IMDb > "CSI: Miami" Vengeance (2005)

"CSI: Miami" Vengeance (2005)

« Prev | 70 of 232 Episodes | Next »

Photos (See all 2 | slideshow)

Overview

User Rating:
7.6/10   119 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
Director:
Writers:
Anthony E. Zuiker (created by) &
Ann Donahue (created by) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Vengeance on IMDbPro.
TV Series:
Original Air Date:
9 May 2005 (Season 3, Episode 22)
Genre:
Plot:
The man who killed Horatio's brother is found dead, which puts Caine on a trail the Feds don't want him on, and the team works to solve the murder of a popular classmate at a fifteen year reunion. Full summary » | Add synopsis »

Cast

 (Episode Cast) (in credits order)

David Caruso ... Lieutenant Horatio Caine

Emily Procter ... Calleigh Duquesne

Adam Rodriguez ... Eric Delko

Khandi Alexander ... Dr. Alexx Woods

Sofia Milos ... Detective Yelina Salas

Jonathan Togo ... Ryan Wolfe

Rex Linn ... Detective Frank Tripp

Max Martini ... Bob Keaton

Holt McCallany ... Detective John Hagen

Paul Fitzgerald ... Dan Winslet

Katy Selverstone ... Michelle Day

Lance Reddick ... FBI Agent David Park

Jessica Stone ... Krystal Sneed

Dylan Neal ... Patrick Hale

Megan Ward ... Jennie Hale

Richard Speight Jr. ... Kevin Banks

Andre Royo ... Julio Pena

Kimiko Gelman ... Dr. Nicole Talcott

Eli Danker ... Richard Thomason

Marcus Patrick ... Luis Rivera

Christian Monzon ... Officer McCue

Nick Jaine ... Asst. M.E. Scott Sanders
Tyler Goucher ... Patrick at 14
Gregory Mikurak ... Dan at 14
rest of cast listed alphabetically:
Armando Valdes-Kennedy ... Aaron Peters (scenes deleted)

Jon Bernthal ... Harry Klugman (uncredited)

Neal Orion ... Mr. Most Likely to Succeed (uncredited)
Maria Zambrana ... High School Reunion Bandmember (uncredited)

Rachel Zeskind ... Sheryl Johnson - Cheerleader (uncredited)
Create a character page for: ?

Episode Crew
Directed by
Norberto Barba 
 
Writing credits
Anthony E. Zuiker (created by) &
Ann Donahue (created by) &
Carol Mendelsohn (created by)

Sunil Nayar (written by) &
Corey D. Miller (written by) (as Corey Miller)

Produced by
Melissa Black .... associate producer
Doreen Blauschild .... associate producer
Jerry Bruckheimer .... executive producer
Danny Cannon .... executive producer
Nicole Daddio .... associate producer
Elizabeth Devine .... supervising producer
Ann Donahue .... executive producer
Gina Lamar .... producer
Scott Lautanen .... co-producer
Jonathan Littman .... executive producer
Steven Maeda .... supervising producer
Anne McGrail .... consulting producer
Carol Mendelsohn .... executive producer
Eric Mirich .... associate producer
Sunil Nayar .... producer
Michael Ostrowski .... co-producer
Scott Shiffman .... producer
Don Tardino .... line producer
Anthony E. Zuiker .... executive producer
 
Original Music by
Jeff Cardoni 
Kevin Kiner 
 
Cinematography by
Charles Mills (director of photography)
 
Film Editing by
Edward R. Abroms 
 
Casting by
Nan Dutton  (as Nan Dutton-Sells)
 
Production Design by
Maxine Shepard 
 
Art Direction by
Michael Budge 
 
Set Decoration by
Daniel Loren May  (as Dan May)
 
Costume Design by
Luellyn Harper  (as LuEllyn Harper)
 
Makeup Department
Erin Harding .... makeup artist
Cheri Montesanto-Medcalf .... makeup department head
Cheri Montesanto-Medcalf .... special makeup effects artist
Laverne Munroe .... makeup artist
Danny Valencia .... hair department head
Clinton Wayne .... visual makeup effects
 
Production Management
Sam Hill .... unit production manager
 
Second Unit Director or Assistant Director
Anya Adams .... second assistant director
Marco Black .... first assistant director
Matt Pexa .... second second assistant director (as Matthew Pexa)
 
Art Department
Banner Agundez .... props
Ryan Cosgrove .... graphic designer
Robert Loyal Good .... property master
Lorri Jakubuv .... assistant prop master
Hayley Madigan .... prop buyer
Megan Malley .... set decorating buyer
Chris Marneus .... construction coordinator
Matt Sazzman .... carpenter
 
Sound Department
Ruth Adelman .... adr editor
John Bauman .... boom operator
Donavan Dear .... production sound mixer
Ann Hadsell .... supervising sound editor
Chato Hill .... assistant sound editor
Bradley C. Katona .... sound effects editor (as Brad Katona)
Verna Mandel .... sound recordist
James J. Mase .... boom operator
James J. Mase .... sound mixer: second unit
Hugh Murphy .... assistant sound editor
Todd Niesen .... dialogue editor
Yuri Reese .... sound re-recording mixer
William Smith .... sound re-recording mixer (as Bill Smith)
Mark Weber .... sound mixer: b unit
 
Special Effects by
Paul J. Lombardi .... special effects supervisor (as Paul Lombardi)
 
Visual Effects by
Sabrina Arnold .... visual effects coordinator: Zoic Studios
Larry Detwiler .... visual effects supervisor
Andrew M. Harvey .... motion control producer
Chris Hopkins .... digital artist: Zoic
Rob Konuch .... lead artist
Geoff Leavitt .... visual effects artist
Eric McAvoy .... compositing supervisor
 
Stunts
Noelle Kim Retes .... assistant to stunt coordinator (as Noelle Kim)
Jim Vickers .... stunt coordinator
 
Camera and Electrical Department
Russell Caldwell .... gaffer (as Russ Caldwell)
Ralph Flores Jr. .... gaffer: second unit
P.J. Gaynard .... lighting balloon operator
Ken Glassing .... camera operator
Brian Hartley .... lighting technician
Joe Kraft .... key grip (as Joey Kraft)
Dan Ming .... additional first assistant camera
Andrew Osborne .... assistant camera
Phil Pastuhov .... aerial director of photography
Aldo Porras Jr. .... assistant camera (episode)
Cynthia Pusheck .... camera operator
Brett Cody .... computer/video playback supervisor (uncredited)
Tim Sheridan .... second assistant camera (uncredited)
Christopher Taylor .... focus puller (uncredited)
 
Casting Department
Eric Dawson .... original casting
Carol Kritzer .... original casting
Robert J. Ulrich .... original casting (as Robert Ulrich)
 
Costume and Wardrobe Department
Anna Andolsek .... set costumer
Robert Bolger .... set costumer
Andrea Federman .... costume supervisor
Shannon Kelly .... set costumer
Daniela Kurrle .... costume manufacturer
Esther Lee .... key set costumer
Jill Lucas .... key costumer
 
Editorial Department
Jean Crupper .... assistant editor
Paul Westerbeck .... colorist
 
Music Department
Jason Alexander .... music supervisor
Kier Lehman .... assistant music supervisor
Skye Lewin .... music editor
Doug Trantow .... music scoring mixer
 
Transportation Department
Jeremy Morgan .... transportation co-captain
Timothy P. Ryan .... transportation coordinator (as Tim Ryan)
 
Other crew
Dominic Abeyta .... assistant to executive producer
Paul Codiga .... location manager
Jason Cruse .... payroll: accountant
Marc Dube .... story editor
John Haynes .... consultant: forensics
Justin W. Hill .... key assistant location manager
Anna Keeper .... production accountant
Corey D. Miller .... story editor (as Corey Miller)
Ildy Modrovich .... executive story editor
Brian M. O'Neill .... location manager (as Brian O'Neill)
Matthew S. Partney .... assistant to producers
Chris Ranung .... craft service: Florida
Stephen Taylor .... production assistant
Carol Ann Thomas .... production coordinator
Claudia Yarmy .... script supervisor
Rich Bokides .... production runner (uncredited)
Thomas J. Healy IV .... location scout (uncredited)
Adam Robinson .... assistant location manager (uncredited)
 

Series Crew
These people are regular crew members. Were they in this episode?
Produced by
Stephen Zito .... executive producer
 
Cinematography by
Dermott Downs (4 episodes 2003 and 2004-2005)
 
Casting by
Ellen Jacoby 
 
Makeup Department
Leo Corey Castellano .... special makeup effects artist
Marianna Elias .... makeup artist
Cleve Gunderman .... special makeup effects artist
Diane Maurno .... makeup artist
Carol Raskin .... assistant hair stylist
Tom Devlin .... special makeup effects artist (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Thomas Burke .... first assistant director (several episodes)
Vernon Davidson .... additional second assistant director (2005)
Mathew Dunne .... first assistant director: second unit
James Alan Hensz .... first assistant director (multiple episodes)
Michael T. McNerney .... additional second assistant director
Krista Reymann .... dayplayer second second assistant director (multiple episodes)
Jody Spilkoman .... first assistant director: second unit
 
Art Department
Paul Baker .... props
Will Batts .... set designer
Deb Cole .... art department coordinator
Jason Delevan .... graphic artist
Heather Hudson .... construction office coordinator
Robert Andrew Johnson .... digital set designer
Ryan Patrick Kelly .... set dresser
Richard E. Kruder .... set dresser
Allan Lane .... set dresser
Karl J. Martin .... set designer
Michele Mulkey .... custom props
Michael O'Donnell .... set dresser
Douglas S. Reilly .... graphic artist
Chris 'Shorty' Short .... propmaker
Herb Silverman .... art department coordinator
Courtney Smith .... art department coordinator
Valarie Wise .... set decoration buyer
 
Sound Department
David Diamond .... boom operator
Jesse Dodd .... foley mixer (as Jesse K-D. Dodd)
Chris Fitzgerald .... adr recordist
David Hadder .... boom operator b
Eric Lamb .... assistant sound editor
Carrie Lisonbee .... assistant sound editor
Michael McNerney .... foley mixer
Dennis Petersen .... sound recordist
Lenny Rabinowitz .... adr recording engineer
Greg Steele .... adr mixer
Von Varga .... day player boom operator
 
Special Effects by
Greg Aronowitz .... shark effects
Chris Bailey .... special effects foreman
Eric Coon .... special effects technician
Scot Erb .... shark effects
Chris Jones .... special effects technician
Michael Kay .... special effects coordinator
Mark Koivu .... special effects technician
Jonathan Kombrinck .... special effects foreman
Brendon O'Dell .... special effects technician
Jennifer M. Sheppard .... special effects office coordinator
Patrick Tantalo .... special effects technician
Kathleen Tonkin .... special effects foreman
 
Visual Effects by
Kristen Branan .... head of production
Ken Busick .... digital compositor
Mike Davis .... digital compositor
Spence Fuller .... digital compositor: Season 1
Jack Fulmer .... digital artist
Josh Hatton .... CG supervisor
Frank Lawas .... visual effects I/O supervisor
Dan Lazarow .... 3D artist
Mike Leben .... motion control operator
Sean Mattini .... visual effects editor (as Sean Afshar)
Anthony Ocampo .... 3D artist
Nicholas Peterson .... motion control producer
Victor Scalise .... visual effects editor
Charles Schwartz .... matchmove and visual effects artist (2002)
Rik Shorten .... visual effects producer: Zoic Studios
Helder Sun .... visual effects cinematographer
John Tissavary .... compositor
Doug Witsken .... digital compositor
Michael Carter .... digital effects artist (uncredited)
Michael D. Leone .... digital effects supervisor (uncredited)
 
Stunts
Geneviere Anderson .... stunts
Daniel Arrias .... stunts
Chino Binamo .... stunt double
Damon Caro .... stunt double
Sean Christopher .... stunt rigger
Sean Christopher .... stunts
Tim Connolly .... stunts
Jennifer Elizabeth .... stunts (as Jennifer Elizabeth Davis)
Tom Elliott .... stunts
Debbie Evans .... stunt driver
Ransom Gates .... stunt double
Thomas Robinson Harper .... stunts
David Hugghins .... stunt rigger
Hiro Koda .... stunts
Ray Lykins .... stunts
Dina L. Margolin .... stunt double
Brad Martin .... stunts
Robert Martini .... utility stunts
Janine Mitchell .... stunt performer
Peewee Piemonte .... stunt coordinator
Kiana Politis .... stunts
Misty Rosas .... stunt double
Michael Runyard .... stunt coordinator
Felipe Savahge .... stunts (multiple episodes)
Bill Scharpf .... stunts
Jimmy Schueler .... stunt double
Luis J. Silva .... stunt double
Damian Vickers .... stunts
Boni Yanagisawa .... stunt double: Jaclyn Gutierrez
 
Camera and Electrical Department
Greg Banta .... key rigging gaffer
Brian Bartolini .... electrician (2003)
Tim Bourque .... electrician
John S. Campbell .... night light operator
Glenn Corbett .... gaffer: second unit
Christopher Goss .... camera operator (3 episodes)
Robert Hayes .... director of photography: second unit
Orlando Hernandez .... best boy electric
David Kagen .... gaffer: second unit
Todd Liggitt .... dolly grip: second unit
Todd Liggitt .... grip
Todd Liggitt .... key grip: second unit
Damon Marcellino .... lighting technician
Clyde Miller .... aerial camera operator
Clyde Miller .... camera operator: Wescam camera
Al Pavoni .... camera operator: "b" camera
Walter F. Rodriguez .... second assistant camera: "b" camera, Miami
Gregory Romero .... grip
Joel Schwartz .... additional camera operator
Joel Schwartz .... first assistant camera
Mary F. Stankiewicz .... second assistant camera (as Mary Stankiewicz)
Lisbeth Storandt .... first assistant camera
Rick Tiedeman .... additional Steadicam operator
Rick Tiedeman .... additional camera operator: "b" camera
Peter Vazquez .... director of photography: effects unit
Spencer Wilcox .... grip
Scott C. Williman .... gaffer: second unit
Steven J. Winslow .... camera technician: Wescam camera
Anthony Zibelli .... second assistant camera: "a" camera (2002-2003)
 
Animation Department
Zeth DuBois .... animator
Cam Leeburg .... digital artist
 
Casting Department
Chad Darnell .... extras casting
Chris Gehrt .... casting assistant
Toni Magon .... casting assistant
Dana Olson .... casting assistant
Melinda Redfoot .... casting assistant
 
Costume and Wardrobe Department
Heather Holmes .... key costumer
Lizette Kilmer .... wardrobe production assistant (as Lizette Jaimes)
Carolyn Schnitzer .... costume supervisor: Miami
Gillian Waterman .... key costumer
 
Editorial Department
Blythe Dalton .... post-production assistant (2002)
Blythe Dalton .... post-production coordinator (2003)
Annabelle K. Frost .... post-production coordinator
 
Music Department
Warren Giancaterino .... promo music
Dick Lowry IV .... music coordinator
Natalee Villa .... music coordinator
 
Transportation Department
Don Baer .... driver
Mitch Harbeson .... driver
Rick Kelleher .... driver
John L. Long .... transportation assistant (as John Long)
Ron Parsell .... location driver
Jerry Smith .... transportation captain
 
Other crew
Pamela Alessandrelli .... production associate
Sam Alvelo .... production assistant
Julie Andaloro .... publicist (2003)
Sheri Apap .... animal trainer
John Arbuckle .... diver: marine department
Lillian Awa .... production assistant
Paul Barth .... helicopter pilot
Ernest Belding .... key assistant location manager
Gilbert Beliso .... key set production assistant
Alex Betuel .... production assistant
Randolph Bookman .... production assistant
Alasdair Boyd .... assistant location manager
Alasdair Boyd .... location scout
Andrea Bruce .... assistant: Mr. Bruckheimer
Gaye Ann Bruno .... photo publicity
Thom Buckley .... set production assistant
Brett Cody .... video effects supervisor
Robin Cousart .... production accountant
Steve Dale .... production assistant
Lorenzo dela Rosa .... additional set production assistant
Guin Dill .... animal trainer
Larry Donahue .... caterer
Matthew Fortino .... production assistant
Debby Freeman .... assistant production coordinator
Annabelle K. Frost .... graphics coordinator
Cristy Fuentefria .... production assistant
Todd Fullerton .... 24 frame video/computer engineer
Matt Gavin .... production assistant
Beth Haiken .... publicist (2004-2005)
Seth William Hansen .... additional set production assistant
David Henke .... additional key location assistant
Esteban Hernandez .... production assistant
Nadine Johnson .... production assistant
Marc H. Katz .... craft service
Daniel Keith .... stand-in
Ahmed Kirdar .... additional set production assistant
Thomas Longo .... production assistant
Jana Lundy .... production secretary
Stephanie Lundy .... production secretary
Eduardo Lytton .... production assistant: Miami
Lisa L. Martin .... production assistant (as Lisa Martin)
Dauv McNeely .... computer and video playback technician
Patrick Mignano .... location manager
David Anthony Pizzuto .... location manager
Rene Ridinger .... publicist (2003)
Lisa Robertson .... assistant accountant
Dixiana Rubio .... set production assistant (episode #217)
Robert Saccenti .... production assistant
Traceigh Scottel .... assistant production office coordinator
Allison Shashok .... production assistant
Herb Silverman .... production secretary
Hunter Lee Soik .... set production assistant (as Hunter Lee)
Leah Sokolowsky .... assistant location manager (as Leah Weintraub)
Sophia Tapia .... payroll accountant
Jim Vickers .... fight choreographer (2003-2005)
Troy Waters .... marine coordinator
Pam Wilson .... publicist (2003)
Allen Wong .... assistant accountant
Sandra Woodward .... location assistant
Paul Young .... production assistant
 
Production CompaniesDistributorsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Runtime:
60 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
1.78 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:

Did You Know?

Goofs:
Continuity: When Kevin is shown the note, it is intact. The processing flashback clearly shows significant holes being punched out for ink samples.See more »
Soundtrack:
Across the Jagged CliffsSee more »

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for "CSI: Miami" (2002)

Related Links

Main series Episode guide Full cast and crew
Company credits IMDb TV section IMDb Action section
IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.