Dean Giammarco .... re-recording mixer
Iain Pattison .... additional re-recording mixer
Paul A. Sharpe .... re-recording mixer (as Paul Sharpe)
 
Special Effects by
Pierre-Paul Charbonneau .... special effects coordinator (as Pierre Paul Charbonneau)
Dan Rebert .... creature effects supervisor: Masters FX LA
Dan Rebert .... prosthetic supervisor: Masters FX LA
 
Visual Effects by
Michelle Comens .... visual effects coordinator
Robert Habros .... visual effects executive
Kent Matheson .... matte painter
Ted Rae .... visual effects supervisor
 
Stunts
Scott J. Ateah .... stunt coordinator (as Scott Ateah)
Curt Bonn .... stunt rigging coordinator
Dan Shea .... stunt double: Richard Dean Anderson (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Tim Atkins .... chief lighting technician
Rod Crombie .... camera operator
Nick Kuchera .... key grip
Benoît Lamarche .... grip
Ted Smith .... first assistant camera
Jay Stroburg .... rigging gaffer
Jay Stroburg .... set wireman
John Carron .... playback operator (uncredited)
 
Casting Department
Carol Kelsay .... casting: Canada
 
Costume and Wardrobe Department
Zoya Niechoda .... costumer
Marco Pimenta .... set supervisor: second unit (as Marco Daxton)
 
Editorial Department
Flavio Bidese .... on-line editor
Michael Eliot .... post-production consultant (as R. Michael Eliot)
Dawn Knight .... post-production coordinator
Doug Oke .... assistant editor
Fred W. Richters .... on-line editor
Mike Banas .... post-production assistant (uncredited)
 
Location Management
Leanne Arnott .... location manager
 
Music Department
David Arnold .... composer: original themes
Richard S. Kaufman .... music supervisor
 
Transportation Department
Ian 'Moss' Urquhart .... transportation coordinator
 
Other crew
Heenan Blaikie .... legal counsel
Robert C. Cooper .... executive story editor
Charles E. Davis .... u.s. department of defence project officer
Candice Field .... script supervisor
Nicole Forest .... production accountant
Rob Fournier .... lead armourer
Marion Gonneville .... production coordinator
Carol Horn .... legal counsel
Victoria James .... production associate
John G. Lenic .... assistant to co-executive producer
George Montgomery .... title designer
Katharyn Powers .... executive story consultant
Kim Cowan .... media coordinator (uncredited)
Erin Fitzgerald .... adr walla group (uncredited)
Carol Marks-George .... unit publicist (uncredited)
 

Series Crew
These people are regular crew members. Were they in this episode?
Writing credits
(in alphabetical order)
Jonathan Glassner  developed for television by
Brad Wright  developed for television by

Casting by
Stuart Aikins 
Sean Cossey 
 
Art Direction by
Barbara Wilson 
 
Makeup Department
Ken Culver .... prosthetic technician
Mike Fields .... special makeup effects artist
Lee Joyner .... makeup effects crew
Shauna Magrath .... assistant makeup artist
Ryan Nicholson .... prosthetic effects designer (season 3)
Christopher Mark Pinhey .... assistant makeup artist
Geoff Redknap .... special makeup effects artist
Sean Sansom .... special makeup effects artist
Christ Stanley .... assistant alien production: airbrushing
 
Second Unit Director or Assistant Director
Trevor Brokop .... third assistant director
Janice Genn .... second assistant director (2001, 2002, 2003)
Janice Genn .... third assistant director (2000, 2001)
Ted Rae .... second unit director (two episodes)
Gisela Schulte .... third assistant director
 
Art Department
Douglas W. Beard .... model maker
Dallas Bittner .... model maker
Peter Bodnarus .... set designer (season 6)
Lubor Cencak .... scenic artist
Richard Cummins .... props
Tim Dagley .... on-set dresser
Salmon Harris .... storyboard artist
G. Andrew Hussey .... set dresser
John B. Keys .... scenic artist
Colin Matthews .... assistant property master
Ken Rabehl .... illustrator
Jim Ramsay .... assistant art director (season 6)
Francisco Rosa .... painter
Ross Walshe .... scenic carpenter
 
Sound Department
Adam Boyd .... sound effects editor
Lisa Doyle .... sound editor
Adam Gejdos .... sound effects editor
Talvinder Gill .... assistant sound editor
Chris Glyn-Jones .... alternate boom operator (1999-2000)
Jeff Hamon .... adr mixer
Brad Hillman .... re-recording mixer
Graeme Hughes .... re-recording mixer
Philip Hunter .... dialogue editor
Jim Lacamel .... boom operator
Michael Miller .... adr mixer
Rory O'Neill .... boom operator: second unit
Rory O'Neill .... sound assistant: day call
Adam Sharpe .... re-recording mixer
Jean Tejkel .... foley mixer (as Jean Raymond)
 
Special Effects by
Claude Bouchard .... special effects rigger
Steve Fink .... technician: Steve Johnson's XFX
Matthew Jorgensen .... special effects makeup artist: Todd Masters FX
Michael O'Brien .... mold department: Masters FX Inc. (2003)
Ted Rae .... miniature photography (2 episodes)
 
Visual Effects by
Philip Edward Alexy .... 3D lead digital artist: GVFX
Vishal Anand .... visual effects
Dave Axford .... model shop supervisor
Louise Barkholt .... visual effects producer: GVFX (season 6)
Barb Benoit .... digital compositing artist
Nadine Blackler .... digital compositor
Neill Blomkamp .... 3D animator
Kathryn Bolt .... digital compositing artist (seasons 3-6)
Landon Bootsma .... digital effects artist
Eric Chauvin .... digital matte painter (multiple episodes) (1997)
Billy D. Choi .... visual effects supervisor (1999)
Dug Claxton .... digital compositing artist
Richard J. Cook .... digital effects producer: VisonArt
John D.B. Cox .... motion control operator
Jayne Craig .... visual effects coordinator
Kristin Dearholt .... rotoscope artist
Theo Diamantis .... visual effects
Jean-Luc Dinsdale .... visual effects coordinator
Jean-Luc Dinsdale .... visual effects supervisor
Keegan Douglas .... digital effects artist
Leif Einarsson .... computer graphics lead animator: Digital Magic
Joe Farrell .... digital compositing artist (2000)
Ted Fay .... director of technology: VisionArt
Haskell Friedman .... technical director (1998-1999)
Haskell Friedman .... visual effects digital artist (1998-1999)
Paul Furminger .... visual effects editor
Kevin Genzel .... digital compositor
Martin Halle .... digital effects artist
Hamish Hamilton .... digital artist: rotoscope artist
Hamish Hamilton .... visual effects assistant
Ivan Hayden .... visual effects assistant
Gudrun Heinze .... digital compositing artist
Shawn Hillier .... digital compositing artist
Sylvain Huard .... 3D animator
Jody Jessop .... visual effects assistant coordinator
Andrew Karr .... digital artist
Jeremy Kehler .... digital compositor
John Kennedy .... digital artist
Jaye Krebs .... digital compositor
James Lau .... digital artist
Tony Lawrence .... digital effects artist
Rosano Lepri .... digital compositing artist
May Leung .... 3D animator
Kimberley Liptrap .... 3D animator
Dan Mayer .... 3D animator
Jennifer McEachern .... visual effects assistant
Brian Moylan .... digital compositing artist
Brian Moylan .... matte painter
Marianne O'Reilly .... visual effects producer: Rainmaker (2000-2003)
Eric Petey .... digital artist: Lost Boys Studios
Carmen Pollard .... digital compositing artist
Ted Rae .... visual effects supervisor (2 episodes)
Betty Shaw .... systems administrator: GVFX (1998-2001)
Rik Shorten .... visual effects coordinator: GVFX
Elaine Sipos .... digital compositing artist
Jessica Sjoblom .... rotoscope artist
Joel Skeete .... senior digital compositing artist
Jason Snea .... compositor (season 1)
Linda Tremblay .... digital compositing artist
Bruce Turner .... visual effects supervisor
Simon van de Lagemaat .... 3D animator
Chris Van Dyck .... digital compositing artist
Steven Wendland .... visual effects coordinator
Wendy Whaley .... digital compositing artist
Arnold Yuki .... rotoscope artist
Charlene Eberle Douglas .... visual effects assistant (uncredited)
Daniel Osaki .... visual effects (uncredited)
Paolo G. Venturi .... digital artist: Gekko/double secret productions animated logos (uncredited)
 
Stunts
Ed Anders .... stunts
Chad Bellamy .... stunts
Simon Burnett .... stunts
Kirk Caouette .... stunt double
Kirk Caouette .... utility stunts
Mike Carpenter .... utility stunts
Kimberly Chiang .... stunt double
Janina Dall .... stunt double
Mike Desabrais .... stunts
Joe Doserro .... stunts
Bill Edwards .... stunts
Jon Kralt .... stunts
Dave Lane .... stunt rigger
Kit Mallet .... stunts
Leslie McMichael .... stunt double
Steven McMichael .... utility stunts
Phillip Mitchell .... stunts
Rick Moore .... stunt double
Gaston Morrison .... stunts (as Gaston Howard)
Kirby Morrow .... stunt double: T'arac
Jovan Nenadic .... stunt double
Scott Nicholson .... stunts (various seasons)
Shawn C. Orr .... stunts
Darryl Quon .... stunts
Dan Rizzuto .... stunt double
Jeffrey C. Robinson .... utility stunts
John Sampson .... stunt rebel jaffa (episode # 809)
Chris Sayour .... stunts (as Christopher Sayor)
Sharon Simms .... stunt double
Lori Stewart .... stunt double
Sylvesta Stuart .... stunt performer (multiple episodes)
Clay Virtue .... stunts
Marshall Virtue .... stunts
Rob Wilton .... stunts
 
Camera and Electrical Department
Geoff Baker .... grip (1997)
Ryan Gillard .... first assistant camera (1999-2001)
David Gray .... still photographer
Aaron Haesler .... camera trainee (season 9)
Oliver Hajdu .... rigging best boy
Mark Lunn .... assistant camera (seasons 9-10)
Chris McMullin .... camera operator
W. James Meagher .... camera trainee
W. James Meagher .... daily second assistant camera
Brett Peterson .... rigging grip
Joe Waistell .... first assistant camera: second unit
Darek Wyszynski .... first assistant camera
 
Animation Department
Patrick Kalyn .... animator
 
Casting Department
Mary Jo Slater .... casting: USA
Paul Weber .... casting: USA
 
Costume and Wardrobe Department
Sheila White .... costumer: special effects costumes
 
Editorial Department
Mark Hornish .... editor: main titles
Anne Marie McGinn .... assistant post-production coordinator (2 seasons)
Holly Amber Proulx .... post-production assistant coordinator
Kevin Willis .... assistant editor (1997-2000)
 
Location Management
Gregory Astop .... assistant location manager (2004)
Jamie Lake .... assistant location manager (1997-2003)
Peter Munro .... location scout (season 7)
Heather Vedan .... assistant location manager (2004)
 
Music Department
Tim Boyle .... score mixer
Vladimir Horunzhy .... composer: additional music
Dennis McCarthy .... conductor
Chris Neel .... soundtrack album producer
Marc S. Perlman .... music editor
Shawn Pierce .... music editor
 
Transportation Department
Chris J. Clayton .... driver
 
Other crew
Krista Abraham .... intern (2002-2003)
Gillian Andrew .... first assistant accountant
Ron Blecker .... technical advisor
Andrea Boorman .... assistant production coordinator
Kieran Cuddihy .... production assistant
H. Michael Dale .... fabricator
Chris Derochie .... texture artist (1 episode)
Darren Giblin .... office production assistant
Darren Giblin .... production assistant
Jacquie Janzen .... stand-in (3 seasons)
Lee Jenkinson .... accounting clerk (pilot episode)
Bonnie Judd .... animal trainer
Ryan Judd .... animal trainer
David Kurvers .... computer playback operator
David Kurvers .... production assistant
David Langtry .... computer playback operator
Anthony A. Lewis .... production assistant
Nathan Lomax .... production assistant
Lukasz Madziag .... production assistant
Pancho Mansfield .... network executive
Todd Masters .... puppeteer: "Asgard"
Bill Nikolai .... stand-in
Christina Ollson .... production assistant (seasons 8-9)
Elva Parsons .... payroll accountant
Brigitte Prochaska .... unit publicist
Brad Proctor .... puppeteer: "Asgard"
Holly Amber Proulx .... production assistant
Andrew Simpson .... animal trainer
Ryan Steacy .... armorer
Emily Thierry-Gray .... production assistant
Chris Turner .... stand-in
Bill Vigars .... publicist (2003)
Annie Wilkinson .... set tutor
 
Production CompaniesDistributorsOther Companies

Additional Details

Runtime:
44 min
Country:
Language:
Color:
Sound Mix:
Certification:

Did You Know?

Trivia:
In Turghan's camp we get a glimpse of a shaggy, red cow. The coloring, body and horns, but particularly the forelock or bangs covering its face are characteristic of Scottish Highland cattle rather than any Mongolian breed.See more »
Goofs:
Miscellaneous: Descendants of Mongols speak English?See more »
Quotes:
Samantha Carter:Daniel, find me an anthropologist that dresses like this, and I will eat this headdress.See more »
Movie Connections:
References "The Oprah Winfrey Show" (1986)See more »
Soundtrack:
End TitleSee more »

Related Links

Main series Episode guide Full cast and crew
Company credits External reviews IMDb TV section
IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.