Edit
Prince of Persia: The Sands of Time (2010) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Mike Newell

Writing Credits (WGA)  

Boaz Yakin ... (screenplay) and
Doug Miro ... (screenplay) &
Carlo Bernard ... (screenplay)
 
Jordan Mechner ... (screen story)
 
Jordan Mechner ... (video game series "Prince of Persia")

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
Tus
...
...
Bis
...
...
Hassansin Porcupine
...
Hassansin Whip Man
Dave Pope ...
Domonkos Pardanyi ...
Massimilano Ubaldi ...
...
Hassansin Grenade Man (as Furdik Vladimir)
Christopher Greet ...
William Foster ...
Elliot James Neale ...
...
...
Asoka (as Daud Shah)
Daisy Doidge-Hill ...
Young Guardian Girl
Charlie Banks ...
Jesse Mathews ...
Rohan Siva ...
Bloodied Alamut Soldier
Dimitri Andreas ...
Head Servant
Stephen A. Pope ...
Roham (as Stephen Pope)
...
Mounted Herald
Joseph Beddelem ...
Garsiv's Lieutenant (as Joseph Bedlem)
Rachid Abbad ...
Rafa
...
Tamina's Maid Servant
Aziz El Kibachi ...
Mughal Sultan
Simon De Selva ...
General
Felix Augusto Quadros ...
Spy
Amin Mohammad Fouladi ...
Musician
Masoud Abbasi ...
Musician
Mehrdad Azmin ...
Musician
Zartosht Safari ...
Musician
Ali Nourbakhsh ...
Musician
Parham Bahadoran ...
Musician
Ehsan Parvizian ...
Musician
Shohreh Shojaeifard ...
Musician
Babak Babakinejad ...
Musician
Rest of cast listed alphabetically:
...
Amar's Race Patron (uncredited)
Guy C.A. ...
Tus Alamut Staff (uncredited)
...
Alamut Palace Staff (uncredited)
Sean Francis George ...
Guard (uncredited)
...
Trumpeter (uncredited)
...
Guard (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Karim Abouobayd ... line producer: Morocco
John August ... executive producer
Jerry Bruckheimer ... producer
Patrick McCormick ... executive producer
Eric McLeod ... executive producer
Jordan Mechner ... executive producer
Chad Oman ... executive producer
Pat Sandston ... associate producer
Mike Stenson ... executive producer

Music by 

Harry Gregson-Williams

Cinematography by 

John Seale ... director of photography

Film Editing by 

Mick Audsley
Michael Kahn
Martin Walsh

Casting By 

Susie Figgis

Production Design by 

Wolf Kroeger

Art Direction by 

Maria-Teresa Barbasso ... co-art director
Robert Cowper ... (as Rob Cowper)
Leslie Tomkins
David Doran ... (uncredited)
Stuart Rose ... (uncredited)
Alessandro Santucci ... co-art director (uncredited)
Marco Trentini ... supervising art director (uncredited)

Set Decoration by 

Elli Griff

Costume Design by 

Penny Rose

Makeup Department 

Jessica Alexander ... makeup trainee: daily
Natasha Allegro ... chief hair stylist: second unit
Nezha Aouis ... head makeup artist: Morocco (as Nazha Aouis)
Bee Archer ... hair stylist: Gemma Arterton (as Bea Archer)
Jan Archibald ... hair designer
Zineb Bendoula ... head hair stylist: Morocco (as Zaineb Bendoula)
Ann Buchanan ... makeup artist: Sir Ben Kingsley
Nicola Clarke ... hair dresser: Jake Gyllenhaal
Catherine Davies ... hairdresser
Sarah Downes ... makeup artist
Richard Glass ... contact lens optician
Charlotte Hayward ... makeup artist
Suzanne Jansen ... makeup artist
Sallie Jaye ... makeup designer
Malgorzata Krystyna Kloda ... assistant makeup artist
Rebecca Lafford ... makeup artist: Jake Gyllenhaal
Chris Lyons ... special effects teeth
Marilyn MacDonald ... chief makeup artist: second unit (as Marilyn McDonald)
Sharon Martin ... makeup artist
Niamh O'Loan ... makeup artist
Susan Parkinson ... crowd makeup supervisor
Marc Pilcher ... hair stylist
Bouchra Sakhi ... makeup artist
Barbara Taylor ... hair stylist
Josh Weston ... assistant prosthetic makeup artist
David White ... chief prosthetic makeup artist
Christine Whitney ... crowd makeup supervisor
Helen Barrett ... makeup artist (uncredited)
Sophia Burnage ... daily assistant makeup artist (uncredited)
Amanda Burns ... makeup artist (uncredited)
Amy Byrne ... crowd makeup artist (uncredited)
Karen Cohen ... makeup artist (uncredited)
Louise Coles ... crowd makeup artist (uncredited)
Catherine Davies ... equestrian makeup designer (uncredited)
Robbie Drake ... foam technician (uncredited)
Rita Fekete ... makeup artist: crowd dailies (uncredited)
Louise Fisher ... makeup artist (uncredited)
Amina El Halhouli ... makeup artist (uncredited)
Souad Khattabi ... makeup artist (uncredited)
Camilla Kirk-Reynolds ... crowd makeup trainee (uncredited)
Uxue Laguardia ... makeup artist (uncredited)
Katie Lee ... hair stylist (uncredited)
Laura Lilley ... junior assistant makeup artist (uncredited)
Flora Moody ... makeup trainee (uncredited)
Nicola Mount ... hair stylist (uncredited)
Sangeet Prabhaker ... prosthetic makeup artist (uncredited)
Charlotte Rogers ... junior assistant makeup artist (uncredited)
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens technician (uncredited)
Olivier Seyfrid ... hair stylist (uncredited)
Rupert Simon ... hair crowd supervisor (uncredited)
Sophie Slotover ... makeup trainee (uncredited)
Rachael Speke ... crowd hair assistant (uncredited)
Nadia Stacey ... crowd makeup artist (uncredited)
Tracey Wells ... hair stylist (uncredited)
Julie Wright ... prosthetics hair artist (uncredited)

Production Management 

Sarah Bradshaw ... unit production manager
Tami Goldman ... post-production supervisor (as Tami R. Goldman)
Simone Goodridge ... production supervisor
Marianne Jenkins ... production manager: UK
Patrick McCormick ... unit production manager
Eric McLeod ... unit production manager
Melissa Reid ... executive in charge of production: JBO
Steven Wayne ... production supervisor: second unit
Ahmed Abounouom ... production supervisor (uncredited)
David Campbell-Bell ... unit manager (uncredited)
Bruce Hendricks ... Executive in Charge of Production (uncredited)
Kevin Jenkins ... unit manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Noureddine Aberdine ... first assistant director: Morocco
Darwin Brooks ... third assistant director: Morocco
Hannah Brown ... third assistant director
William Dodds ... second assistant director
Rachid Doha ... third assistant director: Morocco (as Rachid Douha)
Mehdi Elkhaoudy ... third assistant director: Morocco (as Mehdi El Khaoudy)
Richard Goodwin ... second assistant director
Robert Grayson ... first assistant director: second unit
Mustapha Grumij ... second assistant director: Morocco
Stewart Hamilton ... second assistant director: second unit
Sallie Anne Hard ... key second assistant director (as Sallie Hard)
Ray Kenny ... third assistant director: second unit
Latifah Naouri ... second second assistant director: Morocco
Jae-sung Oh ... third assistant director (as Jae Sung Oh)
David Pinkus ... second second assistant director
Amy Stares ... runner: assistant director
Simon Warnock ... first assistant director
Alexander Witt ... second unit director
Nikolay Yordanov ... trainee assistant director
Adil Abdelwahab ... first assistant director: Morocco (uncredited)
Lofti Aït Jaoui ... third assistant director (uncredited)
Tom Browne ... additional third assistant director: second unit (uncredited)
Hicham El Ghorfi ... second assistant director: second unit (uncredited)
Sandrine Loisy ... base third assistant director: Morocco (uncredited)
Amine Louadni ... assistant director (uncredited)
Yassine Marco Marroccu ... assistant director (uncredited)
Mohammed Hamza Regragui ... assistant director: Morocco (uncredited)
Megan Roberts ... base third assistant director: UK (uncredited)
Myles Robey ... crowd assistant director: UK, dailies (uncredited)
Toby Spanton ... additional third assistant director (uncredited)

Art Department 

Ahmed Abounouom ... props supervisor: Morocco (as Ahmed 'Jimmy' Abounouom)
David Allday ... art director: UK
Tarik Amchemar ... construction coordinator
Artbyramana ... concept artist
David Balfour ... property master
Pier Luigi Basile ... art director: Morocco (as Pierluigi Basile)
Laurent Beauvallet ... concept artist
Guy Bradley ... assistant art director
Toby Britton ... set designer
Julian Caldow ... concept artist
Mick Chubbock ... plasterer
Jane Clark ... storyboard artist
Temple Clark ... storyboard artist
Jim Cornish ... storyboard artist (as James Daniel Cornish)
Will Coubrough ... set designer
Peter Dorme ... assistant art director / senior set designer
Idriss El Gholb ... set dresser
Said El Kounti ... props buyer
Gavin Fitch ... assistant art director
Darren Fitzsimons ... sculptor
Kim Frederiksen ... digital concept artist
Gary Freeman ... supervising art director: UK
James Gemmill ... head scenic artist
Daniela Giovannoni ... set designer
John Greaves ... storyboard artist
Henry Hole ... stand-by greens
Marc Homes ... art director: UK
Peter Hooper ... greens supervisor
Gary Jopling ... set designer
Nazha Kajja ... props coordinator: Morocco
Scott Keery ... props
Helen Koutas ... graphic designer
John Maher ... construction manager: Morocco
Jon Marson ... key greensman (as Jonathan Marson)
Duncan McDevitt ... hod prop modeler
Jonathan McKinstry ... supervising art director: Morocco
Roy Monk ... scenic artist
Eddie Murphy ... carpenter
Brian Neighbour ... construction manager: UK
Soufiane Ousaadi ... stand-by props: Morocco
Robert Park ... carpenter
Nick Pelham ... storyboard artist (as Nicholas Pelham)
Peter Popken ... concept artist
Adam Rashbrook ... stand-by stagehand
Charles Ratteray ... storyboard artist
Neil Ross ... concept artist (as Neil Campbell Ross)
Mark Russell ... construction buyer
Lucie Ryan ... greens department coordinator
Nancy Scott ... construction coordinator: UK
Tom Still ... assistant art director
Mark Swain ... art director: Morocco
Anthony Szuch ... drapesman
Luca Tranchino ... art director: Morocco
Kate Venner ... property buyer
John Wells ... assistant property master
Su Whitaker ... stand-by art director
Tom Whitehead ... set designer
David Wood ... set designer
Tony Wright ... storyboard artist
Oliver Zeller ... senior digital set designer
Abdellah Achir ... draftsman (uncredited)
Alex Aitken ... head plasterer (uncredited)
Andy Aitken ... chargehand plasterer (uncredited)
John Allen ... carpenter (uncredited)
Tarik Amchemar ... art department coordinator (uncredited)
Giles Asbury ... storyboard artist (uncredited)
Dino Athanassiou ... storyboard artist (uncredited)
Nathalie Baldascini ... art department coordinator (uncredited)
François Baranger ... concept artist (uncredited)
Ken Barley ... hod plasterer (uncredited)
Mat Bergel ... stand-by props: second unit (uncredited)
Francesca Birri ... art department coordinator (uncredited)
Thomas Brown ... art director: set decoration (uncredited)
Martin Campbell ... prop modeller (uncredited)
Dimitri Capuani ... assistant art director (uncredited)
Tristan Carlisle-Kitz ... stand-by props: second unit (uncredited)
Roberto Caruso ... assistant art director (uncredited)
Graham Caulfield ... drapesmaster (uncredited)
Marlon Cole ... props storeman (uncredited)
Kelvin Cook ... dressing props (uncredited)
Federico Costantini ... sketch artist (uncredited)
Steve Court ... chargehand plasterer (uncredited)
Jordan Crockett ... set designer (uncredited)
Gary Dawson ... stand-by props (uncredited)
Karim Elamri ... props (uncredited)
Redouane Fihi ... on-set assistant (uncredited)
Liam Georgensen ... art department assistant (uncredited)
Abbes Ghazouani ... set dresser (uncredited)
Oliver Goodier ... draughtsperson (uncredited)
Aziz Hamichi ... assistant art director (uncredited)
Emma Hanson ... sculptor (uncredited)
Rohan Harris ... scenic artist (uncredited)
Steve Harris ... carpenter (uncredited)
Nathan Hughes ... concept artist (uncredited)
Rhys Ifan ... art department assistant (uncredited)
Bethan Jones ... art department assistant (uncredited)
John Jones ... prop maker (uncredited)
Rene Knol ... dressing props (uncredited)
Alex Lemonis ... junior set designer: CAD (uncredited)
Gerald Linnane ... carpenter (uncredited)
Catriona Maccann ... armourer/modeller (uncredited)
Richard Magennis ... chargehand dresser (uncredited)
Meike Maher ... construction coordinator: Morocco (uncredited)
Oubelka Mamoun ... store man (uncredited)
Johnny Mann ... scenic sculptor (uncredited)
Tony Marks ... carpenter (uncredited)
Dave Midson ... supervising dressing props (uncredited)
Joe Monks ... hod painter (uncredited)
Jonathan Moore ... sculptor (uncredited)
Mily Moreno ... assistant set decorator (uncredited)
Kelly Neary ... set decorating coordinator (uncredited)
Heather Noble ... art department coordinator: UK (uncredited)
Paul M. Nolan ... prop maker (uncredited)
Alan Payne ... graphic artist (uncredited)
Daniel Pelton ... plasterer (uncredited)
Francis Poirier ... sculptor (uncredited)
Andrew Proctor ... modelmaker (uncredited)
Aziz Rafiq ... assistant to production designer (uncredited)
Mohamed Rakaa ... assistant set decorator (uncredited)
Domenico Reordino ... painter (uncredited)
Jack Salkeld ... props (uncredited)
Saverio Sammali ... assistant art director (uncredited)
Cosmo Sarson ... decor artist (uncredited)
Matthew Savage ... concept designer (uncredited)
Dominic Sikking ... graphics (uncredited)
Nick Slater ... supervising carpenter (uncredited)
Codrina Spataru ... sculptor (uncredited)
Adrian Start ... hod painter (uncredited)
Gregor Telfer ... props (uncredited)
Anna Thomas ... props maker (uncredited)
Bill Thomas ... props (uncredited)
Bradley Torbett ... supervising stand-by propman (uncredited)
Dan Walker ... conceptual designer (uncredited)
Amanda Ward ... sculptor (uncredited)
Gaia Zambelli ... set decoration assistant (uncredited)

Sound Department 

David A. Arnold ... dialogue editor (as David Arnold)
James Ashwill ... foley mixer
Tony Bell ... boom operator: second unit (as Anthony Bell)
Beau Borders ... sound re-recording mixer
Christopher Boyes ... sound designer
Brent Burge ... sound effects editor
John T. Cucci ... foley artist (as John Cucci)
Sanaa Fadel ... sound assist
Ken Fischer ... sound effects editor
Peter Gleaves ... adr mixer
J.R. Grubbs ... sound effects editor (as JR Grubbs)
Matthew Harrison ... foley editor
David C. Hughes ... sound effects editor
Christian Joyce ... sound mixer: second unit
Doc Kane ... adr mixer
Rob Killick ... assistant sound editor
Adam Kopald ... sound effects editor
Daniel Laurie ... supervising adr editor
James Likowski ... foley editor
Peter Lindsay ... sound mixer
Melissa Lytle ... assistant sound editor
Victoria Martin ... supervising foley editor
James Matheny ... dialogue editor (as Jim Matheny)
Kate Morath ... boom operator
Timothy Nielsen ... sound designer (as Tim Nielsen) / supervising sound editor (as Tim Nielsen)
Dan O'Connell ... foley artist
Kevin O'Connell ... sound re-recording mixer
Theotime Pardon ... cable man
Douglas Parker ... assistant sound editor
Steve Schatz ... re-recording mix technician
Bjorn Ole Schroeder ... adr editor
Dee Selby ... assistant sound designer
Danial Shimiaei ... sound re-recording engineer (as Dan Shimiaei)
Gary L.G. Simpson ... sound re-recording engineer (as Gary Simpson)
Thomas W. Small ... foley editor (as Thomas Small)
George Watters II ... supervising sound editor
Jack Whittaker ... sound effects editor
Aissa Zaoui ... cable man: Morocco
Nourdine Zaoui ... sound assistant: Morocco
Mark Appleby ... adr mixer (uncredited)
Simon Diggins ... adr recordist (uncredited)
Teri E. Dorman ... supervising dialogue editor (uncredited)
Robert Edwards ... adr recordist (uncredited)
Nick Foley ... adr mixer (uncredited)
Rick Gould ... adr recordist (uncredited)
Richard Hymns ... sound effects editor (uncredited)
Scott R. Lewis ... mix technician (uncredited)
Rob Nokes ... field sound effects (uncredited)
Kevin Tayler ... adr recordist (uncredited)
Philip Young ... adr recordist (uncredited)
Greg Zimmerman ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Mohamed Ali Aguermin ... special effects technician
Christopher Brennan ... special effects technician
Paul Marsh ... armourer
Kevin Mathews ... wire effects supervisor
Trevor Neighbour ... assistant special effects supervisor
Nigel Nixon ... special effects production buyer
Simon Quinn ... special effects technician
Grant Rogan ... special effects technician
Trevor Wood ... special effects supervisor
Mariam Lee Abounouom ... mold maker (uncredited)
Caimin Bourne ... special effects technician (uncredited)
Ben Broadbridge ... assistant special effects technician (uncredited)
Paul Clancy ... senior special effects technician (uncredited)
Simon Cockren ... special effects floor supervisor: second unit (uncredited)
Gary Cohen ... special effects senior technician (uncredited)
Ryan Conder ... special effects technician (uncredited)
Terence J. Cox ... senior special effects technician (uncredited)
Peter Fern ... senior special effects technician (uncredited)
Dean Ford ... special effects technician: VFX elements (uncredited)
Rodney Fuller ... senior special effects technician (uncredited)
Darrell Guyon ... senior special effects technician (uncredited)
David Johns ... snow effects technician (uncredited)
Steve Knowles ... senior special effects technician (uncredited)
Jason Leinster ... senior special effects technician (uncredited)
Jared Manley ... special effects technician (uncredited)
John Mason ... senior snow effects technician (uncredited)
David McGeary ... special effects technician (uncredited)
Neil Murray ... senior special effects technician (uncredited)
Will Newton ... assistant model maker (uncredited)
Oliver Nixon ... special effects trainee (uncredited)
Karl Openshaw ... senior special effects technician (uncredited)
Jalila Otky ... special effects coordinator (uncredited)
Stefano Pepin ... special effects floor supervisor (uncredited)
Dave Poole ... senior special effects (uncredited)
Graham Povey ... special effects senior technician (uncredited)
Mark Roberts ... special effects technician: vfx elements (uncredited)
Matthew Roberts ... special effects technician (uncredited)
Dave Roddham ... special effects technician (uncredited)
Andrew Ryan ... special effects assistant technician (uncredited)
Jody Taylor ... special effects technician (uncredited)
Neil Toddy Todd ... special effects technician (uncredited)
Amanda Ward ... mold maker (uncredited)

Visual Effects by 

Tony Abejuro ... digital artist: MPC (as Anthony Abejuro)
Abubakar Abrar ... compositor: Cinesite (as Abubakar Habib Abrar)
Zohaib Ahsan ... effects technical director: Cinesite
Vladislav Akhtyrskiy ... compositor: MPC
Simon J. Allen ... compositor: Cinesite
Rob Allman ... lead technical director: Framestore
Simon Allmark ... visual effects editor: Double Negative
Christoph Ammann ... 3d lead: Double Negative
Stella Ampatzi ... digital paint artist: Peerless Camera Company
Arild Anfinnsen ... 3d artist: Double Negative
Zoran Arizanovic ... digital environment artist: MPC
Oliver Armstrong ... lead compositor: Cinesite
K.H. Aslam ... senior matchmove artist: MPC Bangalore
Michael Atkin ... 3d artist: Double Negative
Jonathan Attenborough ... lighting artist: MPC (as Jon Attenborough)
Vincent Aupetit ... animator: Framestore
Henry Badgett ... lead compositor: MPC
Lucy Bailey ... compositor: MPC
Richard Baillie ... compositor: MPC
Richard Bain ... digital compositor: Bain VFX
Kamilla Bak ... 2d lead: Double Negative
Jason Baker ... technical director: Framestore
Mark Bakowski ... lead compositor: Framestore
Dave Bannister ... compositor: Cinesite
Magali Barbe ... animator: Framestore
Angela Barson ... digital compositor: Bain VFX
Katrina Barton ... visual effects assistant co-ordinator
Sam Bassett ... compositor: MPC
Matt Beale ... modeller: Framestore
Robin Beard ... 2d lead: Double Negative
Pete Bebb ... cg supervisor: Double Negative
Susanne Becker ... compositor: Double Negative
Michael Bell ... compositor: Double Negative
Kieran Belshaw ... digital environment artist: MPC
James Benson ... 3d artist: Double Negative
Frank Berbert ... compositor: Double Negative
Carl Bianco ... technical director: Framestore
Daniele Bigi ... lighting lead: MPC
Muhittin Bilginer ... 3d artist: Double Negative
Bineesh ... matchmove artist
Peter Blackburn ... compositor: Cinesite
Ilona Blyth ... visual effects editor: Framestore
Turea Blyth ... visual effects editor: Framestore
Martin Body ... lead rotoscope artist: Peerless Camera Company
Eglantine Boinet ... digital environment artist: MPC (as Egaltine Boinet)
Michael Borhi ... texture artist: Framestore
Yanick Bourgie ... digital environment artist: MPC
Jim Bowers ... digital matte painter: Peerless Camera Company
Richard Boyle ... technical director: Cinesite (as Rick Boyle)
James Braid ... technology: Double Negative
Hayley Brazelton ... compositor: MPC (as Hayley Collins)
Michael Brazelton ... compositor: MPC (as Mike Brazelton)
Jamie Briens ... 3d artist: Double Negative
Simon Britnell ... asset artist: MPC
Danielle Brooks ... 3d artist: Double Negative
Robert Brumby ... 3d artist: Double Negative
Sule Bryan ... compositor: Cinesite
Izet Buco ... compositor: MPC
Derek Burgess ... visual effects editor: US Editorial
Patrick Michael Burke ... compositor: Double Negative (as Patrick Burke)
Paul Burton ... 3d artist: Double Negative
Ivan Busquets ... lead compositor: MPC
Andrew Cadey ... 3d artist: Double Negative
Marco Carboni ... visual effects: crowd, MPC
Dominic Carus ... 3d artist: Double Negative
Chas Cash ... effects technical director: Cinestore
Stephane Ceretti ... visual effects supervisor: MPC
Martin Chamney ... cg supervisor: Nvizible
Eric K. Chan ... compositor: Double Negative (as Eric Chan)
Paul Chandler ... digital matte painter: Framestore
Tim Chauncey ... animator: Peerless Camera Company
Eve Chauvet ... digital environment artist: MPC
Lee Chidwick ... visual effects coordinator: Cinesite
Nicolas Chombart ... technical director: Framestore
Piers Clifton ... visual effects assistant coordinator
Chris Clough ... data i/o: Cinesite
Riccardo Coccia ... lighting artist: MPC (as Riccardo Cioccia)
Ross Colgan ... data operator: Cinesite
Alex Collings ... zoom encoder technician
Miodrag Colombo ... compositor: MPC
Loraine Cooper ... compositor: Cinesite
Ian Copeland ... compositor: Double Negative
Laurent Cordier ... model & texture artist: Cinesite
Alastair Crawford ... compositor: Double Negative
Ed Cross ... video effects editorial: Double Negative
Grahame Curtis ... model & texture artist: Cinesite (as Graham Curtis)
Markus Daum ... 3d artist: Double Negative
Jonathan Davies ... 3d artist: Double Negative
Adam Davis ... visual effects: crowd, MPC
Ana Mestre de Almeida Pereira ... compositor: Double Negative (as Ana Mestre)
Sylvain Degrotte ... technical director: Framestore
Caroline Delen ... lead asset artist: MPC (as Caroline Delengaigne)
Bert Deruyck ... compositor: Framestore
Ciaran Devine ... effects supervisor: Framestore
Adam Dewhirst ... model & texture artist: Cinesite
Sandro Di Segni ... 3d artist: Double Negative
Gavin Digby ... senior compositor: Peerless Camera Company
John Paul Docherty ... visual effects supervisor: Peerless Camera Company
Andi Dorfan ... compositor: Double Negative
Tom Dow ... layout artist: MPC (as Thomas Dow)
Ditch Doy ... head of 3d: Peerless Camera Company
Luke Drummond ... compositor: Framestore
Hasraf Dulull ... compositor: Mobius
Louis Dunlevy ... effects artist: Framestore
Thomas Dyg ... compositor: Cinesite
Paddy Eason ... visual effects supervisor: Nvizible
Bruno Ebe ... 3d artist: Double Negative
Tosh Elliott ... 3d artist: Double Negative
Jane Ellis ... visual effects coordinator: Cinesite
Michael Bruce Ellis ... visual effects supervisor: Double Negative (as Michael Ellis)
Stuart M. Ellis ... animator: Framestore (as Stuart Ellis)
Chris Elson ... compositor: Cinesite
Guy Elson ... compositor: Cinesite
Catherine Elvidge ... animator: Cinesite
David Emeny ... digital compositor: Nvizible
Selcuk Ergen ... effects artist: Framestore / effects technical director: Framestore
Alison Farmer ... 3d artist: Double Negative
James Farrington ... animator: Framestore
Laura Fitzpatrick ... senior digital effects coordinator: Peerless Camera Company
Joss Flores ... compositor: Mobius
Mike Ford ... animator: Framestore
Howard Fuller ... technical director: Framestore
Jigesh Gajjar ... digital artist: MPC
Benn Garnish ... animator: Cinesite
Nikos Gatos ... lighting technical director: Cinesite
Richard Gavin ... 3d artist: Double Negative
Federico Ghirardini ... lighting artist: MPC
Roger Gibbon ... digital matte painter: Cinesite
Pablo Giménez ... 3d artist: Double Negative (as Pablo Gimenez)
Geoffroy Givry ... compositor: Double Negative
Lisa Gonzalez ... lead asset artist: MPC
Matthieu Goutte ... rigger: Framestore
Richard Graham ... visual effects producer: Framestore
Giorgia Graziadio ... junior digital compositor
Elysia Greening ... digital artist: Nvizible
Pablo Grillo ... animation supervisor: Framestore
Alex Guri ... compositor: Mobius
Simon Gustafsson ... concept artist: Double Negative
Alexis Hall ... 3d artist: Double Negative
Giles Harding ... data wrangler
Joey Harris ... lead matchmover: Cinesite
Neil Harrison ... digital intermediate systems administrator
Dan Harrod ... compositor: Cinesite
Chris Hart ... 3d artist: Double Negative
Steve Hawken ... compositor: Cinesite
Sandro Henriques ... compositor: Cinesite
Martin Hession ... asset artist: MPC
Sean Heuston ... compositor: Double Negative
Tom Hocking ... compositor: Double Negative
Mark Hodgkins ... 3d lead: Double Negative
Andrew Hogden ... compositor: Framestore
Ian Holland ... compositor: Peerless Camera Company
Garrett Honn ... compositor: Mobius
Rob Hopper ... visual effects artist: MPC
Graham Houston ... lighting technical director: Cinesite
Ritchie Hoyle ... roto animator
Nathan Hughes ... concept artist: uncredited
Laurent Hugueniot ... cg supervisor: Framestore
Julian Hutchens ... technical director: Framestore
Louise Hutchinson ... visual effects coordinator: Cinesite
David Hyde ... 3d artist: Double Negative
Ludovic Iochem ... concept artist: Double Negative
Alex Ireland ... compositor: Double Negative
Jason Ivimey ... animator: Cinesite
Francesc Izquierdo ... visual effects: crowd, MPC
Oliver James ... software development: dagger time, Double Negative
Suzanne Jandu ... lead compositor: MPC
Mason Jarratt ... visual effects artist
Kristine-Joeann Jasper ... 3d artist: Double Negative (as Kris Jasper)
Daniel Jenkins ... animator: Peerless Camera Company
Kevin Jenkins ... visual effects art director: Framestore
Allan Torp Jensen ... lead compositor: Cinesite
Olivier Jezequel ... compositor: MPC
Lorraine Johnson ... film scanning supervisor
Ross Johnson ... visual effects: MPC
Keith Jones ... compositor: MPC
Marc Jones ... digital artist: MPC
Howard Julian ... layout artist: MPC (as Julian Howard)
Theivendran Kabelan ... crowds technical director: visual effects
Ricky Kang ... technical director: Framestore
Rafal Kaniewski ... compositor: Double Negative
Matt Kasmir ... compositing supervisor: Cinesite / visual effects supervisor: Cinesite
Peng Ke ... compositor: MPC
James D. Kelly ... visual effects photographer: MPC (as James Kelly)
Sevendalino Khay ... digital matte painting supervisor: Cinesite
Tom Kimberley ... compositor: Cinesite
Andy Kind ... cg supervisor: Framestore
Andrew Kingston ... systems administrator
Diane Kingston ... visual effects producer: Peerless Camera Company
Coen Klosters ... effects technical director: Cinesite (as Coen Kloster)
Rikki Knight-Trembath ... rigger: Framestore
Marcin Kolendo ... compositor: Dougle Negative
Jessica Kong ... roto artist: Double Negative Singapore
Sylvia Kratzsch ... lighting artist: MPC
Martin Lake ... visual effects production coordinator: Double Negative
Yaocheng Lam ... matchmove artist: Double Negative
Ben Lambert ... modeller: Framestore
Toby Langley ... visual effects: MPC
Sharon Lark ... visual effects producer
Emma Larsson ... visual effects line producer: Double Negative
Julien Lasbleiz ... 3d artist: Double Negative
Chris Lawrence ... 3d lead: Double Negative
James Leaning ... digital artist: MPC
Patrick Ledda ... lead technical director: Peerless Camera Company
Soon Ngee Chris Lee ... digital artist
Chris Lentz ... previs artist: dagger time, Double Negative (as Christopher Lentz)
Xavier Lestourneaud ... 3d artist: Double Negative
Benoit Leveau ... software developer
Gawain Liddiard ... 3d lead: Double Negative
Richard Little ... lead compositor: MPC
Andrew Lockley ... 2D supervisor: Double Negative
Adrien Lourdelle ... 3d artist: Double Negative
Stuart Love ... 3d artist: Double Negative
Patrick Lowry ... technical director: Framestore
Adam Lucas ... technical director: Cinesite
Susan Luciani ... visual effects set coordinator (as Susan Luciani Kane)
Hugh Macdonald ... 2d supervisor: Nvizible (as Hugh MacDonald)
Natalie MacDonald ... digital artist: Nvizible
Damien Macé ... digital matte painter: Framestore (as Damien Mace)
Don Mahmood ... animator: Framestore
Rafi Majid ... digital environment artist: MPC
Tony Man ... compositor: Double Negative (as Tony Yiu Keung Man)
Manikandan ... paint/prep artist
Govindan Manivannan ... roto artist: The Moving Picture Company
Vaibhav Marathe ... compositor: MPC
Sarah Marchant ... digital paint artist: Peerless Camera Company
Mike Marcus ... compositor: Framestore
Howard Margolius ... visual effects technical director: Double Negative
Justin Martin ... 3d supervisor: Double Negative
Abner Marín ... asset atist: MPC
Dan Mason ... model & texture artist: Cinesite
Lee Matthews ... digital environment artist
Barth Maunoury ... animator: Framestore (as Barth Manoury)
Marian Mavrovic ... 2d supervisor: MPC
Leong Wai In Maxx ... 3d lead: Double Negative
Alan McCabe ... lighting artist: MPC
Mark 'Crash' McCreery ... creature concept designer (as Cash McCreery)
Christopher McDermott ... compositor: Peerless Camera Company
Victoria McDowell ... visual effects production manager
Rodney J. McFall ... visual effects supervisor: Mobius (as Rod McFall)
Declan McGuire ... render support
Joseph McLamb ... digital matte painter: Framestore (as Joe McLamb)
Jan Meade ... visual effects coordinator: Cinesite
Naveen Medaram ... compositor: Double Negative
Gurel Mehmet ... concept artist: Double Negative
Rebecca Melander ... asset artist: MPC
Cedric Menard ... texture artist: Framestore
Mariano Mendiburu ... animator: Framestore
Horacio Mendoza ... effects artist: Framestore
Andre Metello ... 3d artist: Double Negative
Adrian Metzelaar ... lead compositor: Framestore
Sarah Micallef ... visual effects coordinator
Matt Middleton ... cg supervisor: MPC
Quentin Miles ... animation supervisor: Cinesite
Jon Miller ... digital artist: MPC (as Jonathan Miller)
Humayun Mirza ... compositor: Mobius
László Molnár ... texture artist: Framestore (as Lazslo Molnar)
Stephen Molyneaux ... asset artist: MPC
Oliver Money ... visual effects producer: MPC
Ray Moody ... second assistant camera: model unit
Danielle Morley ... visual effects coordinator: Framestore
Ben Morris ... visual effects supervisor: Framestore
Martin Mueller ... compositor: Double Negative
Katy Mummery ... visual effects coordinator: Framestore
Stephen Murphy ... effects artist: Framestore
Marcell Nagy ... lead digital environment artist: MPC
Helen Newby ... lead compositor: Cinesite
Dan Nicholson ... 3d artist: Double Negative (as Daniel Nicholson)
Lukas Niemczyk ... 3d artist: Double Negative
Timo-Pekko Nieminen ... 3d artist: Double Negative
Joanna Nodwell ... visual effects producer: Double Negative
Cyrille Nomberg ... digital matte painter: Cinesite
Clare Norman ... visual effects producer: Cinesite
Sarah Norton ... lead compositor: Cinesite
Patrick O'Casey ... compositor: Mobius
Conor O'Mara ... pipeline td
Cenay Oekmen ... 3d artist: Double Negative
Artemis Oikonomopoulou ... cg supervisor: Cinesite
Tim Ollive ... animator: Peerless Camera Company
Dylan Owen ... digital artist: Nvixible (as Dylan Wyn Owen)
Premamurti Paetsch ... effects artist: Framestore
Christopher T. Page ... digital paint artist: Peerless Camera Company (as Christopher Page)
Clare Pakeman ... lighting technical director: Cinesite
Oleksandr Panaskevych ... effects artist: Framestore
Suresh Pandi ... roto artist: mpc: MPC
Anna Panton ... visual effects coordinator
Alexandra Papavramides ... compositor: Double Negative
Stephane Paris ... cg supervisor: Cinesite
Ami Patel ... compositor: Double Negative
Scott Patton ... compositor: MPG
Simon Payne ... rigging technical director
John Peck ... lead compositor: Framestore
Tony Peck ... compositor: MPC (as Anthony Peck)
Soeren Bendt Pedersen ... layout artist: MPC (as Soeren Pedersen)
Talli Peled ... technical director: Framestore
Craig Penn ... animator: Framestore
Stuart Penn ... lead technical director: Framestore
Venetia Penna ... compositor: Cinesite
Manuel Perez ... compositor: Framestore
Emanuele Pescatori ... 3d artist / animator: Peerless Camera Company
Kim Phelan ... visual effects producer: Mobius
Kate Phillips ... visual effects line producer: Double Negative
Caroline Pires ... digital artist: Nvizible
Matthew W.B. Plummer ... digital artist: Nvizible
Felix Pomeranz ... lead data wrangler
Carlos Poon ... 3d artist: Double Negative
Travis Porter ... compositor: Double Negative
Diego Prilusky ... effects artist: Framestore
Rajasekar Prince ... matchmove Artist: MPC
Olivier Pron ... lead digital environment artist: MPC
Aled Prosser ... compositor: Framestore
John Purdie ... compositor: Double Negative
Jacqueline Purkess ... compositor: Double Negative (as Jacqui Purkess)
Simon Pynn ... matchmove lead: Double Negative
Nigel Rafter ... previs artist: dagger time, Double Negative
Sagar Rathod ... technical director: Framestore
Garth Reilly ... compositor: Double Negative
Eddy Richard ... digital environment lead: MPC
Rob Richardson ... effects artist: Framestore
Martin Riedel ... digital compositor: MPC
Viktor Rietveld ... 3d lead: Double Negative
Adriano Rinaldi ... visual effects artist: MPC
Sandra Roach ... compositor: Mobius
Aled Robinson ... visual effects: MPC
Darren Rodriguez ... previs artist: dagger time, Double Negative
Marco Rolandi ... digital environment artist: MPC
Tom Rolfe ... 2d lead: Double Negative
Alex Rothwell ... lead effects artist: Framestore
Paul Round ... senior compositor: Peerless Camera Company
Isabelle Rousselle ... digital environment artist: MPC (as Isabelle Rousselle)
Jean-Paul Rovela ... lighting technical director: Cinesite
Sue Rowe ... visual effects supervisor: Cinesite
Adam Rowland ... digital artist: Nvizible (as Adam Rowlands)
James Russell ... compositor: Peerless Camera Company (as Jim Russell)
Abner Sanchez ... 3d artist: Double Negative
Steve J. Sanchez ... compositor: Double Negative (as Steve Sanchez)
Steven Sandles ... visual effects artist
Carlo Scaduto ... compositor: Double Negative
Sabrina Scalfari ... visual effects production manager: MPC
Lena Scanlan ... visual effects production manager: MPC
Tino Schaedler ... visual effects art director
Markus Schmidt ... 3d artist: Double Negative
Markus Schneider ... compositor: Double Negative
Sam Schwier ... matchmove lead: Double Negative
Michele Sciolette ... senior technical director: Cinesite
Abigail Scollay ... digital artist: Nvizible
Romain Bivar Segurado ... modeller: Framestore (as Romain Segurado)
Joseph Severn ... 3D surveyor
Rahul Sharma ... digital artist
Brad Silby ... animator: Framestore
Ian Simpson ... 2d lead: Double Negative
Paul Simpson ... effects artist: Framestore
David Sjodin ... compositor: Cinesite (as David Sjödin)
Craig Skerry ... visual effects: MPC
Alex Smith ... compositor: Cinesite
Tammy Smith ... compositor: Double Negative
Henrik Soder ... 3d artist: Double Negative
Sally Spencer ... visual effects producer: Nvizible
Penn Stevens ... technical director: Framestore
Maria Stroka ... vfx production manager
Jonathan Styles ... 3d artist: Double Negative
James Sutton ... modeler: Framestore
Rangi Sutton ... lead effects artist: Framestore
Christopher Sweet ... matchmove lead: Double Negative
Roy Tay ... compositor: Double Negative
Ben Taylor ... lead compositor: Double Negative
Mark Taylor ... texture artist: Framestore
Scott Taylor ... compositor: MPC
Vilmos Thernesz ... digital artist: Nvizible
Adrian Thompson ... 3d lead: Double Negative
Matthew Tinsley ... post previsualization artist
Jensen Toms ... lighting technical director: Cinesite
Shahin Toosi ... compositor: Double Negative
Oscar Tornincasa ... compositor: Framestore
Claudia Torres ... 3d artist: Double Negative
Samantha Townend ... data wrangler
Sanju Travis ... compositor: Double Negative
Jamie Tremelling ... animator: Peerless Camera Company
Christine Troianello ... compositor: MPC
Oleg Troy ... 3d artist: Double Negative
Taylor Tulip-Close ... texture photographer
Erik Tvedt ... 3d artist: Double Negative
Miquel Ubeda ... compositing lead: Mobius
Arda Uysal ... animator: Framestore (as Arda Usyal)
Leigh van der Byl ... asset artist: MPC
Gert Van Dermeersch ... compositor: Cinesite
Nick van Diem ... technical support: Double Negative
Pieter Van Houte ... digital compositor: Peerless Camera Company
Courtney Vanderslice ... executive producer: Cinesite (as Courtney Vanderslice-Law)
Charles Varenne ... 3d artist: Double Negative
Eugénie von Tunzelmann ... 3d lead: Double Negative
Ted Waine ... software development: dagger time, Double Negative
Alexis Wajsbrot ... lead effects technical director: Framestore
Pieter Warmington ... 3d lead: Double Negative
Rebecca Waters ... 3d lead: Double Negative (as Becky Graham)
Neil Weatherley ... lead technical director: Framestore
Ollie Weigall ... compositor: Cinesite
Nick Whiteley ... compositor: Framestore
Lisa Wild ... lead crowd technical director: Cinesite (as Jane Lisa Wild)
Amielia Williams ... visual effects: MPC (as Amie Cox)
Gina Willis ... visual effects coordinator: Nvizible (as Gina Deuters)
Chris Wilson ... lighting artist: MPC (as Christopher Wilson)
Richard Stuart Wilson ... visual effects assistant coordinator (as Richard Wilson)
Sally Wilson ... layout artist: MPC / texture artist: MPC
Oliver Winwood ... effects technical director: MPC
Jamie Wood ... lead compositor: Cinesite
Tom Wood ... visual effects supervisor
Mike Woodhead ... lead data wrangler: second unit
Michael Wortmann ... senior technical director: Cinesite
Kai Woytke ... compositor: Cinesite
Anna Yamazoe ... 3d artist: Double Negative
Aviv Yaron ... senior technical director: Cinesite
Maureen Yeo ... visual effects production coordinator: Double Negative
Greg Young ... compositor: MPC (as Greg Meeres-Young)
Patsy Yiu Ping Yuen ... 3d artist: Double Negative (as Patsy Yuen)
Christian Zeh ... compositing supervisor: Framestore
Matthias Zeller ... rigger: Framestore
Anthony Zwartouw ... lighting technical director: Cinesite
Paolo Acri ... digital compositor: MPC (uncredited)
Kevin Adams ... body tracking: Double Negative (uncredited)
Nidhi Agarwal ... matchmove artist: MPC (uncredited)
Anastasios Agiakatsikas ... rotoscope artist: LipSync Post (uncredited)
Joel Aguilar ... roto artist: Double Negative (uncredited)
Axel Akesson ... senior lighting technical director: Cinesite (uncredited)
Antony Allen ... paint & roto artist (uncredited)
Katarzyna Ancuta ... paint artist: Framestore (uncredited)
Krámli András ... rotoscope artist: Cube Effects (uncredited)
Lorenzo Angeli ... pipeline technical director (uncredited)
Samir Ansari ... matchmover: Cinesite (uncredited)
Szvák Antal ... visual effects coordinator: Cube Effects (uncredited)
Paul Arion ... layout artist: MPC (uncredited)
Joe Arnold ... matchmove artist: Cinesite (uncredited)
Suzie Askham ... matchmover: Framestore (uncredited)
Atanas Atanasov ... modeller: Framestore (uncredited)
Kate Auld ... digital compositor (uncredited)
David Aulds ... digital compositor (uncredited)
Steve Avoujageli ... fx artist: Asylum Effects (uncredited)
Dan Ayling ... matchmove artist (uncredited)
Durai Babu ... senior matchmove artist (uncredited)
Fiorenza Bagnariol ... digital film bureau (uncredited)
Manjusha Balachandran ... render support (uncredited)
Hesam Bani-Eghbal ... conceptual art (uncredited)
François Baranger ... concept artist (uncredited)
Adam Barnett ... technical support (uncredited)
Matthew Barnett ... technical support: Framestore (uncredited)
Tom Baskaya ... compositor: Framestore (uncredited)
Erwann Baudet ... effects technical director: MPC (uncredited)
Lizi Bedford ... crew manager: Framestore (uncredited)
Jo Ann Cordero Belen ... roto/prep artist: Double Negative (uncredited)
Matt Bell ... technical director: Framestore (uncredited)
Richard A.M. Bell ... lighting pipeline technical director: Framestore (uncredited)
Stuart Bell ... key grip visual effects (uncredited)
Aaron Benoit ... designer (uncredited)
Annalyn Betinol ... visual effects artist (uncredited)
Paul Birkett ... senior rotoscope artist: Cinesite (uncredited)
Michael Blain ... r&d software engineer: Framestore (uncredited)
Mawusime Blewuada ... matchmover (uncredited)
Michelle Blok ... previs artist: Nvizage (uncredited)
Zachary Bloom ... scanning and recording: Framestore (uncredited)
Felipe Bohórquez ... technical support: Framestore (uncredited)
Zoltán Bojtos ... rotoscope artist: Cube Effects (uncredited)
Thomas P. Bolt ... matchmover (uncredited)
Axel Bonami ... digital compositor: MPC (uncredited)
Luca Bonatti ... matte painter: MPC (uncredited)
Zakaria Boumediane ... texture artist (uncredited)
Virginie Bourdin ... lead concept artist (uncredited)
Ron Bowman ... digital matte painter (uncredited)
Louise Brand ... cyber scanning technician: Plowman Craven and Associates (uncredited)
Andre Brizard ... digital compositor: Nvizible (uncredited)
Mikael Brosset ... visual effects: Double Negative (uncredited)
Ben Brown ... matchmover: Framestore (uncredited)
Daniel Buhigas ... senior matchmove artist (uncredited)
Stuart Bullen ... digital compositor (uncredited)
Tom Bunnell ... matchmover: Framestore (uncredited)
Lersak Bunupuradah ... modeler: Asylum (uncredited)
Will Burdett ... matchmover: Framestore (uncredited)
Shannan Burkley ... matte painter (uncredited)
Julian Burt ... rotoanimation artist: MPC (uncredited)
Henry Bush ... pipeline technical director: Framestore (uncredited)
Naomi Butler ... roto/prep artist (uncredited)
Melanie Byrne ... visual effects department coordinator: MPC (uncredited)
Vajda Bálint ... rotoscope artist: Cube Effects (uncredited)
Kevin Campbell ... visual effects (uncredited)
Daniela Campos Little ... matchmover (uncredited)
Rhodem R. Capilla ... rotoscope artist (uncredited)
Joe Carhart ... asset department coordinator: MPC (uncredited)
Helen Carr ... paint/roto artist: Framestore (uncredited)
Ronan Carr ... roto and paint artist (uncredited)
Elohim Cervantes Tampus ... roto artist (uncredited)
Nardeep Chander ... assistant technical director: Framestore (uncredited)
Malavika Chandrakanth ... paint/roto artist: Framestore (uncredited)
David Chen ... digital artist (uncredited)
Gregory Chin ... rotoscope artist: LipSync Post/Cinesite (uncredited)
Julian Chong ... rotoscope artist: Double Negative (uncredited)
Oli Clarke ... previs artist: MPC (uncredited)
Ronnie Cleland ... texture artist (uncredited)
Gregory Coelho ... lighting technical director (uncredited)
Ian Comley ... technical director: Framestore (uncredited)
Paul Connaughton ... matchmove artist: Cinesite (uncredited)
Cleber Coutinho ... digital artist: Cinesite (uncredited)
Oliver Cubbage ... digital artist: Nvizible (uncredited)
Mária Czeglédi ... rotoscope artist: Cube Effects (uncredited)
Marcello Da Silva ... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Aimee Dadswell ... visual effects producer: Cinesite (uncredited)
Luca Damiani ... technical support: Framestore (uncredited)
Christopher Davies ... render wrangler: MPC (uncredited) / roto animation (uncredited)
Amy Davis ... prep artist (uncredited)
Simon Davis ... first assistant visual effects editor (uncredited)
Graham Day ... digital compositor: Framestore (uncredited)
Tabitha Dean ... visual effects editor: Framestore (uncredited)
Ross Dearsley ... concept artist: Double Negative (uncredited)
Virginie Degorgue ... texture artist: Framestore (uncredited)
Stanley A. Dellimore ... head of layout: MPC (uncredited)
Max Dennison ... matte painting supervisor: Matte Painting UK Ltd (uncredited)
Ciaran Devine ... lead effects technical director: Framestore (uncredited)
Ali Dixon ... visual effects artist (uncredited)
Tamira Draz ... paint/roto artist: Framestore (uncredited)
Laboncz Edina ... rotoscope artist: Cube Effects (uncredited)
Richard Edwards ... data operator: Framestore (uncredited)
Jared Embley ... crowd technical director: Cinesite (uncredited)
Muhammad Faizal ... digital artist (uncredited)
Ian Fallon ... render wrangler: MPC (uncredited)
Kenneth Fanning ... effects technical director: Double Neagtive (uncredited)
Péter Farkas ... roto supervisor: Cube Effects (uncredited)
Andrew Fensom ... rotoscope artist: Cinesite (uncredited)
Marie Fernandes ... digital intermediate producer (uncredited)
David Feuillatre ... senior cloth technical director: Double Negative (uncredited)
Zoltán Fiedler ... digital artist: Cube Effects (uncredited)
Steven Forrester ... additional visual effects editor: Framestore CFC (uncredited)
Matt Foster ... digital effects artist (uncredited)
Richard Fox ... digital compositor (uncredited)
Guillaume François ... shader writer (uncredited)
Richard Frazer ... digital artist (uncredited)
Nihal Friedel ... lighting artist: MPC (uncredited)
Josh Frontino ... texture painter: Asylum Visual Effects (uncredited)
Ben Frost ... effects artist: Framestore (uncredited) / effects technical director: Framestore (uncredited)
Christian Furr ... digital artist (uncredited)
Papp Gabriella ... rotoscope artist: Cube Effects (uncredited)
Juan Jesús García ... senior matte artist: Cinesite (uncredited)
Rob Garner ... paint/roto artist: Framestore (uncredited)
Justine Gasquet ... concept artist (uncredited)
Clement Gerard ... head of environment: MPC (uncredited)
Ben Gillingham-Sutton ... lead paint & roto artist (uncredited)
Ivan Girard ... digital matte painter: Framestore (uncredited)
Michelle Goh ... roto artist: Double Negative (uncredited)
Dianne Gordon ... data operations manager: Cinesite (uncredited)
Mark Gostlow ... compositor: Framestore (uncredited)
A.B. Govardhan ... senior matchmove artist (uncredited)
Jimmi Gravesen ... research and development: MPC (uncredited)
Elizabeth Gray ... visual effects: Double Negative (uncredited)
Mai Gray ... digital paint and roto artist: Framestore (uncredited)
Theodor Groeneboom ... compositor: Framestore (uncredited)
Diego Guerrero ... look development technical director: MPC (uncredited)
Ed Hall ... visual effects assistant editor (uncredited)
Faraz Hameed ... senior previz artist (uncredited)
Adam Hammond ... digital compositor (uncredited) / visual effects: Double Negative (uncredited)
Nick Hanks ... rotoscope artist: Lipsync Post (uncredited)
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative (uncredited)
Gareth Harbuz ... matchmove artist (uncredited)
Steve Hardy ... technical director (uncredited)
Bruce Harris ... digital compositor: Cinesite, London (uncredited)
Nic Hatch ... lead previs artist: Nvizage (uncredited)
Oliver Hearsey ... matchmover: Framestore (uncredited) / tracker: Framestore (uncredited)
Karsten Hecker ... film mastering engineer (uncredited)
Richard Helliwell ... lead render wrangler: MPC (uncredited)
Laurent Herveic ... modeler: MPC (uncredited)
Alex Hislop ... animator (uncredited)
Winnie Ho ... prep artist (uncredited)
Kay Hoddy ... paint/roto artist: Framestore (uncredited)
Dark Hoffman ... digital matte painter (uncredited)
Joby Hollis ... visual effects artist (uncredited)
Henrik Holmberg ... senior digital matte painter (uncredited)
Justin Holt ... texture painter: MPC (uncredited)
Rudi Holzapfel ... senior compositor: Framestore (uncredited)
Jason Horley ... concept artist: Framestore (uncredited)
Uel Hormann ... visual effects executive producer: Mobius MC (uncredited)
Charles Howell ... visual effects producer: Framestore (uncredited)
Matt Hughes ... modeller: Framestore (uncredited)
Matthew Hunt ... render wrangler (uncredited)
Michael G. Jackson ... previsualization artist (uncredited)
Matthew Jacques ... digital compositor (uncredited)
Kevin Jenkins ... digital environment supervisor (uncredited)
Rob Jennings ... senior systems administrator: Mobius MC (uncredited)
Alex Jenyon ... digital matte painter: Cinesite (uncredited)
Helen Johnson ... prep artist: MPC (uncredited)
Oliver Johnstone ... digital paint and roto artist (uncredited)
Owen Jones ... lead matchmove artist (uncredited)
Timothy P. Jones ... digital film bureau (uncredited)
Helen Judd ... visual effects coordinator (uncredited)
Sarah Juniper ... digital artist (uncredited)
Mihály Kapitány ... rotoscope artist: Cube Effects (uncredited)
John Kay ... pre-visualization animator (uncredited)
Elaine Kieran ... software research and development: MPC (uncredited)
Steve Kimbrey ... matchmove artist (uncredited)
David Kirman ... video assist operator (uncredited)
Daniel Kohn ... digital compositor (uncredited)
Arek Komorowski ... senior compositor (uncredited)
László Kondor ... junior pipeline technical director: Cube Effects (uncredited)
Gabriella Korán ... rotoscope artist: Cube Effects (uncredited)
S. Gopi Krishna ... paint/prep artist: mpc: MPC (uncredited)
Jakub Krompolc ... senior rigger (uncredited)
Markus Kuha ... visual effects compositor: BlueBolt (uncredited)
Vikram Kulkarni ... digital compositor: MPC (uncredited)
Pavan Kumar ... digital compositor (uncredited)
Nicha Kumkeaw ... compositor: Framestore (uncredited)
Somasundaram Lakshmanan ... rotoscope artist (uncredited)
Amber Langtry ... tracker/matchmover (uncredited)
Andrew Lawson ... digital artist (uncredited)
Christopher Learmonth ... visual effects editor: Cinesite (uncredited)
Attila Lecza ... rotoscope artist: Cube Effects (uncredited)
Duncan Lees ... head of 3d services: Plowman Craven and Associates (uncredited)
Francis Leong ... matchmover: Double Negative (uncredited)
Darryl Li ... visual effects coordinator: Double Negative (uncredited)
Young Lim ... roto artist: Double Negative (uncredited)
William Lin Jiahui ... roto artist (uncredited)
Eugene Lipkin ... visual effects artist (uncredited)
Amy Lloyd ... senior matchmove artist (uncredited)
Joseph Lloyd-Pack ... zoom encoder technician (uncredited)
Taz Lodder ... technical support: Double Negative (uncredited)
Michael Lohde ... texture artist: MPC (uncredited)
Keir Longden ... matchmover: Framestore (uncredited)
Steven Lovell ... roto animation (uncredited)
Leah Low ... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Virgil Manning ... pre-visualization animator (uncredited)
Sophie Marfleet ... roto/prep artist (uncredited)
John Martin ... visual effects artist (uncredited)
Abner Marín ... modeller: Double Negative (uncredited)
Luke Massingberd ... paint/roto artist: Framestore (uncredited)
Mark Masson ... senior digi-doubles technical director: Double Negative (uncredited)
Javad Matoorian-Pour ... roto/prep artist (uncredited)
Iain Matthews ... paint/roto artist: Framestore (uncredited)
Nakia McGlynn ... lighting technical director: MPC (uncredited)
Rick McMahon ... roto artist (uncredited)
James McPherson ... roto/prep artist (uncredited)
Antonio Meazzini ... digital paint artist (uncredited)
Rosanna Mennear ... administrator (uncredited)
Ian Menzies ... encoding (uncredited)
Christophe Meslin ... head of systems (uncredited)
Miklós Mesterházy ... environment technical director: MPC (uncredited)
Edwin Metternich ... scanning and recording: Framestore (uncredited)
Steven J. Meyer ... first unit previsualization artist (uncredited)
Yousef Mian ... paint/roto artist: Framestore (uncredited)
Andy Middleton ... texture painter lead: Double Negative (uncredited)
Ellen E. Miki ... roto/prep lead (uncredited)
Rebecca Miller ... matchmover: Cinesite (uncredited)
Effandi Mohamed ... visual effects: Double Negative (uncredited)
Rafael Morant ... matte painter & digital environment artist: Framestore (uncredited)
Dafydd Morris ... layout artist: MPC (uncredited)
David Antonin Mucci ... cg supervisor (uncredited)
Ryan Mullany ... digital artist (uncredited)
Paul Murphy ... modeling and texturing: Cinesite (uncredited)
Sandra Murta ... layout artist: MPC (uncredited)
Katrina Navassartian ... previs visual effects coordinator (uncredited)
Leo Neelands ... digital compositor: MPC (uncredited)
Elliot Newman ... asset supervisor (uncredited)
Gary Newman ... texture artist: MPC (uncredited)
Stanley Ng ... graphic designer: Asylum FX (uncredited)
Madhok Nisha ... roto artist (uncredited)
Robert Nzengou-Tayo ... matchmove artist (uncredited)
Tom O'Flaherty ... previs animator (uncredited)
Noel O'Malley ... scanning operator: Cinesite (uncredited)
Paul O'Shea ... visual effects artist (uncredited)
Paul Oakley ... lead lighting artist (uncredited)
Alex Oddbratt ... pipeline technical director: Framestore (uncredited)
Eddie Offermann ... tools developer (uncredited)
Carina Ohlund ... lighting / technical director (uncredited)
Jonathan Opgenhaffen ... concept artist: Double Negative (uncredited)
Matthew Packham ... digital compositor (uncredited)
John Palmer ... digital film bureau manager (uncredited)
Puja Parikh ... senior matchmove artist: MPC (uncredited)
Adam Parker ... prep artist: Framestore (uncredited)
Jim Parsons ... visual effects (uncredited)
Stuart Partridge ... senior compositor (uncredited)
Tom Partridge ... visual effects editor: Framestore (uncredited)
Radhika Patel ... matchmove artist: Framestore (uncredited)
Joe Pavlo ... compositor: Framestore (uncredited)
Russell Pawson ... previs editor (uncredited)
Gregory Peczinka ... cloth simulation: Ciensite LTD (uncredited)
Claire Pegorier ... digital effects artist (uncredited)
Nikki Penny ... visual effects producer (uncredited)
Miriam Pepper ... motion tracker: Framestore (uncredited)
Ryan Pilcher ... matchmover: Framestore (uncredited)
Andrew Pinson ... digital paint & roto artist: Framestore (uncredited)
Marine Poirson ... lighting technical director (uncredited)
Jason Pomerantz ... senior digital artist: IMAX version (uncredited)
Dennis Pontanares ... rotoscope artist: Double Negative (uncredited)
James Porter ... matchmove artist (uncredited)
Shaun Anthony Portillo ... roto artist (uncredited)
Tim Pruce ... digital compositor: Peerless Camera Company (uncredited)
Ed Pulis ... matchmove artist (uncredited)
James Purdy ... visual effects coordinator (uncredited)
Paul Pytlik ... digital artist: IMAX version (uncredited)
Shanmuga Raja ... effects technical director (uncredited)
Michael Ralla ... compositor: Framestore (uncredited)
Ambrish Rangan ... junior matchmove artist (uncredited)
Adam Redford ... lead texture artist: MPC (uncredited)
Nick Reed ... matchmover: Framestore (uncredited)
Tom Reed ... head of rigging: MPC (uncredited)
Marc Rice ... paint & roto artist (uncredited)
Michael Ridgwell ... digital artist (uncredited)
James William Roberts ... visual effects (uncredited)
Scott Robertson ... visual effects (uncredited)
Dave Robinson ... lead systems engineer (uncredited)
Erik Rogers ... senior digital intermediate producer (uncredited)
Dale Rostron ... matchmove artist: Framestore (uncredited)
Jackie Rowson ... digital compositor (uncredited)
Rajat Roy ... digital compositor (uncredited)
Tay Chee We Roy ... compositor (uncredited)
Leigh Russell ... texture artist (uncredited)
Richard Sandoval ... look development technical director: MPC London (uncredited)
Sankarasubramanian ... paint artist (uncredited)
Jeremy Sawyer ... digital compositor: MPC (uncredited)
Peter Seager ... shader writer (uncredited)
Deepa Sebastian ... visual effects administrator: Peerless Camera Company (uncredited)
Amir Shachar ... senior shader/look development technical director: Framestore CFC (uncredited)
Aatesh Shah ... systems engineer: Framestore (uncredited)
David Shere ... compositor: Framestore (uncredited)
Daniel Sidi ... previz artist (uncredited)
Dominic Sidoli ... resource manager: Double Negative (uncredited)
Salvador Simo Busom ... lead previs artist: MPC (uncredited)
John Sissen ... matchmover: Cinesite (uncredited)
Arvind Sond ... modeller (uncredited)
Adrian Steel ... render wrangler (uncredited)
John Stewart ... digital compositor: Asylum (uncredited)
James Stone ... modeler and texture artist (uncredited)
Nigel Stone ... elements director of photography: UK additional FX unit (uncredited)
Lubos Gerardo Surzin ... matte painter (uncredited)
David Swift ... digital matte painter: Framestore (uncredited)
John Swinnerton ... digital compositor (uncredited)
Junaid Syed ... effects artist: Framestore (uncredited) / effects technical director (uncredited)
Giuseppe Tagliavini ... digital compositor: MPC (uncredited)
Alex John Tan ... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Jeffery Tan ... matchmove artist (uncredited)
Sawan Thakrar ... matchmove artist: Cinesite (uncredited)
Ian P. Thompson ... assistant technical director: Framestore (uncredited)
Michael Adam Thompson ... matchmover: Framestore (uncredited)
Ashley Tilley ... digital artist (uncredited)
Tim M. Townsend ... layout artist: MPC (uncredited)
Alexander Turusov ... effects technical director: Framestore (uncredited)
Mario Ucci ... texture artist: MPC (uncredited)
Arnaud Valette ... texture artist: MPC (uncredited)
Nicola Valsamakis ... rotoscope artist: Peerless Camera Company (uncredited)
Brad van Bodegom ... digital artist: IMAX version (uncredited)
Lars van der Bijl ... pipeline technical director: Framestore (uncredited)
Fani Vassiadi ... roto/prep artist: MPC (uncredited)
Gergely Velki ... rotoscope artist: Cube Effects (uncredited)
Mathieu Vig ... animator: Framestore (uncredited)
Sukumaran Lalithambika Vijin ... senior roto/paint artist (uncredited)
Attila Vócsa ... rotoscope artist: Cube Effects (uncredited)
Pragti Wadhwa ... paint/wire removal (uncredited)
Adam Walker ... modeller: MPC (uncredited)
Nicky Walsh ... digital effects coordinator: Peerless Camera Company (uncredited)
Mengdi Wang ... matchmove: Double Negative (uncredited)
Dan Warder ... effects technical director (uncredited) / fx artist: Framestore (uncredited)
Tim Warnock ... matte painter: Double Negative (uncredited)
Glenn Wells ... matchmove artist (uncredited)
Neil West ... render engineer (uncredited)
Andrew Wheater ... texture painter: Cinesite (uncredited)
Angela Williams ... roto artist: Mobius (uncredited)
Chris 'Willie' Williams ... lead previs artist (uncredited)
Corrina Wilson ... compositor: Framestore (uncredited)
Blake Winder ... digital compositor: framestore CFC (uncredited)
Patrick Woo ... matchmove artist (uncredited)
Graham Wood ... matchmover: Framestore (uncredited)
Morgan Yon ... concept artist: MPC (uncredited)
Péter Závorszky ... visual effects producer: Cube Effects (uncredited)

Stunts 

G.A. Aguilar ... stunt coordinator (as George Aguilar)
Guiomar Alonso ... stunt double: Gemma Arterton (as Guiomar Alonso Sanchez)
Luis Miguel Arranz ... stunt rider (as Luis Miguel Arranz Villareal)
Benamara Azeddine ... stunt performer
David Belle ... parkour choreographer
Tarik Belmekki ... stunt performer : stunts
Brahim Boukhizzou ... stunt performer
Hamid Bourhza ... animal stunts
Andy Butcher ... stunt performer
Bruce Cain ... stunts: Amars Men 3/Garsiv Dbi./Core 1
Martin Calderon ... stunt rider
Marvin Campbell ... stunt performer
Ben Cooke ... co-fight coordinator
Sam Dent ... stunts
Thomas DuPont ... co-fight coordinator
Tomas Ereminas ... stunt double: Hassansin Leader/Core 1
Mark Fichera ... parkour double: Dastan
Eduardo Gago Muñoz ... stunt riding double: Dastan
Juan Diego Montoya Garcia ... stunt rider
Tad Griffith ... stunt performer: Core 1
Noureddine Haijjoujou ... stunt performer
Richard Hansen ... stunts: Amars Men 4/Core 1
Bobby Holland Hanton ... stunt double: Dastan
David Holmes ... stunt double: young Bis
Jason Hunjan ... stunts: Amars Men/Core 1
Ramón Jiménez ... stunt rider (as Ramon Jimenez Montoya)
Mark Johnston ... stunts
Benoit Lavelatte ... parkour consultant / stunt
Rick Le Fevour ... stunt performer: Core 1
Maurice Lee ... stunts: Amars Men 2/Core 1
Lurye Lomuro ... stunts: horse rider
Marc Mailley ... stunt double: Young Dastan
Youssef Marchouki ... stunts
Branislav Martinak ... stunt double: Nazim/Core1
Jo McLaren ... stunt double: Tamina
Mark Mottram ... stunt double
Romain Moutault ... parkour consultant
Daniel Naprous ... stunt double: Sheikh Amar/Core 1
Mark Anthony Newman ... stunt double: Seso (as Mark Newman)
Antonio Oña Sánchez ... stunt rider (as Antonio Ona Sanchez)
Stephen A. Pope ... co-stunt coordinator: Morocco (as Stephen Pope)
Greg Powell ... stunt coordinator
Cedric Proust ... stunts: Amars Men 5/Core 1
Álvaro Quiroga ... stunt riding double: Sheikh Amir & King Sharaman (as Alvaro Quiroga Guadilla)
Katia Sourzac ... parkour consultant
Marco Stefanelli ... stunt double: King Sharaman/Core 2
Arran Topham ... stunt double
Marek Toth ... stunt double: Bis/Core 1
Mustapha Touki ... stunts
Reg Wayment ... stunt performer
Rachid Abbad ... stunts (uncredited)
Younes Afroukh ... stunt performer (uncredited)
Mark Archer ... stunt performer (uncredited)
Gary Arthurs ... stunt performer (uncredited)
Faycal Attougui ... stunts (uncredited)
Joseph Beddelem ... stunts (uncredited)
Andy Bennett ... utility stunts (uncredited)
Richard Bradshaw ... stunts (uncredited)
Scott Burik ... stunt rigger (uncredited)
Bruce Cain ... stunt double: Toby Kebbell (uncredited)
Nick Chopping ... stunt performer (uncredited)
Jonathan Cohen ... stunt performer (uncredited)
Ben Cooke ... stunt double: Jake Gyllenhaal (uncredited)
Rob Cooper ... stunts (uncredited)
George Cottle ... stunt performer (uncredited)
Chris Daniels ... utility stunts (uncredited)
Aldonio Danny Freitas ... stunt performer (uncredited)
Levan Doran ... stunt performer (uncredited)
Robin Earle ... stunt rigger (uncredited)
James Embree ... stunt performer (uncredited)
Rick English ... stunt performer (uncredited)
Peter Epstein ... stunts (uncredited)
Bradley Farmer ... stunt performer (uncredited)
Elaine Ford ... stunts (uncredited)
Pete Ford ... stunt performer (uncredited)
Amanda Foster ... stunts (uncredited)
Sarah Franzl ... stunt performer (uncredited)
Vladimir 'Furdo' Furdik ... stunts (uncredited)
David Garrick ... stunt performer (uncredited)
Shane Geraghty ... utility stunts (uncredited)
James Grogan ... stunt performer (uncredited)
Tim Halloran ... stunts (uncredited)
Jimmy Hart ... utility stunts (uncredited)
Randy Haynie ... head stunt rigger (uncredited) / utility stunts (uncredited)
Othman Ilyassa ... stunts (uncredited)
Rob Inch ... stunt performer (uncredited)
Rowley Irlam ... assistant stunt coordinator: UK (uncredited)
Sid Karne ... stunts (uncredited)
Paul Kennington ... stunt performer (uncredited)
Paul Kulik ... stunt double (uncredited)
Gérard Lesage ... stunts (uncredited)
Julian Lightwing ... stunts (uncredited)
Russell MacLeod ... stunt performer (uncredited)
Gabriel Manja ... stunt performer (uncredited)
Kai Martin ... stunt performer (uncredited)
Branislav Martinak ... stunt double: Sir Ben Kingsley (uncredited)
Nick McKinless ... stunt performer (uncredited)
Erol Mehmet ... stunt performer (uncredited)
Andy Merchant ... utility stunts (uncredited)
Peter Miles ... stunts (uncredited)
Lee Millham ... stunt performer (uncredited)
Jamie Millington ... stunt performer (uncredited)
David Newton ... stunts (uncredited)
James O'Donnell ... stunts (uncredited)
Abdellah Oukseh ... stunt performer (uncredited)
José Antonio Oña Sánchez ... stunt performer (uncredited)
Claudio Pacifico ... stunt performer (uncredited)
Victor Paguia ... stunts (uncredited)
Domonkos Pardanyi ... stunt performer (uncredited)
Peter Pedrero ... assistant stunt coordinator: second unit UK (uncredited)
Andy Pilgrim ... stunt performer (uncredited)
Chris Pollard ... stunt performer (uncredited)
Dominic Preece ... stunt performer (uncredited)
Charles Ramsay ... stunt performer (uncredited)
Buster Reeves ... stunts (uncredited)
Curtis Rivers ... stunts (uncredited)
Florian Robin ... stunt performer (uncredited)
Matthew Sampson ... stunt safety (uncredited)
Marcus Shakesheff ... stunt performer (uncredited)
Matt Sherren ... stunt performer (uncredited)
Helen Steinway Bailey ... stunts (uncredited)
Ryan Stuart ... stunts (uncredited)
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer (uncredited)
Roy Taylor ... stunt performer (uncredited)
Trampas Thompson ... stunt rigger (uncredited) / utility stunts (uncredited)
Steve Truglia ... stunts (uncredited)
Massimiliano Ubaldi ... stunt performer (uncredited)
Ian van Temperley ... stunt performer (uncredited)
Rudolf Vrba ... stunt fighter (uncredited)
Andy Wareham ... utility stunts (uncredited)
Marlow Warrington-Mattei ... stunt performer (uncredited)
David Williams ... stunt wireman (uncredited)
Ben Wright ... stunts (uncredited)
Steen Young ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

David Appleby ... key grip: second unit, UK
Abderrazak Barnoussi ... clapper loader
Francesco Biaoni ... dolly grip: second unit, Morocco
Abdelaziz Bizzi ... key grip: Morocco
John Bowman ... video assist operator: second unit, UK
Steve Burgess ... first assistant camera (as Steven Burgess)
Chris Clarke ... second assistant camera
Roberto W. Contreras D. ... camera operator: second unit (as Roberto Contreras-Doherty)
Andrew Cooper ... still photographer
Steve Costello ... gaffer: UK
David Cozens ... first assistant camera
Jim Crowther ... dolly grip: second unit, UK
Adam Dale ... director of photography: aerial unit
David Deever ... video assist
Claudio Del Gobbo ... dolly grip: "a" camera
Massimiliano Dessena ... best boy grip
Billy Dunn ... electrician
Ider Eddadsi ... grip
Laurence Edwards ... crane technician: second unit
Will Finch ... lighting technician
Morris Flam ... gaffer
Billy Gamble ... electrician
Mohammed Amine Hlal ... lighting technician trainee
Martin Hume ... camera operator: second unit
Will Humphris ... first assistant camera
Malcolm Huse ... dolly grip: second unit, UK
Clive Jackson ... camera operator: second unit
Jamie Knight ... lighting technician
Said Lagbouri ... assistant camera
Mark Looker ... stand-by electrical rigger
Stefano Marino ... gaffer: Morocco
Alan Martin ... gaffer: second unit, UK
Daniele Massaccesi ... Steadicam operator / camera operator
Tommaso Mele ... key grip
Terence Montague ... best boy: second unit, UK (as Terry Montague)
Neil Munro ... lighting technician
Robert Palmer ... first assistant camera
Michelle Pizanis ... second assistant camera
Ben Plant ... second assistant camera: second unit
Carlo Postiglione ... second unit: key grip, Morocco
Jem Rayner ... first assistant camera: second unit
Massimo Rinella ... dolly grip: "b" camera
Steve Roberts ... best boy: UK (as Stephen Roberts)
Bryce Shields ... video assist operator: second unit, Morocco
Marco Sticchi ... best boy: second unit, Morocco
Tom Taylor ... second assistant camera (as Thomas Taylor)
Marcello Troiani ... best boy grip: second unit, Morocco
Des Whelan ... camera operator
Kenneth Wilson II ... camera operator (as Ken Wilson)
Charlie Woodburn ... wescam technician: aerial unit (as Charles Woodburn)
Francesco Zaccaria ... gaffer: second unit, Morocco
El Mokhtar Aboukal ... video assist (uncredited)
Rene Adefarasin ... first assistant camera (uncredited)
Brahim Ait Belkas ... video assistant (uncredited)
Natasha Back ... second assistant camera: vfx unit (uncredited)
Simone Barbona ... grip (uncredited)
Maurizio Benvenuto ... grip (uncredited)
Cristiano Biagioli ... grip (uncredited)
Lyamani Bouhmdi ... electrician (uncredited)
James Burgess ... first assistant camera: re-shoots (uncredited)
Luke Cairns ... additional camera loader (uncredited)
Barny Crocker ... second assistant camera (uncredited)
Daniele Dessena ... grip (uncredited)
Stefano Di Pasquali ... grip (uncredited)
Gary Dormer ... electrical rigger (uncredited)
Benjamin Edwards ... stabilized scorpio head technician (uncredited)
Warren Evans ... chief rigging gaffer (uncredited)
Conor Finlay ... lighting technician (uncredited)
Darren Flindall ... rigger: model unit (uncredited)
Gian Claudio Giacomini ... additional second assistant camera: second unit (uncredited)
Leigh Gold ... first assistant camera: dailies (uncredited)
Luke Andrew Haddock ... daliy video assistant: UK (uncredited)
Phill Hardy ... central loader (uncredited)
Colin Hazell ... scorpio head technician: main unit (uncredited)
Simon Heck ... assistant camera (uncredited)
Charlie Herranz ... second assistant camera (uncredited)
Alex Howe ... first assistant camera: VFX unit (uncredited)
Tom Hyde ... electrician (uncredited)
Tim Hyson ... second assistant camera: visual effects unit (uncredited)
Alex Kruszelnicki ... video assist assistant (uncredited)
Iain Lowe ... h.o.d. electrical rigger (uncredited)
Tobias Marshall ... additional clapper loader (uncredited)
Graham Martyr ... additional first assistant camera: second unit (uncredited)
Driss Marzak ... electrician (uncredited)
Keith McNamara ... focus puller: second unit (uncredited)
Ross McNamara ... clapper loader: second unit (uncredited)
Jamie Mills ... lighting technician (uncredited)
Karl Morgan ... focus puller: vfx unit (uncredited)
Tim Morris ... clapper loader: vfx unit (uncredited) / second assistant camera: vfx unit (uncredited)
Andy Mountain ... lighting console operator (uncredited)
Andy Munday ... desk operator: VFX Unit (uncredited)
Nigel Permane ... vfx camera operator (uncredited)
James Perry ... additional second assistant camera (uncredited)
Giorgio Pezzotti ... grip (uncredited)
Darren Piercy ... grip (uncredited)
Francisco Pintore ... additional first assistant camera (uncredited)
Carlo Postiglione ... key grip (uncredited)
Jonathan Prime ... still photographer: second unit (uncredited)
Terry Robb ... electrician (uncredited)
Gary Romaine ... grip: second unit (uncredited)
Brook Rushton ... digital stills assistant (uncredited)
John Seale ... camera operator: "a" camera, main unit (uncredited)
Cristiano Sergioli ... generator operator (uncredited)
David Sinfield ... lighting technician (uncredited)
Basil Smith ... first assistant camera (uncredited)
Martin Smith ... gaffer: additional scenes (uncredited)
Ian Speed ... libra technician (uncredited)
Peter Talbot ... director of photography: visual effects unit (uncredited)
Kamaleddine Talmi ... grip (uncredited)
Daniele Verdenelli ... electrician (uncredited)
Tom Wade ... camera trainee (uncredited)
Shawn White ... gaffer: visual effects unit (uncredited)
Tony Wilcock ... electrician (uncredited)
Alexander Witt ... director of photography: second unit (uncredited)
Jonathan Wright ... camera trainee: pick-up unit (uncredited)
Sally Wright ... central loader: main unit (uncredited)

Animation Department 

Mike Ford ... animator
Andrew McEvoy ... animator
Dino Athanassiou ... sequence director (uncredited)
Peta Bayley ... lead animator (uncredited)
Jonathan Symmonds ... animator (uncredited)

Casting Department 

Mourad Barouche ... extras casting
Salah Benchegra ... casting: Morocco (as Salaheddine Benchegra)
Brendan Donnison ... adr voice casting
Taoufik El Jannani ... casting assistant
Kirsty Kinnear ... casting assistant
Saad Fekhari ... casting assistant (uncredited)
Charley Medigovich ... casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Najat Ait Badi ... costume assistant
Christiane Barbknecht ... costume armor
Abdeliah Bidari ... wardrobe
Simon Brindle ... supervising principle costume armourer
Lucy Denny ... chief cutter/fitter
Beau Desmond ... set costumer: Morocco
Ziner El Indrissi Mendili ... costume supervisor: Morocco
Terry Facer ... set costumer (as Terence Facer)
Margie Fortune ... assistant costume designer
Philip Goldsworthy ... set costumer
Sophie Hart-Walsh ... costume trainee
Caroline Hickman ... set costumer: second unit
Mark Holmes ... wardrobe master
Peter Hornbuckle ... set costumer (as Cameron Peter Hornbuckle)
Tom Hornsby ... set costumer: second unit
Jimmy Jay ... set costumer: Morocco
Aimee Lisby ... costume assistant: crowd
Ciara McArdle ... set costumer
John Norster ... associate costume designer (as Timothy John Norster)
Pamela Paolini ... assistant costume breakdown artist
Adam Roach ... wardrobe master: UK
Sarah Robinson ... costume coordinator
Clare Spragge ... costume supervisor: Quarzate
Nancy Thompson ... set costumer
Maurizio Torti ... set costumer
Maria Tortu ... assistant costume designer
Anthony Tuff ... set costumer: Morocco
Nat Van Halle ... set costumer: Morocco (as Nathalie Karni)
Tyra Youland ... costume ager (uncredited)
Monique Allen ... costume workshop coordinator (uncredited)
Adil Arbouch ... wardrobe assistant (uncredited)
Suzanne Barnes ... assistant costume buyer (uncredited)
Vanessa Bastyan ... costume armorer (uncredited)
Abderrahim Benkhayi ... costume assistant (uncredited)
David Bethell ... costume props maker (uncredited)
Mohamed Bougati ... wardrobe (uncredited)
Graham Bowen ... costume armorer (uncredited)
Jenny Bowes ... costume armorer (uncredited)
Charlie Copson ... head seamstress (uncredited)
Ken Crouch ... costume supervisor (uncredited)
Lee Croucher ... costume daily (uncredited)
Louise Day ... costume armorer (uncredited)
Stefano De Nardis ... costume workshop supervisor (uncredited)
Houcine El Behja ... costume assistant (uncredited)
Warren Haigh ... costume assistant (uncredited)
Helen Jerome ... costume assistant: dailies (uncredited)
Nicky Jones ... senior costume armourer (uncredited)
Otmane Khammari ... wardrobe assistant (uncredited)
Jane Law ... principal costume maker (uncredited)
Mark Miller ... senior costume armourer (uncredited)
Mustapha Mimis ... set costumer (uncredited)
Chandra Moore-Telfer ... costume painter (uncredited)
Jacqueline Mulligan ... costume maker (uncredited)
Guven Paternoster ... costume facilities manager (uncredited)
Liannah Pile ... armor costumer (uncredited) / costume armorer (uncredited) / fabricator (uncredited)
Sangeet Prabhaker ... specialty costumer (uncredited)
Dorothy Sarafoglou ... assistant costume buyer (uncredited)
Cristina Sopeña ... wardrobe mistress (uncredited)
Rupert Steggle ... costume assistant: dailies (uncredited)
William Steggle ... wardrobe assistant (uncredited)
Ros Ward ... costume buyer (uncredited)
Raymond Widdowson ... costume armourer (uncredited)
Mimouni Youssef ... costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

Pani Ahmadi-Moore ... first assistant editor
Sarah Broshar ... assistant editor
Patrick Crane ... associate editor: US Editorial
Jo Dixon ... assistant editor
Rob Farris ... digital intermediate producer
Marie Fernandes ... digital intermediate producer
Jason Fields ... post-production assistant
Emily Greenwood ... digital on-line editor
Daphne Lambrinou ... post-production coordinator
Devin C. Lussier ... assistant editor (as Devin Lussier)
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Jim Passon ... color timer
Mustafa Pertev ... on-line editorial department
Andrew Samuels ... post-production assistant
Aurora Shannon ... digital intermediate assistant colorist
Kurt Smith ... color timer
Mary Beth Smith ... negative cutter
Stefan Sonnenfeld ... digital colorist
Laurent Treherne ... digital film technical supervisor
Matthew Tucker ... first assistant editor
Natasha Westlake ... assistant editor
Thora Woodward ... apprentice editor
Kerri Aungle ... film data manager (uncredited)
Judith Babcock ... technical supervisor dailies (uncredited)
Salvatore Catanzaro ... on-line editor (uncredited)
Andrew Cave ... dailies assistant (uncredited)
Michael Deming ... digital film transfer (uncredited)
Rob Gordon ... additional on-line editor (uncredited)
Sam Gordon ... editorial trainee (uncredited)
Kevin Hickman ... assistant editor (uncredited)
Alan Maiden ... digital film editor (uncredited)
Mark Neale ... assistant editor (uncredited)
Missy Papageorge ... digital intermediate producer (uncredited)
Jamie Payne ... colorist: dailies (uncredited)
Darren Rae ... colorist: dailies (uncredited)
Erik Rogers ... senior digital intermediate producer (uncredited)
Nick Timms ... technical operator (uncredited)
James Walsh ... editorial trainee (uncredited)
Andrew Walton ... assistant dailies editor (uncredited)

Music Department 

Khosro Ansari ... musician: vocalist
The Apollo Voices ... musicians: choir
Halli Cauthery ... composer: additional music
Toby Chu ... additional programming
Peter Cobbin ... score mixer / score recordist
Alejandro de la Llosa ... orchestrator
Chris Foster ... choir master
Stanley Gabriel ... assistant music engineer
Meri Gavin ... music editor
Isobel Griffiths ... musician contractor
Jennifer Hammond ... orchestrator
Hybrid ... additional music programmer
Lewis Jones ... assistant music engineer
Costa Kotselas ... assistant music engineer
Anthony Lledo ... additional arrangements / musician: sitar & electric guitar
Matthew Margeson ... additional arrangements
Hugh Marsh ... musician: electric violin
Ladd McIntosh ... orchestrator
Perry Montague Mason ... concert master
Tony Morales ... musician: oud & electric guitars
Kathy Nelson ... music consultant
Hands On'Semble ... musician: ethnic percussion
Paul Pritchard ... assistant music engineer / assistant scoring engineer
Geoff Stradling ... orchestrator
Jill Streater ... music preparation
Martin Tillman ... musician: electric cello
John Warhurst ... music editor
Kirsty Whalley ... music editor
Booker White ... music preparation: Walt Disney Music Library
Bruce White ... viola
Richard Whitfield ... music editor
Jonathan Williams ... musician: cello
Mark Jan Wlodarkiewicz ... music editor
Monica Zierhut ... music production supervisor
Peter DiStefano ... musician: guitar (uncredited)
Randy Gloss ... musician (uncredited)
Robert Houston ... music playback (uncredited)
Alastair King ... orchestrator (uncredited)
Michael A. Levine ... music arranger (uncredited)
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)
Esther McIntosh ... orchestration coordinator (uncredited)

Transportation Department 

Alexander Aben ... transportation (as Alex Aben)
Phil Allchin ... transportation manager: UK
Jalal Aziz ... transportation captain: Morroco
Mounir Dine ... transportation coordinator assistant: Morocco
Omar Driouch ... transportation captain: Morocco
Eric Francks ... unit driver
Gerry Gore ... transportation coordinator: Morocco
Graeme Main ... camera car driver
Colin McDaid ... facilities captain
El Mahjoub Najma ... transportation captain: Quarzazte
Redouane Nasserdine ... transportation co-captain
Hicham Regragui ... transportation coordinator: Morocco (as Mohamed Hicham Regragui)
Malcolm Cooper ... camera car driver (uncredited)
Richard Eksteen ... driver: costume truck (uncredited)
Bobby Finn ... transportation (uncredited)
Barry Goodwin ... unit driver (uncredited)
Ed Lee ... facilities driver (uncredited)
Damien Lucas ... driver (uncredited)
Steve Pirolli ... driver (uncredited)
Thomas Suess ... transport facilities (uncredited)
Piotr Walczak ... transport facilities department (uncredited)

Other crew 

Toufiq Abouobayd ... location manager: Morocco
Tara Ahamed ... assistant: Mr. Oman
El Mahjoub Ahbid ... location manager: Morocco
Russell Allen ... production coordinator: second unit
Khalid Asmour ... assistant to producer
Dino Athanassiou ... sequence director
Jody Beaudin ... first assistant accountant
Samira Bejjoudi ... armory maker
Marisa Bellis ... representative: American Humane Society, UK
Emma Bendell ... production accountant
Barbara Berkery ... dialogue coach
Justin Blampied ... title designer
David Blyth ... set production assistant
Martinio Bolger ... unit nurse: second unit
Rino Bonavita ... assistant accountant: Morocco (as Gambarino Bonavita)
Lahcen Bouhaddi ... security advisor
Khalid Boulasai ... location manager: Morocco (as Khalid Boulasri)
Aziz Bousfiha ... assistant accountant: Morocco
James F. Breithaupt ... location accountant (as Jim Breithaupt)
Ewen Brown ... insert shoot: RSA Films
Julie Brown ... script supervisor: second unit
Rick Brown ... key set production assistant: second unit, Morocco
Dan Camins ... assistant: Mr. Bruckheimer
Simon Cassels ... map designer
S.I. Mohamed Chakib ... veterinarian: Morocco
Jami Chan ... assistant: Mr. McLeod
Peter k Christopher ... supervising armorer: second unit (as Peter Christopher)
Andy Clark ... health and safety advisor: UK
Tylie Cox ... production associate
Simon Crook ... location manager
Ricardo Cruz ... horse master (as Ricardo Cruz Motral)
Stel Deleon ... second assistant accountant
Sam Dent ... horse groom
Steve Dent ... horsemaster: UK
Sana El Kilali ... production accountant: Morocco
Tom Forbes ... assistant production coordinator (as Thomas Forbes)
Driss Gaidi ... location manager: Quarzazate
Samantha Gardner ... production secretary: second unit
Jackie Gilbey ... assistant accountant: UK
A.W. Gryphon ... post production coordinator (Disney Staff Coordinator)
Ben Haigh ... production assistant
Hind Hanif ... production coordinator: Morocco
Jennifer Henderson ... additional ostrich trainer
Robert Hesketh ... title designer
Paula Hind ... production assistant
Todd M. Hofacker ... assistant: Mr. Kingsley (as Todd Hofacker)
Richard Hooper ... armourer
Harry Humphries ... technical advisor
Mick Hurrell ... health and safety advisor: UK (as Mick Hurrel)
Isabella Hyams ... assistant: Mr Gyllenhaal (as Izzy Hyams)
Houda Jabrane ... set doctor: Morocco
Jessica Jadron ... assistant: Mr. Bruckheimer
Matthew Jenkins ... assistant production coordinator
Gina Johnson ... representative: American Humane Society, Morocco
John Kearney ... horse wrangler
Lauren Kenney ... assistant: Ms. Reid
Nichola Kerr ... assistant accountant: UK
Nicolas Khelif ... helicopter engineer: aerial unit
Karl King ... stand-in: toby kebbell
Donovan Libring ... assistant to horse master
Ivan Lovegren ... assistant: Mr. Bruckheimer
Paul Lyons ... assistant: Mr. Stenson
Emilie Maison ... press attache france
Paulo Martins ... production coordinator
Becky Maxwell ... assistant accountant: UK
Danielle McDonald ... representative: American Humane Society, UK
Emma McGettrick ... key set production assistant: second unit, UK
Fiona May McLaren ... assistant accountant: Morocco (as Fiona McLaren)
Christian McWilliams ... location manager: Morocco
Tracey Miller ... armoury supervisor
Tariq Mirza ... production legal
Jasmin Moradian ... script coordinator
Natalie Nicoll ... personal trainer: Gemma Arterton
Tanya Nienhouse ... post-production accountant
Stephen North ... engineer/safety coordinator: aerial unit
Mly El Mustapha Oikil ... set doctor: Quarzazate
My Mustapha Oikil ... set doctor: Quarzazate
Hernan Ortiz ... lead horse trainer (as Hernan Ortiz Redondo)
John Parker ... post-production accountant
Berenice Percival ... assistant: Mr. McCormick
Diana Perko ... unit nurse
Andrew Pyke ... construction accountant
Cynthia Quan ... production controller
Gill Raddings ... animal coordinator
Bill Rivers ... head ostrich trainer
Claire Robertson ... location accountant
Santos P. Rodriguez ... chef
Sam Rook ... key set production assistant: second unit, UK
Jon Roper ... production secretary
Kent Rotherham ... assistant: Mr. Bruckheimer
Katy Rozelle ... assistant: Ms. Reid
Donald Sabourin ... production coordinator
Andy Scott ... production assistant (as Andrew Scott)
Michael Sharp ... supervising location manager (as Alelxander Michael William Sharp)
Michael Singer ... unit publicist
Mary Small ... personal chef to Sir Ben Kingsley
Tony Smith ... security advisor
Hicham Souab ... animals facilitator: Morocco
Katharine Tidy ... home economist
Rob Townsend ... fire safety officer
Jo Wallett ... assistant production coordinator (as Joanna Wallett)
Simon Waterson ... personal trainer: Jake Gyllenhaal
Angus Watts ... set production assistant
Jill Weiss ... executive assistant: Mr. Bruckheimer
Ginnette Wilson ... accountant: visual effects
Beverly Winston ... script supervisor
Marc Wolff ... helicopter pilot: aerial unit
Douglas Yates ... health and safety advisor
Sandra L. Yeary ... assistant accountant: Morocco (as Sandra Yeary)
Lahlali Zakaria ... animals facilitator: Morocco (as Zakaria Lahlali)
Ngadi Abdeslam ... location manager (uncredited)
Ali Ait Mazouz ... assistant animal coordinator (uncredited)
Caridad Angus ... stand-in: Gemma Arterton (uncredited)
Mohamed Atbir ... production assistant (uncredited)
Elhoussaine Baouzine ... assistant accountant (uncredited)
Rosie Bedford-Stradling ... construction nurse (uncredited)
Moncef Belam ... production assistant (uncredited)
Sebastien Betsch ... digital cinema supervisor (uncredited)
Charles Bodycomb ... stand by armourer (uncredited)
Valentina Borfecchia ... crowd runner (uncredited)
Cathleen Brown ... clearances (uncredited)
Rob Campbell-Bell ... locations assistant: second unit UK (uncredited)
Glen Carroll ... additional runner (uncredited)
Ryan Claffey ... intern (uncredited)
Diarmuid Coghlan ... payroll accountant: UK (uncredited)
Daniel-Konrad Cooper ... assistant accountant (uncredited)
Greg Corke ... armorer (uncredited)
James D'Damery Jr. ... second assistant accountant (uncredited)
Michael Davis ... dailies assistant (uncredited)
Kay Di Rezze ... assistant accountant (uncredited)
Joe Downs ... assistant accountant (uncredited)
Jeremy Dunn ... motion capture actor (uncredited)
Hamza El Ghorfi ... location coordinator (uncredited)
Tina Ellis ... first assistant accountant (uncredited)
Dave Evans ... stand by armourer (uncredited)
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator (uncredited)
Lisa Furia ... assistant accountant (uncredited)
Hallie Gallaga ... post assistant accountant (uncredited)
Jennifer Giannone ... assistant accountant (uncredited)
Helen Gregory ... contact: London (uncredited)
Souheil Halaoui ... assistant location manager (uncredited)
Claire Hall ... ambulance attendant (uncredited)
Rena Hanover ... production assistant (uncredited)
Natasha Hook ... construction nurse (uncredited)
Gavin Jones ... armory model maker (uncredited)
Richard J.R. Jones ... daily runner: second unit (uncredited)
Petr Kavalek ... travel coordinator: Morocco (uncredited)
Stevin Knight ... adr loop artist (uncredited)
Laneesa Lanier ... assistant post-production accountant (uncredited)
Cain Lee ... facilities (uncredited)
Damien Lucas ... facilities hod: Morocco (uncredited)
Leona Maddeaux ... assistant accountant (uncredited)
Chris Manger ... horse wrangler (uncredited)
Doug McCarthy ... armoury workshop supervisor (uncredited)
Suzanne McGeachan ... script supervisor: VFX unit (uncredited)
Chris Menke ... production coordinator (uncredited)
Adrien Moscovici ... assistant: Mike Stenson & Chad Oman (uncredited)
Grégoire Mouveau ... location facilities manager: Morocco (uncredited)
William O'Toole ... accounts assistant (uncredited)
Derek Patten ... production assistant (uncredited)
Bill Phillips ... assistant accountant (uncredited)
Neil Pierson ... assistant accountant (uncredited)
Tina Pisano ... post production assistant accountant (uncredited)
Angela Randazzo ... payroll accountant (uncredited)
Mohammed Hamza Regragui ... production assistant: Morocco (uncredited)
Lori M. Roberts ... payroll: accountant (uncredited)
Jean-Marc Rulier ... 3D scanning specialist (uncredited)
Rachid Sabitri ... adr group (uncredited)
Angelika Schierz ... assistant production coordinator trainee (uncredited)
Umberto Schramm ... daily floor runner (uncredited)
Joss Skottowe ... armorer (uncredited)
Toby Spanton ... additional floor runner (uncredited)
Edward Squires ... production assistant (uncredited)
James Starr ... floor runner (uncredited)
Vaughn Stein ... set production assistant: dailies (uncredited)
Andy Stephens ... aerial operations manager (uncredited)
Joby Stephens ... epk assistant (uncredited)
Mahyad Tousi ... consultant (uncredited)
Rachel Welch ... assistant accountant (uncredited)
Tim Wildgoose ... armoury modelmaker (uncredited)
Robin Williams ... assistant accountant (uncredited)
Michele Wright ... second assistant accountant (uncredited)
Essouci Zakia ... armoury coordinator (uncredited)

Thanks 

Reza Aslan ... special thanks
Tomi Pierce ... dedicatee / in memory of
Mahyad Tousi ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page