Edit
Hallam Foe (2007) Poster

(2007)

Full Cast & Crew

Directed by 

David Mackenzie

Writing Credits (in alphabetical order)  

Peter Jinks ... (novel)
David Mackenzie ... (screenplay)
Ed Whitmore ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Ruth Milne ...
Jenny (as Ruthie Milne)
John Paul Lawler ...
...
...
Lucy
...
...
Kilt Man
John Comerford ...
Grumpy Glaswegian
Gerry Cleary ...
Grumpy Glaswegian
Paul Blair ...
Raincoat Man
Neil McKinven ...
Police Officer
...
...
Alasdair
...
Raymond (as Maurice Roeves)
Stuart Hepburn ...
Police Inspector
Kirsty Shepherd ...
Alasdair's Wife
...
Andy
Rest of cast listed alphabetically:
Gregor Gillespie ...
Shopper / guest (uncredited)
...
Arty Guy (uncredited)
Alan Marsh ...
Walk On (uncredited)
Adam Smith ...
Bar Customer (uncredited)

Produced by 

Gillian Berrie ... producer
Peter Carlton ... executive producer
Leonard Crooks ... executive producer (as Lenny Crooks)
Alexandra Ferguson-Derbyshire ... line producer (as Alexandra Ferguson)
Douglas Graham ... associate producer: Sigma Films
Matthew Justice ... executive producer
Alastair Mackenzie ... executive producer: Sigma Films
David Mackenzie ... executive producer
Angela Murray ... line producer: pick-up unit
Angus Pigott ... associate producer
Christopher Pigott ... executive producer: Monkeypuzzle Pictures
Duncan Reid ... executive producer
Carole Sheridan ... executive producer
Peter Touche ... executive producer

Cinematography by 

Giles Nuttgens ... director of photography

Film Editing by 

Colin Monie

Casting By 

Kahleen Crawford
Des Hamilton

Production Design by 

Tom Sayer

Art Direction by 

Caroline Grebbell

Costume Design by 

Trisha Biggar

Makeup Department 

Sarita Allison ... hair stylist: underwater unit / makeup artist: underwater unit
Nikki Brannan ... makeup designer: Pick-up unit
Konnie Daniel ... hair designer / makeup designer
Peta Dunstall ... hair stylist / makeup artist
Jacqueline Fowler ... hair stylist / makeup artist
Gill Little ... wig maker: pick-up unit
Jane Logan ... hair stylist / makeup artist

Production Management 

Shirley Brodie ... unit manager
Tracey Josephs ... head of production: Film4
Naomi Liston ... additional unit manager
Tim Wellspring ... unit production manager
Emma Zee ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Paul Bennett ... second assistant director: underwater unit
Helen Boyd ... third assistant director: pick-up unit
Dawn Franklin ... second assistant director: pick-up unit (as Dawn Harvey)
Toby Hosking ... second assistant director
Colin Kennedy ... second unit director
Judith Milne ... third assistant director
Ted Mitchell ... first assistant director: pick-up unit
Morrissa Morris ... third assistant director: second unit
Charlie Reed ... additional third assistant director
Deborah Saban ... first assistant director
Dave Tarvit ... first assistant director: second unit
Matthew Baker ... first assistant director: prep (uncredited)

Art Department 

Jenny Alexander ... petty cash buyer: daily
Bob Barclay ... construction manager
Paul Barrie ... carpenter
Jamie Baxter ... construction manager
Mat Bergel ... stand-by props
Michael 'Hagar' Cawley ... stage carpenter
Stewart Cunningham ... dressing props: pick-up unit
Paul Curran ... painter
Sammy Curran ... painter
Max Davidson ... stand-by chippie: pick-up unit
Roddy Dolan ... dressing props
Caroline Doney ... scenic artist (as Caroline Fearon)
Jake Drummond ... carpenter
Jim Elliott ... property master: pick-up unit
Fiona Gavin ... stand-by art director
Bobby Gee ... stand-by painter
Rab Gemmill ... stage carpenter (as Rab Gemmell)
Derek Gray ... storyboard artist
Jane Harvey ... painter
Roddy Hogg ... stand-by carpenter
Fiona Hutchison ... art director: pick-up unit (as Fiona Hutchinson)
Paul Lambie ... stand-by props
Janice Macrae ... production buyer
Caroline McDonald ... art department assistant
Kevin McGuinness ... stage carpenter
Paul McNamara ... stand-by props: pick-up unit
Matt Mooney ... stand-by props: pick-up unit
Dave More ... stage carpenter
Andy Neilson ... dressing props
Danny Oji ... plasterer
Luke Oldale ... painter
Carly Parris ... petty cash buyer
David Pollok ... apprentice plasterer
Bobby Raeburn ... carpenter
Derek Reid ... painter
David Richmond ... carpenter
Dan Roberts ... dressing props
Mark Robertson ... painter
David Roy ... daily laborer: props
Anna Sheard ... art department assistant
Tony Sheridan ... property master
Jacqueline Smith ... production designer: pick-up unit
Johnny Smith ... carpenter
Laurel Wear ... painter
Dawn Youll ... plasterer
Todd Zonderman ... stage carpenter
Martin Kelly ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Iain Anderson ... sound assistant
Peter Brill ... sound mixer
Tony Cook ... sound maintenance engineer
Rob Edwards ... adr assistant recordist
Howard Halsall ... dialogue editor
Kahl Henderson ... re-recording mixer
Lorraine Keiller ... foley editor
Louis Kramer ... sound recordist: pick-up unit
Douglas MacDougall ... sound designer
Matthew McKenzie ... adr recordist
Thayna McLaughlin ... sound assistant
Jamie Roden ... adr recordist
Chris Sinclair ... re-recording mixer
Simon Trundle ... foley recordist
Ian Waggott ... foley artist

Special Effects by 

Perry Costello ... rigging supplier

Visual Effects by 

Kieran Belshaw ... film recordist: MPC
Matthew Bristowe ... digital film mastering producer: MPC
Helen Clare ... film recordist: MPC
Michael Elson ... head of production: MPC
Stephen Elson ... visual effects producer: Baseblack
Max Horton ... colourist
Per Karefelt ... research & development: baseblack
John Kozak ... research & development: Baseblack
Toby Langley ... film recordist: MPC
Pierson Lippard ... 3D technical director: Baseblack
Begoña Lopez ... digital film mastering producer: MPC
Donal Nolan ... digital effects
Chris Panton ... visual effects supervisor: Baseblack
Alexandra Papavramides ... digital artist: Baseblack
Tristan Porter ... digital artist: Baseblack
Caroline Rowlands ... film recordist: MPC
Petra Schwane ... digital artist: Baseblack
Val Wardlaw ... 3D supervisor: Baseblack
Stephen Bearman ... scanning supervisor (uncredited)
Elysia Greening ... digital compositor: Baseblack (uncredited)
Paul Shore ... scanning supervisor (uncredited)

Stunts 

Richard Carlin ... rope access technician
Marc Cass ... stunt coordinator
Mick Jones ... stunt driver: action vehicle
Crispin Layfield ... stunt artist
Grant Morrison ... stunt driver: action vehicle
Ronnie Morrison ... stunt driver: action vehicle
Heather Phillips ... stunt artist
Bob Wiesinger ... wire man (as Bob Weisinger)
Grant Wiesinger ... assistant wire man (as Grant Weisinger)

Camera and Electrical Department 

Eva Arnold ... clapper loader
Chris Belcourt ... additional stand-by rigger
Anna Benbow ... second assistant camera
Mark Bradley ... daily electrician
Bill Bullpitt ... generator operator: daily (as Billy Bulpitt)
John Butler ... daily rigger
Donny Campbell ... best boy
Vernon Connolly ... daily electrician
Eliot Coulter ... electrician trainee
Nic Cupac ... key grip
Neil Davidson ... still photographer
Simon Dennis ... camera operator: second unit
Laurence Edwards ... crane operator
Tony Fenner ... electrician: underwater unit
Alan Fraser ... daily electrician / electrician: pick-up unit
Ed Gibson ... daily rigger
John Harper ... first assistant camera: second unit / focus puller: pick-up unit
John Hearn ... daily electrician
Steve Hideg ... crane operator
Dan Holland ... clapper loader: underwater unit
John Hutton ... electrician: pick-up unit
Pip Keeling ... electrician: underwater unit
Larry Knox ... generator operator
Damian Leitch ... camera trainee: pick-up unit
Steve Leverington ... daily electrician
Paul Mackay ... camera assistant: second unit
David McAnulty ... grip: Pick-up unit (as Dave McAnulty)
Frank McConologue ... best boy (as Frank McConalogue)
Campbell McIntosh ... lighting gaffer
Gordon McMillan ... camera assistant: pick-up unit
David Morrison ... grip: daily
David Murray ... daily electrician
Jan Pester ... steadicam operator
Derrick Peters ... focus puller
George Powell ... crane operator
Bernie Prentice ... gaffer: underwater unit
Darren Quinn ... grip: daily
Scott Rodgers ... camera assistant: pick-up unit
Carolina Schmidtholstein ... electrician
Lilia Sellami ... first assistant camera
Siobhan Shields ... camera trainee
Mark Silk ... camera operator: underwater unit
Tony Skinner ... electrician: underwater unit
James Tudhope ... laborer: daily
Robert Doe Wansey ... daily electrician
Matt Wesson ... focus puller: underwater unit
Billy Wilson ... stand-by rigger
Dave Wilson ... electrician
John Young ... daily rigger

Animation Department 

Siren Halvorsen ... animator: Slinky Pictures
Rory Lowe ... animator: Once Were Farmers
Maria Manton ... animation producer: titles, SlinkyPictures
James Newport ... animator: Slinky Pictures

Costume and Wardrobe Department 

Karen Bertellotti ... costume assistant: daily
F.E. Biggar ... costume assistant: daily
Alex Carey ... costume painter
Kathryn Donaldson ... costume supervisor
Sophie Doncaster ... costume assistant: daily
Harriet Edmonds ... costume assistant: Pick-up unit
Alison Guy ... costume assistant: underwater unit
Barbara Harrington ... stand-by costumer
Dani Miller ... costume assistant: daily (as Dani Millar)
Marnie Ormiston ... costume assistant: daily
Anna Robbins ... costume trainee

Editorial Department 

Melissa Agate ... film scanner: MPC
Giles Burgess ... first assistant editor
Brian Coffey ... post-production coordinator
Kennedy Dawson ... film scanner: MPC
Richard Etchells ... digital intermediate editor
Alec Gibson ... color grader
Ruth Hodgson ... post-production executive: Film Finances
Max Horton ... colorist
Beth Hourston ... trainee editor
Katie Jackson ... film scanner: MPC
Matthew Lee-Redman ... film scanner: MPC
Thomas Urbye ... on-line film editor: MPC
Jason Wheeler ... negative cutter
Pat Wintersgill ... on-line editor (as Patrick Wintersgill)
Greg Barrett ... scanning producer (uncredited)
Rebecca Budds ... film scanning coordinator (uncredited)

Location Management 

Scott Dunlop ... location assistant
Lloret Dunn ... location manager: pick-up unit
Hugh Gourlay ... location manager
Matthew Grycuk ... location assistant
Derek Henderson ... location assistant: pick-up unit / location scout: daily
Brian Horsburgh ... additional location manager
Tom Jenkins ... location assistant
Matt Jones ... additional location manager
Robbie Kirkpatrick ... location scout: daily
Andrew McPherson ... location runner
Pete Murphy ... additional location runner (as Peter Murphy) / location assistant (as Peter Murphy)
Simon Nicol ... additional location runner
Miriam Sturdee ... location runner: pick-up unit

Music Department 

Matt Biffa ... music researcher: piano
Alice Hary ... musician: piano
Giles Lamb ... music editor
Stuart Young ... musician: piano

Transportation Department 

Tommy Bryce ... driver: dining bus
Jim Cardy ... driver: costume
Gerry Connely ... unit driver: pick-up unit
Sean Deakin ... additional unit driver
Alex Devine ... unit driver: daily
Paul Dunphy ... unit driver: pick-up unit
Tim Dyer ... driver: facilities
Peter Flynn ... unit driver: daily
Stephen Harrop ... unit driver (as Stephen 'Happy' Harrop)
David Hutton ... driver: daily minibus
J.J. Lowe ... driver: camera car (as JJ Lowe)
John Malarky ... driver: makeup truck
Ian McGreath ... driver: minibus
Neil McLaughlan ... driver: camera car, pick-up unit
Matthew Mooney ... driver: daily props
Grant Morrison ... action vehicles
Les Quinn ... additional driver
Wayne Wright ... unit driver

Other crew 

Lisa Maria Baruffati ... floor runner / stand-in
Ilka Becker ... chef: Reel Food
Nik Bower ... legal & business affairs: Ingenious Film Partners
Mary Brehony ... legal affairs: Scottish Screen
Katherine Butler ... head of development: Film4
Neil Cairns ... production accountant
Jo Cameron Brown ... adr voice / dialogue coach
Brian Coffey ... production assistant
Giovannina Cotroneo ... production coordinator
Guy Cowan ... chef: Reel Food
Anita Cox ... business affairs: Scottish Screen
Bob Downie ... armorer / safety advisor
Paul Dray ... laboratory contact: Deluxe
Anna Duffield ... assistant: Gillian Berrie
Yvonne Dunn ... representative: Glasgow Film Finance
Lisa Engelhardt ... product placement
Lorraine Faulds ... side chef: Spice of Life
Lorna Ferguson ... production coordinator
Mark Fielding ... accountant: Ingenious Film Partners
Stephen Foster ... representative: Glasgow Film Finance
Hannah Frankham ... animal handler
Ellen Fraser ... legal & business affairs: Ingenious Media Services
Guv Gakhal ... head chef: Spice of Life
Kidj Gakhal ... catering assistant: Spice of Life
Seema Gakhal ... side chef: Spice of Life
Jeremy Gawade ... legal services: Lee & Thompson
Paul Grindey ... business affairs: Film4
Peter Harcourt ... diver: underwater unit
Paul Imrie ... accountant trainee
Chris Irvine ... business affairs: Film4
Paula Jalfon ... head of physical production: Ingenious Film Partners
Karen Jones ... additional script supervisor
Colin Kennedy ... assistant: David Mackenzie / blogger: Hallam
Clem Leneghan ... health & safety supervisor (as Clement Leneghan)
Richard Lever ... representative: Glasgow Film Finance
Louise Long ... business affairs: Film4
Jacqui McBride ... assistant accountant
David McKinnon ... production assistant: pick-up unit
Gerry McLeod ... facilities manager
John McVeigh ... assistant to chef: Reel Food
Christos Michaels ... production legal services
Marc Mills ... production runner
Sheila Fraser Milne ... production executive: Film Finances
Jane Moore ... distribution: Ingenious Media Services
Mike Morgan ... diving supervisor
Zoe Morgan ... script supervisor
Amy Munro ... production secretary: pick-up unit
John O'Sullivan ... insurance: Media Insurance Brokers
Adam Guy Parker ... floor runner / stand-in
Linda Pather ... monitoring coordinator: Film Finances
Malcolm Pearce ... health & safety supervisor
Natasha Pilbrow ... legal services: Lee & Thompson
Norman Campbell Rees ... additional floor runner (as Norman Rees)
Suzanne Reid ... production coordinator: pick-up unit
Phoebe Rudomino ... diver: underwater unit
Jonathan Rutter ... publicist: Prermier PR
Matthew Sanders ... publicist: Premier PR
Dave Shaw ... diving supervisor: underwater unit
David Shrigley ... title designer
Dilian Singh ... catering assistant: Spice of Life
Sue Bruce Smith ... head of commercial development: Film4 (as Sue Bruce-Smith)
Lee Stone ... legal services: Lee & Thompson
Brian Strange ... production runner: underwater unit
Peter Swan ... unit nurse: underwater unit
Lee Thomas ... assistant: Matthew Justice
Sarah Townsend ... head of marketing
Shirley-Anne Tulloch ... production assistant
Hamish Walker ... representative: Glasgow Film Finance
Sarah Wells ... company accountant: Sigma Films
Jenny Williams ... representative: Glasgow Film Finance
Paul Zieleniec ... assistant production accountant: pick-up unit
Piers Gielgud ... choreographer (uncredited)

Thanks 

Jessica Weetch ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page