Edit
Hyperdrive (TV Series 2006–2007) Poster

(2006–2007)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

John Henderson ... (12 episodes, 2006-2007)

Series Writing Credits  

Kevin Cecil ... (12 episodes, 2006-2007)
Andy Riley ... (12 episodes, 2006-2007)

Series Cast  

...
 Commander Henderson (12 episodes, 2006-2007)
...
 York / ... (12 episodes, 2006-2007)
...
 Teal (12 episodes, 2006-2007)
Dan Antopolski ...
 Jeffers (12 episodes, 2006-2007)
Stephen Evans ...
 Vine (12 episodes, 2006-2007)
Petra Massey ...
 Sandstrom (12 episodes, 2006-2007)
Maggie Service ...
 Computer (9 episodes, 2006-2007)
...
 Space Marshall Clarke / ... (7 episodes, 2006-2007)
...
 Captain Helix / ... (7 episodes, 2006-2007)
...
 Computer / ... (7 episodes, 2006-2007)
...
 Announcer (6 episodes, 2006)
Barry Evans ...
 Cadet Lewisham (5 episodes, 2006)
Remi Nicole ...
 Piretti (4 episodes, 2006)
Joe Marshall ...
 Wade (3 episodes, 2006)
Geoffrey McGivern ...
 Supreme Ruler (2 episodes, 2006-2007)
Montserrat Lombard ...
 Lavya (2 episodes, 2006-2007)
Stephanie Dooley ...
 Beautiful Space Lady / ... (2 episodes, 2006)
...
 Clare Winchester (1 episode, 2006)
...
 Mason (1 episode, 2007)
Catherine Shepherd ...
 Arabella (1 episode, 2007)
Dan Tetsell ...
 Robot 1 (1 episode, 2007)
...
 Danish Commander (1 episode, 2006)
Steven Burrell ...
 Joshua (1 episode, 2006)
...
 Male Glish (1 episode, 2006)
...
 Male Bulaahg (1 episode, 2006)
...
 Lallakkiss (1 episode, 2007)
Ben Crowe ...
 Robot 2 (1 episode, 2007)
Katherine Jakeways ...
 Female Glish (1 episode, 2006)
Martina McClements ...
 Female Bulaahg (1 episode, 2006)
Fox Jackson-Keen ...
 Lallakkid 1 (1 episode, 2007)
Marek Larwood ...
 Amorf Spets (1 episode, 2007)
Hon Ping Tang ...
 Sergeant Destruction (1 episode, 2007)
Clare Thomson ...
 Commander Roche (1 episode, 2007)
...
 Lallakkiss 1 (1 episode, 2006)
Laurence Howarth ...
 Fasmoff of Uberon (1 episode, 2006)
Adam Payne ...
 Young Vine (1 episode, 2006)
Dustin Demri-Burns ...
 Queppu Warrior (1 episode, 2007)
...
 Swamp Creature (1 episode, 2007)
Toby Park ...
 McCluskey (1 episode, 2007)
Andy Riley ...
 Pastie Lord (1 episode, 2007)
John Roy ...
 Humanoid Alien (1 episode, 2007)
Thaila Zucchi ...
 Commander Gulati (1 episode, 2007)
...
 Lallakkiss 2 (1 episode, 2006)
Byron McGuinness ...
 Courtier (1 episode, 2006)
...
 Teenager (1 episode, 2007)
Stephan Kreiss ...
 Gunface (1 episode, 2007)
Alisdair McKee ...
 Scrane (1 episode, 2007)
Chris Brailsford ...
 Space Force Inspector (1 episode, 2006)
...
 Alien 1 (1 episode, 2006)
...
 Alien 2 (1 episode, 2006)
Hywel Simons ...
 Drunken Commander (uncredited) (1 episode, 2006)
Brian Teles ...
 Queppu Guard (uncredited) (1 episode, 2006)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Kevin Cecil ... associate producer (12 episodes, 2006-2007)
Jon Plowman ... executive producer (12 episodes, 2006-2007)
Andy Riley ... associate producer (12 episodes, 2006-2007)
Alex Walsh-Taylor ... producer (12 episodes, 2006-2007)
Jamie Hall ... line producer (6 episodes, 2006)

Series Music by 

Mark Thomas ... (12 episodes, 2006-2007)

Series Cinematography by 

John Ignatius ... (12 episodes, 2006-2007)

Series Film Editing by 

David Yardley ... (12 episodes, 2006-2007)

Series Casting By 

Tracey Gillham ... (12 episodes, 2006-2007)

Series Production Design by 

Simon Rogers ... (12 episodes, 2006-2007)

Series Art Direction by 

Stephen Bradshaw ... (6 episodes, 2006)
Holly Berk ... (6 episodes, 2007)

Series Costume Design by 

Morgan Elliott ... (12 episodes, 2006-2007)

Series Makeup Department 

Davy Jones ... creature designer / makeup designer / special makeup effects artist (12 episodes, 2006-2007)
Kay Spaven ... makeup artist (12 episodes, 2006-2007)
Carolyn Cousins ... chief makeup artist (6 episodes, 2006)
Lisa Parkinson ... makeup artist (6 episodes, 2006)
Sarah Dickinson ... makeup supervisor (6 episodes, 2007)
Tamara Walsh ... makeup artist (6 episodes, 2007)
Mike Stringer ... creature design (4 episodes, 2007)
Robbie Drake ... special makeup effects artist (2 episodes, 2007)
Davey Jones ... special makeup effects artist (2 episodes, 2007)
Tamara Mills ... prosthetics trainee (1 episode, 2006)

Series Production Management 

Jo Alloway ... production manager (5 episodes, 2007)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Jonathan Leather ... first assistant director (6 episodes, 2006)
James Mountain ... second assistant director (6 episodes, 2006)
Chantelle Stoffel ... third assistant director (6 episodes, 2006)
Scott Bunce ... second assistant director (6 episodes, 2007)
Robert Fabbri ... first assistant director (6 episodes, 2007)
Clare Glass ... third assistant director (6 episodes, 2007)

Series Art Department 

Dennis Henshaw ... construction manager (12 episodes, 2006-2007)
Thorin Thompson ... propmaker / stand-by art director (12 episodes, 2006-2007)
Jim Fenlon ... prop maker / propmaker (9 episodes, 2006-2007)
Chris George ... stand-by props (6 episodes, 2006)
Anita Gupta ... production buyer (6 episodes, 2006)
Jim Mate ... props master (6 episodes, 2006)
Tim Matheson ... dressing props (6 episodes, 2006)
James Morgan ... dressing props (6 episodes, 2006)
Paul de Csernatony ... prop master (6 episodes, 2007)
Ben Dick ... art department assistant (6 episodes, 2007)
Neil Griffiths ... prop storeman (6 episodes, 2007)
Samantha Harley ... stand-by props (6 episodes, 2007)
Laura Marsh ... production buyer (6 episodes, 2007)
Martin Kane ... props (2 episodes, 2006)

Series Sound Department 

Alex Ellerington ... sound editor (12 episodes, 2006-2007)
Martin Jensen ... dubbing mixer (12 episodes, 2006-2007)
Alexandros Sidiropoulos ... assistant dubbing mixer / foley recordist & editor (12 episodes, 2006-2007)
Chris Atkinson ... sound recordist (6 episodes, 2006)
Gavin Dunn ... boom operator (6 episodes, 2006)
Giles Parkes ... second boom operator (6 episodes, 2006)
Martin Smith ... boom operator (6 episodes, 2006)
Justin Smith ... sound assistant (6 episodes, 2007)
Dylan Voigt ... boom operator (6 episodes, 2007)
Ian Voigt ... sound recordist (6 episodes, 2007)
Lee Crichlow ... sound editor (5 episodes, 2006)
Lee Walpole ... dialogue editor / sound editor (3 episodes, 2006)
Andre Schmidt ... sound editor (3 episodes, 2007)
Anna Bertmark ... sound editor (1 episode, 2007)
Jack Gillies ... sound editor (1 episode, 2007)

Series Special Effects by 

Mike H.G. Bates ... special effects makeup / special effects makeup: Hybrid Enterprises (12 episodes, 2006-2007)
Mike Stringer ... creature designer (12 episodes, 2006-2007)

Series Visual Effects by 

Niel Bushnell ... CG department production manager / visual effects supervisor (12 episodes, 2006-2007)
Andrew Glazebrook ... computer modeler (12 episodes, 2006-2007)
Chris Chatterton ... computer animator (uncredited) (6 episodes, 2006)
Gerard Hunt ... computer modeler (uncredited) (6 episodes, 2006)
Nick Patrick ... computer modeler (uncredited) (6 episodes, 2006)
Matt Turner ... computer animator (uncredited) (6 episodes, 2006)
Ciarán Wright ... computer animator (uncredited) (6 episodes, 2006)
Richard Dolan ... concept illustrator (uncredited) (2 episodes, 2006)

Series Camera and Electrical Department 

Martin Foley ... camera operator (12 episodes, 2006-2007)
Craig Atkinson ... grip (6 episodes, 2006)
Craig Feather ... focus puller (6 episodes, 2006)
Clare Fuller ... camera trainee (6 episodes, 2006)
Sam Horsefield ... best boy (6 episodes, 2006)
Sam Horsfield ... best boy (6 episodes, 2006)
Mike Mahon ... electrician (6 episodes, 2006)
Eddie Monaghan ... gaffer (6 episodes, 2006)
Gregg Smith ... assistant camera (6 episodes, 2006)
Paul Brown ... best boy (6 episodes, 2007)
Mark Davenport ... focus puller (6 episodes, 2007)
Neil Gray ... camera trainee (6 episodes, 2007)
David McDowall ... focus puller (6 episodes, 2007)
Pat Miller ... best boy (6 episodes, 2007)
Ronan Murphy ... grip (6 episodes, 2007)
Larry Park ... gaffer (6 episodes, 2007)
Jamie Phillips ... clapper loader (6 episodes, 2007)
Frank Shields ... console operator (6 episodes, 2007)
Matt King ... lighting technician (2 episodes, 2006)
Tom McGinley ... electrician (uncredited) (3 episodes, 2007)

Series Casting Department 

Siobhan Bachman ... casting assistant (6 episodes, 2006)

Series Costume and Wardrobe Department 

Alan Birkett ... costume supervisor / wardrobe supervisor (12 episodes, 2006-2007)
Fiona Bunting ... costume assistant / wardrobe assistant (12 episodes, 2006-2007)
Sally-Gay McCann ... wardrobe assistant (12 episodes, 2006-2007)
Richard Sale ... assistant costume designer (6 episodes, 2006)
Gavin Richards ... assistant costume designer (5 episodes, 2007)
Gavin Richards ... assistant costume designer (1 episode, 2007)

Series Editorial Department 

Jet Omoshebi ... telecine colorist (12 episodes, 2006-2007)
Shane Warden ... on-line editor (12 episodes, 2006-2007)
Mark Swailes ... assistant editor (6 episodes, 2006)
Sam Daniel ... assistant editor (6 episodes, 2007)
William Chetwynd ... conform editor (uncredited) (6 episodes, 2006)

Series Location Management 

Ken Mair ... location manager (2 episodes, 2006)

Series Music Department 

Imogen Thomas ... score reader (6 episodes, 2006)
Jan Holzner ... orchestra recording engineer (6 episodes, 2007)
Dominic Haslam ... composer: additional music (2 episodes, 2006)
Martin Dare-Edwards ... musician: vocalist (1 episode, 2006)
Dave Pape ... composer: additional music (1 episode, 2006)
Rosanna Thomas ... vocalist (uncredited) (12 episodes, 2006-2007)
Tom Dalgety ... music scoring mixer (uncredited) (6 episodes, 2006)
James Collins ... music mixer (uncredited) (6 episodes, 2007)
Alistair Primrose ... head of music preparation (uncredited) / music preparation (uncredited) (5 episodes, 2007)

Series Other crew 

Claire Asbury ... production executive (12 episodes, 2006-2007)
Michael Gilligan ... production accountant (6 episodes, 2006)
Chris Hornby ... runner (6 episodes, 2006)
Samantha Milnes ... production secretary (6 episodes, 2006)
Kelly Phillips ... production accountant (6 episodes, 2006)
Tracy Lee Sapple ... production coordinator (6 episodes, 2006)
Sue Wild ... script supervisor (6 episodes, 2006)
Simon Blackwell ... script associate (6 episodes, 2007)
Lyndsay Fenner ... floor runner (6 episodes, 2007)
Lauriel Martin ... production secretary (6 episodes, 2007)
Elise Mytton ... script supervisor (6 episodes, 2007)
Jez Nightingale ... production executive (6 episodes, 2007)
James Platt ... production accountant (6 episodes, 2007)
Nicholas Searle ... production runner (6 episodes, 2007)
Susan Warwicker ... production coordinator (6 episodes, 2007)
Wayne Docksey ... animal master (unknown episodes)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page