IMDb > Fred Claus (2007)
Fred Claus
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Fred Claus (2007) More at IMDbPro »

Photos (See all 71 | slideshow) Videos (see all 14)
Fred Claus -- Fred Claus Trailer
Fred Claus -- Clip: I'm not going to dinner
Fred Claus -- Interview: Elizabeth Banks "On Her Character"
Fred Claus -- Clip: I would like to make a request
Fred Claus -- Clip: That's just Bethesda

Overview

User Rating:
5.6/10   26,748 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 24% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Dan Fogelman (screenplay)
Jessie Nelson (story) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Fred Claus on IMDbPro.
Release Date:
9 November 2007 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
Everybody has that one relative who can't help but cause problems over the holidays. Even Santa. See more »
Plot:
Fred Claus, Santa's bitter older brother, is forced to move to the North Pole. Full summary » | Full synopsis »
User Reviews:
It is what it is See more (114 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Vince Vaughn ... Fred Claus

Paul Giamatti ... Nick 'Santa' Claus

John Michael Higgins ... Willie

Miranda Richardson ... Annette Claus

Rachel Weisz ... Wanda

Kathy Bates ... Mother Claus

Trevor Peacock ... Papa Claus

Ludacris ... DJ Donnie (as Chris 'Ludacris' Bridges)

Elizabeth Banks ... Charlene

Jeremy Swift ... Bob Elf

Elizabeth Berrington ... Linda Elf

Kevin Spacey ... Clyde

Rio Hackford ... Leon

Bobb'e J. Thompson ... Samuel 'Slam' Gibbons

Allan Corduner ... Dr. Goldfarb
Jordon Hull ... Young Fred - 6 Yrs Old

Liam James ... Young Fred - 12 Yrs Old

Theo Stevenson ... Young Nick - 6 Yrs Old
Allison Sparrow ... Girl with Plasma TV

Fred Zimmerman ... Caroler
Danny McCarthy ... Salvation Army Santa
Keith Kupferer ... Salvation Army Santa

Craig J. Harris ... Jermaine Santa
Peter McCabe ... Scary Thug
Jonathan Cullen ... Guard
Wesley Chu ... Bonsai Chef

Claudia Michelle Wallace ... Child Services Agent
Guy Massey ... Child Services Agent

Gabriel Pimentel ... Head Secret Service Elf
Hassan Chikhaoui ... Secret Service Elf
Vitalie Babara ... Secret Service Elf
Morgane Monjauze ... Molly Gordon

Justin Butler ... Timmy Jackson
Angela Curran ... Old Woman Elf
Celia Henebury ... Girl Elf
Justin McEwen ... Orphanage Kid
Tyler Kelley ... Orphanage Kid

Dylan Minnette ... Orphanage Kid
Anne White ... Midwife

Patrick Zielinski ... Cab Driver

William Dick ... Group Leader

Frank Stallone ... Frank Stallone

Roger Clinton ... Roger Clinton

Stephen Baldwin ... Stephen Baldwin

Jean-Yves Tual ... Mission Control Elf (as Jean-Yves Thual)
Jorge Rodero ... Willie's Movements
Michael Mbhele ... DJ Donnie's Movements

Burn Gorman ... Elf

Orlando Seale ... Elf

Charlie Condou ... Elf

Melody Hollis ... Timmy Jackson's Sister

Mike Bacarella ... Wanda's Neighbor
Bert Matias ... Eskimo
Rusty Goffe ... Elf / Frosty the Barman
Peter Bonner ... Bonner Elf (as Pete Bonner)
Tamara Aranovskaya ... Elf
Natalia Avraimova ... Elf
Irina Cheplyshkina ... Elf
Shamil Galeev ... Elf
Afiya Izmailova ... Elf
Anton Khardarkevich ... Elf
Zinaida Khardarkevich ... Elf
Viktor Kharur ... Elf
Zinaida Kharuk ... Elf
Tatyana Kutaleva ... Elf
Tatiana Lakhmytkina ... Elf
Valentina Lipen ... Elf
Vano Miranyan ... Elf
Nadezda Miranova ... Elf
Tetyana Moskalenko ... Elf
Andriy Nagiyen ... Elf
Firaya Nutfullina ... Elf
Alexander Pavlov ... Elf
Tatiana Pavlova ... Elf
Antanina Satsura ... Elf
Nadiia Shchava ... Elf
Svetlana Shishkevich ... Elf
Galina Shurygina ... Elf
Irina Skripnichenko ... Elf
Nina Sorokoletova ... Elf
Victor Sovpenets ... Elf
Veronika Starostina ... Elf
Inna Sushkova ... Elf
Mykola Yevdokymov ... Elf
Aleksey Zalatin ... Elf (as Alexey Zalatin)
Don Goodman ... Money Donor
Ramona Giambalvo ... Money Donor
Christ Kopoulos ... Money Donor
Jeannette Francis ... Money Donor
Patrick Morris ... Money Donor
Douglas Colber ... Singer
Debra Congram ... Singer
Deanna Edgerson ... Singer
Robert H. Frenier ... Singer
Johanna K. Hauki ... Singer
Beth Kondrat ... Singer
Erich K. Kurschat ... Singer
Anthony D. Potempa ... Singer
Paul E. Reineck ... Singer
Julie Simms ... Singer
Tracy M. Snell ... Sla'ms Adoptive Mother
Antinko Zanjelo Waddell ... Sla'ms Adoptive Father
Kiara Allyce Greene ... Sla'ms Adoptive Sister
rest of cast listed alphabetically:
Jason Abustan ... Upscale Shopper (uncredited)

Alexander Almaguer ... Boy (uncredited)

Lillian Almaguer ... Girl (uncredited)
Amy Amir ... Muslim Woman (uncredited)

Tommy Bartlett ... Upscale Shopper (uncredited)
Darlene Benigno ... Chicagoan (uncredited)
Blayne Bennett ... Happy Elf (uncredited)

John Biemeret ... Repo Man (uncredited)

Suzy Brack ... Shopper (uncredited)
Megan Renee Burgess ... Shopper (uncredited)

Leo McHugh Carroll ... Giggling Boy (uncredited)
Christopher James Casper ... Shopper (uncredited)
Evyenia Constantine ... Shopper (uncredited)
Michael Cook ... Upscale Shopper (uncredited)

Julia Copeland ... Christmas Shopper (uncredited)

Ethan Cutkosky ... Carl (uncredited)

Jay Disney ... Businessman (uncredited)

Nick Doetsch ... Celebrity Sibling (uncredited)
Jessica Doyle ... Shopper (uncredited)
Nick Ferrin ... Businessman (uncredited)
Ian Houghton ... Clyde Northcutt (uncredited)
Shelby Howe ... Toy Store Patron (uncredited)

Thomas Kosik ... Christmas Shopper (uncredited)

Tim Krueger ... Christmas Shopper (uncredited)

Joseph Lazicki ... Sibling Member (uncredited)
Rob Lok ... Knife Juggler (uncredited)
Noelle Lynn ... Holiday shopper (uncredited)
Joseph Mazurk ... Background Santa (uncredited)

Abi McKenzie ... Kid Waiting to See Santa (uncredited)

Chad Meyer ... Chicagoan (uncredited)

Steve Mikula ... Salvation Army Santa (uncredited)

Jeffrey Dean Morgan ... Older Man Getting Parking Ticket (uncredited)
Isabella Murad ... Kid in Toy Store #3 (uncredited)
William Nero Jr. ... Child in Line (uncredited)
Libby Pedersen ... Shopper (uncredited)

Ernest Pierce ... Stockbroker (uncredited)

Christopher Popio ... Cab Driver (uncredited)
Marc Radz ... Businessman (uncredited)
Amit Shah ... Starbucks Customer (uncredited)
Michelle Shields ... Mall Shopper (uncredited)
Adrian Turika ... Frat Boy (uncredited)
George Wood ... Shopper (uncredited)
Joshua Zumhagen ... Shopper (uncredited)
Max Zuppa ... Kid #1 (uncredited)

Directed by
David Dobkin 
 
Writing credits
(WGA)
Dan Fogelman (screenplay)

Jessie Nelson (story) and
Dan Fogelman (story)

Produced by
David Dobkin .... producer
Paul Hitchcock .... executive producer
Jessie Nelson .... producer
Joel Silver .... producer
Vince Vaughn .... co-producer
 
Original Music by
Christophe Beck 
 
Cinematography by
Remi Adefarasin (director of photography)
 
Film Editing by
Mark Livolsi 
 
Casting by
Lisa Beach 
Jina Jay 
Sarah Katzman 
 
Production Design by
Allan Cameron 
 
Art Direction by
Gary Baugh 
Alex Cameron 
Giles Masters (supervising art director)
Mike Stallion 
 
Set Decoration by
Erin Boyd  (as Erin Gould)
Daniel B. Clancy 
Richard Roberts 
 
Costume Design by
Anna B. Sheppard  (as Anna Sheppard)
 
Makeup Department
Jonathan Abbas-Klahr .... special makeup effects artist (as Jonathan Klahr)
Roz Abery .... special makeup effects artist
Vanessa Bastyan .... special makeup effects artist
Barry Best .... makeup artist
Brian Best .... moldshop supervisor
Brian Best .... special makeup effects artist
Mary 'Dugan' Buono .... hair stylist: Chicago (as Dugan)
Sophia Burnage .... makeup artist
Jayne Buxton .... hair stylist
Jayne Buxton .... makeup artist
Judy Chin .... makeup artist: Chicago
Helen Christie .... special makeup effects artist
Maria Cork .... special makeup effects artist
David Darby .... special makeup effects artist
Julie Dartnell .... hair stylist
Julie Dartnell .... makeup artist
Louise Day .... special makeup effects artist
Gemma De Vecchi .... special makeup effects artist
Claire Green .... special makeup effects artist
Andy Hunt .... special makeup effects artist
Sam Ives .... special makeup effects artist
Duncan Jarman .... special makeup effects artist
Becky Johnson .... special makeup effects artist
Terry Jones .... special makeup effects artist
Reza Karim .... special makeup effects artist
Poppy Kay .... special makeup effects artist
Jennifer Latour .... special effects makeup artist
Aimee Lippert-Bastian .... makeup artist: Chicago (as Aimeé Lippert)
Mandy Lyons .... hair stylist: Chicago
Dominic Mango .... hair department head: Chicago
Ivan Manzella .... special makeup effects artist
Helen Marchfield .... makeup artist: Chicago
Ross Martucci .... assistant special makeup effects artist: Chicago
Tony Mirante .... hair stylist: Chicago (as Anthony Mirante)
Stephen Murphy .... prosthetics make up artist
Katie Newitt .... special makeup effects artist
Suzi Ostos .... makeup department head: Chicago
Cheryl Pickenback .... hair stylist: Chicago (as Cheryl Pickenpack)
Robin Pritchard .... special makeup effects artist
Karen Purvis .... special makeup effects artist
Demitrus Robinson .... special makeup effects artist
Morag Ross .... makeup artist: Vince Vaughn
Neal Scanlan .... special makeup effects artist
Bernadette Schett .... special makeup effects artist
Robin Schoonraad .... special makeup effects artist
Maralyn Sherman .... hair stylist
Maralyn Sherman .... makeup artist
Colin Shulver .... special makeup effects artist
Amber Sibley .... special makeup effects artist
Thomas Terhaar .... hair stylist: Chicago (as Thomas C. Terhaar)
Tristan Versluis .... special makeup effects artist
Kevin Walker .... special makeup effects artist
Lisa Westcott .... hair designer
Lisa Westcott .... makeup designer
Josh Weston .... special makeup effects artist (as Joshua Weston)
Kenny Wilson .... special makeup effects artist
Phill Woodfine .... special makeup effects artist
Amanda Ward .... special makeup effects artist (uncredited)
 
Production Management
Demetra Diamantopoulos .... unit production manager
Bill Draper .... executive in charge of production
Steve Harding .... unit production manager
Lil Heyman .... production manager
Marianne Jenkins .... post-production supervisor UK
Gavin Milligan .... unit manager
Michael Murray .... production manager: Cardington
Andrea Wertheim .... post-production supervisor
Barbara Russo .... post-production executive (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Kwame Amoaku .... second assistant director: second unit, Chicago
Hannah Andrews .... crowd assistant director
Tim Bieber .... second unit director: Chicago
William Booker .... first assistant director: third unit
Russell Dewulff Booth .... floor runner
Tom Browne .... daily runner
Rob Burgess .... second assistant director: third unit
Matt Carver .... crowd second assistant director
Bac DeLorme .... key second assistant director: Chicago
Ben Dixon .... second assistant director: second unit
Lucy Egerton .... third assistant director: third unit
Stewart Hamilton .... second assistant director: UK additional photography
Stewart Hamilton .... third assistant director
Sarah Hood .... third assistant director: additional photography
Alex Kaye-Besley .... additional third assistant director: second unit
Martin Krauka .... first assistant director: second unit
Dion Lam .... fight unit director
Richard S. Lederer .... first assistant director: Chicago second unit
Jennifer Loeb .... second second assistant director: Chicago
Andy Madden .... additional floor runner
Beatrice Manning .... crowd runner
Jonathan McGarry .... first assistant director
Tom Mulberge .... crowd runner: UK
Shaun O'Dell .... second unit director: UK
Sunni-Ali Powell .... second assistant director
Celina Radwanski .... set runner
Stefan Rand .... second second assistant director
Sarah Jean Selway .... second unit runner (as Sarah Brand)
Nick Starr .... third assistant director: second unit
Alan Stewart .... third unit director
Emma Stokes .... second second assistant director
Adrian Toynton .... key second assistant director
 
Art Department
Myke Adams .... art department intern
Michael Ahasay .... props
Alex Aitken .... plasterer
Martin Asbury .... storyboard artist
David Balfour .... property master
Denise Ball .... draughtsman
Stephanie Barkley .... art department assistant
Anthony Barracca .... lead man
Ray Barrett .... construction manager
Jason Breitzman .... assistant graphic designer
Chris Buchinsky .... storyboard artist
Rob Cameron .... assistant set decorator
Martin Campbell .... prop modeller
David J. Chamerski .... property master
Richard Cheal .... propmaker
Marlon Cole .... props storeman
Tanja Deshida .... buyer
Andrew Dyer .... stagehand
Jack Dyer .... construction buyer
Stephen Forrest-Smith .... concept artist
Suzanne Forward .... prop maker
Kenneth J. Gagnon Jr. .... carpenter: Chicago
Seth Gass .... art department assistant
Penelope Franco Gilmore .... art department coordinator: VSX (as Penelope Franco)
Thomas J. Glynn .... on-set dresser
Bruce Gordon .... head sculptor
Collin Grant .... storyboard artist
Edward Griffiths .... props
Kristin Hanson .... graphic artist: Chicago
Kevin Harris .... assistant construction manager
Mark Hedges .... dressing prop daily
Robert Hill .... supervising prop dresser
Kyle Holden .... set dresser
Marc Homes .... stand-by art director
Steve Hull .... carpenter
Patricia Johnson .... assistant art director
Scott Keery .... props
Crystal Kenrick .... props
Mary Mackenzie .... graphic artist
Jim Magdaleno .... storyboard artist
Richard Magennis .... set dresser
Tony Marks .... carpenter
Duncan McDevitt .... hod Prop modeler
Stephen McGregor .... chargehand carpenter
Simon McGuire .... concept artist
Kelly Neary .... property coordinator
Heather Noble .... art department coordinator
Matthew J. Norskog .... set dresser
Sara Nudelman .... art coordinator: Chicago
John O'Shaughnessy .... production buyer
Lee Oliver .... concept artist
Tom Osman .... labor foreman
Troy Osman .... construction foreman
Tyler Osman .... construction coordinator
Kerry Sanders .... set designer: Chicago
Ericka N. Shane .... construction estimator: Chicago
Clare Sharples .... props
Aaron Sims .... concept artist
Codrina Spataru .... props
Glenn Stevens .... stand-by construction
Larry Szymanowski .... on-set scenic
Gregor Telfer .... props
Anna Thomas .... art department assistant trainee: FT2
Bradley Torbett .... supervising stand-by propman
Jason Torbett .... stand-by property master
Scott Troha .... leadman: Chicago
Norman Walshe .... concept artist
John Wells .... location property master
John Whitby .... carpenter
Kho Wong .... set decorating coordinator
Bradley Woodbridge .... stand-by painter
Dorrie Young .... art department assistant
Stephanie Bell .... modelmaker (uncredited)
Rachel Cutler .... petty cash buyer (uncredited)
Phillip Ellman .... set dresser (uncredited)
Adriaan Engelbrecht .... foam technician (uncredited)
Jack Garwood .... stand-by prop: second unit (uncredited)
Robert Gau .... scenic: Chicago (uncredited)
Thomas Jones .... props mould-maker (uncredited)
 
Sound Department
Jorge Adrados .... assistant sound
Jorge Adrados .... boom operator: additional photography second unit
Carmen Baker .... sound effects editor
Bob Beher .... supervising foley editor
Odin Benitez .... dialogue editor
John Casali .... third unit sound
Tim Chau .... sound designer
Tim Chau .... supervising sound editor
Valerie Davidson .... foley editor
Carmen Flores De Tanis .... assistant sound editor (as Carmen Flores)
Linda Di Franco .... dialogue editor
Linda Di Franco .... sound editor
Karl Dondlinger .... boom operator: second unit
Peter Glossop .... production sound mixer
Jessica Goodwin .... dialogue editor (as Jessica A. Dickson)
David Grimaldi .... sound effects editor
Charles Hamilton .... pre-dub recordist
Michael Hertlein .... dialogue editor
Nils C. Jensen .... co-supervising sound editor
Jason Johnston .... second boom operator: Chicago
Colin Jones .... boom operator: Chicago
Rick Kline .... sound re-recording mixer
Lisa J. Levine .... adr editor
Nancy MacLeod .... sound effects editor
Stephane Malenfant .... second boom operator
Harrison D. Marsh .... sound mixer
Kimberly R. McCord-Wilson .... dialogue editor (as Kimberly Wilson)
Shaun Mills .... boom operator
Alyson Dee Moore .... foley artist
Ronnie Morgan .... assistant sound editor
Jackie Nico .... adr
Angelo Palazzo .... sound effects editor
Margit Pfeiffer .... dialogue editor
John T. Reitz .... sound re-recording mixer (as John Reitz)
John Roesch .... foley artist
Gregg Rudloff .... sound re-recording mixer
Kevin J. Summers .... boom operator
Bruce Tanis .... sound effects editor
Eric Thompson .... adr mixer
Edward Tise .... sound mixer: Chicago
Renee Tondelli .... supervising dialogue & adr editor
Clayton Weber .... first assistant sound editor
 
Special Effects by
Matthew G. Armstrong .... special effects technician: Second Unit
Beverly Austin .... production buyer for SFX
Michael Badley .... special effects trainee
Steve Benelisha .... special effects senior technician
David Brighton .... special effects assistant supervisor
Richard Brown .... senior special effects technician
Rodney Burke .... special effects technician
Julian Butterfield .... special effects technician
Paul Clancy .... senior special effects technician
Neil Corbould .... special effects supervisor
Steve Crawley .... special effects wireman (as Stephen Crawley)
Lewis Davies .... special effects coordinator
Amit Desai .... special effects technician
Ryan Evans .... special effects technician
Raymond Ferguson .... special effects workshop supervisor (as Ray Ferguson)
Nick Finlayson .... senior special effects technician
Michael Fox .... special effects technician
Vesna Giordano .... special effects makeup
Claire Green .... assistant moldmaker
Claire Green .... silicone technician
Oliver Guy-Watkins .... snow effects technician
Stuart Heath .... senior special effects technician
Dan Homewood .... special effects technician
Matthew Horton .... senior special effects technician
David Johns .... snow effects technician
James Kernot .... mould maker: Neal Scanlan Studio
Frank Krenmuller .... special effects: Chicago (as Frank R. Krenmuller)
Raymond Lovell .... senior special effects technician
Danielle McAulay .... special effects technician
Martin 'Marty' McLaughlin .... snow effects floor supervisor
Martin 'Marty' McLaughlin .... special effects floor supervisor (as Martin McLaughlin)
Mark Meddings .... special effects technician
Huw Millar .... special effects assistant
Jessica Moore .... special effects makeup
Chris Motjuoadi .... special effects
Don Parsons .... special effects coordinator: Chicago
Dave Poole .... senior special effects technician (as David Poole)
Simon Quinn .... special effects technician
Jessica Read .... special effects trainee
Del Reid .... snow effects technician
Lee Rider .... senior spx technician
John Rigden .... special effects: Chicago (as John J. Rigden)
Kevin Rogan .... senior special effects technician
Corina Rosca .... special effects coordinator
Timothy Stracey .... senior special effects technician
Bruce A. Strong .... special effects: Chicago
David 'Pinkie' Thomas .... snow effects technician
Colin Umpelby .... senior special effects technician
Reg Valler .... roto artist
Anne Marie Walters .... senior special effects technician
Steven Warner .... special effects floor supervisor
David Watkins .... special effects floor supervisor: second unit (as David G. Watkins)
Conway Wickliffe .... special effects technician
Alistair Williams .... special effects technician
Andy Williams .... special effects floor supervisor (as Andrew Williams)
Daniel Williams .... special effects technician
Alan Young .... assistant supervisor
Amanda Ward .... special effects makeup (uncredited)
 
Visual Effects by
Paolo Acri .... digital compositor: MPC
Axel Akesson .... lead lighting technical director: Cinesite
Sav Akyüz .... digital matte painter: Rainmaker
Sav Akyüz .... visual effects editor: Rainmaker
Paul Alexiou .... visual effects film editorial: MPC
Terence Alvares .... digital compositor
Christopher Antoniou .... digital artist: Cinesite (as Chris Antoniou)
Zoran Arizanovic .... Houdini effects artist: Cinesite
Oliver Armstrong .... roto artist
Gabriel Arnold .... matchmove artist: MPC
Myles Asseter .... visual effects
Kate Attwooll .... digital artist: Cinesite
Kate Auld .... digital compositor
Erika Bach .... 3D scanning assistant coordinator
Andrew Baggarley .... lighting technical director
Richard Bain .... visual effects: Bain VFX, London
Kamilla Bak .... digital compositor
Richard Baker .... senior compositor: MPC
Ashley Beck .... motion capture actor
Susanne Becker .... digital compositor: Rainmaker
Nick Bedford .... digital effects coordinator: Peerless Camera Company
Lizzie Bentley .... digital matte artist: Rainmaker UK
Alex Bicknell .... visual effects supervisor
Paul Birkett .... lead rotoscope artist: Cinesite
Mawusime Blewuada .... data operator
Michelle Blok .... previsualization artist: Nvizage
Julian Blom .... roto/prep coordinator
Martin Body .... lead rotoscope artist
Philip Borg .... digital artist: Cinesite
Richard Boyle .... rigging: Cinesite
Nadav Brill .... lead cloth technical director: MPC
Kelly Bruce .... compositor
Sule Bryan .... digital artist: Cinesite
Stuart Bullen .... digital compositor
Andrew Bunday .... render engineer
Luke Butler .... roto/prep: MPC
Naomi Butler .... roto/prep artist
Hamza Butt .... digital artist: MPC
Kevin Campbell .... technical manager
Francesco Canonico .... visual effects: Peerless Camera Company
Jon Capleton .... matchmove supervisor
Tom Carrick .... crowd animator
Chas Cash .... digital artist: Cinesite
Scott Chambers .... digital compositor
Adrian Chan .... modeler
Georgios Cherouvim .... effects technical director: MPC
Thomas Clary .... visual effects producer: Digital Dream
Rebecca Clay .... roto artist
Peter Clayton .... digital artist: Cinesite
Grant Connor .... Inferno artist
Kingsley Cook .... visual effects assistant coordinator: Warner Bros
Gemma Cooper .... digital artist
Stephen Coren .... CG artist: Rainmaker UK
Frank Coronado .... storyboard artist
Alfonso Cottier .... digital artist: MPC
Ed Cross .... visual effects editor: MPC
Tiffany Cullum .... digital artist: Cinesite
Mark Curtis .... compositing supervisor
Mark Curtis .... digital effects supervisor: MPC
Nick D'Aguiar .... digital compositor: Machine FX
Adam Davis .... crowd simulation technical artist
Luan Davis .... compositor
Nick Davis .... visual effects consultant
Graham Day .... roto/prep artist: MPC
Christopher DeFaria .... visual effects executive
Jorge del Valle .... character rigger
Keith Devlin .... senior compositor: Machine FX
Feliciano di Giorgio .... senior compositor
Sylvan Dieckmann .... research & development
Sylvan Dieckmann .... shading supervisor: mray
John Paul Docherty .... visual effects supervisor: Peerless
Michael Dohne .... digital compositor: MPC
Clare Johanna Downie .... administrator: Peerless
Ditch Doy .... visual effects: Peerless Camera Company
Nick Drew .... visual effects production manager: Rainmaker UK
Colin Drobnis .... digital artist: MPC
Catherine Duncan .... visual effects producer: Cinesite
Yasmine El-Ghamrawy .... digital compositor
Erik Ellefsen .... character technical director: Cinesite
Jane Ellis .... visual effects coordinator
Guy Elson .... digital artist: Cinesite
Michael Elson .... executive producer: MPC
Stephen Elson .... visual effects producer
Valentina Ercolani .... character technical director: MPC
Oliver Faldo .... digital artist: Cinesite
Ian Fallon .... render wrangler: MPC
Patrick Felgueras .... digital artist: MPC
Bruno Fernandes .... digital compositor: Machine FX
Marco Fiorani Parenzi .... digital artist: MPC
Laura Fitzpatrick .... administrator: Peerless
Andrew Fletcher .... digital compositor: MPC
Joss Flores .... digital compositor
Matt Foster .... roto/prep Artist: Cinesite
David Fowler .... cg supervisor/head of technology: MPC
James Furlong .... texture artist: The Moving Picture Company
Ron Ganbar .... digital compositor
Adam Gascoyne .... visual effects supervisor: Rainmaker UK
Philippe Gaulier .... texture artist
Mikael Genachte-Lebail .... digital artist: MPC
Clement Gerard .... lighting artist
Daniel Gerson .... digital artist: MPC
Ben Gillingham-Sutton .... digital paint and rotoscope artist
Lucinda Glenn .... asset department manager: MPC
Lucinda Glenn .... visual effects coordinator: MPC
Richard Gomes .... digital effects artist
Lisa Gonzalez .... modeller: MPC
Dianne Gordon .... data operations manager
Andrew Gough .... motion capture specialist
Elysia Greening .... digital compositor: Baseblack
Turlo Griffin .... digital matte painter
Jem Grimshaw .... lighting technical director
Vinnakota Gupta .... 3D pipeline technical director: Cinesite
Crystal Hadcroft .... rotoscope artist: Peerless
Faraz Hameed .... previsualization artist/animator: Nvizage
Yan Hammond .... motion control operator
Jonathan Harris .... digital compositor: Rainmaker UK
Mark Harrison .... CG artist
Nic Hatch .... previs supervisor: Nvizage (as Nicholas Hatch)
Penny Hayler .... matchmove coordinator: MPC
Penny Hayler .... roto/prep: MPC
Sandro Henriques .... digital compositor: cinesite
Afif Heukeshoven .... lead matchmove artist
Grant Hewlett .... senior technical director: lighting
Jeremy Hey .... digital compositor
Matt Hicks .... CG supervisor: MPC
Alex Hislop .... matchmove artist
Kay Hoddy .... junior compositor
Andrew Hogden .... roto/prep artist
Ian Holland .... inferno artist: Peerless Camera Company
Oliver Hollis .... motion capture actor
Vlad Holst .... environments technical director
Uel Hormann .... visual effects supervisor: MPC
Ryan Hutchings .... visual effects
Michael Illingworth .... visual effects
Jonna Isotalus .... roto/prep artist: MPC
Jason Ivimey .... digital artist: Cinesite
Zave Jackson .... digital compositor
Suzanne Jandu .... digital compositor
Merrin Jensen .... visual effects producer: MPC
Helen Johnson .... roto/prep artist
Marc Jones .... matchmove artist: MPC
Owen Jones .... lead matchmove artist
Timothy P. Jones .... digital imaging
Marc Jouveneau .... digital compositor
Matt Kasmir .... lead compositor
Peng Ke .... visual effects
Elaine Kieran .... software research and development: MPC
Andrew Kingston .... systems administrator
Diane Kingston .... digital effects producer
Seth Kleinberg .... compositor: main and end titles
Arek Komorowski .... digital compositor
Dean Koonjul .... lead compositor: Rainmaker UK
Andrew Koutsou .... visual effects on-set match mover
Sylvia Kratzsch .... digital artist: MPC
Paul Kulikowski .... digital artist: MPC
Debbie Langford .... mocap/crowd layout: MPC, London
Douglas Larmour .... digital compositor: MPC (as Doug Larmour)
Lorenzo Lavatelli .... effects technical director: MPC
Tim Ledbury .... digital matte painting
Adrian Lee .... data operative/render wrangler: Cinesite
Fabio Leporelli .... sequence lead
Gavin Lewis .... digital artist: MPC
Sean Lewkiw .... CG technical head: Rainmaker UK
Bjorn Liljequist .... senior lighting technical director
Richard Little .... supervisor
John Lockwood .... visual effects supervisor: Machine
Keir Longden .... motion tracker: Cinesite
Andrew Loschin .... assistant visual effects editor
Nelson Lowry .... digital art director
Nelson Lowry .... digital effects supervisor: MPC
Adam Lucas .... rigging supervisor: Cinesite
Angela Magrath .... character technical director
Jay Mallet .... motion control cameraman
Julian Mann .... digital compositor
Howard Margolius .... visual effects technical director: MPC
Luke Massingberd .... rotoscope artist
Javad Matoorian-Pour .... roto/prep artist
Alan McCabe .... render wrangler: MPC
Timothy McCallum .... character supervisor
Christopher McDermott .... Inferno artist
Andrew McDonald .... head of modeling: MPC
Marlin McGlone .... data operative
Erin McGookin .... digital intermediate producer
Claire McGrane .... digital artist: Cinesite
Paul McWilliams .... digital artist
Andy Middleton .... digital artist: MPC
Matt Middleton .... sequence lead
Thomas Middleton .... rotoscope artist: Cinesite
Standish Millennas .... visual effects coordinator: Machine
László Molnár .... texture artist: MPC
Giuseppe Motta .... technical director: lighting
Victoria Mowlam .... visual effects production supervisor: MPC
David Antonin Mucci .... supervising lighting technical director: MPC (as David Mucci)
Ryan Mullany .... roto/paint lead
Paul Murphy .... digital artist: Cinesite
Leo Neelands .... digital compositor
Jonathan Neill .... CG supervisor: Cinesite (as Jon Neill)
Guy Nesfield .... rotoscope artist
Jessica Norman .... digital artist: MPC
Roma O'Connor .... visual effects executive producer: Rainmaker UK
Martin Ofori .... digital artist: Cinesite
Shannon Leigh Olds .... visual effects editor
Jonathan Opgenhaffen .... lead CG artist/matte painter: Rainmaker UK
Alban Orlhiac .... head of texture: MPC
Tahir Palali .... matchmove artist: MPC
John Palmer .... digital film bureau manager: scanning
Stephane Paris .... modeling supervisor: Cinesite
Simon Payne .... CG clothing technical director
Claire Pegorier .... digital effects artist
Claire Pegorier .... head cloth artist: MPC
Venetia Penna .... roto/prep artist
Ben Perrott .... visual effects artist
Nicolas Petit .... technical director: lighting
Daniel Pettipher .... digital artist: Cinesite (as Dan Pettipher)
Andrew Pinson .... rotoscope artist (as Andy Pinson)
Rob Pizzey .... digital colourist
George Plakides .... lighting technical director
Corinne Pooler .... executive visual effects producer: Digital Dream
Jerry Pooler .... visual effects supervisor: Digital Dream
Tristan Porter .... digital compositor: Baseblack
Donna Poynton .... roto/prep artist
Ingo Putze .... lead matte painter: Cinesite
Janet Quen .... senior Inferno artist
Andrew Ramirez .... visual effects editor
Edward Randolph .... visual effects coordinator: Baseblack
Ollie Rankin .... crowd sim lead
Sagar Rathod .... previsualization artist/animator: Nvizage
Adrian Ratley .... match mover
Marco Recuay .... digital effects supervisor: Digital Dream
Nicholas David Reed .... visual effects camera technical director
Tom Reed .... head of rigging: MPC
Michael Ridgwell .... digital artist
Mark Robben .... digital compositor
Sascha Robitzki .... crowd sim lead: MPC
Duncan Robson .... motion editor: MPC
Campbell Rose .... digital artist: Cinesite
Paul Round .... Head of 2D: Peerless
Sam Rowan .... modeller
Allison Rutland .... digital artist: MPC
Olivier Ryard .... digital compositor
Florian Salanova .... lighting technical director: MPC
Pierre Salazar .... modeler
Nobuteru Sasagawa .... digital artist
Tobias Sauerwein .... digital artist: MPC
Alexander Savenko .... digital artist: Cinesite
Laurel Schneider .... visual effects producer: Rainmaker UK
Markus Schneider .... digital compositor
Michele Sciolette .... digital compositor: Cinesite
Liz Scully .... senior lighting technical director: MPC
Dave Sewell .... digital artist: Cinesite
Bruno Simões .... crowd layout technical director: MPC
Alex Smith .... digital artist: Cinesite
Laurel A. Smith .... senior texture painter: MPC (as Laurel Smith)
Tammy Smith .... roto/prep artist: MPC
Sally Spencer .... visual effects producer
Simon Stanley-Clamp .... visual effects supervisor: Cinesite (as Simon Stanley Clamp)
Ross Stansfield .... digital artist: Cinesite
Adrian Steel .... lead render wrangler
Rainer Stolle .... digital environment artist: Rainmaker UK
David Stopford .... effects technical director
Sheldon Stopsack .... lighting technical director: MPC
Steve Street .... visual effects supervisor: Machine
Bill Sturgeon .... visual effects coordinator
Peter Szewczyk .... digital background artist
Neil Szymanski .... data operative
Giuseppe Tagliavini .... digital compositor: MPC
Aaron Taylor .... data wrangler: MPC
Scott Taylor .... digital compositor: MPC
George Theophanous .... motion control camera
Vilmos Thernesz .... digital compositor: Machine FX
Andrew Myles Thompson .... matchmove Artist: MPC
Ashley Tilley .... modeller
Kim Tobin .... digital compositor (as Kim Worrall)
Shahin Toosi .... senior paint/prep and roto artist
Lazar Trenchev .... roto artist
Christine Troianello .... digital artist: MPC
Tom Truscott .... digital compositor
Can Tuncer .... senior modeller: Cinesite
Ben Turner .... roto artist
Michelle Urbano .... production coordinator
Gert Van Dermeersch .... digital compositor
John Van Hoey Smith .... digital compositor
Courtney Vanderslice .... visual effects producer: Cinesite (as Courtney Vanderslice-Law)
Fani Vassiadi .... roto/prep artist: MPC
Paul Vorsman .... compositor
Holger Voss .... senior creature technical director: Cinesite
Adam Walker .... modeller
Ian Ward .... digital effects artist
Ian Ward .... lead lighting artist
Jason Wen .... digital artist: MPC
Thom Wickes .... render/data wrangler: Cinesite
Trevor Wide .... texture artist
Royston Willcocks .... digital artist: Cinesite
Gina Willis .... visual effects coordinator: Warner Bros.
Robert A. Willis .... visual effects coordinator
Angie Wills .... visual effects producer: Cinesite
Chris Wilson .... 3D lighting artist: MPC (as Christopher Wilson)
Chris Wilson .... render wrangler: MPC (as Christopher Wilson)
Blake Winder .... digital compositor: Machine FX
Arthur Windus .... visual effects producer
Oliver Winwood .... assistant digital resource manager: MPC
Anna Yamazoe .... matchmove Artist: MPC
Aviv Yaron .... digital artist: Cinesite
Joyce Young .... lighting technical director
Phil Young .... digital artist: MPC
Dan Zelcs .... character technical director: MPC
Keith Barton .... technical support: Cinesite (uncredited)
Hayley Brazelton .... roto/prep artist: MPC (uncredited)
Martyn Drake .... systems: MPC (uncredited)
Ed Hall .... coordinator: Peerless Camera Company (uncredited)
Duncan Lees .... head of 3D services: Plowman Craven and Associates (uncredited)
Sarah MacKenzie .... administrator (uncredited)
Tony Man .... digital compositor (uncredited)
Leila Nicotera .... matchmove Artist: MPC (uncredited)
Mark Pinheiro .... visual consultant (uncredited)
Mark Pinheiro .... visual consultant: Escape Studios (uncredited)
Tim Pruce .... digital effects artist: Peerless (uncredited)
Nolan Reese .... apprentice visual effects editor (uncredited)
Chris B. Schnitzer .... director of visual effects: Warner Bros. (uncredited)
Florian Schuck .... digital compositor (uncredited)
Nicola Valsamakis .... administration: peerless camera company (uncredited)
Melissa Widup .... roto artist: Escape Studios/MPC (uncredited)
 
Stunts
Melanie A. Allen .... stunts
Robert G. Beck .... stunts
Joe Bucaro III .... stunt double
Lisa Walcott Bucaro .... stunt performer
Brian Christensen .... stunt performer
Tony Christian .... utility stunts
George Cottle .... stunt double
Tobiasz Daszkiewicz .... stunt performer
Bradley Farmer .... stunts
James Fierro .... stunt performer
Mark Harper .... stunt performer
Ian Houghton .... stunt double: Kevin Spacey
Dion Lam .... fight choreographer
Rick Le Fevour .... stunt coordinator: Chicago (as Rick LeFevour)
Matthew LeFevour .... stunt performer
Tom Lowell .... stunts
Marc Mailley .... stunt performer
Daniel Maldonado .... stunt performer
Almas Meirmanov .... stunt performer
Natalie M. Meyer .... stunts
Marty Murray .... stunts
Chris Nolte .... stunt performer
Peter Pedrero .... stunt safety
Linda Perlin .... stunt performer
Scott Philyaw .... stunt performer
Stephen A. Pope .... stunts
Greg Powell .... stunt coordinator
Alicia Skirball .... stunts
Jodi Starnes .... utility stunts
Chiu Yau Tang .... stunt wireman
Sui Wa Tang .... stunt wireman
Todd Rogers Terry .... stunt performer
Kin Mo Yeung .... stunt wireman
Tin Hung Yick .... stunt wireman
Nina Leone .... utility stunts (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Ben Adefarasin .... central loader
John Adefarasin .... second assistant camera: "a" camera
Rene Adefarasin .... first assistant camera: "b" camera
David Armstrong .... grip: third unit
John Arnold .... key grip
Stuart Bell .... additional grip: second unit
Jaap Buitendijk .... still photographer
Stuart Bunting .... grip: "b" camera
Alex M. Cacciarelli .... video assist operator: visual effects
Jonathan Clark .... second assistant camera: "b" camera, Chicago
Chris Clarke .... additional second assistant camera
Cheli Clayton .... first assistant camera: "a" camera: Los Angeles
Dawn Copeland .... video assist
David Cozens .... first assistant camera: "a" camera
Eugene F. Crededio .... gaffer
Barny Crocker .... second assistant camera (as Barnaby Crocker)
Brett Crutcher .... cablecam dolly operator
Jaime Dawkins .... grip: Chicago
David Draper .... grip
Billy Dunn .... lighting technician
Laurence Edwards .... crane technician
Danny Espey .... electrician
Simon Finney .... camera operator: "a" camera
Fred Folmer .... dolly grip: second unit
Mark Funnell .... best boy
Zachary Gannaway .... second assistant camera: Chicago
Alejandro Garcia .... crane technician: Technocrane
Jeffery Garland .... second assistant camera
Bob Gomez .... rigging electrician
Brian Greenway .... second assistant camera: splinter unit
Andy Hopkins .... additional grip
Dylan Jones .... video operator: second unit
Andy Jupp .... key rigging grip
Lee Kazista .... libra head operator: Chicago
Russell Kennedy .... second assistant camera: second unit
Jamie Knight .... lighting technician
Michael Kohnhorst .... director of photography: second unit, Chicago
Matthew LeCrone .... electrician
Morgan Michael Lewis .... key grip
Oliver Loncraine .... first assistant camera
Iain Lowe .... h.o.d. electrical rigger
Tobias Marshall .... camera trainee
David Maund .... key grip: second unit
Donna McLain .... rigging electrician
Elizabeth Miller .... second assistant camera: 2nd Unit
Jamie Mills .... electrician
Paul Molloy .... electrician
David Morenz .... assistant camera
Peter Morenz .... film loader
John Morris .... best boy grip
Chris Mulsoff .... best boy electric: Chicago
Chris Mulsoff .... best boy: electric
Spencer Murray .... first assistant camera: dailies
Gary Nolan .... electrician
David B. Nowell .... aerial director of photography: second unit, Chicago
Shaun O'Dell .... director of photography: second unit, UK
Gary Parnham .... practical electrician
Gary Parnham .... rigging electrician
Keith Pokorski .... first assistant camera: second unit
Sunni-Ali Powell .... electrician
Dominic Rau .... second video assist
Nick Ray .... grip: third unit
Tony Roberts .... electrical rigger
James F. Roorda .... key rigging grip
Tim Ryan .... grip intern
Chris Ryerson .... second unit: key grip
Todd SanSone .... wireless imaging technician: aerial unit
John Saunders .... electrician
Andrew Shields .... video playback operator: second unit
Dean M. Simmon .... first assistant camera
Stuart Slack .... grip
Matthew Steinbach .... camera production assistant
Alan Stewart .... camera operator: third unit, UK
Alan Stewart .... director of photography: third unit, UK
Iain Struthers .... focus puller: "a" camera, third unit
Tom Taylor .... second assistant camera: "b" camera
Alan Thatcher .... additional camera operator
Martin Ward .... video playback operator
Martyn Welland .... electrician
Dave Wells .... additional grip: second unit
Dave Wightman .... first assistant camera
Joe 'Jody' Williams .... camera operator: "b" camera, Chicago
Ben Wilson .... camera operator: "b" camera
Ben Wilson .... electrician
Ben Wilson .... electrician
Chris Wittenborn .... camera loader: Chicago
Steven R. Wojcik .... additional camera operator
Mark N. Woods .... technocrane operator
Cameron Zetty .... lighting console programmer
Joe Carpita .... second assistant camera: "c" camera, Chicago (uncredited)
Stephanie Dufford .... additional second assistant camera: second unit (uncredited)
Ian Speed .... libra technician (uncredited)
Jeff Tomcho .... camera loader: second unit (uncredited)
 
Animation Department
Terence Bannon .... previs artist
Francesco Canonico .... animator
Jason Ivimey .... senior animator
Gary Mau .... animator: ending sequence
Stuart Messinger .... animation department manager (uncredited)
 
Casting Department
Dixie Chassay .... casting associate
Judy Cook .... additional casting
Emily Dahm .... extras casting (as Emily Ann Dahm)
Lauren Farbstein .... extras casting intern
Barbara Harris .... adr voice casting
Lindsay Heller .... extras casting assistant
Kelly Valentine Hendry .... casting: children, UK
Robin Hudson .... casting assistant
Clare Morris .... extras casting associate
Joan Philo .... extras casting
Rosalinda Reyes .... extras casting assistant
Margo J. Zuffante .... extras casting assistant
Bogdana Kruger .... extras casting intern (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Jane Blank .... seamstress
Daryl Bristow .... wardrobe supervisor
Patrick Caulfield .... costumer
Jane Clive .... assistant costume designer
Lizzie Cook .... costumer
Stella Cottini .... key costumer
Samantha Cousins .... costume maker
Lee Croucher .... costume stand-by
Rebecca Cunningham .... wardrobe assistant
Elena D'Cruze-Reynolds .... costume assistant
Marco de Magalhães .... costume assistant
Peter Edmonds .... costume assistant
Alix Hester .... costumer: Vince Vaughn
Tom Hornsby .... second unit wardrobe master
Susan MacKenzie .... costume maker
Ann Maskrey .... costumes
Sukari McGill .... costumer
Sarah Moore .... chief costume breakdown artist
Steve O'Sullivan .... costume assistant
Peter Paul .... wardrobe master
Jessica Scott-Reed .... textile artist
Jeannie Vanko .... costumer
David Whiteing .... costumer: Paul Giamatti
Michelle Wickland .... crowd wardrobe mistress
Celia Yau .... costume buyer
 
Editorial Department
Sheryl Benko .... post-production coordinator
Salvatore Catanzaro .... on-line editor
Pete Conlin .... post production
Jim Eberle .... on-line editor
Elliott Eisman .... editorial production assistant
Rob Gordon .... senior digital film editor
Adam Gough .... editorial trainee
Jonathan Hoffman .... post production
Danya Joseph .... assistant editor
Patrick Malone .... digital intermediate head of department
David Matusek .... assistant editor (as Dave Matusek)
Erin McGookin .... digital intermediate producer
Julie Monroe .... additional editor
Missy Papageorge .... digital intermediate producer
Rob Pizzey .... colorist
Erik Rogers .... digital intermediate producer
Stefan Sonnenfeld .... colorist
Stefan Sonnenfeld .... digital intermediate head of department
Laurent Treherne .... digital intermediate technical director
Jane Winkles .... assistant editor
Todd Zongker .... first assistant editor
Chris DeLaGuardia .... color timer (uncredited)
 
Music Department
Darrell Alexander .... music coordinator
Chris Barrett .... pro tools recordist
Tony Blondal .... orchestrator
Tom Boyd .... musician: oboe soloist
Stephen Coleman .... music programmer
Dan DiPrima .... supervising music editor
Matt Franko .... music preparation
Oliver Hug .... assistant music editor
Alastair King .... conductor
Ric Markmann .... composer: additional music
Jake Monaco .... score coordinator
Jake Parker .... orchestrator
Victor Pesavento .... music preparation
James Thatcher .... musician: french horn
Gary K. Thomas .... orchestrator
John Ashton Thomas .... orchestrator
Erica Weis .... music editor
Jonathan Williams .... musician: cello
Nick Wollage .... music mixer
Nick Wollage .... music recordist
 
Transportation Department
Jim Adams .... unit driver
John Atkins .... unit driver
Guy Bostock .... action vehicle coordinator
Michael R. Cairo .... driver
Alan Canty .... unit driver
Brian C. Pawlowski .... transportation manager
Ken Price .... driver: camera truck main unit
Colin Simmons .... unit driver
Lol Smith .... driver: actor
Gerry Turner .... transportation coordinator
Ian Yea .... facilities driver
 
Other crew
Caridad Angus .... stand-in Miranda Richardson
Tom Asquith .... production assistant
Aaron Auch .... assistant: Joel Silver
Alison Bage .... construction nurse
Guy Barker .... financial controller
Bridgett Baron .... payroll accountant: Screen Actors Guild
Holly Bates .... assistant accountant
Jeremy Beiermann .... assistant production office coordinator: Chicago unit
Nathaniel E. Bell .... set assistant to director
Michael Berendt .... production assistant
Mark Blecha .... script coordinator (as Richard Mark Blecha)
Terry Blyther .... location manager
Adam Boor .... location assistant
Caroline Bowker .... assistant script supervisor
Caroline Bowker .... script supervisor: dailies
Debbi Burns .... stand-in
Dale Caba .... stand-in
Karl Caffrey .... production assistant
Nicholas Carranza .... accounting clerk
Bill Casey .... animal wrangler: Chicago
Tom Castronovo .... production intern
Leah Chalk .... health and safety
Malcolm Chalk .... fire protection supervisor
Yuriy Chernin .... intern
Les Child .... choreographer: Vince Vaughn
Stephen Clarke .... production assistant: Chicago
Stephanie Class .... intern
Mark Coleran .... computer screen graphics
William Conacher .... dialect coach
Chris-Teena Constas .... location set assistant
Kyle Cooper .... title sequence: executive producer
Neal Cornell .... production assistant
Cristiano D'Urso .... assistant accountant
Lisa Davidson .... production coordinator: Warner Bros.
Tim Davies .... assistant location manager
Lara Davis .... production assistant
Christian De-vos .... security
Robin Demetriou .... catering supervisor
D.C. Douglas .... adr voice match: Kevin Spacey
Robert Eberlein .... executive producer additional visual effects: Image Streams, Inc.
Jake Edmonds .... health and safety coordinator
Judith Edwards .... construction nurse
Judith Edwards .... unit nurse
Sara Ellingen .... production secretary
Ceri Evans .... script supervisor: third unit
Frederick Ryland Fisher Jr. .... production assistant
Michael Franck .... aerial coordinator
Nick Fulton .... location scout
Fiona Garland .... travel coordinator
Greg Garthe .... assistant: David Dobkin
Corey Gibbons .... production assistant
Hannah Godwin .... assistant production coordinator
Michelle Gonsiorek .... set production assistant
Matthew Goodwin .... additional production assistant
Anne Marie Gormley .... construction accountant
Gwen Griffiths .... animal trainer: reindeer
Wade Hagen .... key accountant: Chicago unit
Allison Henry .... stand-in
Callie Hersheway .... production intern
Vanessa Hickey .... production assistant
Eric Hingst .... set production assistant
Buren Hodge .... animal trainer: reindeer
Sam Holt .... production coordinator
Holli Hopkins-McGinley .... production assistant (as Holli Hopkins)
Nicholas Jamison .... production assistant
Bradley Dean Jones .... stand-in: Vince Vaughn, Chicago
Lisa-Kim Ling Kuan .... production accountant
Ross L. Kulma .... first aid medic: Chicago
Michael Kuster .... stand-in
Martha Lafage .... assistant location manager
Christopher Lane .... set production assistant
Angela LaRocca .... stand-in
Cameron Lawther .... additional set production assistant
Cameron Lawther .... production assistant: prep
Joseph Lazicki .... utility stand-in
Alex Lee .... production assistant: Chicago
Holly Lee .... additional set production assistant
Jenne Lee .... set production assistant
Raven Leo .... special photo
Talia Leone .... office production assistant: Chicago
Lidia Lukes .... executive assistant: Paul Hitchcock
Kerensa Magnusson .... dailies assistant script supervisor (as Kerensa Burton)
Emily Maisano .... assistant: Jessie Nelson
Lynn C. Marchionno .... second assistant accountant
Scott Markus .... production assistant
William Maursky .... production assistant
Jay May .... product placement
James R. McAllister .... location manager
Caitlin McCahill .... production assistant
Pat McCarthy .... production coordinator: USA
Jill McCullough .... dialect coach
Fiona May McLaren .... accounts trainee
Laura Miles .... script supervisor: second unit
Danielle Morris .... daily set production assistant
Matt Neapolitan .... production assistant
Ryan Needham .... office production assistant
Jason Negron .... craft service assistant
Lisa Nichols .... studio teacher
Ruth Nicol .... unit nurse
Tom Nicoll .... set production assistant: Chicago
Stefan Nikolov .... set interpreter
Nicole Oesterle .... production assistant
Ann Ormesher .... accounting assistant
Lynne Page .... choreographer
Natasha Parker .... additional set production assistant
Natasha Parker .... production assistant
John M. Pisani .... unit publicist
Mike Pisani .... production assistant
Jason Potash .... set production assistant
Marcus 'Q' Quandt .... production assistant
Stefan Rand .... set production assistant
Stacy Raskin .... assistant: Joel Silver
Sarah Rees .... stand-in for Elizabeth Banks
Myles Robey .... production assistant
Jason Roby .... second unit production assistant
Jason Ruffolo .... set production assistant: Chicago
Paul Ruffolo .... assistant: Vince Vaughn
Jean-Marc Rulier .... 3D scanning specialist
Wonder Fortune Serra .... assistant: Jessie Nelson
Jim Shinkle .... stand-in: John Michael Higgins, Chicago
Emma Short .... assistant accountant
Kerri Smeltzer .... production coordinator: prep
Jessica Solce .... assistant: Rachel Weisz
David Sousa .... animal trainer: reindeer
Andy Spellman .... set production assistant
Helen Stergiou .... payroll accountant
Claire Stewart .... assistant production coordinator
Stephen Swinnerton .... head animal trainer: reindeer (as Steve Swinnerton)
Bret August Tanzer .... production assistant
Katherine Tibbetts .... production coordinator
Katharine Tidy .... home economist
Gemma Todd Smithers .... assistant accountant (as Gemma Smithers)
Kathryn Cole Tufts .... assistant: Paul Giamatti (as Cole Tufts)
Lisa Vick .... script supervisor
Valerie Walbrandt .... production staff
Kate Wallace .... intern
Aaron Waltke .... production assistant
Kimberly Wasson .... production assistant
David Dino Wells Jr. .... production assistant
Kevin Westley .... location assistant
Heath Winn .... production assistant
Mark N. Woods .... technocrane operator
Brian Worsley .... assistant: Bill Draper
Michelle Wraight .... assistant production coordinator
Frank Yario Jr. .... video playback engineer
Rudra Banerji .... additional set production assistant (uncredited)
Ian Dawson .... Titles Sequence Producer (uncredited)
Janina Maria .... production assistant (uncredited)
Garin Sparks .... production assistant (uncredited)
Jeff Tomcho .... remote head technician (uncredited)
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG for mild language and some rude humor
Runtime:
116 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:Atp | Australia:PG | Canada:PG (Alberta/Manitoba/Ontario) | Canada:G (British Columbia/Nova Scotia/Quebec) | Canada:G (TV rating) | Denmark:A | Finland:K-7 | France:U | Germany:o.Al. | Ireland:PG | Netherlands:6 | Philippines:G (MTRCB) | Portugal:M/6 | Singapore:PG | South Africa:PG | South Korea:All | Sweden:15 | Taiwan:PG-12 | UK:PG | USA:PG (certificate #43797)
Filming Locations:

Did You Know?

Trivia:
Three famous brothers cameo as themselves at 'Siblings Anonymous'. The first is Frank Stallone, who speaks about Rocky (1976) and 'Rambo', two major blockbuster film series that star his brother Sylvester Stallone. The second is Roger Clinton, half-brother of the former US President Bill Clinton. The third is Stephen Baldwin, the youngest Baldwin Brother (specifically he has issues with the eldest and arguably most famous, Alec Baldwin.)See more »
Goofs:
Continuity: When Fred tells Nick that he will fly the sleigh, Nick has a pink slip in his hand. When we cut back to Nick after Fred leaves, the pink slip is gone.See more »
Quotes:
Nick 'Santa' Claus:Hey, yeah, welcome, welcome.See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
God Rest Ye Merry GentlemenSee more »

FAQ

Who sang the song "Silent Night" at the end of this movie?
See more »
30 out of 53 people found the following review useful.
It is what it is, 25 November 2007
Author: Willemite from United States

Every Christmas eve I make my kids endure yet another showing of It's A Wonderful Life. I also thoroughly enjoyed Bad Santa. So sue me. I admit it. I like cheesy, schmaltzy movies. I like excellent, intelligent ones too, but as with so many things, variety is a good thing. What would the Christmas season be without the annual cinematic ka-ching ka-ching of Santa in all his guises, from Edmund Gwenn to Billy Bob Thornton? Fred Claus will make no one forget Bedford Falls, but I do not believe a Christmas film should have to reach iconic stature to succeed. "Fred" is a perfectly OK holiday movie, with enough humor for the adults and sufficient charm for the kids. My wife and I laughed a lot, even if most of the humor was obvious and Vince was just being Vince. Paul Giamatti was a top-notch Santa, which helped a lot. Not a great flick, and unlikely to become must-viewing for anyone's annual Christmas traditions. But my wife and daughter and I enjoyed it for what it was, holiday schmaltz with a small dash of spice. There's nothing wrong with that.

Was the above review useful to you?
See more (114 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Fred Claus (2007)
Recent Posts (updated daily)User
Please tell me I'm not the only one jpt524
The one thing I found hilarious youngst-7-647531
The Music antybuns
brothers anonymous group jcoberly1
Was that Will Ferrell? stephen-814
Rachel's accent CaRiBbEaNxQuEeN
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Elf The Santa Clause Home Alone Olive, the Other Reindeer Bad Santa
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Comedy section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.