Edit
"Criminal Minds" Extreme Aggressor (TV Episode 2005) Poster

(TV Series)

(2005)

Full Cast & Crew

Directed by 

Richard Shepard

Writing Credits  

Jeff Davis ... (created by)
 
Jeff Davis ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
Clerk (The Footpath Killer)
...
Richard Slessman
...
...
Tim Vogel
...
...
Heather Woodland
...
David Woodland
Louise Grant ...
Mrs. Slessman
...
Seattle ASAC (as Hiro Kangawa)
Rest of cast listed alphabetically:
Leanne Adachi ...
College Student (uncredited)
...
Brick Agent (uncredited)
...
SPD Officer (uncredited)
...
SWAT Soldier (uncredited)
...
SPD Detective Holmes (uncredited)
...
Unsub (uncredited)
...
Boy in Image (uncredited)
...
College Student (uncredited)
Jamie Mayo ...
Sister (uncredited)
Alonso Oyarzun ...
FBI Student (uncredited)
...
Cop (uncredited)
...
Warden (uncredited)
...
FBI Student (uncredited)
...
Karen Donovan (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Edward Allen Bernero ... executive producer
Gigi Coello-Bannon ... associate producer
Jeff Davis ... co-executive producer
Mark Gordon ... executive producer
Peter R. McIntosh ... producer (as Peter McIntosh)
Deborah Spera ... co-executive producer

Music by 

Marc Fantini
Steffan Fantini
Scott Gordon
Mark Mancina

Cinematography by 

Alex Nepomniaschy ... director of photography

Film Editing by 

Peter B. Ellis

Casting By 

April Webster

Production Design by 

Jerry Wanek

Art Direction by 

John Marcynuk

Set Decoration by 

Louise Roper

Costume Design by 

Catherine Marie Thomas ... (as Catherine Thomas)

Makeup Department 

Paul Edwards ... hair stylist
Dana Hamel ... makeup artist

Production Management 

S. Lily Hui ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Josy Capkun ... second assistant director
Rachel Leiterman ... first assistant director
Gabriel Correa ... trainee assistant director (uncredited)
Kevin Leeson ... third assistant director (uncredited)
John MacCarthy ... first assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Jim LeBlanc ... property master
Ryan D. Compton ... propmaker (uncredited)
Paul Jenkinson ... set dresser (uncredited)
Tiara Motem ... property buyer (uncredited)
Craig Pittman ... leadman (uncredited)

Sound Department 

Kenneth R. Burton ... re-recording mixer (as Ken Burton)
Mark Kamps ... sound supervisor
Andre Perreault ... re-recording mixer
Michael T. Williamson ... sound mixer (as Michael Williamson)
Dicken Berglund ... adr mixer (uncredited)
Kevin Konarzewski ... adr mixer: Vancouver (uncredited)
Stacey Michaels ... adr mixer (uncredited)
Todd Murakami ... sound effects editor (uncredited)
Matthew Pavolaitis ... extra effects mixer: Technicolor Glendale (uncredited)

Special Effects by 

Andre G. Ellingson ... special effects supervisor (uncredited)
Attila Vaski ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Nicholas Onstad ... digital artist (uncredited)
Rebecca Ramsey ... title producer: Shine (uncredited)

Stunts 

Simon Burnett ... stunt coordinator
Tom Elliott ... stunt coordinator
Allan Graf ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Scott Clark ... chief lighting technician
Junichi Hosoi ... camera operator
Mike Kirilenko ... key grip (as Michael Kirilenko)
Hugh Meikle ... generator operator
Trig Singer ... camera operator
Michael Cassidy ... first assistant camera (uncredited)
Alejandro J. Castillo ... lighting technician (uncredited)
Phillipe Lacroix ... rigging gaffer (uncredited)
John Marilley-Bodner ... best boy electric (uncredited)
Luis Moreno ... electrician (uncredited)
Paul V. Perkins ... dolly grip (uncredited)
Larry Tardif ... camera car operator (uncredited)

Casting Department 

Heike Brandstatter ... casting: Vancouver
Scott David ... casting associate
Coreen Mayrs ... casting: Vancouver
Amy De Souza ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Danielle Baker ... set costumer (uncredited)
Robert Jezsik ... assistant costume designer (uncredited)

Editorial Department 

Brad Durante ... assistant editor
Sven E. Fahlgren ... post-production coordinator (as Sven E.M. Fahlgren)
Gigi Rivkin ... assistant editor
Tony D'Amore ... colorist (uncredited)
Lana Gudlaugson ... post-production facility coordinator (uncredited)
Steve Porter ... final colorist (uncredited)
Bradley Simmons ... editor: title sequence (uncredited)

Location Management 

Jamie Goehring ... location manager
Steve Best ... location manager (uncredited)
Darrin Lipscomb ... assistant location manager (uncredited)

Music Department 

Michael Dittrick ... music editor
Alexandra Patsavas ... music supervisor (as Alex Patsavas)
Marc Fantini ... composer: main title theme (uncredited) / score producer (uncredited)
Steffan Fantini ... composer: main title theme (uncredited) / score producer (uncredited)

Transportation Department 

Robert Dulys ... transportation captain (uncredited)
George A. Sack ... transportation captain (uncredited)

Other crew 

Dauv McNeely ... supervising video playback engineer
Carol Schafer ... production coordinator
Christine Wilson ... script supervisor
Stacey Barber ... payroll accountant (uncredited)
Tami D'Addio ... assistant to executive producer (uncredited)
Rick Dunkle ... script coordinator (uncredited)
Melinda Eichberg ... dog trainer (uncredited)
Darren Kaliciak ... assistant: Deborah Spera and Jeff Davis (uncredited)
Gregg Pittman ... animal coordinator (uncredited)
Dennis Rawe ... payroll accountant (uncredited)
Bradley Simmons ... main title editorial design (uncredited)
Scott Steyns ... playback coordinator (uncredited)
Charles A. Tamburro ... aerial coordinator/helicopter pilot (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page