IMDb > "JAG" Rivers' Run (1999)

"JAG" Rivers' Run (1999)

« Prev | 76 of 227 Episodes | Next »


Overview

User Rating:
7.0/10   36 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
Director:
Writers:
Donald P. Bellisario (creator) and
Larry Moskowitz (writer)
Contact:
View company contact information for Rivers' Run on IMDbPro.
TV Series:
Original Air Date:
16 February 1999 (Season 4, Episode 15)
Genre:
Plot:
In the Appalachian Mountains the OiC of a SEAL team takes and returns fire and kills a 14-year-old boy. The OiC goes back and investigates, but the locals try him for murder in a "people's court"; Harm and Mac follow and defend him. Full summary » | Add synopsis »
Plot Keywords:

Cast

 (Episode Cast) (in credits order)

David James Elliott ... Lt. Cmdr. Harmon 'Harm' Rabb, Jr.

Catherine Bell ... Maj. Sarah 'Mac' MacKenzie

Patrick Labyorteaux ... Lt. Bud Roberts, Jr.

John M. Jackson ... Adm. Albert Jethro 'A.J.' Chegwidden

Karri Turner ... Ens Harriett Sims

Montel Williams ... Lt. Curtis Rivers (as Montel B. Williams)
rest of cast listed alphabetically:

Joel Bennett ... Cook

Chuck Carrington ... P.O. Jason Tiner

Frank Clem ... Wiley
Chris Johnston ... Navy Seal Sharpshooter

O-Lan Jones ... Lucy
Ginger Justin ... Elizabeth Yarrow

Sally Levi ... Amy Yarrow (as Sally Livingstone)

Ernie Lively ... Joel Yarrow
Barney McFadden ... Billings
Marty Rackham ... FBI Special Agent Al Grenin (as Martin Rackham)

Jeremy Ratchford ... Lewis Beecham

Richard Speight Jr. ... Warren Toobin
Create a character page for: ?

Episode Crew
Directed by
Greg Beeman 
 
Writing credits
Donald P. Bellisario (creator)

Larry Moskowitz  writer

Produced by
Tina Albanese .... associate producer
David Bellisario .... co-producer
Donald P. Bellisario .... executive producer
Dana Coen .... co-producer
Avery C. Drewe .... co-producer
R. Scott Gemmill .... producer
Mark Horowitz .... producer
Chas. Floyd Johnson .... co-executive producer
Larry Moskowitz .... supervising producer
Julie B. Watson .... producer
Jim Weatherill .... producer
Stephen Zito .... co-executive producer
 
Original Music by
Steven Bramson  (as Steve Bramson)
 
Cinematography by
Hugo Cortina 
 
Casting by
Melissa Skoff 
 
Production Design by
Robert J. Bacon 
 
Art Direction by
Chas. Butcher 
 
Set Decoration by
Lynn Wolverton-Parker 
 
Makeup Department
Carla Dean .... hair stylist
Andrea Mizushima Jones .... hair stylist
Darrell McIntyre .... makeup artist (as Darrell L. McIntyre)
 
Production Management
Jim Weatherill .... unit production manager
 
Second Unit Director or Assistant Director
Brian Faul .... second assistant director
Kevin Koster .... second second assistant director
 
Art Department
Linda A. King .... set designer (as Linda King)
Krystal Pertsch .... art department coordinator
David Rottenberg .... set dresser
George Tuers .... property master
Edward Staten Vance .... construction coordinator
 
Sound Department
Tim Chilton .... foley artist
Sean Rush .... sound mixer
Greg Schorer .... sound supervisor
 
Special Effects by
Larry L. Fuentes .... special effects coordinator (as Larry Fuentes)
 
Visual Effects by
Dan Aguilar .... digital compositor
 
Stunts
Diamond Farnsworth .... stunt coordinator
 
Camera and Electrical Department
Frank Klepadlo .... key grip/rigging
Frank Klepadlo .... rigging grip best boy
Craig Peiffer .... key grip
Michael Yarish .... still photographer (uncredited)
 
Casting Department
Nan Dutton .... original casting
Helen Mossler .... casting executive
Tyler Fahringer .... extras casting (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Frank Alexander .... set costumer
L. Paul Dafelmair .... costume supervisor (as Paul Dafelmair)
 
Editorial Department
George Delaney .... final colorist
Megan Mascena Gaspar .... post-production coordinator (as Megan Mascena)
Peter D. Thompson .... post-production assistant (as Peter Thompson)
 
Music Department
Bruce Broughton .... composer: theme music
Brian Kirk .... music editor
Derek Syverud .... music clearance
 
Transportation Department
Richard White .... transportation coordinator (as Dick White)
 
Other crew
Marvin J. Bernstein .... location manager
Nina Bunche Pierce .... assistant to executive producer
Sara Chaiken .... production coordinator
Austin Grady .... assistant to producer (as K. Austin Grady)
Billie L. Mayer .... script supervisor
Thom Parham .... assistant to executive producer
Catherine Pittman .... animal coordinator
Shari Neiman Ramsey .... pre-production coordinator
Jeffrey Schneider .... legal counsel
Matt Sigloch .... technical advisor
Beth Tracy .... assistant to executive producer
Jack E. Herman .... extras set coordinator (uncredited)
 

Series Crew
These people are regular crew members. Were they in this episode?
Writing credits
(in alphabetical order)
Donald P. Bellisario  creator

Produced by
Jim Behnke .... line producer (1995-1996, 1998)
R. Scott Gemmill .... producer (1997-2000)
Charles Holland .... co-executive producer (2002-2003)
Peter Lance .... consulting producer (multiple episodes 1996)
Mark Saraceni .... producer (2000-2002) (as Mark Saracini)
Steven Smith .... consulting producer (2002-2003)
Michael Zinberg .... co-executive producer (1995-1996, 1998)
Ed Zuckerman .... co-executive producer (2000-2002)
 
Film Editing by
David Siegel 
 
Casting by
Melissa Skoff (1995-2003)
 
Production Design by
Robert J. Bacon (1996-)
Bernard Hides (1996-1997)
 
Costume Design by
L. Paul Dafelmair 
 
Makeup Department
Julie Kristy .... makeup artist
Dale Miller .... assistant hair stylist
Raissa Patton .... hair stylist
Michele Tyminski .... makeup artist
 
Second Unit Director or Assistant Director
Laurie Baron .... dga trainee
Suzanne Bornstein-Saltz .... second second assistant director (1999-2001) (as Suzanne Bornstein)
Kate Marie Boyle .... dga trainee
Nick Candy .... dga trainee
Vernon Davidson .... dga trainee (2002)
Daniella Eisman .... dga trainee
Ime Etuk .... dga trainee (1999-2000)
Ime Etuk .... second second assistant director (2002-2004)
Michelle Jaeger .... dga trainee
Kevin Koster .... second second assistant director (1996-1999)
Dan Lazarovits .... dga trainee
Yuko Ogata .... dga trainee day player
Matt Pexa .... second second assistant director
Karen Reinhart .... dga trainee
Cynthia Riddle .... second assistant director (2003)
Melissa Rudman .... dga trainee
Stacy Schrader .... dga trainee (2002)
Cecilia Sweatman .... dga trainee (2001)
Susan E. Walter .... dga trainee
 
Art Department
Dick Anderson .... carpenter
Steven T. Apperson .... carpenter
William Apperson .... general construction foreman
Robert Bernard .... graphic designer (seasons 9 and 10)
Maike Both .... buyer
Kenneth J. Creber .... set designer
Aaron Dick .... laborer
Kirk Essiambre .... set dresser
Alex Hajdu .... assistant art director
Jeffrey John Jenkins .... painter
Hannah Lamonea .... carpenter
Cathlyn Marshall .... set designer (1996)
Scott Nifong .... property master: second unit
Gregg Pallini .... storyboard artist
Douglas S. Reilly .... graphic designer
Steve Salazar .... propmaker
 
Sound Department
Beau Biggart .... adr mixer
Marty Church .... adr mixer
Bob Costanza .... sound effects editor
Stephen Fitzmaurice .... adr mixer
Dennis Petersen .... sound recordist
Peter Reale .... sound re-recording mixer
Dean St. John .... adr mixer (various episodes)
Richard S. Steele .... sound editor
 
Special Effects by
Rich E. Cordobes .... special effects technician
Daniel P. Murphy .... special effects technician (2001)
 
Visual Effects by
Jake Aguas .... visual effects producer: 3D Bob Productions (episode "Adrift")
Bob Arvin .... CG supervisor: 3D Bob Productions (episode "Adrift")
R. Christopher Biggs .... digital artist/tech. director
John F. Gross .... visual effects supervisor: Eden FX
Jongwoo Heo .... 3D animator
Amy Hollywood Wixson .... visual effects producer
Suzanne Jack .... visual effects producer: TODD-AO DIGITAL
Michael G. Jackson .... visual effects
Craig Kuehne .... visual effects
Steve Kullback .... visual effects producer: MFX
Kurt McKeever .... digital effects artist
Eroc Moralls .... digital compositor
Scott Simmons .... digital effects artist
Matt von Brock .... digital artist
Bryan Whitaker .... CGI supervisor (episode 186)
Chris Y. Yang .... 3D animator
 
Stunts
Kevin Abercrombie .... stunts
Lesley Aletter .... stunt double
Elle Alexander .... stunts
Matthew R. Anderson .... stunts
Brian Avery .... stunts (12 episodes)
Joey Box .... utility stunts
Ben Bray .... stunts
Charlie Brewer .... stunts
Dino Dos Santos .... utility stunts
Roel Failma .... stunt performer
Michael Hilow .... stunts
Michael Hilow .... utility stunts
Nicola C. Hindshaw .... stunt double: Kelly McNair
David Hugghins .... stunt rigger
Diana Lee Inosanto .... stunts
Steve Kelso .... stunts
Marco Khan .... stunts (as Marco Khanlian)
Kelsee King-Devoreaux .... utility stunts
Gene LeBell .... stunts
Jalil Jay Lynch .... stunts: 1999
Brad Martin .... stunts
Eric Matuschek .... stunts
Tom McComas .... stunts
Doug O'Dell II .... stunts
Jeff Podgurski .... stunts
Marc Schaffer .... stunt double
Justin Sundquist .... stunts
Mary Torres .... stunt double: Vivian Wu
Jon Valera .... stunts
Gary J. Wayton .... stunt double
Gary J. Wayton .... stunt performer
Alex Wen .... stunts
 
Camera and Electrical Department
Aldo Antonelli .... camera operator
Robert Baek .... second assistant camera: "a" camera (2000)
Art Bartels .... key grip (1995)
Dominic Bartolone .... film loader (season 10)
Steve Belsky .... gaffer (1996-1999)
Brian Bernstein .... assistant camera
Brian Bernstein .... camera operator
Brian Bernstein .... director of photography: second unit
Don Bixby .... gaffer
Joe Broderick .... Steadicam operator
Joe Broderick .... camera operator: "b" camera
Daryl Didier .... set lighting technician (season 10)
Adam C. Eichhorst .... grip
Eric Fletcher .... Steadicam operator
Steve Gilbert .... grip
Alan Gitlin .... first assistant camera: "a" camera
Adam Glick .... set lighting technician
Mitch Gulbin .... key grip: second unit
Steve Hertler .... assistant camera: aerial unit
Perez Hinton .... film loader
Chris Hood .... additional camera operator
Chris Hood .... first assistant camera
Timothy Jipping .... rigging grip
Brandon Margulies .... assistant camera
Jamie Maxtone-Graham .... director of photography: second unit (2004-2005)
Keith H. Moore .... assistant camera
Bob Myers .... grip
Tony Olivieri .... first assistant camera
Cameron Thorburn .... grip
Cameron Thorburn .... key grip: second unit
Charles A. Vogeler .... 24 frame video operator
Michael J. Walker .... additional camera operator (2003)
Mark Walpole .... second assistant camera: Washington D.C.
Jason Young .... electrician
 
Casting Department
Thom Klohn .... casting associate (5 episodes)
Greg Orson .... casting associate
 
Costume and Wardrobe Department
Wingate Jones .... costumer
April Krueger .... set costumer
 
Editorial Department
Scott Klein .... master colorist
 
Music Department
Daniel J. Johnson .... co-music editor
Ruth Oroshnik .... orchestrator
Michael Patterson .... orchestrator
John Rodd .... orchestral scoring recordist
John Rotondi .... scoring engineer: Y4
David Slonaker .... orchestrator (50 episodes)
 
Transportation Department
Michael Dawes .... driver
Kelsey Kimes .... driver
Charlie Ping .... driver
Larry Stelling .... driver
 
Other crew
Robert Aguilar Jr. .... assistant military consultant: second unit
Robert Aguilar Jr. .... production assistant
John Arbuckle .... marine coordinator
Barbara Bass .... studio teacher
Bob Corff .... voice teacher
Stefan Davis .... production assistant
Katherine Dorrer .... production coordinator: Washington D.C.
Kiegan Downs .... office production assistant
Liz Graham .... additional script supervisor: second unit
Harrison Held .... photo double (2002)
Alex Knowles .... production assistant
Chris Munday .... key assistant location manager
Gregg Pallini .... production assistant
Larry Potoker .... computer/video playback operator (all seasons)
Reiko Schoenfeld .... production assistant
John Siedenburg .... caterer (seasons 3-4)
Carrie Specht .... assistant coordinator
Paul Taglianetti .... video coordinator
Troy Waters .... marine coordinator
Lynnanne Zager .... adr loop group
 
Production CompaniesDistributors
Create a character page for: ?

Additional Details

Runtime:
USA:60 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
1.33 : 1 See more »
Sound Mix:

Did You Know?

Quotes:
Admiral Albert Jethro 'A.J.' Chegwidden:[Rivers is limping] You get shot?
Lt. Curtis Rivers:No. A copperhead bit me.
Admiral Albert Jethro 'A.J.' Chegwidden:Well I hope you bit him back!
See more »

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for "JAG" (1995)

Related Links

Main series Episode guide Full cast and crew
Company credits IMDb TV section IMDb Action section
IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.