Edit
Night at the Museum (2006) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Shawn Levy

Writing Credits (WGA)  

Robert Ben Garant ... (screenplay) &
Thomas Lennon ... (screenplay)
 
Robert Ben Garant ... (screen story) &
Thomas Lennon ... (screen story)
 
Milan Trenc ... (book)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Gus
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Kerry van der Griend ...
Neanderthal #1 (as Kerry Van Der Griend)
...
...
...
...
Don
...
Martin Christopher ...
Martin Sims ...
Randy Lee ...
Hun #1
...
Hun #2
Gerald Wong ...
Hun #3
...
Hun #4
Teagle F. Bougere ...
Teacher - Mike
...
TV News Anchor
Nico McEown ...
Friend #1
Meshach Peters ...
Friend #2
Matthew Walker ...
Politician
Jason McKinnon ...
Irish Worker
...
Chinese Rail Worker (as Jonathan Lee)
Jason Vaisvila ...
Viking
Cade Wagar ...
Viking
Cory Martin ...
Chinese Terra Cota Soldier
...
...
Rest of cast listed alphabetically:
Ian Duffy ...
Irish Worker #1 (uncredited)
...
Pretty Tourist Girl (uncredited)
...
Viking Warrior (uncredited)
...
Jedediah (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Michael Barnathan ... producer
Chris Columbus ... producer
Thomas M. Hammel ... executive producer
Shawn Levy ... producer
Josh McLaglen ... co-producer (as Josh Mclaglen)
Mark Radcliffe ... executive producer
Ira Shuman ... executive producer
Ellen Somers ... associate producer (as Ellen M. Somers)

Music by 

Alan Silvestri

Cinematography by 

Guillermo Navarro ... director of photography

Film Editing by 

Don Zimmerman ... film editor

Casting By 

Ilene Starger

Production Design by 

Claude Paré

Art Direction by 

Michael Diner ... (as Michael A. Diner)
Helen Jarvis ... supervising art director
Bridget McGuire
Michele Laliberte ... (uncredited)

Set Decoration by 

Lin MacDonald ... (as Lin Macdonald)

Costume Design by 

Renée April

Makeup Department 

Kate Biscoe ... makeup artist: Mr. Stiller
Michel Bougie ... lead sculptor: Maestro Studio FX, Inc.
Victoria Down ... makeup artist
Franck Gauthier ... makeup effects artist: Maestro Studio FX, Inc. (as François Gauthier)
John L. Healy ... special makeup effects
Michelle Johnson ... key hair stylist: New York
Sherry Linder-Gygli ... hair stylist (as Sherry Gygli)
Maryann Marchetti ... key makeup artist: New York
Cheri Minns ... hair stylist: Mr. Williams / makeup artist: Mr. Williams
Adrien Morot ... key makeup effects supervisor: Maestro Studio FX, Inc.
Nina Paskowitz ... hair stylist: Mr. Stiller
Mark Unterberger ... lab technician: Maestro Studio FX, Inc.
Gitte Axen ... makeup artist (uncredited)
Susan Boyd ... hair stylist (uncredited)
Stacey Butterworth ... wig maker (uncredited)
Joel Echallier ... special makeup effects artist (uncredited)
Leslie Graham ... makeup artist (uncredited)
Sarah Graham ... special makeup effects artist (uncredited)
Dallas Hartnett ... hair stylist (uncredited)
Teresa A. Meyer ... assistant makeup artist (uncredited)
Geoff Redknap ... special makeup effects artist (uncredited)
Wendy Snowdon ... prosthetic makeup artist (uncredited)
Sylvania Yau ... special makeup effects coordinator (uncredited)

Production Management 

Andrea Boorman ... production supervisor
Thomas M. Hammel ... unit production manager
Ray Quinlan ... unit production manager: New York (as Raymond Quinlan)
Ira Shuman ... unit production manager
Anne M. Simonet ... unit production manager (as Anne Simonet)
Michael Williams ... unit manager
Charlie Davis ... post-production supervisor (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Misha Bukowski ... second assistant director
Allison Chretien ... additional assistant director
Mathew Dunne ... first assistant director: second unit (as Matthew Dunne)
Sam Harris ... first assistant director: second unit
Deanna Leslie ... second second assistant director: New York (as Deanna Leslie Kelly)
Dan Mansfield ... second second assistant director (as Daniel Mansfield)
Josh McLaglen ... first assistant director
Christo Morse ... second assistant director: New York
Jim Rygiel ... additional second unit director
Marty Eli Schwartz ... first assistant director
Brian Smrz ... second unit director
Rhonda Taylor ... third assistant director
Michael Collins ... third assistant director: second unit (uncredited)
Douglas Dean III ... additional first assistant director (uncredited)
Gary Hawes ... third assistant director: second unit (uncredited)
Ivana Siska ... second assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Joseph Alfieri ... construction coordinator: New York (as Joseph Alfieri Jr.)
Marc Baird ... storyboard artist
Chris Beach ... set designer
Michael A. Billings ... assistant set decorator
Ea Birkett ... assistant property master
Derek Bobroff ... on set painter
Peter Bodnarus ... set designer
Keith Burk ... set decorator foreman
Glenn Bydwell ... set designer
Scott Clatney ... scenic painter
Colin Comeau ... painter
John Dale ... construction foreman (as Johnny Dale)
Joseph Deluca ... set dresser: New York
Hoka Duquette ... painter
Dave Emmonds ... head greens (as David Emmonds)
Bruce Frankel ... paint lead
Steve Fratianni ... key construction grip: New York (as Steven Fratianni)
Ellen Freund ... property master
Alain Giguère ... paint coordinator (as Alain Giguére)
Doug Girling ... set designer
Brent Godek ... assistant property master: New York
Robert Griffon Jr. ... property master: New York (as Robert Griffon)
Michael Anthony Jackson ... storyboard artist (as Michael A. Jackson)
Brad Jansen ... sign painter fabricator
Zoe Jirik ... buyer / set decorator coordinator
Jan Kobylka ... construction coordinator
John Kobylka ... labor foreman
Ray Lai ... graphic artist
Félix Larivière-Charron ... set designer
Scott R. Lee ... set dresser (as Scott Lee)
Eric Lewin ... set dresser: New York
JoJo Li ... art department production assistant: New York (as Jojo L. Li)
Lydia Marks ... set decorator: New York
John McDonnell ... assistant property master: New York (as John B. McDonnell)
Dale Menzies ... mill foreman
Tiara Motem ... assistant property master
Rob Nicholson ... stage foreman (as Bob Nicholson)
Julio Daniel Rodriguez ... set dresser: New York
Elizabeth Schula ... industrial member: New York
Stephen Siersema ... camera scenic: New York
Patricia Sprott ... charge scenic: New York
Jennifer B. Starke ... assistant set decorator: New York (as Jennifer Starke)
Rodney Sterbenz ... set dresser: New York
John Wright Stevens ... art director: New York
Mario Tomas-Niedworok ... paint coordinator (as Mario Tomas)
Grant Van Der Slagt ... art director: second unit
Bruce Van Slyke ... set sculptor
Chris Vogt ... set dresser: New York
Ross Wahl ... on set dresser
John Watts ... property master: second unit
Dave Weinman ... leadman: New York (as David Weinman)
Loree Wershler ... graphic artist
Tracey Wilson ... storyboard artist
Vernon Winn ... metal fabricator
Caroline Alder ... set designer (uncredited)
Tom Baleshta ... assistant property master (uncredited)
Brent Bennett ... set buyer (uncredited)
Martine Bilodeau ... scenic artist (uncredited)
Lubor Cencak ... scenic artist (uncredited)
John Chaschowy ... greensman (uncredited)
Darrin Clubb ... foreman (uncredited)
Janice Lynn Coats ... scenic carpenter (uncredited)
James Dickson ... art department (uncredited)
Bill Earle ... carpenter (uncredited)
Warren Flanagan ... concept illustrator (uncredited)
Amanda J. Flick ... set painter (uncredited)
Jack Gauvreau ... head sculptor (uncredited)
Mathieu Giguère ... model maker (uncredited)
Paul Goodwin ... set dresser (uncredited)
Seth Goulden ... set dresser: re-shoot (uncredited)
Geoff Hilliard ... carpenter (uncredited)
Bill Holmquist ... construction coordinator: reshoots (uncredited)
Billy Iiams Jr. ... general foreman (uncredited)
Patrick Kearns ... set dresser (uncredited)
Chris Klein ... scenic painter (uncredited)
Jason B. Landels ... assistant property master (uncredited)
Janis Lee ... scenic artist (uncredited)
Andrew Li ... assistant art director (uncredited)
Rohan Lyal ... lead greensman (uncredited)
Max Matsuoka ... weapons and props (uncredited)
Sam McGowan ... plasterer (uncredited)
Jean-François Merlot ... scenic painter (uncredited)
Sheila Millar ... assistant art director (uncredited)
Trong-Kim Nguyen ... preliminary designs (uncredited)
Ira Proctor ... propmaker (uncredited)
Hamish Purdy ... set buyer (uncredited)
Michel Rheault ... construction buyer (uncredited)
Jay Robinson ... paint lead (uncredited)
Guy Roland ... lead set dresser (uncredited)
Andrew Semple ... miniatures (uncredited)
Dean Sherriff ... concept artist (uncredited) / illustrator (uncredited)
Jeremy Thompson ... props: reshoots (uncredited)
Sharon Thompson ... art department coordinator (uncredited)
Michael Toby ... set designer (uncredited)
Alex Touikan ... set designer (uncredited)
Grant Van Der Slagt ... set designer (uncredited)
Judi Varga ... scenic artist (uncredited)
Lori West ... props buyer (uncredited)
Sean Will ... autospray painter (uncredited)
Barbara Wilson ... assistant art director (uncredited)
Milena Zdravkovic ... conceptual illustrator (uncredited)

Sound Department 

Gary Alper ... production sound mixer: New York
James Ashwill ... foley mixer
John T. Cucci ... foley artist (as John Cucci)
Susan Dawes ... dialogue editor
Geoff Ethridge ... sound editorial engineer
Peter Fonda ... boom operator: New York
David Giammarco ... sound mixer
Tim Gomillion ... sound recordist
Warren Hendriks ... first assistant sound editor
Craig Henighan ... additional sound mixer / sound designer / supervising sound editor
Mike Hibberson ... boom person (as Michael Hibberson)
Larry Hopkins ... layback sound mixer
Mildred Iatrou ... adr editor (as Milly Iatrou Morgan)
R.J. Kizer ... adr supervisor
Dave Kulczycki ... sound effects editor (as David Kulczycki)
John A. Larsen ... supervising sound editor
Skip Longfellow ... assistant sound editor
David Lucarelli ... adr recordist
Helen Luttrell ... dialogue editor
Paul Massey ... sound mixer
John Murray ... foley supervisor (as John M. Murray)
Dan O'Connell ... foley artist
Matt Patterson ... sound recordist
Paul Pavelka ... sound re-recording engineer
Erin Michael Rettig ... sound editorial engineer
Charleen Richards ... adr mixer (as Charleen Steeves)
Dennis Rogers ... sound recordist
Karen Schell ... cable person
William Stein ... sound re-recording engineer (as Bill Stein)
Donald Sylvester ... foley editor
Rob Young ... production sound mixer
Jerry Yuen ... boom operator: New York
Carlie Bergman ... adr recordist (uncredited)
Derek Casari ... adr engineer (uncredited)
Chuck Michael ... sound effects editor (uncredited)
Douglas Murray ... adr mixer (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)
Trent Stewart ... sound mixer: additional photography (uncredited)
Jason Tuttle ... sound post-production assistant (uncredited)

Special Effects by 

Michael Bird ... special effects coordinator: New York
Dennis Briest ... special effects
André Dominguez ... special effects (as Andre Dominguez)
Katherine Fraser ... special effects rigger
Gilbert Gertsen ... special effects foreman: New York (as Gilbert H. Gertsen)
Steve Hepworth ... special effects (as Stephen Hepworth)
Graham S. Hollins ... special effects technician
Steven Kirshoff ... special effects coordinator: New York (as Steve Kirshoff)
Ian Korver ... special effects
William H. Orr ... special effects coordinator (as William 'Bill' Orr)
W.A. Andrew Sculthorp ... special effects (as Andrew Sculthorpe)
Grant Smith ... special effects
Scott R. Treliving ... special effects (as Scott Treliving)
John Wilkinson ... special effects (as John A. Wilkinson)
Teresa Wilkinson ... special effects
Phillip Beck ... special effects technician (uncredited)
Kevin Carter ... special effects contact lenses (uncredited)
Dave Dunaway ... effects rigger (uncredited)
Stefan Rambousek ... model maker: Cinema Production Services (uncredited)
Fred Simon ... systems administrator (uncredited)
Gene Turnbow ... technical animator (uncredited)
Andrew Verhoeven ... special effects (uncredited)
Shraga Weiss ... lighting (uncredited)
Dennis Yeager II ... special effects foreman (uncredited)

Visual Effects by 

Tony Abejuro ... match mover: Rhythm & Hues (as Anthony Abejuro)
Simon Ager ... visual effects lead: Rainmaker
Imran Ahmed ... lighter: Rhythm & Hues India
Amit Aidasani ... matchmover: Rhythm & Hues
Casey Allen ... inferno artist: Lola visual effects
Jeff Allen ... compositor: Rhythm & Hues
Vinicio Alvarez ... systems operator: Rhythm & Hues
Ray Arnett ... animator: Rhythm & Hues
Kenneth Au ... inferno artist: Rhythm & Hues (as Ken Au)
Rob Au ... lighter: Rhythm & Hues
Derrick Auyoung ... animation layout lead: Rhythm & Hues
Kunal Ayer ... lighter: Rhythm & Hues
Michael Backauskas ... editor: Rhythm & Hues
Randall Bahnsen ... technical animation lead: Rhythm & Hues (as Randy Bahnsen)
Kevin Baillie ... visual effects supervisor: The Orphanage
Bhavika Bajpai ... lighter: Rhythm & Hues
Adam Balentine ... compositor: Rhythm & Hues
Chris Banal ... system administrator: Rhythm & Hues (as Christopher Banal)
Tony Barraza ... inferno artist: Rhythm & Hues
Simeon Bassett ... lighting lead: Rhythm & Hues
Brian Bell ... lighting supervisor: Rhythm & Hues
Philip Benn ... 3d artist: Lola Visual Effects
Lee Berger ... executive producer: Rhythm & Hues
Chris Bergman ... compositor: Rhythm & Hues
Renee Binkowski ... digital artist: The Orphanage
Edu Black ... production coordinator: Rhythm & Hues
Tiffany Borchardt ... lighter: Rhythm & Hues
Jennifer Bourne ... compositor: Rhythm & Hues
Tom Bradley ... pre-lighter: Rhythm & Hues
David M. Breaux Jr. ... animator: Rhythm & Hues (as David Breaux)
Matthew Brown ... technical animator: Rhythm & Hues Studios / technical animator: Rhythm & Hues
Sue Brunell-Edwards ... production manager: Rhythm & Hues
Wendell Bruno ... assistant DMR editor (IMAX version)
Josh Bryer ... look development supervisor: Rhythm & Hues (as Josh Breyer)
Alexandra Bryman ... match mover: Rhythm & Hues
Jud Bumpas ... render coordinator: Rhythm & Hues
Brian Burks ... animator: Rhythm & Hues
Craig Calvert ... visual effects lead: Rainmaker
Jessika Canizalez ... visual effects production assistant
Craig Cannon ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Pete Capelluto ... pipeline lead: Rhythm & Hues
Kevin Carney ... lighter: Rhythm & Hues
Damien Carr ... production coordinator: Rhythm & Hues
M.B. Chaitanya ... match mover: Rhythm and Hues (as Mamidanna B. Chaitanya)
Serena Chang ... texture painter: Rhythm & Hues
Chris Chapman ... effects technical director: Rhythm & Hues
Aaron Chen ... modeler: Rhythm & Hues (as Aaron 'Ty' Chen)
Yeen-Shi Chen ... modeler: Rhythm & Hues
Simon Cheung ... modeler: Rhythm & Hues
Raymond Chih ... lighter: Rhythm & Hues
Hitesh Chikate ... match mover: Rhythm & Hues
Jung-Yoon Choi ... modeler: Rhythm & Hues
Sandesh Chonkar ... modeler: Rhythm & Hues
Craig Chun ... modeler: Rhythm & Hues
Lisa Clarity ... sequence supervisor: Rhythm & Hues
Abdul Rahman Coatwala ... lighter: Rhythm & Hues
Seth Cobb ... match mover: Rhythm & Hues
Brendan Condit ... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Chris Consani ... art director: Rhythm & Hues
J. Todd Constantine ... animation layout: Rhythm & Hues (as Todd Constantine)
Rosmary Conte ... visual effects production assistant
Shane Cooper ... senior software developer
Michael Crane ... compositor: Rhythm & Hues
Sheri Cruz ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Tim T. Cunningham ... production coordinator: Rhythm & Hues (as Tim Cunningham)
Julie D'Antoni ... visual effects producer: Rhythm & Hues
Scott Dace ... animator: Rhythm & Hues
Umesh Dalvi ... lighter: Rhythm & Hues
Ruth Daly ... animator: Rhythm & Hues
Rajdeep Dandekar ... roto/prep artist: Rhythm & Hues (2006)
Payal Dani ... lighter: Rhythm & Hues
Jubin Dave ... sequence supervisor: Rhythm & Hues
Nirmal David ... animator: Rhythm & Hues
Bryan Davies ... visual effects lead: Rainmaker
Erik De Boer ... animation supervisor: Rhythm & Hues (as Erik-Jan De Boer)
Jose L. De Juan ... pre-lighter: Rhythm & Hues (as Jose De Juan)
Hector de la Torre ... lighter: Rhythm & Hues (as Hector De La Torre)
Paresh Dedhia ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Dan Deleeuw ... visual effects supervisor: Rhythm & Hues
Michelle Deniaud ... texture lead: Rhythm & Hues
Matt Derksen ... character rigging supervisor: Rhythm & Hues
Pallavi Devabhaktuni ... compositor: Rhythm & Hues
Jenny Dias ... lighter: Rhythm & Hues (as Jenny Aveline Dias)
Matthew Doll ... compositor: Rhythm & Hues
Ryan Donoghue ... animation lead: Rhythm & Hues
Jason Dowdeswell ... visual effects lead: Rainmaker
John Dowell ... match mover: Rhythm & Hues
Brian Dowrick ... animator: Rhythm & Hues
Miller Drake ... visual effects editor
Philip Duncan ... technical animator: Rhythm & Hues (as Phillip Duncan)
Avedis Ekmekjian ... lighter: Rhythm & Hues
Colin Elliott ... animation layout: Rhythm & Hues
Richard Enders ... matchmover: Rhythm & Hues (as Rich Enders)
Jelena Erceg ... character rigger: Rhythm & Hues
Anders Ericson ... effects technical director: Rhythm & Hues
Tony Etienne ... pre-lighter: Rhythm & Hues
Christopher Exell ... pipeline technical director: Rhythm & Hues
Rich Fallat ... pre-lighter: Rhythm & Hues
Eric Farrar ... character rigger: Rhythm & Hues
Colbert Fennelly ... animation layout: Rhythm & Hues
Edwin Fong ... texture painter: Rhythm & Hues
Steve Fong ... mis programmer: Rhythm & Hues
Jackie Fortin ... visual effects lead: Rainmaker
Chad L. Fox ... visual effects lead: Rainmaker (as Chad Fox)
Elisabeth Franklin ... animator: Rhythm & Hues
Patricia Frazier ... lighting lead: Rhythm & Hues (as Patricia Helene Frazier)
Janet Freedland ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Mike Frevert ... compositor: Rhythm & Hues
Jack Fulmer ... lighting lead: Rhythm & Hues
Paul Furminger ... visual effects lead: Rainmaker
Vinod Gaitonde ... match mover: Rhythm & Hues (as Vinod Dayanand Gaitonde)
Jigesh Gajjar ... match move lead: Rhythm & Hues
Jay Gambell ... technical animator: Rhythm & Hues
Alex Garcia ... lighter: Rhythm & Hues
Andy Garcia ... lighting lead: Rhythm & Hues
Bertha Garcia ... background prep lead: Rhythm & Hues
Scott Gastellu ... compositor: Rhythm & Hues
Bill Georgiou ... compositing lead: Rhythm & Hues
Daniel Gonzalez ... texture painter: Rhythm & Hues
Jimmy Gordon ... technical animator: Rhythm & Hues (as James Gordon)
Brent Greening ... visual effects lead: Rainmaker
Mugdha Gupte ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Travis Guthrie ... visual effects lead: Rainmaker
Betsy Asher Hall ... pre-lighter: Rhythm & Hues
Keith Hamakawa ... visual effects coordinator
Paul Haman ... pre-lighter: Rhythm & Hues
Geoffrey Hancock ... visual effects lead: Rainmaker (as Geoff Hancock)
Benjamin Hardy ... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Gael Harlow ... animator: Rhythm & Hues
Jonathan Harman ... computer graphics supervisor
Anthony Harris ... color timer: Rhythm & Hues
Audie Harrison ... animator: Rhythm & Hues
John Lake Harvey ... compositor: Rhythm & Hues (as John Harvey)
Harrison Hays ... render coordinator: Rhythm & Hues
Robert Helms ... character rigger
Alan Hernandez ... visual effects lead: Rainmaker
Paul Hettler ... production: The Orphanage
Hans Heymans ... visual effects lead: Rainmaker
Todd Edward James Hill ... technical animation lead: Rhythm & Hues (as Todd Hill)
Allen Holbrook ... animator: Rhythm & Hues
Phil Holland ... scan/record operator: Rhythm & Hues (as Phillip Holland)
Mark Hopper ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Brian Howald ... visual effects lead: Rainmaker
Shih Chiang Kenny Huang ... modeler: Rhythm & Hues (as Kenny Shih Chiang Huang)
Shih-hao Jason Huang ... modeler: Rhythm & Hues (as Jason Shih Hao Huang)
Jamie Huey ... pre-lighter: Rhythm & Hues
Kenton Hulme ... assistant editor: Rhythm & Hues
Peter Hunt ... visual effects lead: Rainmaker
Sean Hyunin Lee ... compositor: Rhythm & Hues (as Sean Lee)
Chris Ingersoll ... inferno artist: Lola Visual Effects
Yukiko Ishiwata ... inferno artist: Rhythm & Hues
Montu Jariwala ... match mover: Rhythm & Hues
Peter Vaughn Jervis ... production coordinator: Rhythm & Hues (as Pete Jervis)
Mabel John ... match mover: Rhythm & Hues
Tad Johnston ... mis programmer: Rhythm & Hues
Heather Jones-Pryor ... compositor: Rhythm & Hues
Tex Kadonaga ... modeler: Rhythm & Hues
Alla Kalachnikova ... lighter: Rhythm & Hues
Terry Kalinich ... visual effects lead: Rainmaker
Gnana Kannan ... compositor
Perry Kass ... compositor: Rhythm & Hues
Sean Kennedy ... compositor: Rhythm & Hues
Chansoo Kim ... animation layout: Rhythm & Hues
Tae Yong Kim ... graphics scientist: Rhythm & Hues
Vemulapalli Sasi Kiran ... lighter: Rhythm & Hues (as VS Kiran)
Karen Klein ... compositor: Rhythm & Hues
Marta Knapik ... visual effects lead: Rainmaker
Marta Knudsen ... texture supervisor: Rhythm & Hues
Kim Kotfis ... production coordinator: Rhythm & Hues
Joe Ksander ... animation supervisor: Rhythm & Hues
Bartek Kujbida ... visual effects lead: Rainmaker
Radha Kulkarni ... match mover: Rhythm & Hues
Mukesh Kumar ... compositor: Rhythm & Hues
Aaron Kupferman ... compositor: Rhythm & Hues
David Lauer ... sequence supervisor: Rhythm & Hues (as Dave Lauer)
Dan Lazarow ... pre-lighter: Rhythm & Hues
Kamy Leach ... lighter: Rhythm & Hues
Jaemin Lee ... lighter: Rhythm & Hues
Cam Leeburg ... computer graphics playback
Matthew Leishman ... character rigger: Rhythm & Hues (as Matt Leishman)
Frederick LeMaster ... render coordinator: Rhythm & Hues (as Frederick Lemaster)
Colin Liggett ... visual effects lead: Rainmaker
Wilmer Lin ... match move supervisor: Rhythm & Hues
Matt Linder ... lighting supervisor: Rhythm & Hues Studios
Steve Linn ... senior systems administrator: Rhythm & Hues
Dave Lo ... modeler: Rhythm & Hues (as David Lo)
Blaine Lougheed ... on set data coordinator
David Luong ... compositor: Rhythm & Hues
Mary Lynn Machado ... pre-lighter: Rhythm & Hues (as Mary Lynn Machado Killeen)
Richard Mahon ... matte painter: Rhythm & Hues (as Rich Mahon)
Nikki Makar ... effects technical director: Rhythm & Hues
Kimberly Mann ... animator: Rhythm & Hues
Karl Maples ... pre-lighter: Rhythm & Hues
Tim Matney ... texture painter: Rhythm & Hues (as Tim Matteny)
Agata Matuszak ... visual effects lead: Rainmaker
Frank Maurer ... compositor: Rhythm & Hues
Dan Mayer ... visual effects lead: Rainmaker
Ursula Mazurkiewicz ... second assistant dmr editor (IMAX version)
Jeff McLean ... compositor: Rhythm & Hues
M. Gavin McMillan ... character rigger: Rhythm & Hues (as Gavin McMillan)
Cyrus McWilliams ... animator: Rhythm & Hues
Gagan Mehta ... lighter: Rhythm & Hues
Ravikumar Menon ... lighter: Rhythm & Hues
Amit Meshram ... animator: Rhythm & Hues
Abel Milanes ... visual effects lead: Rainmaker
Douglas Miller ... compositor: Rhythm & Hues (as Doug Miller)
James Michael Miller ... production coordinator: Rhythm & Hues (as Michael Miller)
Tim Miller ... inferno supervisor: Rhythm & Hues
Christopher Mills ... animation layout: Rhythm & Hues (as Chris Mills)
Ryan Mintenko ... visual effects lead: Rainmaker
Stuart Mintz ... lighter: Rhythm & Hues (as Stu Mintz)
Chad Moffitt ... animator: Rhythm & Hues
Sheila Molnar ... compositor: Rhythm & Hues (as Sheila Woodford)
Brad Moore ... compositor: Rhythm & Hues
Christopher Moore ... inferno artist: Lola Visual Effects (as Chris Moore)
Gaelle Morand ... pre-lighter: Rhythm & Hues
Rakesh More ... match mover: Rhythm & Hues
Adam Moura ... lighter: Rhythm and Hues
Irv Moy ... lighter: Rhythm & Hues
Michael Nair ... animator: Rhythm & Hues
Blake Nickle ... production assistant: Rhythm & Hues
Thomas Nittmann ... production: Lola Visual Effects
Brian Nugent ... 3d artist: Lola Visual Effects
Stephen Null ... pre-lighter: Rhythm & Hues
Luke O'Byrne ... production: The Orphanage
Marianne O'Reilly ... visual effects lead: Rainmaker
Mark Osborne ... lighter: Rhythm & Hues
Elam Parithi ... compositor: Rhythm & Hues
Hunter Parks ... pre-lighter: Rhythm & Hues
Abhijit Parsekar ... animator: Rhythm & Hues
John Paszkiewicz ... lighting lead: Rhythm & Hues
Kaustubh Patil ... match mover: Rhythm & Hues
Rodian Paul ... lighter: Rhythm & Hues (as Rodian Paul Kubelec)
Vinayak Pawar ... animator: Rhythm & Hues
Chris Paxson ... motion control technician
Seth Peterson ... lighter: Rhythm & Hues
Christine Petrov ... visual effects lead: Rainmaker
Chi Pham ... visual effects systems administrator
Joe Phoebus ... effects technical director: Rhythm & Hues Studios (as Joseph Phoebus)
Vaibhav Piwlatkar ... animator: Rhythm & Hues
Felix Pomeranz ... on set data coordinator
Daniel Post ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Mark Pullyblank ... visual effects lead: Rainmaker
Prabhakar Putta ... lighter: Rhythm & Hues
Dante Quintana ... technical animation supervisor: Rhythm & Hues
Jason Quintana ... massive animator: Rhythm & Hues
Pavani Rao ... pre-lighter: Rhythm & Hues
Andres Rascon ... compositor: Rhythm & Hues
Keith Richardson ... visual effects lead: Rainmaker
Serge Riou ... digital producer
Rick Rische ... matte painter: Rhythm & Hues (as Richard Rische)
Edwin Rivera ... sequence supervisor
Francisco Rodriguez ... texture painter: Rhythm & Hues
Chad Roen ... modeler: Rhythm & Hues
Craig Edward Rogers Jr. ... film recording
Randall J. Rosa ... visual effects supervisor: Rainmaker (as Randall Rosa)
Corey Rosen ... digital artist: The Orphanage
Bonnie Rosenstein ... texture painter: Rhythm & Hues
Jose Rovirosa ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Daniel Rubin ... visual effects lead: Rainmaker
Salvador Ruiz ... digital artist: The Orphanage
Matt Russell ... production coordinator: Rhythm & Hues
Martin Ryan ... senior software engineer: Rhythm & Hues (as Marty Ryan)
Timothy A. Ryan ... match mover: Rhythm & Hues (as Tim Ryan)
Jim Rygiel ... visual effects supervisor
Marc Sadeghi ... production: The Orphanage
Jalil Sadool ... animator: Rhythm & Hues
Josh Saeta ... compositing lead: Rhythm & Hues
Mayuresh Salunke ... 3d modeler / modeler: Rhythm & Hues
Nikhil Salvi ... animator: Rhythm & Hues
Mayur Samant ... match mover: Rhythm & Hues
David Sanger ... visual effects producer
C.J. Sarachene ... animator: Rhythm & Hues (as CJ Sarachene)
Mrudul Sarang ... technical animator: Rhythm & Hues
Jordan Schilling ... compositor: Rhythm & Hues
Tiffany Schmitter ... production coordinator: Rhythm & Hues
Linda Schubell-Sundlin ... visual effects assistant editor (as Linda Sundlin)
Peter Scott ... visual effects lead: Rainmaker
Kristin Sedore ... lighter: Rhythm & Hues
Craig Seitz ... 2d supervisor: Rhythm & Hues
Vijay Selvam ... matte painter: Rhythm & Hues
Behnam Shafiebeik ... compositor: Rhythm & Hues
Amit Sharma ... compositor: Rhythm & Hues
Stacey Shear ... assistant production manager: Rhythm & Hues (as Stacey Shear-Riera)
Matt Shumway ... animator: Rhythm & Hues
Ann Sidenblad ... modeling lead: Rhythm & Hues
Cybele Sierra ... compositor: Rhythm & Hues
Sabrina Silver ... modeler: Rhythm & Hues
Andrew Silvestri ... technical animator: Rhythm & Hues (as Andy Silvestri)
Mark Simone ... production coordinator: Rhythm & Hues
Aaron Skillman ... texture painter: Rhythm & Hues
Amie Slate ... pre-lighter: Rhythm & Hues
Beth Sleven ... animator: Rhythm & Hues
Dan Smiczek ... effects supervisor: Rhythm & Hues
Roberto Smith ... animator: Rhythm & Hues
Hitesh Solanki ... match mover: Rhythm & Hues
Kristin Solid ... animator: Rhythm & Hues
Drew Solodzuk ... DMR editor (IMAX version)
Suponwich Juck Somsaman ... lighting supervisor: Rhythm & Hues (as Juck Somsaman)
Victor Soto ... modeler: Rhythm & Hues
Danny Speck ... animator: Rhythm & Hues
Greg Steele ... look development supervisor: Rhythm & Hues
Kemer Stevenson ... technical animator: Rhythm & Hues
Sachin S. Suryawanshi ... animator: Rhythm & Hues (as Sachin Suryawanshi)
Craig Talmy ... senior animation supervisor: Rhythm & Hues
Brian Tatosky ... compositor: Rhythm & Hues
Bridget M. Taylor ... compositor: Rhythm & Hues (as Bridget Taylor)
Bryan Taylor ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Will Telford ... digital effects supervisor: Rhythm & Hues
Panat Thamrongsombutsakul ... technical animator: Rhythm & Hues
Shannon Thomas ... modeler: Rhythm & Hues
Rekha Thorat ... animator: Rhythm & Hues
Bill Tlusty ... digital producer: Rhythm & Hues
Joey Tobiska ... pipeline technical director: Rhythm & Hues (as Josee Tobiska)
Josh Tomlinson ... pipeline lead: Rhythm & Hues
Scotty Townsend ... effects technical director: Rhythm & Hues (as Scott Townsend)
Devin Uzan ... compositor: Rhythm & Hues
Kamal Vairakkannu ... compositor: Rhythm & Hues (as Kamalakanna Vairakannu)
George Vajna ... second assistant dmr editor: IMAX version
Leslie Valentino ... production: The Orphanage
Richard Van Cleave Jr. ... technical animator: Rhythm & Hues (as Richard Van Cleve)
Rainy Venne ... dmr artist: IMAX Version
Parikh Vishal ... lighter: Rhythm & Hues, India (as Vishal Parikh)
Dominika Waclawiak ... pre-lighter: Rhythm & Hues
Dan A. Walker ... lighter: Rhythm & Hues (as Dan Walker)
Sean Wallitsch ... inferno artist: Lola Visual Effects
Alex Wang ... digital artist: The Orphanage
Daniel James Weber ... pre-lighter: Rhythm & Hues (as Daniel Weber)
Darrin Wehser ... pre-lighter: Rhythm & Hues
Shraga Weiss ... modeler: Rhythm & Hues
Diana Marie Wells ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues (as Diana Wells)
Jeff Wells ... compositing lead: Rhythm & Hues
Scott Wells ... modeler: Rhythm & Hues
Mark Welser ... effects technical director: Rhythm & Hues
Wil Whaley ... pipeline technical director: Rhythm & Hues
Lisa Wild ... effects technical director: Rhythm & Hues
Edson Williams ... inferno artist: Lola Visual Effects
Aaron Wilson ... texture painter: Rhythm & Hues
Bruce Woloshyn ... visual effects supervisor: Rainmaker
Annie V. Wong ... digital compositor: Rhythm & Hues (as Annie Wong)
Loeng Wong-Savun ... inferno artist: Lola Visual Effects
Julius Yang ... pipeline technical director: Rhythm & Hues
Adam Yaniv ... animator: Rhythm & Hues
Alison Yerxa ... matte painter: Rhythm & Hues
Robert Young ... compositor: Rhythm & Hues
Serkan Zelzele ... compositing lead: Rhythm & Hues
Steve Ziolkowski ... animation supervisor: Rhythm & Hues
Christopher Zoppi ... modeler: Rhythm & Hues
Ryan Zuttermeister ... production: Lola Visual Effects
Imran Ahmed ... matchmove lead: Rhythm & Hues India (uncredited)
Shish Aikat ... educator: Rhythm & Hues (uncredited) / technical animator: Rhythm & Hues (uncredited)
Erik Akutagawa ... scan record manager (uncredited)
Svend Andersen ... database administrator (uncredited)
Ronald Arredondo ... visual effects gaffer: Cinema Production Services (uncredited)
Yusong Bai ... technical director (uncredited)
Kenneth Bailey ... lighter: Rhythm & Hues (uncredited) / texture painter: Rhythm & Hues (uncredited)
Graeme Baitz ... rotoscope artist: Rainmaker (uncredited)
Pankaj Bajaj ... matchmove technical director (uncredited)
Scott Ballard ... lead character technical director (uncredited)
Lyndon Barrois ... character supervisor (uncredited)
Corey Bastiaans ... visual effects (uncredited)
Jason Bayever ... look development supervisor: Rhythm & Hues (uncredited)
Scott Belyea ... on-set compositor (uncredited)
Riley Benard ... digital compositor: Method Studios (uncredited)
Les Bernstien ... motion control operator (uncredited)
Jeetendra G. Bhagtani ... technical animator: Rhythm & Hues, India (uncredited)
Abhishek Bharadwaj ... matchmove technical director (uncredited)
Laurie Blavin ... recruiter: The Orphanage (uncredited)
Robert Bloom ... imax dmr compositor (uncredited)
Eric Bonilla ... matchmove technical director: Rhythm & Hues (uncredited)
Scott Bonnenfant ... texture painter: The Orphanage (uncredited)
Cris Borgnine ... light technician (uncredited)
Randy Bosh ... digital archivist: New Deal Studios (uncredited)
Nicholas Boughen ... cg artist (uncredited)
Ravinder Brar ... previs artist (uncredited)
Kristie Breslin ... creature department manager: Weta Digital (uncredited)
Nathan Brunskill ... inferno assistant: Rhythm & Hues (uncredited)
Harry Russell Brutsche ... lighter: Rhythm & Hues (uncredited)
Marc Bryant ... crowd technical director (uncredited)
Jose Burgos ... visual effects (uncredited)
Daniela Calafatello ... modeler: The Orphanage (uncredited)
Paul Campion ... texture painter: Weta Digital (uncredited)
Steve Casa ... 3d scan technician (uncredited)
Jerry Castro ... editorial supervisor: The Orphanage (uncredited) / post production supervisor: The Orphanage (uncredited)
Brian Chacon ... director of visual effects technical operations: Rainmaker (uncredited)
Robert Chapin ... visual effects (uncredited)
Arun P. Chidambaram ... educator: Rhythm & Hues (uncredited)
Das Chinmay ... digital compositor (uncredited)
Vikas Chirate ... systems administrator (uncredited)
Jung-Yoon Choi ... texture painter: Rhythm & Hues (uncredited)
Patrick Clancey ... digital opticals (uncredited)
Webster Colcord ... animation supervisor: The Orphanage (uncredited)
Daniel Aristoteles Collins ... systems/operations: Rhythm & Hues (uncredited)
John Cornejo ... digital compositor: Rainmaker (uncredited)
Brian Covalt ... character animator: Rhythm & Hues (uncredited)
Stéphane Cros ... modeler: The Orphanage (uncredited)
Joe C. D'Amato ... resource manager: The Orphanage (uncredited)
Jai Dadlani ... lighter (uncredited)
Umesh Dalvi ... matchmove technical director: Rhythm & Hues, India (uncredited)
Chris Dawson ... miniatures motion control camera operator (uncredited) / motion control: Cinema Production Services (uncredited)
Adam de Bosch Kemper ... previs supervisor (uncredited)
Stephen Deane ... animation layout (uncredited)
Peter Demarest ... compositor: The Orphanage (uncredited)
Ben Dishart ... texture painter: Rhythm & Hues (uncredited)
Tim Dobbert ... matchmove supervisor: The Orphanage (uncredited)
David Joseph Dominic ... match move technical director (uncredited)
Tim Drnec ... spydercam coordinator (uncredited)
Giovanni Dulay ... model maker: Cinema Production Services (uncredited)
Peter Fiala ... modeler (uncredited)
Arin Finger ... digital associate producer: The Orphanage (uncredited) / visual effects associate producer: The Orphanage (uncredited)
Karl Formander ... title artist (uncredited)
Ben Forster ... animator: Weta Digital (uncredited)
Adam Francis ... motion control technician (uncredited)
Maki Fukumoto ... motion capture editor: Giant Studios (uncredited)
Nicole Galaz ... systems operator (uncredited)
Rahul Galwankar ... rotoscope artist (uncredited)
Shannon Blake Gans ... visual effects executive producer: New Deal Studios Inc. (uncredited)
Jack Geckler ... character technical director: Rainmaker (uncredited)
Divakar Ghodake ... digital artist (modeling technical director) (uncredited)
Julieta Gleiser ... visual effects coordinator: The Orphanage (uncredited)
Daniel Gloates ... senior staff: The Orphanage (uncredited)
Namita Gotephode ... digital production coordinator (uncredited)
Monique Gougeon ... resource department manager: The Orphanage (uncredited)
Varun Hadkar ... paint/rotoscope artist (uncredited)
Brian Hanable ... digital effects compositor: Pacific Title (uncredited)
Greg Hansen ... previz artist (uncredited)
Micah Henrie ... lighting research and development (uncredited)
Tulio Hernandez ... senior lighter (uncredited)
Pamela Hobbs ... matte painter (uncredited)
Alan Hodges ... motion capture editor: Giant Studios (uncredited)
Timothy Hoffman ... senior lighting technical director (uncredited)
Nick Hsieh ... digital compositor: Rainmaker (uncredited)
Ian Hunter ... prop fabricator: New Deal Studios Inc. (uncredited)
Tony Hurd ... production operations manager: the orphanage (uncredited)
Bob Hurrie ... visual effects producer: Cinema Production Services (uncredited)
Neeraj Ingle ... rotoscope artist: Rhythm & Hues, India (uncredited)
Vinita Iyer ... matchmove technical director: Rhythm & Hues, India (uncredited)
Mabel John ... photomodelling (uncredited)
Christopher Johnson ... model maker: Cinema Production Services (uncredited)
John Joyce ... miniature effects coordinator: Cinema Production Services (uncredited)
Michael Joyce ... model shop supervisor: Cinema Production Services (uncredited)
Kamalakkannan ... digital compositor (uncredited)
Apirak Kamjan ... technical animator: Rhythm & Hues (uncredited)
Prabhav Katdare ... digital production coordinator (uncredited)
Jason Kaufman ... model maker: Cinema Production Services (uncredited)
Yogesh Kaushal ... matchmove artist (uncredited)
Geetanjali Kharbe ... matchmover (uncredited)
Brook Kievit ... modeler: The Orphanage (uncredited)
John Kilkenny ... visual effects executive: Fox (uncredited)
Sijo Kolenchery ... pipeline technical director (uncredited)
Vipasha Koul ... matchmove technical director (uncredited)
Pavan Kumar ... digital compositor (uncredited)
Martin Kumor ... principal developer: Rainmaker (uncredited)
Alex Kyrou ... digital film i/o technician: Rainmaker (uncredited)
Michelle Ladd ... motion capture director (uncredited)
Jessica Lai ... matchmove artist: The Orphanage (uncredited)
Mike Leben ... motion control operator (uncredited)
Hae-Jeon Lee ... visual effects (uncredited)
Soyoun Lee ... rotoscope artist: The Orphanage (uncredited)
Louis Leung ... cg artist (uncredited)
Heather MacDonald ... production operations manager: The Orphanage (uncredited)
Carol Madrigal ... motion capture editor: Giant Studios (uncredited)
Kevin Mains ... modeler: The Orphanage (uncredited)
Joe Mancewicz ... character rigging supervisor (uncredited)
Shilpesh Mane ... background preparation artist (uncredited)
Stuart T. Maschwitz ... senior staff: The Orphanage (uncredited)
Paul Maurice ... Lidar supervisor: Lidar Services (uncredited)
L. Patrick McCormack ... digital visual effects production manager: India (uncredited)
Dennis McHugh ... visual effects director of photography: Cinema Production Services (uncredited)
Kirk McInroy ... digital artist: The Orphanage (uncredited) / technical director: The Orphanage (uncredited)
Dan McNamara ... senior staff: The Orphanage (uncredited)
Rob Menapace ... motion control operator (uncredited)
Chirag Mistry ... modeler: Rhythm & Hues, India (uncredited)
Mark Moore ... concept artist (uncredited)
Christopher Mossman ... executive producer: Image Engine (uncredited)
Patrick Paul Mullane ... chief matte painter: Cafe-FX (uncredited)
Ken Murano ... motion capture technical supervisor: Giant Studios (uncredited)
Ram Mohan Nadam Reddy ... paint/roto artist (uncredited)
Paul Naveen ... digital compositor (uncredited)
John P. Nugent ... visual effects supervisor: Sandbox F/X (uncredited)
Stephen Null ... lighting technical director (uncredited)
Samuel Nunez ... on-set data coordinator (uncredited)
Jim O'Hagan ... digital compositor: Pacific Title (uncredited)
Miguel Ortega ... creature modeler: Rhythm & Hues (uncredited)
Jinnie Pak ... visual effects producer: Rainmaker (uncredited)
Scott Paquin ... animator (uncredited)
Puja Parikh ... match move artist (uncredited)
Vishal Pawar ... lighting technical director: Rhythm & Hues, India (uncredited)
Peter Pelisek ... senior dmr artist: IMAX (uncredited)
Diana Jane Perry ... digital film technician (uncredited)
Darryl Pfiel ... previs artist (uncredited)
Jaikumar Pillay ... animation layout: Rhythm & Hues Studios, India (uncredited)
Ann Podlozny ... visual effects producer: Sandbox (uncredited)
Tushar Prakashan ... matchmove technical director (uncredited)
Audrey Price ... pre visuals production assistant (uncredited)
Kevin Quaid ... animator (uncredited)
A.J. Raitano ... visual effects first assistant camera: Cinema Production Services (uncredited)
Niral Rajani ... tech animator (uncredited)
Kedar Raut ... visual effects coordinator (uncredited)
Suryapal Rawat ... paint/roto artist: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Aaron Rhodes ... roto/paint supervisor: The Orphanage (uncredited)
Grover Richardson ... roto/paint artist: The Orphanage (uncredited)
D. Eric Robinson ... senior dmr artist: IMAX (uncredited)
Mike Roby ... digital effects artist (uncredited)
Sammy Rodriguez ... visual effects editor: The Orphanage (uncredited)
Jonathan Rothbart ... senior staff: The Orphanage (uncredited)
Daniel Rubin ... senior digital compositor: Rainmaker (uncredited)
Karl Rumpf ... visual effects production manager: Rhythm & Hues (uncredited)
Kody Sabourin ... visual effects consultant (uncredited)
Saswat Sahoo ... pipeline technical director: Rhythm & Hues (uncredited)
Eric Saindon ... visual effects supervisor: Weta Digital (uncredited)
Mayur Samant ... matchmove technical director (uncredited)
Neha Samant ... visual effects coordinator (uncredited)
Marcelo M. Santos ... model maker (uncredited)
Arnab Sanyal ... digital compositor (uncredited)
Chingkhei Sapam ... pipeline lead: India (uncredited)
Subhajit Sarkar ... production coordinator (uncredited)
Joe Scarr ... digital artist: The Orphanage (uncredited) / technical director: The Orphanage (uncredited)
Andrew Schneider ... animator: The Orphanage (uncredited)
Charles Schwartz ... matchmove artist: The Orphanage (uncredited)
Misty Segura ... compositor: The Orphanage (uncredited)
Kalai Selvan ... digital compositor (uncredited)
Seshaprasad ... digital production manager: Rhythm & Hues, India (uncredited)
Siddharth Shah ... roto/prep artist (uncredited)
Chad Shattuck ... lead animator: Rhythm & Hues (uncredited)
Shyamchand ... rotoscope artist (uncredited)
Murugan Siju ... roto/prep artist (uncredited)
Mandeep Singh ... visual effects coordinator: Rhythm and Hues India (uncredited)
Nick Sinnott ... matchmove artist: The Orphanage (uncredited)
Danita Slaughter ... digital opticals editor (uncredited)
Brad Smith ... render i/o administrator (uncredited)
Jeff W. Smith ... matchmove artist (uncredited)
Marc Smith ... 3d cyber scanning (uncredited)
Ellen Somers ... visual effects associate producer (uncredited)
Ben Steele ... visual effects (uncredited)
Scott Stewart ... senior staff: The Orphanage (uncredited)
John K. Stirber ... visual effects: Cinema Production Services (uncredited)
Ryan Swanno ... digital compositor: Rhythm & Hues (uncredited)
Ken Swenson ... model supervisor: Cinema Production Services (uncredited)
Carsten Sørensen ... senior staff: The Orphanage (uncredited)
Aashima Taneja ... visual effects coordinator (uncredited)
Marla Tanigawa ... animation layout: Rhythm & Hues (uncredited)
Arash Tirgari ... digital lighting artist: Rhythm & Hues (uncredited)
Brian Tolle ... matchmove supervisor: The Orphanage (uncredited)
Jerry Tung ... cg artist (uncredited)
Lisa Turner ... pre-visualization coordinator: Image Engine (uncredited)
Luke Vallee ... digital effects artist (uncredited)
Chris Van Dyck ... digital compositor: Rainmaker (uncredited)
Ruslan Vasylev ... previsualization artist (uncredited)
Rakesh Venugopalan ... roto/prep artist (uncredited)
Rich Volp ... spydercam flight control (uncredited)
Pragti Wadhwa ... digital compositor (uncredited)
Adam Walls ... model maker: Cinema Production Services (uncredited)
Cameron Widen ... previs supervisor (uncredited)
Paul Wiens ... matchmove artist (uncredited)
Shannon Wiggins ... background prep artist: Rhythm & Hues (uncredited)
Eric Withee ... visual effects coordinator (uncredited)
Tiffany Wu ... matchmove/roto coordinator: The Orphanage (uncredited) / visual effects department coordinator: The Orphanage (uncredited)
Peter Zoppi ... character modeler (uncredited)

Stunts 

Lloyd Adams ... stunt actor: soldier
Trevor Addie ... stunt actor: Roman
Charlie Attrill ... additional stunts
Aaron Au ... stunt actor: railroad worker
Loyd Bateman ... stunt actor: Roman
Shawn Beaton ... stunt actor: Roman
Rob 'Sluggo' Boyce ... stunt actor: railroad worker (as Rob Boyce)
John Branagan ... stunt coordinator: stage coach unit
Dustin Brooks ... stunt safety
Richard Brooks ... stunt safety
Simon Burnett ... stunt actor: cowboy
Yves Cameron ... stunt actor: cowboy
Clint Carleton ... stunt actor: Roman
Raymond Chan ... additional stunts
Lauro Chartrand ... stunt actor: cowboy
Alex Chiang ... additional stunts
Kimberly Chiang ... stunt actor: railroad worker (as Kimberly Chaing)
Mike Ching ... stunt actor: soldier
Dean Choe ... fight choreographer
Blaise Corrigan ... stunt driver
Chad Cosgrave ... stunt actor: cowboy
Colin Decker ... stunt safety
Mike Desabrais ... stunt actor: Roman
Joe Dodds ... stunt actor: cowboy (as Joe A. Dodds)
Mike Dopud ... stunt actor: soldier
Troy Dorchester ... additional stunts
Tom Eirikson ... stunt actor: cowboy (as Tom Eirickson)
Greg Fitzpatrick ... stunt double (as Gregory James Fitzpatrick)
Corry Glass ... stunt coordinator: stage coach unit (as Cory Glass)
Jason Glass ... stunt blind driver
Reg Glass ... additional stunts
Tom Glass ... additional stunts
Christopher Gordon ... stunt actor: Roman (as Chris Gordon)
Alex Green ... stunt actor: railroad worker
Brian Ho ... stunt actor: soldier
Dave Hospes ... stunt actor: cowboy
Kirk Jaques ... stunt actor: cowboy (as Kirk Jacques)
Trevor Jones ... stunt actor: soldier
Jon Kralt ... stunt actor: Roman
Cody Laudan ... stunt actor: soldier
William Lawrence ... additional stunts (as Bill Lawrence)
Mitchell A. Lee Yuen ... stunt safety (as Mitch Lee Yuen)
Randy Lee ... additional stunts
Roger Lewis ... stunt actor: soldier/cowboy
J.J. Makaro ... stunt coordinator (as JJ Makaro)
Kit Mallet ... stunt actor: Roman
Mike Mitchell ... stunt double
Jovan Nenadic ... additional stunts
Darryl Quon ... stunt safety / stunts
Dan Rizzuto ... additional stunts
Jeffrey C. Robinson ... fight choreographer (as Jeff Robinson)
Paul Rutledge ... stunt double
Chad Sayn ... stunt double
Greg Schlosser ... stunt actor: cowboy
John Scott ... stunt actor: cowboy
Todd Scott ... stunt actor: Roman
Darren Shahlavi ... stunt actor: Roman
Hugo Steele ... stunt safety
Heath Stevenson ... stunt actor: cowboy
Sonny Surowiec ... additional stunts
Leo Byusa Teta ... additional stunts
Clay Virtue ... additional stunts
Mike Vézina ... additional stunts (as Mike Verzina)
Gerald Wong ... additional stunts
Brent Woolsey ... riding double: Larry
Eli Zagoudakis ... additional stunts
Ken Zilka ... stunt actor: cowboy
Mark Chin ... stunts (uncredited)
Darryl Quon ... stunt wire technician (uncredited)
Hugo Steele ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Tom Ainsworth ... company grip
Matt Almas ... key grip: Canada
Matt Balzarini ... second assistant camera: "b" camera, New York
Troy Bassett ... company grip
Greg Beaton ... focus puller: "b" camera
Bruce Beaulac ... best boy grip
Larry Blanford ... director of photography: second unit
Jeff Bonny ... rigging grip
Jonathan Bosse ... company grip
Julian Bosse ... company grip (as Julien Bosse)
Keith Bunting ... dolly grip: New York
Terry Calhoun ... best boy electric / company electric
Phillip V. Caruso ... still photographer: New York
Scott Clark ... company electric
Scott Cozens ... camera loader
David Crone ... camera operator: "a" camera
Drew David ... second grip: second unit
Rick Dean ... company electric
Glen A. Dickson ... camera operator: "b" camera (as Glen Dickson)
Stan Dim ... company grip
Thomas Dolan ... rigging gaffer: New York
Jamie Fitzpatrick ... second assistant camera: "a" camera, New York
Miguel Gelinas ... company grip
Amie Gibbins ... second assistant camera: "b" camera
Michael Green ... camera operator: "b" camera, New York / steadicam operator: New York
Doane Gregory ... stills photographer
Rick Guenther ... company grip
Tyler Guenther ... rigging grip
John Harkin ... company grip
Tim Heller ... company electric: second unit
Gavin Hill ... company grip
Junichi Hosoi ... camera operator: second unit
Stephen Jackson ... gaffer: Canada
Dennis Jones ... company electric
Timothy James Kane ... focus puller: "a" camera (as Timothy Kane)
Shane Kjar ... company grip
Burton 'Joe' Kuchera ... gaffer: second unit (as Burton Kuchera)
Phillipe Lacroix ... company electric (as Philippe Lacroix)
David Lee ... gaffer: US
Michael P.R. Lemmers ... company grip (as Michael Lemmers)
Robert Little ... company grip
John R. MacDonald ... first assistant camera: "b" camera, New York (as John R. Macdonald)
Gus Magalios ... best boy grip: New York (as Constantine Gus Magalios)
John Marilley-Bodner ... best boy electric (as John Marilley Bodner)
Taylor Matheson ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Neil McBride ... dolly grip
Kevin McCloy ... company grip
Kevin McKenna ... video playback: New York
Todd Munn ... company grip
Richard Nelless ... company grip
Neil Novich ... grip: New York
Billy Patsos ... key rigging grip: New York (as William Patsos)
George Patsos ... key grip: New York
Rocco Proscia ... grip: New York
Collin Quinlan ... gaffer: New York
Ryan Quinlan ... best boy electric: New York
Chuck Reid ... company electric
Sam Rosedietcher ... company grip: new york
Dave Roughley ... company electric
Kyle Rudolph ... camera operator: "a" camera, New York / steadicam operator: New York
Ralph Rutherford ... company grip
James Salberg ... dolly grip
Vance Vegas Salvalaggio ... company electric (as Vance Vegas)
Scott Schroeder ... grip
Richard Sinclair ... second assistant camera: "a" camera (as Rich Sinclair)
Rick Stribling ... key grip: US
Jay Stroburg ... board operator / company electric
Andy Tollasepp ... company electric
Dana Turken ... camera loader: New York
Vince Uytdehaag ... company electric (as Vincent A. Uytdehaag)
Jason Velez ... electrician: New York
Dale Vrba ... company grip
James F. Walsh ... genny operator: New York
Kevin Walsh ... genny operator: New York
Ron Waters ... grip: New York (as Ronald Waters)
Lance White ... video playback
Tony Whiteside ... key grip: second unit
Ernest Yurich ... grip: New York
Mike Yurich ... grip: New York (as Michael Yurich)
Justin Bergler ... second assistant camera: "a" camera, action unit (uncredited)
Jeffery Bjorgum ... video assistant (uncredited)
Cary Cooper ... remote camera technician: scorpio head (uncredited)
Matthew Devitt ... best boy grip: U.S crew (uncredited)
Eric Dvorsky ... remote head technician (uncredited)
Nazim Edeer ... camera trainee (uncredited)
David Geddes ... director of photography: second unit (uncredited)
Lee Gibeau ... grip (uncredited)
Alexander Glua ... camera assistant (uncredited)
Michael N. Green ... rigging electrician (uncredited)
Jeff Grimshire ... rigging grip (uncredited)
Ian Guns ... remote head technician (uncredited)
Russell Hawkes ... dolly grip (uncredited)
Todd Helsley ... best boy (uncredited)
Gilbert Jamault ... generator operator: second unit (uncredited)
Nina Jones ... lighting technician (uncredited)
Norbert Kaluza ... camera operator: "a" camera, second unit (uncredited)
Erik Kasson ... key grip: Cinema Production Services Model Unit (uncredited)
Tom Kolafa ... best boy (uncredited)
Josh Lovig ... rigging grip (uncredited)
Stephen Maier ... first assistant camera: action unit (uncredited)
Paul C. McKenna ... crane technician: Technocrane (uncredited)
David McKnight ... digital video assist operator: second unit (uncredited)
Kelly Moore ... rigging electrician (uncredited)
Craig Nix ... crane operator: Technocrane (uncredited)
Justin Panzanaro ... rigging grip: New York (uncredited)
Keith Robinson ... first assistant camera (uncredited)
Peter Ronan ... electrician (uncredited)
Miles Schick ... rigging grip (uncredited)
Andrew Thom ... electrician (uncredited)
Jason Tidsbury ... light balloon technician (uncredited)
Lee Washburn ... lamp operator (uncredited)

Animation Department 

Jonathan Block ... animator: title sequence (uncredited)
Terry Kalinich ... animator (uncredited)
Graham Silva ... character animator (uncredited)

Casting Department 

Heike Brandstatter ... casting: Vancouver
Deanna Brigidi ... casting associate: Los Angeles
James Forsyth ... extras casting
Lee Genick ... extras casting associate: New York
Carrie Hilton ... casting: UK
Valerie Lindquist ... casting assistant
Coreen Mayrs ... casting: Vancouver
Zoe E. Rotter ... casting associate
Trica Thompson ... casting assistant: Vancouver
Barbara Harris ... adr voice casting (uncredited)
Miriam Hoffman ... casting assistant (uncredited)
James Moore ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Blanche-Danielle Boileau ... costume supervisor (as Blanche Boileau)
Andre Brouwer ... set costumer (as André Brouwer)
Phuong Chau ... seamstress
Christine Coutts ... set costumer
Courtney Daniel ... assistant costume designer (as Courtney Andersen)
Kevin P. Faherty ... key costumer: New York (as Kevin Faherty)
Courtney Aura Freeman ... costume production assistant: New York (as Courtney Freeman)
Christine Grenier ... assistant costume designer
Lise Hache ... costume supervisor: second unit
Robert Mata ... costumer: Mr. Stiller
Winsome G. McKoy ... wardrobe supervisor: New York (as Winsome McKoy)
Susan O'Hara ... set costumer
Karen Patch ... wardrobe designer: Mr. Stiller's
Caroline Poirier ... wardrobe mistress
Rose Marie C. Polansky ... costumer: New York (as Rose Polansky)
Autumn Saville ... assistant costume designer: New York
Jean David Serafino ... specialized wardrobe technician
Carolyn Bentley ... key costumer (uncredited)
Summer Dietz ... costumer (uncredited)
Karen Durrant ... costumer (uncredited)
Summer Eves ... truck costumer: second unit (uncredited)
Denise Gingrich ... key costume ager/dyer (uncredited)
Silke Guglielmo ... set costumer (uncredited)
April Krueger ... costumer (uncredited)
Jessica Lythgoe-Green ... costumes (uncredited)
Jessica Milligan ... costumer (uncredited)
David Paulin ... costume ager/dyer (uncredited)
Nicola Ryall ... key costumer: Robin Williams (uncredited)
Janice Swayze ... costume coordinator (uncredited)

Editorial Department 

Terra Bliss-Alvarez ... digital intermediate producer: Efilm (as Terra Bliss)
Gary Burritt ... negative cutter
Michael Eaves ... supervising digital colorist: Efilm (as Mike Eaves)
Melody Gehrman ... assistant editor (as Melody Gehrman-Cook)
Rand Geiger ... editorial production assistant
Chris Jensen ... senior digital colorist assist
Devon Miller ... digital intermediate editor: Efilm
Herbert Dwight Raymond IV ... first assistant editor (as H. Dwight Raymond IV)
Chris Regan ... color timer
Tyler Ruocco ... editorial production assistant
Dean Zimmerman ... associate editor
Todd Baillere ... post-production consultant (uncredited)
Marisa Clayton ... post-production coordinator: Modern VideoFilm (uncredited)
Joe Finley ... digital preview colorist (uncredited)
Robert E. Phillips ... digital intermediate assistant producer: Efilm (uncredited)
Robb Porter ... post-production assistant: Modern VideoFilm (uncredited)
Mykel Thuncher ... telecine colorist (uncredited)

Music Department 

Michael Atwell ... digital score recordist (as Michael Atwater)
David Bifano ... score coordinator
Sandy DeCrescent ... score contractor (as Sandy DiCrescent)
Kenneth Karman ... music editor: score (as Ken Karmen)
Timothy E. Lauber ... score recordist (as Tim Lauber)
Victor Pesavento ... music preparation
Bryan Pezzone ... musician: piano
Conrad Pope ... orchestrator
John Richards ... additional score engineer
Peter Rotter ... score contractor
Dennis S. Sands ... score mixer (as Dennis Sands) / score recordist (as Dennis Sands)
Alan Silvestri ... score conductor
David Slonaker ... orchestrator
Sally Stevens ... vocal contractor
Bill Talbott ... score engineer
James Thatcher ... musician: French horn
John Ashton Thomas ... orchestrator (as John Ashton-Thomas)
Terry Wilson ... supervising music editor
Bryan D. Arata ... music copyist (uncredited)
Mark Graham ... music librarian (uncredited)
Steven L. Smith ... music preparation (uncredited)
Jacqueline Tager ... assistant music editor (uncredited)

Transportation Department 

Stephen Carr ... personal driver
Kerry Clark ... parking coordinator: New York
Peter Clores ... transportation co-captain: New York (as Peter J. Clores)
Steven R. Hammond ... transportation captain: New York
Wayne Power ... transportation captain
Christina Schaich ... transportation office coordinator: New York
Rob Vreugde ... transportation coordinator
Lawrence Albright ... driver (uncredited)
Dave Miller ... driver: cast (uncredited)
Michael Sean Ryan ... transportation coordinator (uncredited) / transportation coordinator: Los Angeles (uncredited)
Joe Sanchez ... transportation coordinator (uncredited)
Bruce Scott ... construction driver (uncredited)

Other crew 

Michael Alexander ... monkey trainer (as Mike Alexander)
Kimberly Bailey ... voice actor
Brian K. Barnes ... location assistant: New York
Maggy Belzile ... art accountant
Patrick Bevilacqua ... set production assistant: New York
Gil Birmingham ... voice actor
Jason Booth ... set production assistant: New York
Josée Brodeur ... accountant
Robby D. Bruce ... voice actor (as Robby Bruce)
Adam Bryant ... stand-in: Teddy
Toni Bullock ... assistant production coordinator
Doug Burch ... voice actor
Nick Carr ... location production assistant: IT, New York (as Nicholas Carr)
Alex Castillo ... voice actor
Cathy Cavadini ... voice actor (as Catherine Cavadini)
Christian Charlton ... second assistant production coordinator
Rayan Charlton ... office production assistant
Paul Chen ... voice actor
Justin Cherry ... assistant: Mr. Levy (as Judd Cherry)
Allison Clarke ... office production assistant
Alex Cong ... voice actor
Peter Cummings ... clearance coordinator / product placement coordinator
Kennedy Davey ... assistant: Mr. Levy
Gloria Davies ... unit publicist
Danika Dinsmore ... tutor: A.B.C. On Set Tutoring Company Inc.
Nell Drake ... second assistant accountant: New York
David Dreishpoon ... craft service: New York
Diane Durant ... script supervisor
Steve Eckelman ... assistant to owen wilson
Jessie Flower ... voice actor
Bellamy Forrest ... key production assistant: New York
Pedro U. Garcia ... voice actor
Jessica A. Gihon ... assistant accountant (as Jessica Gihon)
Sean Gowrie ... production coordinator: Los Angeles
Carl Gruell ... second assistant production coordinator
Thomas L. Gunderson ... monkey trainer (as Tom Gunderson)
Edith Hagigi ... assistant: Mr. Stiller, New York
Helen Harlan ... assistant: Mr. Stiller
Barbara Harris ... voice actor (as Barbara Iley)
Shannon Harron ... assistant accountant
Aaron Hendry ... voice actor
Ellen Houlihan ... production assistant
Alicia Ivery ... payroll accountant: New York
Erica Jones ... voice actor
Matthew Kania ... location assistant: New York (as Matthew E. Kania)
Cohl Kenneth Klop ... voice actor (as Cohl Kenneth Klôp)
Daamen J. Krall ... voice actor
Michael Kriaris ... location manager: New York
Lorelei Kuchera ... script supervisor: second unit
Tommy Lamey ... voice actor
Peter Lapres ... assistant production coordinator (as Peter J. Lapres)
Melonie Lloyd-Jones ... accounting clerk
Cristina Lois ... office production assistant: New York
Raymundo Magana ... voice actor
Liz Mahoney ... assistant: Mr. Stiller
Karen March ... assistant accountant
Zahn McClarnon ... voice actor
Nerissa McCormack ... assistant accountant
Fawn McDonald ... production coordinator: Vancouver
Dwane McIsaac ... chef
Roberto Medina ... voice actor
Tara Mews ... assistant production coordinator
Robert Milicevic ... security
Arlin Miller ... voice actor
Khanya Mkhize ... voice actor
Vivianne Nacif ... voice actor
Abdoulaye NGom ... voice actor (as Abdoulaye N'Gom)
Jen Oberem ... script supervisor: second unit
Benjamin Ochieng ... voice actor (as Benjamin A. Onyango Ochieng)
Maggie Palomo ... voice actor
Jamie Payton ... head bc horse wrangler
Martin Poz Perez ... voice actor
Francesco Perlangeli ... stage manager
Michael Ralph ... voice actor
Eric Rau ... office production assistant: New York
Noreen Reardon ... voice actor
Miraida Rios ... voice actor (as Mirayda Levi)
Ilka Rivard ... production coordinator: New York
Bob Roath ... financial controller
Neil Robertson ... location manager
Phil Scalisi ... craft service
Kris Schackman ... assistant location manager: New York
Beth M. Schniebolk ... first assistant accountant: New York
Gwen Schroeder ... assistant production coordinator: New York (as Gwen Laura Schmitt)
Richard Scobie ... voice actor
John Scott ... head wrangler
Craig Ricci Shaynak ... voice actor
Gubbi Sigurdsson ... voice actor
Troy Sitter ... second assistant production coordinator
Michelle Sladinski ... set production assistant: New York
Cherie Smid ... wild animal trainer
Jeremy Smith ... assistant: Mr. Hammel
Rebecca Erwin Spencer ... assistant: Mr. Williams (as Rebecca Erwin-Spencer)
Amy Spiegel ... set production assistant: New York
Tom Steel ... stage manager
Stefán Karl Stefánsson ... voice actor (as Stefan Karl Stefansson)
Mark Sussman ... voice actor
Joel Swetow ... voice actor
Jacey Taub ... unit publicist: New York
Regina Taufen ... assistant: Mr. Levy / voice actor
Randy Thomas ... production assistant
Angelique Villegas ... set production assistant: New York
Kyle Villegas ... production secretary: New York
Daniella Wells ... assistant: Mr. Stiller
Andy Wheeler ... production accountant: New York (as Andrew Wheeler)
Matthew H. Wiesner ... unit production assistant: New York (as Matthew Wiesner)
Peden Young ... second assistant accountant: New York
Travis Quentin Young ... voice actor
Ruth Zalduondo ... voice actor
Christopher Aber ... production staff (uncredited)
Bob Bedard ... head chef (uncredited)
Brian Bero ... armorer (uncredited)
Michael Bishop ... key production assistant (uncredited)
Creel Brown ... additional production assistant: New York (uncredited)
Jason C. Brown ... production assistant: re-shoots (uncredited)
Bill Burns ... location scout (uncredited)
Max A. Butler ... office production assistant: New York (uncredited)
Jennifer Bydwell ... researcher (uncredited)
Terry Calhoun ... executive best boy electric (uncredited)
Shawn Campbell ... production assistant (uncredited)
Dono Cunningham ... photo double (uncredited)
Ian Duffy ... production assistant (uncredited)
Payton Dunham ... location scout (uncredited)
Zane Grewer ... craft service (uncredited)
Thomas L. Gunderson ... head animal trainer (uncredited)
Kerry Hansen ... horse wrangler (uncredited)
Jason Hariton ... studio stage manager: re-shoots (uncredited)
Michael Hendrickson ... production executive: Fox (uncredited)
Phil Holland ... scan/record/color coordinator (uncredited)
Jill Hoppy ... production assistant: re-shoots (uncredited)
Christina Hwang ... title producer (uncredited)
Kimball Jansma ... office production assistant (uncredited)
Terry Kalinich ... technical director (uncredited)
Tilu Khalayi ... assistant post-production accountant (uncredited)
Chris Lane ... production assistant (uncredited)
Grant Lutz ... key production assistant (uncredited)
Grace MacLeod ... assistant animal trainer (uncredited)
Faya Madrid ... production assistant (uncredited)
Ryan Mains ... production assistant (uncredited)
Jane Mason ... construction accountant (uncredited)
Kristi McConnell ... construction accountant: re-shoots (uncredited)
Christopher McDonell ... location scout (uncredited)
M. Michelle Nishikawa ... production coordinator: additional photography (uncredited)
Kathleen O'Reilly ... education department manager (uncredited)
Laurent Piche ... production assistant (uncredited)
Holly Pinder ... production assistant (uncredited)
Shieed Pittman ... location production assistant (uncredited)
Dixie Plaxton ... location scout: Vancouver (uncredited)
Joshua Rainhard ... production assistant (uncredited)
Matthew Reedy ... production assistant (uncredited)
Kristen Crabtree Roath ... assistant accountant (uncredited)
Jennifer Roberts ... production assistant: New York unit (uncredited)
Paul Rodriguez ... production assistant (uncredited)
Andrew Saxe ... location scout (uncredited)
Stephen Sprague ... key production assistant: Los Angeles office (uncredited)
Khene Tan ... set location assistant (uncredited)
Chris Thoma ... assistant location manager (uncredited)
Ned Vukovic ... dialect coach: Ms. Peck (uncredited)
Barrie Wells ... technocrane operator (uncredited)
David Wittlin ... production assistant (uncredited)
Tamara Young ... personal chef: Ben Stiller (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page