Edit
World Trade Center (2006) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Oliver Stone

Writing Credits (WGA)  

Andrea Berloff ... (written by)
 
John McLoughlin ... (true story) &
Donna McLoughlin ... (true story) and
William Jimeno ... (true story) &
Allison Jimeno ... (true story)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
JJ McLoughlin
...
Erin McLoughlin
...
Caitlin McLoughlin
...
...
Antonio Rodrigues
...
...
Subway Rider
...
Christopher Amoroso
...
Port Authority Officer (as Will Jimeno)
...
Lieutenant Kassimatis
...
Inspector Fields
...
Homeless Addict #1
...
Homeless Addict #2
Nelson Peña ...
Street Hood #1
Marcos Palma ...
Street Hood #2
Andre Ward ...
Port Authority Hustler
Lisa Yuen ...
Port Authority Tourist
...
Desk Cop
Harmonica Sunbeam ...
9th Avenue Hooker
...
Officer Polnicki
...
Officer Colovito
...
Officer Giraldi
Tyree Michael Simpson ...
Officer Washington (as Tyree Simpson)
Kevin Feely ...
Plain Clothes Officer
Mark Elliot Wilson ...
Street Businessman
...
Bleeding Woman
...
WTC Desk Officer
...
Officer Reynolds
Terry Quinn ...
Fire Fighter in Concourse
...
Wisconsin Cop
...
Maria Helan ...
Allison's Co-Worker (as Maria Helan Checa)
...
Allison's Brother
...
Donna's Neighbor
...
Judy Jonas
...
Volunteer Fireman
...
Will's Sister
...
Sergeant King
...
Officer Boel
Tiffany Romano ...
Bianca Jimeno (as Tiffany Marie Romano)
...
Accountant in Karnes Office
...
Jordan Lage ...
Karnes' Pastor
...
Pat McLoughlin
...
Allison's Father
...
Allison's Mother
...
Allison's Grandmother
...
Will's Father
...
Will's Mother
...
Donna's Male Neighbor
Howard Samuelsohn ...
Downtown Resident
David H. Ahl ...
National Guard Officer at Barricade
...
Fire Chief at Ground Zero (as Arthur Nascarella)
Thom Prin Jr. ...
Fireman at Ground Zero
Steve Chappell ...
Figure of Jesus
...
Marine Sergeant Thomas
...
NYC Command Centre Operator
...
...
Stoney Westmoreland ...
Paddy McGee
Tommy Asher ...
Fireman in Hole
...
Port Authority Commander (as Charles Gargano)
Thomas McHale ...
Port Authority Sergeant
Lalanya Masters ...
Allison's Nurse
...
Will's Rescue Fireman
Scott Fox ...
Firefighter #1 John's Rescue
Louis Raimondi ...
Firefighter #2 John's Rescue
...
Firefighter #3 John's Rescue
John Kiernan ...
Firefighter #4 John's Rescue
...
Will's Arrival Nurse (as Liz Randall)
...
Will's Doctor (as Roger Cross)
...
Will's Operation Nurse
Joseph Esposito ...
Fireman Joe
...
John's Paramedic
...
...
John's Rescue Fireman
...
Olivia Jimeno
Rest of cast listed alphabetically:
Basilina Butler ...
Ground Zero Volunteer (as Basil McCurry)
...
Officer Bavli (uncredited)
...
Injured Trade Worker #2 (uncredited)
...
Officer #1 (uncredited)
Amanda Saphire Billingham ...
Teenage Junkie (uncredited)
...
Motorist (uncredited)
...
Paramedic (uncredited)
Luna Rocio Cantale ...
Victim 2 (uncredited)
...
Donna's Friend (uncredited)
Robin Dill ...
Police Captain (uncredited)
...
Volunteer at Stretcher Handoff for John McLoughlin (uncredited)
Barbra Dunn ...
Bleeding Woman (uncredited)
...
NYC Paramedic (uncredited)
Benjamin Fitch ...
NYPD Officer (uncredited)
...
NYC Command Center Officer (uncredited)
...
Street Pimp (uncredited)
...
Doctor (uncredited)
...
Port Authority Desk Sergeant (uncredited)
Lou Irizarry ...
Officer Stolzman (uncredited)
...
NYC Pedestrian (uncredited)
Carolyn Kennedy ...
Port Authority Patron (uncredited)
...
Family Member (uncredited)
...
Tourist With Bag (uncredited)
...
Pittsburgh Officer (uncredited)
...
Fireman (uncredited)
Robert Myers ...
Commuter (uncredited)
...
EMT (uncredited)
...
Fireman (uncredited)
Loukas Papas ...
NYC Port Authority Pedestrian (uncredited)
Lalo Reyes ...
Nurse (uncredited)
Brieann Rich ...
FDNY Paramedic (uncredited)
Michael Rich ...
Boy with Dog (uncredited)
Nicholas Rich ...
NYPD ESU Paramedic (uncredited)
Vincent James Russo ...
Concerned Spectator (uncredited)
...
Business Woman (uncredited)
...
Pedestrian (uncredited)
...
Will's Rescue Fireman (uncredited)
...
NYPD ESU #4 (uncredited)
...
Surgeon (uncredited)
Arne Starr ...
Man in Lobby (uncredited)
...
ESU Worker (uncredited)
...
Ed (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Moritz Borman ... producer
Chantal Feghali ... co-producer
Norman Golightly ... executive producer (as Norm Golightly)
Debra Hill ... producer
Donald J. Lee Jr. ... executive producer
Michael Shamberg ... producer
Stacey Sher ... producer
Robert S. Wilson ... associate producer (as Rob Wilson)

Music by 

Craig Armstrong

Cinematography by 

Seamus McGarvey ... director of photography

Film Editing by 

David Brenner
Julie Monroe

Casting By 

Kerry Barden
Billy Hopkins
Paul Schnee
Suzanne Smith
Mary Vernieu

Production Design by 

Jan Roelfs

Art Direction by 

Richard L. Johnson

Set Decoration by 

Beth A. Rubino ... (as Beth Rubino)

Costume Design by 

Michael Dennison

Makeup Department 

Marc Boyle ... hair stylist
Carol Collini ... makeup artist
Kimberly Felix ... key makeup artist (as Kimberly Felix-Burke)
Chris Gallaher ... makeup artist (as Christopher Gallaher)
Mindy Hall ... makeup designer
Ilona Herman ... hair stylist: Mr. Cage / makeup artist: Mr. Cage
Craig Lindberg ... makeup artist: New York
Mary L. Mastro ... hair department head (as Mary Mastro)
Suzy Mazzarese-Allison ... key hair stylist: New York (as Suzy Mazzarese Allison)
John Rosengrant ... special makeup effects supervisor: Stan Winston Studio
James Sarzotti ... key makeup artist: New York
Mike Smithson ... special makeup effects artist
Jay Wejebe ... makeup artist
Linda Williams ... additional hair stylist
Elena Arroy ... makeup artist (uncredited)
Roxy D'Alonzo ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Chantal Feghali ... post-production supervisor
Jan Foster ... unit production manager
Kate Kelly ... production supervisor: New York unit
Matthew Spiegel ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Christian Clarke ... additional second assistant director / second second assistant director
Aaron Critchlow ... dga trainee
Sean Farrell ... dga trainee: New York
Brian Kenyon ... second second assistant director: New York
Les McDonough ... additional second assistant director
Bradley Morris ... second second assistant director
Maggie Murphy ... second assistant director
Tony Phillippe ... second second assistant director: New York
Darin Rivetti ... first assistant director: splinter unit
Kathryn-Ann Oaks Shertzer ... first assistant director: second unit, New York (as Kathryn Shertzer)
Simon Warnock ... first assistant director

Art Department 

Paul Baker ... props
James Barron ... propmaker gang boss
Pamela Bertini ... art department assistant: New York
Daniel Boxer ... property master
Eric Bryant ... graphic designer: New York
Stephen Caldwell ... scenic artist
Clovis Chamberet ... lead man
Robert Clark ... sculptor
Brian R Cole ... sculptor
Robert Consing ... storyboard artist
Chad B. Daring ... set dresser
Frank Didio ... co-construction coordinator
Liza Donatelli ... researcher: property department
Brad Douglas ... set dresser
Alan Droeger ... welder
Peter K. Dunbar ... leadman
Gerard V. Engrassia ... set dresser
Richard Ewan ... painter decorator
Brian Feola ... construction foreman
Eloy Fernandez ... prop assistant
James Fernandez ... set dresser
Hans Fulcher ... set dresser
Danielle Giovanniello ... assistant property master
Regina Graves ... assistant set decorator: New York
Vincent Guarriello ... key construction grip
Michael D. Harrell ... props
George Hess ... swing gang
Grey Hill ... sculptor
J. Bryan Holloway ... sculptor gang boss
Gregory S. Hooper ... set designer
Charles Kern ... stand-by painter
Hinju Kim ... art director: New York
Bruce C. Knight II ... assistant property master
Erik Knight ... art department coordinator: New York
Al Lewis ... set dresser
Kim Lincoln ... graphic designer
Jeffrey D. McDonald ... assistant art director
Thomas Meikle ... head sculptor
Jeff Naparstek ... set dresser
Marco Nero ... matte painter
Don O'Reilly ... propmaker
Nick Olson ... set decorating assistant: New York
Garry Pastore ... set dressing foreman
Joseph S. Patire ... shop craftsman
Ron Petagna ... construction coordinator
Ronnie Petagna ... head carpenter
Erik Polczwartek ... prop shop supervisor
Graham Ratliff ... art department assistant
Diane Rich ... scenic artist
Michael Riolo ... art department production assistant: New York
Richard Robinson ... propmaker foreman
Jeffrey Rollins ... on-set dresser
Kathleen Rosen ... buyer
Joel Ruiz ... set dresser
Diana Salzburg ... researcher: set decoration
Angela Stauffer ... art department coordinator
Jonathan Tessler ... property master: New York
Robert Topol ... charge scenic artist
M. Tony Trotta ... camera scenic artist
David Venezky ... set decoration buyer
Mike Villarino ... construction coordinator
Randall D. Wilkins ... set designer
Tim Woodruff ... set dresser
Nicole Zaks ... set decorating coordinator
Jonathan Burdeshaw ... sculptor (uncredited)
John Chichester ... set designer (uncredited)
Michael Hebden ... sculptor (uncredited)
Amanda Hunter ... additional graphic designer (uncredited)
Eric Pastore ... set dresser (uncredited)
Carl Robarge ... mold shop supervisor (uncredited)
Wolf-Dieter Stoeffelmeier ... shopman (uncredited)

Sound Department 

Harry Cohen ... sound designer
Scott Curtis ... supervising foley editor
Patrick Cyccone Jr. ... additional sound re-recording mixer (as Patrick Cyccone)
Carmen Flores De Tanis ... assistant sound editor (as Carmen Flores)
David Donaldson ... sound programmer
Kelly Doran ... sound utility
Nerses Gezalyan ... sound mixer
Hector C. Gika ... sound effects editor (as Hector Gika)
Kevin Globerman ... digital recordist
Robin Harlan ... foley artist
Laura R. Harris ... dialogue editor (as Laura Harris Atkinson)
Michael Hertlein ... dialogue editor
Michael Keller ... sound re-recording mixer
Daniel R. Kerr ... sound editor
Linda Lew ... foley editor
Scott Millan ... sound re-recording mixer
Sarah Monat ... foley artist
Ronnie Morgan ... assistant sound editor
Jeremy Pitts ... foley editor
John Pritchett ... production sound mixer
David M. Roberts ... boom operator
Ann Scibelli ... sound designer
Randy Singer ... foley mixer
Branden Spencer ... supervising assistant sound editor
David Stanke ... assistant sound editor
Wylie Stateman ... supervising sound editor
Greg Steele ... adr mixer
Renee Tondelli ... supervising dialogue & adr editor
Drew Webster ... digital sound mix technician
Joe White ... utility sound
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Michael D. Wilhoit ... supervising sound editor (as Michael Wilhoit)
Scott Wolf ... sound effects editor
Greg Zimmerman ... adr recordist
Andrew Garrett Lange ... post sound intern (uncredited)
David Raines ... additional sound re-recording mixer (uncredited)
Philip A. Schwartz ... boom operator: splinter unit (uncredited)

Special Effects by 

Eric Allard ... special effects mechanical designer
Steve Austin ... special effects shop foreman
Garnet Baril ... special effects technician
Philip Bartko ... special effects controller
R. Michael Bisetti ... special effects technician (as Mike Bissetti)
Jeff Bresin ... special effects technician
Martin Bresin ... special effects supervisor (as Marty Bresin)
Jeff Brink ... special effects coordinator: New York
Dan Crawley ... special effects technician
Gary D'Amico ... special effects coordinator / special effects director
Trenton Driver ... special effects technician (as Trent Driver)
Manuel S. Epstein ... special effects technician (as Manny Epstein)
John Fagan ... special effects technician
Guy C. Feldman ... special effects technician (as Guy Feldman)
Blair Foord ... special effects technician
Kathy Gross ... special effects administrator
Chris Hampton ... special effects supervisor
Jeremy Hays ... special effects technician
Russ Herpich ... special effects crew: Captive Audience Productions
Chris Jones ... special effects technician
Steve King ... special effects technician (as Steven King)
Matthew Lillis ... special effects technician (as Matt Lillis)
Russell Lukich ... special effects makeup sculptor: Motion Picture FX Company
Marc Meaut ... special effects crew
Chris Nelson ... special effects technician
Brendon O'Dell ... special effects technician
David A. Poole ... special effects technician
Elia P. Popov ... special effects general foreman (as Elia Popov)
Ken Rudell ... special effects technician
Robert Simokovic ... special effects on-set foreman
Anthony Simonaitis ... pyrotechnician
Charlie Simunik ... special effects technician: New York (as Charlie Simunek)
Mark Stanton ... special effects technician
Ken Tarallo ... special effects crew
A.J. Thrasher ... special effects technician
Omar Torres ... special effects technician
Jake Valdez ... special effects technician: ash effects
Michael van Deusen ... special effects technician (as Mike van Deusen)
Chris L. Ward ... special effects technician
Mark Yuricich ... special effects technician

Visual Effects by 

Lindsay Adams ... digital compositor
Dori Arazi ... animator: Giant Killer Robots / camera tracker: Giant Killer Robots / matchmover: Giant Killer Robots
Vaughn Arnup ... roto/paint supervisor
Deb Asch ... look and lighting technical director: Giant Killer Robots
Oliver Atherton ... digital artist: Double Negative / digital compositor
Louise Baker ... pre-visualization modeler: Proof
Adrian Banton ... lead digital artist: Double Negative
Pete Bebb ... CG supervisor: Double Negative (as Peter Bebb)
Kevin Bell ... compositor: GKR
Stephen Bennett ... digital paint & rotoscope artist: Double Negative
James Benson ... digital artist: Double Negative
Michael Bomagat ... animator: Giant Killer Robots
Jon Bowen ... digital artist: Double Negative
Dan Breckwoldt ... digital compositor: Animal Logic
Jamie Briens ... matchmove artist: Double Negative
Andy Brown ... visual effects supervisor: Animal Logic (as Andrew Brown)
Jon R. Brown ... visual effects plate coordinator
Nik Brownlee ... digital artist: Double Negative
Daniel Cairnie ... rotoscope artist: Double Negative
Darren Christie ... digital artist: Double Negative
Patrick Clancey ... digital opticals
Jeff Clifford ... research and development: Double Negative
Emily Cobb ... digital artist: Double Negative
David Cohen ... modeler
Richard Collis ... digital artist
Kelli Conley ... studio manager: Giant Killer Robots
Ryan Cook ... CG supervisor: Double Negative
Chris Cooper ... visual effects research & development supervisor: Animal Logic
Carol Corwin ... visual effects producer: Giant Killer Robots
Hal Couzens ... visual effects production manager: Double Negative
Dan Cox ... technical director: Giant Killer Robots
Zoe Cranley ... digital artist: Double Negative
Samuel Craven ... visual effects editor
Ciaran Crowley ... digital artist: Double Negative
Dimitri Delacovias ... matte painter: Double Negative / texture painter: Double Negative
Richard Diver ... visual effects editor: double negative
Michael Eaves ... digital intermediate colorist
Michael Bruce Ellis ... visual effects supervisor: Double Negative (as Michael Ellis)
Will Elsdale ... digital artist: Double Negative
Adam J. Ely ... digital artist: Giant Killer Robots
Katharine Evans ... matchmove artist: Giant Killer Robots (as Katherine 'Kat' Evans) / paint artist: Giant Killer Robots (as Katharine 'Kat' Evans)
Suzanne Evans-Booth ... visual effects coordinator: Animal Logic
Chantal Feghali ... visual effects producer
Ron Frankel ... previs supervisor: Proof, Inc.
Robert Gardiner ... 3D laser scanning and modeling: Playa Vista sets
Greg Gladstone ... look and lighting supervisor: Giant Killer Robots
Matt Greig ... digital compositor: Animal Logic (as Matthew Greig)
James Guy ... digital artist: Double Negative
Michael Halford ... digital matte artist
Yasser Hamed ... software technical director: Animal Logic
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Michael Harkin ... digital compositor: Animal Logic
Edwina Hayes ... visual effects producer: Animal Logic
Niles Heckman ... digital compositor: Giant Killer Robots (as John Niles Heckman)
Jamee Houk ... animation supervisor: Giant Killer Robots
Graham Jack ... digital artist: Double Negative
Bhakar James ... 3D artist: Animal Logic
Oliver James ... research and development supervisor: Double Negative
Tobin Jones ... look and lighting technical director: Giant Killer Robots
Krista Jordan ... 2D lead: Animal Logic
Carl Kaphan ... digital effects artist / look and lighting supervisor: Giant Killer Robots
Matt Kennedy ... visual effects production assistant
Christopher Kerr ... data operations lead: Animal Logic
John Kilshaw ... digital effects artist: Double Negative
Jordan Kirk ... technical director: Double Negative
Matthew Leach ... studio assistant
Laura LeFaivre ... visual effects production manager
James Lewis ... digital artist: Double Negative
Gawain Liddiard ... matte painter: Double Negative / texture painter: Double Negative
Stefan Litterini ... digital artist: Animal Logic
Andrew Lodge ... 3D artist: Animal Logic
Ian Mackinnon ... visual effects
Aysha Madina ... digital artist: Double Negative
Matt Magnolia ... visual effects coordinator: Double Negative
Brett Margules ... 3D artist: Animal Logic
Daniel Marum ... lead technical director: Animal Logic
Richard McBride ... visual effects supervisor: Giant Killer Robots
Ivan Mena ... digital compositor: Double Negative (as Ivan Mena Tinoco)
August Meredith ... effects technical director: Giant Killer Robots
Michael Meyers ... previs artist: Proof, Inc.
Mark Michaels ... digital artist: Double Negative
C. Michael Neely ... previsualization animator: Proof
Cameron Neilson ... digital compositor: Giant Killer Robots
Mike J. Nixon ... digital artist: Double Negative (as Mike Nixon)
Tristan North ... 3D artist: Animal Logic
Jim O'Hagan ... digital compositor: Pacific Title
Alban Orlhiac ... texture artist: Double Negative
Toshiyasu Otsuka ... effects technical director: Giant Killer Robots
Gruff Owen ... lead digital artist: Double Negative
Jason Porter ... compositing supervisor: Giant Killer Robots
Jimmy Price ... visual effects locations manager
Jeremy Pronk ... technical director: Animal Logic
Tim Quarry ... 3D artist: Animal Logic
Vikas Rajput ... digital effects artist: Giant Killer Robots
Will Reichelt ... 3D lead: Animal Logic
Sandra Reis ... digital artist: Double Negative
Katherine Roberts ... look developer: Double Negative / shader writer: Double Negative
Joe Sambora ... production assistant: Giant Killer Robots
Georgia Scheele ... visual effects coordinator
John Scheele ... visual effects supervisor
Mike Schmitt ... research & development supervisor: Giant Killer Robots (as Michael Schmitt)
Junko Schugardt ... roto/paint artist
Eric Schweickert ... digital compositor: Giant Killer Robots
Parker Sellers ... previs artist: Proof, Inc.
Foad Shah ... digital compositor: Double Negative
Evan Shipard ... concept artist: Animal Logic
Serdar Simga ... digital matte painter
Keith Skretch ... visual effects production assistant
Danita Slaughter ... digital opticals editor
Gerrard Southam ... digital artist: Animal Logic
Sandy Sutherland ... 3D artist: Animal Logic
Christopher Sweet ... studio assistant: Double Negative
Andy Taylor ... visual effects producer: Double Negative
Paul Taylor ... video operations technician
Scott Taylor ... roto/paint artist: Double Negative
Kim Tobin ... roto/paint artist (as Kim Worrall)
Sanju Travis ... digital compositor: Double Negative
Christoph Unger ... matte painter
Nowell Valeri ... matchmoving supervisor: Giant Killer Robots
Chris Van Dyck ... compositor: Animal Logic
Alexander Vegh ... previsualization supervisor
Enrique Vila ... effects technical director: Giant Killer Robots
Eugénie von Tunzelmann ... lead digital artist: Double Negative
Imery Watson ... concept artist: Double Negative
Andrew Whitehurst ... digital artist: Double Negative
Clare Williams ... digital artist: Double Negative
Guy Williams ... digital effects artist: Double Negative
Phil Wittmer ... 3D artist: Animal Logic
Amber Wong ... executive producer: Giant Killer Robots
Bradley Wong ... 3D artist: Animal Logic (as Brad Wong)
Daniel Wood ... digital artist: Double Negative (as Dan Wood)
Helen Wood ... digital artist: Double Negative
Alison Wortman ... lead digital artist: Double Negative
Kristopher Wright ... visual effects coordinator: Double Negative
David Zbriger ... visual effects editor: Giant Killer Robots
Romain Buignet ... digital effects artist: Animal Logic (uncredited)
Ben Falcone ... CG artist (uncredited)
Natasha Anne Francis ... visual effect production manager: Animal Logic (uncredited)
Walter Gilbert ... roto artist: Double Negative (uncredited)
David Hansen ... CG artist (uncredited)
Andrew Hogden ... data operator (uncredited) / rotoscope artist (uncredited)
Thomas Middleton ... rotoscope artist: Double Negative (uncredited)
Pauline Piper ... 3d visual effects coordinator: Animal Logic (uncredited)

Stunts 

Roy T. Anderson ... stunt driver
Brian Avery ... utility stunts
Rick Avery ... stunt performer
Todd Bryant ... stunts
Tim Buchanan ... stunt driver
Richard Bucher ... stunts
Mike Burke ... stunt driver
Phil Campanella ... stunt driver
John Cenatiempo ... stunts
Jeff Chumas ... utility stunts
Doug Coleman ... stunt coordinator: Los Angeles
Eliza Coleman ... stunts
Chris Colombo ... stunt driver
Darrell Davis ... stunts (as Craig Davis)
Kevin Derr ... stunts
Roy Farfel ... stunt driver
Stephanie Finochio ... stunts
Jeremy Fitzgerald ... stunt double
Mickey Giacomazzi ... stunts
Meegan Godfrey ... utility stunts
Tad Griffith ... utility stunts
Chris Guzzi ... stunt double: Jay Hernandez
Gene Harrison ... stunt performer
Cort Hessler ... stunt driver
Donald John Hewitt ... stunt driver
Jery Hewitt ... stunt coordinator: New York
Randall Huber ... stunt double: William Mapother
David Hugghins ... stunt rigger
Michael Hugghins ... stunts
Terry Jackson ... stunts
Hubie Kerns Jr. ... stunts
Jennifer Lamb ... stunt performer
Tony Lazzara ... stunt performer
Scott Leva ... stunts
Kurt D. Lott ... utility stunts
Brian Machleit ... stunts
Bob Marrocco ... stunts
Derek Mears ... stunts
Anthony Molinari ... utility stunts
Carl Anthony Nespoli ... utility stunts
Michael Owen ... stunts
Chris Palermo ... stunts
Allen Robinson ... stunts / utility stunts
Jimmy Romano ... stunts
John Roney ... stunt driver
Kerry Rossall ... stunts
David Shumbris ... stunt driver
Derrick Simmons ... stunts
Matthew Taylor ... stunts
Pete Turner ... utility stunts
Jose L. Vasquez ... stunt double
Kym Washington ... stunt performer
Thom Williams ... utility stunts

Camera and Electrical Department 

Ron Alexus ... electrician
Phillip Allard ... rigging electrician (as Phil Allard)
Bill Almeida ... rigging gaffer: New York
Sebastián Almeida ... assistant camera
Eric Amundsen ... second assistant camera: "a" camera
Mark Anderson ... libra technician
Art Bartels ... key grip
Angela Bellisio ... assistant camera
Chris Bennett ... lighting programmer
Ben Betts ... video engineer
Noah Bishop ... technocrane operator
Jeff Brinker ... rigging grip
Stephen S. Campanelli ... additional camera operator
Alejandro J. Castillo ... lighting technician
Justin Cheatham ... rigging electrician: New York
Bruce Chimerofsky ... best boy grip
Jack Davison ... company grip
Julian J. Delacruz ... assistant camera: second unit
Dhamarata Dhiensuwana ... key rigging grip
Chris Drechsler ... electrician
Jim Duggan ... dolly grip: "b" camera
François Duhamel ... still photographer
Cameron Duncan ... camera loader
Christopher Duskin ... camera operator
Paul Farley ... grip
David Michael Fordham ... grip
Jesse Gertsen ... grip
John Gilgar ... rigging electrician: New York
Jack Glenn ... dolly grip
Jonathan Gomez ... rigging grip
Oscar Gomez ... best boy rigging grip
Kurt Herbel ... video assist
Gary Hildebrand ... generator operator: New York
Timothy Jipping ... company grip
Eric Leach ... rigging grip
Nick Liampetchakul ... rigging grip
Greg Lopez ... lamp operator
Joe Macaluso ... company grip
Lance Mayer ... libra head technician
Paul C. McKenna ... crane technician: Technocrane
Daniel P. Moore ... video operator
Luis Moreno ... best boy electric
Mario Nila ... camera production assistant: second unit
David Norris ... aerial director of photography
Pat O'Mara ... rigging grip
Joshua Owens ... video assist
Justin Panzanaro ... rigging grip: New York
David A. Parks ... best boy rigging electric
George Patsos ... key grip
Kabkeo Phothivongsa ... lamp operator: New York
Michael Pinkey ... camera operator
Antonio Ponti ... assistant camera
Michael P. Prisco Jr. ... lamp operator: New York (as Mike Prisco)
Scott Rathner ... first assistant camera: "a" camera
Ryan Rodriguez ... lamp operator: New York
Peter Rosenfeld ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
Kyle Rudolph ... director of photography: second unit
Peter Russell ... lamp operator: New York
Darren Ryan ... video assist operator
Michael J. Schwartz ... rigging electrician
Tom Shinn ... rigging best boy: New York
Sean Shinneman ... company grip
Darrin Smith ... best boy
Larissa Supplitt ... second assistant camera: "b" camera
Don Telles ... rigging grip
Vich Thiensuwana ... rigging grip
Justin Van Fleet ... company grip
John Velez ... gaffer: New York
Kelly Waldman ... lighting programmer
Scott Wells ... best boy rigging grip
Michael Woodside ... electrician
Randy Woodside ... chief lighting technician
Harry Zimmerman ... first assistant camera: "b" camera
Steve Zvorsky ... rigging electrician
Louie Escobar ... rigging grip (uncredited)
Steven J. Mikolas ... video assist (uncredited)
Ernest Yurich ... grip (uncredited)

Animation Department 

Sandra Reis ... digital artist: Double Negative

Casting Department 

Sasha Adkinson ... extras casting: Los Angeles
Melissa Braun ... background casting associate: New York
J.C. Cantu ... casting associate
Judy Cook ... extras casting: Los Angeles
Irvin Gourgue ... extras casting assistant
Lindsay Graham ... casting assistant
Jenny Rawdin ... extras casting assistant
Marny Smith ... casting assistant
Grant Wilfley ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Natalie Arango ... set costume
Justine Chevalier ... wardrobe assistant
Marcy Craig ... costumer
James P. Cullen ... key costumer
Jimmy Cullen ... key costumer
Lucia Lettini ... set costumer
Tracy Nishimoto ... costumer
David Page ... key set costumer
Jonny Pray ... costume supervisor
Damien Quinn ... costumer
Michael Sharpe ... assistant costume designer
Steven Shellooe ... costume ager/dyer: New York
Reese Spensley ... set costumer
Hans Georg Struhar ... dresser: Nicholas Cage
Stev Taylor ... assistant wardrobe supervisor: New York
Phyllis Thurber-Moffit ... costume textile artist
Deirdre N. Williams ... costumer supervisor: New York

Editorial Department 

Scott Bebe ... negative cutter
Kenny Becker ... color timer
Samuel Craven ... first assistant editor
D.R. Farquharson ... digital intermediate producer: Efilm (as Dan Farquharson)
Bob Fernley ... digital intermediate producer: Efilm
Joe Hathaway ... digital preview colorist
Chris Jensen ... digital colorist assist: EFILM
Blake Maniquis ... co-first assistant editor
Brad Minnich ... editorial assistant
David Sooc ... editorial production assistant
Heather P. Woods ... post-production coordinator
Valance Eisleben ... digital intermediate editor (uncredited)

Music Department 

Pete Anthony ... conductor
Craig Armstrong ... orchestrator
Bob Bornstein ... music preparation
Kaz Boyle ... additional music programmer (as Kazimir Boyle) / additional orchestrator (as Kazimir Boyle) / music arranger
Elin Carlson ... chorus
Budd Carr ... music supervisor
Debbi Datz-Pyle ... orchestra contractor
Bruce Dukov ... concert master
Matt Dunkley ... conductor: choir / orchestrator
Emma Ford ... personal assistant to composer
Geoff Foster ... score mixer / score recordist
David Friedman ... musician
Randy Kerber ... musician: piano
Alison Lawrence ... musician: cello
Barbara McDermott ... music editor
Andrew McKenna ... orchestrator
Joe E. Rand ... music editor
Andrew Shulman ... musician
Sally Stevens ... vocal contractor
Gina Zimmitti ... orchestra contractor
Denise Carver ... music clearances (uncredited)
Dave Foster ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Fabian Arroyo ... transportation
Bruce Callahan ... driver
Eddie Cavett ... driver: honeywagon
David Diaz ... transportation dispatcher
Craig Fehrman ... transportation coordinator
Robert Foster Jr. ... driver: honeywagon
Chuck Martinez ... driver
John Magoo McGivern ... driver
David Urich ... transportation captain
Doug Wright ... driver

Other crew 

Rachel Aberly ... publicist
Shelley Andagan ... assistant to accountants
Lou Angeli ... archival film source
Michael Atilano ... production staff
Hernando Bansuelo ... production assistant
Michael A. Becker ... craft service
Ernest Belding ... key assistant location manager
Benjamin H. Bernard ... production assistant
Danielle Blumstein ... assistant production coordinator
Oren Bonen ... assistant to actor
Dawn Bridgewater ... key set assistant
Jonathan Burdeshaw ... sculptor
Trisha Burton ... script supervisor: splinter unit
Steven W. Carbajal ... assistant location manager: second unit
Al Cerullo ... helicopter pilot
Tal Chayon ... set production assistant: New York
Frank Dauro ... production assistant
Jason De Meo ... office production assistant: Los Angeles
Jennifer DeLia ... travel coordinator
Cate Eckenrode ... set production assistant
Brent Ekstrand ... video and computer engineer
Glenn Ferrara ... production assistant
David Fischer ... staff production assistant
Erica Fishman ... production assistant
Jay Floyd ... clearance administrator
Jennifer A. Flynn ... 1764
Lowell Freedman ... set production assistant: New York
Lauren Fritz ... location scout
Shilo Frontierro ... additional set production assistant
Kevin Funston ... location scout
Suzie Gilbert ... assistant: Mr. Stone
David Gross ... production assistant
Larissa Grudt ... key set production assistant: second unit / set production assistant
Joe Guest ... location manager: second unit
Lauren Guilmartin ... set production assistant: New York
Michelle Hardy ... assistant: Mr. Shamberg and Ms. Sher, New York
Michael Hekmat ... production assistant
Joe Henderson ... assistant: Mr. Borman
Jessica Heyman ... production assistant
Nick Hore ... recruitment supervisor
Mark D. Houston ... assistant accountant
J. Elizabeth Ingram ... assistant coordinator: preparation
John Kouromihelakis ... production assistant
Katie Kramer ... production assistant
Ryan Krayser ... production assistant
Christian Labarta ... set production assistant
Robert Lamkin ... caterer
Christine Leaman ... assistant location manager
Rolly Lee ... assistant: Mr. Cage
Francesca Lentini ... production assistant
Katie Letien ... production assistant
Rafael Lima ... location assistant
Joshua Loiko ... second assistant accountant
David B. Lyons ... assistant location manager
Kathryn Malone ... assistant: Mr. Lee
Danielle Mana ... office production assistant
Bianca Margiotta ... assistant: Mr. Shamberg
Tracy A. Martin ... production assistant
Matthew Mason ... set production assistant: New York
Jennifer Massi ... special assistant
Jeremy Mohler ... set production assistant
Ryun Montenegro ... production assistant
Buckley W. Morgan ... production assistant
Matthew Morrissey ... computer/video supervisor
Kathryn Moïse ... production secretary: New York
Len Murach ... location manager
Sam Nainoa ... set production assistant
Ann Nicol ... office production assistant: Los Angeles
Alex Nikolic ... media producer
Mario Nila ... production assistant
Sean Oliver ... adr loop group
John Panzarella ... location manager
Diego Daniel Pardo ... dialect coach: pre-production
W. Scott Passey ... production assistant
Jannie Penvari ... set production assistant
Michael Pettengill ... office intern
Diogo Picchi ... lead stand-in
Lionel Pina ... adr loop group
Benjamin Pitts ... production assistant
Tom Poole ... stand-in: Jude Ciccolella
Andrew Poppoon ... unit location assistant
Joaquin Diego Prange ... assistant location manager
Jimmy Price ... location scout
Stephanie A. Purdy ... animal trainer
Liz A. Randall ... technical advisor
Deborah Ricketts ... stock footage researcher
Michael A. Rizzo ... key production assistant: second unit, New York
Brett Robinson ... set staff assistant
Kathleen Rodriguez ... set production assistant
Nicholas Ryan Rumpf ... production assistant
Peter Sabat ... production coordinator
Diane L. Sabatini ... production executive
Howard Samuelsohn ... dialect coach
John Sanchez ... production coordinator
Nicholas E. Schepisi ... set production assistant (as Nick Schepisi)
Andrew Sehler ... assistant accountant
Salpy Semerdjian ... payroll assistant: ny unit
Michael Serrano ... set production assistant
Tom Sexton ... catering coordinator
Matthew Shapiro ... production assistant
Wayne T. Silva ... assistant accountant
Daryl Sledge ... production assistant
Steve Solomon ... animal trainer
Anthony Steinhart ... set production assistant
Matt Summers ... assistant: Mr. Golightly
Diana Taffolla ... construction accountant
Leslie Thorson ... assistant location manager
Jesse Toledano ... set production assistant: New York unit
Mic Tomasi ... stand-in
Kathryn Francis Tucker ... production assistant
Amy H. Tung ... assistant production coordinator
Rob van de Laar ... production assistant: New York
Michael Vasquez ... first assistant auditor
Kyle Villegas ... location coordinator
Matt Weiss ... assistant: Ms. Sher
Elizabeth Woodward ... stand-in
Natalie Yacono ... assistant to actor
Teddy Yoon ... location scout
Alexander Zweig ... location assistant
Bill Timoney ... adr voice group (uncredited)

Thanks 

alexander Borukhov ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page