Edit
Fracture (2007) Poster

(2007)

Full Cast & Crew

Directed by 

Gregory Hoblit

Writing Credits (WGA)  

Daniel Pyne ... (screenplay) and
Glenn Gers ... (screenplay)
 
Daniel Pyne ... (story)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Judge Moran
...
Mona
...
Resident
...
Ciro (as Carlos Cervantes)
...
Dr. Marion Kang
...
Assistant Hotel Manager
Wendy Cutler ...
Gladys
...
Lee Gardner
...
Peg Gardner
...
Uniform Cop
Vivica Genaux ...
Opera Singer
...
Public Defender
...
Messenger
...
Karla
...
Crawford's Secretary
...
Judge Joseph Pincus
...
NTSB Guy
...
Moran's Bailiff
...
Burt Wooton
John Littlefield ...
Cop
Lou Reyes ...
SWAT Medic
...
Wooton Sims Receptionist
R.J. Chambers ...
Bailiff
...
Bailiff
...
Attorney Apley
Gunter Simon ...
Orderly
...
Orderly
Payton Koch ...
Kid
Cooper Koch ...
Kid
Sophie Hoblit ...
Kid
Caroline Weinstock ...
Kid
Alexander Weinstock ...
Kid
...
Russian Man (as Michael Khmourov)
...
Russian Woman
...
Public Defender for the Russians
...
Russian Translator
Jeff Enden ...
Detective
...
Lobruto's Secretary
...
Evidence Room Cop
Rest of cast listed alphabetically:
...
Courtroom Observer (uncredited)
David Keith Anderson ...
News Reporter (uncredited)
Reed Armstrong ...
Peg's Husband (uncredited)
Shawn Chapman ...
Crawford's Lead Attorney (uncredited)
...
Mrs. Lee Gardner (uncredited)
Lucy Griffin ...
Barista (uncredited)
...
Secretary (uncredited)
...
Bartender (uncredited)
...
Opera Goer (uncredited)
...
Lady in the Courtroom (uncredited)
...
Medical Technician (uncredited)
...
Opera Goer (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Samuel J. Brown ... associate producer
Michael Disco ... associate producer
Toby Emmerich ... executive producer
Liz Glotzer ... executive producer
Beverly J. Graf ... associate producer
Hawk Koch ... executive producer
Louise Rosner ... co-producer
Charles Weinstock ... producer

Music by 

Jeff Danna
Mychael Danna

Cinematography by 

Kramer Morgenthau ... director of photography

Film Editing by 

David Rosenbloom

Casting By 

Deborah Aquila
Jennifer L. Smith ... (as Jennifer Smith)
Tricia Wood ... (as Trisha Wood)

Production Design by 

Paul Eads

Art Direction by 

Mindy Roffman

Set Decoration by 

Nancy Nye

Costume Design by 

Elisabetta Beraldo

Makeup Department 

Cynthia Barr ... makeup artist (as Cynthia Barr-Bright)
Jane English ... makeup artist
Susan Germaine ... hair stylist: Mr. Hopkins / key hair stylist
Charlotte Parker ... hair stylist
Christina Smith ... key makeup artist / makeup artist: Mr. Hopkins
Matthew Jorgensen ... special makeup effects artist (uncredited)
Clinton Wayne ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

Erik Holmberg ... executive in charge of production
Hawk Koch ... unit production manager
Jody Levin ... executive in charge of post-production
Rick Reynolds ... post-production supervisor
Louise Rosner ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Steven F. Beaupre ... second assistant director
Gregory J. Pawlik Jr. ... second second assistant director
Brian Relyea ... second second assistant director (as Brian F. Relyea)
Scott Robertson ... first assistant director
Kevin Duncan ... first assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Daril Alder ... leadman
Mark Annis ... propmaker (as Mark A. Annis)
Greg Apperson ... propmaker foreman
Ellis J. Barbacoff ... assistant property master (as Ellis Barbacoff)
Alicia Barber ... construction auditor
Keith Bent ... painter
Tony Bonaventura ... property master
Eustacia Brossart ... art department coordinator
Andrea Cantrell ... assistant props
Saul Castro ... laborer
Dennis DeGarmo ... general foreman
Brad Denton ... stand-by painter
Sean Farrell ... on-set dresser
Ernesto Felix ... set dresser
Jose Garcia ... set dresser
Miguel A. Garcia ... set dresser (as Miguel Garcia)
Ray Garcia ... set dresser
Angelina Gram ... painter
Wayne Gram ... paint foreman
Jim Hanson ... propmaker
Catherine Leyba ... set dressing coordinator
Sal Licastri ... painter
Abraham Malina Jr. ... labor foreman (as Abraham Molina Jr.)
Henry Molina ... laborer
Gregory Moore ... set dresser
Elizabeth Morris ... set buyer (as Libby Morris)
Steve Nelson ... laborer
Rocco Passarella ... tool keeper
Gregg Pierce ... propmaker
David Ritch ... propmaker
Joe Rystrom ... construction medic
Stella Vaccaro ... set designer
Ted Wilson ... construction coordinator
Jory Alvarado ... drapery foreman (uncredited)
Martin L. Mercer ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Tom Bellfort ... supervising sound editor
Joseph F. Brennan ... boom operator (as Joseph Brennan)
Paul Flinchbaugh ... digital assistant
Nerses Gezalyan ... foley mixer / sound mixer
Hector C. Gika ... sound effects editor (as Hector Gika)
Arda Gulesserian ... additional sound
Daniel S. Irwin ... dialogue editor
Daniel J. Leahy ... sound re-recording mixer (as Dan Leahy)
Brian Magerkurth ... dubbing recordist
James Moriana ... foley artist (as James M. Moriana)
Margit Pfeiffer ... dialogue editor
Bill Ritter ... sound recording engineer
David M. Ronne ... sound mixer (as David Ronne)
Ann Scibelli ... sound effects editor
Christopher Sidor ... dubbing recordist
Branden Spencer ... supervising assistant sound editor
Frederick H. Stahly ... dialogue editor
Gary Summers ... sound re-recording mixer
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
John Agalsoff Jr. ... utility sound (uncredited)
Richard Bullock Jr. ... utility sound: re-shoots (uncredited)
Michael Miller ... adr mixer (uncredited)
Steven Morrow ... sound mixer: re-shoots (uncredited)
Parker Randal ... playbacks (uncredited)
Randolph Saucedo ... sound recordist (uncredited)
Eric Thompson ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Larz Anderson ... special effects coordinator
Gary D. Bierend ... special effects (as Gary Bierend)
Larry DeUnger ... special effects
Bart Dion ... special effects
Mark Yuricich ... special effects

Visual Effects by 

Patrick Clancey ... digital opticals: EFilm
David Geoghegan ... digital compositor
Thomas Mathai ... data manager (uncredited)
Danita Slaughter ... digital opticals editor (uncredited)

Stunts 

John Ashby ... stunts
LaFaye Baker ... stunts
William H. Burton Jr. ... stunt coordinator (as Billy Burton)
Cory Fleming ... stunts
Dale Gibson ... stunts
Tom McComas ... stunts
Paul E. Short ... stunts (as Paul Short)
R.J. Chambers ... stunts (uncredited)
Tom McComas ... stunt double (uncredited)
Ed McDermott II ... precision driver (uncredited)
Paul E. Short ... stunt double: Anthony hopkins (uncredited)
Gunter Simon ... stunts (uncredited)
Frank Torres ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Craig A. Brink ... rigging gaffer
Michael Caparelli ... second assistant camera: "a" camera
Gary Dagg ... key grip (as Gary L. Dagg)
Don Devine ... camera operator: "a" camera
Idit Dvir ... camera intern
Charlie Edwards ... grip (as Charles R. Edwards)
Sam Emerson ... still photographer (as Sam Young Emerson)
Gordon Tadd Eto ... electrician (as Tad Eto)
David Eubank ... first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: Steadicam operator
Daniel Alexis Gonzalez ... electrician (as Danny Gonzalez)
Bob Gorelick ... Steadicam operator (as Robert Gorelick) / camera operator: "b" camera (as Robert Gorelick)
Patrick Hoeschen ... electrician
Annika Iltis ... camera loader
Steve Irwin ... video playback operator: Playback Technologies
Brett Laumann ... chief lighting technician
Ryan Louden ... grip
Daniel L. Magat ... electrician (as Daniel Magat)
Glen Magers ... rigging gaffer
Frankie Martinez ... electrician (as Francisco Martinez)
Peter McAdams ... dolly grip: "b" camera (as Pete McAdams)
Johnny Medeiros ... video assist intern
Matthew Morrissey ... video playback operator
David W. Nims ... dolly grip: "a" camera
Jesse Olivares ... video assist operator
Ray Patrick ... super technocrane operator
Rico Priem ... grip
Kevin Richey ... camera intern
Paul A. Rychlec ... grip
Lee Schmicker ... best boy electrician
Michael Shaw ... grip
Kathina Szeto ... first assistant camera: "a" camera
Tommy Tieche ... second assistant camera: "b" camera
Rodney Veto ... best boy grip
Thomas D. Wazney ... rigging grip
Kevin Cadwallader ... rigging electrician (uncredited)
Anthony Cobbs ... additional camera operator (uncredited)
John P. Fleenor ... rigging electrician (uncredited)
Quinn Grove ... best boy grip (uncredited)
Chris Hayes ... camera operator (uncredited)
Lorna Leslie ... second assistant camera: additional photography (uncredited)
Tamas Mack ... assistant camera (uncredited)
Jerry L. Mandley ... balloon technician (uncredited) / lighting technician (uncredited)
Michael Nie ... crane operator: Technocrane (uncredited)
Brian T. Pitts ... additional camera operator (uncredited)
Jim Rose ... rigging gang boss (uncredited)
Eddie Tucker ... rigging electrician (uncredited)
Jeffery J. Tufano ... additional camera operator (uncredited)

Casting Department 

Chris Bustard ... extras casting coordinator
Samantha Finkler ... casting associate
Eddie Mariano ... extras casting coordinator
Caitlin McKenna-Wilkinson ... adr voice casting (as Caitlin McKenna)
Erin Toner ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

William A. Campbell ... key costumer
Victoria DeKay ... costume supervisor (as Victoria DeKay-Bodwell)
Kristin Einarsson ... costumer
Tabitha Johnson ... assistant costume designer
Jason M. Moore ... set costumer
Ivanna Palance-Quinn ... costume production assistant (as Ivanna Palance)
Faye Sevilla ... key costumer (as Faye Sevilla Smith)
Greg Turnbull ... costume production assistant
Leoisick Castro ... additional costumer (uncredited)

Editorial Department 

Terra Bliss-Alvarez ... digital intermediate supervisor: EFilm (as Terra Bliss)
Steve Bowen ... supervising digital colorist: EFilm
Gary Burritt ... negative cutter
Cassandra Crosse ... post-production assistant
Kevin Lefler ... first assistant editor
Devon Miller ... digital intermediate editor: EFilm
Harry Muller ... color timer
Gregory Plotkin ... associate editor
Richmond Riedel ... assistant editor (as Rich Reidel)
Jen Woodhouse ... post-production assistant
Michael Hatzer ... digital intermediate colorist: main title sequence, Efilm (uncredited)
Jesse Wagler ... digital intermediate assistant editor: Efilm (uncredited)
Justin Worthington ... assistant digital intermediate producer (uncredited)

Music Department 

Paul Broucek ... executive in charge of music: New Line
Debbi Datz-Pyle ... music contractor
Nicholas Dodd ... conductor / orchestrator
Brad Haehnel ... score recordist / scoring mixer
Russ Howard III ... electronic music programmer / musician: guitars
Tom Kramer ... music editor
Russ Miller ... musician: percussion programming
Victor Pesavento ... music preparation
Kim Reese ... music executive
Lori Silfen ... music business affairs executive
Rob Simonsen ... additional music arranger
Margarita Sullivan ... music clearances
Stephen Wadsworth ... opera consultant
John F.X. Walsh ... music business affairs executive
Gina Zimmitti ... music contractor
Tom Hardisty ... score recordist (uncredited)
Sean Schafer Hennessy ... assistant to composer (uncredited)
Jason Ruder ... assistant music editor (uncredited)

Transportation Department 

Bart Allsup ... transportation co-captain
Oscar Beguiristain ... driver
Manny Demello ... transportation captain
Steven Domingos ... driver
Doug Dovichi ... driver
Jason Hardman ... driver
Kenneth L. Hardman ... driver
Jeffrey F. Jones ... driver
Myles Kimura ... driver
Bob McCarthy ... driver
Guy Michaels ... driver
Michael A. Moreno ... driver
William 'Scott' Pierson ... driver (as William Scott Pierson)
Mark Scruton ... driver
James Thornsberry ... transportation coordinator
Sheila Thornsberry ... transportation dispatcher
Jimmie K. Turner ... driver
Roger Youds ... driver
Christopher Weippert ... driver (uncredited)

Other crew 

Tanner Almon ... production office assistant
Cassandra Barbour ... rights and clearances: Entertainment Clearances
Madeline Bell ... assistant location manager
Bruce Benson ... helicopter ground coordinator
Katherine E. Beyda ... production executive
Robert Breech ... technical advisor
Stephen Brenes ... craft service assistant
Francie Brown ... dialogue coach
Scott David Brown ... production assistant (as Scott Brown)
Laurie Cartwright ... risk management
Mike Cook ... chef
Jon Davidson ... production controller
Richard Davis Jr. ... location manager (as Richard Davis)
Cris Dearce ... production assistant
David Diamond ... location manager
Judy Dickerson ... dialect coach: Rosamund Pike (as Judith Dickerson)
Virginie Drouot ... assistant: Mr. Hoblit
Jeff Egan ... production safety
Alicia Emmrich ... assistant: Mr. Weinstock
Kai Ephron ... assistant location manager (as Amede Ephron)
Mike Fantasia ... location manager
Eric Fieland ... assistant to cast
Carey Field ... set production assistant
Cliff Fleming ... helicopter pilot
Jennifer Anne Franklin ... assistant: Mr. Hopkins (as Jennifer Franklin)
Dave Fulton ... set medic
Justin Giugno ... production office assistant
Emily Glatter ... supervising production coordinator
Gabriela Gutentag ... unit publicist
Kristine Hrycun ... assistant: Ms. Glotzer (as Kris Hrycun)
Matthew Humphreys ... second assistant accountant
Colette Kadrnka-Abramson ... production attorney
Steve Kesmodel ... credits administrator
June Kim ... post-production accountant
Rob Koch ... assistant to cast (as Robby Koch)
Anna Kochersperger ... accounting clerk
Matthew Loatman ... assistant to cast
Cathy Marshall ... payroll accountant
Marybeth Martin-Eck ... first assistant accountant (as Marybeth 'MB' Martin)
Donny Martino Jr. ... assistant location manager
Andrew Matthews ... executive in charge of film investment
Leslie A. Morrow ... assistant location manager
Evan Peller ... assistant location manager
Sarah Platt ... assistant: Mr. Koch
Rachel E. Prentiss ... production accountant
Paul Prokop ... executive in charge of finance
Joshua Ravetch ... production resources
Lou Reyes ... technical advisor
Ryan Robertson ... main title producer
Stephen Roome ... stand-in: Ryan Gosling
Barbara Rosing Hoke ... production coordinator
Amy Russell ... rights clearances
Suzie Sax ... script supervisor
Phil Scalisi ... craft service
Susie Schelling ... technical advisor
Romy Schneider ... contract administrator
Julianna Selfridge ... risk management (as Juliana Selfridge)
Laura Sevier ... rights and clearances: Entertainment Clearances
Jessica Sonneborn ... stand-in (as Jessica B. Sonneborn)
Hirotatsu Taniguchi ... production assistant
Traci Tateyama ... assistant production coordinator
Scott L. Treger ... stand-in: Anthony Hopkins (as Scott Treger)
Mathew A. Villalobos ... assistant location manager (as Mathew Villalobos)
Edith Viramontes ... production office assistant
Dannon Walters ... craft service (as Damon Walters III)
Peter Weireter ... technical advisor: police
Ashley Wilks ... production assistant
Gary Williams ... assistant to cast
Jerome Zelle ... assistant craft service
Ronald C. Briggs Jr. ... inventory services (uncredited)
Brent Ekstrand ... video and computer engineer (uncredited)
Cory Fleming ... co-pilot (uncredited)
Andrew R. Gardiner ... key assistant location manager/scout (uncredited)
David Henri ... computer/video playback coordinator (uncredited)
Hiromi Marder ... payroll accountant: re-shoots (uncredited)
Matt Miller ... additional set production assistant (uncredited)
Parker Randal ... production assistant (uncredited)
Erin Stern ... production assistant (uncredited)
Scott Trimble ... key assistant location manager: re-shoots (uncredited)
John Trujillo ... layout board (uncredited)
Garson Yu ... title designer (uncredited)

Thanks 

Michael Barbulescu ... thanks
David M. Ronne ... in memory of (as David Ronne)
Burt Rutan ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page