IMDb > Underdog (2007)
Underdog
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Underdog (2007) More at IMDbPro »

Photos (See all 36 | slideshow) Videos (see all 13)
Underdog -- Clip: School yard (Deleted scene), post
Underdog -- Clip: Montage library (Deleted scene), post
Underdog -- Clip: Deleted scene (First bite/Potato), post
Underdog -- Clip: Bad guy bloopers, post
Underdog -- Clip: Reading, post

Overview

User Rating:
4.8/10   12,796 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 1% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Adam Rifkin (screenplay) and
Joe Piscatella (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Underdog on IMDbPro.
Release Date:
3 August 2007 (USA) See more »
Tagline:
One Nation, Under Dog. See more »
Plot:
A Beagle must use his newly-bestowed superpowers to defend Capitol City from mad scientist Simon Barsinister. Full summary » | Add synopsis »
Awards:
3 nominations See more »
User Reviews:
A very good family movie See more (83 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Jason Lee ... Underdog (voice)

Peter Dinklage ... Dr. Simon Barsinister

James Belushi ... Dan Unger (as Jim Belushi)

Patrick Warburton ... Cad

Alex Neuberger ... Jack

Taylor Momsen ... Molly

John Slattery ... Mayor

Amy Adams ... Polly (voice)

Brad Garrett ... Riff Raff (voice)

Samantha Bee ... Principal
Timothy Crowe ... Police Chief

Larry Vigus ... Security Guard
Mario Mariani ... Police Officer

Bates Wilder ... Cop
Alexander 'Alex' Garde ... Small Boy
Christopher Francis Byrnes ... Mailman (as Christopher Byrnes)

Joe Sirani ... News Stand Guy (as Joseph Siriani)

Sujoy De ... Office Worker #1
Michele Proude ... Office Worker #2

Albert M. Chan ... Geek Worker

Jon Pierce ... Hot Dog Vendor

Susie Castillo ... Diana Flores

Bob Jaffe ... Professor

Bruce-Robert Serafin ... City Worker (as Bruce Serafin)
Lonnie Farmer ... Passerby
Anthony Estrella ... Male School Teacher (as Tony Estrella)
Malik McMullen ... Bomb Squad Officer

Aaron Dorsey ... Little Boy
Walter Covell ... Old Man
Kate Lohman ... Housewife
Lewis D. Wheeler ... Geek with Glasses
Ellen Withrow ... Female Teacher
John M. Deluca ... Newscaster

Frank Ridley ... Police Sergeant

Grady Justice ... College Guy
Courtney O'Regan ... College Girl

Rebekah Aramini ... Fox Collar Lady
Richney Fischer ... Baseball Dad

Joe Stapleton ... Cat Burglar Police #1

Armen Garo ... Cat Burglar Police #2
Daniel Kirby ... News Director
Stephen James Kidd ... Bomb Squad Member (as Steve Kidd)

Rena Maliszweski ... Mother

Diana Shneider ... Police Secretary
Barry Blair ... SWAT Captain
Bob Boehm ... Bomb Squad Officer #2 (as Robert Boehm)
Lincoln P. Sisson ... Bomb Squad Officer #3
Gabriel Field ... Lyle

Harry L. Thomas ... Police Artist
Amy Tanner ... Kissing Girl
Nicole Kopka ... Jogger in Park
Adam McCarthy ... Capitol City Security #4

Roy Souza ... Capitol City Cop

Tom Paolino ... Capitol City Cop #1 (as T.J. Paolino)
Scott Dittman ... Hot Dog Contestant

Ezra Buzzington ... Referee

Chris Andrew Ciulla ... Fireman (as Chris Ciulla)

Jay Leno ... Himself

Phil Morris ... Supershep (voice)

Michael Massee ... Supershep (voice)

Cam Clarke ... Supershep / Little Brown Dog (voice) (as Cameron A. Clarke)

John DiMaggio ... Supershep / Bulldog (voice)

Danny Mastrogiorgio ... Crazy Dog (voice)

Jess Harnell ... Astronaut (voice)

Joe Bucaro III ... Goon #1 (as Joseph Bucaro III)

Stuart F. Wilson ... Goon #2 (as Stuart Wilson)
rest of cast listed alphabetically:

William Alva ... Capital City Cop #3 (uncredited)
Ellen Becker-Gray ... Woman at Bomb Scare (uncredited)

Eric Bruno Borgman ... News Camerman (uncredited)

Kaitlyn Bouchard ... Student (uncredited)
D.W. Cormier ... CCLN3 Cameraman (uncredited)
Vincent J. Earnshaw ... Construction Worker in Window (uncredited)
Victor Franko ... Reporter (uncredited)

Susan Garibotto ... Office Worker (uncredited)
Tom Gilligan ... Secret Service Agent (uncredited)
Mackenzie Hawe ... Student (uncredited)

Michael Tyler Henry ... Jack Unger (voice) (uncredited)
Adam Masnyk ... School Bus Boy (uncredited)
Tony Moreira ... Bomb Squad: Officer Farrell (uncredited)

Michael J. Peluso ... Police Officer (uncredited)
Alan Resnic ... Pedestrian (uncredited)
Melanie Scalera ... Capitol Business Woman / Witness to explosion (uncredited)
Billy Silvia ... SWAT Team Member (uncredited)
Kevin M. Simon ... Police Officer (uncredited)
David Struffolino ... Person in Park (uncredited)

Dahiana Torres ... Business Woman (uncredited)
Tacuma Vanterpool ... Capitol City Businessman (uncredited)

Donald Warnock ... Hot Dog Buyer - Exploding Stand Gag (uncredited)
Rebecca Warnock ... Pregnant Girl Outside City Hall (uncredited)
Mike Wendt ... Capitol City Cop (uncredited)
Donna Wong ... Business Woman (uncredited)
Create a character page for: ?

Directed by
Frederik Du Chau 
 
Writing credits
(WGA)
Adam Rifkin (screenplay) and
Joe Piscatella (screenplay) &
Craig A. Williams (screenplay)

Joe Piscatella (story) &
Craig A. Williams (story) and
Adam Rifkin (story)

W. Watts Biggers (television series)

Produced by
Todd Arnow .... executive producer
Gary Barber .... producer
Roger Birnbaum .... producer
Eric Ellenbogen .... executive producer
Jonathan Glickman .... producer
Bob Higgins .... executive producer
Jay Polstein .... producer
Rebekah Rudd .... co-producer
Erin Stam .... co-producer
 
Original Music by
Randy Edelman 
 
Cinematography by
David Eggby (director of photography)
 
Film Editing by
Tom Finan 
 
Casting by
Gail Goldberg 
 
Production Design by
Garreth Stover 
 
Art Direction by
James F. Truesdale  (as James Truesdale)
 
Set Decoration by
Maggie Martin 
 
Costume Design by
Annie Bloom (Promotional Shoots)
Gary Jones 
 
Makeup Department
Paula Dion .... hair stylist
Tricia Heine .... key makeup artist (as Tricia A. Heine)
Peggy Nicholson .... hair department head
Joe Rossi .... makeup department head
Emma C. Rotondi .... second hair stylist
 
Production Management
Todd Arnow .... unit production manager
Donna E. Bloom .... unit production manager
Jeffrey Chernov .... executive in charge of production: Spyglass Entertainment
R.J. Mino .... unit production manager: second unit
 
Second Unit Director or Assistant Director
Bob Brown .... second unit director
David Eric Chapman .... second second assistant director: second unit
Ellen M. Hillers .... second assistant director
Cary Jones .... second assistant director: second unit
Philip A. Patterson .... first assistant director
Dominick Scarola .... second second assistant director
Richard E. White .... dga trainee
 
Art Department
Bryan Badman .... carpenter
Joshua Barnatt .... set decorating assistant
Woody Bell .... construction foremen
Robert Blasi .... art department coordinator
Mauro Borrelli .... illustrator
Timothy Burgard .... storyboard artist
Burpo .... storyboard artist (as Stephen Debonrepos)
Jason Case .... set dresser (as Jason Pontes)
Jessica Case .... set dresser
Doug Cluff .... charge painter
Jeremy Conner .... carpenter
Ralph Contrado .... scenic
Melissa Cooperman .... assistant props
Dayne Deboer .... construction foreman
Steve DeBoer .... foreman
Cosmas A. Demetriou .... assistant art director
Jeremy Dominick .... props
Noah Dubreuil .... props
David Elliott .... construction consultant
Jennifer Engel .... foreman
Jennifer Gerbino .... props
David Gulick .... property master
Chris Haines .... on-set art department assistant
Matt Harrington .... set dresser
William O. Hunter .... set designer (as Billy Hunter)
Jordan Jacobs .... assistant art director
Brendan Keefe .... shop electrician
Lance Littlefield .... scenic artist
Ted Lubonovich II .... construction foreman
Luke Malloy .... greensman
Eric Matheson .... construction gangboss
James Miller .... lead sculptor (as Jamie Miller)
James Miller .... lead sculptor
Amy Morrison .... on-set scenic artist: second unit
Amy Morrison .... scenic artist
Lisa Nagid .... props
Alexander 'Sandy' Nesbitt .... prop maker
John F. O'Neil .... on-set dresser: second unit
John F. O'Neil .... set dresser
Paul Peabody .... propmaker
Rebecca Perrenod .... scenic
Beth Peterson .... set dresser
Scott T. Pina .... construction foreman
Eugene Pope .... welding foreman
Helen Rasmussen .... buyer
Paul Richards .... assistant property master
Adam Roffman .... additional props
Hannah Rothstein .... art department production assistant
David Rotondo .... construction coordinator
Timothy Rowcroft .... set dresser
Christopher Sawtelle .... set dresser
Robert Schleinig .... leadman
Jeffrey Schneider .... set dresser
Lisa Shaftel .... scenic artist
Robert Smedley .... carpenter
Steven Sparfven .... construction production assistant
Meaghan E. Stone .... assistant greens
Ryan Sullivan .... art department assistant
Bill Taliaferro .... set designer
Katie Tower .... graphic designer: set decorating
Cammeron Truesdale .... painter
Wilfredo Usuga .... carpenter
Casey Van Maanen .... greens person
Casey Van Maanen .... set dresser
Joel Venti .... storyboard artist
Peter Wilcox .... carpenter
Joan Winters .... graphic designer
Ellen Lampl .... graphic designer (uncredited)
Ryan McPeake .... construction medic (uncredited)
Carl Robarge .... molder/caster (uncredited)
 
Sound Department
Randy Babajtis .... sound effects editor
Jessica Gallavan .... supervising adr editor
Doc Kane .... adr mixer
Adam Kopald .... sound editor
Jeremy David Lee .... adr assistant
Kimberly R. McCord-Wilson .... dialogue editor (as Kimberly R. McCord)
Rob Nokes .... sound effects field recordist
Jason Oliver .... ProTools adr recordist
Kevin S. Parker .... utility sound
Eliza Pollack Zebert .... dialog editor
Terry Porter .... sound re-recording mixer
Troy Porter .... adr mixer
Joel Reidy .... boom operator
Charles W. Ritter .... sound editor
Robert L. Sephton .... sound designer
Robert L. Sephton .... supervising sound editor
Thomas Whiting .... adr editor
Tom Williams .... sound
Dean A. Zupancic .... sound re-recording mixer
 
Special Effects by
Jaremy Aiello .... sculptor: K.N.B. EFX Group
Howard Berger .... supervisor: K.N.B. EFX Group
Brian Bero .... special effects
Eric Coon .... special effects
Thomas M. Craven .... special effects
Lenny Dalrymple .... special effects
Alex Diaz .... painter: K.N.B. EFX Group
Dawn Dininger .... fabrication department: K.N.B. EFX Group
Jeremy Dominick .... special effects
Rick Figalan .... special effects
Terri Fluker .... fabrication department: K.N.B. EFX Group
Robert Freitas .... mold department: K.N.B. EFX Group
Scott Garcia .... special effects supervisor
Bob Gleason .... special effects
Beth Hathaway .... fabrication department supervisor: K.N.B. EFX Group
Jeff Himmel .... fabrication department: K.N.B. EFX Group
Rick Kess .... sculptor: K.N.B. EFX Group
Tami Lane .... painter: K.N.B. EFX Group
Jim Leonard .... mold shop supervisor: K.N.B. EFX Group
Paul J. Lombardi .... special effects coordinator
Al Marangoni .... special effects foreman
Karen Mason .... fabrication department: K.N.B. EFX Group
Ronald W. Mathews .... special effects
Joseph P. Mercurio .... special effects foreman
Joe Montenegro .... special effects foreman
Clare Mulroy .... fabrication department: K.N.B. EFX Group
Greg Nicotero .... supervisor: K.N.B. EFX Group (as Gregory Nicotero)
David Peterson .... special effects supervisor
Rick Peterson .... special effects
Ben Rittenhouse .... foam supervisor K.N.B. EFX Group
Dirk Rogers .... lab technician: K.N.B. EFX Group
John Ruggieri .... pyrotechnician
Shannon Shea .... project coordinator: K.N.B. EFX Group
Lino Stavole .... special effects technician: mold department, K.N.B Effects Group
Kathy Sully .... fabrication department: K.N.B. EFX Group
Jenny Wallace .... special effects assistant coordinator: K.N.B. EFX Group, Inc.
Robert G. Willard .... special effects foreman
Jack Coyle .... special effects crew (uncredited)
 
Visual Effects by
Shadi Almassizadeh .... lighting supervisor: Framestore-CFC
Ohkba Ameziane-Hassani .... cloth technical director: Framestore CFC
Joe Arnold .... lead matchmove technical director
Rachel Leigh Arnold .... graphic designer
Kate Attwooll .... 3D tracker/matchmover: Cinesite
David Aulds .... digital paint & roto artist: Framestore CFC
Cheryl Bainum .... executive producer: HATCH
Dave Bannister .... digital compositor: Cinesite
Giacomo Bargellesi .... digital compositor: Framestore-CFC
Chris Barsamian .... animator
Tom Baskaya .... digital compositor
Sam Bassett .... digital compositor: Cinesite
Jamie Baxter .... digital compositor
Ryan Beadle .... digital I/O
Paul Beilby .... lighting supervisor
Paul Beilby .... shader writer
Alena Bejenarou .... rigger and technical animator
Dan Beresford .... technical assistant: Cinesite
Erika Bermingham .... camera animator
Jarnail Bhachu .... digital paint & roto artist: Framestore CFC
Paul Birkett .... roto artist: Cinesite UK
Mawusime Blewuada .... technical assistant: Cinesite
Fabio Bonvicini .... rigger
Philip Borg .... 3D artist: Cinesite
David C. Bryant .... senior cgi artist: previz
Simon Bunker .... shader writer: Cinesite
Duncan Burbidge .... visual effects line producer: Framestore/CFC
Ross Burgess .... animator: Framestore CFC
Gayle Busby .... visual effects producer
Ivan Busquets .... digital compositor
Steve Caldwell .... digital compositor
Kevin Campbell .... 3D artist: Cinesite
Warwick Campbell .... compositor: Cinesite
Simon Carlile .... lead tracking artist
Fred Chapman .... character rigger: Cinesite
Catherine Chase .... visual effects editor
Paul Claessens .... animator
Craig A. Clark .... digital effects artist
Angela Cole .... 3D artist: Cinesite
Ian Comley .... look development technical director: Framestore-CFC
Laurent Cordier .... texturer: Cinesite
Ryan Cronin .... lead animator: Cinesite
Matthew D'Angibau .... 3D tracker: Cinesite
Samuel M. Dabbs .... digital compositor
Dominic Daigle .... senior digital artist: HATCH
Sean Danischevsky .... compositor
Beau DeSilva .... visual effects artist
Jerome Dewhurst .... di engineer
Mark Dornfeld .... visual effects supervisor
Robert Duncan .... visual effects supervisor: Framestore CFC
Wayde Duncan-Smith .... visual effects rigger: Framestore CFC
Thomas Dyg .... digital compositor
Mike Eames .... head of animation: Framestore
Dave Early .... digital matte painting supervisor: Cinesite
Eric Ehemann .... CG supervisor: CBS digital
Joël Einhorn .... digital effects artist: Framestore-CFC
Guy Elson .... compositor: Cinesite
Arslan Elver .... character animator: Framestore CFC
Catherine Elvidge .... animator
Jared Embley .... data operator: Cinesite
Nick Epstein .... technical director
Brian Eyre .... 3D Animator: Cinesite
Oliver Faldo .... rotoscoper: Cinesite
Jose Fernández de Castro .... digital compositor: Cinesite
Deak Ferrand .... concept artist: Hatch
Deak Ferrand .... senior matte painter: Hatch
Michele Ferrone .... visual effects producer
David Feuillatre .... cloth technical director: Framestore-CFC
Ben Flatter .... bidding producer: Cinesite
James D. Fleming .... digital artist: Framestore CFC
Andy Fowler .... visual effects producer
Maël François .... lighter
Max Gabl .... matte artist
Martin Gabriel .... visual effects producer: Cinesite
Juan Jesús García .... senior matte artist: Cinesite
Roger Gibbon .... digital matte painter: Cinesite
Ben Gillingham-Sutton .... digital paint and rotoscope artist
Dianne Gordon .... lead technical assistant: Cinesite
John Griffiths .... visual effects production assistant: Framestore CFC
Karen Halliwell .... character technical director: Cinesite
R.J. Harbour .... digital compositor
Joey Harris .... tracking: Cinesite
Frederic Heymans .... lead matchmover
Kay Hoddy .... digital cleanup: Cinesite
Shaina Holmes .... digital compositor
Shaina Holmes .... digital coordinator
James Holt .... digital compositor: CBS Digital
Natalie Homewood .... 3D tracker: Cinesite
Jiyoung Hong .... digital compositor
Jason Horley .... digital matte painter
Nathan Hughes .... digital matte painter
Santiago Hurtado .... animator
Carl Jackson .... matchmove artist
Zave Jackson .... sequence composite supervisor: Cinesite
Kevin Jenkins .... senior matte painter
Allan Torp Jensen .... compositor
Matt Johnson .... visual effects supervisor: Cinesite
Marc Jones .... matchmove artist: Framestore-CFC
Howard Julian .... animator
Steve Karski .... technical director: Cinesite
Matt Kasmir .... digital compositor
Tim Keene .... senior visual effects producer: Framestore CFC
Tracy L. Kettler .... visual effects coordinator
Sevendalino Khay .... digital matte painter: Cinesite
Apollo S.J. Kim .... modeler
Nicholas Kim .... digital compositor
Martin Allan Kloner .... visual effects editor
Jonathan Knight .... digital compositor: cinesite
Paulina Kuszta .... visual effects coordinator
Laurent Laban .... character animator: Framestore CFC
Tim Labonte .... visual effects intern
Jeremy Lang .... head of information technology: Custom Film Effects
Martin Lanzinger .... 3D Animator: Cinesite
Colin Laski .... digital effects artist
Kirsty Lawlor .... compositor: Cinesite
Jeremy Lazare .... character animator
Paul Le Blanc .... computer graphics playback
Christopher Learmonth .... visual effects editor: Cinesite
Adrian Lee .... technical assistant: Cinesite
Cam Leeburg .... computer graphics playback
Joe Leveson .... junior lighting technical director
Sean Lewkiw .... digital effects artist
John Peter Li .... technical director
Shiraz Peer Liberman .... visual effects coordinator
Amy Lloyd .... matchmover
Daniel Lloyd-Wood .... matchmove artist
Benjamin Loch .... on-set surveyor
Sam Lucas .... 3D artist: Cinesite
Natalie MacDonald .... digital compositor: Framestore CFC
Simon Maddocks .... CG supervisor: Cinesite
Veronica Marcano .... scanning operator: Framestore
Scotty Martin .... digital intermediate scanner
Jason Mayo .... technical director
Oliver McCluskey .... technical director
Nathan McConnel .... character animator: Framestore CFC
Jason McDonald .... computer graphics animation supervisor
Dan McRae .... senior paint and roto artist
Rebecca Melander .... texture painter
Christophe Meslin .... head of systems
Adrian Metzelaar .... lead compositor: Framestore CFC
Jon Miller .... supervising camera technical director: Cinesite
Lori C. Miller .... art director
Danielle Morley .... visual effects coordinator: Framestore CFC
Michael Mulholland .... computer graphics supervisor
Gareth Murphy .... visual effects coordinator: Cinesite
Dylan Murray .... tracking artist: Cinesite
Ephraim Mwakandu .... digital artist: Framestore CFC
Jonathan Neill .... city CG supervisor: Cinesite
Erin L. Nelson .... digital restoration
Guy Nesfield .... technical assistant: Cinesite
Helen Newby .... compositor: Cinesite
Rhiannon Nicholas .... animator
Gustaf Nilsson .... digital compositor: Framestore CFC
Sarah Norton .... compositor: Cinesite
Nicole O'Brien .... technical assistant: Cinesite
Artemis Oikonomopoulou .... 3D artist: Cinesite
Mark Osborne .... lead lighting technical director
Dylan Owen .... compositor: Cinesite
Michael J. Parker .... digital artist
Tom Partridge .... visual effects editor: Framestore CFC
Alice Pastor .... digital artist
Thomas Pastor .... technical director lighting
Radhika Patel .... matchmove artist
Stuart Penn .... lead modeller: Framestore CFC
Venetia Penna .... roto artist
Ben Perez .... video colorist
Daniel Pettipher .... production manager: Cinesite
Henriette Plum .... tracking: Cinesite
Marine Poirson .... lighting techical director
Aled Prosser .... digital paint & roto artist: Framestore CFC
Howard Protheroe .... digital compositor: Framestore CFC
Richard Raimbault .... lead modeler: Framestore CFC
Matt Redhead .... digital lighting artist
Ryan Reeb .... visual effects
Saul Reid .... technical director
Michael Ridgwell .... digital artist
Martin Riedel .... digital compositor: CFC
Carrie Rishel .... CG line producer: Cinesite
Andy Robinson .... sequence supervisor: Cinesite London
Dave Robinson .... lead systems engineer
Darren Rodriguez .... animator
Campbell Rose .... digital compositor
Jean-Paul Rovela .... lighting technical director
Andrew Rowan-Robinson .... lighting technical director: Framestore CFC
Rajat Roy .... digital compositor
Alexander Savenko .... 3D technical director: Cinesite
Mark Sawicki .... digital compositor
Jeremy Sawyer .... digital compositor: Framestore-CFC
Claude Schitter .... cloud development: Cinesite
Matt Schofield .... matte painter
Michele Sciolette .... compositing technical director: Cinesite
Michele Sciolette .... research and development technical director: Cinesite
Nicolas Seck .... 3D Animator: Cinesite
Wendy Seddon .... digital compositor: Framestore CFC
David Sewell .... compositor: Cinesite
Aatesh Shah .... systems engineer: Framestore CFC
Ben Shepherd .... visual effects supervisor: Cinesite
David Shere .... compositor
Amanecer Sierra .... visual effects coordinator: Cinesite
Dorota Sikorska .... character technical director
Brad Silby .... animator: Framestore CFC
Daniel Silverstein .... on-set data collector
Emil Simeonov .... animator: Cinesite
David Sjodin .... digital compositor
Alex Smith .... compositor: Cinesite
Anthony Smith .... digital compositor: Framestore CFC
Olivier Soares .... fur technical director
Kevin Spruce .... animation supervisor
Tom Stanton .... digital effects artist: previz
Adrian Steel .... render wrangler
Penn Stevens .... cloth technical director: Framestore CFC
Marc Stevenson .... 3D animator: Cinesite
Jonathan Sykes .... technical assistant: Cinesite
Wilson Tang .... digital restoration
Toby Taplin .... visual effects artist
Matt Tente .... visual effects intern
Jessica L. Therrien .... on-set data collector
Chris Thomas .... visual effects artist
Michael Adam Thompson .... matchmove artist
Joel H. Thornton .... digital artist: Digital Doubles
Rupert Thorpe .... render support
Courtney Vanderslice .... executive producer: Cinesite
Mathieu Vig .... animator
Giuliano Dionisio Vigano .... digital compositor (as Giuliano Dionisio Vigano')
Paul Vorsman .... compositor: Cinesite
Holger Voss .... technical director: Cinesite
Maggie Walby .... digital I/O: Framestore CFC
Ollie Weigall .... rotoscoping: Cinesite
Kevin Wheatley .... research and development technical director: Cinesite
Andrew C. Whitelaw .... digital artist: HATCH
Nick Whiteley .... render support: Framestore
Thom Wickes .... render/data wrangler: Cinesite
Royston Willcocks .... 3D artist: Cinesite
Stephen Willey .... systems engineer
Alexander Williams .... animation supervisor: Cinesite
Amani Williams .... digital compositor
Jamie Wood .... digital compositor
Alan Woods .... technical director
Aviv Yaron .... research and development technical director: Cinesite
Hoyt Yeatman .... visual effects supervisor
Florian Zachau .... senior compositor: Cinesite
Luca Zappala .... effects technical director: Cinesite
Christian Zeh .... lead compositor: Framestore CFC (as Chris Zeh)
Mohand Zennadi .... senior technical director: lighting
Keith Barton .... production support: Cinesite (uncredited)
Ilona Blyth .... visual effects editor: Framestore CFC (uncredited)
Andrew Cochrane .... digital effects artist: Digiscope (uncredited)
Randy Dormans .... digital effects artist: Digiscope (uncredited)
Christian Kaestner .... digital compositor: Framestore-CFC (uncredited)
Davide La Sala .... character rigger: Framestore CFC (uncredited)
Danielle Nadal .... digital I/O: Framestore-CFC (uncredited)
Ryan Swanno .... digital compositor: CBS Digital (uncredited)
Leigh van der Byl .... texture painter: Framestore-CFC (uncredited)
 
Stunts
Bob Brown .... stunt coordinator
Joe Bucaro III .... stunt performer
Nicole Callender .... utility stunts
Alex Chansky .... stunts
Fernando Chien .... stunts
Bob Colletti .... stunts
Marilyn Cortez .... stunts
Jon H. Epstein .... stunt coordinator: second unit
Kathryn Faison .... stunt driver
John R. Favre .... stunts
Jeremy Fry .... stunt double
Jeffrey Lee Gibson .... stunts
Joseph S. Griffo .... stunt double: Simon Barsinister
Sam Hargrave .... stunt double: Cad
Gene Harrison .... stunt performer
Chad Hessler .... stunts
Shawn Kautz .... stunts
Joanne Lamstein .... stunts
Barbara Lee-Belmonte .... stunts
Brian Machleit .... stunt coordinator (re-shoots)
Samantha MacIvor .... stunts
Paul Marini .... stunt performer
Ian Mclaughlin .... stunts
John Patrick McLaughlin .... stunts
Jeff Medeiros .... utility stunts
Marta Merrifield .... stunts
Anthony Molinari .... stunts
Dino Muccio .... utility stunts
Kimberly Shannon Murphy .... stunts
Christine Rodriguez .... stunts
Cain Smead .... stunt driver
Brian Smyj .... stunt driver
Stephanie Stokes .... stunts
Shawnna Thibodeau .... stunts
Aaron Vexler .... stunts
Caroline Vexler .... stunts (as Caroline Leppanen)
Bryan Farrell Wilson .... stunt performer
Stuart F. Wilson .... stunts
Jimmy P. Wong .... stunts
 
Camera and Electrical Department
Lee Ayrton .... rigging electrician
Lee Ayrton .... second unit genny operator
Robert Baek .... first assistant camera: "b" camera, second unit
Dwayne Barr .... dolly grip: Los Angeles
Andrew Bell .... rigging grip
Hans Bjerno .... aerial director of photography
Jason Bowen .... generator operator
Peter Boynton .... lighting technician
Dave Cambria .... best boy electric
Dave Cambria .... rigging
Rick Cardillo .... rigging electrician
Robert Clark .... electrician
Ben Cohen .... grip
Peter D'Angelo .... electric
Doug Dalisera .... best boy electric
Michael DiIeso .... rigging best boy
Josh Drew .... key grip: additional photgraphy
Joshua Dreyfus .... set electrician
Tim Driscoll .... camera crane technician
Eric Engler .... grip
Jennifer Evans .... grip: second unit
Jennifer Evans .... rigging grip
Eric Felland .... lighting technician
Jamie Fitzpatrick .... b-camera second assistant
Harry K. Garvin .... Steadicam operator
Harry K. Garvin .... camera operator: "b" camera
Eric Goddard .... grip
Daniel C. Gold .... camera operator: "a" camera
Jesse Goldberg .... electrician
David Hallas .... crane operator
Amanda Hannan .... grip
Matt Harrington .... grip
Matt Harrington .... rigging grip
Elizabeth Heslep .... film loader: second unit
Lee-Anthony Holloway .... lighting technician
Christian J. Hollyer .... camera loader
Paul Hughen .... director of photography: second unit
Mauriece Jacks Jr. .... video assist operator
Jessica Jennings .... generator operator
Lee Kazista .... libra head operator
Tom Keenan .... dimmer board operator
Tom Keenan .... electrician
Matt Kennedy .... additional second assistant camera: "b" camera
Eric Komar .... dolly grip : "b" camera
Paul Lambiase .... key grip: Los Angeles
Zach Lazar .... lighting technician
JD Leedham .... rigging grip
Gordon D. Manson .... rigging electrician dimmer technician
Roger Marbury .... best boy electric: second unit
Charlie Marroquin .... key grip
Richard Masino .... first assistant camera: "c" camera, second unit
Thomas McGrath Woods .... best boy grip
Clinton McMahon .... grip
James R. Mitchell .... rigging electrician
Riggs Murdock .... additional camera operator
Phil Nason .... electrician
Brad Peterman .... first assistant camera: "a" camera
Jon Philion .... libra head operator: second unit
Brian A. Pitts .... rigging electrician
David Puopolo .... grip: second unit
Daryl Richardson .... grip best boy: second unit
David C. Romano .... grip
Shawn S. Ryder .... grip
Mike Sanchez .... video playback
Riley Sidore .... lamp operator
Craig Striano .... crane operator: Super Technocrane
Andrew Sweeney .... dolly grip
Jeff Tanger .... lamp operator
Travis Trudell .... grip
Michael J. Walker .... camera operator
Michael J. Walker .... camera operator: "a" camera, second unit
Michael J. Walsh .... gaffer: third unit
Ivar Weberg .... rigging grip
Warren A. Weberg .... rigging grip
William M. Weberg .... key grip: second unit
William M. Weberg .... key rigging grip
Frans Wetterings III .... gaffer: second unit
Frans Wetterings III .... rigging gaffer
Christine Willard .... rigging grip
Rick Beausoleil .... additional grip: day-player (uncredited)
Paul Goroff .... super technocrane operator (uncredited)
Guy Holt .... electrician (uncredited)
J. Dan Wright .... electrician (uncredited)
 
Animation Department
Antoine Birot .... animator
Gary Hebert .... title animator
Kevin O'Sullivan .... animator
Nick Savy .... animation/rigging td
Emil Simeonov .... lead animator
 
Casting Department
Nadia Aleyd .... casting associate
Becky Curran .... extras casting assistant
Terri Douglas .... additional voice casting
Caitlin McKenna-Wilkinson .... adr voice casting
Anne Mulhall .... casting: Rhode Island
Anne Mulhall .... extras casting
Jeffrey Gafner .... casting associate: new york (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Sarah Annabella Altman .... key costumer
Jodi Baldwin .... set costumer
Laurie Bramhall .... costumer
Nina Cinelli .... set costumer
Hillary Derby .... costumer
Caroline Errington .... costume supervisor
Randy Pike .... spacesuit technician
Andrew Poleszak .... assistant costume designer
Tina Ulee .... costumer
 
Editorial Department
Steve Calalang .... dailies colorist
Sean Dennehy .... editing room assistant
Morgan Gjovik .... apprentice editor
Trevor Joyce .... digital cinema producer
Jason Neese .... post-production assistant
Bob Peishel .... digital intermediate producer
Mark Sahagun .... digital intermediate editor
Brett Schlaman .... first assistant editor
Jeff Smithwick .... digital film colorist
 
Music Department
Elton Ahi .... music scoring mixer
Stuart Balcomb .... orchestrator
Tom Boyd .... musician: oboe soloist
Julian Bratolyubov .... music preparation
Sandy DeCrescent .... orchestra contractor
George Doering .... musician
Randy Edelman .... conductor
Randy Edelman .... orchestrator
Ralph Ferraro .... orchestrator
Tom Hardisty .... score recordist
Tanya Noel Hill .... music editor
Scott Hosfeld .... musician
Charles Martin Inouye .... supervising music editor
Steve Parr .... score recordist
Jason Poss .... music transcription
Tim Rodier .... music preparation
Peter Rotter .... orchestra contractor
James Thatcher .... musician: french horn
 
Transportation Department
Edward O'Donnell .... transportation coordinator
Richard P. Pecora .... driver
Stephen Silva .... driver
 
Other crew
David Allsberry .... animal trainer
Jeremy Alter .... location manager: additional photography
Nicole Anderson .... craft service: second unit
Jason Anthony .... stand-in
Joel Arsenault .... stand-in
Eric Bruno Borgman .... photo double: Joe Bucaro
Jenny Lynn Burnett .... assistant accountant
David Busch .... production reader
Kim Buttlar .... executive coordinator: Mr. Barber (as Kimberly Buttlar)
Kerry Carter .... production assistant
Al Cerullo .... helicopter pilot
Adam Cole .... post production coordinator
Deborah A. Cornett .... payroll accountant
Kelly Cronin .... script supervisor
Derek Cunningham .... production assistant
John L. Cunningham .... stand-in
Jeanie Daniels .... pre-production accountant
Sonia Y. Dawson .... second assistant accountant
Joe Deingenis .... craft service
Ramses Del Hierro Ericstam .... key set production assistant: stunt unit
Jan Dennehy .... production accountant
Dominique Derrenger .... construction accountant
James Dew .... animal trainer
Jeff Dionne .... production assistant
Kenneth Donaldson .... production assistant: second unit
Jesse J. Donnelly .... assistant: Mr. Belushi (as Jesse Donnelly)
Gleanna Doyle .... animal trainer
Cristin Fagone .... stand-in
T.J. Federico .... set production assistant
Catherine Feeny .... set production assistant
Ray Felipe .... script researcher
Mark Fitzgerald .... key assistant location manager
Pamela B. Green .... producer: main titles
William Shane Grisco .... head animal trainer (as William S. Grisco)
David Hill .... photo double: James Belushi
Patrick Hodges .... production assistant
Richard Italiano .... stand-in
Mikael Jaeger Jensen .... data management
Tracy Kelly .... dog trainer
Brian Ketcham .... production assistant
Kim Khoo .... assistant: Mr. Du Chau
John Kirby .... acting coach
Cody Klop .... additional voices
Kenneth LaFayette .... first assistant accountant
Maili Lafayette .... accounting clerk
Scott Levine .... publicist
Rebecca Locke .... accounting clerk
Emily Lysaght .... production secretary
James MacDonald .... set medic
Chuck Maldonado .... choreographer
Rob Margolies .... production assistant
Jason Mayoh .... production assistant
Adam McCarthy .... location manager
Jack McCullough .... construction: second unit
Jack McCullough .... medic
Lindsay Medeiros .... accounting clerk
Daniel A. Mondschain .... production coordinator: second unit
Montez A. Monroe .... production coordinator
Katie Murphy .... travel coordinator
Boone Narr .... animal coordinator
J.P. Ouellette .... set production assistant
Michael Peavey .... helicopter pilot
Joe Piasecki .... production assistant
Meredith C. Powell .... production assistant
Kim Quam .... set medic
Allan Rafael .... set production assistant
Nadia Randazzo Bombino .... post-production accountant (as Nadia Randazzo)
Barbara Dalton Rotundo .... production assistant
Linda Rowe .... animal trainer
Jonathon Schermerhorn .... production assistant
Jonathon Schermerhorn .... production intern
Cami Stratton .... additional assistant accountant
Briana Taylor .... location office assistant
Benjamin Thomas .... location assistant
Marlena Thomas .... executive coordinator: Mr. Birnbaum
Jarik Van Sluijs .... creative director: main titles
Paul Vicknair .... assistant: Mr. Glickman
Colin Walsh .... location assistant
Eoin Walsh .... location assistant
Steven Wargo .... craft service: Providence, RI
Mimi Watstein .... set production assistant
Shawn Weber .... dog trainer
Shelby Young .... adr voice
Renee Fishman .... child wrangler (uncredited)
Gian Ganziano .... story reel editor (uncredited)
Steve Solomon .... animal trainer (uncredited)
 
Thanks
Donald L. Carcieri .... grateful acknowledgment (as Governor Donald L. Carcieri)
Steven Feinberg .... grateful acknowledgment
Joseph A. Montalbano .... grateful acknowledgment (as Senate President Joseph A. Montalbano)
William J. Murphy .... grateful acknowledgment (as Speaker of the House William J. Murphy)
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
"Iron-Puppy Underdog" - Japan (English title)
See more »
MPAA:
Rated PG for rude humor, mild language and action
Runtime:
USA:84 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:

Did You Know?

Trivia:
References to the original cartoon series include: - Secret identity as "humble and lovable Shoeshine Boy" - love interest "Sweet Polly Purebred" - speaking in rhyme - causing significant property damage during rescues - pill as source of super powers - changing into costume in exploding phone booth - explaining to crowd that he is "not plane, nor bird, nor even frog, just little old me: Underdog".See more »
Goofs:
Revealing mistakes: The dog that they use for barking at the mailman is obviously not the one that is used in (most) of the rest of the movie. If you look closely at the patterning around the face, you'll see that on the barking dog's left cheek, the brown mark doesn't touch the lip, whereas the "main" dog's brown mark does. Also the barking dog has a softer outline.See more »
Quotes:
Shoeshine Boy:[starting to speak] Give the dog your food!
Jack:Aaaaaaahhhhh!
Shoeshine Boy:Aaaaaaahhhhh!
See more »
Movie Connections:
Spoofs Superman (1978)See more »
Soundtrack:
LadySee more »

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.
22 out of 35 people found the following review useful.
A very good family movie, 9 October 2007
Author: barrys82 from Mexico

This movie was good, with the only purpose of entertaining kids and grown up people too. The adaptation from the cartoon was really good and the plot was convincing and very well developed although the story has some flaws, for example, Sweet Polly was a poodle in the cartoon not a cocker spaniel. The cast was good very decent acting from everyone, Jason Lee as the voice of Underdog was very good as well as Amy Adams as Sweet Polly. James Belushi performance was good, very funny and the best one of all in my opinion was Patrick Warburton as Dr. Barsinister. In conclusion, a typical family movie, very enjoyable and entertaining.

Was the above review useful to you?
See more (83 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Underdog (2007)
Recent Posts (updated daily)User
I actually LIKED this movie.. MeLiveInArizona
LOOKS LIKE UNDERDOG IS UNDERRATED HUH?PLEASANTS? goestobigscreen
Best Tagline EVER! Dyf91
PLEASE CHANGE YOUR RATING!!! chica776
Why... randulator
What was she thinking... (Possible spoilers) K_Ernel
See more »

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.