IMDb > The Seeker: The Dark Is Rising (2007)
The Seeker: The Dark Is Rising
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

The Seeker: The Dark Is Rising (2007) More at IMDbPro »

Photos (See all 19 | slideshow) Videos (see all 9)
The Seeker: The Dark Is Rising -- The Seeker: The Dark Is Rising - Trailer
The Seeker: The Dark Is Rising -- Clip: Will meets the Rider
The Seeker: The Dark Is Rising -- Behind the scenes: Windmill On Fire
The Seeker: The Dark Is Rising -- Interview: Ian McShane "On The Story"
The Seeker: The Dark Is Rising -- Clip: Even the smallest light shines in the darkness

Overview

User Rating:
4.8/10   12,062 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 2% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Writers (WGA):
John Hodge (screenplay)
Susan Cooper (novel)
Contact:
View company contact information for The Seeker: The Dark Is Rising on IMDbPro.
Release Date:
5 October 2007 (USA) See more »
Tagline:
Even the smallest of light... shines in the darkness
Plot:
A boy's life is turned upside down when he learns that he is the last of a group of immortal warriors who have dedicated their lives to fighting the forces of the dark. Full summary » | Full synopsis »
User Reviews:
Oh dear what a waste..... See more (158 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Alexander Ludwig ... Will Stanton

Christopher Eccleston ... The Rider

Ian McShane ... Merriman Lyon

Frances Conroy ... Miss Greythorne

James Cosmo ... Dawson

Jim Piddock ... Old George

Amelia Warner ... Maggie Barnes

John Benjamin Hickey ... John Stanton

Wendy Crewson ... Mary Stanton

Emma Lockhart ... Gwen Stanton

Drew Tyler Bell ... James Stanton
Edmund Entin ... Robin Stanton
Gary Entin ... Paul Stanton

Gregory Smith ... Max Stanton
Jordan J. Dale ... Stephen Stanton
Samantha Lawton ... Saleswoman (as Samantha Lawson)

Geoff Bell ... Security Guard #1

Gary J. Tunnicliffe ... Security Guard #2
Maria Miroiu ... Rider's Mother
Sylvester Morand ... Vicar

Mark Donovan ... Fight Promoter
Stephen Evans ... Trickster

Directed by
David L. Cunningham 
 
Writing credits
(WGA)
John Hodge (screenplay)

Susan Cooper (novel "The Dark Is Rising")

Produced by
Jared LeBoff .... executive producer
Marc Platt .... producer
Ron Schmidt .... executive producer
Adam Siegel .... executive producer
 
Original Music by
Christophe Beck 
 
Cinematography by
Joel Ransom (director of photography)
 
Film Editing by
Geoffrey Rowland 
Eric A. Sears  (as Eric Sears)
 
Casting by
Jina Jay  (as Jina Jay)
Amanda Mackey Johnson  (as Amanda Mackey)
Cathy Sandrich  (as Cathy Sandrich Gelfond)
 
Production Design by
David Lee 
 
Art Direction by
Roxana Alexandru 
Bill Crutcher (supervising art director)
Julia Dehoff 
Vlad Vieru 
 
Set Decoration by
Liz Griffiths 
Steve Oakes 
Kate Venner 
 
Costume Design by
Vin Burnham  (as Vinilla Burnham)
 
Makeup Department
Jana Carboni .... makeup artist
Gabi Cretan .... makeup artist: second unit (as Gabriela Cretan)
Elisabetta De Leonardis .... hair stylist
Andreea Dumitrescu .... additional hair stylist
Jennifer Hegarty .... makeup artist
Catherine Heys .... head makeup designer
Pauline Heys .... head makeup designer
Ada Radu .... additional makeup artist
Alina Stefan .... assistant makeup artist
Lisa Tomblin .... chief hair designer
Clara Tudose .... hair stylist: second unit
Gary J. Tunnicliffe .... special makeup effects designer
Carla Vicenzino .... makeup artist
Ana Andrei .... makeup assistant (uncredited)
 
Production Management
Charlotte Ashby .... production manager
Margret H. Huddleston .... production supervisor (as Margaret Huddleston)
Dinu Calin Ionescu .... production manager: second unit (as Dinu Ionescu)
Gabriel Popescu .... production manager (as Gabi Popescu)
Ron Schmidt .... unit production manager
Andreea Stanculeanu .... executive in charge of production
 
Second Unit Director or Assistant Director
Ileana Anghel .... first assistant director
Joel Angyal .... third assistant director
William Booker .... first assistant director: second unit
Brett Botula .... second assistant director
Ana Maria Bulata .... second assistant director: second unit (as Ana Bulata)
Matt Carver .... first assistant director: insert unit (as Matthew Carver)
Matthew J. Clark .... first assistant director
Simona Dinu .... second assistant director
Ben Dixon .... second assistant director
Florin Filipescu .... second second assistant director
Mircea Hategan .... first assistant director: second unit
Cristi Hulea .... third assistant director
Mihaela Mihai .... third assistant director
Pierre Ouellet .... first assistant director: second unit
Samar Pollitt .... second second assistant director
James E. Price .... second unit director
Marcel Saumure .... second assistant director
Keith Hlady .... co-second unit director (uncredited)
Stefan Petcu .... additional assistant director (uncredited)
Ruxandra Slotea .... second assistant director (uncredited)
 
Art Department
Stelian Anghelescu .... set dressing buyer
Ion Ariciu .... swing gang
Oana Babes .... art department coordinator
Marian Badea .... swing gang
Cristian Baluta .... assistant property master (as Cristi Baluta)
Ciprian Batranu .... stand-by props: second unit
Andrew Bennett .... assistant art director
Gabi Beslin .... swing gang
Iulian Bostanaru .... construction coordinator
Iulian Bostanaru .... construction foreman
Neal Callow .... stand-by art director
Mauricio Carneiro .... assistant graphic designer
Adrian Constantin .... propmaker
Laura Conway-Gordon .... petty cash buyer (as Laura Conway Gordon)
Will Coubrough .... set designer
Radu Covalciuc .... swing gang
Cristian Covataru .... stand-by painter
Vraciu Eduard Daniel .... construction coordinator
Peter Davis .... senior supervising painter
Nicola De Fresnes .... set dressing buyer (as Nicola Defresnes)
Silviu Dima .... production buyer
Sean Downey .... dressing props
Dean Fisher .... stand-by props
Gordon Fitzgerald .... property master
Bruce Gallup .... scenic designer
Florin Gavrila .... scenic painter
Andrew Golding .... construction coordinator
Rosie Goodwin .... assistant graphic designer
Kate Grimble .... set designer
Hayley Guiheen .... petty cash buyer
Jane Harwood .... set designer
Lee Hedges .... property hand
Mark Hedges .... prop storeman
Mircea Huiban .... production buyer
Nicolae Ionel .... swing gang (as Ionel Niculae)
Florian Ionita .... swing gang
Gary Jopling .... assistant art director
Dougie Lankston .... property hand (as Douglas Lankston)
Paula Lazaroni .... props painter
Eduardo Lima .... graphic designer
Ben Lobb .... senior supervising painter
Mihail Lupu .... painter and sculptor
Bao-Uy Luu .... graphic artist
Magdalena Marasescu .... construction foreman
Constantin Marian .... propmaker
Florin Matache .... swing gang
Nick Milner .... stand-by props
Kay Mitchell .... petty cash buyer
Roy Monk .... scenic artist
George Nisipeanu .... propmaker
Ionel Palie .... propmaker
Ionel Palie .... swing gang
Alex Parvan .... art department runner
Ion Parvu .... swing gang
Marian Paun .... swing gang
Steve Payne .... dressing props (as Steven Payne)
John Pinkerton .... senior supervising painter
Martin Pista .... propmaker
Heather Pollington .... assistant graphic designer
Adrian Popa .... property master (as Adi Popa)
Aurel Popescu .... construction foreman
Ionut Popescu .... greens person
Doina Repanovici .... set designer
Serban Rotariu .... assistant art director
Razvan Rusnacu .... swing gang
Geaniloni Sandru .... scenic painter
Colin Smith .... dressing props
Lance Smith .... senior supervising painter
Titi Staicu .... swing gang
Gina Stancu .... assistant set decorator
Ionut Stelian .... stand-by carpenter (as Silian Ionut)
Gert Stevens .... concept artist
Sebastian Sue .... model maker
Monica Timofte .... assistant art director
Mihai Titoiu .... storyboard artist
Marius Trandafir .... swing gang
Nicolae Trandafir .... propmaker (as Trandofir Nicolae)
Ion Tudor .... construction foreman (as Tudor Ion)
Alexandra Botoi Tudorache .... assistant set decorator (as Alexandra Tudorache)
George Uteanu .... swing gang
Matthew Walker .... scenic artist
Norman Walshe .... concept artist
Peter Wright .... signwriter
Daniel Alexandru .... sculptor: All Deco International (uncredited)
Catrinel Balaban .... assistant to construction coordinator (uncredited)
Laurel Bergman .... set designer (uncredited)
Andrew Li .... assistant art director: reshoots (uncredited)
Liviu Marcu .... sculptor: All Deco International (uncredited)
Eusebiu Sirbu .... scenic artist (uncredited)
 
Sound Department
Michael Axinn .... adr editor (as Mike Axinn)
Benjamin Beardwood .... dialogue editor (as Bem Beardwood)
David Betancourt .... foley mixer: post-production (as Dave Betancourt)
David Burk .... assistant sound editor
David V. Butler .... dialogue editor (as David Butler)
Scott Curtis .... foley editor
Geoff Ethridge .... sound engineer
Dawn Fintor .... foley artist: post-production
Magda Fulga .... sound assistant
Keith A. Garcia .... production sound mixer
David Giammarco .... sound mixer
Tim Gomillion .... sound recordist: post-production
Warren Hendriks .... sound effects editor
Craig Henighan .... sound designer
Craig Henighan .... sound supervisor
Larry Hopkins .... layback sound mixer (uncredited)
R.J. Kizer .... adr supervisor
Eric A. Larsen .... sound production assistant
John A. Larsen .... sound supervisor
Ai-Ling Lee .... sound effects editor (as Ai Ling Lee)
David Lucarelli .... adr recordist: post-production
Liviu Lupsa .... cable person
Helen Luttrell .... dialogue supervisor
Paul Massey .... sound mixer
Chuck Michael .... sound effects editor
Marius Militaru .... second unit
John Morris .... sound effects editor
Peter Murphy .... boom operator (as Pete Murphy)
John Murray .... foley supervisor
Mark Pappas .... foley editor
Erin Michael Rettig .... sound engineer (as Erin Rettig)
Charleen Richards .... adr mixer: post-production (as Charleen Steeves)
Dennis Rogers .... sound recordist: post-production
William Stein .... sound re-recording engineer: post-production (as Bill Stein)
Alicia Stevenson .... foley artist: post-production
Jason Tuttle .... assistant sound editor
Cristian Deliu .... additional sound mixer: second unit (uncredited)
John Soukup .... sound transfer (uncredited)
 
Special Effects by
Nick Allder .... special effects coordinator
Tony Auger .... special effects floor supervisor
Florin Bivolaru .... special effects technician
Jonathan Bullock .... special effects technician
Jeff Clifford .... special effects workshop supervisor (as Jeffrey Clifford)
Christopher Dooly .... special effects makeup
Sorin Griscau .... special effects technician
Peter Haran .... special effects technician
Stephen Hutchinson .... special effects floor supervisor (as Steve Hutchinson)
Gigi Iacob .... special effects technician
Nick Joscylene .... special effects technician (as Nick Joscelyne)
Liviu Lungu .... special effects technician
Radu Marin .... special effects technician
Kevin Mathews .... wire effects supervisor
Florin Mihailescu .... special effects technician
Luke Murphy .... special effects technician
Adrian Nica .... special effects technician
Ceri Nicholls .... special effects technician
Gheorghe Papa .... special effects technician
Adrian Popescu .... special effects coordinator
Mark Roberts .... special effects workshop supervisor
Andreea Tanase .... special effects coordinator
George Tudoran .... special effects technician
Mihai Tudoran .... special effects technician
Kevin Wescott .... special effects technician
Kevin Carter .... special effects contact lenses (uncredited)
Clive R. Kay .... special effects contact lenses (uncredited)
Attila Vaski .... special effects reshoots (uncredited)
 
Visual Effects by
Robert Adams .... visual effects: R!OT
Tom Allen .... visual effects: Digital Domain
Ted Andre .... visual effects: Digital Domain
Michael Angelo .... visual effects: R!OT
Austen Armus .... visual effects: Digital Domain
Oliver Arnold .... visual effects: R!OT
Joshua Arsenault .... visual effects plate coordinator
Jennifer Avery .... visual effects: R!OT
Jesse Balodis .... digital artist: Rising Sun Pictures
Alison Middaugh Barger .... visual effects: R!OT (as Alison Middaugh)
Phil Barrenger .... digital artist: Rising Sun Pictures
Gary E. Beach .... visual effects data collector (as Gary Beach)
Joel Behrens .... visual effects: Digital Domain
Karel Benes .... visual effects data collector
Dennis Berardi .... visual effects: Mr. X
Niki Bern .... visual effects: Digital Domain
John Berri .... visual effects editor
Nafees Bin Zafar .... visual effects: Digital Domain
Matthew Bramante .... visual effects: Digital Domain
Jared Brient .... visual effects: Hydraulx
Kelly Bumbarger .... digital compositor
Ben Campbell .... digital artist: Rising Sun Pictures
Daniel Chavez .... visual effects: Digital Domain
Andy Chopping .... photographer
Ovidiu Cinazan .... visual effects: Mr. X
Simon Clarke .... digital artist: Rising Sun Pictures
Daniel Aristoteles Collins .... systems/operations: Rhythm & Hues
Tim 'Timco' Conway .... visual effects: R!OT (as Tim Conway)
Cameron Coombs .... visual effects: Hydraulx
Joshua Cordes .... visual effects: Hydraulx
Shelley Larocca Courte .... visual effects: Digital Domain
Daniel Craemer .... visual effects: R!OT
Brandon Davis .... visual effects: Digital Domain
Shad Davis .... visual effects coordinator
Mark Edwards .... visual effects: R!OT
Sam Edwards .... visual effects: Hydraulx
Stephen Evans .... digital artist: Rising Sun Pictures (as Steve Evans)
David Fix .... senior systems administrator: Mr. X Inc
Lianne Forbes .... digital artist: Rising Sun Pictures
Dustin Foster .... visual effects: R!OT
Raffaele Fragapane .... digital artist: Rising Sun Pictures
Antonio Freire .... visual effects: Digital Domain
Robert A.D. Frick .... visual effects: Digital Domain (as Robert Andrew David Frick)
Navjit Singh Gill .... visual effects: Digital Domain (as Navjt Gill)
Victor Glushchenko .... animator
Omar Gudjonsson .... visual effects: Mr. X
Miguel A. Guerrero .... visual effects artist
Annu Gulati .... visual effects: Mr. X
Jamie Hallett .... visual effects: R!OT
Lindsay Hallett .... visual effects: R!OT (as Lindsay Burnett)
Sam Hancock .... digital artist: Rising Sun Pictures
Ian A. Harris .... visual effects: Digital Domain
Jessica Harris .... visual effects: Digital Domain
Josh Hatton .... visual effects: Hydraulx
Claas Henke .... visual effects: Digital Domain
Tulio Hernandez .... visual effects: Hydraulx
Richard Hirst .... visual effects: Hydraulx
Sam Hodge .... digital artist: Rising Sun Pictures
Christopher Holsey .... scan record supervisor
Victoria Holt .... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Chia-Chi Hu .... visual effects: Digital Domain
Sorin Ilie .... visual effects production assistant
Atsushi Imamura .... visual effects: Hydraulx
Aruna Inversin .... visual effects: Digital Domain
Marco Iozzi .... digital artist: Rising Sun Pictures
Yasamin Ismaili .... visual effects: Hydraulx
David P.I. James .... visual effects producer: Digital Domain (as David James)
David P.I. James .... visual effects: Digital Domain (as David James)
Montu Jariwala .... data integration artist
Michael Johnson .... visual effects: R!OT
David Jones .... visual effects: R!OT (as David M.V. Jones)
Dennis Jones .... digital artist: Rising Sun Pictures
Nikos Kalaitzidis .... visual effects: Digital Domain
Evan Kantor .... visual effects: R!OT
Jeff Kim .... visual effects: Digital Domain
Tim Kings-Lynne .... digital artist: Rising Sun Pictures
Lawrence Klein .... visual effects: Digital Domain
Jamal Knight .... digital artist: Rising Sun Pictures (as Jason Knight)
Anthony Kramer .... visual effects: R!OT
Karen Kriss .... visual effects: Mr. X
Phillip Lang .... visual effects: Mr. X (as Phillip Lange)
Chris LeDoux .... visual effects: R!OT
Ethan Lee .... visual effects: Mr. X
Kent Lidke .... visual effects: Digital Domain
Erik Liles .... visual effects supervisor: Hydraulx
Jo Lockman .... visual effects: Digital Domain
Ryan Lorie .... supervising matchmoving artist: Hydraulx
Rachel A. Mariscal .... visual effects: Digital Domain
Megumi Matsuoka .... visual effects: Hydraulx
Bruno Mattarollo .... systems administrator: Rising Sun Pictures
Todd Maugh .... visual effects: Digital Domain
Robert McDougall .... visual effects coordinator: Rising Sun Pictures
Erika A. McKee .... visual effects: R!OT (as Erika McKee)
Bradley McLaughlin .... visual effects: Hydraulx
Michael Meagher .... visual effects: Hydraulx (as Tony Meagher)
Alex Meddick .... visual effects coordinator: Rising Sun Pictures
Jaymie Miguel .... visual effects: R!OT
Stephen Mitchell .... visual effects: R!OT
Marc Morissette .... visual effects: Digital Domain
Kanae Morton .... visual effects: R!OT
Jihyun Nam .... visual effects: Digital Domain
Jonathan O'Brien .... visual effects production assistant
Hiroyuki Okubo .... visual effects: R!OT
Kym Olsen .... visual effects: Digital Domain
Ben Paschke .... digital artist: Rising Sun Pictures
Dan Patterson .... visual effects: Digital Domain
Andrew A. Paules .... visual effects: Digital Domain (as Andrew Paules)
Chris Payne .... visual effects: Hydraulx
Russell Pearsall .... visual effects: Hydraulx (as Russell 'Riggins' Pearsall)
Nicolas Petit .... digital artist: Rising Sun Pictures
Long-Hai Pham .... visual effects: Hydraulx
Franco Pietrantonio .... visual effects: Digital Domain
Peter Plevritis .... visual effects: Digital Domain
Kelly Port .... visual effects supervisor
Phillip Prahl .... visual effects: Digital Domain
James E. Price .... visual effects supervisor
Thomas Reppen .... visual effects: Digital Domain
Ben Roberts .... digital artist: Rising Sun Pictures
Stephanie Rogers .... visual effects: Digital Domain (as Stephanie Murphy)
Karl Rogovin .... 3D Coordinator: Hydraulx
Vishal Rustgi .... rotoscope artist
Olivier Sarda .... visual effects: Digital Domain (as Oliver P. Sarda)
Som Shankar .... visual effects: Digital Domain
Betty Shaw .... systems administrator: Rising Sun Pictures
Ben Simons .... visual effects: Mr. X Inc.
Greg Souers .... visual effects: Hydraulx
John C. Sparks .... visual effects: Hydraulx (as John Sparks)
Jamie Stevenson .... visual effects producer
Florian Strobl .... visual effects: Digital Domain
Max Stummer .... digital artist: Rising Sun Pictures
Åsa Svedberg .... visual effects: R!OT
Michael Taylor .... production executive: RIOT
John Textor .... executive: Digital Domain
Richard Thwaites .... visual effects coordinator: Rising Sun Pictures
Alexander Tirasongkran .... visual effects: R!OT (as Alex Tirasongkran)
Zachary Tucker .... visual effects: R!OT (as Zach Taylor)
Les Turner .... digital artist: Rising Sun Pictures
Alfred Urrutia .... visual effects: Digital Domain
John van Leeuwen .... systems administrator: Rising Sun Pictures
Beck Veitch .... digital artist: Rising Sun Pictures
Brian Ward .... digital artist: Rising Sun Pictures
Ben Warner .... digital artist: Rising Sun Pictures
Keith Weilmuenster .... visual effects: Digital Domain
Aaron Weintraub .... visual effects: Mr. X
Chris Wells .... visual effects: Hydraulx (as Chris 'th' Wells)
Fiona Campbell Westgate .... visual effects: Mr. X
James Whitlam .... visual effects executive producer: Rising Sun Pictures
Andy Wilkoff .... visual effects: R!OT (as Andrew Wilkoff)
Dan Wills .... digital artist: Rising Sun Pictures
Ned Wilson .... lead compositor: Riot
Jonathan Wiseman .... visual effects: Digital Domain
Martin Wiseman .... visual effects producer: Rising Sun Pictures
Gregory Yepes .... visual effects supervisor: Rising Sun Pictures
Kyle Yoneda .... visual effects: Mr. X
Lisa Yu .... visual effects: Digital Domain
Jens Zalzala .... visual effects: Digital Domain
J. Felipe Zamora .... visual effects production assistant
Jarrod Avalos .... matchmove artist (uncredited)
Barb Benoit .... digital compositor (uncredited)
Kristy Blackwell .... digital compositor (uncredited)
John Bozzalla .... manager of production services (uncredited)
Jeff Briant .... visual effects production assistant: Mr X Inc. (uncredited)
Shannan Burkley .... matte painter (uncredited)
Jeff Capogreco .... digital effects artist (uncredited)
Dan Carnegie .... visual effects animator: Mr. X Inc. (uncredited)
Erik Charlebois .... visual effects artist: Mr. X (uncredited)
Patrick Clancey .... digital opticals (uncredited)
Chad E. Collier .... scanning and recording operator: Digital Domain (uncredited)
Janice Barlow Collier .... dustbuster: Digital Domain (uncredited)
Andrew M. Collins .... matchmove artist (uncredited)
Matthew Collorafice .... digital compositor (uncredited)
Rob Del Ciancio .... digital compositor: Mr. X Inc (uncredited)
Michael Dillon .... digital intermediate assistant producer (uncredited)
Laura Dittmann .... visual effects production assistant (uncredited)
Gregory Duncan .... production assistant: Digital Domain (uncredited)
Peter Dydo .... animator (uncredited)
Nicholas Elwell .... visual effects production assistant (uncredited)
Rand Geiger .... visual effects production assistant (uncredited)
Matt Glover .... visual effects production assistant (uncredited)
Jason Gougeon .... digital artist: Mr. X Inc. (uncredited)
Leonard F.W. Green .... animator (uncredited)
Amanda Hampton .... pipeline engineer (uncredited)
Jeff Heusser .... visual effects (uncredited)
Timo Huber .... digital compositor (uncredited)
Zack Judson .... digital artist (uncredited)
Daniel Kruse .... tracker (uncredited)
Mai-Ling Lee .... digital artist (uncredited)
Shun Sing Edward Lee .... digital compositor (uncredited)
Duncan Lees .... head of 3D services: Plowman Craven and Associates (uncredited)
Didier Levy .... senior lighter (uncredited)
Adam Lisagor .... compositor: Hydraulx (uncredited)
Laurence Lok .... compositor: R!OT (uncredited)
Sean Looper .... pipeline architect: R!OT (uncredited)
Justin Louis .... 3D camera tracker (uncredited)
Thomas Mathai .... data manager (uncredited)
Scott Michelson .... visual effects executive producer (uncredited)
Jaideep Mohan .... digital compositor (uncredited)
Young Joon Mok .... digital compositor (uncredited)
Vinh Nguyen .... digital compositor (uncredited)
Tom Piedmont .... dustbusting lead (uncredited)
David Pritchard .... visual effects (uncredited)
Chris Radcliffe .... CG artist (uncredited)
Matt Ralph .... digital artist (uncredited)
Lance Ranzer .... paint/roto artist: Digital Domain (uncredited)
Dominic Remane .... lighting lead: Mr X (uncredited)
Paul Runyan .... visual effects (uncredited)
Matt Schofield .... matte painter (uncredited)
Carolyn Shelby .... digital effects artist (uncredited)
Danita Slaughter .... digital opticals editor (uncredited)
Brad Smith .... render I/O administrator (uncredited)
Shuichi Suzuki .... cg modeler (uncredited)
James Sweeney .... digital artist (uncredited)
David Thompson .... digital compositor (uncredited)
Shigeharu Tomotoshi .... CG artist (uncredited)
Jean-Philippe Traoré .... Flame artist: Mr. X (uncredited)
Adam Trowse .... render wrangler (uncredited)
Armando Velazquez .... digital compositor (uncredited)
Yoshiya Yamada .... visual effects (uncredited)
 
Stunts
Per Olof Andersson .... stunt performer: jomsvikings
Roxana Andronescu .... stunt performer
Christian Bech .... stunt performer: jomsvikings
Omar Bhatti .... stunt performer: jomsvikings
Aurel Boata .... stunts
Troy Brown .... stunt coordinator
Philip Burthem .... fight coordinator: jomsvikings
Loui Byberg-Christiansen .... stunt performer: jomsvikings
Artimon Catalin .... stunt double
Francesco Chinchella .... stunt performer: jomsvikings
Florian Ciprian .... stunt double
David Cronnelly .... wire stunts: motion control unit
Bjørn Dahl .... stunt performer: jomsvikings (as Bjarne Dahl)
Mihai Danciu .... stunts
Ciprian Dumitrascu .... stunt coordinator: Romania
Carl Edmonds .... stunt performer: jomsvikings
Jerker Fahlström .... stunt performer: jomsvikings
Calin Ferezan .... stunts
Luminita Filimon .... stunt double
Marius Florian .... stunt performer
Marius Florian .... stunt rigging coordinator
Razvan Gheorghiu .... stunts
Igor Gorewicz .... stunt performer: jomsvikings
Dean Hobbs .... stunt performer: jomsvikings
Matthew Hobbs .... stunt performer: jomsvikings
Vlad Iacob .... stunts
Mihai Iliescu .... stunts
Helgi Marteinn Ingason .... stunt performer: jomsvikings
Mihai Ionita .... stunts
Kevin L. Jackson .... utility stunts
Ralf Koch .... stunt rigger
Harald Juul Kristensen .... stunt performer: jomsvikings
J.J. Makaro .... stunt coordinator
Kevin Matthews .... wire stunts coordinator: motion control unit
Jimmy Nielsen .... stunt performer: jomsvikings
Mihaela Elena Oros .... stunt double
Adam Osborn .... stunt performer: jomsvikings (as Adam R. Osborn)
Daniel Pasleaga .... stunt performer
Nikolai Pedersen .... stunt performer: jomsvikings
Ben Pickersgill .... wire stunts: motion control unit
Carmen Preda .... stunt double
Hafsteinn Pétursson .... stunt performer: jomsvikings (as Halfsteinn Kuld Pétursson)
Mark Roberts .... stunt performer: jomsvikings
Florea Sebastian .... stunt double
Michael Sharp .... wire stunts: motion control unit
Bárður Smárason .... stunt performer: jomsvikings (as Bardur Smarason)
Florin Stancu .... stunts
Nicolae Stoica .... stunts
Tom Struthers .... wire stunts: motion control unit (as Thomas Struthers)
Jules Sylvester .... utility stunts
Gary J. Tunnicliffe .... stunt performer
Stanislaw Wdowczyk .... stunt performer: jomsvikings
Dorin Zaharia .... stunt performer
Gabi Burlacu .... stunts (uncredited)
Maria-Antoaneta Tudor .... stunt performer (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Dragos Agavriloaie .... company electrician: insert unit
Cristian Aleman .... company electrician: second unit
David Appleby .... still photographer
Lupsa Armand .... rigging gaffer (as Armand Lupsa)
Dragos Badea .... camera trainee
Andrei Badescu .... company grip
Chas Bain .... director of photography: insert unit
Iain Baird .... camera operator
Daniel Balteanu .... company electrician
Sam Barnes .... first assistant camera: second unit (as Samuel Barnes)
Peter Battistone .... first assistant camera
Bogdan Becleanu .... company grip: second unit
Ian Bird .... key grip
Toni Cartu .... camera operator (as Tony Cartu)
Valentin Cenusa .... company grip: insert unit
Catalin Ciobanu .... company electrician
Radu Cioplea .... camera loader (as Radu Cipotea)
Vlad Cioplea .... second assistant camera: second unit
Shaun Cobley .... first assistant camera: insert unit
Mark Company .... electrician: underwater unit
Sandu Constantin .... company electrician
Daniel Cosor .... rigging electrician
Vlad Cosor .... rigging electrician
Marian Costea .... company electrician: second unit
Andrei Cretan .... second assistant camera: second unit
Cristina Cretu .... assistant video assist operator
Sean Elliott .... first assistant camera
Catalin Enache .... company grip
Marian Ene .... key grip: second unit
Leonardo Fanone .... gaffer: second unit (as Leo Fanone)
Ion Florea .... generator operator
Kevin Fraser .... key grip: UK
Octavian Golgot .... rigging key grip (as Tavi Golgot)
Bebe Guta .... camera loader
Josh Harmsworth .... second assistant camera: second unit
Keith Hlady .... director of photography: second unit
Marian Iancu .... generator operator (as Iancu Marian)
Cristian Igna .... company electrician: second unit
Adsrian Ion .... rigging electrician
Sorin Ionescu .... video playback technician
Marius Ivascu .... camera operator
Leigh Jenkins .... second assistant camera
Paul Legall .... technocrane technician
James Lewis .... camera loader: underwater unit
Balea Liviu .... gaffer: insert unit (as Liviu Balea)
Cristi Lupu .... key grip: insert unit
Ionut Lupulescu .... first assistant camera
Juliana Malucelli .... assistant to still photographer
John Marzano .... camera operator: aerial unit (as John Si San Marzano)
Simon Mills .... focus puller: underwater unit
Cristi Moncau .... video playback technician
Martin Nahodil .... video assist operator
Sergiu Dan Nani .... gaffer: second unit
Christopher Newman .... Wescam technical: aerial unit
Catalin Nicolae .... company electrician
George Nicolae .... best boy electric
Florin Niculae .... gaffer
Marian Oboroceanu .... grip
Dan Palter .... second assistant camera: insert unit
Razvan Paslaru .... best boy grip
Marian Paun .... video assist operator: second unit
Vlad Petrescu .... company electrician: second unit
Tim Phillips .... assistant to second camera: UK
Cristi Popa .... company electrician: insert unit
Cornel Popescu .... second assistant camera
Sasha Proctor .... second assistant camera
Dany Racine .... first assistant camera: "a" camera second unit
Sam Renton .... assistant to first camera: UK
Ivan Giany Roberto .... first assistant camera (as Giani Ivan Roberto)
Adrian Sandor .... first assistant camera: second unit
Viorel Sarbu .... company grip: second unit
Craig Scott .... camera intern
Craig Scott .... camera trainee
Beau Sevastos .... best boy grip
Robert Shacklady .... focus puller: underwater unit
Catalin Simioana .... first assistant camera
Octavian Sotir .... second assistant camera
Titi Stan .... assistant video assist operator
Bogdan Stanciu .... camera operator
Sorin Stanciu .... company grip
Aurelian Stoica .... company grip
Catalin Stoica .... company grip
Virgil Stoica .... company electrician: second unit
Mike Valentine .... director of photography: underwater unit
Bogdan Varzaru .... company electrician: second unit
Nicolae Vasile .... company electrician (as Vasile Nicolae)
Lance White .... digital video assist operator: Vancouver
Peter Wilke .... Steadicam operator
Peter Wilke .... camera operator
Peter Wilke .... camera operator: "a" camera
Glyn Williams .... first assistant camera: aerial unit (as J. Glyn Williams)
Daniel Cojanu .... camera operator (uncredited)
Alexandru Durac .... camera operator (uncredited)
Gabriel Nita .... assistant camera (uncredited)
Andrei Radulescu .... second assistant camera: second unit (uncredited)
 
Animation Department
Leo Baker .... animator
Simon Clarke .... animator
Bradley McLaughlin .... animator
 
Casting Department
Heike Brandstatter .... additional casting
Kate Bulpitt .... casting associate: New York
Laura Grosu .... extras casting
Lucinda Johnston .... casting assistant: UK
Coreen Mayrs .... additional casting
Jocelyn E. Thomas .... casting associate: Los Angeles (as Jocelyn Thomas)
Liliana Toma .... extras casting
Christian Kaplan .... executive in charge of casting (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Aurel Alexe .... set costumer
Laurentiu Alexe .... key costumer
Jeeda Barford .... assistant costume designer
Steve Beaumont .... costume illustrator
Simon Brindle .... costume maker and supplier
Adina Bucur .... costume supervisor
Adina Bucur .... wardrobe supervisor
Mariana Bujoi .... costume breakdown artist (as Mari Bujoi)
Eli Calin .... costume assistant
Samantha Cousins .... costume buyer
Louise Egan .... assistant costume designer
Cristina Ghergheli .... costumer supervisor: second unit
Rosie Grant .... local costume buyer
Penny Hadrill .... costume maker and supplier
Jane Hamilton .... assistant costume designer
Gordon Harmer .... costume supervisor
Chelsey Huntley .... costume trainee
Vivienne Jones .... assistant costume designer
Ana Lazar .... set costumer
Andreea Lazar .... set costumer
Abigail Nieto .... costume assistant
Vivian Pavlos .... shopper
Tereza Radu .... set costumer
Morgan Varney .... costume trainee
Anneke Volkers .... costume trainee
Sten Vollmuller .... costume maker and supplier
Joanna Weaving .... costume breakdown artist
Robert Worley .... assistant costume designer
 
Editorial Department
Roger Barton .... additional editor
Jacqueline F. Bisbano .... first assistant editor (as Jackie Bisbano)
Conrad Buff IV .... additional editor (as Conrad Buff)
Gary Burritt .... negative cutter
George Chavez .... color timer
Michael Hatzer .... digital intermediate colorist: Efilm (as Mike Hatzer)
Bryan M. Horne .... additional editor (as Bryan Horne)
Mark 'Jonesy' Jones .... editorial production assistant
Mark 'Jonesy' Jones .... post-production assistant (as Mark Brazley)
Mike Kennedy .... digital intermediate producer: Efilm
Devon Miller .... digital intermediate conformist: Efilkm
Steve Sahagun .... first assistant editor
Megan A. Sears .... apprentice editor
Christian Stoica .... assistant editor: Romania (as Cristi Stoica)
 
Music Department
Phillip Blackford .... score mix technician
Fernand Bos .... music editor
Leanna Brand .... vocal contractor
Bryan Carrigan .... sample programmer
Jez Colin .... music studio assistant
Lindsay Fellows .... executive in charge of music
Matt Franko .... music preparation
Rick Giovinazzo .... orchestrator
M.B. Gordy .... musician: Percussion
Richard Grant .... auricle operator
Patrick Houlihan .... music supervisor
Kevin Kliesch .... orchestrator
Tim Lauber .... music score recordist
Larry Mah .... digital score recordist
Jake Monaco .... score coordinator
Mike Nowak .... conductor
Francesco Perlangeli .... scoring stage manager
Victor Pesavento .... music preparation
Peter Rotter .... orchestra contractor
Steven L. Smith .... music preparation
Denis St. Amand .... score recording engineer
Tom Steel .... scoring stage manager
Casey Stone .... music score recordist
Casey Stone .... music scoring mixer
Terry Wilson .... music editor: temp
The Women on the Los Angeles Master Chorale .... musicians: choir
Nima Fakhrara .... intern: music department (uncredited)
 
Transportation Department
Dragos Barbacioru .... transportation captain
Sorin Dinu .... transportation coordinator
Nicu Kasza .... picture vehicles coordinator
Damien Lucas .... facilities driver
Ian Westwell .... facilities driver
Simon Jones .... transportation coordinator: UK (uncredited)
 
Other crew
S. Neka Aipolo .... set production assistant
Andreea Apostol .... accounting clerk
Eric Artell .... adr loop group
Andra Barbuica .... script supervisor
Ota Bares .... animal coordinator: snakes and ravens
Bob Beltz .... advisor
Melissa Bickerton .... adr loop group
Adam Bollinger .... production assistant
Benjamin Braff .... production assistant
Heather Callow .... assistant: Mr. Schmidt (as Heather Banta)
Marek Cap .... animal handler: snakes and ravens
Andreea Caranda .... assistant to cast
Mauricio Carneiro .... assistant graphic designer
Kate Clark .... assistant production accountant
Andrew Dalmahoy .... location manager: UK
Iulian Danut .... set production assistant
Kenneth Danziger .... adr loop group
Clifford De Spenser .... dialect coach
Neil Dickson .... adr loop group
Simona Dinu .... script supervisor
Jan Dohnal .... animal handler: snakes and ravens
Julio Ferrario .... creative director: main titles
Lydia Fleming .... director assistant
Ruxandra Ghitescu .... script supervisor: second unit
Johnny Gidcomb .... adr loop group (as John Gidcomb)
Jean Gilpin .... adr loop group
Alan Gilson .... photosonics operator
Ben Gladstone .... location scout: UK
M.K. Gleason .... production accountant (as MK Gleason)
Peter Harcourt .... safety diver: underwater unit
Dana Haspeklove .... animal handler: snakes and ravens
Luke Homeres .... Coordinator: Physical Production - Walden Media
Moira Houlihan .... unit publicist
Sun Young Hwang .... set production assistant
Irina Iancius .... assistant to script supervisor
Irina Iancius .... script supervisor: insert unit
Julian Ion .... set production assistant
Andreea Iordache .... key set production assistant
Amelia Jackson-Gray .... adr loop group
Peter Jelinek .... animal handler: snakes and ravens
Nicu Kasza .... animal coordinator
John Kearney .... horse master (as John 'Taz' Kearney)
Peter Lavin .... adr loop group
Stephanie Lelievre .... horse groom (as Styephane Lelievre)
Avi Levy .... production accountant
Joey Levy .... assistant: Mr. Platt
Mariana Lina .... assistant to script supervisor
Marilyn Lindsay .... assistant accountant
Rose Lister .... assistant production accountant
Anne Lockhart .... adr loop group
Radim Macha .... animal handler: snakes and ravens
Andrew Magarian .... acting coach
Sean Mahon .... adr loop group
Martin Mares .... animal handler: snakes and ravens
Razvan Marin .... assistant location manager (as Razvan Paul Marin)
Mariana Mihalache .... assistant production accountant
Mihai Mitrea .... location manager
Mirabela Nedelcu .... assistant production coordinator
Gabriela Cristina Nesterov .... assistant accountant
Paula J. Newman .... adr loop group (as Paula Jane Newman)
Daniel A. Nietz .... set production assistant
Nikki Nietz .... assistant: Mr. Cunningham
Stephen North .... ground safety coordinator: aerial unit
Gabi Pavlov .... extras coordinator
Ariana Pendiuc .... assistant to cast
Alina Petrini .... assistant production coordinator
Dorina Popa .... assistant production accountant
Sanda Popescu .... production coordinator
Moira Quirk .... adr loop group
Adrian Radulescu .... set production assistant
Razvan Radutiu .... assistant location manager
Ralph Ramsden .... photosonics operator
Jade Ramsey .... adr loop group
Alexandrescu Razvan .... production assistant
Mihai Reti .... rescue diver
Darren Richardson .... adr loop group
Catalina Roata .... translator: construction
Kevin Rosenberg .... assistant: Mr. Platt
Tanya Ruby .... assistant production coordinator: Romania
Jean-Marc Rulier .... 3D scanning specialist
Catherine Russell .... production coordinator
Karissa Schrock .... set production assistant
Barsan Sergiu .... assistant: Mr. Cunningham (as Sergiu Barsan)
Alan Shearman .... adr loop group
Lily Smith .... production assistant
Jason Solari .... assistant to script supervisor
Thomas Sparks .... set production assistant
Elizabeth Speckman .... assistant production accountant
Stepan Spirk .... animal handler: snakes and ravens
Gia Maria Sporea .... assistant to cast (as Gia Sporea)
Radu Stoenescu .... accounting clerk
Mihail Stovicek .... animal handler: snakes and ravens (as Michal Stovicek)
Petr Straka .... animal handler: snakes and ravens
Leo Sumlea .... dog handler
Jules Sylvester .... snake consultant
Hudson Thames .... adr loop group
Iulian Timofte .... production assistant: second unit
Lucia Toderiuc .... production accountant
Daniel Valenta .... animal handler: snakes and ravens
Françoise Valentine .... coordinator: underwater unit (as Francoise Valentine)
Jarik Van Sluijs .... creative director: main titles
Jan Vocelka .... animal handler: snakes and ravens
Diz White .... adr loop group
Matthew Wolf .... adr loop group
Pamela B. Green .... main title producer (uncredited)
Wendy Herron .... studio teacher (uncredited)
Dan Kuzmenko .... assistant location manager (uncredited)
Kimberly Rach .... production executive (uncredited)
Andy Stephens .... aerial operations manager: Flying Pictures Ltd. (uncredited)
Fleur Western .... key office production assistant: reshoots (uncredited)
Barney Wrightson .... aerial operations assistant: Flying Pictures Ltd (uncredited)
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG for fantasy action and some scary images
Runtime:
99 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:13 | Australia:PG | Brazil:Livre | Canada:PG (Alberta/British Columbia/Manitoba/Nova Scotia/Ontario) | Canada:G (Quebec) | Finland:K-11 | France:U | Germany:12 | Ireland:12A | Malaysia:U | New Zealand:PG | Peru:PT | Portugal:M/12 | Singapore:PG | South Korea:12 | Switzerland:10 (canton of Geneva) | Switzerland:10 (canton of Vaud) | Taiwan:PG-12 | UK:12A | USA:PG (certificate #43658)

Did You Know?

Trivia:
Alexander Ludwig also plays the role of twin brother Tom, but isn't credited for this role.See more »
Goofs:
Continuity: In the scene where the snow comes through his window in his room in the attic at 13:42, the crow's feather is clearly covered quite a bit with snow in the close-up shot at 13:51. But when he picks it up at 13:54, there is no snow around. This is most readily seen in the full screen version.See more »
Quotes:
[first lines]
Paul Stanton:Hey man, let's get out of here.
Robin Stanton:School is out.
James Stanton:What's up, little brother? I gotta catch up with the twins.
Gwen Stanton:Hi Will.
Will Stanton:Come on, Gwen. Let's go.
See more »
Movie Connections:
References Bridge to Terabithia (2007)See more »
Soundtrack:
The SeekerSee more »

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.
53 out of 86 people found the following review useful.
Oh dear what a waste....., 15 October 2007
Author: philwho-2 from United Kingdom

Like many it seems I dreamt of seeing The Dark is Rising on the big screen. Such depth, such scope. With such a true adaptation of the narnia classic already achieved I couldn't wait to view the trailer.... Oh dear oh dear oh dear. Is this really based on Susan Coopers book? What I remember as a powerful novel, full of magic, good versus evil and suspense bears no resemblance to the movie. What a waste of time and effort.

I can't believe for one moment that Susan Cooper has authorised this movie which is supposed to be based on her book. I just hope that people new to this series will want to read the books if the first taste they have is this abysmal looking film.

It seems the studio which produced this film have come up with the golden goose egg of formulas for those too stupid to appreciate the myths and legends in the book. Of course they would change his name from Jack to Jaqueline and get rid of the bean stalk for a rocket to the stars. Oh and not to forgot replacing the giant with a basketball player. But hey all in the name of making a quick buck.....

Was the above review useful to you?
See more (158 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for The Seeker: The Dark Is Rising (2007)
Recent Posts (updated daily)User
7th son of 7th son...? dm3588
Am I the only one? bigtony_2361
I DIDN'T hate the film! Meryllevykryza
Legend of the Seeker - which source material 1st used the 'seeker' term? Darkehmen
My hope is that the BBC one day makes a TV adaption of this istara
Is the book worth reading? danjkelley
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
The Forbidden Kingdom Harry Potter and the Sorcerer's Stone Star Wars: Episode VI - The Return of the Jedi Dragonball: Evolution First Blood
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Adventure section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.