Edit
Norbit (2007) Poster

(2007)

Full Cast & Crew

Directed by 

Brian Robbins

Writing Credits (WGA)  

Eddie Murphy ... (screenplay) &
Charles Q. Murphy ... (screenplay) (as Charles Murphy) and
Jay Scherick ... (screenplay) &
David Ronn ... (screenplay)
 
Eddie Murphy ... (story) &
Charles Q. Murphy ... (story) (as Charles Murphy)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
Blue Latimore (as Lester 'Rasta' Speight)
...
...
...
Floyd Levine ...
...
...
...
Michael Colyar ...
...
...
...
...
...
...
Kate - Age 5
...
...
Michael Vossler ...
Travis Vossler ...
Mason Knight ...
Jonathan Robinson ...
...
...
...
...
...
Miles Robbins ...
...
Floyd the Dog (voice) (as Charlie Murphy)
...
...
...
...
...
Beautician (as Lonnie L. Henderson)
...
...
Frank Langley ...
Puppeteer (as Frank Langley IV)
Donald Johnson ...
Greta Bommelje ...
Kid
Jesse Mendel ...
Kayren Wallace ...
...
Moonbounce Kid
Amanda Sawyer ...
Moonbounce Kid
Cameron Ur ...
Moonbounce Kid
Lisa Marie Fernandez ...
Taylor Kennedy ...
Hakeem Washington ...
...
Booty Shaker Girl (as Fumi Desalu)
Sammy B. Willis ...
Shyann Shane Lee ...
Richard Corgiat ...
Marc De'Antone ...
Vince Micelli ...
Ollie Rasbury ...
Donald Bell ...
Ron Cole ...
Wedding Guest
...
Wedding Guest
George Angelo ...
Anthony Vela ...
...
...
Louis Price ...
...
Maxine Waters Willard ...
Choir Member (as Maxine Waters)
Oren Waters ...
John West ...
Terry Wood ...
Craig Copeland ...
Choir Member (as Craig L. Copeland)
Wendy Fraser ...
Alex Brown ...
Bob Joyce ...
Teri Eiko Koide ...
Choir Member (as Terri Koide)
...
Guy Maeda ...
Clydene Jackson ...
Kipp Lennon ...
Alvin Chea ...
Josef Powell ...
...
Donna Medine ...
Neisha Folkes-LeMelle ...
Dancer (as Neisha Folkes)
Tyrell Washington ...
Dancer
...
Dancer
Reginald Jackson ...
Dancer
Lucas Raynaud ...
Dancer
...
Dancer (as Celestina Aladekoba)
Rest of cast listed alphabetically:
Virgil Carter ...
(uncredited)
Kevin Cater ...
Lifeguard (uncredited)
...
Orphan (uncredited)
...
Carnival Guy (uncredited)
...
Town Man (uncredited)
Kevon Kane ...
Riley Choir Member (uncredited)
...
Mrs. Thomas (uncredited)
...
Waitress (uncredited)
Flavia Nanko ...
Deion's Kid #1 (uncredited)
...
Deion's Kid #3 (uncredited)
Lamonte Rogers ...
Background (uncredited)
...
Stripper (uncredited)
...
Create a character page for: ?

Produced by 

John Davis ... producer
David B. Householter ... executive producer (as David Householter)
Eddie Murphy ... producer
Brian Robbins ... executive producer
Michael Tollin ... executive producer

Music by 

David Newman

Cinematography by 

Clark Mathis

Film Editing by 

Ned Bastille

Casting By 

Juel Bestrop
Seth Yanklewitz

Production Design by 

Clay A. Griffith

Art Direction by 

Jay Pelissier

Set Decoration by 

Robert Greenfield

Costume Design by 

Molly Maginnis

Makeup Department 

Richard Arguijo ... mold maker: Cinovation Studios
Rick Baker ... special makeup effects artist
John Calpin ... silicone department head: Cinovation Studios
Diana Choi ... special makeup effects artist (as Diana Yun Soo Yoo)
Debra Coleman ... key makeup artist
Sheila Cyphers-Leake ... hair stylist
Amy L. Disarro ... makeup artist
Camille Friend ... hair department head
Melanie Hughes ... makeup department head (as Melanie Hughes-Weaver)
Jamie Kelman ... prosthetic makeup artist
Bart Mixon ... prosthetic makeup artist (as Bart J. Mixon)
Vera Steimberg Moder ... makeup artist: Mr. Murphy (as Vera Steimberg)
Stacey Morris ... hair stylist: Mr. Murphy
Sylvia Nava ... hair department supervisor: Cinovation
Margaret Prentice ... special makeup effects artist
Yoichi Art Sakamoto ... prosthetic dental appliances: Eddie Murphy
Mike Smithson ... prosthetic makeup artist
JoAnn Stafford-Chaney ... key hair stylist
Bill Sturgeon ... makeup effects production supervisor
Kazuhiro Tsuji ... prosthetic makeup supervisor
Brian A. Tunstall ... hair stylist (as Brian Andrew Tunstall)
Linda Villalobos ... personal hair stylist
Clinton Wayne ... prosthetic makeup artist
Derik Wingo ... special effects prosthetics
Hiroshi Yada ... mold department: Cinovation studio
David Beneke ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

Abby Callahan ... post-production supervisor
Michelle Morrissey ... production supervisor
Ty Warren ... executive in charge of production
Mark Graziano ... post-production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Julian Brain ... additional second assistant director
Merry Chen ... dga trainee
Andy Gill ... second unit director
Greg Hale ... second assistant director
Renee Hill ... second second assistant director
Lars P. Winther ... first assistant director

Art Department 

Richard F. Anderson ... set dresser
Bennett Andrews ... on-set greensman
Pedro Barquin ... greens coordinator
Richard J. Bell ... greens foreman
Timothy Burgard ... storyboard artist
Andrew Campbell ... graphics pre vis
Skip Crank ... assistant property master
Michael D'Imperio ... property assistant
Minerva De Guzman ... construction accountant
Alan Easley ... set dressing gangboss
Mathias Fain ... set dresser
Sean Ginevan ... leadman
Ray Harvie ... storyboard artist
Eric Hill ... set dresser
Jeffery J. Jenkins ... paint forman
John Paul 'J.P.' Jones ... property master
Charles Kern ... camera scenic artist
Jim Magdaleno ... storyboard artist
Cameron Matheson ... set dressing gang boss
John Hammer Maxwell ... on-set dresser
Gary Metzen ... painter
Mark Moretti ... storyboard artist
Scott Owen ... set dresser
Frank Piercy ... paint supervisor
Buddy Ray Reynolds ... props
Richard Robinson ... propmaker
Michael Ruby ... supervising signwriter
Eric Smith ... paint foreman
Frank Spadafora ... paint foreman
Angela Stauffer ... art department coordinator
Anne Tobin ... art department production assistant
Brett Tyler ... paint gangboss
Mike Villarino ... construction coordinator
Mark Woodworth II ... painter
Ben Woodworth ... painter

Sound Department 

Adam Blantz ... sound recordist
Frank Bradley ... sound utility
Derek Casari ... adr engineer
Mike Chock ... sound editor
Julie Feiner ... supervising dialogue adr editor
Catherine Harper ... foley artist
Tom Hartig ... second boom operator
Chris Jenkins ... sound re-recording mixer
Doc Kane ... adr mixer
Elliott Koretz ... sound designer / supervising sound editor
David Lucarelli ... adr recordist
Darrin Mann ... foley mixer
Bill Meadows ... sound recordist
Christopher Moriana ... foley artist
Steve Nelson ... sound mixer
Rodrigo Ortiz-Parraga ... sound engineer
Ralph Osborn ... dialogue editor
Charleen Richards ... adr mixer (as Charleen Steeves)
Andy Sisul ... assistant sound editor
Roger V. Stevenson ... boom operator
Mark Ulano ... additional sound mixer
Larry Winer ... adr mixer
Greg Zimmerman ... adr recordist

Special Effects by 

Darin Bouyssou ... mold department: Cinovation Studios
Garry Elmendorf ... special effects supervisor (as Gary Elmendorf)
Steven Carlton Ficke ... special effects technician (2006-2007)
Jack Firman ... special effects: seaming department, Cinovation Studios
Sean Kaczmarek ... special effects production assistant
Stuart Kirschner ... rigging foreman
Frank Langley ... puppeteer
Lauren Christine Miller ... model & prop maker
Jon Thackery ... special effects technician
Brian Van Dorn ... special effects makeup: mold department, Cinovation Studios
Jay King ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Thad Beier ... visual effects
Joseph Bell ... visual effects production manager: Digital Dimension
Jason Bond ... junior compositor: Digital Dimension
Tatjana Bozinovski ... compositor: Digital Dimension
Erik Bruhwiler ... digital compositing supervisor: Digital Dimension
Jeremy Burns ... digital compositor: Digital Dimension
Ozzie Carmona ... digital compositor
Todd Carson ... junior compositor: Digital Dimension
Daniel Chuba ... executive producer: Hammerhead Productions (as Dan Chuba)
Chris Del Conte ... visual effects producer: Digital Dimension
Brian DeMetz ... digital effects artist
Linda Drake ... visual effects editor
Michelle Eisenreich ... visual effects producer: Hammerhead
Mitch Gates ... senior technical director: Digital Dimension
Benoit Girard ... visual effects executive producer: Digital Dimension
Les Hunter ... visual effects producer
Travis Wade Ivy ... compositor
Justin Jones ... digital compositor
Justin Jones ... junior compositor
John Kearns ... digital restoration
Harimander Singh Khalsa ... digital effects artist (as Michael Cashore)
Anthony Kramer ... junior compositor: Digital Dimension / visual effects coordinator: Digital Dimension
Peter Kuran ... visual effects
Wing Kwok ... digital compositor
Jennifer Law-Stump ... digital effects artist: Pacific Title Digital
Daniel J. Lombardo ... visual effects executive producer: Digital Dimension
Sean Looper ... pipeline architect: Digital Dimension
Sarah Maloney ... production coordinator: Digital Dimension (as Sarah Mihalec)
Scotty Martin ... digital intermediate scanner
Landon Medeiros ... roto/paint artist: Digital Dimension / visual effects production assistant: Digital Dimension
Justin Mitchell ... digital artist
Fatima Mojaddidy ... system administrator: Hammerhead Productions
Jerome Morin ... visual effects executive producer: Digital Dimension
Erin L. Nelson ... digital restoration
Jim O'Hagan ... digital compositor: Pacific Title
John Placencia ... digital video assist
Chad Ridgeway ... roto/paint artist: Digital Dimension
Andrew Roberts ... CG supervisor: Digital Dimension
Tracey Roulhac ... production accountant
Brian Smallwood ... compositor: Digital Dimension
Ryan T. Smolarek ... lead compositor: Digital Dimension
Brad Sutton ... digital restoration
Tammy Sutton ... 2D supervisor: Digital Dimension / digital compositor: Digital Dimension
Wilson Tang ... digital restoration
Phi Tran ... digital effects artist: Digital Dimension
Tommy Tran ... digital compositor
Tong Tran ... 3d artist: Digital Dimension
Mike Uguccioni ... digital compositor
Leandro Visconti ... on-set visual effects supervisor
Dan Walker ... digital artist
Everette Webber ... digital intermediate editor
Eric Withee ... on-set visual effects coordinator
Travis Yohnke ... digital effects artist
Barry Howell ... previsualization artist (uncredited)

Stunts 

Matt Baker ... stunts
Gregory J. Barnett ... stunts
Kevin Chase ... stunt rigger
Darryl Crews ... stunt double: Eddie Murphy
Eddy Donno ... stunt performer
Richard Epper ... stunts
Andy Gill ... stunt coordinator
Sandra Lee Gimpel ... stunt performer
Henry Kingi Jr. ... stunt double / stunt driver
Hiro Koda ... utility stunts
Jay Krueger ... stunts
Brian Machleit ... stunts
Trevor Matthews ... utility stunts
Kendra McCulty ... stunts
Brian Joseph Moore ... stunt double
Kai Nuuhiwa ... utility stunts
Austin Priester ... stunt double: Eddie Murphy
Pat Romano ... stunt rigger
Brian Simpson ... utility stunts
Buddy Sosthand ... stunt driver
Matthew Taylor ... stunts
Aaron Toney ... stunt double: Eddie Murphy
Mike Washlake ... stunt rigger / stunts
April Weeden ... utility stunts (as April Weeden-Washington)
Darlene Ava Williams ... utility stunts

Camera and Electrical Department 

Michael Alexonis ... key grip
Mark Anderson ... libra technician
Dana Arnold ... best boy rigging electric
Chris Bennett ... lighting programmer
Noah Bishop ... technocrane operator
Justin Blum ... grip
Robert Branam ... video assist technician
Bobby Brown ... assistant camera
Rod Calarco ... first assistant camera: "b" camera
Cary Caraway ... super technocrane operator
Mark Carlile ... lighting technician
R. Adam Chambers ... rigging gaffer
Christopher Crivier ... grip
Donald D. Davidson ... electrician
Erik A. Erichsen ... rigging electrician
Steve Galvin ... rigging consultant
David Goldsmith ... key video assist operator
Jerardo Gomez ... rigging electrician
R. Dana Harlow ... grip
Joe Hill ... grip
Dan Jones ... electrician
Larron Rome Julian ... assistant camera
Rome Julian ... assistant camera
Ben Krout ... grip
Frederick Lawrence ... dolly grip: second unit
Thomas E. Lee ... rigging grip
Chris Leidholdt ... rigging key grip
Bob Leitelt ... rigging key grip
George Lozano Jr. ... rigging electrician
Bruce McBroom ... still photographer
Maurice K. McGuire ... camera operator
Isaac McKee ... lighting technician
Terry Meadows ... gaffer: second unit
Igor Meglic ... director of photography: second unit
Dan Ming ... additional first assistant camera
John S. Moyer ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
Jason Newton ... b dolly grip
Brian S. Osmond ... first assistant camera: "a" camera
Jimmie R. Owens ... grip
Onofrio Nino Pansini ... camera operator
Chris Rauch ... grip
Robert Reid ... grip
Robert J. Reilly ... rigging grip foreman
Steve Robertson ... key grip: second unit
Joel A. Ruiz ... rigging electrician
Mark Sadler ... rigging best boy
Jay Sheveck ... libra technician: second unit
Frank Sims ... third key rigging grip
Alex Sinclair ... lighting technician
C. Ashley Sudge ... grip
Andrew Taylor ... rigging best boy
James 'Biff' Thomsen ... electrician
Daniel L. Turrett ... camera operator: "b" camera
Tony Varuola ... lighting technician
Larry Wallace ... gaffer
Eric Wheeler ... second assistant camera
Jeff Cole ... rigging electrician (uncredited)

Casting Department 

Jennifer Bender ... extras casting
Chris Bustard ... extras casting
Kate Caldwell ... casting associate
Bridgette Glover ... additional casting
Brandi S. Hawkins ... extras casting assistant
Mariann H.W. Lee ... extras casting director
Charley Medigovich ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Louise Ball ... costumes
Fetteroff Colen ... costumer: Mr. Murphy
Ariel Gold ... set costumer
Demetricus Holloway ... costumer
Sandy Kenyon ... costume supervisor
Sybil Mosely ... costumer
Tricia Yoo ... set costumer

Editorial Department 

Jill Bogdanowicz ... digital film colorist
Gary Burritt ... negative cutter
Nikola Filipovic ... tvc editor: Serbia, Montenegro
Evan Henke ... assistant editor
Pamela March ... first assistant editor
Jim Passon ... color timer
Bob Peishel ... digital intermediate producer
Mark Sachen ... colorist
Jonathan Spafford ... preview technician
Ben Starkey ... post-production assistant
Chad Sustin ... post-production coordinator

Music Department 

Jeff Carson ... music editor: score
Matt Franko ... music preparation
Marty Frasu ... score music supervisor
Mark Graham ... music librarian
Jim Harrison ... music editor
Jennifer Hawks ... music consultant
Gregory Jamrok ... orchestrator
Helena Lea ... music editor
Tony Mandracchia ... musician: guitar
Dona Oxford ... musician: keyboards
Victor Pesavento ... music preparation
Peter Rotter ... orchestra contractor
Julie Sessing ... music clearance
Steven L. Smith ... music preparation
Billy Sullivan ... musician: percussion
Fred Vogler ... music scoring mixer

Transportation Department 

Michael W. Broomer ... driver
Mark Brown ... driver: production van
Daniel Canamar ... transportation dispatcher
J. Armin Garza II ... driver: camera car
Chris Gorden ... transportation co-captain
Michael Menapace ... transportation coordinator
James Nordberg ... transportation
Theresa M. Roehner ... teamster driver
Eddie Santana ... driver
Vicki Sousa ... driver

Other crew 

Will Alovis ... script supervisor: second unit
Charlie Araki ... assistant accountant
Sean F. Barth ... consultant: product placement
Raymond W. Beal ... animal trainer
Brooke Brooks ... assistant: Mr. Davis
Kevin Cater ... production assistant
Paulette Dauber ... unit publicist
Alex Deas-Hamrick ... assistant: Mr. Davis
Patrick Falls ... adr loop group
Heather Flanders ... assistant: Mr. Robbins
Emily L.G. Goodwin ... set production assistant
Rhona Gordon ... studio teacher
Jesse Grillo ... production assistant
Jemal Guillory ... assistant: Mr. Murphy
Gina Hall ... assistant: Mr. Tollin
Jason Halley ... background set production assistant
Brandon Heidt ... production assistant
Charisse M. Hewitt ... executive assistant: Mr. Murphy (as Charisse Hewitt-Webster)
Lucas D. Hill ... production assistant
Ellen J. Hornstein ... assistant: Mr. Householter
J. Elizabeth Ingram ... production coordinator: second unit
Eva Jensen ... studio teacher
Aakomon Jones ... co-choreographer
Ashley Jordan ... assistant: Mr. Robbins
Dave Kasubowski ... key craft service
Chris Klosterman ... production assistant
Robert Lamkin ... caterer
Lee David Lee ... key assistant location manager
Teresa Jolene Lee ... set production assistant
Scott Levine ... set production assistant
Brenda Lopez ... script supervisor
David B. Lyons ... assistant location manager
Suzanne Mayes ... assistant: Mr. Tollin
Richard McConaghey ... associate: Mr. Davis
Juan Melendez ... production coordinator: titles
Doug Moreno ... production accountant
Valerie Morris ... clearances assistant
Mark Moseley ... adr loop group
Richard Murphy ... assistant: Mr. C. Murphy
Alex Nikolic ... media producer
Rachel Norris ... assistant: Ms. Newton
Richard G. Orozco ... assistant location manager
Alec Owen ... production assistant
John Panzarella ... location manager
Daniel A. Parker ... production assistant
John D. Piper II ... production staff
John M. Pisani ... unit publicist
Matt Rawls ... set production assistant
Ryan Robertson ... main title producer
Fatima Robinson ... choreographer
Page Rosenberg-Marvin ... production coordinator
Erin Sahlstrom ... assistant production coordinator
Megan Schmidt ... set production assistant
John Schwert ... production assistant: cast
Ben Starkey ... production assistant
Leslie Thorson ... key assistant location manager
Dannon Walters ... craft service
Randy Webster ... assistant: Mr. Murphy
Anthony Woods ... production medic
Garson Yu ... title designer
Yvette Yurcisin ... location liaison
Scotch James Diaz Crisostomo ... second assistant accountant (uncredited)
Daniel Veluzat ... location liaison (uncredited)

Thanks 

Rachel Norris ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page