Edit
"Battlestar Galactica" Scattered (TV Episode 2005) Poster

(TV Series)

(2005)

Full Cast & Crew

Directed by 

Michael Rymer

Writing Credits  

Ronald D. Moore ... (creator)
 
Bradley Thompson ... (written by) &
David Weddle ... (written by)
 
Glen A. Larson ... (based on the series created by: "Battlestar Galactica")
 
Joel Anderson Thompson ... (executive story editor) (as Joel Thompson)
Carla Robinson ... (story editor)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Alonso Oyarzun ...
Socinus
...
Kurt Evans ...
Paramedic Kim
Chris Shields ...
Cpl. Venner
...
...
...
Seelix (as Jennifer Halley)
...
...
Nicholas Treeshin ...
Michael Tayles ...
...
...
Marine Sgt. Fischer
Create a character page for: ?

Produced by 

David Eick ... executive producer
Harvey Frand ... producer
Ron French ... line producer (as Ron E. French)
Toni Graphia ... co-executive producer
Glen A. Larson ... consulting producer
Paul M. Leonard ... associate producer
Ronald D. Moore ... executive producer
Bradley Thompson ... co-producer
Mark Verheiden ... consulting producer
David Weddle ... co-producer

Music by 

Bear McCreary

Cinematography by 

Stephen McNutt ... director of photography

Film Editing by 

Andrew Seklir

Production Design by 

Richard Hudolin

Art Direction by 

Doug McLean ... supervising art director

Set Decoration by 

Jonathan Lancaster

Costume Design by 

Glenne Campbell

Makeup Department 

Hayley Miller ... makeup artist
Patricia Murray ... key makeup artist
Stacey Butterworth ... wig maker (uncredited)

Production Management 

Trisha Brunner ... post production supervisor
Ron French ... production manager (as Ron E. French)
Todd Sharp ... executive in charge of production (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Wayne Rose ... first assistant director
Troy Scott ... third assistant director
Michael Shandley ... second assistant director
Marian Koprada ... trainee assistant director (uncredited)
Wayne Rose ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Felipe Barragan ... set decorator buyer
Perry Battista ... assistant set decorator
Paul Burton ... set decorator coordinator
Chris Claridge ... construction coordinator
Kenneth H. Hawryliw ... property master (as Ken Hawryliw)
Jim Hayes ... construction foreman
Lance Johnson ... assistant props
Bud Legree ... leadman: setup
Michael Love ... assistant props (as Mike Love)
Ken Rabehl ... assistant art director
Lynn Snedden ... art department coordinator
Tony Soragnese ... lead dresser (as Toni Soragnese)
Ivana Vasak ... assistant art director
Maurice Woodworth ... on set dresser
David Asmodeus ... props buyer (uncredited)
Tracy B. Dunlop ... set dresser (uncredited)
Colin Meacham ... on-set dresser (uncredited)
Ocea Ringrose ... buyer (uncredited)

Sound Department 

Rick Bal ... sound mixer
Vince Balunas ... dialogue editor
Chris Boyett ... additional editorial
Daniel Colman ... sound designer
Greg Hewett ... boom operator
Ken Kobett ... re-recording mixer (as Kenneth Kobett)
Jack Levy ... supervising sound editor
Doug Madick ... foley artist
Mike Olman ... re-recording mixer (as Michael Olman)
Graham Timmer ... sound assistant
Bill Devine ... adr recordist (uncredited)
Erich Gann ... sound (uncredited)
Sean Keegan ... foley mixer (uncredited)
Rob McIntyre ... adr assistant recordist (uncredited)

Special Effects by 

Murray Campbell ... special effects assistant
Andrew Chamberlayne ... special effects coordinator (as Andy Chamberlayne)
Stacey Goodman ... special effects assistant
William D. Ryan ... special effects best boy (as Bill Ryan)
Ron Seida ... special effects assistant

Visual Effects by 

Doug Drexler ... CG supervisor
Mike Gibson ... senior visual effects coordinator (as Michael Gibson)
Gary Hutzel ... visual effects supervisor
Blaine Lougheed ... visual effects coordinator
Ross Woo ... visual effects assistant
Sabrina Arnold ... visual effects coordinator: Zoic Studios (uncredited)
Lane Jolly ... lead compositor (uncredited)
Steve Kullback ... visual effects producer (uncredited)
Kelly Lee Myers ... visual effects consultant (uncredited)
Jose Perez ... visual effects artist (uncredited)
Lance Powell ... texture supervisor (uncredited)
Chris Zapara ... CG supervisor (uncredited)

Stunts 

Duane Dickinson ... stunt coordinator
Mike Mitchell ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Shannon Abbott ... camera trainee
Murray Chysyk ... Genny operator
Robert DeVitt ... second assistant: "a" camera (as Rob DeVitt)
Ryan Gillard ... first assistant: "b" camera (as Ryan S. Gillard)
Joel Guthro ... camera operator: "a" camera
Neil McBride ... best boy grip
Jordan Neifer ... dolly grip
Guy Paterson ... rigging gaffer (as Guy Patterson)
Richard Porta ... second assistant: "b" camera
Niel Rasmussen ... key grip: c unit
Don Saari ... gaffer
Mike Sankey ... HD technician
Tim Spencer ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Chris Thompson ... first assistant: "a" camera
Jeff Trebenski ... best boy electric
Darin Wong ... dolly grip
Paul Akehurst ... lightboard operator (uncredited)
Curt Griebel ... key grip (uncredited)
Lawrence Lau ... playback operator (uncredited)
Andrew Mackie ... best boy rigging grip (uncredited)

Casting Department 

Heike Brandstatter ... casting: Canada
Eric Dawson ... casting: Los Angeles
James Forsyth ... extras casting
Carol Kritzer ... casting: Los Angeles
Coreen Mayrs ... casting: Canada
Robin Stone ... casting coordinator: Canada
Robert J. Ulrich ... casting: Los Angeles (as Robert Ulrich)

Costume and Wardrobe Department 

Pamela Cameron ... costume supervisor
Cali Newcomen ... assistant costume designer
Glenna Owen ... assistant costume designer

Editorial Department 

Joe Finley ... color timer
Christine Kim ... assistant editor
Gregg Tilson ... post production coordinator
Eric Lea ... visual effects editor (uncredited)

Music Department 

Robert Fernandez ... orchestral engineer
Richard Gibbs ... composer: theme music
Steve Kaplan ... scoring engineer
Steve Mccroskey ... music editor (as Steven McCroskey)
Chris Bleth ... musician: ethnic woodwinds (uncredited)
Paul Cartwright ... musician: violin (uncredited)
M.B. Gordy ... musician: percussion (uncredited)

Transportation Department 

Lawrence Albright ... transportation captain
Bill Janssen ... transportation coordinator
Mitch LaFleur ... transportation captain

Other crew 

Anthony Alvaro ... production assistant
Ron Blecker ... military tech advisor
Kelly Boulding ... location assistant
Laurie Boyle ... production accountant
Dale Bredeson ... location assistant
Rhiannon A. Charles ... asst. production coordinator (as Rhiannon Charles)
Reva Clavier ... assistant accountant
Peter Conway ... craft service / medic
Barbara Copp ... location assistant
Maril Davis ... asst.: Mr. Moore
Seamus Kevin Fahey ... assistant to writers (as Kevin Fahey)
Ross Framo ... computer coordinator / video playback coordinator
Kevin R. Grazier ... science advisor (as Kevin Grazier)
James Halpern ... asst.: Mr. Eick
Dave Hoodless ... accounting clerk
Jerry Hultsch ... consultant
Annie Jackson ... production assistant
Corey Jones ... script supervisor
Tony Lort ... accounting clerk
Qadesh Markowski ... 2nd asst production coordinator
Rosemarie Martin ... accounting clerk
Siân McArthur ... asst. to the producers
Justin McGowan ... production assistant
Shaun Mckay ... payroll accountant
Ryan Mottesheard ... script coordinator
Andrew Seklir ... main title design
Tisha Simpkins ... assistant location manager
Kent Sponagle ... location manager
Jennifer Tanami-Hendriks ... production coordinator
Jessica Feskun ... production assistant (uncredited)
Robert Gauvin ... stand-in (uncredited)
Brian J. McNamara ... opening tiles, locators, end credits (uncredited)
Devin Senft ... assistant location manager (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page