Edit
Wind Chill (2007) Poster

(2007)

Full Cast & Crew

Directed by 

Gregory Jacobs

Writing Credits (WGA)  

Joe Gangemi ... (written by) (as Joseph Gangemi) &
Steven Katz ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Guy
...
...
Snowplow Driver
...
Priest (as Ian Wallace)
...
...
...
...
...
Teenage Boy #1 (as Caz Darko)
Heath Horejda ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Trucker (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Erika Armin ... associate producer
Graham Broadbent ... producer
George Clooney ... executive producer
Ben Cosgrove ... executive producer
Peter Czernin ... producer
Peter Lhotka ... co-producer
Peter Phillips ... associate producer
Steven Soderbergh ... executive producer

Music by 

Clint Mansell

Cinematography by 

Dan Laustsen ... director of photography

Film Editing by 

Lee Percy

Casting By 

Sean Cossey

Production Design by 

Howard Cummings

Art Direction by 

Kelvin Humenny

Set Decoration by 

Carol Lavallee

Makeup Department 

Anthony Allen Barlow ... makeup effects crew (as Anthony Barlow)
Rebeccah Delchambre ... makeup artist
Mike Fields ... makeup effects crew
Monica Huppert ... makeup effects crew
Greg Johnson ... makeup effects coordinator
Mike Manzel ... special makeup effects
Todd Masters ... prosthetics designer
Connie Parker ... makeup department head
Sarah Pickersgill ... makeup effects crew
Nicholas Podbrey ... makeup effects coordinator
Sam Polin ... makeup effects crew
Brad Proctor ... makeup effects crew
Dan Rebert ... makeup effects supervisor
Geoff Redknap ... makeup effects crew
Sanna Seppanen ... key hair stylist
Marnie Wong ... hair stylist
Raymond E. Bailey ... special makeup effects artist (uncredited)
Ken Culver ... mold/lab technician (uncredited)

Production Management 

Jim O'Grady ... production manager
Peter Phillips ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Trey Batchelor ... first assistant director (as Raymond Batchelor)
Cory Faulkner ... second assistant director (as Cory James Faulkner)
Megan M. Shank ... third assistant director
Jesse Cooper ... trainee assistant director (uncredited)

Art Department 

Vaughan V. Baker ... paint coordinator
Victoria Balharry ... art department coordinator (as Victoria Anne Balharry)
Dean Barker ... property master
Brent Boates ... storyboard artist
Craig Brisker ... construction foreman
Nancy Anna Brown ... assistant art director (as Nancy Brown)
Lee Campbell ... assistant set decorator
Kevin Clark ... best boy greens
Jeff Cole ... on-set greens
Michael Dundas ... paint foreman
Glenn Foerster ... head greensperson
Janette Hyland ... stand-by painter
Aaron Jordan ... head sculptor
Andy Koessler ... on-set dresser
Rick Kramer ... lead greens
Nancy Pownall ... assistant property master
Steve Rowland ... lead dresser
Michael Toby ... set designer
Dylan Warkentin ... stand-by carpenter
Stephen Watts ... on-set greens
Files Wicken ... set buyer
Glenn Woodruff ... construction coordinator
Ling Yang ... storyboard artist
Niki Charalambopoulos ... scenic painter (uncredited)

Sound Department 

Howard Carle ... adr mixer
Scott Conrad ... ProTools engineer
Larry Hopkins ... layback sound mixer
Vanessa Lapato ... sound editor
Tim LeBlanc ... sound re-recording mix technician
Kimaree Long ... dialogue editor
Mark A. Mangini ... re-recording mixer
Rory O'Neill ... sound assistant
Eric Potter ... sound effects recordist
Roger Stafeckis ... production sound mixer (as Robert Roger Stafeckis)
Billy Theriot ... assistant sound editor
Tony Wyman ... boom operator

Special Effects by 

Cara E. Anderson ... special effects buyer
Steve Collins ... special effects assistant
Chris Flemington ... on set special effects
Chris Hatchwell ... special effects assistant
Mike Hyrman ... special effects technician
Ken Reynolds ... special effects technician
Chris Sturges ... special effects technician
Attila Vaski ... special effects technician

Visual Effects by 

Ann-Marie Blommaert ... visual effects project manager
Landon Bootsma ... compositor: Technicolor
Randy Brown ... compositor: CIS Hollywood
John Cassella ... cg artist: CIS Hollywood
Paul Chapman ... digital compositor
Patrick Clancey ... digital opticals
Jon Cowley ... visual effects supervisor: Technicolor
Louis Cox ... visual effects
Craig Crawford ... compositor: CIS Hollywood
Brandon Criswell ... compositor: CIS Hollywood
Pete Dionne ... 3D artist: Technicolor
Donald Fly ... general manager: CIS Hollywood
Heather Elisa Hill ... visual effects coordinator: CIS Hollywood
Gael Hollard ... digital compositor
Brian Holmes ... systems engineer: CIS Hollywood
Chris Holmes ... visual effects supervisor: I.C.O. Entertainment, Inc.
Jeffrey Kalmus ... digital effects supervisor
Yann Laliberte ... digital compositor
Gregory D. Liegey ... senior compositor: CIS Hollywood
Julia Neighly ... visual effects production manager: CIS Hollywood (as Julia Gaudette)
Erik Nordby ... lead compositor
Jeremy Price ... visual effects artist
Greg Shimp ... paint and rotoscope artist: CIS Hollywood
Danita Slaughter ... digital opticals editor
Thomas J. Smith ... visual effects supervisor: CIS Hollywood
Sebastien Veilleux ... digital compositor
Matthew T. Wilson ... compositor: CIS Hollywood (as Matt Wilson)
Kyle Yamamoto ... research and development programmer: CIS Hollywood
J. Kitazaki ... production assistant: CIS Hollywood (uncredited)
Thomas Mathai ... data manager (uncredited)
Scott Rushforth ... junior systems: CIS Hollywood (uncredited)

Stunts 

Ed Anders ... stunt coordinator / stunt driver
Dexter Bell ... stunt performer / stunts
Garvin Cross ... stunts
Andrea Kinsky ... stunt double: Emily Blunt
Gerald Paetz ... stunts

Camera and Electrical Department 

Michael Auger ... best boy electric
Cameron Beck ... best boy rigging grip
Garry Brook ... lead man set up
Trevor Carabin ... best boy electric (as Trevor C. Carabin)
Rusty Deluce ... additional "b" camera first assistant camera
Herb DeWaal ... key rigging grip
Sean Elliott ... first assistant camera
Bryan Forde ... chief lighting technician
Andy Guichon ... best boy electric
Justin Hanika ... lamp operator
Jeffrey Harvey ... best boy electric
Michelle Hnilica ... first assistant camera
Junichi Hosoi ... Steadicam operator / camera operator
Leigh Jenkins ... second assistant camera (as Leigh Francis Jenkins)
John Kuchera ... grip
Robin Lindala ... first assistant camera: "b" camera
Brian Lymer ... Genny operator
Ron MacLeay ... key grip
Paul Matsalla ... lamp operator
Ed McMahon ... dolly grip
James McMurachy ... rigging best boy
Ryan Monro ... dolly grip
Miriam Needoba ... camera loader
Ivor Pedersen ... best boy grip
Dan Power ... still photographer
Timothy Robin Spencer ... key first assistant camera (as Timothy R. Spencer)
Riley Sweeting ... grip
Trevor Taylor ... lamp operator
Keith Woods ... rigging gaffer
Aaron Haesler ... second assistant camera (uncredited)
Steve McGuire ... rigging grip (uncredited)
Craig Nix ... crane operator: Technocrane (uncredited)
Karen Obertowich ... video assistant (uncredited)

Casting Department 

James Forsyth ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Gail Barrett ... assistant costume designer
Debbie Geaghan ... costume supervisor
Lily Yuen ... key breakdown artist

Editorial Department 

Lisa Cossettini ... assistant editor
Sera DiBlasio ... apprentice editor
Ryan Hogan ... HD dailies / dailies colorist
Jack Lewars ... assistant color timer: Efilm
Alex Ott ... post-production assistant
Amy Pawlowski ... digital intermediate editor
Robert E. Phillips ... digital intermediate assistant producer: EFILM

Location Management 

Sheri Mayervich ... location manager
Dinean Stayk ... assistant location manager

Music Department 

Gustavo Borner ... score mixer
Bruce Fowler ... conductor
Rick Giovinazzo ... orchestrator
Peter Rotter ... orchestra contractor
Justin Skomarovsky ... musician: piano
James Thatcher ... musician: french horn
Booker White ... head of music preparation
Joshua Winget ... music editor
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

David Greenbaum ... driver: special equipment (as Dave Greenbaum)
Glen Hunter ... transportation co-captain
Gord McMillan ... transportation coordinator
Sylvia Nablo ... transportation captain
Larry Tardif ... transportation
Ian Thompson ... fire truck wrangler

Other crew 

Julie Adams ... dialect coach
Doreen Beaulac ... production accountant
Shawn Campbell ... production assistant
Darlene Choo ... assistant production coordinator
Jesse Cooper ... production assistant
Gabriel Correa ... production assistant
Jim Desroches ... assistant production coordinator (as James DesRoches)
Jim Dunlap ... production accountant
Wesley Emms ... production assistant
Danny Ho ... playback supervisor
Kohl Jones ... production assistant
Lana Krotenko ... script supervisor
Ian J. MacLeod ... production assistant
Rod McDonough ... glassworks
Catherine McNeil ... production assistant
Robert Milicevic ... security
Blair Miller ... production assistant
Jeff Mohs ... production assistant
Michele O'Flanagan ... production coordinator
Dana Olson ... production assistant
Steve Olson ... production assistant
Chooch Paglaro ... playback coordinator
Jaime Peters ... assistant accountant
Sarah Pickersgill ... laboratory technician
Nicholas Podbrey ... puppeteer: eel
Kerry Ann Redmond ... assistant accountant
Marie-Hélène Riverain ... assistant: Mr. Jacobs
Larry Tardif ... special equipment
Matthew Tingey ... production assistant
John Tsolinas ... production assistant
Chad F. Verigin ... production assistant
Dan Walton ... production staff
Stevi Williams ... contact lens technician
Shayne A. Wilson ... assistant to producers
Justin Baker ... production assistant (uncredited)
Maryjane Layani ... production accountant: CIS Hollywood (uncredited)
Shayne A. Wilson ... script and clearance coordinator (uncredited)

Thanks 

Jennifer Fox ... special thanks
Heather McGrath Jacobs ... special thanks (as Heather Jacobs)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page