Edit
Avatar (2009) Poster

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

James Cameron

Writing Credits (WGA)  

James Cameron ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
Neytiri (as Zoë Saldana)
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Jason Whyte ...
...
Kelly Kilgour ...
...
...
...
...
Kelson Henderson ...
...
...
...
...
...
Ambient Room Tech / Troupe (as Julene Renée)
...
...
...
Sonia Yee ...
...
...
Kyla Warren ...
Na'vi Child
...
...
Troupe (as Debra Skelton)
Taylor Kibby ...
Jodie Landau ...
...
Julie Lamm ...
Cullen B. Madden ...
Joseph Brady Madden ...
Frankie Torres ...
Austin Wilson ...
Sara Wilson ...
Tamica Washington-Miller ...
Lucy Briant ...
Op Center Staff
Nathan Meister ...
Op Center Staff
Gerry Blair ...
Op Center Staff
Matthew Chamberlain ...
Op Center Staff (as Matt Chamberlain)
Paul Yates ...
Op Center Staff
Wray Wilson ...
Op Center Duty Officer
James Gaylyn ...
Op Center Staff
...
Dancer
Carvon Futrell ...
Dancer
Brandon Jelkes ...
Dancer
Micah Moch ...
Dancer
Hanniyah Muhammad ...
Dancer
Christopher Nolen ...
Dancer
Christa Oliver ...
Dancer
April Marie Thomas ...
Dancer (as April Thomas)
Bravita A. Threatt ...
Dancer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Trooper (uncredited)
Colin Bleasdale ...
Mining Chief (uncredited)
Mike Bodnar ...
Veteran Miner (uncredited)
Matt Clayton ...
Richard (uncredited)
...
Nav'i (uncredited)
Jamie Harrison ...
Trooper (uncredited)
Allan Henry ...
Trooper (uncredited)
...
Ground Technician (uncredited)
...
Flight Crew Mechanic (uncredited)
...
Samson Pilot (uncredited)
Tim Mansell ...
Miner (uncredited)
...
Mechanic (uncredited)
...
Trooper (uncredited)
...
Banshee (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
Logan Pithyou ...
Blast Technician (uncredited)
Luis G. Portillo ...
Bio Lab Scientist (uncredited)
Raja ...
Hero (uncredited)
...
Ops Centreworker (uncredited)
...
Engineer (uncredited)
Tim Simpson ...
Miner (uncredited)
...
Col. Quaritch's Mech Suit (uncredited)
Jodie Taylor ...
Female Marine (uncredited)
...
Ikran Clan Leader (uncredited)
...
Geologist (uncredited)
...
Na'vi (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Brooke Breton ... co-producer
James Cameron ... producer
Laeta Kalogridis ... executive producer
Jon Landau ... producer
Josh McLaglen ... co-producer
Janace Tashjian ... associate producer
Peter M. Tobyansen ... line producer: virtual production
Colin Wilson ... executive producer

Music by 

James Horner

Cinematography by 

Mauro Fiore ... director of photography

Film Editing by 

James Cameron
John Refoua
Stephen E. Rivkin ... (as Stephen Rivkin)

Casting By 

Margery Simkin

Production Design by 

Rick Carter
Robert Stromberg

Art Direction by 

Nick Bassett
Robert Bavin ... (as Rob Bavin)
Simon Bright
Todd Cherniawsky ... supervising art director
Jill Cormack
Stefan Dechant ... supervising art director
Sean Haworth
Kevin Ishioka ... supervising art director
Andy McLaren
Andrew Menzies
Kim Sinclair ... supervising art director: lead

Set Decoration by 

Kim Sinclair

Costume Design by 

Mayes C. Rubeo
Deborah Lynn Scott ... (as Deborah L. Scott)

Makeup Department 

Richie Alonso ... makeup artist: Los Angeles live action
Michele Barber ... makeup artist
Michal Bigger ... makeup artist
Linda DeVetta ... hair stylist: Sigourney Weaver (as Linda Devetta) / makeup artist: Sigourney Weaver (as Linda Devetta)
Rick Findlater ... hair supervisor / makeup supervisor
Roxane Griffin ... hair department head: Los Angeles live action (as Roxanne Griffin)
Frankie Karena ... makeup artist
Georgia Lockhart-Adams ... makeup artist
Angela Mooar ... makeup artist
Nadege Schoenfeld ... additional makeup artist: performance capture unit
Mike Smithson ... makeup department head: Los Angeles live action
Tegan Taylor ... makeup artist: performance capture unit
Lisa Hefford ... additional makeup artist (uncredited)
Davina Lamont ... assistant makeup artist (uncredited)
Corinna Liebel ... makeup artist (uncredited)
Samantha Lyttle ... additional special makeup effects artist (uncredited)
Catherine Maguire ... additional makeup artist (uncredited)
Jaime Leigh McIntosh ... additional makeup artist (uncredited)
Antony McMullen ... prosthetic supply (uncredited) / special makeup effects artist (uncredited)
Ken Niederbaumer ... special makeup effects artist (uncredited)
Michele Perry ... additional makeup artist (uncredited)
Jess Reedy ... additional makeup artist (uncredited) / motion capture marker (uncredited)
Sarah Rubano ... makeup artist (uncredited)
Dara Wakely ... additional makeup artist (uncredited)
Nacoma Whobrey ... assistant makeup artist (uncredited)
Victoria Wood ... wig maker: Sigourney Weaver (uncredited)

Production Management 

Geoff Burdick ... executive in charge of production: Lightstorm
Boris Kunac ... unit manager: New Zealand live action unit
Mika Saito ... production supervisor: Los Angeles live action
Janace Tashjian ... post-production supervisor
Jennifer Teves ... production supervisor
Chris Walker ... unit manager: New Zealand live action unit
Colin Wilson ... unit production manager
Brigitte Yorke ... production manager: New Zealand
Steve Barnett ... post-production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Maria Battle-Campbell ... first assistant director: additional unit (as Maria Battle Campbell) / second assistant director (as Maria Battle Campbell)
Del Chatterton ... third assistant director: New Zealand live action unit
Bryon Darling ... third assistant director: New Zealand live action unit (as Byron Darling)
Darren Mackie ... second second assistant director: New Zealand live action unit
Richard Matthews ... second assistant director: New Zealand live action unit
Josh McLaglen ... first assistant director
Michael Musteric ... additional second assistant director (as Michael J. Musteric)
Jacqui Pryor ... third assistant director: New Zealand live action unit
Steven Quale ... second unit director: New Zealand live action unit
Judith Wayers ... third assistant director: New Zealand live action unit
Stephanie Weststrate ... second assistant director: New Zealand live action unit
Iris Lamprecht ... additional third assistant director (uncredited)
Sarah Lowe ... second assistant director (uncredited)
Sharon Swab ... second assistant director: live action (uncredited)

Art Department 

Jacqui Allen ... assistant art director
Ruben Allen ... assistant set dresser
Alex Alvarez ... creature artist
Jose Astacio ... virtual art department artist (as Jose Astacio Jr.)
Graham Aston ... lead fabricator
C. Scott Baker ... set designer (as Scott Baker)
Wayne D. Barlowe ... initial creature concepts (as Wayne Barlowe)
Joshua Barraud ... standby props (as Josh Barraud)
Yuri Bartoli ... supervising virtual art director
Jason Beale ... art department administrator
Aaron Beck ... designer: Weta Workshop
Nicole Bell ... props assistant
Daniel Birt ... set dresser
Shaun Bolton ... assistant set dresser
Zack Bunker ... archivist
Rafael Antonio Burgos ... art department illustrator: costume (as Rafael Bugos)
Dorian Bustamante ... concept illustrator
Ed Calderon Jr. ... labor foreman (as Eddie Calderon)
Milton Candish ... set dresser
Andrea Carter ... art department coordinator
Luke Caska ... set designer
Andrew Chan ... set designer
Tanea Chapman ... lead set dresser
David Chow ... set designer
Ryan Church ... concept illustrator
Pierce Clarke ... props assistant
James Clyne ... concept illustrator
Dylan Cole ... concept art director
Vanessa Cole ... assistant art director
Jack Cornelius ... prop maker: Weta Workshop
Ken Culver ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Justin Ditter ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Andrew Driver ... assistant set dresser
Alan Droeger ... welding gang boss (as Al Droeger)
Joe Dunckley ... on set props supervisor
Jonathan Dyer ... set designer
TyRuben Ellingson ... vehicle designer (as Tyruben Ellingson)
Adam Ellis ... props designer
Seth Engstrom ... concept art director
Sally Ford ... production assistant
Andrew Gillespie ... prop maker: Weta Workshop
Robert Gillies ... on set link unit supervisor: Weta Workshop (as Rob Gillies)
Rupert Grobben ... assistant set dresser
Paul Hambleton ... prop maker
Scott Herbertson ... set designer
Joe Hitchcock ... screens assistant
Joseph Hiura ... set designer
Bensen Ho ... assistant prop master
Janelle Hope ... coordinator
Dan Horton ... art department production assistant (as Daniel Horton)
Barry Howell ... concept illustrator
Tom Hrupcho ... paint foreman
Dean Hudson ... assistant set dresser
Gus Hunter ... designer: Weta Workshop
Anthony Jacob ... virtual art department artist
Gregory Jein ... model maker (as Greg Jein)
Rebecca Jellie ... art department coordinator
Gareth J. Jensen ... prop maker: Weta Workshop (as Gareth Jensen)
Holly Jeter ... art department assistant
Robert Andrew Johnson ... set designer (as Robert Johnson)
Andrew L. Jones ... virtual production art director
Tex Kadonaga ... set designer
Josh King ... welding foreman (as Joshua King)
Neil Kirkland ... construction supervisor
David Kolff ... set dresser
Stephen Lambert ... designer: Weta Workshop
Tasha Lang ... production assistant
Tammy S. Lee ... set designer (as Tammy Lee)
Tony Leonardi ... standby painter (as AJ Leonardi)
Darryl Longstaffe ... set designer
John Lott ... set designer
Aimee Macabeo ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Jason Mahakian ... model maker
Alastair Maher ... lead scenic
Bobby Mara ... general foreman
Karl J. Martin ... set designer (as Karl Martin)
Victor James Martinez ... concept illustrator (as Victor Martinez)
Richard F. Mays ... set designer (as Richard Mays)
Francie McGirr ... production assistant
Eliza Meldrum ... set dresser
Steven Messing ... concept illustrator
Ben Milsom ... standby props (as Benjamin Milsom)
Martha Eidsness Mitchell ... art department administrator
Darren A. Mosher ... prop maker: Weta Workshop (as Darren Mosher)
Ed Mulholand ... construction manager (as Ed Mulholland)
Norman Newberry ... virtual production art director
Nik Novis ... construction manager
Fred O'Connor ... prop maker gang boss
Paul Ozzimo ... set designer
Brian Pace ... virtual art department lead
Neville Page ... lead creature designer
Sam Page ... set designer
Erin Palmer ... prop maker: Weta Workshop
Phred Palmer ... props buyer
Josh Patterson ... greens supervisor
Christian Pearce ... designer: Weta Workshop
Reymundo Perez ... assets manager
Patrick Peterson ... virtual art department lead
Kate Pilot ... screens standby
Michael Plant ... lead metal worker
Robert C. Powers ... supervisor: virtual environment (as Rob Powers)
Ben Procter ... concept art director
Campbell Read ... graphic artist
Andrew Reeder ... set designer
Amber Richards ... set dresser
Bruce Richter ... prop maker gang boss
Mark Riggs ... prop maker gang boss
Tania Rodger ... workshop manager: Weta Workshop
Anthony Russell ... assistant set dresser
Jordu Schell ... lead character designer
Craig Shoji ... concept illustrator
Andrew M. Siegel ... property master
Darryn Sigley ... assistant set dresser
Tony Slack ... art department electrician
Michael Smale ... set designer
Melissa Spicer ... lead props
Mike Stassi ... assistant art director (as Michael Stassi)
Mark Stephen ... props designer
Kat Stephens ... construction auditor
Tully Summers ... creature artist
Oly Sundt ... prop maker gang boss
Alice Taylor ... construction office manager
Richard Taylor ... conceptual design
Paul Tobin ... designer: Weta Workshop
Chris Ulusele ... standby props assistant
John Villarino ... construction coordinator
Matt Ward ... prop maker: Weta Workshop
April Warren ... virtual art department lead
Gillian West-Walker ... set dresser (as Gillian West Walker)
Ben Whale ... set dresser
Sven Wiig ... props buyer
Norman Willerton ... construction buyer
Joanne Williams ... assistant construction buyer
Mark Cameron Williams ... graphics assistant (as Mark Williams)
Jeff Wisniewski ... assistant art director (as Jeffrey Wisniewski)
Darren Woldman ... prop maker gang boss
Eddie Yang ... key artist: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Daphne Yap ... concept illustrator
François Audouy ... concept artist (uncredited)
Simon Barker ... carpenter (uncredited)
James Barron ... foreman (uncredited)
Todd Bennett ... plaster foreman (uncredited)
Brett Blenkin ... construction foreman (uncredited)
Justin Buckingham ... prop maker (uncredited)
Page Buckner ... consultant (uncredited)
J. André Chaintreuil ... digital set designer (uncredited)
Justin Chappell ... leading hand carpenter (uncredited)
Mary Connolly ... production manager: Weta Workshop (uncredited)
Genevieve Cooper ... stand-by painter (uncredited)
Colin Davidson ... construction foreman (uncredited)
Brian De Esch ... propmaker (uncredited)
W. Therese Eberhard ... scenic leading hand: paint (uncredited)
Zachary Fannin ... graphic designer (uncredited)
Kasra Farahani ... concept artist (uncredited)
Jeff Flitton ... scenic fabricator (uncredited)
Sean Golding ... lead hand (uncredited)
Peter N. Griffith ... property master: stunts (uncredited)
Henry Hole ... greens (uncredited)
Roland Hunter ... foreman: set finishing (uncredited)
Anthony Ingruber ... props: guns, masks, breathing equipment (uncredited)
David James ... sculptor (uncredited)
Philip Keller ... storyboard artist (uncredited)
James Lima ... concept artist (uncredited)
Jerad Marantz ... character designer (uncredited)
Frank McEldowney ... greens foreman (uncredited)
Roger Murray ... props maker (uncredited)
Phillip Norwood ... storyboard artist (uncredited)
Ryan Oliver ... stand-by greens (uncredited)
Miguel Ortega ... 3D artist: Lightstorm Entertainment (uncredited)
Ben Price ... stand-by: WETA (uncredited)
Richard Reynolds ... digital set designer (uncredited)
Carl Robarge ... fiberglasser (uncredited)
Josue Rodriguez ... props: Los Angeles (uncredited)
Saul Santell ... virtual art department administrator (uncredited)
Kino Scialabba ... concept designer (uncredited)
Rachel Silvera ... art department assistant (uncredited)
Peter Van Zyl ... greensman (uncredited)
Simon Webber ... concept artist (uncredited)
Michael White ... greens foreman (uncredited)
Megan Wilson ... engineer (uncredited)

Sound Department 

Marco Alicea ... digital sound transfer: Skywalker Sound
Christopher Boyes ... re-recording mixer / sound designer / supervising sound editor
Tim Burby ... digital sound editorial services: Skywalker Sound
Frank Clary ... sound effects assistant: Skywalker Sound
Ryan Cole ... recordist
John Countryman ... digital sound transfer: Skywalker Sound
Luke Dunn Gielmuda ... foley editor: Skywalker Sound
Sean England ... foley recordist: Skywalker Sound
Ken Fischer ... sound effects editor: Skywalker Sound
Kim Foscato ... dialogue editor: Skywalker Sound
Thomas Giordano ... boom person
Tim Gomillion ... recordist
Kyle Griffiths ... cable operator
Howie Hammerman ... sound engineering services: Skywalker Sound
David Hunter ... digital sound editorial services: Skywalker Sound
Richard Hymns ... adr editor: Skywalker Sound
Tony Johnson ... production sound mixer
Jesse Kaplan ... boom person
William B. Kaplan ... production sound mixer
Noah Katz ... sound editor: performance capture
Tom Lalley ... re-recording engineer
Mike Lane ... sound client services: Skywalker Sound
Davis Lee ... production sound mixer
James Likowski ... foley editor: Skywalker Sound (as Jim Likowski)
Stuart McCowan ... adr editor: Skywalker Sound
Shannon Mills ... sound effects editor: Skywalker Sound
Steve Morris ... chief sound engineer: Skywalker Sound / facility designer: Skywalker Sound
Cheryl Nardi ... dialogue editor: Skywalker Sound
Andy Nelson ... re-recording mixer
Gordon Ng ... sound client services: Skywalker Sound
Timothy Nielsen ... sound effects editor: Skywalker Sound (as Tim Nielson)
Stacey Parish ... cable operator
Paul Pavelka ... re-recording engineer
Juan Peralta ... additional re-recording mixer
Eva Porter ... sound client services: Skywalker Sound
Frank Rinella ... foley mixer: Skywalker Sound
Christopher Scarabosio ... sound effects editor: Skywalker Sound
Dee Selby ... field recordist: Skywalker Sound
Tony Sereno ... sound mix technician: Skywalker Sound
Steve Slanec ... adr editor: Skywalker Sound
James Spencer ... recordist: Skywalker Sound
Sam Spicer ... boom operator
William Stein ... sound re-recording engineer (as Bill Stein)
Gary Summers ... re-recording mixer
James M. Tanenbaum ... production sound mixer (as Jim Tanenbaum)
Addison Teague ... additional sound designer: Skywalker Sound / supervising sound editor: Skywalker Sound
Dennie Thorpe ... foley artist: Skywalker Sound
John Torrijos ... sound video services: Skywalker Sound
Jana Vance ... foley artist: Skywalker Sound
Mark Williams ... boom operator
Marshall Winn ... dialogue editor: Skywalker Sound
Gwendolyn Yates Whittle ... supervising sound editor: Skywalker Sound
Neil Aldridge ... adr recordist (uncredited)
Petra Bach ... sound recordist (uncredited)
Derek Casari ... stage sound engineer (uncredited)
Antonio Dominick ... sound mixer (uncredited)
Sean England ... foley mixer (uncredited)
Paul Froula ... sound mixer (uncredited)
Daniel A. Greenwald ... boom operator (uncredited)
Doc Kane ... adr mixer (uncredited)
David Lee ... sound mixer: second unit (uncredited)
Scott R. Lewis ... mix technician (uncredited)
Rhys Maitland-Jones ... sound mix technician (uncredited)
Dana McCommon ... additional adr recordist (uncredited)
James Ridgley ... boom operator (uncredited)
Brian Seagrave ... audio post-conform (uncredited)
Mark Sheffield ... sound re-recording mixer (uncredited)
Clint Smith ... sound recordist (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)
Greg Steele ... adr mixer (uncredited)
James Wright ... sound consultant: Dolby (uncredited)

Special Effects by 

Johnny Fraser Allen ... prop maker: Weta Workshop
Greg Allison ... prop maker: Weta Workshop
Ross Anderson ... special effects technician
Nicholas Antunovic ... prop maker: Weta Workshop
Greg Aprahamian ... key model maker
Wendy Babro-Tilyard ... accounts: Weta Workshop (as Wendy Bambro-Tilyard)
Daniel Bennett ... prop maker: Weta Workshop
Grant Bensley ... production manager: Weta Workshop
Gabrielle Bertogg ... 3d modeller: Weta Workshop
Jamie Beswarick ... prop maker: Weta Workshop
Eric Bon ... prop maker: Weta Workshop
Dave Booth ... special effects senior technician
Charlotte Bowie ... prop maker: Weta Workshop
Greg Broadmore ... designer: Weta Workshop
Don Brooker ... prop maker: Weta Workshop
Jonathon Brough ... painter: Weta Workshop (as Johnny Brough)
Duncan Brown ... prop maker: Weta Workshop
Chris Burke ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects (as Christopher Burke)
Dean Bushby ... special effects technician
Tamara Carlson ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects (as Tamara Carlson Woodard)
Sourisak Chanpaseuth ... painting department supervisor: Weta Workshop
Jim Charmatz ... key character designer: Stan Winston Studio
Chris Cheatham ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects (as Christopher Cheatham)
John Cherevka ... key artist: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Karl Chisholm ... special effects technician
Brian Claus ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Nick Cleverley ... accounts: Weta Workshop
Daniel Cockersell ... prop maker: Weta Workshop
Ross Collinge ... runner: Weta Workshop
Javier Contreras ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Ken Cornett ... key model maker: Stan Winston Studio and Legacy Effects (as Kenneth Cornett)
David Covarrubias ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects (as Dave Covarrubias)
Chris Covich ... prop maker: Weta Workshop
Stephen Crowe ... designer: Weta Workshop
Lindsey Crummett ... prop maker: Weta Workshop
Bryce Curtis ... prop maker: Weta Workshop
Cory Czekaj ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Paul Davenport ... special effects technician
Wayne Dawson ... prop maker: Weta Workshop
Sandy Dayal ... accounts: Weta Workshop
Lou Diaz ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects (as Louis Diaz)
Melissa Dodds ... production assistant: Weta Workshop
Marc Dutilloy ... prop maker: Weta Workshop
Stephen Edwards ... prop maker: Weta Workshop
Jon Ewen ... purchasing officer: Weta Workshop (as Jonathan Ewen)
Daniel Falconer ... designer: Weta Workshop
Doug Falconer ... special effects technician
Alex Falkner ... prop maker: Weta Workshop
Alexander Faulkner ... on set technician: Weta Workshop
Gustavo R. Ferreyra ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects (as Gustavo Ferreyra)
Cari Finken ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects (as Carolyn Finken)
Shari Finn ... prop maker: Weta Workshop
Damian Fisher ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Kristos Focas ... prop maker: Weta Workshop
Rodney Ford ... special effects technician (as Rod Ford)
Ryk Fortuna ... prop maker: Weta Workshop
James French ... prop maker: Weta Workshop
Daniel Frey ... key model maker: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Simon Godsiff ... mold maker: Weta Workshop
Brad Goff ... designer: Weta Workshop
Darin Gordine ... 3d modeller: Weta Workshop
Andrew Gordon ... prop maker: Weta Workshop
Michael Grealish ... 3d modeller: Weta Workshop (as Mike Grealish)
Leri Greer ... designer: Weta Workshop
Jonny Gridlay ... special effects technician (as Johnny Grindley)
Rupert Grobben ... 3d modeller: Weta Workshop
Chris Grossnickle ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects (as Christopher Grossnickle)
Jamie Grove ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Theodore Haines ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Simon Hall ... on set technician: Weta Workshop
Scott Harens ... special effects technician
Sven Harens ... special effects technician
Sarah-Bailey Harper ... special effects technician
Cathy Harris ... 3d modeller: Weta Workshop
John Harvey ... props supervisor: Weta Workshop / specialty weapons: Weta Workshop
Ben Hawker ... prop maker: Weta Workshop
Trevor Hensley ... key artist: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Dorothy Hsu ... prop maker: Weta Workshop
Linda Hughes ... assistant: Richard Taylor
Bill Hunt ... prop maker: Weta Workshop
Gary Hunt ... prop maker: Weta Workshop
Iain Hutton ... special effects coordinator
Amy Ingram ... special effects technician
Steve Ingram ... special effects coordinator
Dave Irons ... engineering supervisor: Weta Workshop
Robert Irons ... prop maker: Weta Workshop
Darnell Isom ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Colin Jackman ... prop maker: Weta Workshop
Nadine Jaggi ... 3d modeller: Weta Workshop
Kate Jorgenson ... design department coordinator: Weta Workshop (as Kate Jorgensen)
Robert Ju ... prop maker: Weta Workshop
Niko Kaye ... prop maker: Weta Workshop
Alex Keegan ... prop maker: Weta Workshop
Nick Keller ... designer: Weta Workshop (as Nicholas Keller)
Daniel Kelly ... prop maker: Weta Workshop
Charlotte Key ... 3d modeling supervisor: Weta Workshop
Rodrick Khachatoorian ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Alfred Kuan ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Edward Lawton ... key model maker: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Callum Linegard ... prop maker: Weta Workshop (as Callum Lingard)
Kane Lockhead ... prop maker: Weta Workshop
Jason Lopes ... digital system administrator: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Peter Lyon ... prop maker: Weta Workshop
David Macclure ... prop maker: Weta Workshop
Mark Maitre ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Christine Mansfield ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Mike Manzel ... key artist: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Keith Marbory ... key model maker: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Neil Marname ... prop maker: Weta Workshop
Pietro Marson ... mold maker: Weta Workshop
Jason Matthews ... key character designer: Stan Winston Studio
Richard Matthews ... prop maker: Weta Workshop
Haley May ... 3d modeller: Weta Workshop
Tristan McCallum ... prop maker: Weta Workshop
Mike McDonald ... special effects technician
Gareth McGhie ... workshop supervisor: Weta Workshop
Pranee McKinlay ... 3d modeller: Weta Workshop
Phil McLaren ... special effects technician
John P. McMullen ... 3d model support: Weta Workshop (as John McMullen)
David Meng ... prop maker: Weta Workshop
David Merritt ... model shop supervisor: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Claire Middleton ... prop maker: Weta Workshop
Masayasu Minoura ... mold maker: Weta Workshop
Dordi Moen ... painter: Weta Workshop
Vibol Moeung ... prop maker: Weta Workshop
Ray Moore ... key model maker: Stan Winston Studio and Legacy Effects (as Raymond Moore)
Hector Morales ... prop maker: Weta Workshop
Tracey Morgan ... office coordinator: Weta Workshop
Samantha Morley ... 3d modeller: Weta Workshop
Andrew Moyes ... prop maker: Weta Workshop
Les Nairn ... painter: Weta Workshop
Brian Namanny ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Tim Nordella ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Tira O'Daly ... 3d modeller: Weta Workshop
Michael Ornelaz ... key character designer: Stan Winston Studio
Joey Orosco ... key character designer: Stan Winston Studio
Peter Osborne ... prop maker: Weta Workshop
Peter Osbourne ... on set technician: Weta Workshop
Joe Paice ... prop maker: Weta Workshop
Akshay Parbhu ... 3d model support: Weta Workshop
Scott Patton ... key character designer: Stan Winston Studio
Joseph C. Pepe ... key character designer: Stan Winston Studio
Dallas Poll ... prop maker: Weta Workshop
Michael Possert ... key model maker: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Claire Prebble ... 3d modeller: Weta Workshop
Jeff Pyle ... key model maker: Stan Winston Studio and Legacy Effects (as Jeffrey Pyle)
Robert Ramsdell ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects (as Rob Ramsdell)
Michael Reitterer ... fiberglass supervisor: Weta Workshop
Frances Richardson ... prop maker: Weta Workshop
Mark Robson ... special effects technician
John Rosengrant ... character design supervisor: Stan Winston Studio
Ian Ruxton ... prop maker: Weta Workshop
Neil Schrader ... prop maker: Weta Workshop (as Neil Shrader)
Alan Scott ... studio coordinator: Legacy Effects: uncredited
Nick Seldon ... key model maker: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Philip Sharpe ... on set amnio tank supervisor: Weta Workshop
Carlos Slater ... prop maker: Weta Workshop
Eden Small ... prop maker: Weta Workshop
Andrew Smith ... business manager: Weta Workshop
Gregory L. Smith ... key artist: Stan Winston Studio and Legacy Effects (as Gregory Smith)
James Springham ... key model maker: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Paul Steeves ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Brian Stendebach ... mold maker: Weta Workshop
Bodin Sterba ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects (as Bodin Serba)
Ian Stevenson ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Ri Streeter ... assistant: Richard Taylor
Emily Sturrock ... production assistant: Weta Workshop (as Emily-Jane Sturrock)
Christopher Swift ... key character designer: Stan Winston Studio
Fred Tang ... supervisor: WETA/Tenzan, Weta Workshop
Hiroshi Tange ... prop maker: Weta Workshop
Wayne Thomas ... prop maker: Weta Workshop
Bill Thompson ... on set technician: Weta Workshop
Bill Thomson ... prop maker: Weta Workshop
Jordan Thomson ... 3d milling supervisor: Weta Workshop
Richard Thurston ... prop maker: Weta Workshop
Heath Todd ... designer: Weta Workshop
Greg Tozer ... prop maker: Weta Workshop
Tim Tozer ... on set technician: Weta Workshop
David Tremont ... prop maker: Weta Workshop
Alyssa Tschann ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Jobeen Tse ... prop maker: Weta Workshop
John Eric Tucker ... key model maker: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Michelle Turner ... production manager: Weta Workshop
Jasmin Van Lith ... 3d modeller: Weta Workshop
Michael Wallace ... mold making supervisor: Weta Workshop
Grant Wallis ... supervisor: WETA/Tenzan, Weta Workshop
Spencer Whynaucht ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Daniel Wickham ... prop maker: Weta Workshop
Paul Wickham ... prop maker: Weta Workshop
Min Windle ... prop maker: Weta Workshop
Annette Wullems ... production manager: Weta Workshop
Gary Yee ... art & mold mechanical technician: Stan Winston Studio and Legacy Effects
Pete Zivkovic ... special effects technician
Chris Baer ... special effects lab technician (uncredited)
Ryan Banfield ... mold maker (uncredited)
Mathieu Burri ... special effects (uncredited)
Rene Diamante ... special effects technician (uncredited)
Laura Elliott ... special effects technician (uncredited)
Megan Flagg ... special effects technician: Stan Winston Studio (uncredited)
Anthony Grow ... special effects technician (uncredited)
Dustin Heald ... mold technician (uncredited)
Russ Herpich ... special effects: Weld Shop Stan Winston Studio (uncredited)
Anthony Julio ... special effects technician (uncredited)
Lindsay MacGowan ... effects coordinator: Stan Winston Studio (uncredited)
Denis Marco ... special effects (uncredited)
Kevin McTurk ... special effects makeup: Stan Winston Studio (uncredited)
Steven Munson ... special effects technician (uncredited)
Mary Pike ... props technician: Weta Workshop (uncredited)
Jeffrey D. Smith ... research & development: ILM (uncredited)
Charles Sowles ... special effects (uncredited)
Phil Weisgerber ... design engineer (uncredited)
Stan Winston ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Shaun Friedberg 'Pyrokinesis' ... layout technical director: Weta Digital (as Shaun Friedberg)
Adel Abada ... lighting technical director: Weta Digital
Seb Abante ... production assistant: Weta Digital (as Seb Bast)
David Abbott ... lead texture artist: Weta Digital
Heather Abels ... matte painter: Weta Digital
John Aberdein ... motion capture pipeline manager: Weta Digital
Gino Acevedo ... creature art director: Weta Digital
Holly Acton ... compositor: Weta Digital
Ian Adams ... lead virtual cinema artist
Kate Adams ... assistant technical director: Weta Digital
Ryan Adams ... lead studio technician: Giant Studios
Richard Addison-Wood ... senior software developer & engineer: Weta Digital
Michael Aerni ... animator: Weta Digital
Jeremy Agamata ... virtual cinema artist
Imran Ahmed ... lighting technical director: Weta Digital
Gustav Ahren ... facial modeler: Weta Digital
Malcolm Aitchison ... technical support lead: Weta Digital
Matt Aitken ... pre-production cg supervisor: Weta Digital
Christine Albers ... compositing sequence supervisor: Prime Focus
Brad Alexander ... cg supervisor (as Bradley Alexander)
Tim Alexander ... data center facilities manager: Weta Digital
Tony Alexander ... lighting technical director: Weta Digital
William Alexander ... lighting technical director: Framestore
Candice Alger ... performance capture producer: Giant Studios
Laurent Alibo ... technical support: Weta Digital
Belinda Allen ... matte painter: Weta Digital
Greg Allen ... stage manager: Giant Studios
Stan Alley ... on set surveyor: Weta Digital
Stephen Allison ... data/render wrangler: Weta Digital
Jon Allitt ... massive supervisor: Weta Digital
Shadi Almassizadeh ... cg supervisor: Weta Digital
Laia Alomar ... visual effects coordinator: Framestore
Colin Alway ... senior compositor: Weta Digital
Juan Antonio Amblés ... animation technical director: Weta Digital
Ron Ames ... prototype line producer
Anuj Anand ... lighting technical director: Framestore
Katarzyna Ancuta ... digital paint artist: Framestore
Svend Andersen ... information systems: Weta Digital
Glenn Anderson ... information systems: Weta Digital
Raine Anderson ... texture artist: Weta Digital
Lorenzo Angeli ... pipeline technical director: Framestore
Malcolm Angell ... sequence production coordinator: Weta Digital
Hillary Yeo Tsi Ann ... lead texture artist: Weta Digital
Francois Antoine ... digital artist lead: ILM
Jeff P. Apczynski ... virtual art department artist
Jane Apthorp ... texture artist: Weta Digital
Christine Arboit ... senior creature technical director: Weta Digital
Ryan Arcus ... layout technical director: Weta Digital
Anthony Arendt ... virtual camera operator
Georgy Arevshatov ... texture artist: Weta Digital
Elisabeth Arko ... texture artist: Weta Digital
Joakim Arnesson ... digital artist: ILM
Romain Arnoux ... lighting technical director: Weta Digital
Manasi Ashish ... assistant visual effects coordinator
Clare Ashton ... facial motion editor: Weta Digital
Dan Ashton ... film recording technician: Weta Digital (as Daniel Ashton)
Marc Ashton ... assistant director: facial motion capture, USA
Mia Askew ... senior texture artist: Weta Digital
Oliver Askew ... camera technical director: Weta Digital
Rebecca Asquith ... assistant technical director: Weta Digital
Myles Asseter ... modeller: Framestore
Atanas Atanasov ... modeller: Framestore
Andrew Atkinson ... systems: Weta Digital
Kevin Atkinson ... software developer & engineer: Weta Digital
Aymeric Aute ... cg artist: Prime Focus
Derrick Auyoung ... animation technical director: Weta Digital
Jarrod Avalos ... visual effects: Hydraulx
Alvise Avati ... senior animator: Weta Digital
Patrice Avery ... previs producer: HALON
Sergio Ayrosa ... compositor: Weta Digital
Adam Azmy ... compositor: Framestore
Jean-Luc Azzis ... matte painter: Weta Digital
Scott Bachert ... production assistant: ILM
Sindharmawan Bachtiar ... production engineering
Buffy Bailey ... virtual cinema artist
Michael Bain ... texture artist: Framestore (as Mike Bain)
Jeffrey Baker ... motion editor: Weta Digital
Simon Baker ... assistant technical director: Weta Digital
Trent P.B. Baker ... facility team: Weta Digital
Felix Balbas ... senior creature technical director: Weta Digital
Robert Baldwin ... texture artist: Weta Digital
Michael Baltazar ... lighting technical director: Weta Digital
Ido Banai ... tracker: Prime Focus
Marco Barbati ... creature technical director: Weta Digital
Mark Barber ... lighting technical director: Weta Digital
Leigh Barbier ... digital models and simulation: ILM
Rebecca Barbour ... visual effects line producer: Framestore
Alex Barker ... roto artist: Prime Focus
Lloyd Lee Barnett ... lead compositor
Ned Barraud ... texture artist: Weta Digital
Phil Barrenger ... lead technical director: Weta Digital
Daniel Barrett ... lead animator: Weta Digital
Leonard Barrit ... virtual art department lead
Michel Barrière ... compositing supervisor: Hybride
Jacob Barrow ... assistant layout: Weta Digital
Teresa Barsall ... lead facial motion editor: Weta Digital
Daryl Bartley ... tracking
David Basalla ... lead technical director: Weta Digital
Tom Baskaya ... lead compositor: Framestore
Lorenzo Basurto ... creature technical director: Weta Digital
Addison Bath ... lead capture technical director: Giant Studios
Charlie Batho ... lighting technical director: Framestore
Peter Baustaedter ... senior matte painter: Weta Digital
Bryn Bayliss ... assistant technical director: Weta Digital
Hamish Beachman ... assistant technical director: Weta Digital
Matt Beale ... modeller: Framestore (as Matthew Beale)
Paul Beaudry ... graphic artist: Prime Focus
Olivier Beaulieu ... digital artist: Hybride
Kelly Bechtle-Woods ... lighting technical director: Weta Digital
Lyse Beck ... matte painter: Weta Digital
Lizi Bedford ... assistant vfx producer: Framestore
Cory Bedwell ... lighting technical director: Weta Digital
Kathleen Beeler ... texture artist: Weta Digital
Brittany Bell ... assistant technical director: Weta Digital
Hamish Bell ... lighting technical director: Weta Digital
Paula Bell ... assistant technical director: Weta Digital
David Bennett ... facial motion editor manager: Weta Digital
James Bennett ... animator: Weta Digital
Mannix Bennett ... matte painter: Prime Focus
Michaël Bentitou ... digital artist: Hybride
Niki Bern ... compositor: Weta Digital
Jeremy Berruel ... modeller: Framestore
Didier Bertrand ... digital artist: Hybride
Louise Bertrand ... visual effects coordinator: Hybride
Jarnail Bhachu ... compositor: Framestore
Hitesh Bharadia ... lighting technical director: Weta Digital
Pravin Bhat ... software developer & engineer: Weta Digital
Shweta Bhatnagar ... senior layout technical director: Weta Digital
Hannah Bianchini ... on-set production manager: Weta Digital
Erik Bierens ... camera technical director: Weta Digital
Chris Bieringa ... data/render wrangler: Weta Digital
Jason Billington ... digital artist lead: ILM
Graham Binding ... senior animator: Weta Digital
Dudley Birch ... assistant technical director: Weta Digital
Stacy Bissell ... production coordinator: ILM
Sean Bittinger ... technical support: ILM
Brad Blackbourn ... layout artist: Framestore
Helen Blake ... assistant technical director: Weta Digital
Mariano Blanc ... effects technical director: Weta Digital
Raphaele Blanchard ... digital artist: Hybride (as Raphaële Blanchard)
Thomas Bland ... lead virtual cinema artist
Dan Blank ... compositor: Pixel Liberation Front
Sarah Blank ... compositor: Pixel Liberation Front
Brian Blasiak ... lighting technical director: Weta Digital
Christopher Blazick ... render department (as Chris Blazick)
Jeremy Bloch ... digital artist: ILM
Jennifer Bloomfield ... texture artist: Weta Digital
Rufus Blow ... creature technical director: Weta Digital
Richard Bluff ... digital matte supervisor: ILM
Jorge Bobadilla Jr. ... lighting technical director: Weta Digital
Michael Boden ... roto artist: Prime Focus (as Mike Boden)
Tamara Bogdanovic ... facial motion editor: Weta Digital
Felipe Bohórquez ... pipeline technical director: Framestore (as Felipe Bohorquez)
Thomas P. Bolt ... effects technical director: Framestore
Philip Bolty ... motion capture pipeline supervisor: Weta Digital
Chris Bond ... senior visual effects supervisor: Prime Focus
Albert Bonnefous ... lighting technical director: Weta Digital
Frank Bonniwell ... 3d technical director
Alessandro Bonora ... facial modeler: Weta Digital
Nick Booth ... digital imaging supervisor: Weta Digital
Rene Borst ... digital matte painter: Framestore
Nicole Bossier ... production assistant: Prime Focus
Jake Botting ... motion capture stage manager: Weta Digital
Maryse Bouchard ... digital artist: Hybride
Matt Bouchard ... lighting technical director: Weta Digital (as Matthew Bouchard)
Antoine Bouthors ... software developer & engineer: Weta Digital
Katreena Erin Bowell ... texture artist: Weta Digital
Ron Bowman ... texture artist: Framestore
Matt Boyer ... motion tracker: Framestore
Tatjana Bozinovski ... compositor: Prime Focus
Federico Bozzano ... matte painter: Weta Digital
Adam Bradley ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Andre Braithwaite ... lighting technical director: Weta Digital (as André Braithwaite)
Glen Bramley ... layout technical director: Weta Digital
Lee Bramwell ... camera supervisor: Weta Digital
Christophe Brejon ... lighting technical director: Framestore
Lynwen Brennan ... senior staff: ILM
Benjamin Brenneur ... motion editor: Weta Digital
Kristie Breslin ... creatures department manager: Weta Digital (as Kristie Breslin Husson)
Michael John Briden ... assistant layout technical director: Weta Digital
Lee Briggs ... production assistant: ILM
A.J. Briones ... lead virtual cinema artist
Scott Brisbane ... senior matte painter: Weta Digital
Amy Brodie ... facility team: Weta Digital
Loren Brookes ... lighting technical director: Weta Digital
Jill Brooks ... visual effects producer: ILM
Andrew D.W. Brown ... assistant technical director: Weta Digital
Chantell Brown ... technical support: ILM
Kenneth Quinn Brown ... visual effects: Hydraulx (as Kenneth Brown)
Kimberly Brown ... facility team: Weta Digital
Nicholas Pierre Brown ... virtual cinema artist (as Nicholas Brown)
Simon Brown ... lighting technical director: Weta Digital
Tripp Brown ... digital artist: ILM
Dhyana Brummel ... lighting technical director: Weta Digital
David Brunette ... texture artist: Weta Digital
John Bruno ... visual effects supervisor
Timothy A. Bruns ... facial capture technician
Bertrand Bry-Marfaing ... lighting technical director: Framestore
Mara Bryan ... pre-production manager: Weta Digital
Julian Bryant ... compositor: Weta Digital
Tanya Buchanan ... recruitment manager: Weta Digital
John Bucholtz ... virtual cinema artist
Andrew Buecker ... digital models and simulation: ILM (as Andy Buecker)
Pierre Buffin ... visual effects supervisor: BUF
Daniel Buhigas ... layout artist: Framestore
Sam Bui ... senior effects technical director: Weta Digital
Lukasz Bukowiecki ... avid editor: Framestore
Matthew Bullock ... modeller: Weta Digital (as Matt Bullock)
Joerg W. Bungert ... digital colourist: Weta Digital
Clare Burgess ... senior production manager: Weta Digital
Zeke Burgess ... software developer
T.J. Burke ... visual effects: Hydraulx (as TJ Burke)
Bryan Burright ... virtual art department artist
Cathy Burrows ... digital artist: ILM (as Catherine Burrow)
Alex Burt ... lead animator: Weta Digital (as Alexander Burt)
Barbara Busch ... layout lead: Weta Digital
Hans Butler ... senior motion editor: Weta Digital
Julian R. Butler ... lead creature technical director: Weta Digital
Kurt Butler ... modeler: Weta Digital
Hamza Butt ... modeler: Weta Digital
Sam Buys ... production coordinator: Weta Digital
Robert Byrne ... lighting technical director: Weta Digital
Thelvin Cabezas ... lead technical director: Weta Digital (as Thelvin Tico Cabezas)
Regina Cachuela ... animation technical director: Weta Digital (as Regina Paula Cachuela)
David Caeiro Cebrián ... effects technical director: Weta Digital (as David Caeiro Cebrian)
Djordje Cakovan ... modeler: Weta Digital
Michaela Calanchini ... digital artist: ILM
Andrew Calder ... senior animator: Weta Digital
Sonia Calvert ... compositor: Weta Digital
Ben Campbell ... lighting technical director: Weta Digital
Daniela Campos Little ... motion tracker: Framestore
Cedric Canlas ... modeler: Weta Digital (as Cedric Enriquez Canlas)
Jeremy Cantor ... animator: ILM / digital artist: ILM
Keanan Cantrell ... lighting technical director: Weta Digital
Pete Capelluto ... lead engineer: Weta Digital
Jeff Capogreco ... lead technical director: Weta Digital
Marco Capparelli ... visual effects: Hydraulx
Charley Carlat ... cg artist: Prime Focus
Simon Carlile ... layout artist: Framestore
Alex Carney ... roto artist: Prime Focus
Ean Carr ... compositor: Weta Digital
Helen Carr ... digital paint artist: Framestore
Ronan Carr ... digital paint artist: Framestore
Taylor Carrasco ... animation technical director: Weta Digital
David Carriker ... digital effects supervisor: Modern Videofilm
Todd Carson ... compositor: Prime Focus
Toni Pace Carstensen ... additional visual effects producer (as Toni Pace-Carstensen)
Tami Carter ... digital artist: ILM
Andrea Castagnoli ... animator: Framestore
Oliver Castle ... senior software developer & engineer: Weta Digital
Tim Catchpole ... lighting technical director: Weta Digital
Norman Cates ... lead compositor: Weta Digital
Vaughn Cato ... pipeline technical director: Giant Studios
Myriam Catrin ... senior texture artist: Weta Digital
Lanny Cermak ... digital artist: ILM
Luke Chamberlain ... systems: Weta Digital
Scott Chambers ... compositor: Weta Digital
Ryan Champney ... simulcam technical director: Giant Studios
Adrian Chan ... modeler: Weta Digital
Johnny Chan ... facial motion edit assistant: Weta Digital
Leslie Chan ... modeler: Weta Digital
François Chancrin ... digital artist: Hybride
Paul Chandler ... digital matte painter: Framestore
Jung Min Chang ... senior modeller: Weta Digital
Kai Chang ... technical support: ILM
Hamish Charleson ... tech support: Weta Digital
Daniel Chavez ... visual effects: Hydraulx
Robert Marshall Cheatham ... water technical director: Weta Digital
Jason Chen ... digital save operator / production assistant: Weta Digital
Peter Chen ... animator: Weta Digital
Tim Cheng ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Jason K.S. Cheung ... production engineering: Weta Digital (as Jason Cheung)
Simon Cheung ... senior modeler: Weta Digital
Vanessa Chiara ... dmr production coordinator (IMAX version)
Yi-Hsuan Kent Chiu ... assistant technical director: Weta Digital
Steve Cho ... compositor: Framestore
Nicolas Chombart ... lighting technical director: Framestore
Hermann Chong ... software developer
Crystal Choo ... visual effects coordinator: Prime Focus
Raymond Chou ... technical support: ILM
Amy Christensen ... lighting technical director: Weta Digital
Tim Christensen ... compositor: Prime Focus
Mark Christiansen ... graphics designer: Spy Post
Andrea Christie ... assistant technical director: Weta Digital
Evan Christie ... assistant layout technical director: Weta Digital
Glen Christie ... lead creature technical director: Weta Digital
Paul Claessens ... animator: Framestore
Rhys Clapcott ... lighting technical director: Weta Digital
Helen Clare ... production coordinator: Weta Digital
Craig D. Clarke ... assistant layout technical director: Weta Digital
Hannah Clarke ... publicist: Weta Digital
Raymond Clarke ... facility team: Weta Digital
David Clayton ... animaton supervisor: Weta Digital
Gerald Clevy ... animator: Weta Digital
Roberto Clochiatti ... lighting technical director: Weta Digital
Simon Clutterbuck ... cg supervisor: Weta Digital
Adam Cobabe ... creature technical director: Weta Digital
Sean Cody ... systems: Prime Focus
Johann Francois Coetzee ... creature technical director: Weta Digital
Grady Cofer ... digital artist: ILM
Andrew M. Collins ... visual effects: Hydraulx (as Andrew Collins)
Chuck Comisky ... 3d visual effects specialty
Peter Connelly ... lighting technical director: Weta Digital
Pat Conran ... cg supervisor: ILM
Michael Conte ... digital artist: ILM (as Mike Conte)
Paul Conway ... lead compositor: Weta Digital
Cameron Coombs ... visual effects: Hydraulx
Chris Cooper ... motion tracker: Framestore
Gemma Cooper ... compositor: Weta Digital
Jay Cooper ... sequence supervisor: ILM
Karin Cooper ... creature supervisor: ILM
Marc Cooper ... shader writer: Weta Digital
R. Patrick Cooper ... image processing: Lowry Digital
Shane Cooper ... senior software developer & engineer: Weta Digital
Joshua Cordes ... visual effects: Hydraulx
Michael Cordova ... digital artist: ILM
Alessandro Costa ... assistant technical director: Weta Digital
Brenton Cottman ... lead matte painter: Weta Digital
Alasdair Coull ... senior software developer & engineer: Weta Digital
Andrei Coval ... modeler: Weta Digital
Evelyn Cover ... lead virtual cinema artist
Aaron Cowan ... sequence production manager: Weta Digital
Jessica Cowley ... lead texture artist: Weta Digital
Dan Cox ... cg supervisor: Weta Digital
Joyce Cox ... visual effects producer
Michael Cox ... lead texture artist: Weta Digital
Michael Cozens ... lead animator: Weta Digital
Jan Philip Cramer ... lead animator: Weta Digital
Nick Craven ... senior animator: Weta Digital
Graham Cristie ... lighting technical director: Weta Digital
Jim Croasdale ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Steve Cronin ... compositor: Weta Digital
Joanie Croteau ... digital artist: Hybride
Aaron Cubis ... associate visual effects editor: Weta Digital
Alexia Cui ... lighting technical director: Weta Digital
Steve Cullingford ... creature facial lead technical director: Weta Digital
John Curtis ... motion capture pipeline engineer: Weta Digital
Kevin Cushing ... real-time operator: Giant Studios
Sean Cushing ... executive producer: Pixel Liberation Front
Beth D'Amato ... roto and paint supervisor: ILM
Scott Dace ... senior animator: Weta Digital
Marie-Cecile Dahan ... fx department manager: Weta Digital
Christophe Damiano ... digital artist: Hybride
Nick Damico ... cg artist: Prime Focus
Jayandera Danappal ... effects technical director: Weta Digital
Marion Davey ... previs production manager: Weta Digital
Shane Davidson ... roto lead: Prime Focus
Cara Tallulha Davies ... visual effects coordinator: Framestore
Mark Davies ... senior effects technical director: Weta Digital
Anthony Davis ... compositor: Prime Focus
Joanna Davison ... lighting technical director: Framestore / lighting technical director: Weta Digital
Nathan Dawson ... assistant technical director: Weta Digital
Aurore de Blois ... compositor: Prime Focus
Don De Castro ... lead motion editor: Giant Studios
Mario de Dios ... motion editor: Weta Digital (as Mario De Barbero)
Melissa De Santis ... production support: ILM
Stephen Deane ... lead virtual cinema artist
Paul Debevec ... lightstage facial scanning: Weta Digital
Mark Decastro ... electronic graphics: Modern Videofilm
Bradford deCaussin ... senior texture artist: Weta Digital (as Bradford Decaussin)
James Dee ... assistant layout technical director: Weta Digital
Virginie Degorgue ... texture artist: Framestore
Tom Del Campo ... senior animator: Weta Digital
Chris Del Conte ... visual effects producer: Prime Focus
Thierry Delattre ... compositing supervisor: Hybride
Peter Demarest ... compositor: Weta Digital
Graeme Demmocks ... cg supervisor: Weta Digital
Glenn Derry ... virtual production supervisor
Rob Derry ... facial capture technician (as Robert Derry)
Antoine Deschamps ... visual effects supervisor: BUF
Rahul Deshprabhu ... water technical director: Weta Digital
David Deuber ... digital models and simulation: ILM
Richard Dexter ... senior animator: Weta Digital
Michael Di Como ... digital production supervisor: ILM (as Michael Dicomo)
Marco Di Lucca ... lighting technical director: Weta Digital
Tamir Diab ... lighting technical director: Weta Digital (as Tamir Sammy Diab)
Robert Diaz ... cg artist: Prime Focus
Corey Dimond ... facial motion editor: Weta Digital
Gareth Dinneen ... compositor: Weta Digital
James Dinsdale ... technical support: Weta Digital
Tim Dobbert ... digital artist: ILM
Darryl Doherty ... editor: Prime Focus
Colin Doncaster ... lighting technical director: Weta Digital
Tim Donlevy ... motion control operator: Los Angeles live crew
Tim Douglas ... assistant technical director: Weta Digital
Rebecca Downes ... information systems lead: Weta Digital
James Doyle ... assistant technical director: Weta Digital
Samuel Doyle ... texture artist: Weta Digital
Nebojsa Dragosavac ... motion capture software developer: Weta Digital
Jan Dubberke ... lead compositor: Framestore
Conrad Dueck ... cg artist: Prime Focus
Lafleche Dumais ... computer graphics supervisor: Hybride (as Laflèche Dumais)
Ryan Duncan ... texture artist: Weta Digital
Samuel Duncan ... data/render wrangler: Weta Digital (as Samuel J. Duncan)
Shawn Dunn ... head of layout/animation tech: Weta Digital
Kalene Dunsmoor ... digital models and simulation: ILM
Mathieu Dupuis ... digital artist: Hybride
Yanick Dusseault ... digital artist lead: ILM
William Dwelly ... layout lead technical director: Weta Digital
Frank Dürschinger ... lead technical director: Weta Digital
Scott Eade ... senior layout technical director: Weta Digital
Tim Ebling ... water technical director: Weta Digital
Jody Echegaray ... additional visual effects producer
Areito Echevarria ... lead compositor: Weta Digital
Austin Eddy ... animator: Weta Digital
Selwyn Eddy ... digital artist: ILM (as Selwin Eddy III)
Erich Eder ... compositor: Weta Digital
Benny Edlund ... senior motion capture technical director: Weta Digital
Christopher Edwards ... senior effects technical director: Weta Digital (as Chris Edwards)
Curtis Edwards ... lighting technical director: Weta Digital
David Edwards ... texture artist: Framestore
Sam Edwards ... visual effects: Hydraulx
Samuel Edwards ... lighting technical director: Weta Digital
Hassan El Youbi ... lighting technical director: Weta Digital
Aaron Elder ... research and development: ILM
Jack Elder ... software developer & engineer: Weta Digital
Tamer Eldib ... visual effects: Hydraulx
Kate Ellis ... motion tracker: Framestore
Will Elsdale ... effects technical director: Weta Digital
Adam J. Ely ... matte painter: Weta Digital
Warner Emery ... facility team: Weta Digital
Chrissie England ... senior staff: ILM
Nick Epstein ... lead technical director: Weta Digital
Marcus Erbar ... visual effects: Hydraulx
Karl Erlandsen ... pipeline technical director: Framestore
Trina Espinoza ... pipeline designer: Prime Focus
Kevin Estey ... senior animator: Weta Digital
Christopher Evans ... digital models and simulation: ILM (as Chris Evans)
Stephen Evans ... lighting technical director: Weta Digital (as Steve Evans)
Paul Everitt ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Oliver Exmundo ... senior animator: Weta Digital
Devin Fairbairn ... tracking lead: Prime Focus
Campbell Taylor Fairweather ... tech support manager: Weta Digital
Xou Fang ... motion editor: Giant Studios
Alison Farmer ... texture artist: Weta Digital
Nathan Farquhar ... modeler: Weta Digital
Luca Fascione ... senior r&d software developer: Weta Digital
Ramahan Faulk ... facial modeler: Weta Digital
Conny Fauser ... digital artist: ILM
Jonathan Fawkner ... visual effects supervisor: Framestore
Samy Fecih ... animator: Framestore
Christine Feistl ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Tom Fejes ... sequence supervisor: ILM (as Thomas Fejes)
Oliver Ferguson ... assistant technical director: Weta Digital
Adrian Fernandes ... cg supervisor: Weta Digital
Eric Fernandes ... CG supervisor: Weta Digital
Jessica Fernandes ... models department manager: Weta Digital
Florian Fernandez ... lead modeler: Weta Digital
Audrey Ferrara ... digital artist: BUF
David Feuillatre ... creature technical director: Weta Digital
Nikolas Filer ... assistant technical director: Weta Digital
Simon Fillat ... digital artist: ILM
Michael L. Fink ... senior visual effects supervisor: Prime Focus VFX
David Fish ... lead technical director: Framestore
Brian Fisher ... compositor: Prime Focus
Darius Fisher ... virtual production consultant
Matt Fitzgerald ... modeller: Weta Digital
Shine Fitzner ... digital artist: ILM
Kristina Flach ... shots production manager: Weta Digital
Jean-Pierre Flayeux ... compositing supervisor: Hybride
James D. Fleming ... compositor: Framestore
Jason Fleming ... lighting technical director: Weta Digital
Liana Fleming ... senior software developer & engineer: Weta Digital
Brian Flynn ... digital artist: ILM
Dave Fogler ... digital model supervisor: ILM (as David Fogler)
Rémi Fontan ... shader writer: Weta Digital
Nicola Fontana ... lighting technical director: Weta Digital
Sally Ford ... facility team: Weta Digital
Chris Foreman ... digital artist lead: ILM
Ben Forster ... lead animator: Weta Digital
Jeremy Fort ... assistant technical director: Weta Digital
Tim Fortenberry ... digital artist: ILM
Jenny Foster ... visual effects producer: Look Effects
Dan Fowler ... lead virtual stage operator
Guillaume Fradin ... effects technical director: Framestore
Bruce Franklin ... visual effects production manager
Zachary Franks ... senior effects technical director: Weta Digital
Rod Fransham ... motion editor: Weta Digital
Richard Frazer ... digital paint artist: Framestore
Chris Fregoso ... visual effects: Hydraulx
Robert A.D. Frick ... lighting technical director: Weta Digital
Ben Frost ... effects technical director: Framestore
Johan Fröjd ... motion editor: Weta Digital
James Furlong ... texture artist: Weta Digital
Christian Furr ... texture artist: Framestore
Nick Gabchenko ... shader writer: Weta Digital (as Nikolay Gabchenko)
Chris Gaede ... studio technician: Giant Studios
Aldo Gagliardi ... lead animator: Framestore
Jason Galeon ... lighting technical director: Weta Digital
Stefan Galleithner ... lighting technical director: Weta Digital
Jay Gambell ... creature technical director: Weta Digital (as James Gambell)
George Gambetta ... technical support: ILM
Lauren Manuel Garcia Carro ... texture artist: Weta Digital
Kenneth Garcia ... assistant technical director: Weta Digital
Melissa Garza ... motion tracker
Mitch Gates ... cg supervisor: Prime Focus
Yanick Gaudreau ... digital artist: Hybride
Nicholas Gaul ... senior modeler: Weta Digital
Mark Gee ... lead technical director: Weta Digital
Francois Gendron ... lighting technical director: Weta Digital
Joshua Gengler ... digital artist
Chris George ... lead technical director: Weta Digital (as Christopher George)
Reece Geraghty ... technical support: Weta Digital
Danny Geurtsen ... texture artist: Weta Digital
Adam Ghering ... compositor
Reza Ghobadi nic ... massive technical director: Weta Digital (as Reza Ghobadinik)
Abhijeet Ghosh ... motion capture control technician: Weta Digital
Mathew Giampa ... roto artist: Prime Focus (as Matt Giampa)
Noah Gift ... production engineering: Weta Digital
Aaron Gilman ... senior animator: Weta Digital
Kenneth Gimpelson ... lead technical director: Weta Digital (as Kenneth C. Gimpelson)
Charlyn Go-Giampa ... visual effects coordinator: Prime Focus (as Charlyn Go)
Alessandro Gobbetti ... assistant technical director: Weta Digital
Peter Godden ... layout technical director: Weta Digital
Ian Godin ... image processing: Lowry Digital
James Godinet ... assistant technical director: Weta Digital
Megan Goldbeck ... render department
Marissa Gomes ... production coordinator: ILM
Elias Gonzalez ... matte painter: Prime Focus
Sergio A. Gonzalez ... motion editor: Weta Digital (as Sergio Gonzalez)
Maria Goodale ... digital artist: ILM
Brian Goodwin ... lighting technical director: Weta Digital
Marcus Goodwin ... visual effects production coordinator: Weta Digital
David Gottlieb ... digital artist: ILM
Matthieu Goutte ... rigger: Framestore
Nick Grace ... lighting technical director: Weta Digital
Pierre Grage ... effects technical director: Weta Digital
Eduardo Graña ... creature technical director: Weta Digital
Tom Greally ... senior staff general manager: Weta Digital
Jack Greasley ... senior software developer & engineer: Weta Digital
Stephen Greenberg ... virtual cinema artist
Tom Greene ... production assistant: Weta Digital
Andrew Greenlee ... lead virtual cinema artist
Belinda Griffiths ... texture artist: Weta Digital
Eric Grimenstein ... water technical director: Weta Digital
Jason Grindlay ... technical support lead: Weta Digital
Theodor Groeneboom ... lead compositor: Framestore
Martin Groezinger ... layout technical director: Weta Digital (as Martin Grözinger)
Rebs Guarina ... systems: Weta Digital
Ummi Gudjonsson ... lighting technical director: Framestore
Miguel A. Guerrero ... visual effects: Hydraulx (as Miguel Guerrero)
Steve Guevara ... senior motion editor: Giant Studios
Mike Gunn ... facilities manager: Weta Digital
Paul Gunn ... systems: Weta Digital
Deepak Gupta ... assistant technical director: Weta Digital
Myléne Guérin ... visual effects coordinator: Hybride
Jean-Denis Haas ... animator: ILM
Bassim Haddad ... lead motion editor: Weta Digital
Geoff Hadfield ... compositor: Weta Digital
Mark Haenga ... facial modeler: Weta Digital
Adam Haggiag ... facial alignment station operator: Weta Digital
Tim Haigh ... motion capture stage assistant: Weta Digital
Mikael Hakansson ... senior technical director: Weta Digital
Anne Hall ... lighting technical director: Weta Digital
Ben Hall ... systems: Weta Digital
Michelle Renee Hall ... render department (as Michelle Hall)
Martin Halle ... effects technical director: Weta Digital (as Martin Hallé)
Nick Hamilton ... creature technical director: Weta Digital
David Hampton ... sequence production coordinator: Weta Digital
Heather Han ... rotoscope artist: Spy Post
Giles Hancock ... digital artist: ILM
Makiko Handa ... modeler: Weta Digital
Chris Haney ... visual effects: Hydraulx
Michael Harden ... facility team: Weta Digital
Erina Harding ... assistant facilities coordinator: Weta Digital
Chris Hardman ... motion tracker: Framestore
Steve Hardy ... layout artist: Framestore
Yoshihiro Harimoto ... assistant technical director: Weta Digital
Joe Harkins ... visual effects: Hydraulx (as Joseph M. Harkins)
James Harmer ... layout artist: Framestore
John William Harnagel ... textures pipeline technical director: Weta Digital
Fred Haro ... cg artist: Prime Focus
Adam Harriman ... on set surveyor: Weta Digital
Dustin Harrison ... render department
Toby Haruno ... animator: Weta Digital (as Toby M. Haruno)
Jo Harvell ... production support team: Weta Digital
Albert Hastings ... computer graphics supervisor
Ben Hatton ... assistant visual effects editor: Weta Digital
Chris Havreberg ... digital models and simulation: ILM
Ed Hawkins ... compositor: Weta Digital
Trevor Hazel ... digital artist: ILM
Niles Heckman ... lighting technical director: Weta Digital
G.G. Heitmann Demers ... lighting technical director: Weta Digital (as GG Heitman)
Quentin Hema ... paint supervisor: Weta Digital
Allen Hemberger ... cg supervisor: Weta Digital
Ngoc Heng ... texture artist: Weta Digital
Andrew Hepp ... studio technician: Giant Studios
Kurt Herbel ... facial capture technician
Rachel Herbert ... assistant layout technical director: Weta Digital (as Rachel E. Herbert)
Tulio Hernandez ... visual effects: Hydraulx
Jon Hertzig ... software developer & engineer: Weta Digital
Alex Hessler ... lead technical director: Weta Digital
Tim Hey ... lead compositor: Weta Digital (as Timothy Hey)
Kela Hicks ... digital artist: ILM (as Kela Cabrales)
Matthew Hicks ... assistant technical director: Weta Digital
Martin Hill ... shaders supervisor: Weta Digital
Peter Hillman ... senior software developer & engineer: Weta Digital
Leo Hills ... pipeline technical director: Framestore
Christian Hipp ... senior effects technical director: Weta Digital
Sherry Hitch ... digital artist: ILM
Tyler Hockett ... editor: Prime Focus
Sam Hodge ... lighting technical director: Weta Digital
Alan Hodges ... motion processor: Giant Studios
Chloe Holbrook ... facility team: Weta Digital
Bruce Holcomb ... digital model supervisor: ILM
Matt Holland ... lead compositor: Weta Digital
Robin Hollander ... lead compositor: Weta Digital
Aaron Holly ... senior creature technical director: Weta Digital
Amy Hollywood Wixson ... senior visual effects producer: Spy Post
Julie Holmes ... assistant technical director: Weta Digital
Mark L. Holmes ... motion editor: Weta Digital
Matt Holmes ... supervising visual effects editor: Weta Digital
Rudi Holzapfel ... compositor: Framestore
Teijo Holzer ... production engineering: Weta Digital
Tom Holzinger ... lead motion editor: Weta Digital
John Homer ... senior creature technical director: Weta Digital
Nadine Homier ... digital artist: Hybride
Pedro Honess ... digital save operator
Nathan Hopkins ... lead compositor (as Nate Hopkins)
Richard Hopkins ... texture artist: Weta Digital
Paul Hormis ... rigging technical director: Prime Focus
Daniel Hornick ... lighting technical director: Weta Digital
Erin Horton ... sequence production manager: Weta Digital
Kathryn Horton ... digital setup production manager: Weta Digital
Christopher Horvath ... digital artist lead: ILM
David Houghton-Williams ... lead compositor: Weta Digital (as David Houghton Williams)
Katie Houston ... assistant technical directors department coordinator: Weta Digital
Sandy Houston ... rotoscope supervisor: Weta Digital
Jen Howard ... sequence supervisor: ILM
Susan Howard ... software developer & engineer: Weta Digital
Venti Hristova ... compositor: Pixel Liberation Front
Florian Hu ... effects technical director: Weta Digital
Nickie Huai ... lighting technical director: Weta Digital
Victor Huang ... senior animator: Weta Digital
Robert Hubbard ... visual effects: Hydraulx (as Rob Hubbard)
Roja Huchez ... facial modeler: Weta Digital
Tripp Hudson ... visual effects producer: Framestore
Nikki Hughes ... texture artist: Weta Digital (as Nikki Hayley Hughes)
Lina Hum ... senior texture artist: Weta Digital (as Lina Toy Line Hum)
Peg Hunter ... digital artist: ILM
Philip Hunter ... senior software developer & engineer: Weta Digital
Radford Hurn ... creature technical director: Weta Digital
Katherine Hurst ... lighting technical director: Weta Digital
Chris Husson ... assistant technical director: Weta Digital
Neil Huxley ... graphics supervisor: Prime Focus
Rachel Hydes ... facial motion edit assistant: Weta Digital
Cajun Hylton ... modeler: Weta Digital
Corrado Ianiri ... motion capture editor: Weta Digital
Changeui Im ... lead technical director: Weta Digital
Michael Inchalik ... image processing: Lowry Digital
Mark Intravartolo ... 3d visualization and optimising: Modern Videofilm
Robyn Isaacs ... publicist: Weta Digital
Anthony 'Max' Ivins ... visual effects supervisor: Look Effects (as Max Ivins)
Christopher Ivins ... compositor
Travis Wade Ivy ... compositor: Prime Focus (as Wade Ivy)
Ian Jack ... accountant: Weta Digital
Jiri Jacknowitz ... digital artist: ILM
Myles Jackson ... lighting technical director: Weta Digital (as Myles Elliott Jackson)
Shane Jackson ... graphic artist: Prime Focus
James Jacobs ... lead creature code developer: Weta Digital
Mike Jahnke ... cg artist: Prime Focus (as Michael Jahnke)
Claire N. James ... facility team: Weta Digital
Mel James ... senior texture artist: Weta Digital
Patrick Jarvis ... digital artist: ILM
Kimberly Jase ... visual effects production manager
Jaime Jasso ... lead matte painter: Blur Studio
Malik Jayawardena ... motion editor: Weta Digital
Kirsten Jelliffe ... virtual cinema artist
Helen Jen ... virtual lab coordinator
Paul Jenness ... lead modeler: Weta Digital
Gareth J. Jensen ... texture artist: Weta Digital (as Gareth J Johnson)
Mikael Jaeger Jensen ... visual effects coordinator: Framestore
Nathan Johnson ... lighting technical director: Weta Digital
Gios Johnston ... creature technical director: Weta Digital
Amanda Johnstone-Batt ... lighting technical director: Weta Digital (as Amanda Johnstone)
Andrew R. Jones ... animation supervisor
Danny Jones ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Dave Jones ... it purchasing officer: Weta Digital
Justin Jones ... compositor: Prime Focus
Ryan Jones ... digital artist: ILM (as Ryan L. Jones)
Tim Jones ... roto artist: Prime Focus
Trent Jones ... digital save operator
William Jones ... facility team: Weta Digital
Marchand Jooste ... animator: Weta Digital
Byung Gun Jung ... texture artist: Weta Digital (as Byunggun Jung)
Simon Jung ... senior compositor: Weta Digital
Kory Juul ... compositor: Weta Digital (as Kory Martin Juul)
Christian Kaestner ... compositing supervisor: Framestore
Sandip Kalsy ... senior technical director: Weta Digital
Patrick Kalyn ... animator: Weta Digital
Miae Kang ... lead technical director: Weta Digital
Samson Kao ... lighting technical director: Weta Digital
Joseph Kasparian ... computer graphics supervisor: Hybride
Katrina Kaufman ... virtual environment administrator
Paul Kavanagh ... animation supervisor: ILM
Volodymyr Kazantsev ... lighting technical director: Framestore
Peng Ke ... visual effects
Tim Keene ... executive visual effects producer: Framestore
Val Keller ... virtual lab assistant coordinator
Paddy Kelly ... sequence production manager: Weta Digital
Shane Kemp ... virtual cinema artist
Michael Kennedy ... lighting technical director: Weta Digital
Cheryl Kerr ... 2d sequence manager: Weta Digital / layout coordinator: Weta Digital
Christian Kesler ... digital matte painter: Framestore
Jenny Kess ... facility team: Weta Digital
Shahzad Khan ... technical support: ILM
Steven Anthony Khoury ... lighting technical director: Weta Digital
Yasmin Khudari ... modeler: Weta Digital
Brook Kievit ... modeler: Weta Digital
Sigtor Kildal ... motion editor: Weta Digital
Anne Kim ... digital artist: Hybride
Jiwoon Kim ... compositor: Prime Focus
Ki-Hyun Kim ... motion editor: Weta Digital
Heather Kinaston-Smith ... accounts assistant: Weta Digital
Adam King ... lighting technical director: Weta Digital
Balazs Kiss ... lead technical director: Weta Digital
Susie Kleis ... lighting technical director: Weta Digital (as Susie May Kleis)
Ed Knight ... virtual cinema artist
James Knight ... performance capture project manager: Giant Studios (as James G.H. Knight)
John Knoll ... visual effects supervisor: ILM
Hilmar Koch ... digital artist: ILM
Sergei Koudriautsev ... senior camera technical director: Weta Digital
Jakob Kousholt ... modeller: Framestore
Lina Kouznetsova ... animator: Framestore
Lonnie Kraatz ... creature technical director: Weta Digital
Manfred Kraemer ... lighting technical director: Weta Digital
Alex Kramer ... senior camera technical director: Weta Digital
Lars Kramer ... camera technical director: Weta Digital
Dmitri Krasnokoutski ... shader writer: Weta Digital
Marshall Richard Krasser ... digital artist: ILM (as Marshall Krasser)
Heath Kraynak ... motion graphics designer: Spy Post
Dave Kujawski ... production engineering: Weta Digital
Nicha Kumkeaw ... compositor: Framestore
Jerry Kung ... cg supervisor (as Jerry K. Kung)
Ayako Kuroda ... effects technical director: Weta Digital
René Kuys ... tech support: Weta Digital
Frankie Kwak ... technical support: ILM
Wing Kwok ... compositor: Prime Focus
Anouk L'Heureux ... visual effects coordinator: Hybride
Laurent Laban ... animator: Framestore
Jason Labbe ... rigging technical director: Prime Focus
Todd Labonte ... senior animator: Weta Digital
Keith Lackey ... senior animation technical director: Weta Digital
Alain Lacroix ... digital artist: Hybride
Laure Lacroix ... texture artist: Weta Digital
Alain Lalanne ... visual effects producer: BUF
Mathieu Lalonde ... digital artist: Hybride
Eric Lalumiere ... 3d technical director
Billy-Vu Lam ... visual effects: Hydraulx (as Billy Vu Lam)
Po Yuen Lam ... texture artist: Weta Digital (as Po Yuen Kenny Lam)
Andrew Lambert ... technical support lead: Weta Digital
Ben Lambert ... Modelling Supervisor (Framestore)
Nancy Lamontagne ... visual effects coordinator: Hybride
Vassilios Lanaris ... digital artist: Hybride
Donna Lanasa ... lighting technical director: Weta Digital
Charlotte Laney ... production assistant: Weta Digital
Debbie Langford ... layout technical director: Weta Digital
Maggie Langley ... virtual cinema artist (as Margaret Langley)
Alexandra Lanzensberger ... assistant technical director: Weta Digital
Michael Lanzensberger ... compositor: Weta Digital
François Laroche ... real-time operator: Giant Studios (as Francois Laroche)
Mathias Larserud ... shader writer: Weta Digital
Kimberly Lashbrook ... digital artist: ILM
Kevin Lau ... digital models and simulation: ILM
Laurent Launes ... digital artist: BUF
Luisma Lavin ... senior motion editor: Weta Digital (as Luisma Lavin Peredo)
Asier Lavina ... digital artist: ILM
Stephen Lawes ... creative supervisor: Pixel Liberation Front
Jason Lazaroff ... senior effects technical director: Weta Digital
David Leach ... technical support: Weta Digital
Rick Leach ... compositor: Framestore
Aaron Lear ... digital paint artist: Framestore
Ryan Leasher ... senior technical director: Weta Digital
Chet Leavai ... assistant technical director: Weta Digital
Peter Leber ... production support: ILM
Kim LeBrane ... visual effects: Hydraulx (as Kim Lebrane)
Mathieu Leclaire ... digital artist: Hybride
Daniel Leduc ... visual effects producer: Hybride / visual effects supervisor: Hybride
Francois Leduc ... digital artist: Hybride (as François Leduc)
Alexander K. Lee ... animator: ILM (as Alex Lee)
Jake Lee ... lighting technical director: Weta Digital
Jinwoo Lee ... senior facial modeler: Weta Digital
Seong Kyun Lee ... assistant technical director: Weta Digital
SeungHun Lee ... digital model and simulation: ILM (as Seunghun Lee)
Sun Jin Lee ... modeler: Weta Digital
Eric D Legare ... rigging technical director: Prime Focus (as Eric Legare)
Robert Legato ... virtual production conceived by (as Rob Legato)
Simon Legrand ... layout technical director: Weta Digital
Eric Leidenroth ... motion processor: Giant Studios
Casey Leming ... electronic graphics: Modern Videofilm (as Casey Lemming)
Dan Lemmon ... visual effects supervisor: Weta Digital
Jon Lemmon ... creature technical director: Weta Digital
Iva Lenard ... reference photographer: Weta Digital
Snowy Leo ... production engineering: Weta Digital
Phillip Leonhardt ... lighting technical director: Weta Digital
Tom Lepp ... graphic artist: Prime Focus
Michael Lester ... stereoscopic supervisor: Spy Post
Joe Letteri ... senior visual effects supervisor
Shahar Levavi ... senior animator: Weta Digital
John M. Levin ... layout supervisor: ILM (as John Levin)
Dean Lewandowski ... virtual art department lead
Greg Lewis ... senior animator: Weta Digital
J.P. Lewis ... motion capture software developer: Weta Digital
Gretchen Libby ... executive producer: ILM
Brice Liesveld ... visual effects coordinator
Mingzhi Lin ... lighting techical director: Weta Digital (as Mingzhi Victor Lin)
Virginie Lin ... facility team: Weta Digital
Mattias Lindkvist ... motion editor: Weta Digital
John Lindstein ... cg artist: Prime Focus
Kimberley Liptrap ... lighting technical director: Weta Digital
Chishan Liu ... lighting technical director: Weta Digital
James Liu ... pipeline technical director: Framestore
Xiahong Liu ... integration technical director: Giant Studios
Michael Lloyd ... matte painter: Weta Digital
Wendy Lloyd ... software developer & engineer: Weta Digital
Eung Ho Lo ... modeler: Weta Digital
Steven Lo ... virtual cinema artist
Thomas Sing Wai Lo ... modeler: Weta Digital (as Thomas Lo)
Daniel Loeb ... animation supervisor: Prime Focus
Andy Lomas ... cg supervisor: Framestore
Daniel Lond ... software developer & engineer: Weta Digital
Lance Lones ... lighting technical director: Weta Digital
Nick Long ... technical support: Weta Digital
Keir Longden ... layout artist: Framestore
Jim Longhurst ... assistant technical director: Weta Digital
Luke Longin ... camera technical director: Weta Digital (as Luc Longin)
Zoe Lord ... texture artist: Weta Digital
Jade Lorier ... facial motion editor: Weta Digital
Bill Lorton ... software engineer: Giant Studios
Geoff Lou ... virtual cinema artist
Jennifer Loughnan ... sequence production coordinator: Weta Digital
Charlotte Loughnane ... production support team: Weta Digital
Justin Louis ... motion processor: Giant Studios
Olivier Lourry ... digital artist: BUF
Ben Love ... render department
Ruth-Anne Loveridge ... layout technical director: Weta Digital
Georgia Lovering ... production assistant: Weta Digital
Boon Hean Low ... software developer & engineer: Weta Digital
James Lu ... digital save operator
Jacob Luamanuvae ... senior motion editor: Weta Digital (as Jacob Luamanuvae-Su'a)
Robyn Luckham ... lead animator: Weta Digital
David Luke ... facial motion edit assistant: Weta Digital
Daniel Lynch ... assistant technical director: Weta Digital
Wan-Chun Alex Ma ... motion capture control technician: Weta Digital (as Wan-Chun 'Alex' Ma)
Andreas Maaninka ... digital modeler: Weta Digital
Daniel Macarin ... lighting technical director: Weta Digital
Frank Macfarlane ... sequence production manager: Weta Digital
Keith MacGowan ... assistant technical director: Weta Digital
Matthew Machnee ... pipeline: Prime Focus
Martin Macrae ... cg environment supervisor: Framestore
Damien Macé ... digital matte painter: Framestore
Matt Madden ... performance capture supervisor: Giant Studios (as Matthew Madden)
Sarath Madhavan ... layout technical director: Weta Digital (as Sarath Babu Madhavan)
Carol Madrigal ... motion processor: Giant Studios
Oleg Magrisso ... creature technical director: Weta Digital
Greg Maguire ... digital models and simulation: ILM
Stephane Mailet ... digital artist: Hybride (as Stephane Mallet)
Daisuke Maki ... assistant technical director: Weta Digital
Aron Makkai ... lighting technical director: Weta Digital
Ronald Mallet ... research and development: ILM
Rebecca Manning ... compositor: Framestore
Jade Mansueto ... software developer & engineer: Weta Digital
Christopher Marino ... visual effects editor (as Chris Marino)
Sebastian Marino ... cg supervisor: Weta Digital
Nic Marrison ... shader writer: Weta Digital
David Marsh ... digital artist: ILM
Gary Marshall ... motion capture technical director: Weta Digital
Tia L. Marshall ... digital artist: ILM (as Tia Marshall)
Richard Martin ... visual effects supervisor: Hybride
Leonardo Martinez ... visual effects: Hydraulx (as Nando Martinez)
Marcel Martinez ... digital artist: ILM
Daniel Marwick ... maintenance coordinator: Weta Digital
Richard Mason ... assistant technical director: Weta Digital
Ray Massa ... motion capture facial technician: Weta Digital (as Raymond L. Massa)
Nicole Mather ... matte painter: Weta Digital
Kent Matheson ... digital artist: ILM
Sarah Mattes ... integration technical director: Giant Studios
Iain Matthews ... code facial set-up: Weta Digital
Jean Matthews ... lead technical director: Weta Digital
Sherryn Matthews ... recruitment assistant: Weta Digital
Christoph Matthiesen ... lighting technical director: Weta Digital
Raphael Matto ... shader writer: Weta Digital
Ambre Maurin ... animator: Framestore
Scott May ... digital models and simulation: ILM
Richard McBride ... compositor: Weta Digital (as Rich McBride)
Michael McCabe ... production support: ILM (as Mike McCabe)
Chris McClintock ... visual effects coordinator: Prime Focus
Brett McConnell ... lighting technical director: Weta Digital
Don Mccoy ... tracking (as Don L. Mccoy)
Steve McGee ... lead compositor: Weta Digital
Steve McGillen ... lead compositor: Weta Digital
Peter James McGrattan ... information systems: Weta Digital
Jeremy McKenzie ... assistant layout technical director: Weta Digital
Nick McKenzie ... shots r&d supervisor: Weta Digital
Richard McKenzie ... data/render wrangler: Weta Digital
Greg McKinley ... assistant technical director: Weta Digital
Nigel McKissock ... textures department coordinator: Weta Digital (as Nige McKissock)
Brett McLaughlin ... cg artist: Prime Focus (as Brett McGlaughlin)
Chloe McLean ... facial motion edit assistant: Weta Digital
Tristan McMahon ... systems: Weta Digital
John McMechan ... assistant layout: Weta Digital
Brian McMillin ... on-set surveyor: Weta Digital
Donal McMullan ... production engineering: Weta Digital
Renton McNeill ... data/render wrangler: Weta Digital
Michael Meagher ... visual effects: Hydraulx (as Tony Meagher)
Frederic Medioni ... digital artist: Hybride (as Frédéric Medioni)
Peter Megow ... creature technical director: Weta Digital
Hitesh Kumar Mehra ... assistant technical director: Weta Digital
Daniel Meighan ... assistant technical director: Weta Digital
James Meikle ... assistant visual effect editor: Weta Digital
Maurizio Memoli ... facial modeler: Weta Digital
Ronnie Menahem ... effects technical director: Weta Digital
Matthias Menz ... cg supervisor: Weta Digital
Tory Mercer ... sequence supervisor: ILM
Andrea Merlo ... creature simulation supervisor: Weta Digital
Steven Messing ... concept illustrator
Francois Metivier ... digital artist: Hybride (as François Métivier)
Joseph Metten ... digital artist: ILM
Christoph Meyer ... creature technical director: Weta Digital (as Christoph Daniel Meyer)
David Michaels ... visual effects: Hydraulx
Tom Mikota ... textures supervisor: Weta Digital
Craig Daniel Mildenhall ... facility team: Weta Digital
Goran Milic ... lead facial motion editor: Weta Digital
Simon Millanta ... layout technical director: Weta Digital
Jessica Millar ... lighting technical director: Weta Digital (as Jessica Braun)
Luke Millar ... lighting technical director: Weta Digital
Keith Miller ... cg supervisor: Weta Digital (as Keith F. Miller)
Lori C. Miller ... compositor: Prime Focus (as Lori Miller)
Ron E.J. Miller ... creature technical director: Weta Digital
Seth F. Miller ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Christopher Mills ... layout technical director: Weta Digital
Nathan Millsap ... cg artist: Prime Focus
Jim Milton ... visual effects editor: ILM
Jonathan Mitchell ... cg artist: Prime Focus (as Jon Mitchell)
Saki Mitchell ... senior compositor: Weta Digital
Curt I. Miyashiro ... senior staff: ILM (as Curt Miyashiro)
Kaori Miyazawa ... modeler: Weta Digital
Andrew Moffett ... lead virtual cinema artist
Sasha Mohelnitzky ... facility team: Weta Digital
Robert Molholm ... research and development: ILM
Dejan Momcilovic ... motion capture supervisor: Weta Digital
Alberto Montañés ... compositor: Weta Digital
Lennon Montejo ... lead motion editor: Giant Studios
Joao Montenegro ... pipeline technical director: Framestore (as João Montenegro)
Thomas Montminy Brodeur ... digital paint artist: Framestore
Carlos Monzon ... digital artist: ILM
Steven Moor ... lighting technical director: Framestore
James Moore ... modeler: Weta Digital
Richard John Moore ... lighting technical director: Weta Digital
Steve R. Moore ... visual effects editor: Prime Focus (as Steve Moore)
Geronimo Moralez ... additional visual effects: Stereo D
Eroc Moralls ... 3d visualization and optimizing: Modern Videofilm
Eileen Moran ... producer: Weta Digital
Ben Morgan ... lead compositor: Weta Digital
Erik Morgansen ... animator: ILM
Andrew Morley ... cg supervisor: Framestore (as Andy Morley)
Simon Dean Morley ... production engineering: Weta Digital (as Simon Morley)
Carla Morris ... software developer & engineer: Weta Digital
David Manos Morris ... digital artist: ILM (as David Morris)
William Morrison ... additional visual effects: Stereo D
Aaron Morton ... production engineering: Weta Digital
Darren A. Mosher ... facility team: Weta Digital
Reynold Mosley ... modeler: Weta Digital (as Bo Mosley)
Chris Moss ... facial motion editor: Weta Digital
Giuseppe Motta ... lighting technical director: Weta Digital
Antoine Moulineau ... lead technical director: Framestore (as Antoine Molineau)
Martin Mousseau ... digital artist: Hybride
Daniel Moy ... modeler: Weta Digital (as Daniel Goncalves Moy)
Alessandro Mozzato ... lighting technical director: Weta Digital
David Antonin Mucci ... lighting technical director: Framestore (as David Mucci)
Matt Mueller ... senior camera technical director: Weta Digital
Timothy Mueller ... digital artist: ILM (as Tim Mueller)
Yvonne Muinde ... department lead matte painter: Weta Digital
Nicky Muir ... animation production manager: Weta Digital
Michael Mulholland ... cg supervisor: Framestore (as Mike Mulholland)
Arwen Munro ... layout department coordinator: Weta Digital
Gayle Munro ... compositing department manager: Weta Digital
Matthew Muntean ... lead creature technical director: Weta Digital
Daryl Munton ... lighting technical director: Weta Digital
Hiroaki Muramoto ... senior technical director: Weta Digital
Ken Murano ... motion processing lead: Giant Studios
Michel Murdock ... visual effects financial controller: Hybride
Connor Murphy ... studio technician: Giant Studios
Myles Murphy ... digital artist: ILM
Patrick Murphy ... compositor: Prime Focus
Ben Murray ... motion capture pipeline technical director: Weta Digital
Brendan Murray ... systems: Weta Digital
Nolan Murtha ... digital effects supervisor
Ben Myers ... graphic artist: Prime Focus
Alfred Mürrle ... lighting technical director: Weta Digital
Marcell Nagy ... lighting technical director: Weta Digital
David Nakabayashi ... digital artist: ILM
Kenneth Nakada ... matte painting supervisor: Prime Focus
Kiyoyuki Nakagaki ... software developer & engineer: Weta Digital
Serena Rainbow Naramore ... lighting technical director: Weta Digital
Elaine Naspo ... image processing: Lowry Digital
Navinsk ... data/render wrangler: Weta Digital
Salima Needham ... compositor: Weta Digital
Andreas Nehls ... modeler: Weta Digital (as Andreas Tandy Nehls)
Matt Nelson ... system administrator
Mark Nettleton ... sequence supervisor: ILM
Sergei Nevshupov ... cg supervisor: Weta Digital
Marla Newall ... digital artist: ILM
Jeff Newton ... lighting technical director: Framestore
Chun Seong Ng ... visual effects: Hydraulx
Nikora Ngaropo ... assistant technical director: Weta Digital
Tim Nicholas ... systems: Weta Digital
James Nicholl ... rigger: Framestore
Carlos-Christian Nickel ... lighting technical director: Framestore (as Chris Nickels)
Peter Nicolai ... production support: ILM
Laura Lumpuy Nicolas ... creature technical director: Weta Digital
Wolfgang Niedermeier ... senior camera technical director: Weta Digital
Ben Nightingale ... texture artist: Weta Digital
Motoki Nishii ... virtual art department lead
Thomas Nittmann ... visual effects producer: Lola Visual Effects
Stephen Nixon ... matte painting department coordinator: Weta Digital
Gary Noble ... lighting technical director: Framestore
Nicolas-Alexandre Noel ... computer graphics supervisor: Hybride (as Nicolas Alexandre Noël)
Peti Nohotima ... production coordinator: Weta Digital
Bob Nolty ... software developer
Jennifer Maryam Nona ... lighting technical director: Weta Digital (as Jennifer Nona)
Marcus Nordenstam ... water technical director: Weta Digital
Mark Norrie ... senior lighting technical director: Weta Digital
Keven Norris ... lead texture artist: Weta Digital
Ian Northrop ... tracker: Prime Focus
Greg Notzelman ... assistant technical director: Weta Digital
Alexander Nowotny ... senior effects technical director: Weta Digital (as Alex Nowotny)
John Nugent Jr. ... technical support: Weta Digital
Ben O'Brien ... digital artist: ILM
Winfield O'Brien ... tracker: Prime Focus (as Winfield Scott O'Brien)
Jane O'Callaghan ... lead technical director: Weta Digital (as Jane S. O'Callaghan)
Sean O'Connor ... digital artist: Hybride
Mike O'Neill ... shader writer: Weta Digital
Robert O'Neill ... lighting technical director: Framestore
Kevin O'Sullivan ... animator: Framestore
Mike Oakley ... digital artist: Prime Focus (as Mike Walls)
Paul Oakley ... lead technical director: Framestore
Cyndi Ochs ... visual effects producer: NZ
James Ogle ... lead digital modeler
Anton Ognyev ... water technical director: Weta Digital
Eric Oliver ... virtual cinema artist
George Oliver ... layout technical director: Weta Digital (as George Edward Oliver Jr.)
John Paul Olmstead ... research and development: ILM (as John Olmstead)
Conrad Olson ... digital paint artist: Framestore
Tor-Bjorn Olsson ... texture artist: Weta Digital (as Torbjörn Olsson)
Benjamin Orange ... technical support: Weta Digital
Akira Orikasa ... digital artist: ILM
James Orlik ... motion editor: Giant Studios (as Jim Orlik)
Rob Ormond ... layout technical director: Weta Digital
Mark Osborne ... lighting technical director: Framestore
David Owen ... texture artist: Weta Digital
Scott Owen ... real-time operator: Giant Studios
Cosku Ozdemir ... digital artist: ILM (as Cosku Özdemir)
Molly Pabian ... visual effects coordinator: Prime Focus
Filippo Paganoni ... data/render wrangler: Weta Digital
Luis Pages ... water technical director: Weta Digital
Maricel Pagulayan ... visual effects producer
Stephen Painter ... layout: Weta Digital
William Paley ... assistant visual effects editor
Abhishek Pandian ... data/render wrangler: Weta Digital
Jacopo Pantaleoni ... software developer & engineer: Weta Digital
Schuyler Pappas ... production coordinator: Spy Post
Jonathan Paquin ... animator: Weta Digital
Bruno Parenti ... visual effects: Hydraulx
Jee Young Park ... senior animator: Weta Digital
Jesse Parkhill ... compositor: Framestore
Hunter Parks ... shader writer: Weta Digital
Collin Maxfield Parrish ... textures pipeline technical director: Weta Digital
Johnny Parsons ... assistant technical director: Weta Digital
Steve Parsons ... compositor: Framestore
Marino Pascual ... image processing: Lowry Digital
Eddie Pasquarello ... compositing supervisor: ILM
Rutul Patel Nair ... matte painting intern: Prime Focus (as Rutel Patel)
John A. Patterson ... effects technical director: Weta Digital
Helen Paul ... lighting technical director: Weta Digital
Stephen J. Pavelski ... lead virtual cinema artist
Chris Payne ... visual effects: Hydraulx
Luis F. Pazos ... animation coordinator (as Luis Pazos)
Emily Pearce ... facial motion edit assistant: Weta Digital
Geoff Pedder ... lighting technical director: Weta Digital
Tom Pegg ... compositor: Framestore
Steve Pelchat ... digital artist: Hybride
Stuart Penn ... modeller: Framestore
Sam Penrose ... technical support: ILM
Elliott Perrigo ... stage manager: Giant Studios
Angelo Perrotta ... compositor: Framestore
Mike Perry ... cg supervisor: Weta Digital (as Michael Perry)
Dana Peters ... creatures cg supervisor: Weta Digital
Nicolas Petit ... lighting technical director: Weta Digital
Borislav Petrov ... senior pipeline developer: Prime Focus (as Borislav 'Bobo' Petrov)
Frank Losasso Petterson ... digital artist lead: ILM
Ignacio B. Peña ... lead virtual stage operator (as Ignacio B. Pena)
Andy Phillips ... rigger: Framestore
David Phillips ... lead compositor: Weta Digital
Tomek Piatek ... senior production engineer: Weta Digital
Patrick Piche ... digital artist: Hybride (as Patrick Piché)
Timothy Pick ... information systems: Weta Digital
Jeremy Pickett ... lead technical director: Weta Digital
Tricia Pifer ... visual effects digital producer: Prime Focus
Ryan Pilcher ... motion tracker: Framestore
Jorge Pimentel ... layout artist: Framestore
Olivier Pinol ... lighting technical director: Weta Digital
Anthony Pintor ... motion editor: Giant Studios
Rafi Pogosyan ... electronic graphics: Modern Videofilm
Ron Pogue ... asset & database coordinator
Melvin Polayah ... layout artist: Framestore
Felix Pomeranz ... on set surveyer: Weta Digital
Jessica Ponte ... production coordinator: Weta Digital
Charles Pottier ... motion capture control technician: Weta Digital
Oleksiy Pozikov ... shader writer: Weta Digital
Sam Prebble ... assistant technical director: Weta Digital
Thomas Prebble ... information systems: Weta Digital
Dave Preciado ... motion editor: Giant Studios (as David Preciado)
Niklas Preston ... modeler: Weta Digital
Scott Prior ... digital artist: ILM
Sonia Pronovost ... digital artist: Hybride
Aled Prosser ... compositor: Framestore
Howard Protheroe ... compositor: Framestore
Matthew Provost ... systems: Weta Digital
Robin Prybil ... visual effects executive: Weta Digital
Mark Pullyblank ... senior layout technical director: Weta Digital
Brett Purmal ... animator: Weta Digital
Eddy Purnomo ... assistant technical director: Weta Digital
Lucas Putnam ... visual effects editor: Weta Digital
Simon Quach ... motion editor: Weta Digital
Steven Quale ... visual effects supervisor
Ryan J. Quinlan ... studio technician: Giant Studios (as Ryan Quinlan)
Edward Quintero ... digital artist: ILM
Heribert Raab ... water technical director: Weta Digital
Chris Radcliffe ... visual effects: Hydraulx
Gunnar Radeloff ... effects technical director: Framestore
Ula Rademeyer ... lead texture artist: Weta Digital
Pascal Raimbault ... lead modeler: Weta Digital
Richard Raimbault ... senior modeler: Weta Digital
Crystal Rainone ... motion editor: Giant Studios
Michael Ralla ... compositor: Framestore
Arun Ram-Mohan ... lighting technical director: Weta Digital
Vidya Raman ... layout technical director: Weta Digital
Keila N. Ramos ... image processing: Lowry Digital
Kade Ramsey ... camera technical director: Weta Digital
Troy Ramsey ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Shane Rangi ... digital reference performer: Weta Digital
Pavani Rao ... lighting technical director: Weta Digital
Ellen Rappenecker ... facial motion editor: Weta Digital
Jennah Rasmussen ... production coordinator: Weta Digital
Craig Douglas Rattray ... facility team: Weta Digital (as Craig Rattray)
Jason Rau ... motion control technician: Los Angeles live action
Dav Rauch ... lead designer: Spy Post
Rick Ravenell ... graphics artist: Prime Focus
Steve Rawlins ... animator: ILM
Pierre Raymond ... visual effects executive producer: Hybride
Philippe Rebours ... cg supervisor: ILM
Paul Redican ... lead compositor: Weta Digital
Chris Reece ... systems: Weta Digital
Phillip Reed ... data resource coordinator: Weta Digital
Raine Reen ... senior texture artist: Weta Digital
Sarah Reese-Edwards ... additional visual effects: Stereo D
Saul Reid ... lighting technical director: Weta Digital
Chloe Elise Reilly ... production support team: Weta Digital
Brian Reimer ... roto artist: Prime Focus
Arkadiusz Rekita ... lighting technical director: Weta Digital
Michael Rempel ... pipeline: Prime Focus
Stephan Remstedt ... senior camera technical director: Weta Digital
Jay Renner ... modeler: Weta Digital
Julia Retson ... water technical director: Weta Digital
Marco Revelant ... models supervisor: Weta Digital
Robin Reyer ... pipeline technical director: Framestore
Eric Reynolds ... senior animator: Weta Digital
Jonathan Reynolds ... cg artist: Prime Focus
Marc Rice ... digital paint artist: Framestore
Michael Rich ... digital artist: ILM
Mark Richardson ... lead compositor: Weta Digital
Nicholas Richter ... motion editor: Weta Digital
Steve Riera ... visual effects coordinator
Jessica Riewe ... technical support: ILM
Matthew Riordan ... senior animator: Weta Digital
Anthony Rispoli ... digital artist: ILM
Anne Ritter ... senior texture artist: Weta Digital
Gizmo Rivera ... visual effects: Hydraulx
Andrew Roberts ... cg artist: Prime Focus
Paul Roberts ... software developer & engineer: Weta Digital (as Paul-George H. Roberts)
Shane Roberts ... digital artist: ILM
John Roberts-Cox ... lighting technical director: Weta Digital
Dylan Robinson ... lighting technical director: Weta Digital
Anastasio Rodriguez ... senior software developer & engineer: Weta Digital (as Anastasio G. Rodriguez)
Elsa Rodriguez ... digital artist: ILM
Juan Rodriguez ... studio technician: Giant Studios
Andreas Rohr ... pipeline technical director: Framestore
Petr Rohr ... motion tracker: Framestore
Kevin Romond ... fx supervisor: Weta Digital
Jaz Rongokea ... production assistant: visual effects supervisor/producer, Weta Digital
Philip Rosado ... tracker: Prime Focus
Andrew Rose ... virtual cinema artist
Stephen Rosenbaum ... visual effects supervisor: Weta Digital
Steve Rosenbluth ... senior pipeline development
Alan Rosenfeld ... lighting technical director: Weta Digital
Jonathan Rothbart ... visual effects supervisor: Spy Post
Stephen Roucher ... film recording technician: Weta Digital
David Rouxel ... digital artist: BUF
Rajat Roy ... compositor: Framestore
Luaan Ruaine ... facilities coordinator: Weta Digital
Jance Rubinchik ... animator: Weta Digital
Garry Runke ... effects technical director: Weta Digital
Liam Russell ... animator: Framestore
Paul Ryan ... chief technology officer: Weta Digital
Bill Ryder ... systems: Weta Digital
Frank Sabia Jr. ... lead technical director: Weta Digital (as Frank Anthony Sabia Jr.)
Matthew Sabourin ... visual effects coordinator: Prime Focus
Leah Sachs ... layout technical director: Weta Digital (as Jennifer Scheer)
Jalil Sadool ... senior animator: Weta Digital
Krystal Sae Eua ... visual effects: Hydraulx
Barry Safley ... digital artist: ILM
Justine Sagar ... texture artist: Weta Digital
Mark Sagar ... special projects supervisor: Weta Digital
Karim Sahai ... lead compositor: Weta Digital
Ai Saimoto ... lighting technical director: Weta Digital
Eric Saindon ... visual effects supervisor: Weta Digital
Florian Salanova ... lighting technical director: Framestore
Juan Salazar ... compositor: Framestore (as Juan Salzar)
Gregory Salter ... sequence supervisor: ILM (as Greg Salter)
Lucas Salton ... visual effects supervisor: BUF
Jeff Saltzman ... digital artist: ILM
Julian Salvador ... production support: ILM
Christoph Salzmann ... lead compositor: Weta Digital
Jose Samson ... modeler: Weta Digital
Adrian Samuels ... data resource manager: Weta Digital
Mahria Sangster ... continuity/publicity image manager: Weta Digital
Nando Santana ... facial motion editor: Weta Digital
Saul Santell ... virtual environment administrator
Alessandro Saponi ... lighting technical director: Weta Digital
Michael Sarkis ... senior camera technical director: Weta Digital
Steve Sauers ... digital artist: ILM / digital models and simulation: ILM
Yadana Saw ... production support team: Weta Digital
Casey Schatz ... simulcam supervisor
Caterina Schiffers ... lead compositor: Weta Digital
Astrid Scholte ... models department coordinator: Weta Digital
Jennifer Schoo ... information systems: Weta Digital
Marcus Schoo ... software developer & engineer: Weta Digital
Durant Schoon ... lighting technical director: Weta Digital (as B. Durant Schoon)
Morning Star Schott ... image processing: Lowry Digital
York N. Schueller ... visual effects: Hydraulx
Jens Schwarz ... senior creature technical director: Weta Digital
Rob Sclater ... data/render wrangler: Weta Digital
Timothy Scollard ... assistant technical director: Weta Digital
Penelope Scott ... facility team: Weta Digital
Bryan Searing ... visual effects coordinator
László Sebõ ... senior pipeline developer: Prime Focus (as Laszlo Sebo)
Romain Bivar Segurado ... modeller: Framestore (as Romain Segurado)
Anselm Seherr-Thoss ... cg artist: Prime Focus (as Anselm Von Seherr)
Brad Selkirk ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
Jerry Sells ... digital artist: ILM
Paolo Emilio Selva ... software developer & engineer: Weta Digital
Laura Sevilla ... visual effects: Hydraulx
Paul Seyb ... facial motion edit assistant: Weta Digital
Amir Shachar ... shader writer: Weta Digital
Marnie Shachar ... lighting technical director: Weta Digital (as Marnie Goodman)
Thrain Shadbolt ... cg supervisor: Weta Digital
Foad Shah ... compositor: Framestore
Sally Shanahan ... contracts assistant: Weta Digital
Adam Shand ... systems manager: Weta Digital
Amy Shand ... it coordinator: Weta Digital
Glen Sharah ... shader writer: Weta Digital
Janet Sharpe ... sequence production manager: Weta Digital
Sam Sharplin ... modeler: Weta Digital
Jane Sharvina ... compositing supervisor: Prime Focus
Adam Shelton ... textures pipeline technical director: Weta Digital
David Shere ... lead compositor: Framestore
Kevin L. Sherwood ... senior production manager: Weta Digital
Al Shier ... visual effects executive producer: Blur Studio
Thomas Shin ... senior motion editor: Giant Studios
Toshi Shiozawa ... shader writer: Weta Digital
David Short ... senior creature technical director: Weta Digital
Roger Shortt ... cg supervisor: Weta Digital
Robert Shrider ... shader writer: Weta Digital
Ben Shupe ... virtual cinema artist
Jarom Sidwell ... animation department coordinator: Weta Digital (as Jarom Salvadore Sidwell)
John Sigurdson ... digital artist lead: ILM
Bobby Silman ... compositor: Prime Focus
Poppy Sinclair-Lockhart ... production assistant: Weta Digital
Aaron Singer ... compositor
Kawaldeep Singh ... effects technical director: Weta Digital
Nick Sinnott ... tracker: Prime Focus
Chrystia Siolkowsky ... motion editor: Weta Digital
Gershom Sissing ... modeler: Weta Digital
Joao Sita ... digital artist: Hybride
Brett Skinner ... assistant visual effects editor: Weta Digital
Olaf Skjenna ... layout technical director: Weta Digital
Adam Slater ... layout technical director: Weta Digital
Michael Slater ... lighting technical director: Weta Digital
Kim Slattery ... software developer & engineer: Weta Digital
Matt Sloan ... lead on-set vfx technical director: Weta Digital
Howard Sly ... facial modeler: Weta Digital
Layne Small ... data/render wrangler: Weta Digital
Lori Smallwood ... animation technical director: Weta Digital
Stephen Smart ... data/render wrangler: Weta Digital
Adam Brett Smith ... facial motion editor: Weta Digital (as Adam Smith)
Cam Barrett Smith ... assistant technical director: Weta Digital
Cameron Smith ... senior compositor: Weta Digital
Cole Smith ... i/o production coordinator: Weta Digital
Daniel Jacob Smith ... lighting technical director: Weta Digital (as Daniel Smith)
Kevin Andrew Smith ... cg supervisor: Weta Digital
Kieran Smith ... assistant technical director: Weta Digital
Laurence Smith ... digital paint artist: Framestore
Ryan T. Smolarek ... compositor: Prime Focus (as Ryan Smolarek)
Sean Snyders ... motion capture engineer: Weta Digital
Jason Snyman ... senior animator: Weta Digital
Olivier Soares ... senior effects technical director: Weta Digital
Laurent Solignac ... lighting technical director: Framestore
Jerome Solomon ... production support: ILM
John Sore ... senior animator: Weta Digital
Jim Soukup ... digital artist lead: ILM
Eric Soulvie ... software developer & engineer: Weta Digital
Frederic Soumagnas ... lighting technical director: Weta Digital
Rony Soussan ... compositor: Prime Focus
Tom Southall ... facility team: Weta Digital
Michael Spence ... real-time operator: Giant Studios
Jonas Sperl ... layout technical director: Weta Digital
Kyle Spiker ... graphic artist: Prime Focus
Holger Spill ... cg code department manager: Weta Digital
Clint Spillers ... production assistant: Weta Digital
Bill Spradlin ... lighting technical director: Weta Digital
Christoph Sprenger ... water team lead: Weta Digital
Guillaume St-Aubin-Seers ... digital artist: Hybride
Wayne Stables ... visual effects supervisor: Weta Digital
Piotr Stanczyk ... research and development: ILM
Mark Stanger ... animator: Weta Digital
Brett Stapleton-French ... compositor: Weta Digital (as Brett Dix)
Chris Starwalt ... animator: Giant Studios / motion editor: Giant Studios
Justin Steel ... modeler: Weta Digital
Albrecht Steinmetz ... senior camera technical director: Weta Digital
Jason Stellwag ... virtual cinema artist
Grace Stephens ... texture artist: Weta Digital
Jacob Stephens ... senior layout technical director: Weta Digital
Mike Stevens ... senior animator: Weta Digital
Nickolas Stevens ... additional visual effects: Stereo D (as Nick Stevens)
Joe Woodward Stevenson ... digital artist: ILM (as Joe Stevenson)
Tim Stevenson ... animator: Weta Digital (as Timothy Stevenson)
John Stevenson-Galvin ... senior modeler: Weta Digital
Shar Stewart ... texture artist: Weta Digital
David Stinnett ... visual effects supervisor: Blur Studio
Matteo Stirati ... modeler: Weta Digital
Wilson Stockman ... lighting technical director: Framestore
Justin Stockton ... virtual cinema artist
Rainer Stolle ... lighting technical director: Weta Digital
Paul Story ... senior animator: Weta Digital
Fenella Stratton ... visual effects production coordinator: Weta Digital
Rosalind Stratton ... assistant technical director: Weta Digital
Colin Strause ... visual effects: Hydraulx
Greg Strause ... visual effects: Hydraulx
Ileana Stravoskiadi ... facial motion editor: Weta Digital
David Philip Stripinis ... lead virtual stage operator (as David Stripinis)
Florian Strobl ... digital artist: ILM
Jeanne Stuart ... relocations manager: Weta Digital
Petra Stueben ... texture artist: Weta Digital
Timothy Stutts ... virtual camera assistant
Stephen Suettinger ... digital save operator
Francois Sugny ... effects technical director: Weta Digital
Steve Sullivan ... research and development: ILM
James Sutton ... modeller: Framestore
Tammy Sutton ... roto/paint supervisor: Prime Focus (as Tammy Sutton-Walker)
Malino Suzuki ... facial motion editor: Weta Digital
Masaya Suzuki ... senior texture artist: Weta Digital
Matsune Suzuki ... modeler: Weta Digital
Prapanch Swamy ... lighting technical director: Weta Digital
Jonathan Swartz ... lighting technical director: Weta Digital (as Jonathan S. Swartz)
James Sweeney ... tracker: Prime Focus
David Swift ... texture artist: Framestore
Mary Swinnerton ... modeller: Framestore
Raqi Syed ... lighting technical director: Weta Digital
Sebastian Sylwan ... head of research and development: Weta Digital
Peter Syomka ... senior facial modeler: Weta Digital
Ewa Szczepaniak ... on set surveyor: Weta Digital
Peter Szewczyk ... lighting technical director: Weta Digital
Brian Taber ... additional visual effects: Stereo D (as Brian Tabor)
Gaku Tada ... lead technical director: Weta Digital
Giuseppe Tagliavini ... compositor: Weta Digital
Charles Tait ... senior compositor: Weta Digital
Mark Tait ... cg supervisor: Weta Digital
Michael Takarangi ... facility team: Weta Digital
Bee Jin Tan ... graphics designer: Spy Post
Michael Tandecki ... software developer & engineer: Weta Digital
Eric Tang ... lead creature technical director: Weta Digital
Craig Tanner ... visual effects editor
Anne Taunga ... motion edit department manager: Weta Digital
Andrew Taylor ... assistant technical director: Weta Digital (as Andrew R.E. Taylor)
Sandy Taylor ... camera department manager: Weta Digital (as Sandy Coco Taylor)
Sunny Teich ... creature technical director: Weta Digital
Eteuati Tema ... facial motion edit assistant: Weta Digital
Svetlana Tesnes ... virtual production assistant
Philippe Theroux ... computer graphics supervisor: Hybride (as Philippe Théroux)
Shannon Thomas ... modeler: Weta Digital
Malcolm Thomas-Gustave ... creatures technical director: Weta Digital
Ben Thompson ... lighting technical director: Weta Digital
Gavyn Thompson ... cg artist: Prime Focus
Lindsay Thompson ... animator: Weta Digital
Ty Thomson ... lead virtual stage operator (as Tyler Thomson)
Rupert Thorpe ... lighting technical director: Framestore
Caroline Thoumire ... lighting technical director: Framestore
Kimball Thurston ... image processing: Lowry Digital
Xiao Tian ... assistant technical director: Weta Digital
Pär Tingström ... modeler: Weta Digital
Geoff Tobin ... lead massive technical director: Weta Digital
Paul Tobyansen ... lead rf technician
Michael Todd ... modeler: Weta Digital
Brian Tolle ... match move artist: Spy Post
Mathilde Tollec ... visual effects supervisor: BUF
Steven Tom ... virtual cinema artist
Shigeharu Tomotoshi ... visual effects: Hydraulx
Jason Dare Tong ... motion editor: Giant Studios (as Jason Tong)
Ferdinand Torres ... virtual lab coordinator
Daniele Tosti ... senior technical director: Weta Digital
Chris Toth ... motion control technician: Los Angeles live action
Adrien Toupet ... effects technical director: Framestore (as Adrien Cayus Toupet)
Greg Towner ... animator: ILM
Allen Tracy ... editor: Prime Focus
Kate Trafford ... facility team: Weta Digital
Phi Tran ... tracking supervisor: Prime Focus
Tong Tran ... cg artist: Prime Focus
Wayne Traudt ... layout technical director: Weta Digital
Alan Travis ... digital artist: ILM
Diego Trazi ... water technical director: Weta Digital (as Diego Trazzi)
Marco Tremblay ... digital artist: Hybride
Véronique Tremblay ... digital artist: Hybride
Sara Trezzi ... assistant visual effects line producer: Framestore
Nataliya Tsyganok ... texture artist: Weta Digital
Eli Tucker ... creature technical director: Weta Digital
Andrew Turner ... asset & database coordinator
Ben Turner ... compositor: Framestore
Natasha Turner ... production support team: Weta Digital
Jon Tyler ... senior motion editor: Weta Digital (as Jonathon Tyler)
Yusei Uesugi ... digital artist: ILM
Jeff Unay ... facial team lead: Weta Digital
Riaan Underwood ... assistant technical director: Weta Digital
Andres Uribe ... image processing: Lowry Digital
Arthur Vail III ... additional visual effects: Stereo D (as Arthur Vail)
George Vajna ... second assistant DMR editor (IMAX version)
Tharyn Valavanis ... cg artist: Prime Focus
Kristi Valk ... matte painter: Weta Digital
René van De Poel ... creature technical director: Weta Digital (as René Van De Poel)
Mark van den Bergen ... compositor: Weta Digital (as Mark Van Den Bergen)
James Van Der Reyden ... motion capture studio technical director: Weta Digital
Phil Van Der Reyden ... senior paint and rotoscope artist: Weta Digital
N'Cee Van Heerden ... production coordinator: Weta Digital
John van Leeuwen ... production engineering: Weta Digital (as John Van Leeuwen)
Olivier Van Zeveren ... lighting technical director: Weta Digital
Kara Vandeleur ... texture artist: Weta Digital
Mike VaVerka ... motion editor: Giant Studios (as Michael Vaverka)
Todd Vaziri ... digital artist lead: ILM
Marci Velando ... production support: ILM
Noah Vice ... digital artist: ILM
Marco Vidaurre ... creature technical director: Weta Digital
Giuliano Dionisio Vigano ... compositor: Framestore (as Giuliano Vigano)
Robert Vignone ... modeler: Weta Digital
Andreas Vrhovsek ... effects technical director: Weta Digital
Andreja Vuckovic ... modeler: Weta Digital
Tim Waddy ... animator: ILM
Daniel Wade ... lighting technical director: Weta Digital (as Dan Wade)
Mark Wainwright ... lighting technical director: Framestore
Wiki Waitai ... facility team: Weta Digital
Simon Wakley ... motion control operator: Los Angeles live action (as Simon Wackley)
Maggie Walby ... digital paint artist: Framestore (as Margaret Walby)
Heide Waldbaum ... virtual production manager
Chris Walker ... assistant technical director: Weta Digital
Sean Noel Walker ... lighting technical director: Weta Digital
Sean Wallbridge ... systems: Prime Focus
Kelly Walsh ... digital artist: ILM
Michael M. Walsh ... motion editor: Giant Studios (as Michael Walsh)
K. Marie Walters ... visual effects coordinator (as Kmarie Walters)
Kevin Wang ... motion editor / motion editor: Giant Studios
Erick Ward ... motion editor: Giant Studios
Ian Ward ... lead technical director: Framestore
Robert Ward ... cg artist: Prime Focus (as Rob Ward)
Tim Ward ... lighting technical director: Weta Digital
David Washburn ... digital artist: ILM
Talmage Watson ... digital artist: ILM
Robert Weaver ... sequence supervisor: ILM
Timothy Webber ... visual effects supervisor: Framestore (as Tim Webber)
Tam Webster ... projection engineer: Weta Digital
Tova Weinberg ... assistant coordinator
David Weitzberg ... cg supervisor: ILM
Christopher Welch ... senior texture painter: Weta Digital
Matt Welford ... compositing head of department: Weta Digital
Kenneth Wells ... technical support: Weta Digital
Conal Wenn ... digital artist: Hybride
Dan Wheaton ... digital artist lead: ILM
Ari Wheoki ... assistant purchasing officer: Weta Digital
Jerry Whitaker ... compositor: Prime Focus
Ben White ... cg supervisor: Framestore
R. Christopher White ... visual effects supervisor: Weta Digital
Andy Whittock ... shader writer: Weta Digital (as Andrew Whittock)
Lisa Wildermoth ... motion capture production manager: Weta Digital
Ed Wilkie ... assistant technical director: Weta Digital
Jo Wilkie ... wrangler manager: Weta Digital
Brett Wilkins ... data/render wrangler: Weta Digital
Fraser Wilkinson ... assistant technical director: Weta Digital (as Fraser John Wilkinson)
Alicia Williams ... relocations manager: Weta Digital
C. Jerome Williams ... visual effects: Hydraulx (as Jerome Williams)
Edson Williams ... visual effects supervisor: Lola Visual Effects
Gavin Williams ... motion editor: Weta Digital
Guy Williams ... visual effects supervisor: Weta Digital
Jason Williams ... lighting technical director: Weta Digital (as Jason Hannen-Williams)
Pete Williams ... head of digital imaging: Weta Digital
Rachel Williams ... lighting technical director: Framestore
James Willingham III ... modeler: Weta Digital
Aaron Wilson ... digital models and simulation: ILM
Mark Wilson ... lighting technical director: Framestore
Nicholas Wilson ... modeler: Weta Digital
Sarah Wilson ... texture artist: Weta Digital (as Sarah E. Wilson)
Greg Wilton ... massive technical director: Weta Digital (as Gregory N. Wilton)
Erik Winquist ... visual effects supervisor: Weta Digital
Chris Winter ... systems: Weta Digital
Garrett Winters ... assistant layout technical director: Weta Digital
Teresa Winters ... assistant layout technical director: Weta Digital (as Teresa L. Hooper)
Rob Woiwod ... avid editor: Framestore
Jedrzej Wojtowicz ... shader writer: Weta Digital
Andy Wong ... animator: ILM
Jasmine Wong ... texture artist: Weta Digital
Kevin Wong ... production support: ILM
Paul Marcus Wong ... i/o production coordinator: Weta Digital
Roger Wong ... creature technical director: Weta Digital
Loeng Wong-Savun ... visual effects: Hydraulx (as Loeng-Wong Savun)
Graham Wood ... motion tracker: Framestore
Ron Woodall ... viewpaint supervisor: ILM
Clare Woodford-Robinson ... modeler: Weta Digital
Alan Woods ... lead technical director: Weta Digital
Alexander Wregg ... facility team: Weta Digital
David Wright ... finance manager: Weta Digital
Malcolm Wright ... lighting technical director: Weta Digital
Jessica Wu ... virtual cinema artist
Annette Wullems ... senior production manager: Weta Digital
Piotr Fox Wysocki ... texture artist: Weta Digital
Xian Xiao ... software developer & engineer: Weta Digital (as Xiao Xian)
Vincent Yan ... creature technical director: Weta Digital
Genevieve Yee ... tracker: Prime Focus
Dennis Yoo ... senior animator: Weta Digital
Chris Young ... lighting technical director: Weta Digital
Elliott Young ... systems: Weta Digital
John Young ... technical support lead: Weta Digital
Joyce Young ... lighting technical director: Weta Digital
Mark Young ... texture artist: Weta Digital
Marvyn Young ... digital effects producer: Weta Digital
Tim Young ... compositor: Framestore
Scott Younkin ... digital artist: ILM
Dean Yurke ... digital artist: ILM (as Dean Yürke)
Fabio Zangla ... lighting technical director: Weta Digital
Hubert Zapalowicz ... digital artist: Hybride
Marzena Zareba ... camera technical director: Weta Digital
Michael Zavala ... assistant visual effects coordinator (as Mike Zavala)
John Zdankiewicz ... animator: ILM
Matthias Zeller ... creature technical director: Weta Digital
Mohand Zennadi ... lighting technical director: Weta Digital
Laura Zentil ... visual effects producer: Pixel Liberation Front
Daniel Zettl ... animator: Weta Digital
Paolo Joel Ziemba ... virtual stage operator (as Paolo Ziemba)
Jerry Zigounakis ... virtual stage operator
Rita E. Zimmerman ... digital artist: ILM (as Rita Zimmerman)
Rob Zohrab ... layout: Weta Digital
Corina Zuniga ... electronic graphics: Modern Videofilm
Rainer Zöttl ... lead modeller: Weta Digital (as Rainer Zoettl)
Pablo Ángeles Zuman ... modeler: Weta Digital
Johan Åberg ... lighting technical director: Weta Digital (as Johan Aberg)
Ian Adams ... virtual camera operator (uncredited)
Steven Adams ... vfx executive producer: BUF (uncredited)
Brad Alexander ... pre-visualization supervisor (uncredited)
Antony Allen ... paint & roto artist (uncredited)
Casey Allen ... senior flame artist (uncredited)
Melissa Almeida ... textures & lighting: Hybride (uncredited)
Joe Ardent ... software developer (uncredited)
Spencer Armajo ... flame artist (uncredited)
Marc Aubry ... animator: Hybride (uncredited)
Jeffrey Edward Baksinski ... virtual production artist (uncredited)
Manjusha Balachandran ... render support (uncredited)
Ravi Bansal ... texture designer (uncredited)
Magali Barbe ... visual effects (uncredited)
Patrice-Alain Barrette ... technical support: Hybride (uncredited)
David Bawel ... motion capture consultant (uncredited)
Greg Beaumonte ... camera engineer: Kerner Optical (uncredited)
Daniel Belair ... technical director: Hybride (uncredited)
Rodrigo Bernardo ... systems engineer (uncredited)
Michael Best ... visual effects key grip: Kerner Optical (uncredited)
Derek Bird ... digital compositor: LOOK Effects (uncredited)
Matthias Bjarnason ... animator: Framestore (uncredited)
Pierre Blain ... digital compositor: Hybride (uncredited)
Jason Bohbot ... technical support: Hybride (uncredited)
Cédric Bonnaffoux ... technical support: Hybride (uncredited)
Michael Bovberg ... digital effects (uncredited)
Jason Brackett ... practical effects best boy: Kerner Optical (uncredited)
Marty Brenneis ... camera engineer: Kerner Optical (uncredited)
Caroline Brien ... digital compositor: Hybride (uncredited)
Julian Bryant ... vfx production coordinator (uncredited)
Caroline Bélisle ... administration: Hybride (uncredited)
Steve Cady ... character animator: Weta Digital (uncredited)
Marshall Candland ... digital artist (uncredited)
Michael Capton ... 3d supervisor: Look Effects (uncredited)
Andrew Cawrse ... concept modeler (uncredited)
Johnny Chan ... facial motion capture artist (uncredited)
Malavika Chandrakanth ... paint & roto artist (uncredited)
Ian Chriss ... visual effects electrician: Kerner Optical (uncredited)
Paul Churchill ... digital artist: ILM (uncredited)
Graham D. Clark ... post stereoscopic consultant: StereoD (uncredited)
Trent Claus ... flame artist (uncredited)
Rebecca Clay ... paint & rotoscoping supervisor (uncredited)
Matt Conway ... matte painter (uncredited)
Dan Copping ... layout artist (uncredited)
Mélanie Cotton ... technical support: Hybride (uncredited)
Aaron Cullen ... visual effects coordinator (uncredited)
Nick D'Abo ... chief modelmaker: Kerner Optical (uncredited)
Greg Davies ... visual effects gaffer: Kerner Optical (uncredited)
Aurore de Blois ... matchmover (uncredited)
Don De Castro ... animator: Giant Studios (uncredited)
Ayse Dedeoglu ... visual effects production coordinator: Kerner Optical (uncredited)
Jacques Defontaine ... digital modeler: Weta Digital (uncredited)
Yoshi DeHerrera ... 3d laser scanning (uncredited)
Francisco DeLaTorre ... shader writer (uncredited)
Steve Dellerson ... executive producer: Look FX (uncredited)
Bernie Demolski ... visual effects grip: Kerner Optical (uncredited)
Jérôme Derien ... visual effects artist: BUF (uncredited)
Luc Desmarais ... technical support: Hybride (uncredited)
Anouk Deveault-Moreau ... visual effects coordinator: Hybride (uncredited)
Jessica Dhillon ... visual effects production: Kerner Optical (uncredited)
Marco Di Lucca ... senior modeler: Weta Digital (uncredited)
Carla Diamond ... visual effects producer: BUF (uncredited)
André Doan ... render farm operator: BUF (uncredited)
Becca Donohoe ... visual effects coordinator (uncredited)
Jeff Dotson ... tracking artist (uncredited)
John Doublestein ... creature technical director: ILM (uncredited)
Andrew Doucette ... animator: Weta Digital (uncredited)
Willem Drees ... stereoscopic controller (uncredited)
Wilfred Driscoll ... stereoscopic compositor (uncredited)
Patricia Rose Duignan ... visual effects executive producer: Kerner Optical (uncredited)
William J. Earl ... digital artist (uncredited)
Richard Edwards ... data operator: Framestore (uncredited)
Andrew S. Eisen ... assistant editor: visual effects (uncredited)
Dwayne Lance Elahie ... technical director: Hybride (uncredited)
Mohsen Eletreby ... visual effects editor: Hydraulx (uncredited)
Daniel Elophe ... digital compositor: Hybride (uncredited)
Joe Engelke ... roto/paint artist (uncredited)
Christopher Evans ... creature technical director: ILM (uncredited)
Daniel Evans ... r&d: Framestore (uncredited)
Katie Fellion ... red camera technician: Kerner Optical (uncredited)
Karl Formander ... previs artist (uncredited)
Tim Fortenberry ... visual effects artist (uncredited)
Fiona Foster ... pre-production manager (uncredited)
Philip Fraschetti ... stereoscopic compositor: Prime Focus VFX (uncredited)
Brian Freisinger ... lead modeler (uncredited)
Carl Frischmuth ... assistant lighting technical director (uncredited) / render wrangler (uncredited)
Anthony Fung ... designer (uncredited)
Eric Galoob ... visual effects editor: Hydraulx (uncredited)
Eric Gambini ... senior layout artist (uncredited)
Rob Garner ... paint & roto artist (uncredited)
Demitre Garza ... digital artist (uncredited)
Audrey Geoffroy ... animator: Hybride (uncredited)
Adam Gerstel ... prototype visual effects editor (uncredited)
Stephan Gervais ... technical support: Hybride (uncredited)
Buddy Gheen ... digital compositor: Look Effects (uncredited)
Jami Gigot ... texture artist (uncredited)
Rachel Gilkison ... facility team: Weta Digital (uncredited)
Elan Glasser ... digital save operator (uncredited)
Aurélien Grand ... retouch and restoration (uncredited)
Michael Grawert ... digital artist (uncredited)
Sebastian Greese ... lighting artist: Hydraulx (uncredited)
Daniel D. Gregoire ... executive: Halon (uncredited)
Jon Grinberg ... visual effects editor: Hydraulx (uncredited)
Florian Grolier ... render farm operator: BUF (uncredited)
Veronique Guay ... production assistant: Hybride (uncredited)
Steve Guevara ... animator: Giant Studios (uncredited)
Amélie Guyot ... matchmover (uncredited)
Brian Hajek ... compositor (uncredited)
Neal Halter ... practical effects technician: Kerner Optical (uncredited)
Chris Harvey ... stereoscopic consultant: Prime Focus (uncredited)
Adam Hawkes ... digital artist (uncredited)
Karsten Hecker ... film mastering engineer (uncredited)
Jason Heinze ... digital artist: Stereo D (uncredited) / stereoscopic compositor: Stereo D (uncredited)
Geoff Heron ... practical effects supervisor: Kerner Optical (uncredited)
Maung Maung Hla Win ... layout technical director (uncredited)
Kay Hoddy ... roto artist (uncredited)
Rudi Holzapfel ... compositing supervisor: Framestore (uncredited)
Daphnée Hong ... animator (uncredited)
Chris Hopkins ... visual effects artist (uncredited)
Jean-Francois Houde ... digital compositor: Hybride (uncredited)
George Hull ... conceptual artist (uncredited)
Christoffer Hulusjö ... visual effects technical director (uncredited)
Nathan Hurlburt ... digital compositor (uncredited)
Rachel Hydes ... facial motion capture artist (uncredited)
Pasha Ivanov ... visual effects (uncredited)
Amy Elizabeth James ... paint & roto coordinator: Framestore (uncredited)
Malik Jayawardena ... motion capture technical director (uncredited)
Brad Jerrell ... practical effects technician: Kerner Optical (uncredited)
Söderström Jessica ... modeler (uncredited)
Steven Qi Jin ... motion editor (uncredited)
Brad Kalinoski ... compositing supervisor: Look Effects (uncredited)
Patrick Kavanaugh ... compositor: Prime Focus (uncredited)
Danny Keller ... character animator (uncredited)
John Kilkenny ... visual effects executive: Fox (uncredited)
Rikki Knight-Trembath ... rigger (uncredited)
Joshua I. Kolden ... virtual production supervisor (uncredited)
Sean Konrad ... consultant (uncredited)
Daniel Kruse ... digital lighter: [Hy*drau"lx] (uncredited)
John Kubasco ... animator (uncredited)
Jerry Kung ... lead virtual cinema artist (uncredited) / previsualization artist (uncredited)
Nicolas Labbe ... render farm operator: BUF (uncredited)
Julien-Alexandre Lambert ... technical director: Hybride (uncredited)
Gary Laurie ... camera technical director: Weta Digital (uncredited)
Sun Lee ... matte painter: hydraulx (uncredited)
Winston Lee ... digital compositor: Hybride (uncredited)
Katie Legato ... motion capture performer: research and development (uncredited)
Robert Legato ... visual effects pipeline engineer (uncredited)
Samuel Lepage-Bedard ... production assistant: Hybride (uncredited)
Joe Letteri ... visual effects supervisor: Weta Digital (uncredited)
Andrew H. Leung ... visual effects artist (uncredited)
Danny Levesque ... effects animator: Hybride (uncredited)
Dave Levine ... flame artist: Lola VFX (uncredited)
John Peter Li ... technical director (uncredited)
Erik Liles ... visual effects supervisor: Hydraulx (uncredited)
Martine Losier ... visual effects coordinator: Hybride (uncredited)
Joachim Loubeau ... render farm operator: BUF (uncredited)
Alfredo Luzardo ... layout technical director: Weta Digital (uncredited)
Merlin Bela Wassiij Maertz ... previs artist (uncredited)
Jocelyn Maher ... digital compositor: Hybride (uncredited)
Stephane Mailet ... technical support: Hybride (uncredited)
Mario Margott ... digital artist (uncredited)
Leonardo Martinez ... character animator (uncredited)
Luke Massingberd ... paint & roto artist (uncredited)
Ian Mathews ... paint and roto artist (uncredited)
Christoph Matthiesen ... layout: Weta Digital (uncredited)
Joseph McLamb ... matte painter (uncredited)
Michael Meagher ... visual effects executive producer (uncredited)
Landon Medeiros ... compositor (uncredited)
Ronnie Menahem ... visual effects artist (uncredited)
Christophe Meslin ... head of systems (uncredited)
Fred Meyers ... chief engineer: Kerner Optical (uncredited)
Scott Michelson ... visual effects executive producer: hydraulx (uncredited)
Steven Miller ... paint/roto artist: Hydraulx (uncredited)
Chris Mitchell ... animator: ILM (uncredited)
Christian Morin ... digital compositor: Hybride (uncredited)
Jean-Francois Morissette ... layout: Weta Digital (uncredited)
Michelle Motta ... digital paint & rotoscope artist (uncredited)
Ryan Mullany ... digital artist (uncredited)
Kevin Mullin ... visual effects (uncredited)
Bardiya Nasoodi Shoar ... pipeline engineer: Weta Digital (uncredited)
Bruce Nelson ... digital compositing artist: Framestore (uncredited)
Talon Nightshade ... digital artist: Hydraulx (uncredited)
Chris Nix ... digital effects artist (uncredited)
Brian Nugent ... digital compositor: Flame artist (uncredited)
Ben O'Brien ... digital compositor (uncredited)
Robert Olsson ... digital compositor (uncredited)
James Orlik ... animator: Giant Studios (uncredited)
David A. Ostler ... lighting technical director (uncredited)
Olivier Painchaud ... technical support: Hybride (uncredited)
Andrew Palmer ... rigging intern (uncredited)
Eugene Paluso ... camera tracker (uncredited)
Stéphane Paradis ... digital compositor: Hybride (uncredited)
Shawn Parker ... visual effects artist (uncredited)
Clark Parkhurst ... flame artist (uncredited)
James Parsons ... render wrangler: Framestore (uncredited)
Richard A. Payne ... previz artist (uncredited)
Chris Peariso ... red camera technician: Kerner Optical (uncredited)
Jan Pfenninger ... motion graphics artist (uncredited)
Daniel Pickering ... visual effects consultant (uncredited)
Laurent Pierrat ... render farm operator: BUF (uncredited)
Anthony Pintor ... motion capture animator (uncredited)
Vance Piper ... first assistant camera: Kerner Optical (uncredited)
Emrys Plaisted ... visual effects (uncredited)
John Polyson ... visual effects editor: Hydraulx (uncredited)
Stewart Pomeroy ... lighting/effects technical director (uncredited)
Robert C. Powers ... animation technical director (uncredited)
Yann Provencher ... senior texture painter (uncredited)
Jean-Colas Prunier ... cg supervisor (uncredited)
Mark Prusten ... visual effects consultant (uncredited)
Romain Puybasset ... render farm operator: BUF (uncredited)
Sagar Rathod ... technical director (uncredited)
Wajid Raza ... technical assistant: ILM (uncredited)
Morgan Rhodes ... digital artist (uncredited)
Grover Richardson ... roto/paint artist (uncredited)
Sébastien Rioux ... digital compositor: Hybride (uncredited)
David Roberge ... modeler: Hybride (uncredited)
Dave Robinson ... systems engineer (uncredited)
Jacqueline Rosado ... visual effects coordinator: research and development stages (uncredited)
Martin Rosenberg ... visual effects director of photography: Kerner Optical (uncredited)
Brogan Ross ... stereoscopic conversion artist (uncredited)
Guillaume Ruegg ... texture lighting artist: Hybride (uncredited)
Migs Rustia ... visual effects editor (uncredited)
Jerome Samson ... head of render farm: BUF (uncredited)
Mike Sanders ... digital supervisor (uncredited)
Katy Savoie ... digital compositor: Hybride (uncredited)
Chad Schott ... digital compositor: Look Effects (uncredited)
Andrew Schwartz ... compositor (uncredited)
Kino Scialabba ... matte painter (uncredited)
Anselm Seherr-Thoss ... visual effects technical director: Prime Focus (uncredited)
Jaeil Seo ... concept artist (uncredited)
Aatesh Shah ... systems engineer: Framestore (uncredited)
Michael Shand ... stereoscopic consultant: Frantic Films (uncredited)
Chris Shellenberger ... visual effects best boy electric: Kerner Optical (uncredited)
Ryan Sheridan ... high definition engineer (uncredited)
Thomas Shin ... animator: Giant Studios (uncredited)
Randal Shore ... visual effects executive producer: Prime Focus (uncredited)
Chuck Shuman ... special visual effects (uncredited)
Anna Silvey ... texture artist: Weta Digital (uncredited)
Marc Smith ... 3d laser scanning (uncredited)
Nathan Srigley ... effects animator: Hybride (uncredited)
Marcin Stangel ... systems engineer: Framestore (uncredited)
Paul Stemmer ... visual effects editor (uncredited)
Jeremiah Sweeney ... flame artist: Lola VFX (uncredited)
Josef Sy ... animator: Hybride (uncredited)
Julien Tagodoe ... render farm operator: BUF (uncredited)
Takashi Takeoka ... digital compositor (uncredited)
Sylvie Talbot ... communications: Hybride (uncredited)
Chu Tang ... shader writer (uncredited)
Gaetan Thiffault ... lead effects animator: Hybride (uncredited)
Michael Adam Thompson ... matchmover: Framestore (uncredited)
Ty Thomson ... computer graphics artist (uncredited)
Jon Tojek ... fluid dynamics artist (uncredited) / lighting technical director (uncredited)
Jason Dare Tong ... motion capture animator (uncredited)
Marc Toscano ... senior lighter (uncredited)
Anne Tremblay ... communications: Hybride (uncredited)
Yves Tremblay ... digital compositor: Hybride (uncredited)
Guy Trevers ... scanning and recording (uncredited)
Arnaud Trouvé ... software development: BUF (uncredited)
Denis Trutanic ... senior camera technical director: Weta Digital (uncredited)
Raphael Valle ... digital compositor: Hybride (uncredited)
Mike VaVerka ... animator: Giant Studios (uncredited)
Celine Velasco ... textures & lighting: Hybride (uncredited)
Chris Ventress ... paint and roto artist (uncredited)
Jan Verberg ... digital compositor: Hybride (uncredited)
Jocelyn Vincent ... render farm operator: BUF (uncredited)
Stephane Vogel ... digital artist (uncredited)
Sean Noel Walker ... layout artist: Weta Digital (uncredited)
Kevin Wallace ... production manager: Kerner Optical (uncredited)
Mike Wallis ... animation coordinator (uncredited)
Kevin Wang ... motion capture animator (uncredited) / motion capture tracker (uncredited)
Erick Ward ... animator: Giant Studios (uncredited)
Sean Wehrli ... main title designer: Pic Agency (uncredited)
Chris Wells ... visual effects: Hydraulx (uncredited)
Lukas Weyandt ... digital compositor (uncredited)
Conrad Wiebe ... visual effects software developer (uncredited)
Stephen Willey ... senior systems engineer (uncredited)
Debra Wilson ... motion capture performer (uncredited)
Steven D. Wolff ... digital artist (uncredited)
Jeff Wozniak ... digital artist: ILM (uncredited)
Malcolm Wright ... texture artist (uncredited)
David Yabu ... animator: Hybride (uncredited)
Kazuyoshi Yamagiwa ... flame artist: Lola VFX (uncredited)
Kwan Wayne Yu Yee ... assistant technical director (uncredited)
Deborah Zadzora ... administration: Hybride (uncredited)
Ramy Zaouai ... render farm operator: BUF (uncredited)
Paolo Joel Ziemba ... virtual production artist: Lightstorm (uncredited)
Jerry Zigounakis ... virtual production artist (uncredited)
Ryan Zuttermeister ... associate visual effects producer: Lola Visual Effects (uncredited)

Stunts 

Hank Amos ... stunts
Stella Angelova ... stunts
Simone Bargetze ... stunts
Ryan Brown ... stunts
Ryan Carey ... stunts
Justin B. Carter ... stunts (as Justin Carter)
Ilram Choi ... stunts
Rodney Cook ... stunts
Jahnel Curfman ... stunts
J.J. Dashnaw ... stunts
Shane Dawson ... stunts
Richard Epper ... stunts
Colin Follenweider ... stunts
Siosa Fonua ... stunts (as Siaosi Fonua)
Mark Ginther ... stunts
Rayner Jahnke ... stunts
Reuben Langdon ... stunts
Nito Larioza ... stunts
Tony Marsh ... stunts (as Antonio Marsh)
Allan Poppleton ... stunt coordinator: New Zealand
Jason Rodriguez ... stunts
Vincent Roxburgh ... stunts (as Vinnie Roxburgh)
David Schultz ... stunts
Stuart Thorp ... stunt coordinator: New Zealand (as Stu Thorp)
Frank Torres ... stunts
Steve Upton ... stunts
Alicia Vela-Bailey ... stunts
Garrett Warren ... stunt coordinator: US
Min Windle ... stunts
Robert Young ... stunts (as Rob Young)
Bradley James Allan ... stunts (uncredited)
Jonathan Arthur ... stunts (uncredited)
Clayton J. Barber ... stunts (uncredited)
Erik Betts ... stunts (uncredited)
Troy Brenna ... stunts (uncredited)
Chris Brewster ... utility stunts (uncredited)
Dan Brown ... stunts (uncredited)
Joe Bucaro III ... stunt performer (uncredited)
Keith Campbell ... utility stunts (uncredited)
Alex Chansky ... stunts (uncredited)
Lateef Crowder ... stunts (uncredited)
Shawn Crowder ... utility stunts (uncredited)
Rockey Dickey Jr. ... stunt rigger (uncredited)
Peter Dillon ... stunts (uncredited)
Brennan Dyson ... stunts (uncredited)
Christian J. Fletcher ... stunt rigger (uncredited)
Precious Garrett ... stunts (uncredited)
Sean Graham ... stunts (uncredited)
Adam Hart ... stunts (uncredited)
Albert Heimuli ... stunts (uncredited)
Casey Hendershot ... stunts (uncredited)
Jesse V. Johnson ... stunts (uncredited)
Ralf Koch ... stunts (uncredited)
Hiro Koda ... stunt rigger (uncredited)
Theo Kypri ... stunts (uncredited)
Christopher Leps ... stunts (uncredited)
Victor Lopez ... stunts (uncredited)
Brian Machleit ... stunts (uncredited)
Kirk Maxwell ... stunt performer (uncredited)
Joseph Mika-Hunt ... stunt actor: soldier (uncredited)
Marty Murray ... stunt wire work (uncredited)
Mark Musashi ... stunts (uncredited)
Terry Notary ... utility stunts (uncredited)
Casey O'Neill ... stunts (uncredited)
Andy Owen ... utility stunts (uncredited)
Michael Owen ... stunts (uncredited)
J.J. Perry ... stunts (uncredited)
Ernie Reyes Jr. ... utility stunts (uncredited)
Woody Schultz ... stunts (uncredited)
Dan Southworth ... stunts (uncredited)
Jacob Tomuri ... stunt performer (uncredited)
Aaron Toney ... stunts (uncredited)
Ryan Watson ... stunts (uncredited)
Morgan Williams ... stunt performer (uncredited)
Scott Workman ... stunt actor: soldier (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Taipua Adams ... electrician
Dave Anderson ... practical lighting technician
Matt Andrews ... rigging gaffer
Kane Asher ... dolly grip
Andrew Ayrton ... rigging best boy (as Andy Ayrton)
Glen Ayrton ... rigging electrician
Richard Bluck ... camera operator / director of photography: second unit, New Zealand live action unit
Darren Bradnock ... company grip
Michael Braid ... rigging grip
David Brown ... rigging gaffer (as Dave Brown)
Mark Brown ... reference camera technician
Robert Brunelle ... 3d hd camera engineer
John Buckley ... gaffer: Los Angles live action
Nigel Burton ... video playback operator
Chris Chandler ... electrician
Giles Coburn ... best boy electric
Jamie Couper ... electrician
Chris Culliton ... gaffer
Roberto De Angelis ... steadicam operator
David Emmerichs ... steadicam operator
Paul Farley ... key grip
Ants Farrell ... electrician (as Antony Farrell)
Roger Feenstra ... camera first assistant
Mark Fellman ... still photographer
Frank Fisher ... 3d camera supervisor
Sam Fordham ... practical lighting technician
Brendon Frank ... practical lighting technician
Huw Griffiths ... best boy grip
Grant Harvey ... company grip
Conrad Hawkins ... company grip
Danny Hernadez ... hd camera playback
Daniel A Hernandez ... video assist (as Daniel Hernandez)
Dennis Hoerter ... key grip
Brenden Holster ... camera i.o. puller
Will Hutchinson ... rigging electrician
Ben Vere Jones ... rigging grip
Ross Jones ... rigging grip
Warren Jones ... lead rigger
James Kearney ... rigging electrician
Tony Keddy ... key grip
Ian Kelly ... video engineering supervisor
Sean Kelly ... camera i.o. puller
Vernon Kifer ... reference camera technician
Richard Mall ... key grip
Peter Mansell ... lighting coordinator
Henare Mato ... company grip
Dean McCarroll ... camera first assistant
Kevin McGill ... reference camera technician
Garth Michael ... camera second assistant
Daniel P. Moore ... video assist
Reuben Morrison ... board operator
Gerald Morse ... practical lighting technician
Chris Murphy ... practical lighting technician
Jason Naran ... video assistant
Jesse Neville ... camera second assistant
Mark Newnham ... practical lighting technician
Larry Nielsen ... first assistant camera: "a" camera (as Lawrence W. Nielsen)
Ryan O'Donnell ... electrician
Vince Pace ... director of photography: Los Angeles
Michael Pagen ... remote head technician
Warrick Peace ... practical electrician (as Warwick Peace)
Nigel Percy ... cad board operator
Chris Pert ... rigging electrician
A.J. Raitano ... reference camera technician (as AJ Raitano)
Jason Rei ... rigging grip
Steve Renwick ... rigging best boy (as Stephen Renwick)
Donald Reynolds Jr. ... key grip: Los Angeles live action (as Don Reynolds)
Jason Robertson ... rigging lead hand
Rohan Satyanand ... video assistant
Richard Saxon ... rigging electrician
Lee Scott ... electrician
Damon Selkirk ... practical lighting technician
Matthew Sharp ... electrician (as Matt Sharpe)
David Shaw ... dolly grip
Ryan Sheridan ... digital imaging technician
Chris Smailes ... electrician
Philip A.T. Smith ... camera second assistant (as Phil Smith)
Byron Sparrow ... electrician
Scott Sprague ... lighting technician
Michael Taylor ... hd camera playback
Ben Thurston ... practical lighting technician
Manning Tillman ... 3d camera supervisor
Edward Tyrie ... electrician (as Eddie Tyrie)
Steve Unwin ... stills: Weta Workshop / videographer: Weta Workshop
Hansel Verkerk ... generator operator
Simon Ward ... video assistant
Kirby Washington ... reference camera technician
Anthony Waterhouse ... electrician (as Antony Waterhouse)
Keith Watkins ... rigging grip
Glen Watts ... rigging electrician
Anthony Weinberg ... company grip
Alan Wilson ... electrician
Daniel Wilson ... company grip
Ian Worthington ... rigging electrician
Daimon Wright ... techno crane technician
Jonathan S. Abrams ... additional camera operator (uncredited)
Mark Anderson ... ultimate arm technician (uncredited)
Noah Bishop ... technocrane operator: additional photography (uncredited)
Richard L. Carden ... dolly grip (uncredited)
Alfred Castillo ... best boy grip (uncredited)
Jeffrey A. Cook ... electrician (uncredited)
Mark J. Coyne ... camera operator (uncredited)
Britt Cyrus ... hd engineer: Los Angeles live action (uncredited)
Gary Dahlquist ... rigging gaffer: green screen unit (uncredited)
Roberto De Angelis ... camera operator: "a" camera (uncredited)
Lance Dickinson ... lighting console programmer: blue screen unit (uncredited)
Adam Francis ... motion capture grip (uncredited)
Steve Freebairn ... red camera technician (uncredited)
Brian Garbellini ... camera operator (uncredited)
Jonathan Hall ... camera operator (uncredited)
Nathan Haugaard ... additional camera operator (uncredited)
Dale Hunter ... digital imaging engineer (uncredited)
April Kelley ... reference camera (uncredited)
Gary Lowrance ... lighting technician (uncredited)
Eoin O'Liddigh ... second assistant camera (uncredited)
Nolan Pratt ... rigging grip (uncredited)
Rick Pratt ... rigging key grip (uncredited)
Dennis Rogers ... 3d supervisor (uncredited) / first assistant camera: Los Angeles unit (uncredited)
Jim Shelton ... key grip (uncredited)
Jeff Sturgill ... 3d system technician (uncredited)
Jon Sudtell ... best boy grip (uncredited)
Maxwell Thorpe ... grip: re-shoots (uncredited)
Daniel P. Venti ... first assistant / 3d technician (uncredited)
Chris Wagganer ... animation reference camera (uncredited)
Vance Wiese ... additional convergence puller (uncredited)
R. Michael Yope ... electric best boy (uncredited)
Giovanni Zelko ... best boy electric: reshoots (uncredited)

Animation Department 

Richard Baneham ... animation supervisor
Gerald Clevy ... animator: Weta Digital
Simeon Duncombe ... animator: Weta Digital
Neil Glasbey ... animator: Weta Digital
Jeremy Hollobon ... animation technical director: Weta Digital
Anthony McIndoe ... animator: Weta Digital
Robert McIntosh ... animator: Weta Digital
Orlando Meunier ... animation technical director: Weta Digital
Brett Purmal ... animator: Weta Digital
Ben Sanders ... animator: Weta Digital
Andrew Silke ... animator: Weta Digital
Taisuke Tanimura ... animation technical director: Weta Digital
Danny Testani ... animator: Weta Digital
Hope Omen Ferdowsi ... animator (uncredited)
Miguel A. Fuertes ... animator (uncredited)
Brad Lincoln ... animator: Weta Digital (uncredited)
Morgan Loomis ... animator (uncredited)
Merlin Bela Wassiij Maertz ... previs artist (uncredited)
Bradley McLaughlin ... character animator (uncredited)
Jonathan Symmonds ... animator (uncredited)

Casting Department 

Sean Allen ... extras casting coordinator: New Zealand live action unit
Gillian Davies ... extras casting assistant: New Zealand live action unit
Holly Dorff ... adr casting: Loop De Loop
Mali Finn ... initial casting
Johnny Gidcomb ... adr casting: Loop De Loop
Kimberly Graham ... casting assistant
Justine Hempe ... casting associate
Yvette Reid ... extras casting assistant: New Zealand live action unit
Miranda Rivers ... casting: New Zealand
Ashley Slater ... casting assistant
Lauren Bass ... casting associate (uncredited)
Annabel Osborne ... casting assistant (uncredited)
Elizabeth Shoai ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Lilia Mishel Acevedo ... set costumer (as Lilia Acevedo)
Anthony Almaraz ... costume supervisor
John Yehia Atrouni ... cutter/fitter: Los Angeles live action (as Jon Atrouni)
Yvonne Autridge ... costume assistant
Paul Booth ... extras coordinator
Chantelle Bowkett ... costume standby
Hamish Brown ... breakdown artist
Lesley Burkes-Harding ... costume design assistant
Tom Caddy ... breakdown artist
Rachel Callinan ... costume assistant
Miriam Christie ... cutter
Rebekah Edwards ... costume buyer
Carolyn M. Fenton ... costume supervisor (as Caro Fenton)
Jeannie Flynn ... assistant costume designer
Zoe Fox ... costume assistant
Lois Girdwood ... lead textile artist
Hannah Goldblatt ... costume assistant
Sally Gray ... costume assistant
John Harding ... costume designer: New Zealand
Emma Harre ... head costume standby
Alejandro M. Hernandez ... set costumer (as Alejandro Hernandez)
Sheila Horton ... costume assistant
Amy Jansen-Leen ... machinist (as Amy Jansen Leen)
Rebecca Johnston ... extras coordinator
Kerstin Kary ... costume assistant
Beth Koenigsberg ... costume supervisor: Los Angeles live action
Pauline Laws ... head cutter
Cilla Leckie ... costume coordinator
Wanda Lepionka ... costume coordinator (as Wanda Lepionka Strong)
Patricia A. Lopez ... seamstress (as Patricia Lopez-Padilla)
Lisa Lovaas ... costume supevisor: Los Angeles live action (as Lisa Lovass)
Lachlan Mayclair ... machinist
Sophie Mills ... extras costume standby
Sarah Milnes ... costume buyer (as Sarah Milne)
Melissa Mundt ... machinist
Sonia Murray ... dye room assistant
Amanda Neale ... costume buyer
Maja Neumann ... extras costume standby
Alice Paton ... machinist
Andrea Plested ... costume standby
Claire Prebble ... textiles: Na'vi
Ben Price ... breakdown artist
Julie Zavala Ron ... head machinist (as Julie Zavala Ron-Jacket)
Sheree Roud ... machinist (as Sharee Roud)
Jenny Rushton ... lead costume standby
Richard Taylor ... costume and specialty props
Kate Trafford ... costume buyer
Lorraine Willis ... machinist
Paul D. Alarcon ... assistant costume designer (uncredited)
Deborah Ambrosino ... specialty costume keyperson: USA (uncredited)
Jonay Bacallado ... costume illustrator (uncredited)
Flo Foxworthy ... seamstress (uncredited)
Karen Hare ... costumer (uncredited)
Michelle Liu ... set costumer (uncredited)
Jessica Mauricio ... costumes (uncredited)
Emanuel Mecholuam ... wardrobe assistant (uncredited)
Mariana Mechoulam ... wardrobe assistant (uncredited)
Samantha Morley ... costumes (uncredited)
Hector Alejandro Pineda ... costume assistant (uncredited)
Reiko Porter ... set costumer: motion capture for Sigourney Weaver (uncredited)
Ivory Stanton ... costume ager/dyer (uncredited)
Jack Taggart ... ager/dyer (uncredited)
Africa Zayas ... set costumer (uncredited)
Deborah Zimmerman ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Karlo Babakhanian ... iq assistant: Modern Videofilm
Roger Ames Berger ... senior iq artist: Modern Videofilm (as Roger Burger)
Eric Bidinger ... additional colorist: Modern Videofilm
Walt Bigelow ... color science and technology: Modern Videofilm
Gary Burritt ... negative cutter
Christine Carr ... digital intermediate producer: Modern Videofilm
David Carriker ... 3d visualization and optimizing: Modern Videofilm
Alex Chen ... digital intermediate coordinator: Modern Videofilm
Wendy Chesebrough Lowe ... post production coordinator
Eduardo Cisneros ... data management i/o: Modern Videofilm
Rene Clark ... data management i/o: Modern Videofilm
Chad Cole ... iq artist: Modern Videofilm
Steve Danhieux ... data management i/o: Modern Videofilm
Miles DeLong ... 3d visualization and optimizing: Modern Videofilm
Roxanne Dorman ... assistant editor
Mary Dubon ... iq artist: Modern Videofilm
Sam Gall ... color science and technology: Modern Videofilm
Jason Gaudio ... first assistant editor
Vahe Giragol ... iq assistant: Modern Videofilm
Kris Gregg ... data management i/o: Modern Videofilm
Marvin Hall ... digital intermediate technologist: Modern Videofilm
Daniel Hawley ... data management i/o: Modern Videofilm
Mark Hawthorne ... assistant editor: New Zealand
Claudia Huerta ... assistant editor
Carl Jacobson ... data management i/o: Modern Videofilm
Skip Kimball ... senior digital intermediate colorist: Modern Videofilm
Chris Kirkpatrick ... digital cinema imaging: Modern Videofilm
Sam Lehman ... color science and technology: Modern Videofilm
Dawn Marquette ... assistant editor: performance capture
Daniel Mei-Tal ... post production assistant
James Meikle ... assistant editor: New Zealand
Peter Moc ... data management i/o: Modern Videofilm
Jason Modica ... digital intermediate quality assurance: Modern Videofilm
Colin O'Reilly ... digital cinema technology: Modern Videofilm
Zara Park ... digital intermediate producer: Modern Videofilm (as Zara Roberts)
Jim Passon ... lab color timer
Craig Price ... iq artist: Modern Videofilm
Ismael Salas ... additional quality control: Modern Videofilm
Justin Shaw ... assistant editor
Ryan Sheridan ... digital imaging technician
Ed Thompson ... data management i/o lead: Modern Videofilm
Robert Yamamoto ... post wrangler
Kristen Young ... assistant editor: performance capture
Jorge Zepeda ... digital cinema imaging: Modern Videofilm
David Black ... editorial assistant (uncredited)
Paul Carlin ... digital intermediate editor (uncredited)
George Chavez ... film color timer (uncredited)
R. Orlando Duenas ... editorial consultant (uncredited)
Richard A. Eisenstein ... post-production technician (uncredited)
Greg Emerson ... post stereoscopic iq artist (uncredited)
Noah Katz ... assistant editor (uncredited)
Andrea Kistler ... post-production assistant (uncredited)
Bryan Park ... digital imaging: Modern Videofilm (uncredited)
Robert E. Phillips ... project manager: EFILM (uncredited)
Nolan Reese ... apprentice editor (uncredited)
Brad Tobler ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Michael K. Bauer ... additional music editor (as Michael Bauer)
Dick Bernstein ... music editor
Bob Bornstein ... music preparation
Daniel Brock ... music software production manager: Cue Time (as Dan Brock)
Wanda Bryant ... ethnomusicologist (as Dr. Wanda Bryant)
Sandy DeCrescent ... music contractor
Nicholas Dodd ... orchestrator
Emmett Estren ... music preparation
Luca Franglen ... boy soprano : uncredited
Simon Franglen ... electronic music arranger
Kevin Globerman ... digital score recordist
Dominic Gonzales ... stage manager
Ayana Haviv ... singer: ensemble
Jim Henrikson ... supervising music editor
James Horner ... orchestrator / score conductor
Jon Kull ... orchestrator
David Landon ... music software engineer: Cue Time
Tim Lauber ... recordist
Aaron Martin ... synthsizer programmer
Jasper Randall ... choir contractor
J.A.C. Redford ... orchestrator
Simon Rhodes ... music mixer / music recordist
Peter Rotter ... music contractor
Denis St. Amand ... music engineer
Tom Steel ... stage manager
Ian Underwood ... synthsizer programmer
Dave Wells ... music preparation (as David Wells)
Sylvia Wells ... music scoring coordinator
Tony Hinnigan ... musician: ethnic instruments (uncredited)
Ryan Johnson ... music assistant (uncredited)
Mike Knobloch ... music executive (uncredited)
Danita Ng ... music preparation (uncredited)
Jason Poss ... music preparation (uncredited)
Drea Pressley ... score vocalist (uncredited)
Robert Puff ... music XML conversions (uncredited)
Jasper Randall ... choir conductor (uncredited)
Lisbeth Scott ... playback singer (uncredited)
Mark Edward Smith ... score vocalist (uncredited)
Patrick Spain ... assistant scoring mixer (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn solos (uncredited)
Gary K. Thomas ... orchestrator (uncredited)
Don Williams ... musician: timpani (uncredited)

Transportation Department 

Chris Alviani ... driver
Bruce Bartley ... driver: New Zealand live action unit
Vaughn Bladen ... driver (as Vaughn R. Bladen)
Denny Caira ... transportation coordinator
Jayson Chang ... transportation dispatcher
Karen K. Chang ... transportation dispatcher (as Karen Chang)
Cody Flemming ... driver (as Cody Fleming)
Kyle Gordon ... transport coordinator: New Zealand live action unit
Tim Harris ... driver: New Zealand live action unit
Glenn Shaw ... transportation captain: New Zealand live action unit
Kosta Vatselias ... driver: New Zealand live action unit
James Waitkus ... transportation coordinator
Victor Ybiernas ... driver
Michael Allegro ... driver (uncredited)
Bruce Comtois ... unit driver (uncredited)
Louis Dargenzio ... driver: honeywagon (uncredited)

Other crew 

Jonathan Adler ... medical advisor: New Zealand live action unit (as Dr. Jonathan Adler)
Alexis Alexander ... assistant: Ms. Saldana
Judy Alley ... senior publicist: Weta Digital
Peter Ashfor ... weapons handler
Danielle Baneham ... on set production assistant: New Zealand live action unit
Billy Barnhart ... digital assets manager
Stephen Bayliss ... accounts supervisor: Weta Digital (as Steve Bayliss)
Kristin Berbae ... assistant: James Cameron
Tim Bicio ... chief technology officer
Francis Biggs ... stand-in: cast. New Zealand live action unit
Chris Boswell ... caterer: Billionaires Catering, New Zealand live action unit
Jason C. Brown ... production assistant (as Jason Brown)
Andy Buckley ... health and safety coordinator: New Zealand live action unit
Kevin Richard Buxbaum ... post-production controller (as Kevin Buxbaum)
Mike Cahill ... weapons handler
Ted Cahn ... assistant: James Cameron
John David Cameron ... military trainer
Daniel Chen ... accounts assistant: New Zealand live action unit
John Clisham ... technology: Lightstorm
Terry Clotiaux ... senior executive: Prime Focus
Andrew Cochrane ... production coordinator: New Zealand live action unit
Maureen 'Mo' Crutchfield ... post production accountant (as Maureen Crutchfield)
Nour Dardari ... production controller
Anne-Marie Davenport ... second assistant accountant: New Zealand live action unit (as Anne Davenport)
Gerardo De Santos ... studio support: Playa Vista
Andrew Emilio DeCesare ... production assistant (as Andrew Decesare)
Terri Depaolo ... assistant: James Cameron
Laurell Devenie ... stand-in: cast, New Zealand live action unit (as Laurel Devenie)
Sara Docksey ... production assistant
Bruno Du Bois ... on-set production assistant: New Zealand live action unit
Susan Dukow ... production coordinator
Joe Dunckley ... on-set weapons supervisor: Weta Workshop
Barry Edwards ... military dialogue advisor (as Capt. Barry Edwards USMC)
Mark Edwards ... digital assets assistant
Morgan Elam ... production assistant
Annette Encinas ... assistant accountant
Michael Fink ... senior executive: Prime Focus
Kendall Finlayson ... on-set production assistant: New Zealand live action unit
Megan Fischer ... production assistant
Paul R. Frommer ... creator: Na'vi language (as Paul Frommer Ph. D.)
Jock Fyfe ... location manager: New Zealand live action unit
Simon Garratt ... on-set production assistant: New Zealand live action unit
Reece Geraghty ... it systems: New Zealand live action unit
Sarah Goller ... production assistant
Daniel Gonzalez ... assistant accountant
Kyle Gordon ... locations coordinator: New Zealand live action unit
Thea Govorko ... assistant production coordinator: New Zealand live action unit
Kathy Grant ... vice president: finance and administration, Lightstorm
Nina Griffith ... cast assistant: New Zealand live action unit
Joe Hagg ... technology: Lightstorm
Sophie Harris ... cast assistant: New Zealand live action unit
Jaime Harrison ... stand-in: cast, New Zealand live action unit
Luke Hawker ... stand-in: cast, New Zealand live action unit
Carol Henry ... chief financial officer: Lightstorm
Cale Hetariki ... production office assistant: New Zealand live action unit
David Hickey ... post-production payroll accountant
Sarah Hinch ... script supervisor: New Zealand live action unit
Jodie S. Holt ... consultant: botany (as Dr. Jody S. Holt)
Stacey Jelin ... craft service (as Stacy Kasubowski)
Boysie Jereza ... post production payroll accountant
Seamus Kavanagh ... cast assistant: New Zealand live action unit
Luca Kouimelis ... script supervisor
Jamie Landau ... production assistant
Nikki Latham ... cast assistant: New Zealand live action unit
Jamie Lawrence ... assistant: Mr. Cameron, New Zealand live action unit
Michael Ling ... assistant accountant
Brandon Linville ... post-production assistant accountant
David Lo ... digital assets assistant
Chris Lum ... on set medic
Nancy Lutkehaus ... anthropological consultant (as Dr. Nancy Lutkehaus)
Steven J. Madonna ... systems engineer (as Steve Madonna)
Kevin Magill ... location assistant: New Zealand live action unit
Georgia Mahaffie ... production office assistant: New Zealand live action unit
Sebastian Marr ... payroll accountant: New Zealand live action unit
Gary Martinez ... head rig supervisor
Sherryn Matthews ... production assistant: Weta Workshop
Averil Mawhinney ... production accountant: New Zealand live action unit
Will Mawhinney ... accounts assistant: New Zealand live action unit
Troy McGatlin ... assistant accountant
Nick Mestrundrea ... craft service (as Nick Mestrandria)
Carla Meyer ... dialect coach
John Meyers ... production assistant
Adam Milnes ... production office runner: New Zealand live action unit
Mike Minogue ... production office runner: New Zealand live action unit
Linus Murphy ... first assistant accountant: New Zealand live action unit
Carly Neemia ... stand-in: cast, New Zealand live action unit
Dan Neufeldt ... technical supervisor
Phil Nixey ... cast assistant: New Zealand live action unit (as Philip Nixey)
Simon Noakes ... unit assistant: New Zealand live action unit
Terry Notary ... movement coach: Na'vi
Joshua Owens ... systems administrator
Gabe Page ... unit assistant: New Zealand live action unit
Charlie Palafox ... technology: Lightstorm
Tim Patterson ... production assistant
Nick Phad ... runner: Lightstorm
Nicole Pitesa ... assistant: Jon Landau
Jenna Pitula ... production assistant
Ana Maria Quintana ... script supervisor: Los Angeles live action
Inge Rademeyer ... travel coordinator: Weta Digital
Keith Raymond ... medic: : New Zealand live action unit, Sideline Safety
Mike Reed ... lead systems administrator
Paul 'Sled' Reynolds ... animal trainer coordinator (as Titus Reynolds)
Grant Roa ... assistant: Mr. Cameron, New Zealand live action unit
Jamie Robinson ... production coordinator (as Jamie R. Robinson)
Ryan Romanski ... system technician
Renee Russo ... post-production sound accountant (as Renée Russo)
Marilyn Ryder ... housing coordinator: Weta Digital
Rae Sanchini ... consultant
Mike Santos ... receptionist: Lightstorm
Willi Schmidt ... studio support: Playa Vista
Ben Schoen ... end titles: Scarlet Letters
Helen Sideris ... post-production assistant accountant
Valerie Suarez ... assistant accountant
Fa Suluvave ... second second assistant accountant: New Zealand live action unit
Barbara Szeman ... production assistant
Helene Takacs ... assistant production coordinator: New Zealcand live action unit
Brenna Townshend ... cast assistant: New Zealand live action unit
Marc Tyron ... second second assistant accountant: New Zealand live action unit
Edith Viramontes ... production secretary
Ange Waller ... contracts manager: Weta Digital
Lula Washington ... choreographer: Na'vi dance
Michael Elko Weaver ... production assistant (as Mike Weaver)
Matty Webling ... housing coordinator: Weta Digital
Alex Westmore ... production assistant (as Alexander Hamilton Westmore)
William Whirity ... production assistant (as Bill Whirity)
Maria Wilhelm ... licensing liaison
Don Abernathy ... production assistant: IMAX post-production coordination (uncredited)
Gunner Ashford ... weapons armorer (uncredited)
Simone Bargetze ... motion capture actress (uncredited)
Alex Betuel ... production assistant (uncredited)
Evan Brainard ... head engineer (uncredited)
Gregg Brilliant ... unit publicist (uncredited)
Page Buckner ... consultant (uncredited)
Kimberly Cooper ... production executive (uncredited)
Dan Cortez ... production assistant (uncredited)
Sarah Cripps ... production coordinator: Framestore (uncredited)
Valefor De Ambershay ... draper/cutter (uncredited)
James Dee ... health and safety coordinator: Weta Digital (uncredited)
Kevin Du Toit ... executive: Halon Entertainment (uncredited)
Kirk Dunne ... production assistant (uncredited)
Eric R. Evans ... additional production assistant (uncredited)
D.R. Farquharson ... project manager: Deluxe Digital Cinema (uncredited)
Kylie Gaudin ... location coordinator (uncredited)
Colleen Gibbons ... location scout (uncredited)
Rachel Goldenberg ... production assistant (uncredited)
Karl 'Krash' Goldshmidt ... tools sr. software engineer: Blur (uncredited)
Veloz Gomez ... production assistant (uncredited)
Cheri Hall ... accountant (uncredited)
Glenn Walker Harris Jr. ... production assistant (uncredited)
Jennifer Herman ... set production assistant (uncredited)
Nathan Huber ... production assistant: prep (uncredited)
Richard B. Jefferson ... attorney (uncredited)
Brent Kaviar ... 3d post-production delivery (uncredited)
George Kitson ... production assistant (uncredited)
Dean Knowsley ... helicopter advisor (uncredited)
Veronique Lawrence ... additional script supervisor (uncredited)
David Lenna ... pipeline engineer (uncredited)
Arthur D. Lindfield ... physical consultant (uncredited)
Fiona Manners ... motion capture performer (uncredited)
Tammy Maples ... animal trainer (uncredited)
Ruben Marquez ... production assistant (uncredited)
Thomas E. Marsh Jr. ... script editor (uncredited)
Elizabeth McMullan ... animal trainer (uncredited)
Joseph Mika-Hunt ... stand-in (uncredited)
Dina Morrone ... adr voice (uncredited)
Matt Mosher ... qc technician: Dolby Laboratories (uncredited)
Erich A. Muller ... production assistant (uncredited)
Chad Nagel ... production assistant (uncredited)
Terry Notary ... choreographer (uncredited) / motion capture performer (uncredited)
Ryan Pardeiro ... production assistant (uncredited)
Carlo Pratto ... assistant accountant: New Zealand (uncredited)
Raj Rawal ... marketing intern (uncredited)
Mandy Richardville ... researcher (uncredited)
Sean Richter ... stand-in (uncredited)
Bridgett Riley ... motion capture (uncredited)
Chad Saxton ... set production assistant (uncredited)
Dan Southworth ... motion capture actor (uncredited)
Mark Sussman ... additional voice (uncredited)
Josh Swoveland ... craft service assistant (uncredited)
Svetlana Tesnes ... researcher (uncredited)
Jesse Tunison ... location assistant (uncredited)
Dannon Walters ... craft service (uncredited)
Emma Watts ... production executive (uncredited)
Ben White ... set production assistant (uncredited)
Andy Wickens ... master tape vault manager (uncredited)
Keegan Zall ... crafts services: process unit (uncredited)
Nikie Zambo ... motion capture model (uncredited)
Jerome Zelle ... assistant craft service (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page