Edit
Day of the Dead (Video 2008) Poster

(2008 Video)

Full Cast & Crew

Directed by 

Steve Miner

Writing Credits (WGA)  

Jeffrey Reddick ... (screenplay)
 
George A. Romero ... (motion picture "Day of the Dead")

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
Nina (as AnnaLyne McCord)
...
...
...
...
Local Girl (as Taylor Hoover)
...
...
...
Robert Rais ...
Mr. Leitner
Michael McCoy ...
Mr. Noble
Laura Giosh ...
Mrs. Noble (as Laura Goish Markov)
...
Receptionist
Mark Coolidge Johnson ...
Sheriff Carver
David Pineda ...
Nervous Deputy
Sergio Buenrostro ...
Soldier
Miroslav Emilov ...
Young Punk
Alex Brown ...
Young Man
Hollie Dorrough ...
Young Punkgirl
Brian La Rosa ...
Man in Woods (as Brian De La Rosa)
Rest of cast listed alphabetically:
Kent Jude Bernard ...
Zombie (uncredited)
...
Lead Zombie (uncredited)
...
Zombie (uncredited)
...
Screaming Zombie at End (uncredited)
Vladimir Koev ...
Soldier (uncredited)
Linda Marlowe ...
Francine Bowman (uncredited)
Isaac Meisenheimer ...
Fire Zombie (uncredited)
...
Zombie (uncredited)
...
Zombie (uncredited)
Elitsa Razheva ...
(uncredited)
...
Deputy (uncredited)
Annie Savage ...
Hailey Shu / Radio Reporter (uncredited)
...
Zombie (uncredited)
...
Kyle (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Boaz Davidson ... producer
Danny Dimbort ... executive producer
James Glenn Dudelson ... producer
Robert Franklin Dudelson ... executive producer
Randall Emmett ... producer
George Furla ... producer
Avi Lerner ... executive producer
Paul Mason ... executive producer
Yisrael Ringel ... line producer (as Israel Ringel)
Jordan Rush ... executive producer
Joost Scholte ... assistant line producer
Trevor Short ... executive producer
David Varod ... executive producer
M. Dal Walton III ... producer

Music by 

Tyler Bates

Cinematography by 

Patrick Cady

Film Editing by 

Nathan Easterling

Casting By 

Nancy Nayor
Jeremy Zimmermann ... (as Jeremy Zimmerman)

Production Design by 

Carlos Silva Da Silva ... (as Carlos Da Silva)

Art Direction by 

Sonya Savova

Set Decoration by 

Valentina Mladenova ... (as Valya Mladenova)
Nina Ruseva
Rosen Stefanov

Costume Design by 

Gina Hendrix ... (re-shoots)

Makeup Department 

Denitza Daverova ... coordinator: makeup assistants
Katka Horska ... additional makeup artist
Dean Jones ... special makeup designer
Starr Jones ... special makeup effects artist
Daniel Jouet ... foam department
Jack Lazzaro ... makeup effects lab technician
Nicole Michaud ... wigmaker: American Make-up Effects
Michael Mosher ... special makeup effects artist
Ken Niederbaumer ... special makeup effects artist
Brian Penikas ... special makeup effects artist
Petya Simeonova ... assistant makeup artist
Maria Stankovich ... additional makeup artist: Bulgaria
Yana Stoyanova ... special makeup effects artist: Bulgaria
Vincent Van Dyke ... makeup effects sculptor
Clint Zoccoli ... makeup effects lab technician / sculptor

Production Management 

Todd Gilbert ... post-production supervisor
Veselin Karadjov ... production manager: second unit
Alexander Peytchev ... unit production manager
Oren Senderman ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Todd Amateau ... first assistant director
Sylvia Asenova ... third assistant director (as Silvia Asenova)
Damian Damianov ... assistant director: set
Kiril Dimitrov ... assistant director: set
Petya Evtimova ... second assistant director
Steve Griffin ... second unit director
Peter Mechkoff ... first assistant director: second unit
Nanyo Minchev ... second second assistant director

Art Department 

Angel Angelov ... storyboard artist
Petko Angelov ... dresser
Svetoslav Angelov ... carpenter
Ivailo Avramov ... sculptor
Borislav Belberov ... stand-by props (as Bobby Belberov)
Bogomil Blagoev ... painter
Borislav Bogdanov ... dresser
Stoyan Boyadjiev ... upholsterer (as Stoyan Boyadzhiev)
Marian Boyadzhiev ... upholsterer
Bilyana Buchmann ... assistant property master
Dirk Buchmann ... property master
Neil D'Monte ... storyboard artist
Andrew Daniel ... art director: second unit
Yavor Denev ... painter
Nikolai Dikov ... set dresser
Dian Dimitrov ... carpenter
Ivan Dimitrov ... stand-by dresser
Dimo Dimov ... painter
Kiril Dimov ... carpenter
Rumen Dinev ... plasterer
Georgi Emilov ... plasterer
Bojidar Evtov ... carpenter (as Bozhidar Evtov)
Andrey Filchev ... stand-by props (as Andrew Filchev)
Evgenia Genkova ... painter
Georgi Georgiev ... painter (as Georgi A. Georgiev)
Valentin Hadzhiev ... carpenter
Anna Hadzhieva ... art department coordinator (as Anna Hadjieva)
Alexander Ivanov ... painter
Ivo Ivanov ... carpenter (as Ivo K. Ivanov)
Yanko Ivanov ... painter
Yuri Ivanov ... painter
Alexei Karagyaur ... graphic designer (as Alexei Karaghaur)
Georgi Kodzhabashiyski ... painter (as Georgi Kodjabashiiski)
Vasko Konakchev ... sculptor
Viktor Kovachev ... painter
Krum A. Krumov ... plasterer
Todor Lambov ... sculptor
Kenneth Leslie ... production designer: second unit
Andrei Lozanov ... prop department welder
Buddy MacKett ... construction manager
Kolio Nachev ... painter (as Kolyo Nachev)
Vasil Nikodimov ... plasterer
Veselin Nikolov ... carpenter
Pavlin Pavlov ... carpenter
Cvetlin Petrov ... painter
Krasimir Petrov ... carpenter
Radka Petrova ... painter
Sonya Savova ... draftswoman
Emil Shmidt ... signs (as Emil Schmidt)
Kalin Stefanov ... dresser
Rosen Stefanov ... set dresser
Kristian Stoyanov ... stand-by dresser
Yordan Stoyanov ... painter
Zlatko Stoychev ... carpenter (as Zlatko Stoichev)
Stefan Tassev ... carpenter (as Stefan Tasev)
Arta Tozzi ... model maker
Rumen Trankolov ... prop department welder
Stoyan Tsakov ... dresser
Peter Tsenov ... laborer
Konstantin Vitkov ... storyboard artist
Vladimir Vladimirov ... carpenter
Valeri Yankov ... art department electrician
Evgeni Yordanov ... carpenter
Maria Doicheva ... painter (uncredited)
Eleonora Slavkova ... painter (uncredited)

Sound Department 

Steve C. Aaron ... additional sound mixer
Gary Alexander ... re-recording mixer
Mark Allen ... sound effects editor
Steve Boeddeker ... sound: design
Mark Ettel ... re-recording mixer / sound effects mixer
Frank E. Eulner ... sound: design (as Frank Eulner)
Nick Foley ... adr mixer
Jeremy Gray ... studio engineer
Mike Hostettler ... boom operator: Los Angeles
Greg Jefferson ... adr mixer
Anthony Krajchir ... sound engineer
Craig Kyllonen ... adr recordist
Ted Phillips ... sound mixer

Special Effects by 

Andrew Ambrose ... special effects makeup
Orlin Budinov ... special effects technician
Kevin Carter ... special effects contact lenses
Ivo Jivkov ... special effects coordinator: Bulgaria
Georgi Karadjov ... special effects
Stefan Razlojki ... armourer
Marten Ruskov ... special effects crew
Hugo Villasenor ... special effects technician
Rumen Minchev ... armourer (uncredited)

Visual Effects by 

Ivaylo Andonov ... digital artist
Simeon Asenov ... visual effects art director
Yavor Asenov ... digital compositor (as Javor Asenov)
Luba Atanasova ... colorist
Dilyan Aynadzhiev ... visual effects systems administrator
Svilen Aynadzhiev ... digital compositor
Wes C. Caefer ... set visual effects supervisor
Rachel Clement ... digital cleanup artist
Scott Coulter ... visual effects producer
Yasen Denev ... illustrator
Konstantin Dimitrov ... digital artist
Stoycho Dimitrov ... digital effects artist
Denitsa Dimitrova ... digital compositor
Nina Dimitrova ... matchmove artist
Paounka Dimitrova ... visual effects
Alexander Dimov ... visual effects
Barbara Domuschieva ... visual effects
Stanislav Draganov ... visual effects
Nikolay Gachev ... visual effects supervisor
Kiril Gizdov ... digital compositor
Iva Gorcheva ... digital compositor
Danail Hadzhiyski ... visual effects
Dobromir Hristov ... digital effects artist
Ivan Gochev Ivanov ... visual effects artist
Rosen Ivanov ... compositor
Albena Ivanova ... digital compositor
Kamen Jordanov ... digital effects artist
Peter Keranov ... digital compositor
Delyan Ketipov ... lead digital artist
Lyubomir Kirkov ... visual effects
Momchil Kirov ... digital effects artist
Nikolay Kolev ... digital artist
Desislava Lazarova ... visual effects editor
Silviya Mariyanova ... visual effects coordinator
Jordan Markov ... visual effects editor / visual effects
Velislava Mihailova ... digital effects artist
Nevena Nikolcheva ... digital compositor
Filip Nikolov ... visual effects
Nikolay Pachov ... visual effect assistant editor
Desislava Pavlova ... visual effects
Diyan Penev ... visual effects coordinator
Marin Petrov ... animator
Yakim Petrov ... character animator
Julia Petrova ... digital compositor
Iavor Radev ... visual effects coordinator
Diana Simeonova ... matchmove artist
Georgi Slavov ... visual effects
Yanko Slavov ... matchmove artist
Georgi Staikov ... animator
Plamen Statev ... visual effects coordinator
Boyan Stoyanov ... fluid simulation engineer
Milan Stoyanov ... digital compositor
Stanislav Stoynev ... 3D lead artist
Stefan Tchakarov ... visual effects production supervisor
Dimitrina Torneva ... digital compositor
Filip Uzunov ... lead digital artist
Desislava Valcheva ... digital compositor
Alexander Valev ... digital compositor
Vladimir Zdravkov ... visual effects systems administrator
Petko Zhivkov ... digital compositor

Stunts 

Boyan Anev ... stunts
Asen Asenov ... stunts
Georgi Dimitrov ... stunt rigger
Ivailo Dimitrov ... stunts
Genadiy Ganchev ... stunts (as Genadii Ganchev)
Steve Griffin ... stunt coordinator
Zahari Grozdanov ... stunts
Dian Hristov ... stunt coordinator
Radoslav Ignatov ... stunt double: Michael Welch / stunts
Ivan Iliev ... stunts
Danko Jordanov ... stunts
Jindrich Klaus ... stunt rigger
Brian La Rosa ... stunts
Todor Lazarov ... stunts
Maurice Lee ... stunt double: Nick Cannon
Georgi Manchev ... stunt performer
Stilyan Mavrov ... stunt performer
Trayan Milenov-Troy ... stunts
Radoslav Parvanov ... stunts
Velizar Peev ... stunts
Elitsa Razheva ... stunts
Krasimir Simeonov ... stunts
Stanimir Stamatov ... stunts
Georgi Stanislavov ... stunts
Vencislav Stojanov ... stunts
Leo Stransky ... assistant stunt coordinator
Teodor Tsolov ... stunts
Raicho Vasilev ... stunts
Yordan Zahariev ... utility stunts

Camera and Electrical Department 

Hristo Aleksandrov ... assistant camera
Mihail Apostolov ... best boy grip
Martin Balkanski ... second assistant camera
Mitko Bonev ... first assistant camera: second unit
Iordan Borissov ... second assistant camera
Ryan DeGrazzio ... additional assistant camera
Tonja Greenfield ... film loader: reshoots
Sascia Ippoliti ... Steadicam operator
R. Derek Keener ... gaffer: Los Angeles
Tsvetan Kostov ... grip
Neven Mihailova ... camera operator: "b" camera
Georgi Petkov ... grip
Radoslav Petkov ... video assist
Georgi Raykov ... camera operator: second unit / steadicam operator
Venelin Stepanov ... grip
Kevin Stevenson ... video assist
Emil Topuzov ... director of photography: second unit
Simon Varsano ... still photographer
Ivan Vatsov ... assistant camera (as Ivan Vatzov)
Mihail Yanakiev ... second assistant camera: second unit
Yavor Zahariev ... gaffer

Casting Department 

Nikolay Georgiev ... extras casting
Celeste Leger ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Lyubomir Doichinov ... costumes
Anna Gelinova ... costume supervisor: second unit
Asen Karanikolov ... key costumer
Elitsa Taseva ... costume supervisor

Editorial Department 

Prince Bagdasarian ... film and high definition coordinator
Julius Friede ... digital intermediate colorist
David Graubard ... digital intermediate senior systems engineer
Candice Levy ... post-production coordinator
Dennis Little ... digital intermediate production coordinator
Jon Pehlke ... on-line editor
Sarah Priestnall ... production supervisor: digital intermediate
Amanda Zemke ... first assistant editor
Todor G. Todorov ... telecine colorist (uncredited)

Location Management 

Gabriel Georgiev ... location manager
Laura Irvine ... location manager

Music Department 

Selena Arizanovic ... music coordinator
Bodin Draskoci ... orchestra contractor
Michael Farrow ... scoring mixer
Darrell Hall ... music consultant
Sasha Jankovic ... assistant music recording engineer
Ashley Waldron ... music supervisor (as Ashley Miller)
Tim Williams ... conductor / orchestrator

Transportation Department 

Matthew Ballard ... transportation coordinator
Zahari Todorov ... driver: cast

Other crew 

Danny 'Dano' Anderson ... set production assistant: re-shoots
Andrew Bentler ... production assistant
Wiebina Berrington ... script supervisor
Delyan Borisov ... production accountant
Christopher Michael Casey ... personal assistant: Randall Emmett
Alexandre Coscas ... assistant: Mr. Lerner
Nadia Davari ... legal affairs
Denitza Daverova ... production assistant
Claude Forest ... insurance broker
Kevin Gaspard ... production assistant
Michael George ... assistant: mr. emmett
Jeffrey Giles ... international distribution
Mary Grace ... photo-double: Nina
Eric Green ... marketing and publicity
Kristina Ivanova ... assistant zombie movement coach
Todd Korody ... systems engineer
Brian La Rosa ... movement coach
Lily Lacheva ... assistant accountant
Alan J. Lam ... production controller
Kellen McDowell ... production assistant: Los Angeles
Isaac Meisenheimer ... assistant to director: reshoots
Travis Mitchell ... post production accountant
Kalin Nikolov ... production coordinator: second unit
Craig O'Keefe ... production assistant
Rouslan Ovtcharoff ... production associate
Lonnie Ramati ... production business affairs
Cyrus Ruiz ... development assistant
Maggie Stoyanova ... production coordinator
Shelly Stoyanova ... script supervisor: second unit
Arturo Lopez Uscanga ... scanning manager
Courtney Shay Young ... photo double: Ms. Suvari
Anthony Yuse ... key set production assistant: additional photography
Clint Zoccoli ... laboratory technician

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page