Edit
"Star Trek: Voyager" The Haunting of Deck Twelve (TV Episode 2000) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

David Livingston

Writing Credits  

Gene Roddenberry ... (based upon "Star Trek" created by)
 
Rick Berman ... (created by) &
Michael Piller ... (created by) &
Jeri Taylor ... (created by)
 
Michael Sussman ... (teleplay) (as Mike Sussman) and
Kenneth Biller ... (teleplay) &
Bryan Fuller ... (teleplay)
 
Michael Sussman ... (story) (as Mike Sussman)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
Rest of cast listed alphabetically:
...
...
...
...
Neil Norman ...
Bridge Officer
Cody Wetherill ...
Kurt Wetherill ...
Create a character page for: ?

Produced by 

Rick Berman ... executive producer
Robin Bernheim ... producer (as Robin Burger)
Kenneth Biller ... co-executive producer
Brannon Braga ... executive producer
John Farrell ... producer (as J.P. Farrell)
Merri D. Howard ... supervising producer
Peter Lauritson ... supervising producer
Joe Menosky ... co-executive producer
Dawn Velazquez ... co-producer
Stephen Welke ... associate producer
Brad Yacobian ... co-producer

Music by 

Jay Chattaway

Cinematography by 

Marvin V. Rush ... director of photography

Film Editing by 

Daryl Baskin

Casting By 

Junie Lowry-Johnson
Ron Surma

Production Design by 

Richard D. James

Art Direction by 

Louise Dorton

Set Decoration by 

Jim Mees

Costume Design by 

Robert Blackman

Makeup Department 

Belinda Bryant ... special makeup effects artist
Tina Hoffman ... makeup artist
Jeff Lewis ... makeup artist
Gloria Montemayor ... hair stylist
Josée Normand ... hair stylist
Charlotte Parker ... hair stylist (as Charlotte A. Parker)
James Rohland ... makeup artist
Michael Westmore ... makeup designer and supervisor
Scott Wheeler ... makeup artist
Erwin H. Kupitz ... wig designer (uncredited)

Production Management 

Brad Yacobian ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael DeMeritt ... second assistant director
Jerry Fleck ... first assistant director
Mark Rabinowitz ... dga trainee

Art Department 

Timothy M. Earls ... set designer (as Tim Earls)
Geoffrey Mandel ... scenic artist
Denise Okuda ... computer & video supervisor
Michael Okuda ... scenic art supervisor
Alan Sims ... property master
Al Smutko ... construction coordinator
Rick Sternbach ... senior illustrator

Sound Department 

Alan Bernard ... sound mixer
Dale Chaloukian ... sound editor
Ashley Harvey ... sound editor (as T. Ashley Harvey)
Masanobu 'Tomi' Tomita ... sound editor (as Masanobu Tomita)
Chris Trent ... foley mixer
Jerry Trent ... foley artist
Bill Wistrom ... supervising sound editor
James Wolvington ... supervising sound effects editor (as Jim Wolvington)

Special Effects by 

Dick Brownfield ... special effects

Visual Effects by 

Bruce Branit ... computer graphics supervisor / digital effects artist / lead animator
Elizabeth Castro ... visual effects coordinator
Dan Curry ... visual effects producer
John F. Gross ... computer graphics supervisor (as John Gross)
Paul Hill ... visual effects compositor
Ed Hoffmeister ... visual effects assistant editor (as Edward Hoffmeister)
Jeremy Hunt ... computer graphics animator
Armen V. Kevorkian ... visual effects associate
Ronald B. Moore ... visual effects supervisor
Fred Pienkos ... computer graphics animator
Gregory Rainoff ... visual effects artist (as Greg Rainoff)
Matt Scharf ... visual effects producer
Chad Zimmerman ... visual effects associate
Jeffrey Baxter ... digital artist (uncredited) / digital compositor (uncredited)
John Hirota ... visual effects compositor assistant (uncredited)

Stunts 

Dennis Madalone ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Gavin Ames ... steadicam operator
Ben Betts ... video operator (as Benjamin A. Betts)
Randy Burgess ... first company grip
Frank Detone Jr. ... grip
Robert Eyslee ... best boy electric
Douglas Knapp ... camera operator
William L. Peets ... chief lighting technician (as Bill Peets)
Michael Yarish ... still photographer (uncredited)

Casting Department 

Nan Dutton ... original casting
Helen Mossler ... casting executive

Costume and Wardrobe Department 

Carol Kunz ... costume supervisor
Erin Regan ... key costumer
Kimberley Shull ... key costumer

Editorial Department 

Monique K. Chambers ... post-production coordinator
Keith Dabney ... assistant editor

Music Department 

Jerry Goldsmith ... composer: theme music
Gerry Sackman ... music editor
Derek Syverud ... music clearance

Other crew 

André Bormanis ... science consultant
Dan Curry ... title designer: main title
Maril Davis ... production associate
Lolita Fatjo ... pre-production coordinator
Bryan Fuller ... executive story editor
Cosmo Genovese ... script supervisor
Gayliann Harvey ... production assistant: art department
Eric Norman ... assistant to producers
Michael O'Halloran ... production associate
Michael Okuda ... technical consultant
Diane Overdiek ... production coordinator
Michael Piller ... creative consultant
David Rossi ... production associate
Jeffrey Schneider ... business affairs
Suzie Shimizu ... production accountant (as Suzi Shimizu)
Rick Sternbach ... technical advisor
Jeri Taylor ... creative consultant
Michael Taylor ... story editor
Amy D'Alessandro ... titles (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page