Edit
Away from Her (2006) Poster

(2006)

Full Cast & Crew

Directed by 

Sarah Polley

Writing Credits  

Sarah Polley ... (written by)
 
Alice Munro ... (short story "The Bear Came Over the Mountain")

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
Young Fiona
...
...
...
Veronica
Clare Coulter ...
Phoebe Hart
...
William Hart
...
Dr. Fischer
...
Nurse Betty
Lili Francks ...
Theresa
...
Liam
...
Madeleine Montpellier
Judy Sinclair ...
Mrs. Albright
Tom Harvey ...
Michael
Carolyn Hetherington ...
Eliza
...
Singing Nurse
...
Kristy
Jessica Booker ...
Mrs. Jenkins
Janet van de Graaf ...
Rebecca Albright
...
Aubrey
Vanessa Vaughan ...
Stella
Catherine Fitch ...
Receptionist
Ron Hewat ...
Frank
Jason Knight ...
Young Grant
...
Rest of cast listed alphabetically:
Nancy E.L. Ward ...
Caregiver (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Atom Egoyan ... executive producer
Victoria Hirst ... co-producer
Daniel Iron ... producer
Doug Mankoff ... executive producer
Simone Urdl ... producer
Jennifer Weiss ... producer

Music by 

Jonathan Goldsmith

Cinematography by 

Luc Montpellier ... director of photography

Film Editing by 

David Wharnsby

Casting By 

John Buchan

Production Design by 

Kathleen Climie

Art Direction by 

Benno Tutter

Set Decoration by 

Mary Kirkland

Costume Design by 

Debra Hanson

Makeup Department 

Réjean Goderre ... key hair stylist (as Rejean Goderre)
Zinka Shankland ... hair stylist
Micheline Trépanier ... key makeup artist (as Micheline Trepanier)
Catherine Viot ... makeup artist

Production Management 

Ted Miller ... production manager
Rachel Sutherland ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Ben Marrello ... third assistant director
Barbara McCullam ... daily third assistant director
Alan McKenna ... second assistant director
Daniel J. Murphy ... first assistant director (as Daniel Murphy)
Chris Trebilcock ... trainee assistant director
Fatima Palhetas ... daily assistant director (uncredited)

Art Department 

Richard Armstrong ... on-set dresser
Shawn Cantelon ... set dresser
Rae Crombie ... property master
Robert Dyer ... carpenter
Hans Engel ... carpenter
Rojuano Espiritu ... set dresser
Matthew Fernandes ... art department trainee
David Fuller ... key scenic painter
Brian Jones ... construction manager
Emmanouil Kourtikakis ... carpenter
Kent McIntyre ... set decoration buyer
Jonathan McKenzie ... head carpenter
Ryan Sammut ... carpenter
Eric Summerley ... carpenter
Aleksandar Vojvodic ... set dresser
Sergey Volkov ... lead set dresser (as Sergey Tsukanov)
Cindy Yetman ... assistant property master
Frank Croft ... painter (uncredited)

Sound Department 

Kathy Choi ... sound editor
Sue Conley ... dialogue editor
Erik Culp ... foley recordist
John Dykstra ... foley recordist
John Elliot ... assistant foley artist
Barry Gilmore ... dialogue editor
Steve Hammond ... foley artist
Ronayne Higginson ... adr editor
Janice Ierulli ... dialogue editor
Martin Lee ... sound re-recording mixer
Mandy Ley ... assistant sound mixer
Kirk Lynds ... sound re-recording mixer
David McCallum ... supervising dialogue editor
Chris McLeod ... assistant adr recordist
Bill McMillan ... sound recordist
Joe Morrow ... second assistant sound editor
John Naslen ... adr recordist
David Rose ... sound effects editor (as Dave Rose)
Lou Solakofski ... sound re-recording mixer
Matthew Stark ... boom operator
Paul Talbott ... assistant adr recordist
Jane Tattersall ... sound designer
Marilee Yorston ... foley assistant

Special Effects by 

Mark Ahee ... special effects technician
Derek Bujalski ... special effects technician
Michael Gagnon ... special effects coordinator (as Michel Gagnon)
Geoff Hill ... special effects technician
Kirk Middleton ... special effects technician
Jasmine Gorett Vala ... special effects technician (as Gorett Vala)

Visual Effects by 

Derek Bonin ... digital compositor: Technicolor Creative Services
Christie Friesen ... visual effects project coordinator: audio, Technicolor Creative Services
Doug Kilgore ... visual effects project coordinator: video, Technicolor Creative Services
Sam Komaromi ... visual effects project coordinator
Mark Kueper ... digital intermediate scanner: Technicolor Creative Services
Eric Myles ... digital supervisor: Technicolort Creative Services
Jordan Nieuwland ... matte painter: Technicolor Creative Services
Andrew Pascoe ... digital technician: Technicolor Creative Services

Camera and Electrical Department 

Bradley Bell ... electrician
Michael Blatchford ... camera loader
Darren Boyce ... key grip
Michael Curtis ... electrician
Dennis Daigle ... electrician
Tara Dixit ... second assistant camera
Rick Dubeau ... grip (as Richard Dubeau)
Michael Gibson ... still photographer
Frank Hardin ... generator operator
Jeremy Jemec ... best boy electric
Sean Jensen ... camera operator
Terry Kelly ... gaffer
Don LeClair ... grip
Murray Mainprize ... generator operator
Hernan Morris ... videographer: electronic press kit
Robert Mountjoy ... first assistant camera (as Rob Mountjoy)
Rahul Parekh ... dolly grip
Geoffrey Pope ... grip
Loreen Ruddock ... electrician
Kristen Somborac ... grip
John Craig Steele ... best boy grip (as Craig Steele)
Allyn Terry ... electrician
Steve Winn ... grip
Sean Jensen ... Steadicam operator (uncredited)

Casting Department 

Megan Conacher ... background casting
Jason Knight ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Jozie Conte ... wardrobe assistant
Stacy Laliberte ... wardrobe set supervisor
Emily McHugh ... second assistant wardrobe
Crystal Olsen Silden ... assistant costume designer (as Crystal Silden)

Editorial Department 

Pierre Cadieux ... telecine manager: Technicolor Creative Services
Louis Casado ... color timer: Technicolor Creative Services (as Lou Casado)
Michael Dobroski ... dailies colorist: Technicolor Creative Services (as Mike Dobroski)
Rob Gyorgy ... on-line editor: Technicolor Creative Services
Jeff Hannaford ... client services lab: Technicolor Creative Services
Chuck Kahn ... first assistant editor
Mark Kueper ... tape-to-tape colorist: Technicolor Creative Services
Mark Olexiuk ... assistant colorist: dailies, Technicolor Creative Services
Winston Phillips ... client services lab: Technicolor Creative Services
Brian Reid ... packager: Technicolor Creative Services
Trevor Risbridger ... on-line editor: Technicolor Creative Services

Music Department 

Michael Banton-Jones ... score mixing engineer
Jonathan Goldsmith ... musician: guitars, keyboards, programming
Tricia Holloway ... music consultant
George Koller ... musician: bass
Hugh Marsh ... musician: violin

Transportation Department 

Helen Bone ... driver
Martin Boon ... driver
Sean Bryan ... daily driver
Alan Cairns ... daily driver
John Carr ... daily driver
Paul Davies ... driver
Artur Forst ... driver
Keith Geobey ... daily driver (as Keith Gobey)
Patrick McKenna ... daily driver
David McLaren ... transportation captain
Dave Mead ... operator: honeywagon
George Mirosznik ... driver
Barry Moyer ... head driver
David Murray ... daily driver
Paul Prucha ... driver
Dave Puddister ... daily driver (as David Puddister)
Jerry Skavinsky ... transportation coordinator
Chris Taylor ... daily driver
Bill Wilson ... daily driver

Other crew 

Cynthia Amsden ... unit publicist
Jeff Arp ... production assistant
Ernest Ashford ... location support trainee
Chris Besseling ... uk marketing executive: metrodome
Brenda Blake ... production lawyer
Glenn Brooks ... location assistant
Gordon Brooks ... location assistant (as Gord Brooks)
Ralph Bruzzese ... location and transportation security
James Burton ... craft service
Grace Carnale-Davis ... sales executive: Technicolor Creative Services
Lorraine Clark ... electronic press kit producer
Donna Croce ... script supervisor
Heather K. Dahlstrom ... production assistant (as Heather Dahlstrom)
Lindy Davies ... performance consultant
Colin Davis ... vice president: film operations, Technicolor Creative Services
Greg Dunfield ... operations manager: Technicolor Creative Services
Mike Ellis ... vice president: digital film, Technicolor Creative Services
Andrew Finch ... location support trainee
Claude Forest ... insurance broker
Doug Gillespie ... production accountant
Ed Goldin ... first general accountant
Raymond Gourlay ... location support trainee
Jerry Greben ... stand-in
Indira Guha ... business and legal affairs: Telefilm Canada
Rhonda Hall ... stand-in
Jeff Hannaford ... client services: Technicolor Creative Services
Tim Haslam ... International sales
Marni Hogg ... ski double
Bill Hong ... operator: camera car/insert car
Sonia Hosko ... assistant: Sarah Polley
Ed Johnson ... ski double
Liise Keeling ... ski coach
Jacque Larcenaire ... location support trainee
Kelly Lee ... on-set medic
Stephanie Markowitz ... assistant to producers
Quincy Morgan ... location scout
Randy Morgan ... assistant location manager
Jeff Nelson ... location manager
Wayne Pells ... script supervisor
Jules Pereira ... assistant production coordinator (as Julie Pereira)
Lisa Perone ... production coordinator
Steena Petersen ... craft service (as Stine Petersen) / craft service
Winston Phillips ... client services: Technicolor Creative Services
Diane Pitblado ... dialect coach
Eli Schwanz ... assistant to producers
Michael Tuttie ... location support trainee
Hsing-Min Wen ... location support trainee
Symone Wen ... location support trainee
Brian White ... client services manager: Technicolor Creative Services
Richard Wilcox ... location support trainee
Ray Young ... craft service

Thanks 

Jonathan Ahee ... special thanks
Chris Andrews ... special thanks
Stewart Aziz ... special thanks
Boyd Banks ... special thanks
Erica Benson ... special thanks
Dennis Berardi ... special thanks
Kathy Broderick ... special thanks
Celia Chassels ... special thanks
Tony Cianciatta ... special thanks
Lorraine Clark ... special thanks
Wayne Clarkson ... special thanks
Andrew Cullen ... special thanks
Joel Darling ... special thanks
Brian De Palma ... special thanks
Marina di Pancrazio ... special thanks
Andrew Eddy ... special thanks
Bernie Finkelstein ... special thanks (as Bernie Finklestein)
Don Forsyth ... special thanks
Mary Forsyth ... special thanks
Frank Frattaroli ... special thanks
John Galway ... special thanks
Marcy Gerstein ... special thanks
Shelley Gillen ... special thanks
Cam Gordon ... special thanks
Ron Haney ... special thanks
Martin Harbury ... special thanks
David Hardy ... special thanks
Tim Haslam ... special thanks
Hannah Hempstead ... special thanks
Brooke Johnson ... special thanks
John Labraico ... special thanks
Martin Levin ... special thanks
Billy Lieberman ... special thanks
Doug Liman ... special thanks
Kerri Locke ... special thanks
Dan Lyon ... special thanks
Al Maciulis ... special thanks
Anne MacKenzie ... special thanks
Eliza Macmillan ... special thanks
Michelle Marion ... special thanks
Silvana Marsella ... special thanks
Gabriella Martinelli ... special thanks
Melissa Minshall ... special thanks (as Melissa Minshall and the County of Brant)
Gaby Morgerman ... special thanks
Michael Ondaatje ... special thanks
Rick Perotto ... special thanks
Tim Robbins ... special thanks
Rena Ronson ... special thanks
Thorsten Schumacher ... special thanks (as Thorston Schumacher)
Carrie Paupst Shaughnessy ... thanks
Robin Smith ... special thanks
Tim Story ... special thanks
Catherine Stuart ... special thanks
Robert Varga ... special thanks
Clement Virgo ... special thanks
Alex Walton ... special thanks
James Weyman ... special thanks
Marnie Wharnsby ... special thanks
Robert Young ... special thanks
Eda Zimler ... special thanks
Donna Zuchlinski ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page