Edit
Gideon's Daughter (TV Movie 2005) Poster

(2005 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Stephen Poliakoff

Writing Credits (in alphabetical order)  

Stephen Poliakoff

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Kerry Shale ...
Daniel Mendoza ...
Badalamenti Spokesman
...
Council Leader
Michael Fitzpatrick ...
American Producer
Graham Cull ...
Hospital Stranger
Julia Malewski ...
School Compere
Jason Manford ...
Comic
Bobby Bragg ...
Rebecca Bridges ...
Leonard Dalrymple ...
Sneath's Son
...
Girl playing Richard III
Natasha Alexander ...
Gideon's Wife
...
Gideon's Father
Shane Allan ...
Bailey Scougall-McCurry ...
Rest of cast listed alphabetically:
James Fiddy ...
Badalamenti PA (uncredited)
Joyia Fitch ...
Nurse (uncredited)
...
Club Customer (uncredited)
Alan Marsh ...
Walk on (uncredited)
Mae McDougall ...
Audience Member (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Nicholas Brown ... producer
Peter Fincham ... executive producer
Helen Flint ... line producer
Kathryn Mitchell ... executive producer: BBC America
Stephen Poliakoff ... executive producer
David M. Thompson ... executive producer

Music by 

Adrian Johnston

Cinematography by 

Barry Ackroyd ... director of photography

Film Editing by 

Clare Douglas

Casting By 

Andy Pryor

Production Design by 

James Merifield

Art Direction by 

Rebecca Holmes

Set Decoration by 

Jacqueline Abrahams

Costume Design by 

Annie Symons

Makeup Department 

Francesco Alberico ... hair stylist
Rebecca Cole ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Ashley Johnson ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Veronica McAleer ... hair designer (as Veronica Brebner) / makeup designer (as Veronica Brebner)
Rupert Simon ... hair & makeup: supporting artists

Production Management 

Finlay Bradbury ... unit manager (as Finlay Pile)
Emma Woodcock ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Matt Carver ... second assistant director
Andrew Mannion ... third assistant director
Jack Ravenscroft ... first assistant director

Art Department 

Aaron Chetwynd ... stand-by art director
Garry Dawson ... stand-by props
Kevin Day ... props
Gordon Grant ... art department assistant
Joe Hawthorne ... construction manager (as Jo Hawthorne)
Lee Hedges ... dressing prop daily
Mark Hedges ... dressing propman
Louis Turner ... stand-by props
Steve Wheeler ... property master
Debbie Wilson ... production buyer
Peter Davis ... lead scenic painter (uncredited)

Sound Department 

Tim Alban ... dubbing mixer
Antonia Bates ... sound effects editor
Anna Bertmark ... assistant sound editor
Paul Cridlin ... boom operator
Paul Davies ... supervising sound editor
Anthony Faust ... adr mixer
James Hamilton ... foley artist
Maurice Hillier ... sound recordist
Keith Marriner ... dialogue editor

Visual Effects by 

Julia Hall ... digital effects & titles
Angela Stanley ... visual effects (as Angela Rose)

Camera and Electrical Department 

Laurence Cendrowicz ... unit photographer
Glen Coleman ... clapper loader
Oliver Driscoll ... focus puller
Carl Hudson ... camera operator
Mark Jones ... grip
Sam Kite ... rigging gaffer
Kirstin McMahon ... second focus puller
Dave Oldroyd ... gaffer (as David Oldroyd)

Casting Department 

Kirsty Robertson ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Kathryn Blight ... wardrobe assistant
Nigel Egerton ... assistant costume designer
Sally Puttick ... wardrobe mistress
Marion Weise ... wardrobe supervisor

Editorial Department 

Kate Coggins ... assistant editor
Tom Kinnersly ... assembly editor
Emma Lewis ... post-production coordinator
Vincent Narduzzo ... colorist

Music Department 

Terry Davies ... conductor

Transportation Department 

Rob MacKnight ... driver: unit minibus

Other crew 

Sarah Alabaster ... post-production accountant
Philip Ball ... stand-in
Joanna Beresford ... production executive
Cathie Davey ... publicist
Synnove Godeseth ... location trainee: FT2 (as Synnöve Godeseth)
Emily Graham ... floor runner
Jane Hawley ... production executive
Harriet Lawrence ... location manager
Susie Lee ... runner
Emma Lewis ... assistant production coordinator
Janet Linton ... production accountant
Karen Taylor ... production coordinator
Elizabeth West ... script supervisor (as Liz West)
Emma Woodcock ... second location manager
Henry Woolley ... scout

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page