Edit

Full Cast & Crew

Directed by 

Ron Myrick

Writing Credits  

Ben Hurst ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
Snively (voice) (as Charlie Adler)
Cam Brainard ...
Rotor (voice)
...
Bunnie Rabbot (voice)
...
Dr. Robotnik (voice)
...
...
...
Princess Sally Acorn / Nicole (voice)
...
Dulcy (voice) (as Cree Summer Francks)
...
Uncle Chuck (voice)
...
Lupe (voice) (credit only)
...
Naugus (voice) (credit only)
Crystal Cooke ...
Additional Voices (voice)
...
King Acorn (voice) (credit only)
...
Additional Voices (voice)
...
Ari (voice)
...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
...
Young Sonic (voice) (credit only)
...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
Create a character page for: ?

Produced by 

Andy Heyward ... executive producer
Len Janson ... supervising producer
Robby London ... executive producer
Ron Myrick ... producer
Jennifer Pelphrey ... associate producer

Music by 

Matt Muhoberac
John Zuker

Casting By 

Marsha Goodman
Ginny McSwain

Art Direction by 

Dene Ann Heming ... (as Dene A. Ross)

Production Management 

Stacey Gallishaw ... production supervisor
Kevin McLaughlin ... executive in charge of post-production
Brian A. Miller ... executive in charge of production

Art Department 

Pat Agnasin ... storyboard revisions
Michael V. Bennett ... storyboard artist (as Mike Bennett)
Kent Butterworth ... storyboard slugging
Eufronio R. Cruz ... storyboard revisions (as E.R. Cruz)
Joseph Dempsey ... storyboard supervisor (as Joseph P. Dempsey)
Dan Fausett ... storyboard artist
Karl Fischer ... storyboard artist
Owen Fitzgerald ... storyboard artist
Kevin Gollaher ... storyboard artist
Joe Horne ... storyboard artist
Elaine Hultgren ... storyboard artist
Scott Jorgenson ... storyboard artist
Walt Kubiak ... storyboard slugging
George Lafayette ... storyboard revisions
Art Mawhinney ... storyboard artist
Brad Morris ... prop designer
Ron Myrick ... storyboard slugging
Rusty Olson ... storyboard revisions
Mark Page ... storyboard revisions
John Petrovitz ... prop designer (as Vadim Sokolov)
Lane Raichert ... storyboard artist
Mark Rubinchik ... storyboard revisions
Keith Sargent ... storyboard artist
Steve Simone ... storyboard revisions
Clint Taylor ... storyboard artist
Karl Toerge ... storyboard artist
Todd White ... storyboard revisions
Scott Wood ... storyboard artist

Sound Department 

Trudy Alexander ... dialogue editor
Gregory Beaumont ... sound effects editor (as Greg Beaumont)
Michael J. Cowan ... supervising sound engineer
Heather C. Elliott ... dialogue editor
Jason King ... sound effects editor
Bruce Nazarian ... sound re-recording mixer / supervising sound effects editor
Dennis Patterson ... sound re-recording mixer
Richard Partlow ... foley artist (uncredited)

Animation Department 

Kent Butterworth ... animation timer
Josephine Contreras ... cel painter
Eufronio R. Cruz ... background designer (as E.R. Cruz)
Zeon Davush ... animation timer
Kathrin Drorian ... color key artist
Andrew Gentle ... background designer (as Drew Gentle)
Mark Glamack ... animation timer
George Goodchild ... character designer
Gilbert Hung ... background designer (as Gilbert W. Hung)
Walt Kubiak ... animation timer
Warren Marshall ... animation timer
Marlene Robinson May ... animation timer (as Marlene May)
Christine Miller ... cel painter
Ron Myrick ... animation timer
John Petrovitz ... character designer
Brenda Piluso ... animation timer
Ray Pointer ... animation timer
Junn Roca ... color background painter
Ron Roesch ... background designer
Mark Rubinchik ... character designer
Jim Simon ... animation timer
Dean Thompson ... background designer
Richard Trueblood ... animation timer
Bob Tyler ... animation timer
Bob Watts ... cel painter (as Robert Watts)
James West ... animation timer
Doug Williams ... overseas animation supervisor
Bernard Wolf ... animation timer (as Bernie Wolfe)
Lin Hua Zheng ... color background painter

Editorial Department 

Fifun A. Amini ... video post supervisor
Barry Bindell ... edit assist
Brian Borne ... colorist
Gregory K. Bowron ... supervising editor
Ken Drapkin ... edit assist (as Kendra D. Drapkin)
Richard Bruce Elliott ... picture editor
Kris Gilpin ... assistant picture editor
C.K. Horness ... picture editor
Tonda S. Lark ... video post supervisor (as Tonda Lark)
Brian A. Lettieri ... on-line editor
Kathleen Mary O'Hara ... post-production coordinator
Ted Supa ... post-production administrative assistant

Music Department 

Stuart Goetz ... music editor
Joanne Miller ... music supervisor
Michael Tavera ... composer: additional music

Other crew 

Pat Allee ... associate story editor
Alice Alonzo ... production coordinator
RaNae Bonella ... assistant production coordinator
Lori Crawford ... script coordinator
Kevin Donahue ... script assistant
Andy Heyward ... creative supervisor
Ben Hurst ... associate story editor
Len Janson ... story editor
Penny Lee ... script assistant
Michael Maliani ... creative supervisor (as Mike Maliani)
Stephanie McCorkle ... talent coordinator
Ginny McSwain ... voice director
William A. Ruiz ... script assistant
Stacy Sibley ... script assistant
Renee Toporzysek ... director of research

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page