Edit
Doomsday (2008) Poster

(2008)

Full Cast & Crew

Directed by 

Neil Marshall

Writing Credits  

Neil Marshall ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Caryn Peterson ...
Adeola Ariyo ...
Emma Cleasby ...
Christine Tomlinson ...
...
Paul Hyett ...
Daniel Read ...
Sergeant #1
...
Stephen Hughes ...
...
...
Nathan Wheatley ...
Cecil Carter ...
...
...
Tom Fairfoot ...
Eloise Cupido ...
Lily Anderson ...
Az Abrahams ...
...
...
...
...
John Carson ...
...
Susan Danford ...
...
...
...
...
Chris Robson ...
...
Darren Morfitt ...
Alessia Ramazzotti ...
Shaamilla Noordien ...
...
...
Sol
...
Riaz Solker ...
...
Porteus Xandau ...
DJ (as Porteus Xandau Steenkamp)
Axelle Carolyn ...
Drop Dead Girl / Podium Marauder #1 (as Axelle Carolyn Marshall)
...
...
Henie Bosman ...
Telamon (as Hennie Bosman)
...
...
Martin Ball ...
Tyrell Kemlo ...
Garry George ...
George Bailey ...
Dermot Brogan ...
Rest of cast listed alphabetically:
Amy Barnes ...
Wild Girl (uncredited)
...
DDS Guard #2 (uncredited)
Kate-Lynn Hocking ...
Marauder (uncredited)
Chris Wilson ...
London Refuge (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jeff Abberley ... executive producer
Julia Blackman ... executive producer
Benedict Carver ... producer
Marc D. Evans ... executive producer
Genevieve Hofmeyr ... supervising producer: South Africa
Trevor Macy ... executive producer
Peter McAleese ... executive producer
Steven Paul ... producer
Carole Sheridan ... executive producer: Scottish Screen

Music by 

Tyler Bates

Cinematography by 

Sam McCurdy ... director of photography

Film Editing by 

Andrew MacRitchie
Neil Marshall

Casting By 

Jeremy Zimmermann

Production Design by 

Simon Bowles

Art Direction by 

Steve Carter ... supervising art director
Susan Collin
David Doran
Jonathan Hely-Hutchinson
Margaret Horspool
Rhian Nicholas
Emer O'Sullivan
Andy Thomson
John Trafford

Set Decoration by 

Mark Auret
Zoe Smith

Costume Design by 

John Norster

Makeup Department 

Orlando Bassi ... wig maker
Lise-Marie Bothma ... makeup assistant: daily (as Lisa-Marie Pansegrouw)
Nikki Brannan ... makeup artist: Glasgow
Axelle Carolyn ... special makeup effects artist
Stuart Conran ... prosthetic makeup artist
Abigail Edwards ... hair assistant / makeup assistant
Raine Edwards ... key hair stylist: second unit South Africa / key makeup artist: second unit South Africa
Kurt Otto Engel ... crowd hairdresser
Jacqueline Fowler ... prosthetic makeup artist
Dan Frye ... makeup effects technician
Nikky Haberle ... contact lens technician
Natalie Hamer ... crowd hairdresser (as Nathalie Hamer)
Zanmarie Hanekom ... key hairdresser
Tahira Herold ... hair designer / makeup designer
Teressa Hill ... wig designer: Ms. Rona Mitra
Paul Hyett ... special makeup effects artist / special makeup effects designer
Kristyan Mallett ... special makeup effects artist
Liz Olivier ... makeup artist
Lizette Olivier ... hair assistant / makeup assistant
Cara Parry ... prosthetic trainee technician
Emma Sheldrick ... hair stylist: second unit London / makeup artist: second unit London
Vivienne Simpson ... hair stylist: Glasgow
Rochelle Sissing ... hair assistant / makeup assistant
Kerry Skelton ... key makeup artist
Mieke Smith ... makeup artist
Simone Stubbs ... crowd hair supervisor / crowd makeup supervisor
Francesca Van Der Feyst ... hair stylist
Juanette Van Der Merwe ... hair stylist: second unit South Africa / makeup artist: second unit South Africa
Lian van Wyk ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Clinton Smith ... makeup effects moldmaker/caster/body impressions (uncredited)

Production Management 

Mally Chung ... unit manager: second unit
Jeanette Haley ... post-production supervisor
Neil Murray ... unit manager
Karen Richards ... production manager
Judy Richter ... production consultant
Ben Rimmer ... production manager
Alan Shearer ... production manager
Beetle Van Graan ... unit manager (as Beatle Van Graan)
Janine van Assen ... production manager: second unit (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Dale Butler ... second assistant director
Stewart Hamilton ... third assistant director: UK second unit
Emily Hobbs ... third assistant director
Sarah Hood ... third assistant director: crowd
Ray Kenny ... second assistant director: UK second unit
Raymond Kirk ... first assistant director: second unit
Carley Lane ... second second assistant director
Bryn Lawrence ... second assistant director: re-shoots
Susie Lee ... third assistant director
Judith Milne ... crowd second assistant director: Scotland
David Pinkus ... third assistant director: crowd
Jack Ravenscroft ... first assistant director
Shamiel Soni ... daily third assistant director: crowd
Jacques Terblanche ... second second assistant director
Nick Thomas ... third assistant director: second unit
Marcelleno Trout ... third assistant director (as Marci Trout)
Christo van Schalkwyk ... third assistant director: second unit
Marc Wolff ... second unit director
Harriet Worth ... second assistant director: Scotland
Trish Wylie ... second assistant director: second unit
Jason Xenopoulos ... second unit director

Art Department 

Igshaan Abdullah ... mechanic
Herbert Adler ... carpentry foreman (as Herbie Adler)
Bongani Apleni ... assistant steel
Alfred Ashivudhi ... brush hand
Will Ayres ... stand-by props: London
Akhona Bambeni ... stand-by painter
David Bastiaans ... head of department carpentry
Sasha Beattie ... set dresser
Xoliswa Gladys Bentshu ... office assistant (as Gladys Bentshu)
Gaby Beyers ... props/sets buyer
Bridget Bird ... fabricator
John Booth ... props
Phil Bowen ... construction manager: Scotland
Justin Bracher ... fabricator
George Brain ... carpentry foreman
Derryn Brigg ... store person
Jamal Cader ... greensman
Moley Campbell ... art department assistant
Chicco Cardoso ... props dresser (as Chico Cardoso)
Nanette Catherine ... prop ager
Renato Chagas ... stagehand
Terry Chicken ... head greensman
Lisa Chugg ... production buyer
Antony Cousins ... construction buyer (as Antony Cousens)
Hazel Crampton ... storyboard artist
Melloney Cunnell ... assistant art director
Catharina Curtis ... art runner
Jacques Daniel ... assistant steel
Julia Dehoff ... assistant art director
Kirk Doman ... props master: second unit
Jake Drummond ... assistant plasterer
Adriana du Toit ... action vehicles coordinator
Annelie du Toit ... fabricator
Etienne du Toit ... action vehicles assistant
Jim Elliott ... property master
Herman Etoka ... stand-by set dresser (as Hermann Ekota Koukiabeka)
Cuan Eveleigh ... stand-by props
Jaeson Finn ... storyboard artist
Matthew Foster ... props: London
Lyall Gardiner ... head of department stagehand
Petre Germishuis ... action vehicles assistant
Gianmarco Giardini ... stand-by painter
Hennie Goddard ... set builder
Nick Gottschalk ... art director: additional photography
Reanne Gray ... model maker
Nicholas Hampton ... stand-by props
Peter Hlongwane ... head painter
Jan Hough ... welder
Mark Hughes ... greens foreman
Graham Inggs ... playback technician
Allan Isted ... stand-by greens
Chris Jacobs ... carpenter
Brendan Jayne ... greensman
Paula Jones ... graphic designer
Paul Kalil ... motion graphics
Clinton King ... playback technician
Leonard Klaas ... assistant carpenter (as Leonard Klass)
Paul Lambie ... props
Dudley Lazarus ... machinist
Coenraad Louw ... fabricator (as Conraad Louw)
Stephan Madonsela ... on-set painter (as Stephen Madonsela) / set painter (as Stephen Madonsela)
Mcebisi Patrick Manase ... junior carpenter (as Patrick Manase)
Geoff Maritz ... leading hand
Victor Mase ... assistant stagehand
Andrew McCarthy ... lead set dresser
Zamaswazi Mdladla ... assistant greens
Josie Minty ... assistant set decorator/buyer
Monde Mkhontwana ... art trainee
Voytec Modrezewski ... draughtsman (as Woyciech 'Voytek' Modrzewski)
David Mofemele ... junior carpenter (as David Mofeleme)
Marion Moncek ... lead fabricator (as Marian Moncek)
Wayne Monyneaux ... stagehand
John Moolenschot ... stand-by carpenter
Matt Mooney ... props
Sue Morrison ... production buyer: additional photography
Keri Murphy ... brush hand
Lawrence Nakana ... fabricator
Thembani Ndulumbaba ... assistant carpenter (as Thembani Ndulumbana)
Olaf Nel ... draughtsman
Rene Nel ... head painter
Masande Neti ... assistant storeman
Mawethu Ashley Ngange ... assistant carpenter (as Ashley Ngange)
Nceba Ntukwana ... fabricator
Thomas Nwethudhana ... brush hand (as Thomas Mwetudhana)
Simone Olivier ... set builder
Kante Ousmane ... assistant greens (as Kante Ousman)
Freddy Patience ... storeman
Vuyo 'Shoes' Peko ... assistant steel (as Vuyo Peko)
Tracy Perkins ... set dresser
Alain Pietersen ... lead welder
Emma Pisano ... art department runner
Clive Pollick ... construction manager
Gigi Potter ... construction administrator
Marius Pretorius ... set painter
Amos Qoba ... assistant carpenter
Martin Rea ... leading hand
Boris Rivett-Carnac ... property master
Felix Robinson ... art runner
Gordon Russell ... carpentry lead hand
Damien Rutherford ... set builder (as Damian Rutherford)
Vicky Sawkins ... painter
Leo Schmutz ... welder
Julio Scholze ... props dresser
Mark Seath ... set builder
Christianna Serra ... ager painter
Cristiana Serra ... painter
Keenan Siljeur ... props assistant
Maeve Slemon ... art department coordinator
Carel Smit ... mechanic
Enoch Spayer ... junior carpenter
Matthew Start ... brush hand (as Matthew Swart)
Sebastin Asong Taku ... brush hand
Brian Thompson ... props assistant
Jan Tooley ... lead welder
Clifford Trollope ... lead fabricator
Nick Turnbull ... property master: London
Johan van der Merwe ... greensman
Mos van der Merwe ... steel foreman
Vosloo Van Der Merwe ... steel foreman
Dene van der Walt ... weapons handler
Michael van Kesteren ... model maker
Kerry van Lillienfeld ... set dresser
Werner van Niekerk ... carpenter
Etienne Janse van Rensburg ... head of department scenic (as Etienne van Rensburg)
Marc van Rensburg ... assistant steel
Louis van Tonder ... greensman
Dana Weiner ... lead fabricator
Sonja Wessels ... set dresser
Alex Wheeler ... head of department steel
Liza Whitehead ... props
Comfort Williams ... assistant welder
Sakhe Xuba ... assistant steel
Douglas Ferguson ... stand-by props (uncredited)
Warren Gray ... props (uncredited)
Jordan R.A. Mills ... props (uncredited)
Greg Staples ... concept artist (uncredited)
Michael van Kesteren ... assistant art director (uncredited)

Sound Department 

Brendan-John Allen ... boom operator
Jason Bennett ... boom operator
Courtney Bishop ... adr recordist
Sandy Buchanan ... adr recordist
Peter Burgis ... foley artist
Paul Carter ... sound designer
Matthew Collinge ... sound supervisor: sound design
Ed Colyer ... foley mixer
James Corless ... sound mix technician
Sebastian Dale ... sound assistant
Mike Dowson ... sound re-recording mixer
Michael J. Fox ... co-adr supervisor
Glen Gathard ... assistant foley mixer
Paul Govey ... sound re-recording mixer
Ashley Haller ... sound mix technician
David C. Hughes ... sound designer
Derek Mansvelt ... production sound mixer
Michael Maroussas ... sound effects editor
Michael Miller ... adr mixer
Gavin Rose ... foley editor
Danny Sheehan ... supervising sound editor
Dave Sloss ... foley artist
Chris Sturmer ... sound consultant: dolby
Mark Verner ... foley editor / foley recordist
Iain Anderson ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Kevin Adcock ... special effects coordinator
Wesley Barnard ... special effects crew
Flip Bester ... special effects technician
Paul Byrne ... special effects technician
Stuart Conran ... prosthetic technician
Mario Duthie ... special effects coordinator
Vesna Giordano ... assistant makeup artist / silicone technician / special effects makeup
Paul Gorrie ... pyrotechnician
David Harris ... special effects supervisor
Graham Hills ... senior special effects technician
Nick Jeffries ... armourer
Stuart Johnson ... rain effects wetting down
Rick Jotle ... special effects: equipment
Clive R. Kay ... special effects contact lenses
Mike Kelt ... minatures
Mickey Kirsten ... special effects supervisor
Craig Leong ... second unit special effects technician
Matt Loader ... special effects technician
Jared Manley ... special effects technician
Luke Marcel ... special effects technician: UK
Vasili Rinquest ... special effects foreman
Dave Roddham ... special effects technician
Roy Squires ... rain effects: Wetting Down
Stuart Wishart ... special effects senior technician
Craig Falco ... special effects assistant (uncredited)
Richard North ... special effects assistant (uncredited)

Visual Effects by 

Diccon Alexander ... digital matte painter: Double Negative
Louie Alexander ... digital compositor: Framestore-CFC
Simon Allmark ... visual effects editor: Double Negative
Oliver Armstrong ... digital artist: The Senate VFX
Nicola Atkinson ... visual effects artist: Double Negative
Matthew Baker ... retouch and restoration: Framestore-CFC
Judy Barr ... digital compositor
David Basalla ... digital artist: Double Negative
Marie-Eve Bedard-Tremblay ... visual effects coordinator
Stuart Bell ... key grip visual effects
Rodrigo Bernardo ... systems engineer
Zachary Bloom ... scanning and recording: Framestore CFC
Benoit Blouin ... digital effects artist
Turea Blyth ... visual effects editorial: Framestore
Clare Brody ... digital intermediate: data operator
Nik Brownlee ... digital compositor: Double Negative
Paul Burke ... scanning and recording: Framestore
Andy Burrow ... scanning & recording manager
Dave Calub ... retouch and restoration: Framestore
Francesca Canducci ... retouch and restoration: Framestore-CFC
Hal Couzens ... visual effects supervisor
Francois Croteau ... digital effects artist
Ciaran Crowley ... sequence lead compositor
Marcello Da Silva ... matchmove artist: Double Negative
Ana Mestre de Almeida Pereira ... compositor: Double Negative (as Ana Mestre) / roto/prep artist: Double Negative (as Ana Mestre)
Keith Devlin ... senior compositor: Machine FX
Jerome Dewhurst ... di engineer
Richard Edwards ... data operator: Framestore CFC
Bruno Fernandes ... digital compositor: Machine FX
Tim Field ... miniatures producer
Eric Fortin ... animator
Carl Gagnon ... lead modeler
Daniel Gaudreau ... digital compositor
Mai Gray ... retouch and restoration: Framestore-CFC
Andy Hague ... visual effects editor
Jerry Hall ... digital compositor
Alistair Hamer ... film mastering engineer
Pete Hanson ... studio manager: double negative
Mick Harper ... digital artist: The Senate VFX
Jeremy Hattingh ... assistant visual effects supervisor: vfxfiles
Adam Hawkes ... digital compositor
Karsten Hecker ... scanning & film recording assistant manager: Framestore CFC
Sarah Hemsley ... visual effects producer: The Senate VFX
Jan Hogevold ... executive producer: framestore di
Pete Howlett ... digital compositor
Catherine Hébert ... digital artist
Lee Ifans ... visual effects editor: Double Negative
John Inch ... retouch and restoration: Framestore-CFC
Ludovic Iochem ... digital matte painter: Double Negative
Yan Jennings ... film mastering engineer
David Johnston ... data operator: Framestore CFC
Jonathan Laborde ... digital effects artist
Bruno-Olivier Laflamme ... digital effects artist
Jean-Francois Lafleur ... digital effects artist
Etienne Laroche ... digital effects artist
Matthew Leach ... studio assistant
Pierre-Simon Lebrun-Chaput ... visual effects artist
Simon Leech ... digital supervisor: The Senate VFX
James Long ... data operator: Framestore CFC
Kevin Lowery ... film mastering engineer
Veronica Marcano ... scanning and recording operator: Framestore
Sean Mathiesen ... miniatures supervisor
Gurel Mehmet ... visual effects art director: Double Negative
Mark Michaels ... visual effects supervisor: Double Negative
Standish Millennas ... visual effects coordinator: Machine
Robert Moodie ... technical director
Ray Moody ... clapper loader: model unit
Thierry Muller ... digital compositor: Double Negative
Peter Olliff ... visual effects editor: Double Negative
Graham Page ... digital compositor
Tilman Paulin ... digital compositor
Aleksandar Pejic ... 3D supervisor: Double Negative
Kim Phelan ... visual effects coordinator: Double Negative
Fred Place ... senior compositor
Vincent Poitras ... digital compositor: Buzz Image Group
Lee Rankin ... scanning and recording: Framestore CFC
David Raymond ... digital effects artist
James Reed ... scanning and recording
Daniel Reeves ... data manager: The Senate VFX
Gareth Repton ... digital artist: The Senate VFX
Laurent-Paul Robert ... visual effects
Matthew Rouleau ... CG supervisor
Gavin Round ... production manager: Digital Lab
Andrew Ryder ... miniatures assistant
Tiago Santos ... digital compositor: Double Negative
Jimmy Saul ... scanning and recording
Foad Shah ... digital compositor: Double Negative
Matthew Shaw ... digital compositor
Asa Shoul ... digital colourist
Sam Spacey ... visual effects line producer: The Senate VFX (as Samantha Spacey)
Nick Stanley ... retouch and restoration: Framestore-cfc
Jim Steel ... digital compositor: Double Negative
Peter Talbot ... visual effects director of photography
Melissa Taylor ... visual effects executive producer
Odean Thompson ... digital compositor: Framestore
Clare Tinsley ... visual effects producer: Double Negative
Kristen Tooley ... digital effects artist
Dan Victoire ... conform editor
Fabrice Vienne ... digital effects artist
Rachel Wright ... digital artist: The Senate VFX
Anton Yri ... digital artist: The Senate VFX
Max Dennison ... concept artist (uncredited)
Kailyn Johnson ... compositor (uncredited)
Taz Lodder ... technical support: Double Negative (uncredited)
Yanick Wilisky ... visual effects producer (uncredited)

Stunts 

Rory Atkinson ... stunt performer
Oliver Bailey ... stunt performer
Arthur Berezin ... stunt performer (as Artur Berezin)
Marlon Braaf ... stunt performer
Vanessa Brierley ... stunt performer
Etienne Changuion ... stunt performer
Nick Chopping ... stunt double: Joshua UK
Malcolm Cochrane ... stunt driver
Jared Cohen ... stunt performer
Jarred de Beer ... stunt performer
Marco de Nobrega ... bike stunts
Carolyn Dean ... stunt performer
John Demetriou ... stunt performer
Karina Demetriou ... stunt performer
Kelly Dent ... stunt double: Cally UK
Johan du Plessis ... stunt performer
Gary Formato ... precision driver
David Garrick ... stunt performer
Garry George ... stunt performer
Theo Gildenhuys ... stunt performer
Louis Gouws ... stunt driver
Alexander Hawkins ... stunt performer
Paul Herbert ... stunt performer
Michelle Heron ... stunt performer
Sean Heron ... stunt performer
David Holmes ... stunt performer
Adam Horton ... assistant stunt coordinator (as Adam 'Weasel' Horton)
Frida Hulten ... stunt performer
Rob Inch ... stunt coordinator: UK / stunt performer
Willie Ireland ... bike stunts
Rowley Irlam ... stunt performer
Zandara Kennedy ... stunt performer
Zorya Kennedy ... stunt performer
Julian Koberman ... stunt performer
Tania Koetzee ... stunt performer (as Tania Coetzee)
Leander Lacy ... stunt performer (as Leander Lacey)
Crispin Layfield ... stunt performer
Maurice Lee ... stunt double: Norton UK
Annick Lenelle ... stunt performer
Cobus Liebenberg ... stunt performer
Pierre Marais ... stunt performer
Kim McGarrity ... stunt performer
Andrew McKenzie ... stunt performer
Jo McLaren ... stunt performer
Cordell McQueen ... stunt coordinator
Peter Miles ... stunt double: Stirling UK (as Peter 'Milesy' Miles)
Voytec Modrezewski ... stunt performer (as Woyciech 'Voytek' Modrzewski)
Anton Moon ... stunt performer
Anneli Muller ... stunt performer
Mark Myron ... bike stunts
Daniel Naprous ... stunt double: Telamon UK / stunt performer
Ray Nicholas ... stunt performer
Brian Nichols ... stunt performer
Brian Nickels ... stunt performer
Gian Palermo ... stunt liaison: SA
Bradley Peterson ... stunt performer (as Bradley Petersen)
Jacques Petiteaud ... stunt performer
Paul Pieterse ... stunt performer
Grant Powell ... stunt performer
Dominic Preece ... stunt performer (as Dominic Preese) / stunt performer / stunts
Tatum Prins ... stunt performer
Redhardt Roets ... precision driver
Craig Sobotker ... stunt driver
Michael Solomon ... stunt performer
Brian Svosve ... stunt performer
Thembaletu Tyutu ... stunt performer
Fleur van Eeden ... stunt double: Eden Sinclair
Morne van Tonder ... stunt performer
Werner Vermaak ... stunt performer
Anton Voster ... stunt performer (as Antoine Vorster)
Patrick John Walton ... stunt performer (as Patrick Walton)
Andy Wareham ... stunt performer
Nick Wilkinson ... stunt performer
Vernon Willemse ... stunt performer
Dermot Brogan ... stunt performer (uncredited)
Nick Chopping ... stunt performer (uncredited)
Dorothy Cole ... stunt double (uncredited)
Francois Grobbelaar ... stunt rigger (uncredited)
Adam Horton ... stunt double: Sol (uncredited) / stunt performer (uncredited)
Jason Hunjan ... stunt performer (uncredited)
Tyrell Kemlo ... stunt performer (uncredited)
John Smith ... utility stunts (uncredited)
Antony Stone ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Susie Allnutt ... still photographer
Stuart Anderson ... central loader
Tom Balogh ... assistant camera
Alan Barnes ... rigging gaffer
Anna Benbow ... first assistant camera: second unit
Giulio Biccari ... director of photography: second unit
Julie Bills ... focus puller: "b" camera
James Blyth ... second assistant camera
Greg Cameron ... key grip
Wailoon Chung ... electrician: second unit
Chris Clarke ... lamp operator
Luke Coulter ... second assistant camera: second unit
Bernett de Wet ... rigging best boy (as Bernie de Wet)
Walter Dlaba ... lamp operator
Mannie Ferreira ... camera operator
Peter Field ... director of photography: second unit
Elroy Gabriel ... lamp operator
Jon Garwes ... first assistant camera
Alan Grayley ... lighting technician
Jean-Pierre Hankins ... best boy electric (as JP Hankins)
Leon Harris ... rigging sparks
James Harrison ... camera trainee
Zane Harrison ... first assistant camera
Zak Katz ... video assist: second unit
Jake Kolnik ... production video assist
Adrian Konstant ... second assistant camera
Stefan R. Krzysiak ... assistant camera
Brett Lamerton ... best boy grip
Adam Liebenberg ... rigging grip
David Louw ... rigging sparks
Susan MacDonald ... camera trainee: second unit
Jacob Mafolo ... grip
Jay Maidment ... still photographer
Lesley Manuel ... lamp operator
John Marzano ... aerial director of photography
Alan Maxwell ... camera operator: Scotland
David McAnulty ... grip
John Mckay ... gaffer
Ossie McLean ... camera operator: second unit
Grant McPhee ... video assist operator
Jefri Meintjes ... assistant video assist
Regan Mitchell ... camera tracking driver
Dean Morrish ... second assistant camera: second unit U.K
Spencer Murray ... first assistant camera: second unit
Alfred Mxathule ... lamp operator
Hickson Mxathule ... rigging sparks
Lennox Ndabula ... lamp operator
Julius Ndakwa ... lamp operator
Christopher Newman ... first assistant camera: aerial unit
Georgi Petkov ... grip
Jonty Pile ... grip
Sarel Pretorius ... Steadicam operator / camera operator
Tatum Roche ... second assistant camera
Keith Saayman ... remote head technician
Chris Shaw ... clapper loader: "b" camera
Keith Smith ... grip / rigging best boy grip
Gay Stallard ... lamp operator (as Guy Stallard)
Andrew Taylor ... gaffer: UK
John Taylor ... Steadicam operator
Barry Tiffin ... lamp operator
Jaco van Niekerk ... rigging key grip
Hermie Venter ... rigging grip (as Harmie Venter)
Jason Venter ... grip
Constant Viljoen ... rigging grip
Adi Visser ... Steadicam: second unit
Martin Ward ... video playback operator: second unit
Glyn Williams ... first assistant camera: aerial unit (as J. Glyn Williams)

Animation Department 

David St-Amant ... animator

Casting Department 

Abigail Barbier ... adr voice casting
Chuck Douglas ... extras casting
Kay Gannon ... extras casting
Sorcha McIlvride ... extras casting assistant
Sean Cameron Michael ... casting assistant: Cape Town, South Africa (as Sean Michael)
J.P. van der Merwe ... extras casting coordinator

Costume and Wardrobe Department 

Gizelle Abrahams ... extras assistant
Susan Barras ... principal key stand-by (as Susan Pollard)
Leigh Bishop ... costume breakdown supervisor
Charl Boettger ... extras stand-by
Clinton Booyse ... main cutter
Lorraine Boyle ... wardrobe daily
Sally Cairney ... costume assistant
Kirsten Dauth ... costume colourist first assistant
Rick de Souza ... principal key stand-by
Rae Donnelly ... set costume supervisor
Harriet Edmonds ... costume assistant: Scotland
Gillian Florence ... principal key stand-by
Margie Fortune ... assistant costume designer
Tiffany Heyns ... wardrobe coordinator
Carol Isaacs ... extras costume coordinator
Charlene Johnson ... seamstress
Jillian Johnson ... wardrobe assistant
Anna Lau ... costume supervisor
Tyron Matthee ... key costume breakdown and dyer
Neil McClean ... assistant costume designer
Abigail Metcalfe ... costume assistant
Systa Mogensen ... costumer trainee
Lynn Paulsen ... textile assistant
Josephine Pegram ... seamstress
Michelle Rubery ... wardrobe buyer
Philip Stapelberg ... extras wardrobe supervisor (as Phillip Stapelberg)
Maritha Visagie ... wardrobe ager
Michael Weldon ... costume assistant: Scotland

Editorial Department 

Siobhan Boyes ... post-production coordinator
Donovan Bush ... telecine: rushes
Kirsti Cumming ... editorial trainee
Ollie Gatehouse ... post-production assistant
Andy Hague ... second assistant editor
Kevin Holt ... first assistant editor
Mike Morrison ... digital intermediate producer: Framestore CFC
Louise Mycielski ... post-production coordinator: South Africa
Stephen Bearman ... colorist: dailies (uncredited)
Chris DeLaGuardia ... color timer (uncredited)

Music Department 

Christine Bergren ... music legal and clearance
Gustavo Borner ... scoring mixer
Ross DeRoche ... supervising music copyist
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
John Samuel Hanson ... musician: percussion programming
Greg Morgenstein ... music editor
Anthony Pleeth ... musician: solo cello
Simon Rhodes ... music scoring mixer
Bruce White ... viola
Tim Williams ... composer: additional music / conductor / orchestrator
Chris Clad ... violin (uncredited)

Transportation Department 

Michael Adonis ... driver
Martin Alderdice ... picture car coordinator
Gary Birmingham ... transportation coordinator
Martin Birmingham ... driver: cast
Serge Bisingu ... driver
Simon Davis ... unit driver
Quiven Diakazebi ... driver (as Quevin Diakazebi)
Reny Djieutcheu ... driver
Toara Douda ... driver (as Taure Daouda)
Laurie Dunn ... transportation manager
Thomas Ely ... driver
Jarrod Greybé ... driver
Eric Gwala ... truck assistant: base camp
Mark Hardy ... transportation coordinator
Simphiwe Jodwana ... transportation captain
Daoundé Kanté ... driver (as Daouda Kante)
Ilze Kitshoff ... production driver
Franco Kolders ... driver
Anthony Lennox ... driver
Justin Makaya ... driver
Ayanda McCoy ... driver (as Ayanda 'McCoy')
Christian Mtsotsoyi ... driver
Jamiel Müller ... driver
Randell Ndala ... driver
McCoy Oniwe ... driver (as Oniwe)
Marius Strydom ... driver
Jannie Visser ... driver
Rene Watkins ... driver

Other crew 

Lee Alliston ... assistant location manager
Kim Barkai ... assistant: Peter McAleese
Lisa Maria Baruffati ... locations runner: Scotland
Mona Benjamin ... production coordinator: London
Richard Berkeley ... unit assistant: second unit
Keah Bews ... assistant: Peter McAleese
Martin Blankemeyer ... script editor
James Blythe ... production assistant
Andrew Bonner ... production assistant
Tiffany Boyle ... assistant: Benedict Carver
Mary Brehony ... legal: Scottish Screen
Tina Caldeira ... assistant production coordinator
Morag Cameron ... script supervisor
Joe Cappelletti ... adr voice director
Karen Clark ... assistant: the director: pre-production
Reuben Connolly ... location assistant
Ruth Coulter ... set runner
Anita Cox ... business affairs: Scottish Screen
Vinca Cox ... script supervisor: second unit
Matt Curtis ... title designer
Lara Davis ... production assistant
Lloret Dunn ... location manager: Scotland
Nicky Earnshaw ... production coordinator: London
Giles Edleston ... location manager
Nora L. Ferris ... insurance broker
Linda Gamble ... unit publicist
Daryn Goldsbrough ... set production assistant
Gina Goosen ... assistant: Benedict Carver
Fionn Groeger ... production runner: additional photography
Lathiem Groenmeyer ... cast and travel coordinator
Robin Haig ... floor runner: UK second unit
Melanie Hall ... assistant: Steven Paul (as Melanie Sheerer)
Laura Hardy ... clearance coordinator: art
Andrew Hare ... location assistant
Alex Heineman ... production executive
Sharon Howat ... production coordinator: Scotland
Andrew Hyatt ... creative executive
Paul Imrie ... accountant trainee
Aparna Jayachandran ... continuity assistant
Tom Jenkins ... assistant location manager
Joanna Johnson ... legal and business affairs: Scion FIlms
Grant Kilian ... horse wrangler: pre-production
Barry Laird ... production assistant
Naomi Liston ... assistant to location manager
Kathleen MacLeod ... assistant production coordinator
Gail Mannion ... key accountant: South Africa
Lucy Marr ... assistant accountant
Ashley McKee ... runner
Barney Miller ... additional floor runner: London
Amy Munro ... production secretary
Pete Murphy ... locations runner
Heiki Nashongo ... base camp operator
Christopher Newman ... microwave technician: aerial unit, Flying Pictures Ltd
Morten Nielsen ... location manager
Nick Oliver ... assistant location manager
Laura Pearson-Smith ... set production assistant (as Laura Pearson)
Lager Peters ... set captain
Beverley Reid ... assistant: Mr Abberley/Mrs Blackman
Simon Rhodes ... clearance coordinator
Liam French Robinson ... location accountant
Jo Rogers ... head of creative affairs: Scion Films
Jean-Marc Rulier ... 3D scanning specialist
Gary Runtzler ... location assistant
Will Samuelson ... helicopter pilot: aerial unit
Lara Sargent ... post production accountant
Marvin Saven ... legal and financial director
Nicole Schafer ... assistant: Neil Marshall
Joy Scott ... assistant: Peter McAleese
Joanne Sennitt ... head of group finance: Scion Films
Pete Smith ... chief armorer
Andy Stephens ... aerial operations manager: Flying Pictures Ltd.
Andrew Strachan ... production coordinator
Kelly Taylor-Dias ... assistant production coordinator: second unit
Alistair Thompson ... financial controller
Gert Uys ... helicopter pilot: aerial filming
Nikki Wichmann ... production secretary
Marc Wolff ... aerial coordinator
Barney Wrightson ... aerial operations assistant: Flying Pictures Ltd
Matt Ridley ... production assistant (uncredited)
Mark Scott ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Casper Berry ... special thanks
Axelle Carolyn ... special thanks (as Axelle Carolyn Marshall)
Fleur Costello ... special thanks
Marc Helwig ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page