Edit
Ramona and Beezus (2010) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Elizabeth Allen Rosenbaum ... (as Elizabeth Allen)

Writing Credits (WGA)  

Laurie Craig ... (screenplay) and
Nick Pustay ... (screenplay)
 
Beverly Cleary ... (novels)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
Robert Quimby
...
...
...
...
...
...
...
Mrs. Kushner (as Kate Zenna)
Janet Wright ...
Ruby Curtis ...
Willa Jean
...
...
Mrs. Pitt
D. Garnet Harding ...
Mr. Swink (as Garnet Harding)
Daniel A. Vasquez ...
Little Kid
...
Mr. Clay
Tom Pickett ...
Mr. Cardoza
...
Mother (of Triplets)
Dace Norman ...
Triplet Boy
...
Casting Director
...
Casting Associate
Calista Bashuk ...
TV Commercial Girl
Eileen Barrett ...
Minister
...
Crusty Photographer
...
Bus Driver (as Ian Bruce Thompson)
...
Casting Wrangler
Aila McCubbing ...
Roberta Quimby
Zanti McCubbing ...
Roberta Quimby
Miller ...
Picky Picky
Rest of cast listed alphabetically:
...
Beauty Contestant (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Denise Di Novi ... producer
Alison Greenspan ... producer
Brad Van Arragon ... co-producer

Music by 

Mark Mothersbaugh

Cinematography by 

John Bailey ... director of photography

Film Editing by 

Jane Moran

Production Design by 

Brent Thomas

Art Direction by 

Shannon Grover

Set Decoration by 

Carol Lavallee

Costume Design by 

Patricia Hargreaves

Makeup Department 

Jenny Amberson ... key hair stylist: second unit
Donna Bis ... hair stylist
Susan Boyd ... first assistant hair stylist
Megan Davies ... first assistant makeup artist (as Megan Harkness)
Michelle Hrescak ... key makeup artist: second unit
Monica Huppert ... key makeup artist

Production Management 

Lily Gwyer-Miller ... post supervisor
Michael Williams ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Morgan Beggs ... second unit director
Jim Brebner ... first assistant director
Mark Bunting ... second assistant director
Rob Duncan ... first assistant director: second unit
Cy Peck ... third assistant director
Ben Weinstein ... second unit director (as Benjamin Weinstein)

Art Department 

Marty Adamski ... scenic carpenter (as Martin Adamski)
Lee Campbell ... assistant set decorator
Mary-Ann Charney ... dresser (as Mary Ann Charney)
Joshua Cockerham ... on-set carpenter (as Joshua Cocherham)
Reiner Derdau ... on-set painter
David Dowling ... property master
Matthew L. Eisenhauer ... scenic carpenter (as Matthew Eisenhauer)
Richard Elder ... scenic carpenter (as Rick Elder)
Chris Feilden ... buyer (as Chris Carter Feilden)
Barry Fildew ... lead dresser
Madeleine Grant ... art department assistant
Mark Haddad ... lead greens
Wes Hamby ... assistant property master (as Wesley Hamby)
Martina Javorova ... set designer
Deborah Burns Johnson ... graphic artist
Iesza Jessica Jordan ... art department assistant (as Iesza Snowdon)
Tex Jordan ... lead metal fabricator
Clive Joslin ... scenic carpenter
Jesse Joslin ... construction coordinator
Cherie Kroll ... graphic designer
Sierra Laflamme ... on-set dresser
Bradford Lambert ... scenic painter
Steven Lay ... labourer
Mike LeBlanc ... plasterer (as Michael Paul Leblanc)
James Letham ... greensman
Spencer Louttit ... assistant property master
Randy MacKenzie ... paint foreman (as Randy Mackenzie)
Hugo Mallory ... scenic carpenter
Keith McCulloch ... construction foreman
John McIntosh ... key greens
Marlise McKee ... second assistant set decorator
Tom McKinnon ... lead scenic painter
Steven J. Miller ... dresser
Darren Moore ... on-set greens (as Darren G. Moore)
D. Martin Myatt ... props assistant
Michelle Pitney ... buyer
Dani Price ... dresser
Barry Rennie ... lead carpenter
Andrew Semple ... plasterer
Liz Stannard ... paint laborer
Kerry Stewart ... illustrator
Danielle Taylor ... construction first aid / labourer
Adrien Van Viersen ... storyboard artist
Roger Vermeulen ... plasterer
Luke Victor ... scenic carpenter
Lois Wahl ... paint laborer
Robert Werner ... dresser
Jerry Bingham ... storyboard artist (uncredited)
Rob Dampier ... lead carpenter (uncredited)
John Wilcox ... paint coordinator (uncredited)

Sound Department 

Erik Aadahl ... sound designer
James Ashwill ... foley mixer
Tucker Bodine ... sound recordist
David V. Butler ... dialogue editor
Rick Canelli ... adr recordist
Shane Connelly ... sound mixer
John T. Cucci ... foley artist (as John Cucci)
Randall Guth ... first assistant sound editor
Mike Hibberson ... boom operator (as Michael Hibberson)
Jonathan Klein ... foley supervisor
Gregg Landaker ... sound re-recording mixer
Tim LeBlanc ... additional re-recording mixer
Skip Lievsay ... sound re-recording mixer
John Marquis ... sound effects editor
John Morris ... supervising sound editor
Dan O'Connell ... foley artist
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Naan Spiess ... sound assistant
Donald Sylvester ... adr supervisor
Allen Hartz ... adr editor (uncredited)
Dana McCommon ... additional adr recordist (uncredited)
Millar Montgomery ... epk sound (uncredited)
Mark Purcell ... dubbing recordist (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)
John St. Denis ... adr recordist (uncredited)
Ryan Young ... adr recordist (uncredited)
Greg Zimmerman ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Steven M. Adams ... special effects (as Steven Michael Adams)
Rory Cutler ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Chris Arnott ... visual effects artist: The Moving Picture Company (as Christopher Arnott)
Austin Basile ... visual effects artist: The Moving Picture Company
Ann-Marie Blommaert ... project manager: The Moving Picture Company
Tom Borowski ... previz artist: The Moving Picture Company
Dan Brittain ... visual effects artist: The Moving Picture Company
Pete Dionne ... CG supervisor: The Moving Picture Company
Christopher Elke ... visual effects producer: The Moving Picture Company
Steve Elliott ... visual effects artist: The Moving Picture Company
John Fukushima ... visual effects artist: The Moving Picture Company
Bill Gilman ... previz artist: The Moving Picture Company
Terry Hutcheson ... visual effects producer: The Moving Picture Company
Matt Kennedy ... previz artist: The Moving Picture Company
Colin Liggett ... visual effects artist: The Moving Picture Company (as Colin Ligget)
Jason Maher ... visual effects artist: The Moving Picture CompanyVancouver (as Jay Maher)
Stephen Misek ... visual effects artist: The Moving Picture Company
Erik Nordby ... visual effects supervisor: The Moving Picture Company
Sean O'Hara ... visual effects artist: The Moving Picture Company
Jeremy Price ... visual effects artist: The Moving Picture Company
Joel Tong ... visual effects artist: The Moving Picture Company
Chris Uyede ... visual effects artist: The Moving Picture Company
Dmitry Vinnik ... visual effects artist: The Moving Picture Company (as Dimtry Vinnick)
Benjamin J. Wylie ... visual effects artist: The Moving Picture Company (as Ben Wylie)
Matt Yeoman ... visual effects artist: The Moving Picture Company

Stunts 

Garvin Cross ... stunt coordinator
Ryan Ennis ... stunt coordinator
Kiara Kallio ... stunts
Jennifer Mylrea ... stunts
Darryl Scheelar ... stunts (as Daryl Scheelar)

Camera and Electrical Department 

David Cameron ... best boy grip (as Dave Cameron)
Javier Carranza ... best boy lighting: second unit
Bill Dawson ... best boy electric
Cameron Drinkle ... video assistant: second unit
Lee Gibeau ... company grip / key grip: second unit
Spiro Grant ... second assistant camera: second unit
Andy Guichon ... rigging gaffer (as Andy D.J. Guichon)
Shayne Gusdal ... company grip (as Shayne Lee Gusdal)
Jeff Harvey ... generator operator (as Jeffrey R. Harvey)
Chalaine Hayward ... grip: second unit (as Chelane Hayward)
Karl Herrmann ... camera operator: "b" camera / camera operator: second unit / director of photography: second unit
Leigh Jenkins ... second assistant camera: "a" camera
Robin Jobin ... rigging grip
Mike Kirilenko ... key grip
James Kohne ... dolly grip
Jay Kohne ... first assistant camera: second unit / focus puller: "b" camera
Richard Lang ... best boy grip: second unit
Kevin Lheritier ... company grip
Alan Markfield ... still photographer
Katie Matheson ... camera loader
Kelly Moore ... lamp operator (as Kelly C. Moore)
Dan Morrison ... second assistant camera: "b" camera / second assistant camera: second unit
Mike Moyer ... gaffer (as Mike G. Moyer)
Mark Murphy ... lamp operator
Tom Paleczka ... generator operator: second unit
Patrick Stepien ... focus puller: "a" camera
Jay 'Sully' Sullivan ... dolly grip: second unit (as Jay Sullivan)
Jim Van Dijk ... Steadicam / camera operator
Jason Weir ... gaffer: second unit / lamp operator (as Jason R. Weir)
Kosto Zeviar ... lamp operator
Rusty Deluce ... additional first assistant camera: second unit (uncredited)
Richard Walden ... camera operator: "b" camera (uncredited)
Scott Wallace ... video playback operator (uncredited)

Casting Department 

Heike Brandstatter ... casting: Canada
Charles Crossin ... extras casting assistant
James Forsyth ... extras casting
Johnny Gidcomb ... voice casting
Christian Kaplan ... casting: U.S.
Ronna Kress ... additional casting
Coreen Mayrs ... casting: Canada
John McAlary ... casting associate
Amy Nygaard ... casting assistant: Canada
Laura Obenaus ... casting assistant
Terri Taylor ... additional casting

Costume and Wardrobe Department 

Sandra J. Blackie ... assistant costume designer
Kathy Houghton ... costume coordinator (as Kathy Kertesz Houghton)
Kathy Linder ... additional truck costumer
Soo MacLean ... truck costumer
Paulette Nelson ... extras wardrobe: second unit (as Paulette Neilson)
Keith Parent ... set costumer (as Keith A. Parent)
Natalie Simon ... costumer: prep
Debbie Tallman ... costumer: prep
Doanne K. Nielsen ... costume maker (uncredited)

Editorial Department 

Joey Amron ... editorial production assistant
Gary Burritt ... negative cutter
Marisa Clayton ... digital intermediate project manager: Modern VideoFilm
Joe Finley ... digital film colorist
Christopher J. Maldonado ... editorial production assistant (as Christopher Maldonado)
Sarah Jean Porter ... first assistant editor (as Sarah Porter)
Shae Salmon ... first assistant editor: Canada (as Shae L. Salmon)
Darryl Stawychny ... editorial production assistant
Ken Terry ... additional editor
Mykel Thuncher ... lab color timer
Mike Will ... digital conform
Kyle Cunningham ... executive sales assistant: Technicolor Creative Services Vancouver (uncredited)
Bryan Park ... film scanning operator: Modern VideoFilm (uncredited)
Jim Passon ... color timer (uncredited)
Jason Sikora ... editor: main title (uncredited)

Music Department 

Richard Bronskill ... orchestrator
Andrew Dorfman ... supervising music editor
Dominic Gonzales ... stage manager
Mark Graham ... music preparation: JoAnn Kane Music Services
Christopher Guardino ... orchestrator (as Chris Guardino)
Brad Haehnel ... score mixer / score recordist
Daryl B. Kell ... temp music editor (as Daryl Kell)
Tim Lauber ... recordist
Julia Michels ... music supervisor
Peter Rotter ... orchestra contractor
James T. Sale ... conductor (as James Sale) / orchestrator (as James Sale)
Andrew Silver ... temp music editor
Noah Scot Snyder ... digital recordist (as Noah Snyder)
Patrick Spain ... mix assistant
Denis St. Amand ... engineer
Tom Steel ... stage manager
Silas Hite ... composer: additional music (uncredited)
Eric Kalver ... music assistant: conductor (uncredited)
Gina La Piana ... composer: additional music (uncredited)
Steven L. Smith ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Dave Liboiron ... transportation coordinator
Lee Moors ... transportation captain
Manfred Rossdeutscher ... transportation co-captain

Other crew 

Steve Alterman ... voice cast
Brent Badger ... production assistant (as Brent Everett Badger)
Maggie Baird ... voice cast
Carmen Bennett ... production assistant
Stephanie Brown ... key set production assistant
Suzie Bruce ... assistant accountant
Corine Buffel ... second assistant production coordinator
Ian Cairns ... key set production assistant
Frederick W. Chandler Jr. ... voice cast
Kayla Clary ... voice cast
Susan Crawford ... production coordinator
Peter Cummings ... clearances coordinator
Annie Cygan ... voice cast
Genessa Davis ... first assistant production coordinator
Amanda Dobson ... assistant chef: Season's Catering
Marion Dobson ... chef: Season's Catering
Graham Donahoe ... production assistant
Kevin Dorman ... voice cast
Dana Dubé ... animal coordinator (as Dana Dube)
Susana Inés Fattorini ... post-production accountant (as Susana Fattorini)
Maureen Poon Fear ... assistant: Ms. Di Novi
Jason Fischer ... clerk
Sara Forest ... payroll accountant
Rachel Diane Graham ... tutor (as Rachel Graham)
Cindy Hamilton ... craft service / first aid
Amanda Hanson ... key set production assistant
Piper Mackenzie Harris ... voice cast (as Piper Harris)
Patti Henderson ... script supervisor
Jillian Henry ... voice cast (as Jillian Marisa Henry)
Sandy Holt ... voice cast (as Sandra Holt)
Talula Holt ... voice cast (as Talula J. Holt)
Bryce Hurless ... voice cast
Jenna Irvine ... production assistant
Lorraine Jamison ... unit publicist
Braden Jennings ... production assistant
Esther Kang ... production assistant / production assistant: second unit
Krista Kelloway ... assistant: Ms. Greenspan
Brandon Killham ... voice cast
David Konkin ... production assistant
Savannah Lathem ... voice cast
Sidney LeClaire ... first assistant accountant (as Syndey Leclaire)
Casey Leming ... end titles
Shane Lennox ... assistant location manager
Sue Levens ... production accountant
Hope Levy ... voice cast
Lukasz Madziag ... office production assistant
Natalie Mathes ... post-production accountant
Christopher McDonell ... scout (as Chris McDonell)
David Millbern ... voice cast
Keli Moore ... trainee assistant location manager (as Keli A. Moore)
Jonathan Nichols ... voice cast
Jen Oberem ... script supervisor: second unit (as Jen Oberem-Forest)
Ashley Peldon ... voice cast
Jenna-Lee Perkins ... production assistant
Joseph Rahim ... production assistant (as Joseph Anand Rahim)
Rebecca Rajkowski ... assistant: Ms. Greenspan
Brandon Reed ... voice cast
Jill Remez ... voice cast
Sandy Reynolds ... craft service: second unit / first aid: second unit
Lawra Robertson ... assistant: Mr. Van Arragon
Neil Robertson ... location manager
Trenton Rogers ... voice cast
Joshua Rush ... voice cast
Aaron Sanders ... voice cast
Nadav-Sacha Santo ... production assistant
Patricia Simpson ... second assistant chef: Season's Catering
Kristina Slivarich ... production assistant
Cherie Smid ... trainer (as Cherie L. Smid)
Natalie Zara Smith ... tutor (as Natalie Smith)
Danielle Soibelman ... voice cast
Kelly Stables ... voice cast (as Kelly Michelle Stables)
Gene Stevenson ... tutor (as Gene Stephenson)
Reed Van Dyk ... assistant: Ms. Allen
Jocelyn Webber ... assistant: Ms. Allen
Garson Yu ... main titles
David Zyler ... voice cast (as David Allen Kramer)
Chris Bradford ... security captain (uncredited)
Clif Kosterman ... bodyguard (uncredited)
Erin Lindsey ... production executive (uncredited)
Alix Mackay ... production assistant (uncredited)
Sam Rosati ... production assistant (uncredited)
George Slivarich ... production assistant (uncredited)
Mark Soderberg ... production assistant (uncredited)
Max Torroba ... playback coordinator (uncredited)

Thanks 

James Barclay ... special thanks
Riley Kathryn Ellis ... the producers wish to thank: for their assistance
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page