Edit

(TV Series)

(2000)

Full Cast & Crew

Directed by 

Frank South

Writing Credits  

Michael Berk ... (created by) &
Douglas Schwartz ... (created by) and
Gregory J. Bonann ... (created by)
 
Frank South ... (written by)
 
André Jacquemetton ... (staff writer) &
Maria Jacquemetton ... (staff writer)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
Alexander Walters ...
Cliff Tyler
...
Gretchen Thanem ...
Peggy
Trevor Thanem ...
Casey
Lee Doversola ...
Receptionist
Greg Phillips ...
Cliff's friend
Pamela Young ...
Reporter
Rest of cast listed alphabetically:
Alicia Rickter ...
Carrie Sharp (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Gregory J. Bonann ... executive producer
Francis J. Conway ... producer (as Francis Conway)
D. Howard Grigsby ... co-executive producer
David Hasselhoff ... executive producer
Eric Kaufman ... associate producer
Frederick Rappaport ... supervising producer
Frank South ... co-executive producer
Shani Tuch ... associate producer

Music by 

John D'Andrea
George Gabriel
Cory Lerios

Cinematography by 

Stuart Asbjornsen ... director of photography

Film Editing by 

Casey Brown

Production Design by 

Robert W. Henderson ... (as Robert Henderson)

Set Decoration by 

Rick Romer

Costume Design by 

Kathe James ... (as Katherine James)

Makeup Department 

Paulette Crammond ... hair stylist: second unit
Bryan D. Furer ... key makeup artist
Dotsy Hopkins ... makeup artist
Liz Minchew ... makeup artist: second unit
Debra Rego ... key hair stylist
Laine Rykes ... makeup artist (as Laine E. Rykes)
James Sartain ... hair stylist

Production Management 

Francis J. Conway ... unit production manager (as Francis Conway)

Second Unit Director or Assistant Director 

Gary Capo ... second unit director
Robert Carmichael ... second unit director
Ric Groenendal ... second second assistant director
John Isabeau ... first assistant director: second unit
Matthew B. Locey ... second assistant director
Michael Pendell ... first assistant director (as Michael J. Pendell)
Ken Wada ... second assistant director: second unit

Art Department 

Alvin S. Cabrinha Jr. ... property master (as Alvin Cabrinha)
Scott Ejercito ... property master: second unit
Russell Maki ... leadman (as Russ Maki)
John Marano ... on-set dresser
Brian J. McNamara ... electronic graphics
Gary Nakano ... graphic designer
Warren Roberts ... construction foreman
Kenneth K. Sato ... construction coordinator

Sound Department 

Kami Asgar ... supervising sound editor
Carlos Delarios ... sound re-recording mixer
Michael Hoffman ... sound mixer
Tony Hugar ... adr mixer
Takako Ishikawa ... sound effects editor
Lew Maddox ... sound mixer: second unit
John Reynolds ... boom operator
Jon Taylor ... sound re-recording mixer
Jerry Trent ... foley artist

Special Effects by 

G. Bruno Stempel ... special effects supervisor

Stunts 

Gregory J. Barnett ... stunt coordinator
Brian L. Keaulana ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Kolo Barber ... best boy grip (as Bert 'Kolo' Barber)
Matthew Berner ... first assistant: camera (as Matthew J. Berner)
Ron Condon ... director of photography: second unit
Rick Crum ... lighting technician
Dean DesJarlais ... chief lighting technician
Samuel Buddy Fries ... camera operator: "a" camera (as Buddy Fries)
Vance Gage ... key grip: second unit
Matt Jackson ... key grip (as Matt "Chili" Jackson)
Kevin Kersting ... best boy electric
Warner R. Wacha ... first assistant camera: second unit

Casting Department 

Juliet Carlson ... casting assistant
Margaret Doversola ... casting: Hawaii
Susan Glicksman ... casting: Los Angeles
Fern Orenstein ... casting: Los Angeles
Bonnie L. Prior ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Charles Drayman ... costume supervisor (as Charles Evan Drayman)
Anne Hoss ... set costumer
Lizabeth Maggini ... set costumer
Kevin Tyau ... set costumer

Editorial Department 

Chuck Ewart ... assistant editor
Ke'alohi Lee ... assistant editor
Tiffany Miller ... assistant post-production coordinator
Rana Wasai ... assistant post-production coordinator
Mike Will ... on-line editor
Greg Pastore ... telecine assist (uncredited)

Music Department 

P.J. Bloom ... music coordinator
Fiji ... vocal performance: theme
Robert Martin ... music editor
Glenn Medeiros ... composer: theme / music supervisor / vocal performance: theme
Carlos Villalobos ... composer: theme / music producer

Transportation Department 

Jon 'Sudee' Dahl ... transportation captain: second unit
Kelly Loo ... dispatcher
John Reed ... transportation captain
Leroy Reed ... transportation coordinator

Other crew 

Summer Banner ... script supervisor: second unit
Alexis 'Hina' Barber ... assistant production coordinator
Irish Barber ... production coordinator (as Irish Barber-Kanakaole)
Michael Berk ... executive consultant
Renee Confair ... location manager
Kristy Dobkin ... story editor (as Kris Dobkin)
Nicole K.L.N. Ebeo ... assistant location manager
Laurie Foi ... executive assistant
Robert Griffith ... assistant accountant
Vern Hoke ... medic (as Vernie G. Hoke)
Kauila ... script coordinator
Dave Keffer ... title designer
Oliver Konia ... construction medic
Angela Laprete ... executive assistant
John M.H. Lee ... key set production assistant
Kim Limtiaco ... office assistant
Brenda Lopez ... script supervisor
Thornton Lukela ... accounting clerk
Kristin McEntee ... publicity coordinator
Steven Neumeier ... production assistant
Jimmy O'Connell ... marine coordinator
William 'Chico' Powell ... payroll accountant (as Bill 'Chico' Powell)
Scott Rogers ... dialogue coach
Douglas Schwartz ... executive consultant
Randy Spangler ... location manager
Melisa Uchida ... executive assistant
Jane Williams ... production accountant
Robert Wong ... marine coordinator (as Rob Wong)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page