Edit
The Tournament (2009) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Scott Mann

Writing Credits  

Gary Young ... (written by) &
Jonathan Frank ... (written by) &
Nick Rowntree ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
Anton Bogart
...
Steve Tomko
...
Gene Walker
Nick Rowntree ...
Eddy Cusack
...
Lina Sofia
...
Asa Sadi
...
Tech Eddie
...
Tech Rob
...
Yuri Petrov
Camilla Power ...
Powers Assistant
Tamika Cameran ...
Joshua's Wife
...
Pub Landlord
...
Montoya
Marie Hynes ...
Gorel Modery
Tony Mooney ...
Ivan Stoyanova
...
John
Kaloian Vodenicharov ...
Santino Tindillini (as Kaloyan Vodenicharov)
Jonathan Frank ...
Iron Dick McClick
Petya Dimitrova ...
Jemima 'Stripper' Jones
Atanas Srebrev ...
Nick Frank (as Nasko Srebrev)
Gary Young ...
Garage Attendant
John Warburton ...
Bus Driver
Dustin Ingle ...
Bill Gaytes
Victoria Higginson ...
Cafe Waitress
Andrey Slabakov ...
Smoking Assassin
Velimer Velev ...
Bald Assassin
Zarko Karatanchev ...
'Longshot' Topuzov
Michael McCoy ...
Jedburgh Johnson
...
Tatsumi
Harry Anichkin ...
Syndicate Guy (as Haralampi Anichkin)
...
Syndicate Guy
Yordan Gospodinov ...
Syndicate Guy
Kitodar Todorov ...
Syndicate Guy
Vicror Boychev ...
Syndicate Guy
Erica Wild ...
Syndicate Girl
Sophie Wilson ...
Syndicate Girl
Hayley Broxup ...
Syndicate Girl
Suzanna Anderson ...
Syndicate Girl
Paul Lyas ...
Syndicate Guy
Cliff Heaton ...
Syndicate Guy
Kevin McMahon ...
Syndicate Guy
Jo Leith ...
Syndicate Girl
John Beagley ...
Syndicate Guy
Des Traynor ...
Syndicate Guy
Rick Broxup ...
Syndicate Guy
Gaz Randle ...
Syndicate Guy
Terry Coogan ...
Syndicate Guy
Phil Quinn ...
Syndicate Guy
...
Dead Assassin (as Zarko Binev)
Winston Carrington ...
Dead Assassin
Sel-Vin Kuik ...
Dead Assassin (as Selvin Vin-Kuik)
Nathan Doyle ...
Dead Assassin
Andrew Sutch ...
Dead Assassin
David Slater ...
Dead Assassin
Nisar Smiler ...
Dead Assassin
Steve Tomkow ...
Dead Assassin
Alan Graves ...
Dead Assassin
Neil Mountain ...
Dead Assassin
Paul Bowels ...
Dead Assassin
Robbie Hardy ...
Dead Assassin
Thomas Newton ...
Dead Assassin
Rest of cast listed alphabetically:
...
(uncredited)
...
Blonde Assassin (uncredited)
Oliver Jones ...
(uncredited)
Siso Kamburov ...
Victor (uncredited)
Chris Kenyon ...
(uncredited)
Robert Laity ...
(uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Steffen Aumueller ... executive producer
Vessela Bannzurkova ... production service provider
Vic Bateman ... associate producer (as Victor Bateman)
Keith Bell ... producer
Gavin Braxton ... associate producer
Claus Clausen ... executive producer
Gina Fegan ... producer
Alan Graves ... line producer: UK
David Higginson ... line producer
Angad Paul ... associate producer
Paul Sherwood ... associate producer
Glenn M. Stewart ... producer

Music by 

Laura Karpman

Cinematography by 

Emil Topuzov ... director of photography

Film Editing by 

Robert Hall ... (as Rob Hall)

Casting By 

Jeremy Zimmermann ... (as Jeremy Zimmerman)

Production Design by 

Kes Bonnet ... (as Svetlana Kess Bonnet)

Art Direction by 

Julei Anderson
Philip Lewis

Costume Design by 

Lyubomir Doichinov ... executive costume designer
Sandra Klincheva

Makeup Department 

Daniela Avramova ... key makeup artist
Katka Horska ... makeup artist
Mariana Love ... assistant makeup artist
Valentin Valov ... assistant makeup artist
Greta Velikova ... additional makeup artist

Production Management 

Zahari Paunov ... production manager
Hans van Helden ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Andrew Bainbridge ... first assistant director: UK
Vessela Bannzurkova ... first assistant director (as Vessela Banzourkova)
Alex Candlin ... first assistant director: UK
Kiril Dimitrov ... assistant director: set
Ivan Kotsev ... third assistant director (as Ivan Kotzev-Giovanni)
Mark McQueen ... second unit director
Annie Oreshkova ... second third assistant director
J.J. Perry ... second unit director
Shero Rauf ... third third assistant director
Juliana Robova ... second assistant director
Duncan Stewart ... assistant director: B unit
Lawrence Gough ... second unit director (uncredited)
Shero Rauf ... first assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Mirel Ahmed ... set dresser
Martin Alexandrov ... construction worker
Liudmil Alexov ... set dresser (as Lyudmil Alexov)
Julei Anderson ... art department
Suzanna Anderson ... art department assistant: UK
Krasimir Angelov ... set dresser
Simeon Bonev ... set dresser (as Simeon Boev)
Hayley Broxup ... art department assistant
Ollie Dempster ... art department dailies
Lachezar Dobrev ... set dresser
Nikolai Edrenov ... art department buyer
Valeri Filippov ... set dresser (as Valeri Filipov)
Ventsislav Fuskov ... art department buyer
Monislav Geljazkov ... set dresser (as Monislav Geliazkov)
Deyan Kirilov ... construction leadman
Ivelin Kolev ... set dresser
Metodi Krastev ... construction worker
Bogdan Lambrev ... stand-by dresser (as Bogdan Lambev)
Philip Lewis ... art department
Todor Marinov ... set dresser
Venelin Marinov ... set dresser
Neven Mastikov ... set dresser
Milan Mihailovich ... set dresser
Ivailo Mladenov ... stand-by dresser (as Ivaylo Mladenov)
Tihomir Mladenov ... construction worker
Atanas Nedelchev ... set dresser
Vladimir Oranov ... art department buyer
Georgi Petkov ... construction worker
Velemira Petkova ... property master / props
Anatoly Popov ... stand-by dresser
Georgi Velikov ... construction leadman (as Georgi Velkov)
Tzvetoslav Yanov ... set dresser
Martin Yavchev ... set dresser
Toni Yordanov ... stand-by dresser
Emanuil Zahariev ... stand-by dresser

Sound Department 

Iain Anderson ... adr recordist
Stuart Bagshaw ... foley editor / foley recordist
Thom Berryman ... assistant re-recording mixer
Andrew Caller ... sound re-recording mixer
Dan Green ... adr editor
Mike Grimes ... sound effects editor
Mihail Ivanov ... cable person
Dan Johnson ... adr recordist / sound re-recording mixer
Emma Pegram ... foley editor
Jeremy Price ... supervising sound editor
Aleksandar Simeonov ... production sound mixer
Andrew Stirk ... foley editor / foley recordist
Georgi Vladichki ... boom operator
Martin Vladichki ... cable person
Shaula Walker ... sound effects editor (as Shaula Lumley)
Michele Woods ... supervising dialogue editor

Special Effects by 

Julei Anderson ... special effects
Perry Costello ... armourer
Jovko Dogandjiski ... special effects technician
Nikolay Fartunkov ... special effects technician
Derek Gomez ... assistant armourer
Philip Lewis ... special effects crew
Stefan Razlojki ... armourer

Visual Effects by 

Charlotte Collings ... visual effects producer: PFL
Mark J. Flores Corpuz ... digital compositor
Rob Ellis ... lead compositor
Alex Filipov ... visual effects supervisor
Johan Gay ... texturing artist
Theodor Groeneboom ... digital compositor
John Harvey ... visual effects supervisor
Christoffer Hulusjö ... digital compositor
Borislav Konstantinov ... tracker/matchmover
Safiya Ravat ... digital compositor
Tom Russell ... senior colourist
Jeevan Singaram ... digital compositor
Richard Sällqvist ... digital compositor

Stunts 

Dejan Angelov ... stunts (as Dian Angelov)
Asen Asenov ... stunts (as Assen Assenov)
Kimberly Chiang ... stunt double: Kelly Hu
Dimitar Dimitrov ... stunts
Georgi Dimitrov ... stunt rigger
Ivailo Dimitrov ... stunts
Dimiter Doichinov ... stunts (as Dimitar Doytchinov)
Sebastien Foucan ... stunts (as Sebastian Foucan)
Genadiy Ganchev ... stunts (as Genadi Ganchev)
Steve Griffin ... stunts
Zahari Grozdanov ... stunts
Dian Hristov ... stunts
Viktor Hristov ... stunts
Radoslav Ignatov ... stunts
Borislav Iliev ... assistant stunt coordinator
Danko Jordanov ... stunts (as Danko Yordanov)
Milen Kaleichev ... stunts
George Karlukovski ... stunts (as Georgi Karlukovski)
Sid Karne ... stunt driver
Ivo Kehayov ... stunts
Yavor Kehayov ... stunts
Kalin Kerin ... stunts
Stilyan Mavrov ... stunts
Trayan Milenov-Troy ... stunts (as Trayan Milenov)
Efosa Otuomagie ... stunt double: Ving Rhames
Radoslav Parvanov ... stunts
Velizar Peev ... stunt double
J.J. Perry ... fight choreographer
Rumen Petrov ... stunts
Vladislav Petrov ... stunts
Elitsa Razheva ... stunts (as Elitza Ruzheva)
Pavel Shalamanov ... stunts
Stefan Shopov ... stunts
Krasimir Simeonov ... stunts
Stanimir Stamatov ... stunt rigger / stunts
Georgi Stanislavov ... stunt rigger
Vencislav Stojanov ... stunt rigger (as Ventsislav Stoyanov)
Teodor Tsolov ... stunts (as Teodor Tzolov)
Vladimir Tsvetanov ... stunts
Jon Valera ... fight choreographer: Hotel Room (as Johnathan Valera)
Kaloian Vodenicharov ... stunt coordinator (as Kaloyan Vodenicharov)
Yordan Zahariev ... stunts
Boyan Anev ... stunts (uncredited)
Radoslav Ignatov ... stunt double: Ian Somerhalder (uncredited)
Teodor Tsolov ... stunt double: Sebastien Foucan (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Ivan Aleksandrov ... grip
Hristos Arvanitidis ... focus puller: second unit
Anna Benbow ... second assistant camera: UK
Julie Bills ... first assistant camera: UK
Dimitar Bonev ... focus puller: "a" camera
Mitko Bonev ... first assistant camera: BG
Pepi Bonev ... assistant camera: "c" camera
Miroslav Borisov ... grip
Josh Close ... grip
Dan De Castro ... camera operator: UK / steadicam operator
Richard Evans ... clapper loader: UK
Hristo Genkov ... second assistant camera: "b" camera
Hristo Idakiev ... electrician
Nikolai Kostov ... key grip
Tsvetan Kostov ... grip
Alexander Krumov ... director of photography: second unit
Grigor Kumitski ... loader
Neven Mihailova ... camera operator: "c" camera, main unit
Pavel Mitov ... gaffer
Vihar Nikolov ... grip
Ivo Peitchev ... director of photography: second unit
Darren Ravenscroft ... clapper loader dailies
Dave Rutherford ... Steadicam operator
Boris Slavkov ... assistant camera
Stamos Triantafyllos ... camera operator
Simon Varsano ... still photographer
Mihail Yanakiev ... second assistant camera

Casting Department 

Sig De Miguel ... casting: US
Stephen Vincent ... casting: US (as Steve Vincent)

Costume and Wardrobe Department 

Petar Dimitrov ... costume assistant
Stoyan Domuzov ... costume assistant
Cindy Huxley ... costume assistant
Yana Kadiyska ... stand-by costumer (as Yana Kadiska)
Villy Russinova ... costume supervisor
Dora Somova ... stand-by costumer
Angelina Todorova ... extras costume assistant
Annie Yotova ... costumer
Hayley Broxup ... wardrobe assistant (uncredited)
Lyubomir Doichinov ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Ian Baker ... on-line editor
Simon Modery ... assistant editor
Todor G. Todorov ... telecine colorist (uncredited)

Music Department 

George Acogny ... composer: additional music / music supervisor
James Edward Barker ... additional composer / composer: additional music / music producer / orchestrator
Ross DeRoche ... supervising music copyist
Christopher Guardino ... additional music arranger: percussion
Shannon Halwes ... music editor
Paul S. Henning ... musician: violin
Kevin Kliesch ... conductor / orchestrator
Nora Kroll-Rosenbaum ... music production
James Loughrey ... music mixer
David Low ... orchestra contractor
Victor Pesavento ... music preparation
Bart Samolis ... musician
Mark van den Oever ... music clearance services
Hans van Helden ... music supervisor

Transportation Department 

Trayan Anachkov ... driver (as Trayan Anachkov - Tutu)
Ognian Atanasov ... driver
Bobby Bobev ... transport coordinator
Winston Carrington ... driver
Rosen Davidkov ... driver (as Rossen Davidkov)
Yordan Despodov ... driver (as Yordan Despotov)
Emil Dimitrov ... driver
Iliya Iliev ... driver
Krassimir Kamenov ... mechanic
Zharo Kertov ... driver
Marian Kostov ... driver
Yordan Kotzev ... driver
Svetlyo Lazarov ... driver
Angel Manov ... action vehicle coordinator
Rumen Marinov ... driver
Joe McGregor ... driver: Leyland Buses
Zhoro Nikolov ... driver
Pavel ... mechanic
Ian Peacock ... driver: Leyland Buses
Tsvetomil Peshev ... driver (as Svetlyo Peshev)
Lyubo Tzvetkov ... driver (as Lyuben Tzvetkov)
Biser Velinov ... driver
Boris Yanchov ... mechanic
Hristo Yanchov ... mechanic
Ivan Yotov ... driver
Many Zaburtov ... driver
Simeon Zaburtov ... driver (as Simeon Zaburtov - Moni)

Other crew 

Hristo Angelov ... location manager: Rousse
Sean Beasley ... runner
Dom Beebe ... runner
Simon Carman ... runner
Stefan Chanev ... production accountant
Irina Cherkelova ... assistant production coordinator
Oly Dempster ... runner
Kiril Dimitrov ... production assistant
Katya Dimitrova ... production coordinator
Petya Dimitrova ... assistant accountant
Atanas Djidrov ... set production assistant
Gilan Edgar ... runner
Vicky Evans ... assistant to line producer: UK
Michael Fong ... assistant: Kelly Hu
Michael Fong ... personal assistant
Chris Ford ... assistant: Ving Rhames
Tina Frank ... runner
Erin Graham ... accounts staff: UK
Neal Hirst ... location manager: UK
Tim Hunter ... runner
Dimitar Ilkov ... photo double: Petrov
Dr. Johnev ... unit medic
Alex Kenanova ... cashier
Ivan Kolev ... crowd marshall
Ivan Kotsev ... location manager
Desislava Krasteva ... assistant accountant (as Dessy Krasteva)
Iliya Lutskanov ... set production assistant (as Iliya Lyutzkanov)
Rosen Marinkov ... production assistant
Atanas Marinov ... production finance consultanr: UK
Steven Monkey Mason ... production assistant
Gael McLaughlin ... production finance consultant
Christos Michaels ... production lawyer
Kiril Mihailov ... set production assistant
Vesselin Minkov ... set production assistant
Jake Morris ... runner
Natalia Moussa ... assistant crowd marshall
Dom O'Neill ... runner (as Dom O'Neil)
Rebecca Revill ... location manager: UK
Christian Sarbinov ... set production assistant
Toma Shivachev ... set manager
Ronak Singh ... production assistant
Dr. Stoichkov ... unit medic
Shelly Stoyanova ... script supervisor
Mark Timmons ... cast security
Ivailo Vanev ... set production assistant

Thanks 

James Edward Barker ... very special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page