Edit
"Star Trek: Voyager" Basics: Part 2 (TV Episode 1996) Poster

(TV Series)

(1996)

Full Cast & Crew

Directed by 

Winrich Kolbe

Writing Credits  

Gene Roddenberry ... (creator "Star Trek")
 
Rick Berman ... (creator) &
Michael Piller ... (creator) &
Jeri Taylor ... (created by)
 
Michael Piller ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
B'Elanna Torres (as Roxann Biggs-Dawson)
...
Kes
...
...
...
...
...
...
...
...
Nancy Hower ...
...
...
Kazon Engineer
...
Alien #2
...
Alien #1
John K. Shull ...
Medicine Man (as John Kenton Shull)
...
Paxim
...
Voyager Computer / Narrator (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Tarik Ergin ...
Lieutenant Ayala (uncredited)
Susan Henley ...
Ensign Brooks (uncredited)
...
Crewman Fitzpatrick (uncredited)
Donald R. Jankiewicz ...
Hanon IV Native (uncredited)
Pat Jankiewicz ...
Hanon IV Native (uncredited)
Susan Lewis ...
Dennis Madalone ...
Science Division Officer (uncredited)
Linda L.C. Madalone ...
Hanon IV Native (uncredited)
Mark Major ...
Kazon-Nistrim (uncredited)
...
Hanon IV Native (uncredited)
Tom Morga ...
Kazon-Nistrim (uncredited)
Louis Ortiz ...
Ensign Culhane (uncredited)
Shepard Ross ...
Ensign Murphy (uncredited)
Jennifer Somers ...
Science Division Officer (uncredited)
Charles Spector ...
Talaxian Officer (uncredited)
John Alex Tampoya ...
Kashimuro Nozawa (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Rick Berman ... executive producer
Kenneth Biller ... co-producer
Brannon Braga ... supervising producer
Merri D. Howard ... producer
Peter Lauritson ... supervising producer
Wendy Neuss ... producer
Michael Piller ... executive producer
Jeri Taylor ... executive producer
Brad Yacobian ... line producer

Music by 

Dennis McCarthy

Cinematography by 

Marvin V. Rush ... director of photography

Film Editing by 

Daryl Baskin

Casting By 

Junie Lowry-Johnson
Ron Surma

Production Design by 

Richard D. James

Art Direction by 

Michael L. Mayer

Set Decoration by 

Leslie McCarthy-Frankenheimer ... (as Leslie Frankenheimer)

Costume Design by 

Robert Blackman

Makeup Department 

Suzan Bagdadi ... hair designer
Laura Connolly ... hair stylist
Barbara Minster ... hair stylist
Greg Nelson ... makeup artist
Mark Shostrom ... makeup artist
Michael Westmore ... makeup designer and supervisor
Scott Wheeler ... makeup artist
Erwin H. Kupitz ... wig designer (uncredited)

Production Management 

Dawn Velazquez ... post-production supervisor
Brad Yacobian ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Arlene Fukai ... second assistant director
Louis Race ... first assistant director

Art Department 

Louise Dorton ... set designer
Wendy Drapanas ... scenic artist
Michael Okuda ... scenic art consultant
Alan Sims ... property master
Al Smutko ... construction coordinator
Rick Sternbach ... senior illustrator
Tony Sears ... art department assistant (uncredited)

Sound Department 

Ruth Adelman ... sound editor
Alan Bernard ... sound mixer
Ashley Harvey ... sound editor
Miguel Rivera ... sound editor
Masanobu 'Tomi' Tomita ... sound editor (as Masanobu Tomita)
Bill Wistrom ... supervising sound editor
James Wolvington ... supervising sound effects editor (as Jim Wolvington)
Alfred T. Ferrante ... adr mixer (uncredited)
Daryl Lathrop ... adr recordist (uncredited)
Chris Trent ... foley mixer (uncredited)
Jerry Trent ... foley artist (uncredited)

Special Effects by 

Dick Brownfield ... special effects
Wayne Burnes ... special effects technician

Visual Effects by 

Elizabeth Castro ... visual effects assistant editor
Arthur J. Codron ... visual effects coordinator
Dan Curry ... visual effects producer
Cheryl Gluckstern ... visual effects associate
Don Greenberg ... visual effects compositor
Ronald B. Moore ... visual effects supervisor
Edward L. Williams ... visual effects series coordinator
Jeffrey Baxter ... digital artist (uncredited) / digital compositor (uncredited)

Stunts 

Dennis Madalone ... stunt coordinator
Joe Murphy ... stunt double

Camera and Electrical Department 

Randy Burgess ... first company grip
Robert Eyslee ... best boy electric
Douglas Knapp ... camera operator (as Doug Knapp)
Denise Okuda ... video coordinator
William L. Peets ... chief lighting technician (as Bill Peets)
Ben Betts ... key video engineer (uncredited)
George Santo Pietro ... dolly grip (uncredited)

Casting Department 

Nan Dutton ... original casting
Helen Mossler ... casting executive

Costume and Wardrobe Department 

Camille Argus ... wardrobe supervisor
Kimberley Shull ... key costumer
Jamie Thomas ... key costumer

Editorial Department 

Lisa De Moraes ... assistant editor
John Farrell ... supervising editor (as J.P. Farrell)
April Nocifora ... post-production coordinator (as April Rossi)

Music Department 

Jerry Goldsmith ... composer: theme music
Gerry Sackman ... music editor

Other crew 

André Bormanis ... science consultant
Dan Curry ... title designer: main title
Lolita Fatjo ... pre-production coordinator
Cosmo Genovese ... script supervisor
Diane Overdiek ... production coordinator
David Rossi ... production associate
Sandra Sena ... production associate
Rick Sternbach ... technical consultant
Eric A. Stillwell ... production associate
Lisa White ... location manager
Lisa Klink ... show staff writer (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page