Edit
The Abandoned (2006) Poster

(2006)

Full Cast & Crew

Directed by 

Nacho Cerdà

Writing Credits  

Karim Hussain ... (screenplay) &
Nacho Cerdà ... (screenplay) &
Richard Stanley ... (screenplay)

Cast (in credits order)  

Anastasia Hille ...
...
...
Andrei Misharin / Kolya Kaidavosky
Paraskeva Djukelova ...
...
Anatoliy
Kalin Arsov ...
Bearded Russian Patriarch Man '1966'
Svetlana Smoleva ...
Bearded Patriarch's wife '1966'
Anna Panayotova ...
Bearded Patriarch's daughter '1966'
Jordanka Angelova ...
Blind Woman 'present day'
Valentin Goshev ...
Patriarch - present day
Jasmina Marinova ...
Patriarch's Wife
Monica Baunova ...
Emily
Marta Yaneva ...
Natalya
Create a character page for: ?

Produced by 

Carola Ash ... associate producer: Future Films
Kwesi Dickson ... co-producer
Carlos Fernández ... executive producer
Julio Fernández ... executive producer / producer
Teresa Gefaell ... line producer
José Luis Jiménez ... line producer
Stephen Margolis ... co-executive producer
Albert Martinez Martin ... associate producer: Future Films
Alexander Metodiev ... producer: Bulgaria
Antonia Nava ... co-executive producer
Mario Reinach ... line producer
Gergana Stankova ... consulting producer

Music by 

Alfons Conde

Cinematography by 

Xavi Giménez ... director of photography

Film Editing by 

Jorge Macaya

Casting By 

Steve Daly
Luci Lenox

Production Design by 

Balter Gallart

Art Direction by 

Rossitsa Bakeva
Balter Gallart

Set Decoration by 

Jasen Kovachev ... (as Yasen Kovachev)
Tzvetana Yankova

Costume Design by 

Sandra Klincheva

Makeup Department 

Dave Bonneywell ... special makeup effects artist
Alma Casal ... makeup department head
Alan Hedgcock ... special makeup effects designer
Jennifer Latour ... special makeup effects technician
Stephen Painter ... special makeup effects technician (as Steve Painter)
Anthony Parker ... special makeup effects artist
Simon Rose ... special makeup effects technician
John Schoonraad ... special makeup effects technician
Bill Turpin ... special makeup effects technician
Yolanda M. Valbuena ... key hairdresser
Cliff Wallace ... special makeup effects designer

Production Management 

Steve Cooke ... additional post-production supervisor
Mariano Liwski ... post-production supervisor
Juanlo Prada Garrudo ... unit production manager (as Lorenzo Prada)
Jesús L. Pérez Villar ... post-production manager (as Jesus Perez Viullar)
Radost Todorova ... unit production manager: Bulgaria

Second Unit Director or Assistant Director 

Desislava Apostolova ... third assistant director (as Desislava Nikolova)
Guillermo Escribano ... first assistant director / second unit director
Daniel Rivero ... second assistant director
Antony Tanev ... second assistant director
Milena Mihaylova ... second assistant director (uncredited)

Art Department 

Rossitsa Bakeva ... art director: Bulgaria (as Rosi Bakeva)
Bogdan Bogdanov ... carpenter
Viktor Budinov ... art department laborer
Elisabet Castellví ... assistant to art director (as Elisabet Castells)
Atanas Cherkezov ... art department laborer
Raul Gall ... graphic designer: Filmax Entertainment
Ricard Garcia ... graphic designer: Filmax Entertainment
Nikolai Goranov ... props (as Nikolay Goranov)
Jordi Gramunt ... graphic designer: Filmax Entertainment
Jaume Granell ... graphic designer: Filmax Entertainment
Orlin Grozdanov ... stand-by props
Karmen Ivanov ... props (as Karmen Ivanov)
Tsvetan Ivanov ... art department laborer
Albert Rodríguez Modolell ... storyboard artist (as Albert Rodriguez)
Irena Nikolich ... painter
Anna Quintana ... graphic artist: Image Film
Ivan Ranghelov ... property master (as Ivan Rangelov)
Laura Raventós ... storyboard compositor (as Laura Raventos)
Jordi Segarra ... graphic design manager: Filmax Entertainment
Sergi Segarra ... graphic designer: Filmax Entertainment
Chavdar Simeonov ... stand-by props
Eleonora Slavkova ... painter
Todor Todorov ... art director: Bulgaria
Todor Tunov ... set dresser
Vasil Vardarov ... art department laborer
Zamfir Zamfirov ... props

Sound Department 

Hugo Adams ... foley editor
Alexander Bachvarov ... sound engineer (as Alexander Bacharov)
Paula Boram ... foley artist
James Clark ... sound studio assistant
Adam Daniel ... assistant to additional sound mixer
Graham Daniel ... additional sound mixer
Josep Ferrer Calderon ... sound studio manager
Nick Foley ... assistant adr mixer / assistant foley mixer
Glenn Freemantle ... sound designer
Diane Greaves ... foley artist (as Dianne Greaves)
Nina Hartstone ... adr editor / dialogue editor
Meritxell Juncosa ... sound production coordinator
Raul Lucca ... technical assistant: sound
Raúl Marsal ... assistant to re-recording mixer (as Raul Marsal)
Ivaylo Natzev ... boom operator (as Ivo Natzev)
Marc Orts ... re-recording mixer
Jaume Puig ... sound consultant: Dolby
David Sares ... technical director: sound (as David 'Señor Lobo' Sares)
Krasimir Shtabekov ... boom operator (as Krasi Shtabekov)
Ruth Sullivan ... foley artist
Ted Swanscott ... adr mixer / foley mixer
Keith Tinman ... sound effects editor
Andrew Wilkinson ... supervising sound editor

Special Effects by 

Ivan Busquets ... special effects supervisor: Infinia
Vasko Dikov ... key effects (uncredited)
Peter Hawkins ... animatronics (uncredited)

Visual Effects by 

Joan Aliaga ... conformist: IFilm
Susana Argila ... digital effects compositor: Infinia
Álex Blasco ... digital effects compositor: Infinia (as Alex Blasco)
Ivan Busquets ... visual effects supervisor: Infinia
Diana Cuyas ... visual effects video: Infinia
Albert Garcia Gil ... digital effects compositor: Infinia (as Albert Garcia)
Mikel Gómez ... digital effects compositor: Infinia (as Mikel Gomez)
Ricard Juan ... conformist: IFilm
Mariano Liwski ... visual effects supervisor
Ramon Muñoz ... visual effects video: Infinia
Quico Noizeux ... digital effects compositor: Infinia
Antonio Olmedo ... visual effects video: Infinia
Jordi Pasto ... visual effects video: Infinia
Sandra Picher ... digital effects coordinator: Infinia
Fernando Poyatos ... visual effects video: Infinia
Joan Salomo ... systems administrator: Infinia
Jordi San Agustín ... digital effects compositor: Infinia (as Jordi San Augustin) / visual effects supervisor: Infinia (as Jordi San Augustin)
Jose Antonio Santiago ... systems administrator: Infinia
Iñaki Sánchez ... systems administrator: Infinia (as Iñaki Sanchez)
Ramón Sánchez ... visual effects video: Infinia
Jaime Torelló ... digital effects compositor: Infinia (as Jamie Torello)
Caye Utrilla ... digital graphic artist: Infinia
Joan Carles Vendrell ... CG animation artist: Infinia
Jordi Xereavins ... digital graphic artist: Infinia

Stunts 

Georgi Dimitrov ... stunts
Todor Lazarov ... stunts
Svetoslav Rangelov ... stunt coordinator (as Svetoslav Ranghelov)
Raicho Vasilev ... stunts

Camera and Electrical Department 

Emiliyan Atanasov ... electrician
Yana Bajeva ... still photographer
Carlos Cabeceran ... Steadicam operator (as Carles Cabeceran)
Ferran Calvó ... second assistant camera (as Ferran Calvo)
Albert Carreras ... camera operator
Francesc Carreras ... first assistant camera
Beatriz Delgado ... video operator
Desislav Dimitrov ... crane technician: HotHead
Georgy Dimitrov ... crane technician: HotHead (as Georgi Dimitrov)
Liudmil Donchev ... video assistant
Oscar Faura ... director of photography: second unit
Nedialko Georgiev ... key grip
Penko Ivanov ... best boy
Martin Kotev ... electrician
Mihail Kotev ... assistant video: second unit
Petko Lungov ... electrician
Manol Mitrev ... electrician
Anton Nakov ... assistant camera: second unit
Strahil Predov ... gaffer (as Strahil Pradov)
Nedko Tanev ... key grip
Stefan Todorov ... underwater camera operator
Angel Vladimirov ... grip
Vladimir Vladov ... electrician
Iliya Yonev ... grip (as Ilia Yonev)

Casting Department 

Jay Benedict ... adr voice casting: United Kingdom
Phoebe Scholfield ... adr voice casting: United Kingdom
Pep Armengol ... casting associate (uncredited) / casting: Spain (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Elena Demyakova ... wardrobe (as Elena Dimiakova)
Doriana Kebedzhieva ... wardrobe (as Doriana Kebedjieva)

Editorial Department 

Pepe Alonso ... transfer operator: Image Film
Santi Bonet ... editor: post-production, Image Film
Félix Bueno ... post-production assistant (as Felix Bueno)
José Calderón ... editor: post-production, Image Film (as Jose Calderon)
Marel Camarena ... digital intermediate laboratory coordinator
Quique Cañadas ... colorist: IFilm
Álex De Molena ... post-production assistant (as Alex de Molina)
Álex de Molina ... post-production assistant
Mariel Fontes ... color grader: Image Film
Jorge Gonzalez ... digital intermediate systems administrator: IFilm
José M. Martínez ... video editor: Avid, Infinia (as Jose M. Martinez)
Laura Maynadé ... digital intermediate coordinator: IFilm (as Laura Maynade)
Nacho Melero ... scanning and film recording: Image Film
Rumen Mitov ... assistant editor: Bulgaria
Martí Roca ... assistant editor: Spain (as Marti Roca)
Laura Sánchez ... film scanner: IFilm (as Laura Sanchez)
Todor G. Todorov ... telecine colorist (uncredited)

Location Management 

Valentin Dimitrov ... location manager
Toni Duch ... location manager

Music Department 

Mikael Carlsson ... soundtrack producer
Alfons Conde ... orchestrator
Asier Crespo ... assistant to sound engineer and mixer
Keto Kolektiboa ... musicians: choir
Juan Antonio Ros ... music mixer (as Juanan Ros) / music producer (as Juanan Ros) / music sound engineer (as Juanan Ros)
Javier Sagastume ... conductor: choir
Vladimir Ziva ... conductor

Other crew 

Mar Abadín ... sales executive: Filmax Entertainment (as Mar Abadin)
Eduardo Albaladejo ... management of rights: Filmax Entertainment
Víctor Antolín ... product manager theratrical: Filmax Entertainment (as Victor Antolin)
Jordi Aragay ... accounting coordinator
Oriol Aragay ... accountant director: Filmax Entertainment
Eduardo Balada ... financial manager: Filmax Entertainment
Barbara Barnes ... loop group voice
Tim Bentinck ... loop group voice
Mary Brites ... controller
Rafael Cabrera ... head of international division: Filmax Entertainment
Vicente Canales ... head of sales: Filmax Entertainment
Elena Cano ... tv sales manager: Filmax Entertainment
Jordi Carbonell ... web development: Filmax Entertainment
Cristina Caro ... head of servicing and traffic: Filmax Entertainment
Cristina Carro ... head of servicing and traffic: Filmax Entertainment
Katia Casariego ... press & promotion department: Filmax Entertainment
M. Dolores Clemente ... general managing assistant: Filmax Entertainment
Raquel Clemente ... tv sales executive director: Filmax Entertainment
Cristina Coll ... financial department: Filmax Entertainment
Janie Dahn ... booking coordinator
Adam Daniel ... assistant to additional sound mixer
Manuel del Val ... head of theatrical distribution: Filmax Entertainment
Alfonso Delgado ... computer department: Filmax Entertainm
Ana Domínguez ... production secretary (as Ana Dominguez)
Francisco Domínguez ... operations manager: Filmax Entertainment (as Francisco Dominquez)
Eugenia Donde ... loop group voice
Carlos Díaz ... brand manager theatrical: Filmax Entertainment (as Carlos Diaz)
Iván Díaz ... head of tv sales: Filmax Entertainment (as Ivan Diaz)
Sandra Ejarque ... press & promotion department: Filmax Entertainment
Silvia Elguer ... head of executive staff: Filmax Entertainment
Olegar Fedoro ... dialogue coach: Russian ADR
Sandra Fernandez ... general managing consultant: Filmax Entertainment
Aline Flores ... legal affairs
Tania Gauder ... legal affairs
Clare Gaunt ... servicing and traffic: Filmax Entertainment
François Georges-Picot ... legal affairs
Martin Georgiev ... runner
Santiago Gimeno ... general manager: TV, Filmax Entertainment
Sergio Guirado ... financial department: Filmax Entertainment
Biser Kazakov ... stand-in: Micharin
Nikolai Kerezov ... making-of (as Nikolay Kerezov)
Larissa Kouznetsova ... loop group voice
Galina Kraichovska ... stand-in: Marie
Yavor Kunovski ... stand-in: Nikolai
Yolanda Lara ... financial department: Filmax Entertainment
Sandra Lomeña ... financial department: Filmax Entertainment (as Sandra Lomena)
Jaume Marfá ... controller: Filmax Entertainment (as Jaume Marfa)
Ricky Margolis ... international marketing: Filmax Entertainment
Alberto Marini ... development executive
Ramón Martos ... laboratory manager: Image Film (as Ramon Martos)
Lídia Martínez ... financial department: Filmax Entertainment (as Lidia Martinez)
Mila Maslarova ... script supervisor
Moira McMillan ... legal affairs
Tonya Mikova ... dialogue coach: russian (as Tania Mikova)
Aitor Montánchez ... tv production executive director: Filmax Entertainment (as Aitor Montanchez)
Manuel Monzón ... development executive (as Manuel Monzon)
Helena Moreno Núñez ... development executive (as Helena Moreno)
Alessandra Moresco ... production coordinator: Future Films
Peter Nikolov ... armourer
Manuel Olguín ... internet manager: Filmax Entertainment (as Manuel Olguin)
Anna Oms ... documentation: Filmax Entertainment
Victor Padró ... computer department: Filmax Entertainm (as Victor Padro)
Maria Parrón ... head of business and legal affairs (as Maria Parron)
Ainhoa Pernaute ... press & promotion department: Filmax Entertainment
Augustín Pitarch ... general managing consultant: Filmax Entertainment (as Agustin Pitarch)
Natasha Radski ... loop group voice
Raquel Ramos ... management of rights: Filmax Entertainment
Michal Ravid-Ganot ... legal affairs: Future Films
Ariane Riera ... press & promotion department: Filmax Entertainment
Mathieu Robinet ... assistant production coordinator: Future Films
Ovidio Rodríguez ... treasury manager: Filmax Entertainment (as Ovidio Rodriguez)
Carlos Rojano ... marketing and commercial director: Filmax Entertainment
Sonia Roldán ... financial department: Filmax Entertainment (as Sonia Roldan)
Maxine Ross ... runner: Future Films
Rosa M'Porras Rueda ... financial department: Filmax Entertainment (as Rosa M. Porras)
María Ríos ... computer department: Filmax Entertainment (as Maria Rios)
Martin Samper ... marketing and promotion
Elena Serra ... story editor
Elisa Sirvent ... production coordinator
Xavier Soriano ... communications manager: Filmax Entertainment
Gergana Stankova ... assistant production coordinator
Oleg Stepanov ... loop group voice
Patricia Sánchez ... financial department: Filmax Entertainment (as Patricia Sanchez)
David Tardà ... web development: Filmax Entertainment (as David Tarda)
Alejandro Torres ... title designer
Julio Torres ... title designer
Maria Tsakova ... cashier
Dimitra Tsingou ... legal affairs: Future Films
Jorge Tuca ... project development
Manel Vicaria ... head of press & promotion department: Filmax Entertainment
M. Laura Villaverde ... financial department: Filmax Entertainment
Manuel Yebra ... assistant to co-executive producer
Alessandra Moresco ... production coordinator (uncredited)
Mathieu Robinet ... assistant production coordinator (uncredited)
Martin Samper ... making-of crew coordinator (uncredited)

Thanks 

Luis de la Madrid ... thanks
Jordi Díaz ... thanks (as Jordi Diaz)
Josep Ferrer Calderon ... thanks
David Kristian ... thanks
Octavi Segarra ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page