IMDb > "Andromeda" Chaos and the Stillness of It (2005)

"Andromeda" Chaos and the Stillness of It (2005)

« Prev | 108 of 110 Episodes | Next »


Overview

User Rating:
7.3/10   61 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
Director:
Writers:
Gene Roddenberry (created by)
Robert Hewitt Wolfe (developed by)
(more)
Contact:
View company contact information for Chaos and the Stillness of It on IMDbPro.
TV Series:
Original Air Date:
29 April 2005 (Season 5, Episode 20)
Genre:
Plot:
Harper has been captured by General Burma, a man who believes all technology to be evil. Dylan struggles with recovering Harper... See more » | Add synopsis »

Cast

 (Episode Cast) (in credits order) (complete, awaiting verification)

Episode Crew
Directed by
Martin Wood 
 
Writing credits
Gene Roddenberry (created by)

Robert Hewitt Wolfe (developed by)

Naomi Janzen (written by)

Produced by
Majel Barrett .... executive producer (as Majel Roddenberry)
Robert Engels .... executive producer (as Bob Engels)
Sherry Gorval .... producer
Adam Haight .... executive producer
Josanne B. Lovick .... executive producer
Karen Smith .... associate producer
Kevin Sorbo .... executive producer
Karen Wookey .... supervising producer
 
Original Music by
Matthew McCauley 
 
Cinematography by
Gordon Verheul  (as Gord Verheul)
 
Film Editing by
Nicole Ratcliffe 
 
Casting by
Bette Chadwick 
 
Production Design by
Brian Kane 
 
Set Decoration by
Jay Kent 
 
Costume Design by
Toni Burroughs-Rutter 
 
Makeup Department
Stacey Butterworth .... wig maker
Linda Jones .... key hair stylist
Andrea Manchur .... first assistant makeup artist
Francesca von Zimmermann .... key makeup artist
 
Production Management
Sherry Gorval .... production manager
 
Second Unit Director or Assistant Director
Debra Herst .... second assistant director
Paul Turner .... first assistant director
 
Art Department
Jared Brown .... on-set dresser
Kurt Bruun .... assistant property master
Don Buchanan .... property master
Steve Coutu .... head painter
David Curley .... construction coordinator
Andrea Dance .... lead dresser
Anne-Marie Leidl .... graphic designer
Len Mar .... construction foreman
Paula R. Montgomery .... assistant set decorator
Matthew Wilson .... assistant property master
 
Sound Department
Gordon Anderson .... sound mixer
Ken Biehl .... re-recording mixer
Jeff Jackman .... supervising sound editor
Jim Lacamel .... boom operator (as Jim Lacamell)
Roger Morris .... adr mixer
Roger Morris .... dialogue editor
Michael Thomas .... re-recording mixer (as Mike Thomas)
 
Special Effects by
Darren Marcoux .... special effects supervisor
Brad Zehr .... special effects best boy
 
Visual Effects by
Trevor Adams .... digital effects artist
Michael Blackbourn .... lead cgi artist (as Mike Blackbourn)
Marco Cantaluppi .... visual effects
Stanislav Enilenis .... digital effects artist
Jenypher Fisher .... visual effects coordinator: in house
Ben Funk .... digital artist
Nick Gray .... visual effects
Simon Lacey .... visual effects supervisor
Grant Lindsay .... visual effects assistant supervisor
Michael Lowes .... cgi artist (as Mike Lowes)
Mark Meloche .... digital compositor
Nikolai Michaleski .... digital compositor (as Nickolai Michalesk)
Marcus Pearce .... visual effects graphics
Michael Ranalletta .... digital compositor
Tom Tennisco .... visual effects art director
Seán Travers .... digital compositor
Bruce Turner .... visual effects supervisor
 
Stunts
Nickolas Baric .... stunt performer
Yves Cameron .... stunt coordinator
 
Camera and Electrical Department
Marco Ciccone .... camera operator: "b" camera
James Dittiger .... still photographer
Sean Elliott .... first assistant camera: "b" camera
Glen Forrieter .... dolly grip
Chris Helcermanas-Benge .... still photographer
David Langtry .... video coordinator
Mark Lunn .... first assistant camera: "a" camera
Andrew Mackie .... best boy grip
Kelly Moore .... gaffer
Doug Nolin .... best boy grip
Jeff Plecas .... key grip
Kevin Rankin .... best boy electric
Jim Wallace .... camera operator: "a" camera
Jim Wallace .... director of photography: second unit
 
Casting Department
Stuart Aikins .... casting
Sean Cossey .... casting
James Forsyth .... extras casting
 
Costume and Wardrobe Department
Leslie Cairns .... cutter
 
Editorial Department
Flavio Bidese .... on-line editor
Anthony A. Lewis .... assistant editor (as Anthony Lewis)
Peter Pearson .... post-production coordinator
Rhys Skinner .... post-production assistant
 
Transportation Department
Bob Dennett .... transportation coordinator
 
Other crew
Lu Abbott .... script coordinator
Larry Barber .... creative associate
Paul Barber .... creative associate
Eunice Choi .... office production assistant
Nancy Dack .... production coordinator (as Nancy Wenn)
Vincent Dela Luna .... key production assistant
David Gallagher .... science consultant
Naomi Janzen .... consultant
Matt Kiene .... supervising consultant
Margo MacPherson .... assistant: Kevin Sorbo
Ashley Miller .... consultant
Joe Reinkemeyer .... supervising consultant
Zack Stentz .... consultant
Lisa Wilder .... script supervisor
Crystal Williams .... production assistant
Murray Williams .... assistant production accountant
Patricia D. Williams .... production accountant
 

Series Crew
These people are regular crew members. Were they in this episode?
Writing credits
(in alphabetical order)
Gene Roddenberry  creator
Robert Hewitt Wolfe  developer

Produced by
Robert Simmonds .... line producer
Emily Skopov .... consulting producer (2001)
Ethlie Ann Vare .... producer (2001-2005)
Keri Young .... producer
 
Film Editing by
Gordon Rempel (30 episodes and main titles)
 
Art Direction by
Kathryn Hatton 
Slava Shmakin 
 
Costume Design by
Patricia Hargreaves 
Cynthia Ann Summers 
 
Makeup Department
Anji Bemben .... key hair stylist
Yvonne Connor .... assistant makeup artist (seasons 2-5)
Toby Lindala .... key makeup effects artist (season 5)
Harlow MacFarlane .... first assistant prosthetics applicator
Harlow MacFarlane .... special makeup effects artist
Sharon Markell .... hair stylist (season 1)
Sharon Markell .... key hair stylist: second unit (season 1)
Robert A. Pandini .... key hair stylist
James Dean Patten .... assistant hair stylist
Christ Stanley .... special makeup effects artist
 
Production Management
Louisa Skinner .... post-production supervisor (as Louisa Rees)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Dean Choe .... second unit director (season 4)
Mark D. Currie .... first assistant director (episodes 1.10, 1.13, 2.9, 2.11, 2.18, 3.11, 3.15, 3.17, 3.20, 4.5)
Ernie Jackson .... second unit director
Shannon Pratt .... trainee assistant director/third assistant director (season 2)
 
Art Department
Martin P. Blaine .... lead carpenter
Loree Cameron .... graphic designer (as Loree Wershler)
Loree Cameron .... illustrator (as Loree Wershler)
Steve Houle .... on-set dresser
Jay Kent .... buyer (seasons 1-4)
Spencer Louttit .... assistant property master (season 2)
Tim Mulvihill .... set designer (seasons 2, 3 and 4)
Michael Segal .... lead dresser
Christine Shaw .... set dresser
 
Sound Department
Scott Aitken .... sound mixer (one episode)
Murray Brown .... boom operator (multiple episodes)
Curt Cash .... adr mixer (multiple episodes)
Stephen Cheung .... adr recordist
Chris Duesterdiek .... sound mixer: second unit
Mark Hensley .... adr recordist
Rory O'Neill .... boom operator: day call
Rory O'Neill .... sound assistant: day call
Rory O'Neill .... sound mixer (2 episodes)
Graham Timmer .... day call second boom operator (2002)
 
Visual Effects by
Simon Ager .... digital compositing artist
Geoff Anderson .... visual effects coordinator
Geoff Anderson .... visual effects onset supervisor
Greg Behrens .... visual effects coordinator
Nadine Blackler .... digital compositor
Rod Bland .... 3D animator
Landon Bootsma .... digital compositor (seasons 4-5)
Mark Breakspear .... digital compositing artist
Tom Brydon .... 3D animator
Adam Buckner .... digital effects supervisor
Paul Chapman .... digital compositor
Ryan Cronin .... 3D animator
Theo Diamantis .... digital effects artist
Chris Doll .... digital compositing artist
Joe Farrell .... senior digital compositor (2000-2001)
Kevin Genzel .... digital compositor
Martin Halle .... 3D visual effects artist
Hamish Hamilton .... rotoscope artist
Ivan Hayden .... visual effects set supervisor
Jeremy Hoey .... senior digital matte artist
Sylvain Huard .... 3D animator
Jaye Krebs .... digital compositor
David Langtry .... computer playback
James Lau .... digital artist
Rosano Lepri .... digital compositing artist
Brenda Levert .... visual effects producer: Northwest Imaging & FX (seasons 4-5)
Todd Liddiard .... digital compositor
Shelly Morrow .... digital compositing artist
Brian Moylan .... digital compositing artist
Jose Perez .... visual effects
Eric Petey .... digital artist: Lost Boys Studios
Gary Poole .... digital compositing artist
Nicole Ratcliffe .... visual effects editor
Marc Roth .... 3D animator
Wes Sargent .... 3D animator
Jason Selfe .... digital compositor
Trevor Strand .... digital compositing artist
Matthew Talbot-Kelly .... digital compositing artist
Chris Van Dyck .... digital compositor
Jeannie Walasek .... digital effects coordinator
Noel Wright .... digital compositing artist
 
Stunts
Nick Allen .... stunt actor
James Bamford .... stunt actor
Chad Bellamy .... stunts
Dustin Brooks .... stunts
Richard Brooks .... stunts
Eric Bryson .... stunts
Simon Burnett .... stunts
Kirk Caouette .... utility stunts
Clint Carleton .... stunts
Mark Chin .... stunt performer
Mike Ching .... stunts
Dean Choe .... stunt coordinator (fourth season)
Laura Lee Connery .... stunt double: Brandy Ledford
Laura Lee Connery .... stunts
Crystal Dalman .... stunts
Mike Desabrais .... stunt double: Kevin Sorbo
Duane Dickinson .... stunts
Joe Doserro .... stunts
Jim Dunn .... stunts (6 episodes)
Ashlea Earl .... stunt double
Bill Edwards .... stunts
Marny Eng .... stunt double: Lexa Doig
Kylie Furneaux .... stunt double
Lani Gelera .... stunt double
Corry Glass .... stunts
Brian Ho .... stunts
Dave Hospes .... stunts
Trevor Jones .... stunt double: Roger Cross
Jon Kralt .... stunts
Dave Lane .... stunt rigger
John MacDonald .... stunts
Kit Mallet .... stunts
Leslie McMichael .... stunt double
Steven McMichael .... stunt performer (22 episodes)
Phillip Mitchell .... stunts
Rick Moore .... stunts
Jovan Nenadic .... utility stunts
Scott Nicholson .... stunts (4 seasons)
Shawn C. Orr .... stunt double
Shawn C. Orr .... stunts
Darryl Quon .... stunts
Dan Rizzuto .... stunt performer
Jeffrey C. Robinson .... stunt double
Jacob Rupp .... stunts (season 2)
Chad Sayn .... stunts
Sharon Simms .... stunt double
Lori Stewart .... stunt double: Beka
Lori Stewart .... stunt double: Lisa Ryder
Lori Stewart .... stunts
Sylvesta Stuart .... stunt performer (multiple episodes)
Angela Uyeda .... stunt fighter
 
Camera and Electrical Department
Mark Cohen .... focus puller: "b" camera
Douglas Craik .... camera operator
Clayton J. McCallum DuBois .... clapper loader
Jeffrey M. Hoffman .... camera operator
James Kantola .... grip
Derek Lalonde .... grip: Canada
Ryan McNair .... assistant camera
Sasha Proctor .... camera trainee
Daniel Quesnel .... camera trainee
Max Torroba .... playback operator
Trevor Wiens .... assistant camera
 
Casting Department
Lisa Parasyn .... casting: Toronto
 
Costume and Wardrobe Department
Jean François Larche .... dresser (as Jay Larche)
 
Editorial Department
Simon Broderick .... junior colorist
 
Location Management
Dennis Swartman .... location manager (season 2 and 4)
James Thompson .... assistant location manager (seasons 2 and 4)
 
Transportation Department
Dave Byerley .... driver: cast
 
Other crew
Paul Becker .... co-choreographer
Howard Blank .... technical advisor: casino scenes
Simon Carrigan .... key production assistant (season 2-4)
Melissa Crich .... assistant production coordinator (season 3) (as Melissa F. Barrie)
Karen Hamm .... stand-in (2004-2005)
Paul Jasper .... animal coordinator
Bonnie Judd .... animal coordinator
Bonnie Judd .... animal trainer
Viktoria Langton .... choreographer
Tyler McIntyre .... production assistant
Robert Musnicki .... stand-in
Philip David Segal .... production executive (2003) (as Philip Segal)
Jill Sherwin .... assistant script coordinator
Tammy Tamkin .... key production assistant
 
Production CompaniesDistributorsOther Companies

Additional Details

Runtime:
43 min | 43 min (DVD)
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
1.33 : 1 See more »
Sound Mix:

Did You Know?

Quotes:
General Burma:I want you to experience the same pain you inflicted on me and my people. And the loss.
Telemachus Rhade:By killing Harper?
General Burma:He's important to you, I know. A friend and a valuable resource. I'm going to enjoy this.
Captain Dylan Hunt:Yeah, well, enjoy whatever sadistic pleasure it brings you, Burma, because I don't have time to care. Hunt out.
Telemachus Rhade:We're bluffing, right?
Captain Dylan Hunt:Yeah, we're bluffing.
Telemachus Rhade:I wonder if Harper knows we're bluffing.
Captain Dylan Hunt:One problem at a time, Rhade. We have to find Trance.
See more »
Movie Connections:

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.

Related Links

Main series Episode guide Full cast and crew
Company credits IMDb TV section IMDb Action section
IMDb Canada section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.